Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi

poruka: 12
|
čitano: 4.723
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi".
15 godina
offline
Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi

realno, hu kerz. ionak putnici nemaju pojma je li itko u kabini ili ne, tko spava, nateže "kabinsko osoblje", opija se ili kaj već, a većinu leta se obavlja prema uputama zemaljske kontrole i hrpom elektronike (osim polijetanja i prizemljivanja). jedan u kabini, trijezan, čitav u glavi i koliko-toliko pri svijesti je dovoljan. uostalom, bolje avioni bez pilota nego piloti bez aviona (pusa damiru k., ma gdje bio). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
Eh sada , pitanje je Ima li pilota u avionu 1 ili 2 ?
 
6 0 hvala 0
Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi

čekaj malo ba ... pa mislio sam da avioni već sad rade skoro pa autonomno, osim kad polijetaju i slijetaju, tada trebaju pomoć pilota. U letu automatski skreću isl., a većina tih "procesa" je automatizirana i pilot ga samo nadzira.

 

 

Neka me netko iskusniji ispravi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

čekaj malo ba ... pa mislio sam da avioni već sad rade skoro pa autonomno, osim kad polijetaju i slijetaju, tada trebaju pomoć pilota. U letu automatski skreću isl., a većina tih "procesa" je automatizirana i pilot ga samo nadzira.

 

 

Neka me netko iskusniji ispravi.

 U pravu si.

14 godina
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

čekaj malo ba ... pa mislio sam da avioni već sad rade skoro pa autonomno, osim kad polijetaju i slijetaju, tada trebaju pomoć pilota. U letu automatski skreću isl., a većina tih "procesa" je automatizirana i pilot ga samo nadzira.

 

 

Neka me netko iskusniji ispravi.

 sad će još ispast da su piloti beskorisni. Kontrola radio veze, komunikacija s kontrolom leta, navigacija, upravljanje gorivom... sve to i još hrpu toga radi pilot i kopilot (tj. kapetan i prvi časnik leta). Ako govorimo o potpuno autonomnom komercijalnom zrakoplovu onda bi on morao biti u stanju komunicirati s kontrolom leta, komunicirati s drugim zrakoplovima, ne samo radijski već i vizualno (opažati), imati potpuni nadzor nad zrakoplovom, a to je puuuuno više od visine, brzine i smjera kao u autopilotu. AI bi morao razumjevati i vremenske prilike, i donositi odluke u skladu s politikom kompanije, uvjetima, kašnjenjima, cijenama koridora... Ima još hrpa toga što nisam naveo. Inače, novi zrakoplovi mogu samostalno i sletjeti, ali ne mogu poletjeti - jer ne mogu sami samostalno konfigurirati zrakoplov tj. sami sebe :-) Nije to baš tako jednostavno kao što se čini.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove

Mislim da nisi u pravu.

Ovo što si nabrojao nema veze s autonomijom leta.

Za te stvarni je čovjek jednostavno potreban. Konfiguriraš avion za let, on sam poleti, leti i sleti(u zračnu luku naravno).

13 godina
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
Ako pogledate neku od emisija o istragama avionskih nesreca, vidjet cete da je kopilot prakticki IT inzenjer koji jako dobro mora znati sustav i sam kod kad se dogodi sranje usred leta.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi
Stari vic: "Dragi putnici, pozdavlja vas kapetan aviona, komjutor UNIVAC-1111. Vašim avionom ne upravlja čovjek nego kompjutor, ali se zato ne trebate bojati jer kompjutor ne može pogriješiti, ne može pogriješiti, ne može pogriješiti, ne može pogriješiti..."
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

 

 

Neka me netko iskusniji ispravi.

 eo, ja ću: ne sjedi tako pogrbljen! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
neaktivan
offline
Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi

Hibridizacija i elektrifikacija avionskog prometa isključivo sa brutalnim napretko tehnologije baterija. Nešto revolucionarno je potrebno da to uspije.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove
Ovaj trgovac okreće pilu naopako. Trošak pilota je zanemariv, nije to taksi gdje je vozač više od pola troška. Da postoji ekonomski interes, već bi avioni sami letjeli...
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Airbus može poluautonomne putničke zrakoplove proi

 

Evo što o smanjivanju s 2 na 1 pilota u kokpitu kaže stručnjak...



Ukratko - krajnje nerealno.

Nešto slično će možda doći godinama (desetljećima) nakon što će biti posve uobičajeni samovozni vlakovi i kamioni...

 

Podsjećam da "smo" u 60-ima maštali o računalima s umjetnom inteligencijom prije kraja stoljeća... itsl.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice