Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

poruka: 39
|
čitano: 9.995
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn".
12 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Opet, open source iz Redmonda.

Pa onda valja li išta taj kod?

Ne bi M$ pustio in to the wild

da valja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Solo761 kaže...

 

 Moram reći da ne kužim poveznicu između članka i ovih linkova. To što imaju u proizvodnji novi OS koji ide drugom logikom i na drugim temeljima ne mijenja "šansu" da je u trenutnim windowsima dio koda još od XP-a.

 

Čak štoviše, radim kao programer i mogu reći da je i među različitim projektima dobar dio koda isti jer se kopira iz postojećeg projekta. Zašto izmišljati toplu vodu ako je već izmišljena, a rokovi su uvijek problem. Naravno da je i brže i lakše kopirati logiku koju već imaš i samo po potrebi promjeniti ulazne i izlazne parametre nego sve kucati od nule. Tim više ako nikada nije bilo pritužbi na taj dio postojećeg koda, a ako ga pišeš iz nule je veća šansa da napraviš grešku. Ako nije bilo poslovnih ili logičkih potreba da se dio koda mijenja i/ili piše od nule garantirano ga neće pisati...

Naveo sam linkove kao primjer da bi se jezgra Windows OS-a mogla uskoro mijenjati (kada - to točno ne znamo). Dakle, čak i da si netko da truda pa prouči sve što se u Windows XP kodu skriva, moglo bi biti neupotrebljivo s novim Windowsima makar napominjem da već i Windows XP sa SP3 mogu drastično promijeniti situaciju s exploita. Ako se opet obazremo na progamersku stranu, opet spominjem da Microsoft daje dobru podršku programerima i bez zadiranja u programski kod OS-a. A copy/paste ionako ne smije napraviti jer bi mu Microsoft skočio za vrat.

Tako da konkretnu štetu ne vidim, kao što je kolega spomenuo, isto kao da je netko otkrio shemu nekog integriranog kruga koji je 20 godina star, naravno da je moguće da su djelovi tog istog kruga uključeni u novije verzije, ne smiješ kopirat i ne ostaje ti ništa drugo osim da gledaš. Hoće li si netko dati truda da otkriva mane tog integriranog kruga bez neke realne financijske ili znanstvene koristi (ukoliko to radi baš zbog svojeg vlastitog veselja)?

15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...
Envy kaže...

Ali generalno i ne treba. Microsoft je privatna kompanija i nema potrebe nešto svoje da daje. Ne bih ni ja, a ne bi ni ti.  ***

 

Da, to sam i mislio kad sam napisao da neće. Jedino mi nije jasna Microsoftova politika da za Linux nema čak niti Office 365 nativnu podršku. Ovo kroz wrappere i 3rd party minimalištičke browser-appse ne računam kao nativnu podršku.

 

Inače, Microsoft o ovom Core OS-u sanja još od vremena kada su bili fokusirani i na Windows Mobile platformu, makar, po koracima koje rade, nisu ni sami sigurni bi li piškili ili kakili.

Ajde da ti odgovorim od kraja pa prema početku. Da li bi na malu ili veliku nuždu.. hm.. dobro pitanje. Ali na koju god nuždu da idu u zadnje vrijeme se smjenjuju sa Appleom kao top kompanija generalno u svijetu a ne samo u IT-u. Očigledno nešto dobro rade naravno kao firma.

Eh sada Office na Linuxu. Dobro potanje. Pogotovo ako uzmeš u obzior (pazi sad) da je prvi Office upravo bio za MAC rađen Machintosh ili kako se već tada zvao. I da je Mobilna verzija na novim mobilnim OS-ovima bolje radila na iOS-u nego na samom Microosft Mobile OS-u (kako se već tačno zvao OS na Microsoft Lumiji).Ž

Čudna neka vremena... još čudnija jeste da sam načuo neki rummors da će Windowsi postati besplatni navodno već sledeće godine. Hm.. živi bili pa vidjeli.

9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Envy kaže...
Thinker kaže...
Envy kaže...

Ali generalno i ne treba. Microsoft je privatna kompanija i nema potrebe nešto svoje da daje. Ne bih ni ja, a ne bi ni ti.  ***

 

Da, to sam i mislio kad sam napisao da neće. Jedino mi nije jasna Microsoftova politika da za Linux nema čak niti Office 365 nativnu podršku. Ovo kroz wrappere i 3rd party minimalištičke browser-appse ne računam kao nativnu podršku.

 

Inače, Microsoft o ovom Core OS-u sanja još od vremena kada su bili fokusirani i na Windows Mobile platformu, makar, po koracima koje rade, nisu ni sami sigurni bi li piškili ili kakili.

Ajde da ti odgovorim od kraja pa prema početku. Da li bi na malu ili veliku nuždu.. hm.. dobro pitanje. Ali na koju god nuždu da idu u zadnje vrijeme se smjenjuju sa Appleom kao top kompanija generalno u svijetu a ne samo u IT-u. Očigledno nešto dobro rade naravno kao firma.

Eh sada Office na Linuxu. Dobro potanje. Pogotovo ako uzmeš u obzior (pazi sad) da je prvi Office upravo bio za MAC rađen Machintosh ili kako se već tada zvao. I da je Mobilna verzija na novim mobilnim OS-ovima bolje radila na iOS-u nego na samom Microosft Mobile OS-u (kako se već tačno zvao OS na Microsoft Lumiji).Ž

Čudna neka vremena... još čudnija jeste da sam načuo neki rummors da će Windowsi postati besplatni navodno već sledeće godine. Hm.. živi bili pa vidjeli.

 

Ovo da li bi Microsoft piškio ili kakio odnosi se na to što su imali Windows RT i Windows Mobile pa su te obje grane ugasili. Ne kažem da rade loš posao, samo mi se čini da neke planove pretumbaju doslovce od danas na sutra. Nije lako uložiti milijune dolara u tvornicu smartphonea, razvoj softvera i ljude pa onda sve to ugasiti kao što gasiš svjetlo pri izlasku iz kupaone.

Office je Microsoftov drugi najvažniji proizvod, odmah iza Windowsa, logično. Za Macintosh je Office napravljen jer je Jobs nagovorio Gatesa da napravi Office za Maca da se Maciontosh uopće uspije probiti na tržištu kao ozbiljna poslovna mašina, u to vrijeme baza softvera na Macu nije bila toliko široka. A Gates je to prihvatio jer nije htio propustiti priliku da jedan MS prozvod nije prisutan i na toj platformi.

Zanimljivo da su i MS i Apple došli do istog zaključka - unifikacija jezgre OS-a je budućnost (po njihovom mišljenju), ista je jezgra na svim uređajima koji mogu pokretati taj OS što pojednostavljuje izradu service packova i nadogradnje, one "unified" aplikacije mogle bi se pokretati na svim uređajima. Zvuči dobro, budemo vidjeli što će biti od toga.

 

Ovo za besplatne Windowse, i ja sam naletio na takvu informaciju i nije mi jeasno u kom grmu leži zec. 

 

8 godina
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

pa kaj nije win vec sad prakticki besplatan, ne mislim doslovno, ali...
nije da imas neke restrikcije ak ga furas bez kljuca zar ne ?

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod operativn

Naivno je misliti da je source kod starih Windowsa beznačajan. 

 

 

XP se još koristi, većinom u okruženju s limitiranim pristupom, ali ne nužno. Neke od primjena su poprilično kritične, poput legacy postrojenja koja često budu meta cyber ratovanja.

 

Neki propusti mogu otkriti grešku u logici koja, čak i ako je napisana iz nule, može usmjeriti na sličan propust.

 

Ni pravna strana nije za zanemariti - neka otkrića bi i danas mogla imati posljedice - primjerice, ako bi se otkrilo korištenje GPL koda unutar Windows-a ili nešto poput AARD koda u Windowsu 3.1, to bi i danas imalo pravne posljedice po MS.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Envy kaže...
..


Čudna neka vremena... još čudnija jeste da sam načuo neki rummors da će Windowsi postati besplatni navodno već sledeće godine. Hm.. živi bili pa vidjeli.

 -2022+ (iskustvo sa svim promjenama verzija i u ovom slučaju relano predviđeno 'kašnjenje' iz raznih razloga, npr zalihe predinstaliranih u maloprodaji dok se ne istroše..), pa se računa kao 2023, tj lakše dodati nego oduzeti vrijeme za posao, kao u svakom planiranom poslu.

 

Thinker kaže...
..

Ovo za besplatne Windowse, i ja sam naletio na takvu informaciju i nije mi jeasno u kom grmu leži zec. 

 

 -u promjeni modela usluga.. tj cloudu. Zamisli sad, prodam ti win za 100€ licencu, jednokratno.. i oni rade (vječno, jer je soft nepoderiv.. tj samo zbog gašenja supporta-nadogradnji baciš zastarjelo, dok je to malo nategnuto sve isti win, kao što sad imamo isti win10 već 5god no imamo buildove 2004.. i nisu isti pa tako imaš drivere po buildu, ne za xp-w7-8.. nego isti w10..)

-ms je prodao i prodaje ogromne količine win licenci, no ako stalno moraš izmišljati toplu vodu tj umjetne razlike kako bi mijenjao-nadograđivao, tad je to i trošak-rad-support.

-zamisli sad, umjesto licence-jednokratne, terminski-rok-mjesečno/godišnja usluga, kao za mobitel.. trenutno 10€/mjesec.. tj time platiš svake godine win licencu, plaćaš vječno ili nemaš, kao i ostale online usluge, kao mobač (nema hacka-cracka za mob-bon-tarifu.. jer nije na uređaju nego tamo.. u oblaku), nema piraterije, nema pada-skoka zarade nego konstantno..

-a win je najvažniji, jer je os, kao dos, prvi-osnova, kao osnova automobila ili temelj kuće, no office je daleko veći biz nego win, .. zarada, biznis (piraterija nema šanse, kazne) a za razliku od dosadašnjih ciklusa win-osa od 5god, mso je u ciklusima od 3 godine uz 3 aktualne verzije koje se tad gase dok npr 2003 ne možeš ni instalirati jer je promjena outlooka (word i ostalo radi..) povezana s ostatko-osom.. tj usporedi cijenu mso i win i primijeti da je nekoliko puta skuplji mso, a u većini firmi jednostavno nezamjenjiv (mada postoji i free alternativa, zanemariva..). Drugi dio je npr gaming, directx kao poluga, certificiranje drivera, protokoli kao smb, fontovi, sve.. tj ponavljam više puta, usporedite canonical-ubuntu i ms-win.. ms godinama kopira canonicala, koji to želi, ali nema poluge, koje ms ima. Canonical ima ideju, linux, no ms ostvaruje. (osim fijaska s mobilnim.. no i dalje ide sve ostalo po roadmapu..).

-i tako jednog dana, npr kad dođe mso for linux.. pazi situaciju, nemaš win, ne trebaš ms-win-support, nema troška, a zarada jednako stiže, 10€ mjesečno, jer naplaćuješ uslugu i ne zanima te koji os-soft-platformu netko koristi, mobač, mac, win, lin, andorid. To je sveti gral soft biza.. beskonačna prodaja, umjesto licence, usluge. Širenje na ostale platforme pri čemu uopće ne mora dati neki support kao npr proizvođač mbo koji mora dati driver za os i mora ga održavati zakonski rok 5-7 godina..

-i tad paradox, free soft, komercijala koja zarađuje više na besplatnom, dok i danas po gnu-free-foss licenci možeš naplaćivati svoj rad-usluge i etičko-moralno je to ok.. tj ja ti mogu prodati 7z ili naplatiti rad ako ti želiš platiti, pri čemu ne smijem napisati da sam ja vlasnik-autor jer bi to bila laž itd.. ali mogu ti naplatiti svoj rad npr zipiranja ili bilo koji posao-uslugu, online gaming, mobitel, tj to nije u suprotnosti s gnu-open-foss ako i koristiš neki njihov soft koji je free. Jer soft je znanje, mora biti free, dostupno svima (stallman..) a do sad je ms bio zla komerciala vs linuxa, no sad će postati dobar-đabe.. istina skuplje ali free :)

-vidljivo npr po tome kako možeš skinuti koju winver-iso, probaj w7-8, probaj w10.. za starje je preduvijet valjani key, za w10 nema uvjeta, dozvoljeno, kao i install kao i korištenje tj ms dijeli win đabe kako bi eliminirao jedinu konkurenciju tj samog sebe tj stare winver jer su jedini konkurent dok to linux s 2% nije tj ms će postati linux, napravit će linux nativne verzije i umjesto muhamed brdu eto brda muhamedu što je u svemiru relativno isto no sasvim drugi razlog-sila, pa ako ms zarađuje na mso neovisno koristio ja andorid mobač ili macintosha ms je sretan, zar ne? Tj ništa im ne znači da koristimo win, osim što tad moraju dati support, update, sigurnost, fixevi, certificirati drivere.. dok ovako to sve radi netko treći, npr canonical ili oem koji proizvodi računalo-mobač koji je i do sad to radio, no ms pri tome zarađuje jednako-više jer nije jednokratno nego dok plaćaš imaš.

-dobar plan? Razumljiv?

 

Santana kaže...

pa kaj nije win vec sad prakticki besplatan, ne mislim doslovno, ali...
nije da imas neke restrikcije ak ga furas bez kljuca zar ne ?

 -da.. (iznad).. zato.

 

MrBlc kaže...

Naivno je misliti da je source kod starih Windowsa beznačajan. 

 

 

XP se još koristi, većinom u okruženju s limitiranim pristupom, ali ne nužno. Neke od primjena su poprilično kritične, poput legacy postrojenja koja često budu meta cyber ratovanja.

 

Neki propusti mogu otkriti grešku u logici koja, čak i ako je napisana iz nule, može usmjeriti na sličan propust.

 

Ni pravna strana nije za zanemariti - neka otkrića bi i danas mogla imati posljedice - primjerice, ako bi se otkrilo korištenje GPL koda unutar Windows-a ili nešto poput AARD koda u Windowsu 3.1, to bi i danas imalo pravne posljedice po MS.

 -da, moguće.. no parnice traju, tko će tužiti.. i naravno da ako je nešto iscurilo može biti fejk..

-ima smisla samo kad postoji druga strana koja će to progurati, kao u doba rata browsera, officea, osa (lin).. no ti ratovi su gotovi + ms/google/face su sad pod direktnom zaštitom unclesama, a to znači da zaboravi na tužbe, dok će im on povremeno lupiti kaznu tj kao porez (kao što se naplaćuje prostitucija..) no to ne znači da netko treći to može, tj pimpač čuva svoje krdo koje muze. USA-UK su velesile, drže sve bitne poluge-patente-licence.. koji sud, u haagu? un?.. itd.

-možda kad bi tužitelj bio ms (stare winver..) no ne možeš čak ni pravno sam sebe tužiti.. tj jedino bi tužba korisnika teoretski mogla proći, no po kojoj osnovi, tj tad ih ne zanima source koji je tad samo moguć dokaz da su neke promjene lažne, da su u cilju ograničavanja korsnika, zarade itd. no u kapitalizmu je to recimo legitimno, tj ovisi što kaže ujkosem, on može, drugi ne.. pa nije baš pravna jednakost ili usporedivo. Vidimo što se desi npr hauweiju.. da ujko to želi, može i ostalima,kao ms.. no neće, jer je dio njegovog krda a tad pravo-zakon nisu kriterj, nego toljaga, - zar ne?

 

-da neka open-foss tužba i dokaže krađu dijela koda, da po toj osnovi traže otvaranje win-osa-softa-mso.. i da to dobiju.. što to mijenja u roadmapu? -ništa, jer ms napušta soft-licence, ide na free-đabe ali ne na slobodno, tj foss-gnu itd. nisu protiv zarade, samo pitanje po kojoj osnovi i tad ako i dobiju presudu ms više neće naplaćivati soft-licence nego uslugu, tj ujo vuk magare i prošlo vrijeme, dok bi samo mogli tražiti dio profita, no pitanje za retroaktivno a tad opet po novom, nula-zero.. jer se soft neće prodavati nego usluga itd.

-ms je to odigrao odlično, savršeno. Što god pomisliš ne pomaže.. a onda i čemu? Što bi sad promijenilo da netko kazni ms s recimo milijardom dollara kazne? Ništa, tj kome bi išao taj novac, meni-tebi-canonicalu?.. ne, isključivo uncle samu tj to je smisao države-vlasti-policije i supersile koja tako kazni volskwagen za dizelgate jer može, dok ne kažnjava njemačka-francuska-eu a može.. tj šute i prave se grbavi. Pogodi zašto, tj kazniti samog sebe nije neka mudrost a kazniti jačeg je malo teže izvedivo, možeš kažnjavati samo slabije.. toliko o pravnoj etici-moralu u kontekstu kapitala i biznisa u milijardama..

-kaznili su face za izbore, no možemo li mi kazniti face? .. porez, samo drugi naziv, pimpač ubire novac od kurvi po istoj osnovi, zaštita. To je smisao države, dok je ideal kao jednakost-pravda samo ideal i podsjetnik da ima povez preko oka dok pokazuje sisu.. tj takav prikaz justicije je stvarnost i mi gledamo sisu dok znamo da sudi na ćoravo tj kako joj paše tj kako joj kaže ujkosem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 11:17 (ihush).
9 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
ihush kaže...
Thinker kaže...

 -u promjeni modela usluga.. tj cloudu. Zamisli sad, prodam ti win za 100€ licencu, jednokratno.. i oni rade (vječno, jer je soft nepoderiv.. tj samo zbog gašenja supporta-nadogradnji baciš zastarjelo, dok je to malo nategnuto sve isti win, kao što sad imamo isti win10 već 5god no imamo buildove 2004.. i nisu isti pa tako imaš drivere po buildu, ne za xp-w7-8.. nego isti w10..)

-ms je prodao i prodaje ogromne količine win licenci, no ako stalno moraš izmišljati toplu vodu tj umjetne razlike kako bi mijenjao-nadograđivao, tad je to i trošak-rad-support.

-zamisli sad, umjesto licence-jednokratne, terminski-rok-mjesečno/godišnja usluga, kao za mobitel.. trenutno 10€/mjesec.. tj time platiš svake godine win licencu, plaćaš vječno ili nemaš, kao i ostale online usluge, kao mobač (nema hacka-cracka za mob-bon-tarifu.. jer nije na uređaju nego tamo.. u oblaku), nema piraterije, nema pada-skoka zarade nego konstantno..

-a win je najvažniji, jer je os, kao dos, prvi-osnova, kao osnova automobila ili temelj kuće, no office je daleko veći biz nego win, .. zarada, biznis (piraterija nema šanse, kazne) a za razliku od dosadašnjih ciklusa win-osa od 5god, mso je u ciklusima od 3 godine uz 3 aktualne verzije koje se tad gase dok npr 2003 ne možeš ni instalirati jer je promjena outlooka (word i ostalo radi..) povezana s ostatko-osom.. tj usporedi cijenu mso i win i primijeti da je nekoliko puta skuplji mso, a u većini firmi jednostavno nezamjenjiv (mada postoji i free alternativa, zanemariva..). Drugi dio je npr gaming, directx kao poluga, certificiranje drivera, protokoli kao smb, fontovi, sve.. tj ponavljam više puta, usporedite canonical-ubuntu i ms-win.. ms godinama kopira canonicala, koji to želi, ali nema poluge, koje ms ima. Canonical ima ideju, linux, no ms ostvaruje. (osim fijaska s mobilnim.. no i dalje ide sve ostalo po roadmapu..).

-i tako jednog dana, npr kad dođe mso for linux.. pazi situaciju, nemaš win, ne trebaš ms-win-support, nema troška, a zarada jednako stiže, 10€ mjesečno, jer naplaćuješ uslugu i ne zanima te koji os-soft-platformu netko koristi, mobač, mac, win, lin, andorid. To je sveti gral soft biza.. beskonačna prodaja, umjesto licence, usluge. Širenje na ostale platforme pri čemu uopće ne mora dati neki support kao npr proizvođač mbo koji mora dati driver za os i mora ga održavati zakonski rok 5-7 godina..

-i tad paradox, free soft, komercijala koja zarađuje više na besplatnom, dok i danas po gnu-free-foss licenci možeš naplaćivati svoj rad-usluge i etičko-moralno je to ok.. tj ja ti mogu prodati 7z ili naplatiti rad ako ti želiš platiti, pri čemu ne smijem napisati da sam ja vlasnik-autor jer bi to bila laž itd.. ali mogu ti naplatiti svoj rad npr zipiranja ili bilo koji posao-uslugu, online gaming, mobitel, tj to nije u suprotnosti s gnu-open-foss ako i koristiš neki njihov soft koji je free. Jer soft je znanje, mora biti free, dostupno svima (stallman..) a do sad je ms bio zla komerciala vs linuxa, no sad će postati dobar-đabe.. istina skuplje ali free :)

-vidljivo npr po tome kako možeš skinuti koju winver-iso, probaj w7-8, probaj w10.. za starje je preduvijet valjani key, za w10 nema uvjeta, dozvoljeno, kao i install kao i korištenje tj ms dijeli win đabe kako bi eliminirao jedinu konkurenciju tj samog sebe tj stare winver jer su jedini konkurent dok to linux s 2% nije tj ms će postati linux, napravit će linux nativne verzije i umjesto muhamed brdu eto brda muhamedu što je u svemiru relativno isto no sasvim drugi razlog-sila, pa ako ms zarađuje na mso neovisno koristio ja andorid mobač ili macintosha ms je sretan, zar ne? Tj ništa im ne znači da koristimo win, osim što tad moraju dati support, update, sigurnost, fixevi, certificirati drivere.. dok ovako to sve radi netko treći, npr canonical ili oem koji proizvodi računalo-mobač koji je i do sad to radio, no ms pri tome zarađuje jednako-više jer nije jednokratno nego dok plaćaš imaš.

-dobar plan? Razumljiv?

 

Za Windowse ne tvrdim da je išta moguće ili nemoguće već je pitanje bilo čista isplativost kopanja po 20 godina starom programskom kodu. Uz svo dužno poštovanje prema namjerama, pravo vlasništva je na Microsoftovoj strani, bez obzira što se unutar koda skriva. A traženje pogrešaka ili načina da se nešto usavrši u današnje vrijeme, čini mi se jednako kao da kopaš po 20 godina starom Fiatu da vidiš kako nešto složiti na današnjem modelu.

Čak i s najboljim namjerama, ne vjerujem da bi ijedan pojedinac kopao po kodu a da ne očekuje nekakvu dobit iz gubitka vremena - bez obzira bila to intelektualna dobit koja bi donijela financijsku dobit ili čisto znanje koje bi se moglo upotrijebiti za nešto, opet treba paziti na koji će se to način iskoristiti jer ponavljam, Microsoft će svakome skočiti za vrat.

 

Drugo viđenje iste stvari u neodređenoj budućnosti - Linux korisnici sve više prelaze na besplatne Office pakete. Korisnici Windowsa plate iste Office pakete koji rade na Windowsima ali daleko manje nego MS Office, zbog toga sve više besplatnih Linux Office paketa doživljava svoj port na Windows platformu i Microsoft polaku uviđa da gubi udio na tržištu. Ovo je samo razmišljanje, naravno da neće ići stvari u tom smjeru ali već je sada nepobitna činjenica da Linux korisnici imaju na raspolaganju hrpe Office paketa dok MS nema uopće podršku za Linux.

Inače, ne treba neko veliko programsko umijeće, barem ne za Microsoft, da izda ljusku za Linux unutar koje bi se vrtile barem on-line aplikacije iz Office 365. A nema niti toga. I nije da nemaju razlog, vjerujem da ima korisnika koji imaju Office 365 pretplatu zbog Android tableta/smartphonea, isto tako ima i korisnika Linuxa koji imaju istu licencu a ne mogu je nativno pokrenut u Linuxu.

A tko će kome, to ćemo vidjeti, situacija se mijenja iz godine u godinu ovisno o situaciji na tržištu i u upravnim odborima. Samo da spomenem, pojavile su se glasine da MS radi na novim Windowsima koji su zasnovani na Linuxu, glasine su stare par godina i prethode onima o Appleovom prelasku na Linux baziranom OS X-u. Ne znam hoćeš li naći nešto pametno na Googleu, sada izbacuje samo gluposti o Linuxu s Windows ljuskom.

15 godina
offline
Re: Na 4chanu se pojavio navodni izvorni kod opera
Thinker kaže...
..

Drugo viđenje iste stvari u neodređenoj budućnosti - Linux korisnici sve više prelaze na besplatne Office pakete. Korisnici Windowsa plate iste Office pakete koji rade na Windowsima ali daleko manje nego MS Office, zbog toga sve više besplatnih Linux Office paketa doživljava svoj port na Windows platformu i Microsoft polaku uviđa da gubi udio na tržištu. Ovo je samo razmišljanje, naravno da neće ići stvari u tom smjeru ali već je sada nepobitna činjenica da Linux korisnici imaju na raspolaganju hrpe Office paketa dok MS nema uopće podršku za Linux.

Inače, ne treba neko veliko programsko umijeće, barem ne za Microsoft, da izda ljusku za Linux unutar koje bi se vrtile barem on-line aplikacije iz Office 365. A nema niti toga. I nije da nemaju razlog, vjerujem da ima korisnika koji imaju Office 365 pretplatu zbog Android tableta/smartphonea, isto tako ima i korisnika Linuxa koji imaju istu licencu a ne mogu je nativno pokrenut u Linuxu.

A tko će kome, to ćemo vidjeti, situacija se mijenja iz godine u godinu ovisno o situaciji na tržištu i u upravnim odborima. Samo da spomenem, pojavile su se glasine da MS radi na novim Windowsima koji su zasnovani na Linuxu, glasine su stare par godina i prethode onima o Appleovom prelasku na Linux baziranom OS X-u. Ne znam hoćeš li naći nešto pametno na Googleu, sada izbacuje samo gluposti o Linuxu s Windows ljuskom.

 -linux korisnici sve više prelaze.. :)) linux korisnici oduvjek imaju free npr LO, koji imaš i pod win, tj nema prelaska-razloga.

-upravo obrnuto, linux korisnici koriste wine, jer trebaju nešto što pod lin nemaju, ne zato jer je nemoguće nego jer je takav vlasnčki odnos-copyright nrp adobe pa i ms-office, tj samo vlansik to može dozvoliti ili napraviti.

-zašto ms (do sad) nije napravio port mso na linux? -ne zato jer ne može, može.. ne zanima ga, 2%.. a za andorid, za mac? tj može sutra da želi i već je spremno tj kao duži roadmap je uključeno tj ms uopće više u budućnosti ne zanima platforma, isključivo napalata usluge pri čemu soft uopće ne mora biti njihov kao os ili office no to im ne smeta u naplati ako im plaćaš uslugu.

 

-npr usporedi proizvođača mobitela i npr telekom ili netflix.. pružatelje usluga. Proizvođač napravi uređaj, soft, izračuna cijenu-zaradu i to je to.. dok radi nema druge zarade a mora raditi +2god.. (eu). Prihod umanjen za trošak resursa-sirovine, pa lanca trgovine, poreza.. recimo da bez ulaženja u detalje trećina ili četvrtina iznosta kao zarada ostane proizvođaču, ostalo je ostalima u lancu do kupca. Od 1000kn u maloprodaji tako država uzme 250, trgovac-distributer-transport dio, proizvođač sirovine dio.. i dio kao zarada proizvođaču mobitela kojeg kao kupac kupiš-platiš.

-s istim mobietlom pružatelj usluga zarađuje osvisno o cijeni usluge.. npr neki tv kanal 30kn mjesečno.. i ova cijena za ms je 10€ .. kao za iptv-rtv-mob i sl. tj možda plaćaš npr deezer za glazbu i taj servis-usluga zarađuje svaki mjesec što se na kraju godine vidi kao bolji biz nego proizvodnja tog uređaja dok su troškovi zanemarivi u odnosu na dostupnost-globalizaciju-digitalizaciju tj milione korsnika, neovisno o tome koji si mobitel kupio jer je na svima isti android-soft-player-usluga.. pa sad da si ms i imaš os ili uslugu, što je veći biz, pogotovo što su u mobilnim vodama potonuli a tu su brojke x10 puta veće nego desktop segment korisnika-tržišta, tj 2% linuxa u desktopu je beznačajno dok je 92% win desktopa u odnosu na mobilne samo dio, ni desetina uređaja tj mobač-pc odnos i time je msu važnije imati office za andorid nego za win tj proširiti dominaciju uz pomoć onih poluga koje ima (koje canonical nema)... a to je na kraju opet isti-sličan linux kao što je to i mac-sony-bsd.. tj derivacije na temu *nixa.

-ms može ne danas nego 'jučer' ako to želi za linux i upravo možeš pratiti npr antivirus, browser.. sve sitne dijelove koji služe uhodavanju onog većeg-važnog. Tj čak su odbacili ie-browser i uzeli chromium. MS boli kiki koji soft, čak ih ne zanima hoćeš li koristiti mso ili lo, samo ih u budunosti zanima da njima platiš uslugu 10€ mjesec.. a što ćeš raditi im je nevažno, hoćeš li koristiti chrome ili egde, mso ili neku igru, zanima ih novac, ne konkretan soft.

 

-može se i dalje pogledati što je soft, što je os, kako radi.. tj već desetljeće su sve tri popularne DE platforme na istom-identičnom HW, tj win-lin-mac su isti hw, isti chipset-cpu-ram-vga.. ne sličan nego isti. Imaš npr browser kao kraj lanca koji je isti za sve platforme tj tako izgleda korisniku. Dio između kao os+driver koji povezuju soft-app s hw-om je kao drugačiji, no ako je početna točka ista, ako je rezultat isti.. tad i ta 'zatvorena kutija' zapravo radi istu stvar, neovisno na jedan ili drugi način, isto.. kao što ne moramo vidjeti klipove u motoru da bi znali da se na svim autima jednako vrte i troše isto gorivo i iste svjećice po istim cestama.. tj tad je razlika samo brand + oblik šarafa pa ti žmigavac s auta-x ne odgovara na auto-y .. ali su zapravo isti i da se to želi tad bi bili i kompatibilni ili da se kao za USB odredi jedan standard pa su sad punjači mobitela univerzalni.

OS je samo os.. kao što je zupčasti remen u autu samo to, no ako ga nema ne radi, kao što je svaki dio auta dio i time nužan za rad.. (osim onih koji nisu nužni). Može biti isti remen u svim autima, može biti različit, o insteresu vlansika ovisi kakav će biti, tj da je tako s gorivom imali bi problem i zato je gorivo svima jednako-standarad.

-igre su možda lakši primjer, npr minecraft.. koristi ogl, možeš iskopriati folder s win na lin, pokreneš, radi. U čemu je tad razlika win-lin? Pa u onom dijelu što npr radi wine, tj onaj dio koji ms kao vlasnik ne dozvoljava a to je npr directx, pa tad igra koja ga traži ne može kopirana raditi na lin, jer lin nema, jer vlasnik ne dozvoljava... a da koristi ogl tad ima i radi.

-što je tad os? .. pa kao kod auta samo dio sustava koji te ograničava u izboru 'dijelova' tj kompatibilnost mada je sve na istom-identičnom hwu pa time na tom nivou kompatibilno, tj nekompatibilno je na soft levelu, počevši od postavki biosa npr uefi-gpt koji eliminira nrp xp, pa do tog da inače bootabilan medij ne želi bootati, jer bios opcija soft to onemogućava pa ili patchiraš medij ili bios i tad dozvoljava tj ms kroz oeme uvodi umjetnu soft nekompatibilnost kako bi time eliminirao svaku mogućnost korištenja xp i sl. no istovremeno to otkriva, da je soft 'isti' tj toliko različit koliko netko želi, kao usb konektori ili gorivo, žmigavac.. tj odavno nam je a.turing objasnio model tj osnove rada računala i osnove su iste, svaki stroj bio na struju ili drva može raditi isto, biti kompatibilan ili kao enigma zaključan tj što se želi to se napravi dok je sama digitalizacija jednom razumljena-prihvaćena samo stvar želje i resursa za izvedbu + zarade vlasniku. Što radi wine ili VM, dok kao paradox ponavljam na istom-HWu koji nativno može podržati os koji imamo u VMu.. tj laički prikazano, kao da raznim adapterima spajamo struju-žice, npr molex na sata pa opet molex .. time ne radimo ništa posebno pametno kao što ni adapter usb na mini-mikro-neki nije ništa posebno samo adapter za fizički port dok je logika-protokol isti, bio to com-lpt-usb-adsl-... pa sve do tamtama i dimnih signala ili morzea.

Ako radi igra kao minecraft, može raditi i svaki drugi soft, naravno ako nema ovisnost o nečemu što ne postoji na platformi tj patenti-licence kao vlasništvo. Ako/kad jednog dana ms soft postane free, možda postane i open, jer im tad sam soft neće biti izvor prihoda .. no kao kontrola vlasništva je vjerojatnije da se to neće desiti tj ostat će zatvoren samo đabe (+ naplata usluge, po drugoj osnovi ali opet novac + vjerojatno više a da i pojeftini opet zbog širenja baze x10 veća zarada msu).

-Zato ms ide na android, dok ih ne zanima linux tj on im je samo poligon za vježbe no nije cilj jer je presitan kao DE platforma, odnosno odličan poligon jer je sve ekšli na linuxu-*nixu tj sve kutijice-uređaji-mobiteli na nekom derivatu.. i zato prvo imaš na macu (koji je u usa 30-50% de, globalno 10%..) i sad na androidu, dok će posljednje biti na linuxu jer je sporedan (mada istovremeno osnova-jednak).. no zbog razmrljvenosti distri odlučili su se na ubuntu-test i možda time napravili veću korsiti linuxu nego svi ostali linux gurui zajedno, tj andorid je jedna distra i daleko bolji cilj tj distra tj mobilna platforma koja je višestruko veći biz i mjesto za širenje tj na DE ms dominira i nema se više kamo širiti osim statističke greške. Ne zato jer je nešto besplatno tj linux distre i foss su i do sad bili besplatni tj nije to korisnike do sad privuklo pa neće ni od sad, nego sadržaj-soft-usluge.. a to se plaća, mjesečno.

 

-time ms ima sveti gral, ne mora uopće ništa više raditi, samo naplaćuje, kao michael jasckson za pjesme svaki put kad čuješ na radiju-tv.. kapne kuna u kasicu vlasnika prava (sony)..

-time soft postaje kao zamp-glazba-film-prez, beskonačno vs jednokratno i nema piraterije kao za mobač.. tj plaćaš ili nemaš a pri tome uopće više nije važno koji mobač imaš ili pc pa tako ni os.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice