Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

poruka: 104
|
čitano: 13.331
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura".
15 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Visak kaže...
Mišljenje je samozavaravajuće ne zato jer se ne slaže s mojim, nego jer mu je logika koja ga vodi pogrešna, a to je objektivno utvrdivo.

Recimo ti tvrdiš da znaš koliko će tvoj sat vrijediti za 20 godina, što je teška samoobmana. Znaš možda koliko su takvi satovi izgubili u proteklih 20 godina, ali to nije nikakva garancija za budućnost. To je prva lekcija koja se uči prilikom investiranja.

Vrijednost će mu ovisiti o kretanjima u društvu, ako dođe do nuklearnog rata moći ćeš dobiti možda tri žohara za njega. Ako mehanički satovi prestanu biti statusni simbol cijena će mu pasti znatno. A i da izgubi samo 20% to je i dalje gubitak od par tisuća kuna. Računati to što si ga dobio po nabavnoj cijeni kao plus za mehaničke satove je opet logička pogreška.

Vrijednost tih satova je isključivo u društvenoj percepciji i upravo zato se vi morate truditi iz petnih žila ordžavati ju, kako bi se vrijednot održala, a smrtni neprijatelj je svatko ko kaže da su to samo zastarjele mehaničke naprave. Kud bi došli ako svi tako počnu razmišljati i kome ćete ih vi u tom slučaju prodati?

Stoga je indikativno da nikada oni koji vole pametne satove ne napadaju mehaničke, nego se uvijek na spomen pametnih jave 'urari' koji se očito, a ne bez razloga, osjećaju ugroženima. Svaka ovakva vijest dovodi u pitanje koliko će im taj mirovinski fond na ruci sutra vrijediti.

 Znaci mozemo se sloziti da vrijednost automatika je neizvjesna, a pametnog sata nakon par godina je ravna 0.

15 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Visak kaže...
Vrijednost pametnih satova je prvenstveno u funkcionalnosti, pokazuju TOČNO vrijeme + 1000 drugih stvari.
Vrijednost Švicarskih satova je u marki, prestižu, dizajnu, ručnom radu, visokoj početnoj cijeni i sličnom. Eh da, usput pokazuju i vrijeme, doduše ne baš točno.

Dakle ako nešto nije prvenstveno sat, to su upravo ti satovi. Možeš u zlatnu polugu zabiti čavao i reći da je to skupocjeni sunčani sat i da je izuzetno dobra investicija, ali njegova vrijednost nema nikakve veze s funkcionalnošću, jednako vrijedi i po noći. Skupi satovi su nakit i tako se i tretiraju.

 upravo tako, kupis smartwatch i imas koristi od njega dok ti stizu updateovi od te firme (apple/samsung/huawei/etc), ili dok se nesto ne pokvari.
nakon toga kupis novi, i nosis ih svaki dan

 

kupis svicarski sat
-patek philippe

-rolex

-jacob & co.

imaš ga u sefu, je*e te što ne radi jer ga ne nosiš a automatic je, ili te je*e što ide krivo jer je automatic i moraš ga namještat svakih tjedan dana iako ga ne nosiš, kad izađe nova linija prvi si na listi jer si imo njihov prošli sat, ovaj stari prodaš i zaradiš x2, x3 od originalne cijene sata

pitanje je što ima više funkcionalnosti 100k$ zarade ili apple smartwatch.

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Vtijednost kruha je za par sati nula, pa ga ljudi ipak kupuju, ali nitko ne tvrdi da je to ulaganje.

Pametni satovi su potrošna roba i nitko se ne pretvara da to nije tako, niti se osjeća ugroženo kad Tag izbaci novi model ili objavi prodajne rezultate, dok 'urarima' odmah ide pjena na usta na spomen pametnog sata.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
LUNAT1C kaže...

 upravo tako, kupis smartwatch i imas koristi od njega dok ti stizu updateovi od te firme (apple/samsung/huawei/etc), ili dok se nesto ne pokvari.
nakon toga kupis novi, i nosis ih svaki dan

Ovo mi je jako zanimljivo, vidio sam to i na iphone temama.

Znači, kupujete uređaj da bi dobili zadovoljstvo instaliranja updatea na njega, i kad update prestanu izlazit, više ne vrijedi?
WTF did i just read ?????????

 

Inače, ako te interesira update uređaja, moja preporuka ti je da počneš programirati mikrokontrolere, tamo je još uzbudljivije, pogotovo jer ili imaš pinove za programiranje pa ubadaš žice, ili imaš vanjsku pločicu za programiranje na koju nasadiš (ima i uzbudljivijih varijanti).
A svaki put kad promijeniš nekaj u kodu i kompajliraš hex, imaš uzbuđenje updatea, pa i milijun puta dnevno ak treba 

I još puno naučiš, a tražena je disciplina na tržištu...

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
fer-de-lance kaže...
LUNAT1C kaže...

 upravo tako, kupis smartwatch i imas koristi od njega dok ti stizu updateovi od te firme (apple/samsung/huawei/etc), ili dok se nesto ne pokvari.
nakon toga kupis novi, i nosis ih svaki dan

Ovo mi je jako zanimljivo, vidio sam to i na iphone temama.

Znači, kupujete uređaj da bi dobili zadovoljstvo instaliranja updatea na njega, i kad update prestanu izlazit, više ne vrijedi?
WTF did i just read ?????????

 

Inače, ako te interesira update uređaja, moja preporuka ti je da počneš programirati mikrokontrolere, tamo je još uzbudljivije, pogotovo jer ili imaš pinove za programiranje pa ubadaš žice, ili imaš vanjsku pločicu za programiranje na koju nasadiš (ima i uzbudljivijih varijanti).
A svaki put kad promijeniš nekaj u kodu i kompajliraš hex, imaš uzbuđenje updatea, pa i milijun puta dnevno ak treba 

I još puno naučiš, a tražena je disciplina na tržištu...

 

 nisam rekao da su mi užitak updateovi, rekao sam da imaš koristi od uređaja onoliko dugo dok on ima updatea (dvije različite stvari). Primjer: korist od samsung smartwatcha je ista kao i od xiaomi mi banda. pokazuje vrijeme i moraš imat mobitel u blizini. pošto samsung pay nije dostupan u hr ne možeš odrađivati plaćanja preko navedenog (jedino da se vpn-as u Uk ili francusku za što je potreban root)

drugi primjer: apple updates koji usporava uređaje. zbilja misliš da će sat biti funkcionalan ili im je u cilju prodati što više uređaja (ups, izbacili smo posljednji update s kojim sat ima 50% brzine). 
treće: mislim da će jako mali broj satova doživjeti taj trenutak da naprave zadnji update. realno razmisli. mijenjaš mobitel svake 2-3 godine, sat ćeš vjerojatno isto tako ako ne i više. čisto iz razloga što ga nosiš na ruci cijelo vrijeme, podložan je oštećenjima i nije u džepu kao i mobitel. jednostavno nisu napravljeni kao i većina kvalitetnijih satova da traju dulje od x (insert number) godina.

 

tvoje naglabanje o mikroprogramiranju i kompiliranju (da to je hrvatska riječ za compile), nema apsolutno nikakve veze s onime što sam ja rekao. Cool programer si, i ja sam, kog boli ona stvar za to? hocemo ic po temama i pisat stvari koje veze nemaju o nicemu i bit ko vegani?

moja preporuka: ako te ne pali gledanje buildova i updateova prouči automatizirane buildove, continuous deployment i continuous delivery. I još puno naučiš, a tražena je disciplina na tržištu. 

 

PS: Vrisak točno to, potrošna roba i investicija ne mogu se uspoređivati. isto je uspoređivati iznajmljen i kupljen stan (u smislu da plaćaš iznajmljen stan ali ga za par godina kada pravi vlasnik odluci ne možeš niti koristiti niti prodati). nemam rolex, nisam urar, imam smartwatch, sluzi mi za pracenje hodanja i da vidim koliko je sati. kada idem negdje gdje nije teretana ili u 50% slučajeva nosim smartwatch, u 50% ne. nemam ništa protiv njih, ali uspoređivati kruške i jabuke nema smisla (osim ako nisi nutricionista).

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 16:29 (LUNAT1C).
8 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska

Malo ste se krivo razumjeli ovdje, ali dobro.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
LUNAT1C kaže...

PS: Vrisak točno to, potrošna roba i investicija ne mogu se uspoređivati.

 To je točno, ali nije ovdje primjenjivo, jer satovi nisu investicija, bar ne dobra. Osim onog malog postotka koji spada u kategoriju Fabergeovih jaja.

 

Kome treba sat za pokazivanje vremena, onaj od 100 kuna će poslužiti. Preko toga treba imati nekakav razlog. Za pametne satove to je dodatna funkcionalnost, za mehaničke je što? Uložiti 3000€ da bi nakon 20 godina izgubio 'samo' 20%, gdje je tu logika? Očito je razlog nešto drugo (estetika, prestiž, status...), ali urari se ne mogu pomiriti s tim objašnjenjima i silom pokušavaju naći neko racionalnije. Ja nemam problem s time da sam kupio sat koji će kroz par godina izgubiti velik dio vrijednosti (imam ga 5 godina, baterija drži tjednima i još ima neku tržišnu vrijednost), jer u suprotnom ne bih kupio ni TV, auto ili mikrovalnu. Kupio sam ga iz iracionalnog razloga, jer mi se sviđala ideja kakav će mi biti život ako ga budem imao i to očekivanje je ispunio. No iz nekog razloga urari misle da im treba bolje objašnjenje, pa slušamo priče kakvih se ni Lovejoy ne bi postidio.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska

Kad jednom izbrišeš EPROM UV lampom, nikad se ne vraćaš na EEPROM...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Visak kaže...
LUNAT1C kaže...

PS: Vrisak točno to, potrošna roba i investicija ne mogu se uspoređivati.

 To je točno, ali nije ovdje primjenjivo, jer satovi nisu investicija, bar ne dobra. Osim onog malog postotka koji spada u kategoriju Fabergeovih jaja.

 

Kome treba sat za pokazivanje vremena, onaj od 100 kuna će poslužiti. Preko toga treba imati nekakav razlog. Za pametne satove to je dodatna funkcionalnost, za mehaničke je što? Uložiti 3000€ da bi nakon 20 godina izgubio 'samo' 20%, gdje je tu logika? Očito je razlog nešto drugo (estetika, prestiž, status...), ali urari se ne mogu pomiriti s tim objašnjenjima i silom pokušavaju naći neko racionalnije. Ja nemam problem s time da sam kupio sat koji će kroz par godina izgubiti velik dio vrijednosti (imam ga 5 godina, baterija drži tjednima i još ima neku tržišnu vrijednost), jer u suprotnom ne bih kupio ni TV, auto ili mikrovalnu. Kupio sam ga iz iracionalnog razloga, jer mi se sviđala ideja kakav će mi biti život ako ga budem imao i to očekivanje je ispunio. No iz nekog razloga urari misle da im treba bolje objašnjenje, pa slušamo priče kakvih se ni Lovejoy ne bi postidio.

 stvar je u tome što se ovdje ne radi o njemačkim ili japanskim satovima, radi se o švicarskim, gdje je 50% tržišta high end satovi a 50% gucci, chanel, frederique constant tissot i slične firme (koje koštaju kako ti kažeš 3000€, ne kazem da oni nemaju high end satova, ali više se fokusiraju na entry level enthusiast satove)

druga stvar je ta da cisto primjera radi Rolex daytone od prilike dobiju oko 500-1000 funti godišnje na cijeni, barem ukoliko izuzmeš 2008 i 2012 godine kada su bile krize te je cijena tih satova bila povišena za par stotina funti. ali zato primjerice radi, imaš rolex deytone koje su 2016 godine skočile sa 8500 funti na 16000 funti (PS uzmi u obzir da su isti satovi koji se proizvode od 2004 počeli sa cijenom od oko 4000 funti), što zasigurno nije gubitak od 20% unutar 20 godina. ili daytona rainbow koja je u godinu dana otišla x3 u cijeni na rabljenom tržištu.
isto tako imaš patek koji (ukoliko ga uspiješ kupiti jer su jako limitirani) možeš isti dan prodati za duplu cijenu (iz razloga što postoji lista čekanja od 3 godine). S dozom sigurnosti da postoje i suprotni slučajevi gdje se gubi na vrijednosti kroz godine.

 

ja nisam rekao da se pametni satovi ne trebaju kupovat, suprotno, odi kupi 2 komada, imaš 2 ruke. jos bolje ako te veseli. ali članak i usporedba i pljuvanje po nečemu drugome kako bi opravdao svoju kupovinu mi je smiješna. da imam jedno milju kn sa strane prije bi kupio rolexa i prodao ga nakon x godina nego što bi kupio auto za te novce, but thats just my opinion.

 

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
15 godina
neaktivan
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Ajde razmisli malo, tvrdiš da je 50% Švicarskih satova high end (imaš neki izvor za to?), znači 10 milijuna godišnje, a na cijelom svijetu ima 50 milijuna milijunaša. Svaki milijunaš bi trebao kupiti sat svakih pet godina. Netko tko ima milijun dolara teško da će kupiti sat od 100,000 do 500,000 dolara, a pogotovo ne više njih, neke satovi uopće ne zanimaju. Dakle broj kupaca je daleko manji, boj milijunaša je prije bio manji, a prodaja veća.

Radi se upravo o limitiranim serijama koje dobivaju na cijeni, a svi ostali gube, a ne može biti 10 milijuna limitiranih satova godišnje. Oni su lukavim marketingom stvorili predodžbu da je tako kako ti se čini, ali matematika kaže da do nije moguće, a još se nije javio nitko tko se obogatio, iako očito dosta prisutnih ima Švicarce. Zašto bi itko štedio u banci, kad se satovi više isplate?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska

https://www.watches-of-switzerland.co.uk/c/Brands/

Evo brandovi, nisam procitao jesam li napisao satova ili firmi ali znam da sam navodio firme pa ono, gore na linku je popis firmi, nebi isao u detalje koliko u prosjeku kosta koji sat od firmi.

Zbilja misliš da bi rolex proizvodio satove od 500k $ da ih ne može prodat? možeš tako razmišljat o svemu. zbilja misliš da bi netko platio 20m$ za 50 godina star auto, ima i takvih, nema vrijednost ali vjv za par godina može dobiti više za njega, ili to jednostavno želi.

Ne postaje se bogat držanjem novaca u banci nego ulaganjem.

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.2.2020 23:11 (LUNAT1C).
10 godina
offline
Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

 

 

Ne ulazim u ratove pro i kontra Apple, ali ono što napravi Apple ima svoju vojsku pokolnika, te je to okay.

Međutim, vidim da u nekim komentarima ima dosta nejasnoća oko mehaničkih satova. Ti satovi se ne kupuju zato da točno pokazuju vrijeme, nego zato što imaju taj štih mehanike, majstorstva i dugovječnosti.

Ajmo, to tako reći ti satovi imaju "dušu". Elektronika, nema onaj tik-tak, mehanički mehanizam-srce što otkucava. 

 

Nekome je vrhunac života odigrati i završiti kompjutersku igru, dok je nekome otrčati maraton, popesti se na planinu. Netko voli knauf+beton = A+ energ. cetrtifikat, a netko voli svojim rukama voli sagraditi kuću.

Tako vam je i sa satovima.

....

Pametni satovi su guba sa praćenje sportskog rezultata i napretka, dok mehanički sat daje potpuno drugi osjećaj praćenja vremena.

Netko će kupiti sebi novi mobitel i/ili pametni sat, dok će netko drugi dati pare za kvalitetni Seiko ili pak za kvalitetnu sjekiru. 

 

Isto tako ne slažem se da vrijeme curi za švicarske i ostale mehaničke satove, jer upravo suprotno neki pokazatelji pokazuju da se ekipa vraća mehaničkim satovima. Čak i mlađa. 

Mehanički satovi će uvijek imati svoju prostor i korisnike. Imam pametni sat Garmin Instinct i koristim ga maksimalnoo. Novi sat će vrlo vjerojatno biti Seiko, mehanički.

Netko će si kupiti novi neki novi proizvod od Apple, dok će si netko kupiti recimo Nomos sat. 

Cijela stvar je u tome, da ćeš sa novim Appleovim uratkom kada ga predstaviš kod prosječno upućene ekipe u život, pobrati velike simpatije i divljenje.

Ali, kao kupiš neki alat kvalitetniji za dosta para, recimo sjekiru. Budeš ispao budala, seljak, primitivac. 

 

Bitno je ostati vjeran sebi i zdravoj pameti. Ostalo su samo nepotrebni komentari neupućenih ljudi.

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Zechina kaže...
BlueMax kaže...

Moj argument je da će me ovaj sat nadživjeti. 

 

Pa će ti vrijediti i nakon smrti?


Ironiziram, naravno; nhf.

 

Sorry, ali prva asocijacija mi je Pulp Ficition (nhf again). 

 




 Zvuči malo čudno, ali hoće. I upravo je primjer iz Pulp Fictiona dokaz za to. Jednog dana taj sat će dobiti moj sin. Dobit će vrijedan sat koji mu je otac nosio godinama. Dakle sat će uz materijalnu vrijednost, koju će uglavnom zadržati (zanemarit ću Viskovu teoriju o nuklearnom ratu jer stvarno ne znam kako nastaviti raspravu u tom smjeru) imati i ogromnu sentimentalnu vrijednost. Mogu misliti što bi pomislio da mu ostavim smartwatch kojem je prije 15 godina izdušila baterija i prestala podrška. Zamisli kakva bi Butcheva reakcija bila da zna kako mu je otac, a nakon njega i Walken, godinama nosio Apple Watch u guzici :)

13 godina
offline
Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

stalno pričate o luksuznim satovima, praktički nakitu, a u članku se kaže da se tu pribrajaju i swatch i low end satovi jeftiniji od apple watcha.

 

dakle kompletna svjetska industrija luksuznih satova je teška ko 30 milijardi godišnje ( švicarski satovi su dio toga ). Apple prodaje vjerojatno cca 15 milijardi vrijednosti satova .

apple bilježi 36% yoy rast, švicarski satovi padaju 13%. Do the math. 

ovo o švicarskim satovima kao investiciji je dosta smiješno... malo bolje od onog o nakitu kao investiciji. Status, da. Investicija - osim iznimno, ne.

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 16:52 (grzzi).
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

dico moja sad će vam čača reči istinu...dok sam bio premijer sam kupovao švicarce...a sad kad moram kupovati iz svog djepa kupujem samo ove pametne

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
grzzi kaže...

stalno pričate o luksuznim satovima, praktički nakitu, a u članku se kaže da se tu pribrajaju i swatch i low end satovi jeftiniji od apple watcha.

 

dakle kompletna svjetska industrija luksuznih satova je teška ko 30 milijardi godišnje ( švicarski satovi su dio toga ). Apple prodaje vjerojatno cca 15 milijardi vrijednosti satova .

apple bilježi 36% yoy rast, švicarski satovi padaju 13%. Do the math. 

ovo o švicarskim satovima kao investiciji je dosta smiješno... malo bolje od onog o nakitu kao investiciji. Status, da. Investicija - osim iznimno, ne.

 Zanimljivo je kako članke u kojima piše kako Samsung prodaje dvostruko više smartphonea od Applea komentiraš na drukčiji način.

Ajde se odluči jel trpamo sve u isti koš ili ne. Jer puno je lakše u isti koš strpati Samsungov smartphone od 200$ s iPhoneom nego Apple Watch i neki švicarski mehanički sat.

 

13 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

stalno pričate o luksuznim satovima, praktički nakitu, a u članku se kaže da se tu pribrajaju i swatch i low end satovi jeftiniji od apple watcha.

 

dakle kompletna svjetska industrija luksuznih satova je teška ko 30 milijardi godišnje ( švicarski satovi su dio toga ). Apple prodaje vjerojatno cca 15 milijardi vrijednosti satova .

apple bilježi 36% yoy rast, švicarski satovi padaju 13%. Do the math. 

ovo o švicarskim satovima kao investiciji je dosta smiješno... malo bolje od onog o nakitu kao investiciji. Status, da. Investicija - osim iznimno, ne.

 Zanimljivo je kako članke u kojima piše kako Samsung prodaje dvostruko više smartphonea od Applea komentiraš na drukčiji način.

Ajde se odluči jel trpamo sve u isti koš ili ne. Jer puno je lakše u isti koš strpati Samsungov smartphone od 200$ s iPhoneom nego Apple Watch i neki švicarski mehanički sat.

 

 Poanta članka je (po meni) kako europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.
Apple watch je btw u ideji Johnnyja Ivea trebao biti baš konkurencija luksuznim satovima, od čega su u konačnici ostale samo edition opcije.

Ajmo zanemariti količinu, da ne zbrajamo jabuke i kruške, pa gledajmo kao što se u threadu traži zaradu. apple watch sam trenutno dakle radi petnaestak milijardi $ ( 2019 ). Već ove godine, gledajući trend, apple watch će prestići prometom kompletnu švicarsku urarsku industriju ... dakle sve zlatne i dijamantne rolexe i pp plus sve one swatcheve od stotinjak eura. 


Jedino što možda ostaje švicarcima je marža... apple je sigurno na nekih 30-40%, a švicarci su tu vjerojatno dosta bolji... par grama zlata i nešto sitnih dijamanata se uglavnom prodaje za par tisuća % više , a po ovom threadu bi se reklo da to za razliku od apple ovaca kupuju mudraci ... ( jer zamisli ima par posto ekipe koja je zaradila prodajom prastarih i rjetkih klasičnih satova, ostali su ih kupili jer su novopečeni trash bogataši i rolex je statusi simbol ili jer imaju gomilu novaca i vole skupe i lijepe stvarčice. O preprodaji baš i ne razmišljaju )

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.2.2020 22:03 (grzzi).
8 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
grzzi kaže...

 europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.

 

Vi Apple fanovi stvarno živite u nekoj paralelnoj stvarnosti.

 

Evo malo realnosti koja nije iz Cupertina i FoxNews:
https://www.theregister.co.uk/2020/02/07/us_attorneygeneral_urges_us_to_buy_stake_in_ericsson_and_nokia/ 

DOBRO promisli prije nego li odgovoriš na ovo. Pažljivo pročitaj, Siri Google translate je tu od pomoći.

7 godina
protjeran
offline
Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

Koliko je sat pametan, ako mi ne moze reci informaciju koliko je zapravo sati, nakon 5 dana?

 

Ako rucni sat ne moze bar godinu-dvije raditi na ugradjenu baterijicu, onda mi ni ne treba.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Takvo misljenje pretpostavljam imas kad je riječ o kalkulatoru i laptopu?
14 godina
offline
Apple prodao više satova nego cijela švicarska ura

da i ja prisnažim:

 

imam Amazfit GTR - dobar mi je, ali ga skidam čim dođem doma, kao što i mobove stavim na ormarić u hodniku... ne ovisim o dostupnosti i ne želim biti stalno dostupan, zato postoji obavijest o propuštenom pozivu - ne rabim ni tel. sekretarice...

dakle GTR je dobar, ali...

 

stalno visim na MassDropu i Creation Watches i gledam tako do 200 € mehaničke, automatike, EcoSolar, Kinetic satove - eto je umijeće, ta fina mehanika...

oni koji prate temu o autima, mogu primijetiti da stalno brundam o tome kako se sve više forsira rješavanje problem u auto industriji softverskim rješenjima nasuprot strojarskim - a ja sam elektrotehničar-elektroničar u ITu - i smeta mi to...

 

kako veli jedan kolega strojar - ne treba ti veće dokaz umijeća od (dobrog) diferencijala u strojarstvu...

 

dakle, smartwatchevi su OK, ali ionako se koriste za detaljniji pregled notifikacija, a opet, na kraju krajeva, gledaš sve te poruke na mobu (zašto onda mobovi imaju 5+ pačane zaslone, da gledamo sve na 1,6" 320x320 rezi ?!?) na kraju krajeva, GPS - hodnju opet gledaš na mobu ili čak na PC-u kad završiš...

 

ali samo pogled na one filigranske zupčanike koji se vrte u pravilnom ritmu za me ima "dušu", ono nešto...

 

tako da uopće ne gledam na meho-satove kao nakit (pravi muškarci od nakita imaju samo kitu - zezam se, meho-sat je OK, dapače!) niti kao investiciju (iako za mali postotak satova to vrijedi), nego kao dokaz umijeća, analogno (skoro pa) savršenstvo....

 

a propos nakita, u 17/18 st. su u Engleskoj (pederluk!) bili popularni olovni "dummy" satovi s oslikanim porculanskim licem s brojkama i kazaljkama (dakle ništa pomično, samo slika), jer su džepne ure bile skupe, pa su kicoši imali te olovnjake i svako malo, naslikavali se na  trgovima i ulicama te kao pravi biznismeni u trci s vremenom, vadili ih onako lancem pričvršćene za pojas/džep, bacili oko da vide "koja je doba", pa žurno nastavili džabalebariti....Modni mačci prije Grubnića...

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Zechina kaže...
grzzi kaže...

 europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.

 

Vi Apple fanovi stvarno živite u nekoj paralelnoj stvarnosti.

 

Evo malo realnosti koja nije iz Cupertina i FoxNews:
https://www.theregister.co.uk/2020/02/07/us_attorneygeneral_urges_us_to_buy_stake_in_ericsson_and_nokia/ 

DOBRO promisli prije nego li odgovoriš na ovo. Pažljivo pročitaj, Siri Google translate je tu od pomoći.

 nema se tu što čitati, realnost je da je eu trećerazredna tehnološka unija. kina je odmakla sa 5G najviše radi državnih subvencija. To odavno nije tehnološko nego političko pitanje.

software, patenti, tehnologije, procesi, serveri, usluge ... eu je pušiona.

12 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
grzzi kaže...

 

 Poanta članka je (po meni) kako europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.
Apple watch je btw u ideji Johnnyja Ivea trebao biti baš konkurencija luksuznim satovima, od čega su u konačnici ostale samo edition opcije.

Ajmo zanemariti količinu, da ne zbrajamo jabuke i kruške, pa gledajmo kao što se u threadu traži zaradu. apple watch sam trenutno dakle radi petnaestak milijardi $ ( 2019 ). Već ove godine, gledajući trend, apple watch će prestići prometom kompletnu švicarsku urarsku industriju ... dakle sve zlatne i dijamantne rolexe i pp plus sve one swatcheve od stotinjak eura. 


Jedino što možda ostaje švicarcima je marža... apple je sigurno na nekih 30-40%, a švicarci su tu vjerojatno dosta bolji... par grama zlata i nešto sitnih dijamanata se uglavnom prodaje za par tisuća % više , a po ovom threadu bi se reklo da to za razliku od apple ovaca kupuju mudraci ... ( jer zamisli ima par posto ekipe koja je zaradila prodajom prastarih i rjetkih klasičnih satova, ostali su ih kupili jer su novopečeni trash bogataši i rolex je statusi simbol ili jer imaju gomilu novaca i vole skupe i lijepe stvarčice. O preprodaji baš i ne razmišljaju )

 

 Satovi su počeli s padom izlaskom prvih mobitela koji su mogli stati u džep. Većina ljudi koje poznajem ih je tada prestala nositi. Swatch i slični low budget mass production satovi su tada već popušili. Proizvođači mehaničkih skupih satova su opstali zbog svoje ekskluzivnosti i ljubitelja precizne mehanike te snobova, metroseksualaca, korumpiranih političara... I sad se ovdje poteže priča o broju prodanih primjeraka i uspoređuju proizvođači kojima je poslovna politika uvijek bila proizvoditi malo primjeraka i prodavati ih skupo?? Ovo su nebuloze kao da se neki proizvođač električnih romobila hvali kako je prodao više primjeraka od engleskih proizvođača automobila. Osnovni razlog zašto RR ili Bentley mogu prodavati po cijenama po kojima prodaju je to što prodaju vrlo malo. Na stranu kvaliteta, ekskluzivnost je ta koja određuje cijenu.

Kažeš nemojmo uspoređivati jabuke i kruške (Samsung smartphone od 200$ i iPhone od 1000$) a onda odmah u nastavku uspoređuješ jabuke i lokomotive (smartwatch i švicarski sat). Zatim pričaš o maržama i to je još jedan pokazatelj kako nimalo ne razumiješ temu. Gram zlata, nešto sitnih dijamantića?? Švicarci prodaju znanje, povijest, preciznost, rad i ekskluzivnost. Zlato i dijamantići su nebitna stavka. Baš je veliki uspjeh prodati više nečega nego netko ko ne želi proizvesti i prodati puno.

Ovaj PR je vulgarno bezobrazan i namijenjen budalama. Apple (ni bilo koji drugi proizvođač smartwatcheva) nije oduzeo niti 1% kupaca švicarskoj industriji satova kao što ni Xiaomi nije oduzeo ni jednog kupca Rolls Royceu. Japan kao jedini masovni proizvođač se "slučajno" ne spominje. 

13 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
BlueMax kaže...
grzzi kaže...

 

 Poanta članka je (po meni) kako europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.
Apple watch je btw u ideji Johnnyja Ivea trebao biti baš konkurencija luksuznim satovima, od čega su u konačnici ostale samo edition opcije.

Ajmo zanemariti količinu, da ne zbrajamo jabuke i kruške, pa gledajmo kao što se u threadu traži zaradu. apple watch sam trenutno dakle radi petnaestak milijardi $ ( 2019 ). Već ove godine, gledajući trend, apple watch će prestići prometom kompletnu švicarsku urarsku industriju ... dakle sve zlatne i dijamantne rolexe i pp plus sve one swatcheve od stotinjak eura. 


Jedino što možda ostaje švicarcima je marža... apple je sigurno na nekih 30-40%, a švicarci su tu vjerojatno dosta bolji... par grama zlata i nešto sitnih dijamanata se uglavnom prodaje za par tisuća % više , a po ovom threadu bi se reklo da to za razliku od apple ovaca kupuju mudraci ... ( jer zamisli ima par posto ekipe koja je zaradila prodajom prastarih i rjetkih klasičnih satova, ostali su ih kupili jer su novopečeni trash bogataši i rolex je statusi simbol ili jer imaju gomilu novaca i vole skupe i lijepe stvarčice. O preprodaji baš i ne razmišljaju )

 

 Satovi su počeli s padom izlaskom prvih mobitela koji su mogli stati u džep. Većina ljudi koje poznajem ih je tada prestala nositi. Swatch i slični low budget mass production satovi su tada već popušili. Proizvođači mehaničkih skupih satova su opstali zbog svoje ekskluzivnosti i ljubitelja precizne mehanike te snobova, metroseksualaca, korumpiranih političara... I sad se ovdje poteže priča o broju prodanih primjeraka i uspoređuju proizvođači kojima je poslovna politika uvijek bila proizvoditi malo primjeraka i prodavati ih skupo?? Ovo su nebuloze kao da se neki proizvođač električnih romobila hvali kako je prodao više primjeraka od engleskih proizvođača automobila. Osnovni razlog zašto RR ili Bentley mogu prodavati po cijenama po kojima prodaju je to što prodaju vrlo malo. Na stranu kvaliteta, ekskluzivnost je ta koja određuje cijenu.

Kažeš nemojmo uspoređivati jabuke i kruške (Samsung smartphone od 200$ i iPhone od 1000$) a onda odmah u nastavku uspoređuješ jabuke i lokomotive (smartwatch i švicarski sat). Zatim pričaš o maržama i to je još jedan pokazatelj kako nimalo ne razumiješ temu. Gram zlata, nešto sitnih dijamantića?? Švicarci prodaju znanje, povijest, preciznost, rad i ekskluzivnost. Zlato i dijamantići su nebitna stavka. Baš je veliki uspjeh prodati više nečega nego netko ko ne želi proizvesti i prodati puno.

Ovaj PR je vulgarno bezobrazan i namijenjen budalama. Apple (ni bilo koji drugi proizvođač smartwatcheva) nije oduzeo niti 1% kupaca švicarskoj industriji satova kao što ni Xiaomi nije oduzeo ni jednog kupca Rolls Royceu. Japan kao jedini masovni proizvođač se "slučajno" ne spominje. 

Kad te čovjek sluša rekao bi da je preskočiti najpoznatiju industriju čitave države sa jednim proizvodom i to i u broju prodanih primjeraka i u ukupnom prometu / zaradi tričarija ... između ostalog to je sadržaj članka kojeg komentiramo.


naravno da će mehanički satovi i nakit imati i u budućnosti svoje tržište, poanta je da je dobar dio švicarske industrije satova ( ovdje dakle govorimo prvenstveno o tržištu do 1000$ ) apple pojeo. Švicarskoj ostaje nakit i satovi preko 1000$. Ali apple se tu više niti ne natječe osim sporadično. Ostali smart watch proizvođači nisu niti pokušali. Npr swatch ima i luksuzne brandove, ali dionice su ukupno u lošem trendu. Za rolex, koji čini gro švicarskih luksuznih satova taj podatak ni nemaš jer nije na burzi. A jeftini swatch je npr bio dobar biznis, svaki veći grad je imao barem jednu trgovinu.

btw, švicarski satovi nisu samo rolex, i patek phillipe , postoji gomila čuvenih brandova sa satovima do 1000$ npr Wenger, Mondaine, Certina, Tissot, Rado, Victorinox etc


Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2020 12:44 (grzzi).
16 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Visak kaže...
BlueMax kaže...

Uređaj koji treba svako malo puniti, koji mi pruža informacije koje već imam puno bolje prezentirane na drugom uređaju, koji zastarijeva nakon 2 godine... ne baš. 

E sad smo već na racionalizaciji. Onda vjerojatno koristiš samo žični telefon, jer mobitel predstavlja ovo što si opisao.

Zapravo ne, jer mobitel je prvenstveno uređaj za mobilnu komunikaciju i kao takav nudi nešto što niti jedan drugi uređaj (pogotovo žični telefon) ne nudi.

I upravo kratko trajanje baterija i brzi rok zastarijevanja su mu glavne mane. A "pametni" sat danas, s tim istim manama nema nikakvu ekstra funkcionalnost...

 

Gledam te!
8 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
grzzi kaže...
Zechina kaže...
grzzi kaže...

 europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.

 

Vi Apple fanovi stvarno živite u nekoj paralelnoj stvarnosti.

 

Evo malo realnosti koja nije iz Cupertina i FoxNews:
https://www.theregister.co.uk/2020/02/07/us_attorneygeneral_urges_us_to_buy_stake_in_ericsson_and_nokia/ 

DOBRO promisli prije nego li odgovoriš na ovo. Pažljivo pročitaj, Siri Google translate je tu od pomoći.

 nema se tu što čitati, realnost je da je eu trećerazredna tehnološka unija. kina je odmakla sa 5G najviše radi državnih subvencija. To odavno nije tehnološko nego političko pitanje.

software, patenti, tehnologije, procesi, serveri, usluge ... eu je pušiona.

 

"NEMA SE" ILI NISI KADAR ČITATI?

JESI LI TI KADAR UOPĆE LOGIČKI POVEZIVATI?
1. Tvrdiš da su "IT tvrtke uglavnom u USA" (a tek ponešto u Aziji rofl)
2. Tvrdiš da je EU trećerazredna tehnološka unija ... + "EU je pušiona".
3. Državni tajnik USA kaže da USA mora hitno kupiti Nokiu i Ericsson (EU tvrtke), jer je USA tehnološki zaostala u odnosu na njih.
Ono što ti u stvari tvrdiš jest da je USA četverorazredna tehnološki. 

Ovo tek tvoje sa kineskim državnim subvencijama je priglupo: pa što je to nego li državni intervencionizam kad bi država (USA, ne Kina) "socijalistički" kupila Nokiju (ili Grenland - LOL)?

Kad država porezno (Apple) ili direktno (farmeri) SUBVENCIONIRA vlastitu raju zbog idiotskog trgovačkog rata koji je sama politički stvorila?

Pola tech kompanija u USA radi za vojsku (npr JEDI), po ekstra cijenama i sa ekstra dobiti: što je to nego li indirektno subvencioniranje?
Apple ne bi postojao da Jobs nije uspio uvaliti prve Macove (i kasnije NeXTove) na sveučilišta, što opet - indirektno - država subvencionira "negativnim porezom" (I opet je bankrotirao sa NeXTom).

13 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Zechina kaže...
grzzi kaže...
Zechina kaže...
grzzi kaže...

 europa i tradicionalne industrije lagano gube bitku sa tehnološkim sektorom i it tvrtkama koje su uglavnom u usa i ponešto u aziji.

 

Vi Apple fanovi stvarno živite u nekoj paralelnoj stvarnosti.

 

Evo malo realnosti koja nije iz Cupertina i FoxNews:
https://www.theregister.co.uk/2020/02/07/us_attorneygeneral_urges_us_to_buy_stake_in_ericsson_and_nokia/ 

DOBRO promisli prije nego li odgovoriš na ovo. Pažljivo pročitaj, Siri Google translate je tu od pomoći.

 nema se tu što čitati, realnost je da je eu trećerazredna tehnološka unija. kina je odmakla sa 5G najviše radi državnih subvencija. To odavno nije tehnološko nego političko pitanje.

software, patenti, tehnologije, procesi, serveri, usluge ... eu je pušiona.

 

"NEMA SE" ILI NISI KADAR ČITATI?

JESI LI TI KADAR UOPĆE LOGIČKI POVEZIVATI?
1. Tvrdiš da su "IT tvrtke uglavnom u USA" (a tek ponešto u Aziji rofl)
2. Tvrdiš da je EU trećerazredna tehnološka unija ... + "EU je pušiona".
3. Državni tajnik USA kaže da USA mora hitno kupiti Nokiu i Ericsson (EU tvrtke), jer je USA tehnološki zaostala u odnosu na njih.
Ono što ti u stvari tvrdiš jest da je USA četverorazredna tehnološki. 

Ovo tek tvoje sa kineskim državnim subvencijama je priglupo: pa što je to nego li državni intervencionizam kad bi država (USA, ne Kina) "socijalistički" kupila Nokiju (ili Grenland - LOL)?

Kad država porezno (Apple) ili direktno (farmeri) SUBVENCIONIRA vlastitu raju zbog idiotskog trgovačkog rata koji je sama politički stvorila?

Pola tech kompanija u USA radi za vojsku (npr JEDI), po ekstra cijenama i sa ekstra dobiti: što je to nego li indirektno subvencioniranje?
Apple ne bi postojao da Jobs nije uspio uvaliti prve Macove (i kasnije NeXTove) na sveučilišta, što opet - indirektno - država subvencionira "negativnim porezom" (I opet je bankrotirao sa NeXTom).

meni se čini da ti ne razumiješ dobro engleski. nitko ne priča o tome da država kupi npr nokiu. 

ako ti nije jasno o čemu pričam, samo zamisli da ti se ugase američke tvrtke ili prestanu pružati usluge... nema više google-a , nema fejsa, nema app storea, nema marketa, nema windowsa, nema binga, nema amazona, nema x86, imaš arm jer je još uvijek britanski ( u japanskom vlasništvu?), ali ni to nije eu više,  kinezi su toga svjesni pa pokušavaju izvest nešto da se oslobode te zavisnosti o američkoj tehnologiji ali teško će to ići. Europa ne radi ništa nego razmišlja kako naplatiti digitalni tax tvrtkama koje su ti zapravo donjele usluge i sadržaj...

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2020 13:29 (grzzi).
7 godina
protjeran
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Umbel kaže...
Takvo misljenje pretpostavljam imas kad je riječ o kalkulatoru i laptopu?

 

Pretpostavljam da imas laptop koji mozes dva dana drzati u sleepu, da bi ga u ta dva dana mogao 15x probuditi

i vratiti natrag u sleep.

 

Ili imas laptop s kojim mozes adekvatno raditi 7-10h, spojenog na mrezu i zaista raditi nesto korisno.

E tako je i sa satovima, neki mogu raditi 2 godine, u te dve godine na njega pogledas toliko puta,

da je vrijeme gledanja <10h. Dok iSat pogledas ukupno 2h u jednom danu, i baterija kaze "i dont feel so good".

Vise ga pogledas zbog nepotrebnih stvari, nego za jedinu funkciju koju bi trebao - utvrdjivanje vremena.

8 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
grzzi kaže...

meni se čini da ti ne razumiješ dobro engleski. nitko ne priča o tome da država kupi npr nokiu. 

PRVA rečenica: 

US attorney-general William Barr has urged the United States to buy a controlling stake in Nokia and Ericsson to build a competitor to Huawei.

 

GLUP ILI SE SAMO PRAVIŠ?

 

grzzi kaže...

samo zamisli da ti se ugase američke tvrtke ili prestanu pružati usluge... nema više google-a , nema fejsa, nema app storea, nema marketa, nema windowsa, nema binga, nema amazona, nema x86, imaš arm jer je još uvijek britanski ( u japanskom vlasništvu?), ali ni to nije eu više,  kinezi su toga svjesni pa pokušavaju izvest nešto da se oslobode te zavisnosti o američkoj tehnologiji ali teško će to ići. Europa ne radi ništa nego razmišlja kako naplatiti digitalni tax tvrtkama koje su ti zapravo donjele usluge i sadržaj...

 

TROLAŠ, ne da mi se ni odgovarati. JBT fejsbuk "tehnologija". Npr We Chat koristi preko milijardu ljudi (mjesečno!), to što ti nemaš pojma što je to govori o tebi a ne svijetu.

Bing? App Store? Ti to ozbiljno? 

 

TikTok (kineski LOL) uskoro pa toliko, to je apsolutno najpopularnija aplikacija na tvom Apple App Storeu. 

 

Možemo pričati o patentima i dosjeloj tehnologiji, a ne novoj.

 

Inače, govoriš o multinacionalnim kompanijama, a ne "američkim". Ako pak govorimo o vlasništvu, pa preko pola Hollywooda, US entertainment industrije itd je u Japanskom, Saudijskom, Kineskom, bog te pita čijem vlasništvu.

Najjači lobisti u USA da se ukinu sankcije Huaweiju su Google i Qualcomm, sw & hw perjanice USA IT industrije. Pitaj se zašto, totalno im je frka.

 

Dok USA trgovački "ratuje", EU potpisuje spec. trg. ugovore sa Malezijom, Vietnamom itd; ozbiljne joint-venture kompanije se otvaraju u desetinama. Road & Belt je skora budućnost.  

 

13 godina
offline
Re: Apple prodao više satova nego cijela švicarska
Zechina kaže...
grzzi kaže...

meni se čini da ti ne razumiješ dobro engleski. nitko ne priča o tome da država kupi npr nokiu. 

PRVA rečenica: 

US attorney-general William Barr has urged the United States to buy a controlling stake in Nokia and Ericsson to build a competitor to Huawei.

 

GLUP ILI SE SAMO PRAVIŠ?

 

grzzi kaže...

samo zamisli da ti se ugase američke tvrtke ili prestanu pružati usluge... nema više google-a , nema fejsa, nema app storea, nema marketa, nema windowsa, nema binga, nema amazona, nema x86, imaš arm jer je još uvijek britanski ( u japanskom vlasništvu?), ali ni to nije eu više,  kinezi su toga svjesni pa pokušavaju izvest nešto da se oslobode te zavisnosti o američkoj tehnologiji ali teško će to ići. Europa ne radi ništa nego razmišlja kako naplatiti digitalni tax tvrtkama koje su ti zapravo donjele usluge i sadržaj...

 

TROLAŠ, ne da mi se ni odgovarati. JBT fejsbuk "tehnologija". Npr We Chat koristi preko milijardu ljudi (mjesečno!), to što ti nemaš pojma što je to govori o tebi a ne svijetu.

Bing? App Store? Ti to ozbiljno? 

 

TikTok (kineski LOL) uskoro pa toliko, to je apsolutno najpopularnija aplikacija na tvom Apple App Storeu. 

 

Možemo pričati o patentima i dosjeloj tehnologiji, a ne novoj.

 

Inače, govoriš o multinacionalnim kompanijama, a ne "američkim". Ako pak govorimo o vlasništvu, pa preko pola Hollywooda, US entertainment industrije itd je u Japanskom, Saudijskom, Kineskom, bog te pita čijem vlasništvu.

Najjači lobisti u USA da se ukinu sankcije Huaweiju su Google i Qualcomm, sw & hw perjanice USA IT industrije. Pitaj se zašto, totalno im je frka.

 

Dok USA trgovački "ratuje", EU potpisuje spec. trg. ugovore sa Malezijom, Vietnamom itd; ozbiljne joint-venture kompanije se otvaraju u desetinama. Road & Belt je skora budućnost.  

 

 ne čitaš sa razumijevanjem ...lobiranje da uđe američki kapital i preuzme po mogućnosti većinsko vlasništvo u spomenutim firmama... ne američka država. 

multinacionalne kompanije u većinskom američkom vlasništvu.

 

naravno da niti jednoj tvrtki nije u interesu da se lupaju sankcije jer gube novac, a mogu očekivati i protusankcije, iako su tu kinezi u lošijoj poziciji.


to što kinezi ne koriste googleove usluge i blokiraju masu zapadnih servisa uopće je uz industrijsku i svaku drugu špijunažu i bilo jedno od opravdanja za sankcije ( službenih naravno, ali donekle i točnih ) . 

we chat? baidu, sogou? zajedno sa huaweijevim OSom zapadu, meni i tebi znači malo i ništa.

ukratko, lupetaš.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2020 15:31 (grzzi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice