Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro

poruka: 105
|
čitano: 17.966
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro".
5 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
O_O_O kaže...
ATJLučko kaže...
Bitka na neretvi

 Ja sam Lupinu pokazao ove postove i on se grohotom nasmijao.

Prvo, svaki profesionalac ima nekoliko fotoaparata koji dosta kostaju i ne mijenja ih tako cesto tako da nema svaki USB C.

Drugo, adapter za SD card koji je ugradjen u laptop je u vecini slucajeva brzi i pouzdaniji od bilo kakvog dodatka. Dneveno 20ak puta kopiras sadrzaj sa SD kartice i cesto se zna desiti da USB adapter zakaze i sto onda?

Trece, ovo nije problem cijene dodataka, jer ako si iskesirao $3000 onda valjde imas neku sicu za adapter. Problem je sto relativno skupa "profesionalna" masina nema esencijalni dodatak koji podrzava nekakve fantomske profesionalce.

Naravno to vjerojatno nece biti razlog za odustajanje od kupnje, ali je tuzno stanje stvari gdje se nedostatak necega korisnoga pravda nekakvim dizajnom.

 Mora da Lupino nije gledao na youtube kako se to radi ;) .... Sta on zna ;)

 

Promaklo ti je da taj USB C na aparatu u ovom slucaju nije ni od kakve koristi jer je kabel koji dodje USB C to USB A tako da opet ne moze prikopcati aparat na lap bez adaptera ..... MAlo se ATJLucko zanese kad je Apple u pitanju ;) A koliko sam shvatio ne moze ni prekoWIFI direktno na lap vec prebacuje na mobitel. Sta bi Lupino tek na to rekao .... ;)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Posmatrač kaže...
southy kaže...
Jel želiš reci da je brže skinuti nešto s kamere tako da izvadiš SD karticu i umetnes u računalo nego spojiti preko USB-a?

 A koju to kameru mozes prikopcati na USB C????

Prestani filozofirati i odgovori konkretno....

Samo neke bezvezne, neki Nikon, Canon i takve nebitne (https://tethertalk.com/2018/09/07/why-are-new-cameras-featuring-a-usb-c-data-port/). Osobno me baš briga što tko od vas koristi, no ljudi koje znam i koji se bave fotografijom nijedan ne kmeči za SD card na MBP-u (jednim dijelom što velik broj profesionalnih digitalaca niti ne korist SD standard nego neki drugi), a cijela vojska onih koji nikad neće kupiti MBP se ovdje digla u protest što nema SD card readera.

Da sam Apple isto tako bih izbacio SD card jer osim što je većina kartica spora, korištenje readera osjetno pridonosi zagrijavanju. Onaj kome treba card reader profesionalno će ga sam kupiti, a takvi kao ti ionako nikad neće biti zadovoljni. Većina IT proa ako čita ovaj topica valjda se kida od smijeha da praktički 2020. komentiramo nepostojanje SD card readera na MBP-u.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
kipo kaže...
southy kaže...
Jel želiš reci da je brže skinuti nešto s kamere tako da izvadiš SD karticu i umetnes u računalo nego spojiti preko USB-a?

Nije čak ni stvar u brzini već u jednostavnosti. Uzmi prilično realan primjer - profesionalni fotografi. Na jednom snimanju će bez pola muke napuniti nekoliko memorijskih kartica i sve te kartice će vratiti u studio gdje će ih trebati prebaciti na računalo. Stvarno misliš da je jednostavnije umetati sve kartice u foto aparat i tako ih prebacivati u računalo? Ili, prošireni primjer - isti taj fotograf je donio kartice u studio, ali odmah mora na drugo snimanje, a njegov kolega će krenuti s obradom. Mora li ovaj koji obrađuje imati dodatni fotoaparat (ili adapter) ili bi, ipak, bilo jednostavnije da (profesionalni) uređaj ima i čitač kartica?

Nisam profesionalni fotograf, no znam par njih i ono što znam je da većina ima cijeli set dodatne opreme koja uključuje i različite čitače kartice. Osim toga, većina njih rijetko radi išta na laptopu vani, nego dođu u studio (i uglavnom sami) uređuju fotografije tako da ako ga već koriste, dockaju laptop i to rade na 27+ ekranu, a ne na ekranu od laptopa. Velik dio fotografa koje znam to uopće ne rade na laptopu nego na desktopu i zaista od 2016-e još nikoga nisam čuo da se bunio radi nedostatka SD card utora. Gore je netko napisao da je interni SD card reader bolji od vanjskog, a ja samo mogu reći da je to daleko od istine ako si u pro vodama.

 

MBP je profesionalni uređaj i koriste ga različite skupine profesionalaca za: obradu zvuka, videa pa tek onda fotografije, za development na raznim platformama; web, mobilne aplikacije, DB developeri čak i DBA, ...itd. Od skupina koje znam vjerojatno ga najmanje koriste sistemaši i dijelom Windows desktop developeri. Ono što je meni najvažnije nisam pronašao alternative: brzina SSD-a (posebno kod velikih baza koje trebam lokalno koristiti), kvaliteta ekrana (da ne izgubiš oči kad buljiš cijeli dan u njega te da nije 16:9), općenito balansirane performanse (brzina hardvera i trajanje baterija), najbolji touchpad na laptopu, itd. Jedina alternativa je Surface Book, no MBP sa macOS-om je neusporedivo bolja kombinacija od Surfacea sa Windows 10.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
southy kaže...
Posmatrač kaže...
southy kaže...
Jel želiš reci da je brže skinuti nešto s kamere tako da izvadiš SD karticu i umetnes u računalo nego spojiti preko USB-a?

 A koju to kameru mozes prikopcati na USB C????

Prestani filozofirati i odgovori konkretno....

Samo neke bezvezne, neki Nikon, Canon i takve nebitne (https://tethertalk.com/2018/09/07/why-are-new-cameras-featuring-a-usb-c-data-port/). Osobno me baš briga što tko od vas koristi, no ljudi koje znam i koji se bave fotografijom nijedan ne kmeči za SD card na MBP-u (jednim dijelom što velik broj profesionalnih digitalaca niti ne korist SD standard nego neki drugi), a cijela vojska onih koji nikad neće kupiti MBP se ovdje digla u protest što nema SD card readera.

Da sam Apple isto tako bih izbacio SD card jer osim što je većina kartica spora, korištenje readera osjetno pridonosi zagrijavanju. Onaj kome treba card reader profesionalno će ga sam kupiti, a takvi kao ti ionako nikad neće biti zadovoljni. Većina IT proa ako čita ovaj topica valjda se kida od smijeha da praktički 2020. komentiramo nepostojanje SD card readera na MBP-u.

 If you have a camera with a USB-C data port and a computer with the traditional USB-A port you’ll have the USB 3.0 speed on your transfers. Not optimized, but much faster than if you were using a camera with a USB 2.0 port.

 

Gdje ces ukopcati USB A na tvom miljeniku????? Imas usb c brzinu ali nemas i dalje port i i dalje ti treba adapter ;)

 

Niko ne prica o brzini vec adapteru i nedostatku porta....

 

Plus sto ti pricas o brzini a slavni fotograf to prebacuje preko wifi na mobitel (koji takodje ne mozes prikopcati na MBP out the box) pa preko clouda u MBP ;) Pravi pro workflow ;) Zamisljam da svi NG fotografi to tako rade.... 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.11.2019 20:17 (Posmatrač).
6 godina
neaktivan
offline
Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro

Fotografija je kao jedina profesionalna upotreba za Mac.. lol

Kao što netko reče, ići će kao vruće kifle. U firmi kojoj radim 200 ljudi, i svi koriste Mac. Hrpa ce sigurno odabrat ovaj kao sljedeci.. a ima milijun takvih firmi.

 

Nadam se da ce 13-inčni podignut na 14", uz iste dimenzije ili neznatno veće.. uz ova neka poboljšanja.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Kako na Envyu lijepo rijesen reader, ne primjeti se uopce
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Posmatrač kaže...

Samo neke bezvezne, neki Nikon, Canon i takve nebitne (https://tethertalk.com/2018/09/07/why-are-new-cameras-featuring-a-usb-c-data-port/). Osobno me baš briga što tko od vas koristi, no ljudi koje znam i koji se bave fotografijom nijedan ne kmeči za SD card na MBP-u (jednim dijelom što velik broj profesionalnih digitalaca niti ne korist SD standard nego neki drugi), a cijela vojska onih koji nikad neće kupiti MBP se ovdje digla u protest što nema SD card readera.

Da sam Apple isto tako bih izbacio SD card jer osim što je većina kartica spora, korištenje readera osjetno pridonosi zagrijavanju. Onaj kome treba card reader profesionalno će ga sam kupiti, a takvi kao ti ionako nikad neće biti zadovoljni. Većina IT proa ako čita ovaj topica valjda se kida od smijeha da praktički 2020. komentiramo nepostojanje SD card readera na MBP-u.

 If you have a camera with a USB-C data port and a computer with the traditional USB-A port you’ll have the USB 3.0 speed on your transfers. Not optimized, but much faster than if you were using a camera with a USB 2.0 port.

 

Gdje ces ukopcati USB A na tvom miljeniku????? Imas usb c brzinu ali nemas i dalje port i i dalje ti treba adapter ;)

 nisi baš neki bistar lik? Ne postoji USB-C na USB-C kabel?

 

USB 3.1 Type-C cables offer a transfer rate of 10 GBps, which is twice as fast as the transfer speed of USB 3.0 (5 GBps). Keep in mind that to achieve that rate of transfer you’ll need both a camera AND computer that have USB-C data ports. What that means is that if you’re using a new MacBook Pro and a Nikon Z7 (both have a USB-C port) to shoot tethered, your images will transfer lightning fast, theoretically twice as fast as a photographer without a camera and computer featuring USB-C.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
bruno11 kaže...
Posmatrač kaže...

Samo neke bezvezne, neki Nikon, Canon i takve nebitne (https://tethertalk.com/2018/09/07/why-are-new-cameras-featuring-a-usb-c-data-port/). Osobno me baš briga što tko od vas koristi, no ljudi koje znam i koji se bave fotografijom nijedan ne kmeči za SD card na MBP-u (jednim dijelom što velik broj profesionalnih digitalaca niti ne korist SD standard nego neki drugi), a cijela vojska onih koji nikad neće kupiti MBP se ovdje digla u protest što nema SD card readera.

Da sam Apple isto tako bih izbacio SD card jer osim što je većina kartica spora, korištenje readera osjetno pridonosi zagrijavanju. Onaj kome treba card reader profesionalno će ga sam kupiti, a takvi kao ti ionako nikad neće biti zadovoljni. Većina IT proa ako čita ovaj topica valjda se kida od smijeha da praktički 2020. komentiramo nepostojanje SD card readera na MBP-u.

 If you have a camera with a USB-C data port and a computer with the traditional USB-A port you’ll have the USB 3.0 speed on your transfers. Not optimized, but much faster than if you were using a camera with a USB 2.0 port.

 

Gdje ces ukopcati USB A na tvom miljeniku????? Imas usb c brzinu ali nemas i dalje port i i dalje ti treba adapter ;)

 nisi baš neki bistar lik? Ne postoji USB-C na USB-C kabel?

 

USB 3.1 Type-C cables offer a transfer rate of 10 GBps, which is twice as fast as the transfer speed of USB 3.0 (5 GBps). Keep in mind that to achieve that rate of transfer you’ll need both a camera AND computer that have USB-C data ports. What that means is that if you’re using a new MacBook Pro and a Nikon Z7 (both have a USB-C port) to shoot tethered, your images will transfer lightning fast, theoretically twice as fast as a photographer without a camera and computer featuring USB-C.

 

 

Lik se pravi blesav ili je samo trol, od cijele stranice preskoči prva dva odjeljka koja se odnose na temu i kopira treći koji objašnjava što ako nemaš USB-C na računalu.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Fulcrum kaže...

Fotografija je kao jedina profesionalna upotreba za Mac.. lol

Kao što netko reče, ići će kao vruće kifle. U firmi kojoj radim 200 ljudi, i svi koriste Mac. Hrpa ce sigurno odabrat ovaj kao sljedeci.. a ima milijun takvih firmi.

 

Nadam se da ce 13-inčni podignut na 14", uz iste dimenzije ili neznatno veće.. uz ova neka poboljšanja.

Upravko tako, od svim profesija ponajmanje fotografa koristi MBP, puno više ih znam da koriste MacPro te iMac (obični ili Pro).

 

Ovaj model će se sigurno prodavati opako i teško će namiriti potražnju za njime jer ispravlja sve što su navodili kao nedostatke na prošloj generaciji. A još iako nitko neće potvrditi, vjerujem da će MBP 14 izaći u roku godinu dana svakako. Mislim da se neće žuriti jer su tek pred par mjeseci osvježili 13-icu, ali svakako je pitanje trenutka kad će izaći. E sad, kad taj model izađe i ako zadrži tu cijenu to će biti težak udar na konkurenciju. S druge strane, savršeno će se uklopiti u paletu jer trenutno kupca malo zbunuje postojanje Air 13 modela i MBP 13, tim više što je entry model Pro cjenovno vrlo aktraktivan.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
ATJLučko kaže...

Slike prebacujem pomoću aplikacije, gore ispod drugog posta spomenuta. 

 

Sorry ATJ, ali morao sam ovo ponovno staviti

 

https://genius.com/Bad-copy-macbook-lyrics

Devojko, ne mogu da ti skinem zvezde s neba
Ali, zato mogu aplikacije za 'Mac-a'

p.s. znam da ti se ne sviđa kraj, ali kraj je takav jer dok svi ostali odmah kuže sarkazam, Apple fanatici ne kuže zahebanciju - da se čitavo vrijeme sprda s njima -dok ne dođe "čudan kraj" ;)

 

Ajd da još posolim na ovaj MacBook Pro:

uređaj je super, cijena je prilično ok (uzevši da je Apple u igri), a taj dio da nešto što se zove Pro (i košta kao Pro) ima ograničen i/o za povezivanje je tipičan "brand case" za Apple i iKorisnici to očekuju, neki brand mazohizam. Oduvijek je to bilo tako, neka master & servant igra koju mi sa strane ne razumijemo, ali je kupci prihvaćaju (a to je bitno).

Mora biti ekskluzivno.

NHF, svako dobro.

13 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
southy kaže...

Nisam profesionalni fotograf, no znam par njih i ono što znam je da većina ima cijeli set dodatne opreme koja uključuje i različite čitače kartice. Osim toga, većina njih rijetko radi išta na laptopu vani, nego dođu u studio (i uglavnom sami) uređuju fotografije tako da ako ga već koriste, dockaju laptop i to rade na 27+ ekranu, a ne na ekranu od laptopa. Velik dio fotografa koje znam to uopće ne rade na laptopu nego na desktopu i zaista od 2016-e još nikoga nisam čuo da se bunio radi nedostatka SD card utora. Gore je netko napisao da je interni SD card reader bolji od vanjskog, a ja samo mogu reći da je to daleko od istine ako si u pro vodama.

 

MBP je profesionalni uređaj i koriste ga različite skupine profesionalaca za: obradu zvuka, videa pa tek onda fotografije, za development na raznim platformama; web, mobilne aplikacije, DB developeri čak i DBA, ...itd. Od skupina koje znam vjerojatno ga najmanje koriste sistemaši i dijelom Windows desktop developeri. Ono što je meni najvažnije nisam pronašao alternative: brzina SSD-a (posebno kod velikih baza koje trebam lokalno koristiti), kvaliteta ekrana (da ne izgubiš oči kad buljiš cijeli dan u njega te da nije 16:9), općenito balansirane performanse (brzina hardvera i trajanje baterija), najbolji touchpad na laptopu, itd. Jedina alternativa je Surface Book, no MBP sa macOS-om je neusporedivo bolja kombinacija od Surfacea sa Windows 10.

Potpuno se slažem da ovakav uređaj ni u snu nije pogodan za obradu fotografije - osobno ne mogu zamisliti niti jednog profesionalca u bilo kojem polju kako koristi ovakav ekrančić za bilo kakav ozbiljan posao (i, nema nikakve veze što se radi o Apple uređaju, isto mislim za bilo koji drugi laptop bilo kojeg proizvođača). Još je gora situacija kod obrade videa - ne vidim kako bi ijedan iole ozbiljan profesionalac montirao bez ogromnog monitora (ili 2). OK, možda bi određeni laptopi bili zadovoljavajući ako se spoje precko dockinga, ali čemu koristiti docking ako možeš uzeti "pravi" stroj...
Međutim, sve ovo gore nije niti bitno jer je cijela rasprava krenula od tvoje izjave kako ne vidiš niti jedan razlog zašto bi uopće stavljali reader, a mišljenja sam da bi pitanje trebalo ići upravo u suprotnom smjeru - a zašto ne bi?

13 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Zechina kaže...
ATJLučko kaže...

Slike prebacujem pomoću aplikacije, gore ispod drugog posta spomenuta. 

 

Sorry ATJ, ali morao sam ovo ponovno staviti

 

https://genius.com/Bad-copy-macbook-lyrics

Devojko, ne mogu da ti skinem zvezde s neba
Ali, zato mogu aplikacije za 'Mac-a'

p.s. znam da ti se ne sviđa kraj, ali kraj je takav jer dok svi ostali odmah kuže sarkazam, Apple fanatici ne kuže zahebanciju - da se čitavo vrijeme sprda s njima -dok ne dođe "čudan kraj" ;)

 

Ajd da još posolim na ovaj MacBook Pro:

uređaj je super, cijena je prilično ok (uzevši da je Apple u igri), a taj dio da nešto što se zove Pro (i košta kao Pro) ima ograničen i/o za povezivanje je tipičan "brand case" za Apple i iKorisnici to očekuju, neki brand mazohizam. Oduvijek je to bilo tako, neka master & servant igra koju mi sa strane ne razumijemo, ali je kupci prihvaćaju (a to je bitno).

Mora biti ekskluzivno.

NHF, svako dobro.

U svakom slučaju nema ni pomisli na NHF! 

Ono u čemu se slažem sa vama kolega, kvaliteta i nivo rasprave, mada je videjo 18+, može nekako proći. 

U kontekstu zajebancije, može to i na MAX što se mene tiče, kada govorimo/pišemo koncizno i smisleno, a ne svodi nam se kontekst kako je  smeće kapitalističko američansko najobičnije! 

Opet nekakv kontekst, meni otkada postoje BT slušalice, nikako ne treba jack za slušalice, moj osoban skroman subjektivan stav, i u tom kontekstu podržavam izbacivanje istoga, ako će ukupno poboljšati HW kvalitetu samog iPhone/iPad/nečeg trećeg gadgeta. 

No koliko god "brand case" bio bitan, nije tu ništa manje bitan niti iOS, koji igra dosta bitnu ulogu u svemu, tim više ako "sam/si" kliknuo na prvu i poznaješ modus iskoristivosti povezivanja gadgeta u jednu cjelinu. 

kipo kaže...
southy kaže...

Nisam profesionalni fotograf, no znam par njih i ono što znam je da većina ima cijeli set dodatne opreme koja uključuje i različite čitače kartice. Osim toga, većina njih rijetko radi išta na laptopu vani, nego dođu u studio (i uglavnom sami) uređuju fotografije tako da ako ga već koriste, dockaju laptop i to rade na 27+ ekranu, a ne na ekranu od laptopa. Velik dio fotografa koje znam to uopće ne rade na laptopu nego na desktopu i zaista od 2016-e još nikoga nisam čuo da se bunio radi nedostatka SD card utora. Gore je netko napisao da je interni SD card reader bolji od vanjskog, a ja samo mogu reći da je to daleko od istine ako si u pro vodama.

 

MBP je profesionalni uređaj i koriste ga različite skupine profesionalaca za: obradu zvuka, videa pa tek onda fotografije, za development na raznim platformama; web, mobilne aplikacije, DB developeri čak i DBA, ...itd. Od skupina koje znam vjerojatno ga najmanje koriste sistemaši i dijelom Windows desktop developeri. Ono što je meni najvažnije nisam pronašao alternative: brzina SSD-a (posebno kod velikih baza koje trebam lokalno koristiti), kvaliteta ekrana (da ne izgubiš oči kad buljiš cijeli dan u njega te da nije 16:9), općenito balansirane performanse (brzina hardvera i trajanje baterija), najbolji touchpad na laptopu, itd. Jedina alternativa je Surface Book, no MBP sa macOS-om je neusporedivo bolja kombinacija od Surfacea sa Windows 10.

Potpuno se slažem da ovakav uređaj ni u snu nije pogodan za obradu fotografije - osobno ne mogu zamisliti niti jednog profesionalca u bilo kojem polju kako koristi ovakav ekrančić za bilo kakav ozbiljan posao (i, nema nikakve veze što se radi o Apple uređaju, isto mislim za bilo koji drugi laptop bilo kojeg proizvođača). Još je gora situacija kod obrade videa - ne vidim kako bi ijedan iole ozbiljan profesionalac montirao bez ogromnog monitora (ili 2). OK, možda bi određeni laptopi bili zadovoljavajući ako se spoje precko dockinga, ali čemu koristiti docking ako možeš uzeti "pravi" stroj...
Međutim, sve ovo gore nije niti bitno jer je cijela rasprava krenula od tvoje izjave kako ne vidiš niti jedan razlog zašto bi uopće stavljali reader, a mišljenja sam da bi pitanje trebalo ići upravo u suprotnom smjeru - a zašto ne bi?

Slažem se i sa vama kolega, pa čak bih mogao i prihvatiti SD Card čitač, makar u hodogramu izrade kućišta je on nekoliko redova u procesu izrade CNC strojem?!

Koliko prostora voluminozno uzima nebitno, ali ako zato dobijam veću dizajnerski bolju bakteriju, neka ga maknu. 

Ali, zbog čega bi netko MORAO biti profesionalac, u kojem punom smislu riječi , ako bi uzeo MBP, ili iMac?! 

Osobno nisam za snimanje video uradaka nešto tuu mač, više bih se osobno posvetio landscape temama, macro i detaljima kada je škvadra za stolom, šankom, pri kortliću, ražnju, kupanjac u kakvom potoku, jezeru, moru recimo u Grčkoj?! 

 

Ako je netko profi PROFESIONALAC, takva osoba će imati doma prekonekoliko komada kompova, tijela kamera, objektiva, SD kartica, a vjerojatno i nekoliko čitača ako baš zlu zatrebalo! 

 

U tom kontekstu, nisam profi PROFESIONALAC, imam jedan komp, jedno tijelo kamere, dva tri objektiva, nekoliko SD kartica i ne osjećam potrebu za čitačem nigdje, moje skromno subjektivno razmišljanje. 

ATJ Lučko
13 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
ATJLučko kaže...

Ali, zbog čega bi netko MORAO biti profesionalac, u kojem punom smislu riječi , ako bi uzeo MBP, ili iMac?! 

Istina, nema nikakvog razloga da samo profesionalci uzimaju ovakav stroj, ali sam mišljenja kako je suštinski zamišljen upravo za taj segment tržišta, kako po performansama, tako i po cijeni - osobno mislim da je "običnom" korisniku ovo teški overkill, ali, slažem se, tko želi i može, zašto ne...

7 godina
online
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
southy kaže...

Upravko tako, od svim profesija ponajmanje fotografa koristi MBP, puno više ih znam da koriste MacPro te iMac (obični ili Pro).

 

kipo kaže...

Potpuno se slažem da ovakav uređaj ni u snu nije pogodan za obradu fotografije - osobno ne mogu zamisliti niti jednog profesionalca u bilo kojem polju kako koristi ovakav ekrančić za bilo kakav ozbiljan posao (i, nema nikakve veze što se radi o Apple uređaju, isto mislim za bilo koji drugi laptop bilo kojeg proizvođača). Još je gora situacija kod obrade videa - ne vidim kako bi ijedan iole ozbiljan profesionalac montirao bez ogromnog monitora (ili 2). 

Ovo volim, kulturna rasprava i lijepo se ljudi slože !!!

Ova dva posta su sve rekla, kolege odlično zbore.

Nadodao bih, vezano uz drugi post ponajviše, isto se odnosi i na profiće koji nekaj renderiraju, ili one koji rade CAD itd, a i većina programera preferira multi monitor setup (bar kaj vidim po netu, nisam programer), tak da je njima u osnovi 99% posla na desktopu, laptop za lagani review koda u tekst editoru dok pijuckaju prvu kavicu (ili sam nekaj krivo shvatio).

A vjerovatno nije ni prihvatljivo rješenje ni za audio produkciju (izbačen Toslink, a s USB DAC-om je ok, 3,5 mm ne možeš koristiti za audio produkciju, bar ne na profi levelu, a hardver je debeli overkill za to, što je zapravo super, jer bude proc u idleu 99% vremena, pa bude baterija trajala i duže od deklariranog).

Znači, slažemo se svi da za te profi upotrebe nije, a za ostale je?

Nema potrebe žestiti se i svađati oko takvih stvari...

 

 Edit: zaboravih office, za word je ovo idealno, excel i power point su ipak muka na malom ekranu.

E da, i industrijska primjena, ali tam vidim da ljudi preferiraju lenovo s milijun konektora (valjda je tlaka emulirat milijun portova raznoraznih i furati adaptere i potezat kabele po cijelom postrojenju).

Jedino očito mrežari koriste Macbook pro (premda ne mogu reći, nisam proučavao)..

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.11.2019 11:47 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
ATJLučko kaže...

No koliko god "brand case" bio bitan, nije tu ništa manje bitan niti iOS, koji igra dosta bitnu ulogu u svemu, tim više ako "sam/si" kliknuo na prvu i poznaješ modus iskoristivosti povezivanja gadgeta u jednu cjelinu. 

 

iOS je valjda to što svemu daje smisao. I iskreno, to me pomalo više brine od ostalog, nekakv trend je površnosti trenutno, nadam se da je to privremeno.

 

ATJLučko kaže...

meni otkada postoje BT slušalice, nikako ne treba jack za slušalice

 

BT je OK, ali nije to slučaj da ako imaš 3,5 jack, onda ne možeš koristiti BT. Ili da moraš koristiti jack ako ga imaš. Vrijedi i za npr SD card slot (> mogućnost izbora, umj. ekskluzive).

 


ATJLučko kaže...

čak bih mogao i prihvatiti SD Card čitač, makar u hodogramu izrade kućišta je on nekoliko redova u procesu izrade CNC strojem?!

Koliko prostora voluminozno uzima nebitno, ali ako zato dobijam veću dizajnerski bolju bakteriju, neka ga maknu. 

 

Da, to je i meni palo na pamet, bakterija je valjda bila prioritet. Volumen ili cijena, ili narušavanje dizajna / jednostavnosti ne bi trebali biti faktor.

 


ATJLučko kaže...

Ali, zbog čega bi netko MORAO biti profesionalac, u kojem punom smislu riječi , ako bi uzeo MBP, ili iMac?! 

 

Imam tu nešto za reći.

Kolega se bavi specifičnim multimedija poslom gdje često treba video i sl (neki mega-displeji po narudžbi i sl). U tom dijelu branše vladaju specifični "pro" standardi, u koje se ne razumijem, tek sam informativno upoznat. Tu vlada konsenzus oko toga, i svi ti brandovi + riješenja su "standardni" za struku, i počesto skupi.
E sad, po prirodi stvari, naravno da tu ima i Mac/Apple fundamentalista. Neki ugrubo zaključak koji sam upio jest da doista možeš sve preko "Apple ekosustava" (konektora, adaptera, konvertera) i da to fino radi (ad acta cijena, sva ta profi oprema je skupa)... no kaže da je slični slučaj kao i sa ostalim stvarima sa Appleom: po prirodi stvari, u takvim projektima moraš surađivati s drugima, a većina ima te neke druge standarde, i onda to ispada malo nepotrebno komplicirano i u praksi malo iritira. Naime, da bi bilo jednostavno, čitave projekte bi trebalo prilagoditi Apple riješenjima, pa kad je to neki projekt za neku državnu službu, često se nitko ne buni jer su marže ogromne. No čim je malo kompetitivnije, nastaje natezanje.
Uglavnom, kolega nije fundamentalist ni za ni kontra Applea (ima doma i na poslu i Macove), ali on sam profesionalno izbjegava Apple riješenja, jer je "naporno i bezobrazno". Naporno je prvenstveno jer tzv iFundamentalisti "tjeraju" ostale da prihvate Apple standarde, a bezobrazno jer uvijek u zadnjem trenu fale neki adapteri ili sl i onda te neke "sitnice" požderu nezanemarive iznose. Koliko sam shvatio, za dosta (većinu) tih projekata se rade specifični (primitivni) sklopovi za spajanje više uređaja, i većina mu tih kolega sami to slažu (praktički spajaju razne konektore). U Apple riješenjima to ne dolazi u obzir, i ponekad nepotrebno komplicira, a sigurno jest da i dosta više košta. U ukupnoj cijeni to možda nije toliko bitna stavka, ali... ljudi to ne vole.

 

8 godina
offline
Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro

ja ne kuzim sta se ljudi hvataju za cijene Apple proizvoda, kao prvo ako vam se ne svida nemojte kupovat. Na svijetu postoji jos sigurno 1000 modela laptopa, uzmi brate koji hoces i budi sretan. Drugo, ocito postoje ljudi kojima je apple super i koji ce iskesirati koliko treba da bi koristili Apple racunalo. Sta vas briga na sta ko trosi svoje pare. Jel idete po kvartu i ljudima s mercedesima govorite da su idioti jer opel tu istu stvar (voznju) obavi isto kao i mercedes a kosta triput jeftinije?

 

Ovakvih debilana rasprava ima samo u ITu, i koliko god mi ITovci mislimo za sebe da smo "pametniji" od drugih toliko nekad mislim da smo tatalni debili. Jeste vidjeli kad na auto forumu da netko pljuje po ferariju jer je preskup, ili po bmwu, mercedesu.

 

Osim toga, zar stvarno mislite da ce netko tko kupuje Apple promijeniti misljenje nakon ovakvog rasipanja mudrosti?

 

Osobno imam macbook pro i dali mi fali sd slot na macbooku pro, DA, dali mi fali ista drugo, NE. najbolja stvar kod tog famoznog USB C je kad dodem doma i stavim laptop na stol, imam samo jedan kabel za ustekat u laptop i sve ostalo je automatski spojeno. Struja, monitor, zvucnici, tipkovnica, mis, printer, citac SD kartica... prije ovog zadnjeg macbooka pro sam imao macbook pro iz 2015, i kod njega je procedura bila, dodes doma, ustekas struju, ustekas monitor, ustekas zvucnike, ustekad usb hub. 4 kabela naspram jednog. I onda ista procedura kad ga uzimam sa stola. Mozda ce se cini glupo nekom tko jednom u tjedan dana laptop premjesta iz desktop rezima u prijenosni ali ako to radis svaki dan i nekad vise od jednom onda ti te stvari sa 4 kabela stvarno pocnu ici na zivce. Svakom svoje i trosite vrijeme na pametnije stvari ;)

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro

A ovo je za tebe: ;)
https://www.bug.hr/medicina/je-li-joker-psihopat-i-zasto-vi-jeste-12361

 

btw:

dodes doma, ustekas struju, ustekas monitor, ustekas zvucnike, ustekad usb hub. 4 kabela naspram jednog

Kupiš bijesno skupi laptop da bi ga koristio doma preko monitora, zvučnike, usb hub (< lol -ali inače ti ništa ne fali na laptopu)? Svaki dan?

Tipkovnicu i miša si zaboravio? :D

 

Pa za to služi desktop računalo, ionako bi ti trebali svi podaci biti sinhronizirani u cloudu (bar po Appleu).

 

Nije ti baš najmudriji user experience (o uloženo/dobiveno tek ne bih).

Tvoja logika funkcionira kad kreneš s premisom da ti je MacBook Pro "must have": da onda ima smisla. Inače je upravo to najslabija karika u konceptu:

Doma ionako imaš monitor, zvučnike; pregršt usb portova ima svako "normalno računalo", a struju moraš ionako dati svakom.

Bit će da je opet do tog fetiša uštekavanja i ištekavanja.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.11.2019 17:18 (Zechina).
12 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Zechina kaže...

A ovo je za tebe: ;)
https://www.bug.hr/medicina/je-li-joker-psihopat-i-zasto-vi-jeste-12361

 

btw:

dodes doma, ustekas struju, ustekas monitor, ustekas zvucnike, ustekad usb hub. 4 kabela naspram jednog

Kupiš bijesno skupi laptop da bi ga koristio doma preko monitora, zvučnike, usb hub (< lol -ali inače ti ništa ne fali na laptopu)? Svaki dan?

Tipkovnicu i miša si zaboravio? :D

 

Pa za to služi desktop računalo, ionako bi ti trebali svi podaci biti sinhronizirani u cloudu (bar po Appleu).

 

Nije ti baš najmudriji user experience (o uloženo/dobiveno tek ne bih).

Tvoja logika funkcionira kad kreneš s premisom da ti je MacBook Pro "must have": da onda ima smisla. Inače je upravo to najslabija karika u konceptu:

Doma ionako imaš monitor, zvučnike; pregršt usb portova ima svako "normalno računalo", a struju moraš ionako dati svakom.

Bit će da je opet do tog fetiša uštekavanja i ištekavanja.

Ja nosim laptop na posao i tamo ga spajam na monitor i kad dođem doma opet ga spajam na monitor. Vjerovao ili ne, dosta ljudi na taj način koristi laptop.

Imam dva kabela za spojiti - power i HDMI (periferija je bežična), ali ne bih se žalio kada bih morao samo USB C spojiti :) 

8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro

Sve 5, ali ti onda ne treba Retina 16" display (kad ga uglavnom ne koristiš), ekstra velika baterija (po ekstra ekstra cijeni) i sl.

Sve izvan konteksta kuća-poso poso-kuća, u pravilu, podrazumijeva interfejse koji su kompatiblni sa ostatkom svijeta, to valjda podiže uporabnost / vrijednost opreme, zar ne?

12 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Cordas kaže...

Ja nosim laptop na posao i tamo ga spajam na monitor i kad dođem doma opet ga spajam na monitor. Vjerovao ili ne, dosta ljudi na taj način koristi laptop.

Imam dva kabela za spojiti - power i HDMI (periferija je bežična), ali ne bih se žalio kada bih morao samo USB C spojiti :) 

Imam gotovo identican use case, samo sto kod mene nema eksternog monitora doma tako da mi veci ekran itekako dobro dode. 99% mojih kolega na poslu imaju isti setup - laptop spojen na monitor (ili dva). Nisam siguran sto koriste doma, ali od svih ljudi koje poznam, za samo jednu jedinu osobu znam da ima desktop racunalo. Ako nisi gamer, desktop jednostavno nema smisla - veca je gnjavaza i manja fleksibilnost u odnosu na laptop.

7 godina
online
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Cordas kaže...

Ja nosim laptop na posao i tamo ga spajam na monitor i kad dođem doma opet ga spajam na monitor. Vjerovao ili ne, dosta ljudi na taj način koristi laptop.

Imam dva kabela za spojiti - power i HDMI (periferija je bežična), ali ne bih se žalio kada bih morao samo USB C spojiti :) 

 

kerum kaže...

Imam gotovo identican use case, samo sto kod mene nema eksternog monitora doma tako da mi veci ekran itekako dobro dode. 99% mojih kolega na poslu imaju isti setup - laptop spojen na monitor (ili dva). Nisam siguran sto koriste doma, ali od svih ljudi koje poznam, za samo jednu jedinu osobu znam da ima desktop racunalo. Ako nisi gamer, desktop jednostavno nema smisla - veca je gnjavaza i manja fleksibilnost u odnosu na laptop.

E, to već ima smisla, itekako.

Spoji se monitor i periferija i vudri.

I istina, samo gameri imaju potrebu za desktop računalom, osim onih kaj trebaju baš moćnu konfiguraciju za rendering i slično.

Osim onih koji baš vole desktop mašine i nemru smislit laptope, pa se prave kak su uber ekstra cyber likovi jer oni svoje podatke ne nose sa sobom jer imaju sve na cloudu, a laptopi su za malu djecu.

A na kraju krajeva se sve svede na to da je ionak ono najbitnije - tipkovnica, na laptopu neadekvatna i to je jedino kaj fali, a lako se ušteka pa nije neki problem, a veći monitor nije nužno potreba,  a isto se lako prikopća ako treba.

Zato i ne volim forsiranje naziva pro, kad je to sve ionak jedno te isto, i ako je uređaj zadovoljavajući za tebe, a profesionalac si, onda je očito za profesionalce, ali očito nije, nego je ono kaj PR kaže, a onda pojedinci furaju taj PR dalje, jer osjećaju da im je tim "za profesionalce" dotična firma (bilo koja) polizala jajca.
A kad nekoga pitaš kaj je pro baš u tom modelu kaj on ima, onda vidiš da je pro sve ono kaj je isto i na svemu ostalome u ponudi.

Osim onih stvari koje baš nisu pro, a takve se sreću samo na pro modelima. 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Zechina kaže...

A ovo je za tebe: ;)
https://www.bug.hr/medicina/je-li-joker-psihopat-i-zasto-vi-jeste-12361

 

btw:

dodes doma, ustekas struju, ustekas monitor, ustekas zvucnike, ustekad usb hub. 4 kabela naspram jednog

Kupiš bijesno skupi laptop da bi ga koristio doma preko monitora, zvučnike, usb hub (< lol -ali inače ti ništa ne fali na laptopu)? Svaki dan?

Tipkovnicu i miša si zaboravio? :D

 

Pa za to služi desktop računalo, ionako bi ti trebali svi podaci biti sinhronizirani u cloudu (bar po Appleu).

 

Nije ti baš najmudriji user experience (o uloženo/dobiveno tek ne bih).

Tvoja logika funkcionira kad kreneš s premisom da ti je MacBook Pro "must have": da onda ima smisla. Inače je upravo to najslabija karika u konceptu:

Doma ionako imaš monitor, zvučnike; pregršt usb portova ima svako "normalno računalo", a struju moraš ionako dati svakom.

Bit će da je opet do tog fetiša uštekavanja i ištekavanja.

S obzirom da ono sto radim ovaj laptop obavlja bez ikakvih problema, znaci vise snage mi ne treba, ovo je itekako dobra logika, a vidim dosta ljudi ima isti use case, znaci svaki dan ukopcava/iskopcava laptop doma/na poslu. S obzirom na to, svaki kabel manje kojeg treba ukopcat/iskopcat je dobrodosao.

 

Imati dvije masine za nesto sto moze obaviti jedna bi tek bila debilana. Ocito laprdas o stvarima o kojima pojma nemas, zato produzi.

 

e da, tipkovnica i mis su bluetooth :*

8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Smijem znati zasto laptop s posla nosite kuci?
Također me zanima zasto na poslu radite na laptopu?
10 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Umbel kaže...
Smijem znati zasto laptop s posla nosite kuci?
Također me zanima zasto na poslu radite na laptopu?

 Laptopi na poslu se koriste radi fleksibilnosti. Radiš, trebaš nešto pokazati nekom u drugoj sobi, katu, odeš do njega s laptopom i to je to. Trebaš napraviti prezentaciju, uzmeš laptop i ćao.

 

Laptop uzmimaš kod kuće radi dodatnog rada (ako želiš), rada od kuće (da se ne trebaš recimo vući po gradu po snijegu) i slično. Fleksibilnost, mobilnost, 21 stoljeće. 

Samomrzeći hrvat
12 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Entry Point kaže...
Umbel kaže...
Smijem znati zasto laptop s posla nosite kuci?
Također me zanima zasto na poslu radite na laptopu?

 Laptopi na poslu se koriste radi fleksibilnosti. Radiš, trebaš nešto pokazati nekom u drugoj sobi, katu, odeš do njega s laptopom i to je to. Trebaš napraviti prezentaciju, uzmeš laptop i ćao.

 

Laptop uzmimaš kod kuće radi dodatnog rada (ako želiš), rada od kuće (da se ne trebaš recimo vući po gradu po snijegu) i slično. Fleksibilnost, mobilnost, 21 stoljeće. 

Tocno to. Mi imamo i vise zgrada te se sastanci znaju odvijati u svima, a na sastancima moras imati racunalo. Takoder, laptop je nezamjenjiv kod poslovnih putovanja. Doma ga (poslovno) koristim jer je jedna od mojih odgovornosti i stabilnost sustava te ponekad treba kasno navecer nesto odraditi kako bi izbjegli eskalacije, a dobro dode i kada imam kasniji sastanak s kolegama iz US te ga radije odradim od doma nego da rupu od sat vremena provodim u firmi. Sve ovo su elementarne stvari za danasnje poslovno okruzenje.

 

A bome ga koristim i za sve privatne stvari jer, od kada mi firma placa laptop i mobitel, privatne uredaje vise niti nemam, samo moram paziti da se pridrzavam korporativnih pravila sto nije tesko.

8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
just_dont kaže...

S obzirom da ono sto radim ovaj laptop obavlja bez ikakvih problema, znaci vise snage mi ne treba, ovo je itekako dobra logika, a vidim dosta ljudi ima isti use case, znaci svaki dan ukopcava/iskopcava laptop doma/na poslu. S obzirom na to, svaki kabel manje kojeg treba ukopcat/iskopcat je dobrodosao. 

 

Nitko nije spominjao nedostatak snage. Niti sporim koncept mobilnosti.

Ono što mi je sporno jest redudantnost + neefikasnost:

Ako ti je specifični use case doma/na poslu i uštekavanje na veći ekran ili više ekrana (što je ok), onda ti treba što mobilniji (razumno lakši, gabaritima manji) uređaj.

To znači uređaj ispod 2kg i ekran gabarita 13-15" - što 16" macBook Pro NIJE.

OK je imati autonomiju 11 sati, ali da li bi onda npr uzeo 3 kg težak laptop pa da ima autonomiju 20h? Ili bi radije uzeo 13" MacBook Pro sa autonomijom 10 sati, ali težak samo 1,3 kg?
10h = 1,37kg vs 11h = 2kg

 

Glede ekrana, je li on 4K da opravdava PRO cijenu? NIJE (3072 x 1920). Ako radiš nešto gdje ti je dosta ta reza, koji klinac imati doma veći ekran i uštekavati ga? S druge strane, ako ti je bitno 4K, onda ti ionako ne pomaže tih 16".

 

A što je više šminka i komfornije prenosivo: 30x20x1,5cm ili 35x25x1,6cm? (35.79x24,59x1,62cm) ?
I onda uz sve to, nemaš full size usb port ni sd card slot. 

just_dont kaže...

Ocito laprdas o stvarima o kojima pojma nemas, zato produzi.

 

Supruga mi uredno nosi laptop doma, po potebi se uštekava od doma na +2 ekrana (kao i na poslu, makar je inicijalno desktop tamo - ispalo je praktičnije). Ne buni se za mali ekran, već bi radije lakši laptop. U firmi neće ni čuti za to.

 

Glede tvog garda, zato sam ti i predložio ASPD test.

 

12 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Samo cu komentirati tezinu i gabarite:
13" uredaj je OK samo i iskljucivo ako na svakoj lokaciji imas eksterni monitor, sto cesto nije slucaj. Supruga ima 13" MBP i ja na njemu ne mogu raditi. Previse vertikalnog i horizontalnog skrolanja mi ubije produktivnost (isto kao i 16:9 omjer stranica kod Windows laptopa koji ne mogu smisliti).
Sto se tice mobilnosti, dimenzije i tezina 16" MBP su itekako prihvatljvi za prijenosni uredaj. Po svim stavkama (dimenzije, tezina) je marginalno je bolji od 2015 verzije koju sada koristim. Instagramuse ionako koriste iPhone da ne bi dobile upalu misica ako je nesto teze od 200g, tako da je za njih i 1,3kg za 13" MBP previse.
8 godina
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Zechina kaže...
just_dont kaže...

S obzirom da ono sto radim ovaj laptop obavlja bez ikakvih problema, znaci vise snage mi ne treba, ovo je itekako dobra logika, a vidim dosta ljudi ima isti use case, znaci svaki dan ukopcava/iskopcava laptop doma/na poslu. S obzirom na to, svaki kabel manje kojeg treba ukopcat/iskopcat je dobrodosao. 

 

Nitko nije spominjao nedostatak snage. Niti sporim koncept mobilnosti.

Ono što mi je sporno jest redudantnost + neefikasnost:

Ako ti je specifični use case doma/na poslu i uštekavanje na veći ekran ili više ekrana (što je ok), onda ti treba što mobilniji (razumno lakši, gabaritima manji) uređaj.

To znači uređaj ispod 2kg i ekran gabarita 13-15" - što 16" macBook Pro NIJE.

OK je imati autonomiju 11 sati, ali da li bi onda npr uzeo 3 kg težak laptop pa da ima autonomiju 20h? Ili bi radije uzeo 13" MacBook Pro sa autonomijom 10 sati, ali težak samo 1,3 kg?
10h = 1,37kg vs 11h = 2kg

 

Glede ekrana, je li on 4K da opravdava PRO cijenu? NIJE (3072 x 1920). Ako radiš nešto gdje ti je dosta ta reza, koji klinac imati doma veći ekran i uštekavati ga? S druge strane, ako ti je bitno 4K, onda ti ionako ne pomaže tih 16".

 

A što je više šminka i komfornije prenosivo: 30x20x1,5cm ili 35x25x1,6cm? (35.79x24,59x1,62cm) ?
I onda uz sve to, nemaš full size usb port ni sd card slot. 

just_dont kaže...

Ocito laprdas o stvarima o kojima pojma nemas, zato produzi.

 

Supruga mi uredno nosi laptop doma, po potebi se uštekava od doma na +2 ekrana (kao i na poslu, makar je inicijalno desktop tamo - ispalo je praktičnije). Ne buni se za mali ekran, već bi radije lakši laptop. U firmi neće ni čuti za to.

 

Glede tvog garda, zato sam ti i predložio ASPD test.

 

pa i imam 13" verziju, ta je oko 1kg i za nositi okolo odlican, a kao sto su vec rekli iznad, laptop je neznamjenjiv kad trebas nesto pokazati nekome nesto, ides na sastanak, odes van taj dan iz ureda ali ga poneses sa sobom ako se pojavi nesto neocekivano - ukljucis wifi na mobu i radis od kud god zelis. Ja takoder svoj koristim i profesionalno i privatno i zgodno je imati sve stvari na jednom mjestu. Doma naravno imam i NAS za backup i miran sam. A 16" verzija je super za nekog tko bas cesto radi vani ili nekom kome nije problem nositi 700grama vise.

 

A ove price o 4k neznam sta da ti kazem, zaboli me za 4k iskreno, niti sta gledam u 4k niti mi je bitan. A stvar sa vecim ekranom nije samo stvar rezolucije nego prakticnosti, lakse je gledati u ekran koji je ispred tebe i veci je nego onaj koji je na stolu i manji -> sve je sitnije.

 

Glede mog garda? O kakvom gardu pricas, samo mi idu na k... dusebriznici koji brinu gdje ko svoj novac trosi i misle da su najpametniji. Ako cemo iskreno to su ljudi sa tim problemom o kojem pricas. Ja ne propovijedam apple, meni je super, nekome nije, netko ce koristiti PC sa liuxom gore... svakom svoje. Da sutra MS ili netko treci napravi nesto sto mi je bolje od macOSa i Applea sutra bi presao na to, nisam ozenjen za kompaniju, samo koristim ono sto je meni najprakticnije.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
fer-de-lance kaže...
A vjerovatno nije ni prihvatljivo rješenje ni za audio produkciju (izbačen Toslink, a s USB DAC-om je ok, 3,5 mm ne možeš koristiti za audio produkciju, bar ne na profi levelu, a hardver je debeli overkill za to, što je zapravo super, jer bude proc u idleu 99% vremena, pa bude baterija trajala i duže od deklariranog).

Znači, slažemo se svi da za te profi upotrebe nije, a za ostale je?

Nema potrebe žestiti se i svađati oko takvih stvari...

 

 Edit: zaboravih office, za word je ovo idealno, excel i power point su ipak muka na malom ekranu.

E da, i industrijska primjena, ali tam vidim da ljudi preferiraju lenovo s milijun konektora (valjda je tlaka emulirat milijun portova raznoraznih i furati adaptere i potezat kabele po cijelom postrojenju).

Jedino očito mrežari koriste Macbook pro (premda ne mogu reći, nisam proučavao)..

Po definiciji profesionalno korištenje je kad nešto koristiš da odradiš posao i budeš plaćen za to i ako MBP nije profi alat onda ne znam što jest. Nije hardver overkil, ima i drugih upotreba osim foto, video i audio obrade - ne kažem da za to nije, ali misim da nema ništa manje developera od fotografa i video editora.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple pustio u prodaju 16-inčni MacBook Pro
Zechina kaže...

Nitko nije spominjao nedostatak snage. Niti sporim koncept mobilnosti.

Ono što mi je sporno jest redudantnost + neefikasnost:

Ako ti je specifični use case doma/na poslu i uštekavanje na veći ekran ili više ekrana (što je ok), onda ti treba što mobilniji (razumno lakši, gabaritima manji) uređaj.

To znači uređaj ispod 2kg i ekran gabarita 13-15" - što 16" macBook Pro NIJE.

OK je imati autonomiju 11 sati, ali da li bi onda npr uzeo 3 kg težak laptop pa da ima autonomiju 20h? Ili bi radije uzeo 13" MacBook Pro sa autonomijom 10 sati, ali težak samo 1,3 kg?
10h = 1,37kg vs 11h = 2kg

 

Glede ekrana, je li on 4K da opravdava PRO cijenu? NIJE (3072 x 1920). Ako radiš nešto gdje ti je dosta ta reza, koji klinac imati doma veći ekran i uštekavati ga? S druge strane, ako ti je bitno 4K, onda ti ionako ne pomaže tih 16".

 

A što je više šminka i komfornije prenosivo: 30x20x1,5cm ili 35x25x1,6cm? (35.79x24,59x1,62cm) ?
I onda uz sve to, nemaš full size usb port ni sd card slot. 
 

Znači, po tome može uređaj od 1,99 i ekran od 15" sa debljim bezelima? MBP 15 je sasvim dovoljno portabilan, a 16 je neznato veći i teži tako da...

 

Za ultimativnu portabilnost još se uvijek može nabaviti MacBook 12 koji je stvarno nevjerojatno lagan, a zapravo dovoljno moćan za brojne primjene.

 

4K na laptopu je totalni promašaj, koristio sam XPS sa 4K ekranom i mislim da je apsolutno nepotreban. Ekran je super za gledanje fotki i sl., izvrsne boje, ali... velik broj aplikacija na Windowsima nije još uvijek prilagođen tome i svako malo su mi ikone bile duplo manje. Plus troši dosta više od FullHD rezolucije. Ako staviš jedan uz drugi npr. XPS i MBP i pitaš (neovisne) ljude o dojmu slike većina će reći da je MBP bolji, pa makar nije 4K.

 

Primarni laptop mi je MBP 15" i na poslu ga uglavnom uštekam na 27" ekran, no vrlo često sam kod korisnika i na putu pa mi je bitno da je ekran dobar i stoga mi je 13" premalo. Druga stvar koju ne mogu smisliti su ekrani 16:9 pa još na Windowsima ako imaš taskbar dolje izgleda kao da je ekran 21:9. Kad radiš i pišeš npr kod treba ti i visina, a većina je prihvatila 16:9 jer industriji to jeftinije unificirat. S druge strane, doma neki put uštekam na velik ekran, neki put ne, sve ovisi kako mi se da i koliko planiram koristiti. Iako se sve synca na cloud, zašto bih nastavio raditi na iMacu ako želim portabilnost. S druge strane, ako želim uredi foto library logično mi je da upalim iMac i da tamo nastavim jer mi je syncano. Opet, neki put dođem doma i trebam odgovoriti na mail koristim privatni 12" MacBook jer mi ga je lakše staviti na koljena kad ležim u krevetu. Neki put možda to napravim na iPadu, neki put na telefonu... Da li je to optimalan workflow? Baš me briga, ali meni je idealan i teško ga mogu na nekoj drugoj platformi postići i zato preferiram Apple, iako je skuplji, ali u konačnici ti uštedi vremena.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 19:26 (southy).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice