Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

poruka: 32
|
čitano: 5.599
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro".
15 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

Lijepo je kada se adekvatno nagradi, hvale vrijedan trud.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

Evo još jedne crne rupe...

scientia est potentia
 
19 3 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

Među nagrađenima je i jedan Hrvat. Još jednom bravo Mislave i sretan ti ostanak u Bostonu! :)

Moj PC  
11 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
#Igor_Kreč

U znanosti nema nacije,naroda...to je politički pojam...koji postoji samo u ljudskim glavama...u znanosti postoji samo životinjska vrsta...homo sapiens
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
11 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
alien kaže...

Evo još jedne crne rupe...

 

A ovo dolje je žarište odakle se krenula proširivati 

11 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

BTW tko kaže da LOTR nije rađen po istinitim događajima 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Meni to liči na žensku koja se nagnula.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

eh, da. prije 55 milijuna godina i crne su rupe bile crnije i rupastije nego danas. i nije pošteno samo 3 milijuna dolara za čak 55 milijuna godina staro svjetlo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
8 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

zasluzeno,za mene slika crne rupe je dogadjaj godine ,Bravo !

waaagh
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

Ono sto je zanimljivo oko crne rupe je da je prije ove slike, nitko nikad nije vidio, a ipak vec godinama znamo kako ona otprilike izgleda i da doista postoji! Nevjerojatno je koliko je matematika savrsen alat za razumijevanje svemira. Mi smo na osnovu proracuna zakljucili da ona postoji i da je toliko jaka da joj niti svjetlost ne moze pobjeci, a da je nikad nismo vidjeli.... sto reci nego nevjerojatno. Zanimljivo je i da matematicki modeli "teorije svega" daju mogucnost postojanja paralelnih svemira. Koliko god nam to sad nevjerojatno zvuci, vjerojatno je tako jer mnoge stvari koje su ti modeli predvidjeli, su se na kraju pokazali itekako tocnima!

 
5 0 hvala 1
5 godina
online
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break

Ta fotografija "starog svjetla" je plod velikog truda stotina ljudi, desetaka opservatorija, ogromne količine ljudskog znanja i domišljatosti, i stotine tisuća ljudskih radnih sati. I donekle ste u pravu, nje pošteno - utrošeno je mnogo više sredstava nego što je vrijedna nagrada: procesorska snaga, koordinacija hrpetine ljudi, oprema... Sve to košta. A ipak, nitko od Nas to nije platio - ne vidim otkud nekome od nas pravo "ocjenjivati" koliko je tolko nešto vrijedno ili nevrijedno.

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2019 16:34 (Apocalypso722).
15 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Apocalypso722 kaže...

Ta fotografija "starog svjetla" je plod velikog truda stotina ljudi, desetaka opservatorija, ogromne količine ljudskog znanja i domišljatosti, i stotine tisuća ljudskih radnih sati. I donekle ste u pravu, nje pošteno - utrošeno je mnogo više sredstava nego što je vrijedna nagrada: procesorska snaga, koordinacija hrpetine ljudi, oprema... Sve to košta. A ipak, nitko od Nas to nije platio - ne vidim otkud nekome od nas pravo "ocjenjivati" koliko je tolko nešto vrijedno ili nevrijedno.

ured:

 

ne vidim otkud nekome osporavati pravo ikome "ocjenjivanje" vrijednosti i/ili zafrkanciju na temu koju ta osoba smatra nedodirljivom svetinjom. 54 milijuna svjetlosnih godina je 5,109×10^20 km. pokušaj si to predočiti. nešto tako daleko nam je bitno za što točno (pogotovo kad znamo da postoje i bliže stvari)? 

 

jedan na netu je ovo usporedio sa snimanjem cd-a na površini mjeseca sa zemlje, uz svu prašinu i ostala smetala između. u tehničkom smislu. meni je to besmisleno. čemu, zaboga?! tako da prodike ostavi za nekog drugog. u me ne pale. 

 

 

 

pese: iako sam nehotice (rano je jutro), pišući preko postojećeg, "pregazio" prijašnji post, stojim iza stava u njemu. stvarno mi je nebitno koliko to košta, što je angažirano i čemu sve to. ako naše sunce eksplodira, mi ćemo to osjetiti za nešto manje od 8 minuta. ne 54 milijuna godina.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 4:34 (Ajar).
7 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Tragedija je to...što nikad do te "rupe" nećemo doći na bliže od 55 milijuna svjetlosnih godina...koliki je stupanj depresije kod astronoma...sav taj pritisak spoznaje koliko smo mali i beznačajni:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break

I  ne samo to, ne samo da nikad necemo napustiti nasu galaksiju, nego cemo jako jako tesko ikad stici do prve najblize zvijezde Alpha Centauri koja je udaljena "samo" 4.3 svjetlosne godine. E sad zakoni fizike nam govore da se nista ne moze kretati brze od svjetlosti, pa ako svjetlosti treba 4.3 GODINE da doputuje do AC, onda samo mozemo zamisliti koliko ce nama trebati, u najboljem slucaju da putujemo recimo brzinom od 0.5-0.8c, sto je 80% brzine svjetlosti (realno tesko izvedivo), trebalo bi nam opet cca 5 godina da uopce dodjemo do najblize zvijezde, a di su sve ostale zvijezde u nasoj galaksiji. Dakle ljudi nikad nece napustiti svoju galaksiju Mijecnu Stazu jer 1.) i da mozemo putovati 100 puta brze od svjetlosti, prespori smo, a 2.) tamna materija ogromnom brzinom ("navodno" brze od brzine svjetlosti) razdvaja galaksije, tako da nikad nazalost necemo moci vidjeti nista osim svoje.... a da zivimo jos kvadrilijun godina, ne bi prosli ni djelic nase galaksije tako da nemamo za cime zaliti.... 

14 godina
offline
Autori prve fotografije crne rupe dobili Breakthro

Evo najbolji video koji sam ikad vidio sto se tice velicine svemira i shvacanja nase beznacajnosti u svemu tome.... a to je samo dio koji mozemo vidjeti teleskopom, tko zna koliko je svemir veci od ovoga... 

 

   

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2019 23:08 (=XFX=PlayHard).
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
=XFX=PlayHard kaže...

...prespori smo, a 2.) tamna materija ogromnom brzinom ("navodno" brze od brzine svjetlosti) razdvaja galaksije...

 tamna energija

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
14 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break

da da, energija! previse sam se udubio u problematiku pa se omaklo 

7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
=XFX=PlayHard kaže...

da da, energija! previse sam se udubio u problematiku pa se omaklo 

 inače, ukoliko čovječanstvo prebrodi trumpa i navalu svjetskog kretenizma ne sumnjam da će iznaći rješenja i za međuzvjezdana putovanja, čak i mnogi današnji izumi i predmeti nekome iz prošlog stoljeća činili bi se nemogući... nikad ne treba podcijeniti ljudsku inovativnost i genijalnost a pogotovo ne ljudsku glupost

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2019 23:28 (Louis Pluto).
14 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break

Ma sve to stoji, ali zakoni fizike koji vrijede u ovom svemiru ti govore da brze od svjetlosti ne mozes ici, navodno tamna energija razdvaja galaksije brze od svjetlosti, ali to je upitno. Ma mozemo mi otici na medjuzvjezdano putovanje u smislu 20-30 najblizih zvijezdi i to je to. Sve ovo bilijune zvijezda u nasoj galaksiji vjerojatno nikad necemo vidjeti...  Jednostavno brzina svetlosti je (sto se svemira tice) uzasno mala brzina. Tako da mi uz sav tehnoloski napredak sutrasnjice, mozemo se nadati priblizavanju brzini svjetlosti, ali ju nikada necemo dostici. Druga opcija su crvotocine, savijanje prostor-vremena. Matematika kaze da za crvotocinu moramo ovladati ogromnim energijama, nekoliko desetaka puta vecim od naseg Sunca, onda znas koliko je i stvaranje crvotocine nerealno... 

7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
=XFX=PlayHard kaže...

Ma sve to stoji, ali zakoni fizike koji vrijede u ovom svemiru ti govore da brze od svjetlosti ne mozes ici, navodno tamna energija razdvaja galaksije brze od svjetlosti, ali to je upitno. Ma mozemo mi otici na medjuzvjezdano putovanje u smislu 20-30 najblizih zvijezdi i to je to. Sve ovo bilijune zvijezda u nasoj galaksiji vjerojatno nikad necemo vidjeti...  Jednostavno brzina svetlosti je (sto se svemira tice) uzasno mala brzina. Tako da mi uz sav tehnoloski napredak sutrasnjice, mozemo se nadati priblizavanju brzini svjetlosti, ali ju nikada necemo dostici. Druga opcija su crvotocine, savijanje prostor-vremena. Matematika kaze da za crvotocinu moramo ovladati ogromnim energijama, nekoliko desetaka puta vecim od naseg Sunca, onda znas koliko je i stvaranje crvotocine nerealno... 

prostor između galaksija se povećava, međutim to se dešava sa galaksijama odnosno prostorom koji je ionako već ekstremno udaljen, naša lokalna grupa se približava a za kojih par milijardi godina andromeda i mliječni put će se sjediniti...

i sam govoriš da na prostor između galaksija ne utječe ograničenje brzine svjetlosti, zamisli napravu koja bi krivila prostor i vrijeme... crvotočine... manipulacija prostorom, nova fizika... mini subatomske crne rupe, još nam nije jasno ništa oko tamnog svemira, znamo samo posljedice a kod tamne energije niti to u potpunosti, govoriš kao da je cijela fizika poznata a nije i uopće ne znamo što nas očekuje u budućnosti, ne možemo predvidjeti otkrića niti za naših života a kamo li za duži vremenski period

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 1:12 (Louis Pluto).
14 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break

Otkud ti energija za savijanje prostor-vremena? Cak i da za nekoliko milijuna godina (ukoliko ce nas jos uopce biti u ovoj formi i obliku) i uspijemo ovladati energijama nekoliko puta vecim od Sunca, kako ces kontrolirati gdje ce crvotocina zapoceti, a gdje zavrsiti? Kako ces kontrolirati duljinu njenog postojanja i sirinu, mozes ti to zamisliti, ali to je teska znanstvena fantastika i jedan od razloga zasto nas superinteligentni zivot do sad (vjerojatno) nije posjetio. Ako su savladali brzinu svjetlosti, prespori su. Ako su 1000 puta brzi, opet su prespori. Ako su ovladali crvotocinama, svemir je toliko neshvatljivo velik, da je statisticki jako tesko da ce uci bas u nas suncev sustav. Vjerojatno se diljem svemira vode borbe raznih superinteligentnih civilizacija, tko zna koliko ih ima i koliko ih je dovoljno razvijeno da su ovladali prostor-vremenom. I onda cujes komentare tipa, sami smo, ili kao da vanzemaljci postoje sigurno bi nas posjetili. Pazi ti debilizma. Ponasamo se kao da smo centar svemira, a ne tek jedna kap u oceanu. Tko zna koliko milijuna vanzemaljaca postoji koji su tehnicki limitirani za bilo kakva putovanja bas poput nas, a tek koliko ih ima koji mogu putovati,a opet nisu dovoljno napredni da uopce dodju do nas. A onda su tu i oni koji mozda imaju i potrebnu tehnologiju, ali nikad nisu primjetili Zemlju u beskraju svemira.... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 0:56 (=XFX=PlayHard).
7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
=XFX=PlayHard kaže...

Otkud ti energija za savijanje prostor-vremena? Cak i da za nekoliko milijuna godina (ukoliko ce nas jos uopce biti u ovoj formi i obliku) i uspijemo ovladati energijama nekoliko puta vecim od Sunca, kako ces kontrolirati gdje ce crvotocina zapoceti, a gdje zavrsiti? Kako ces kontrolirati duljinu njenog postojanja i sirinu, mozes ti to zamisliti, ali to je teska znanstvena fantastika i jedan od razloga zasto nas superinteligentni zivot do sad (vjerojatno) nije posjetio. Ako su savladali brzinu svjetlosti, prespori su. Ako su 1000 puta brzi, opet su prespori. Ako su ovladali crvotocinama, svemir je toliko neshvatljivo velik, da je statisticki jako tesko da ce uci bas u nas suncev sustav. Vjerojatno se diljem svemira vode borbe raznih superinteligentnih civilizacija, tko zna koliko ih ima i koliko ih je dovoljno razvijeno da su ovladali prostor-vremenom. I onda cujes komentare tipa, sami smo, ili kao da vanzemaljci postoje sigurno bi nas posjetili. Pazi ti debilizma. Ponasamo se kao da smo centar svemira, a ne tek jedna kap u oceanu. Tko zna koliko milijuna vanzemaljaca postoji koji su tehnicki limitirani za bilo kakva putovanja bas poput nas, a tek koliko ih ima koji mogu putovati,a opet nisu dovoljno napredni da uopce dodju do nas. A onda su tu i oni koji mozda imaju i potrebnu tehnologiju, ali nikad nisu primjerili Zemlju u beskraju svemira.... 

 zašto me pitaš nešto što nitko ne zna, ne zna se ni mogu li se napraviti subatomske crne rupe kolizijama subatomskih čestica (teorijski moguće)... od kuda ti ideje o toliko naprednim civilizacijama? nije naš svemir baš toliko star, sunce je čini mi se treća ili četvrta generacija zvijezda, raniji zvjezdani sustavi nisu imali ovoliku količinu težih atoma potrebnih za stvaranje života i naprednih tehnologija, mislim kontam ja da je nekoliko milijuna godina vrlo dugo razdoblje za stvaranje civilizacija... no postoje u teorijama o razvoju civilizacija i zidovi poput onih koji nas očekuju, o tome hoćemo li prozročiti vlastitu propast i nije li većina civilizacija pala na tom ispitu etc.

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 1:17 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Louis Pluto kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

...prespori smo, a 2.) tamna materija ogromnom brzinom ("navodno" brze od brzine svjetlosti) razdvaja galaksije...

 tamna energija

 evo o tome: 

 

 

te jedan malo općenitiji:

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 4:40 (Ajar).
7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Ajar kaže...

 evo o tome: 

 

 

te jedan malo općenitiji:

 

 čovjek priča o međusobnom udaljavanju galaksija, za to je kriva tzv. tamna energija, tamna materija se pak dodaje masi već poznate tvari (barionske tvari) i sudjeluje u gravitacijskom učinku odnosno grupiranju galaksija... dakle dva potpuno suprotna efekta, uopće ne kontam što tu nije jasno i čemu drugi video, iako su odlični

problem kod tamne materije je što se ponaša čudno, ne reagira kako se čini nikako osim gravitacijski, čak ni sama sa sobom, pošto se ne vezuje elektromagnetski ne gradi nikakve veće povezane objekte već je raštrkana u nekakve oblake povezane jedino gravitacijom...

 

inače želim objasniti u raspravi s forumašem, da nije kraj svijeta, da fizika nije razjasnila sve i da nas čekaju još mnoga otkrića... on pak čini mi se stoji na stanovištu, gotovo je, nikad nećemo moći ovo ili ono zbog toga jer nama poznati fizički zakoni tako kažu

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 7:01 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Louis Pluto kaže...

 

inače želim objasniti u raspravi s forumašem, da nije kraj svijeta, da fizika nije razjasnila sve i da nas čekaju još mnoga otkrića... on pak čini mi se stoji na stanovištu, gotovo je, nikad nećemo moći ovo ili ono zbog toga jer nama poznati fizički zakoni tako kažu

apsoštrumfno se preslagujem slažući se. toliko toga ima još za raspetljati da boli glava. to što su snimili na toj udaljenosti (štogod to bilo - možda je bubnula nova zvijezda - hu kerz) je u svemu tome totalno nebitno/beskorisno. iz ove fotografije nismo saznali ama baš ništa iole bitno i za što. ionako ne postoje dvije međusobno jednake takve pojave (možda čak ni nalikujuće), teškozamislivo su daleko i nikad im se nećemo moći približiti zbog (zasad samo teorijskih) matematičko-fizikalnih svojstava takvih objekata. therefore, forget it. bačen novac. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 9:50 (Ajar).
7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Ajar kaže...

apsoštrumfno se preslagujem slažući se. toliko toga ima još za raspetljati da boli glava. to što su snimili na toj udaljenosti (štogod to bilo - možda je bubnula nova zvijezda - hu kerz) je u svemu tome totalno nebitno/beskorisno. iz ove fotografije nismo saznali ama baš ništa iole bitno i za što. ionako ne postoje dvije međusobno jednake takve pojave (možda čak ni nalikujuće), teškozamislivo su daleko i nikad im se nećemo moći približiti zbog (zasad samo teorijskih) matematičko-fizikalnih svojstava takvih objekata. therefore, forget it. bačen novac. 

Ajare sorry ali mislim da piydiš bez veze, slika ne prikazuje bubnutu novu zvijezdu već akrecijski disk oko crne rupe (ono crveno, narandžasto okolo onog crnog)

 

 slika je u biti ultimativni test opće teorije relativnosti, u potpunosti se podudara s predviđanjima odnosno simulacijama, zašto je još bitna? u prvom redu jer su dosad crne rupe bile samo teoretski objekti a od te slike dobili smo konačnu potvrdu o njihovom postojanju, nadalje radi razumijevanja odnosno potvrde fundamentalnih interakcija, tehnički pothvat neviđen do sada, ta slika vrlo malenog djelića neba je napravljena od komadića, djelića svjetlosti udaljenih 55 milijuna svjetlosnih godina sakupljenih metalnim tanjurima sa zemlje, slika crne rupe, ej! pa to je nevjerojatno! unutar onog crnog okruglog u sredini je horizont događaja crne rupe mase 6.5 milijardi sunaca... 10 Deep Lessons From Our First Image Of A Black Hole's Event Horizon, 3 Huge Questions the Black Hole Image Didn't Answer

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2019 15:37 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Louis Pluto kaže...

Ajare sorry ali mislim da piydiš bez veze, slika ne prikazuje bubnutu novu zvijezdu već akrecijski disk oko crne rupe (ono crveno, narandžasto okolo onog crnog)

 

 ma ne pizdim (to bi već značio emocionalnu reakciju; pizdim jer kiša ne prestaje a moram van s cuckom). blesava mi je tolika buka zapravo ni oko čega. znam da teorijski/astro fizičari svršavaju (i forumski "stručnjaci") na ovakve stvari jer su postojanje crnih rupa (i koječega drugog, još šašavijeg) odavno matematički predvidjeli, no nikakve "praktične koristi" od toga. eto, tamo, 54 milijuna svjetlosnih godina (+ 2657 metara i 4 centimetra) daleko, je nešto svijetlo s tamnim u sredini. jupi. a kad sam "stekao uvid u porijeklo" pd-ova (uvijek, manje-više isti likovi; post i ne pročitaju, za razmišljanje su nesposobni, samo traže autora pa klik), znao sam da sam na tragu istini. ti, jebga, čitaš, kopaš, razmišljaš, sudjeluješ.  postoji jedna znatno zgodnija stvar koja mi je fascinatna, onak - zbilja (i snimljena i bla a nitko nema pojma otkud tamo). ovo s krafnom snimljenim termo-kamerom i ne baš. 

 

pese: osim toga, tu smo temu već na forumu izvandalizirali.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2019 9:40 (Ajar).
7 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
Ajar kaže...

 ma ne pizdim (to bi već značio emocionalnu reakciju; pizdim jer kiša ne prestaje a moram van s cuckom). blesava mi je tolika buka zapravo ni oko čega. znam da teorijski/astro fizičari svršavaju (i forumski "stručnjaci") na ovakve stvari jer su postojanje crnih rupa (i koječega drugog, još šašavijeg) odavno matematički predvidjeli, no nikakve "praktične koristi" od toga. eto, tamo, 54 milijuna svjetlosnih godina (+ 2657 metara i 4 centimetra) daleko, je nešto svijetlo s tamnim u sredini. jupi. a kad sam "stekao uvid u porijeklo" pd-ova (uvijek, manje-više isti likovi; post i ne pročitaju, za razmišljanje su nesposobni, samo traže autora pa klik), znao sam da sam na tragu istini. ti, jebga, čitaš, kopaš, razmišljaš, sudjeluješ.  postoji jedna znatno zgodnija stvar koja mi je fascinatna, onak - zbilja (i snimljena i bla a nitko nema pojma otkud tamo). ovo s krafnom snimljenim termo-kamerom i ne baš. 

 pa nije baš tako, izgleda da supermasivne crne rupe imaju veliki utjecaj na ostatak galaksije i njen razvoj, ti objekti su živi paradoks, sve u vezi njih je čudno, nenormalno, ektremno i nitko ih ne razumije, fizika je ne može objasniti i zato je zanimljiva i ljudi ih vole i bave se njima... uopće nije bitno koliko je udaljena, osim tehničkog aspekta koji je sam po sebi zapanjujuć, postoje i bliže astrofizičke crne rupe, nastale kolapsima zvijezda, fascinantno je to što takva grdosija uopće postoji, najmasivniji kompaktni objekt i enigma u svemiru i mi kao vrsta smo je snimili, mali sićušni mozgići u zapećku svemira našli smo način kako snimiti to čudo... ne znam kako te ne fascinira samo ta činjenica i da smo misleći dio svemira koji konta sam sebe, meni je to super... to je prava duhovnost

inače uopće nije snimana termo kamerom, to bi bio ir, snimana je u radio spektru... za ovaj void neki kozmolozi bacaju hipoteze da je naznaka dodira našeg svemira s drugim svemirom, ne znam jesam li dobro ubrao...

btw. postoje teoretske šanse da se naprave mini crne rupe kolizijama subatomskih čestica...

u crnoj rupi po generalnoj teoriji relativnosti stoji singularnost a pretpostavlja se da singularnost stoji i na početku prostora i vremena, big bang, tako da postoje šanse da ukoliko skontamo crnu rupu skontat ćemo i big bang, pa je i po tome ovaj dokaz postojanja rupe a pogotovo ponašanja tvari oko nje znakovit i važan....

 

postoji cijeli konondrum vezan za singularnost, ajnštajnovim proračunima dolazi se do toga da singularnost zauzima točku (bezdimenzijski prostor) a njena masa je beskonačna, čim u fizici postoje nule i beskonačnosti to ukazuje da s proračunima nešto nije u redu, nažalost generalna teorija relativnosti još nije kvanificirana, prerađena kvantnomehanički, postoje dobri pokušaji s loop quantum gravity, teorijom struna etc. koji bi riješili probleme nula i beskonačnosti i proizvele nešto smislenije

 

linky na stari bbc dokumentarac, dailymotion

uopće mi nisi jasan, stav o temi su ti je ramboxoidni... to vam je valjda od metala

 

Ajar kaže...

pese: osim toga, tu smo temu već na forumu izvandalizirali.

 u toj temi se opis fizike crne rupe jedva i spominje a trtlja se o svemu drugome prvenstveno o tehnikalijama

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2019 14:02 (Louis Pluto).
5 godina
offline
Re: Autori prve fotografije crne rupe dobili Break
#Ajar..."no nikakve "praktične koristi" od toga..."

Da bi ta snimka nastala...bilo je potrebno razvijati određene hardware i software....koji se vrlo lako mogu iskoristiti za ovozemaljske stvari

madraci od memorijske pjene...memorijska pjena(NASA)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice