Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

poruka: 22
|
čitano: 5.438
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje ".
15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

- 541: niš čudno, kad imaju najstariju populaciju na ravnoj ploči i fenomenalan javni promet (ok, ima zabiti, jasno). osim toga, ne daju kupiti auto ako nemaš parking (i dovoljno velik za planiran auto!). eh, daleko je japan mojih snova ... 

 

- 542: sve je takvo: otrov ili lijek, samo je stvar doze. a likviricija mi je iznimno mljac i ne dam. 

 

- 543: mraović je odavna uveo pojam ličkog rukovanja, ne samo u medicinu, nego i šire. taj osvjedočeni humanist i seljačina samo je pokušavao zaustaviti štucanje košarkašici, koju je je netko negdje spominjao u konverzaciji. pa ti digitaliziraj rvacku.

 

- 544: a mene su učili da se djeca (a tko drugi?!) rađaju bez straha i da je sve to stečeno i usadito. meni nisu uspjeli. sve (bore, strahove, iskustva, bolesti ...) sam sâm stekao, poštenim radom i nikome nisam ništa dužan. 

 

- 545: od ovoga časa prestajem šišati kljuku (i vuha, še tako), sve dok ne nastanu rasta-dreadlocks-kečke. bafalo solđr, man ... 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2020 10:34 (Ajar).
Moj PC  
10 0 hvala 1
16 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

@Doc, može li neki link ili referenca na ovo "nasljedno pamćenje" iz bisera #544 - želio bih pročitati nešto više o tome jer se ovako na prvu loptu čini vrlo iznenađujuće s obzirom na ono što se standardno uči o genetici.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
-Dragi, šta to radiš!?!
-Zaustavljam ti štucanje.
morrisoN
 
14 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma

Ima pokoja epizoda o tome Na rubu znanosti. Isto tako je u slučaju transplatacije organa, nasljede se neke osobine ili navike donora. 90ih godina se je u Rusiji pojavila nova grana znanosti - kvantna genetika.

14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
Ajar kaže...

- 541: niš čudno, kad imaju najstariju populaciju na ravnoj ploči i fenomenalan javni promet (ok, ima zabiti, jasno). osim toga, ne daju kupiti auto ako nemaš parking (i dovoljno velik za planiran auto!). eh, daleko je japan mojih snova ... 

 

- 542: sve je takvo: otrov ili lijek, samo je stvar doze. a likviricija mi je iznimno mljac i ne dam. 

 

- 543: mraović je odavna uveo pojam ličkog rukovanja, ne samo u medicinu, nego i šire. taj osvjedočeni humanist i seljačina samo je pokušavao zaustaviti štucanje košarkašici, koju je je netko negdje spominjao u konverzaciji. pa ti digitaliziraj rvacku.

 

- 544: a mene su učili da se djeca (a tko drugi?!) rađaju bez straha i da je sve to stečeno i usadito. meni nisu uspjeli. sve (bore, strahove, iskustva, bolesti ...) sam sâm stekao, poštenim radom i nikome nisam ništa dužan. 

 

- 545: od ovoga časa prestajem šišati kljuku (i vuha, še tako), sve dok ne nastanu rasta-dreadlocks-kečke. bafalo solđr, man ... 

 

 

pa jebote, jel ima clanak gdje ti nesto ne komentiras? da je bar imalo zabavno... 

 

6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
4ndY kaže...

@Doc, može li neki link ili referenca na ovo "nasljedno pamćenje" iz bisera #544 - želio bih pročitati nešto više o tome jer se ovako na prvu loptu čini vrlo iznenađujuće s obzirom na ono što se standardno uči o genetici.

 https://www.nature.com/articles/nn.3594

https://www.pnas.org/content/105/44/17046

 

...i općenito većina onoga što se može naći o pojmu "epigenetičko pamćenje", odnosno "epigenetic memory".
Epigenetika je relativna novost, pa si donekle u pravu o tome da se ne uči standardno u genetici.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

Koliko mogu shvatiti iz sažetka znanstvenog rada, prenođenje stečenih osobina (lamarkizam!) nije nikakav misticizam, nego iza nje leži sasvim logičan, iako još neistražen biokemijski mehanizam. Dakle, kada se roditelj izloži stresu, taj stres aktivira enzime koji modificiraju njegovu DNA - i to bez dijeljenja. Nije riječ o mutacijama, u kojima se jedan nukleotid zamjenjuje drugim, umeću nove sekvencije itd., nego se u molekuli DNA vezani nukleotidi kemijski modificiraju. Ta se modifikacija poslije prenosi na potomstvo, što je isto lako objašnjivo. Oplođena stanica prepoznaje modifikaciju na roditeljskoj DNA, a na temelju te informacije aktivira enzime koji modificiraju sve replicirane molekule DNA. Ovako bi se to moglo objasniti. Je li baš tako ili nekako drugačije, nije važno, jer sam htio samo pokazati da se cijela "misterija" može racionalno objasniti. 

 
10 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
Wow ovaj 544 mi je nevjerojatan... Jos se nikad nisam toliko zabezeknuo citajuci biserje. Htjedoh bas pitati za izvore. Tko bi rekao da druga sjecanja zaista postoje.
Jesu li ona kojim slucajem izrazenija kod zena? :)
Jer se onda u biti mozemo sjecati i prethodnih zivota...
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2020 12:40 (trolaslavonska).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
trolaslavonska kaže...

Jer se onda u biti mozemo sjecati i prethodnih zivota...

 Kojih prethodnih života, maminih i tatinih?

 

Doc ga stvarno zna ponekad zatrolat.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

mmmmm ... likoricija s mekanim punjenem, iz Muellera. Svaka ćas!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
danen kaže...

Koliko mogu shvatiti iz sažetka znanstvenog rada, prenođenje stečenih osobina (lamarkizam!) nije nikakav misticizam, nego iza nje leži sasvim logičan, iako još neistražen biokemijski mehanizam. Dakle, kada se roditelj izloži stresu, taj stres aktivira enzime koji modificiraju njegovu DNA - i to bez dijeljenja. Nije riječ o mutacijama, u kojima se jedan nukleotid zamjenjuje drugim, umeću nove sekvencije itd., nego se u molekuli DNA vezani nukleotidi kemijski modificiraju. Ta se modifikacija poslije prenosi na potomstvo, što je isto lako objašnjivo. Oplođena stanica prepoznaje modifikaciju na roditeljskoj DNA, a na temelju te informacije aktivira enzime koji modificiraju sve replicirane molekule DNA. Ovako bi se to moglo objasniti. Je li baš tako ili nekako drugačije, nije važno, jer sam htio samo pokazati da se cijela "misterija" može racionalno objasniti. 

U biti #544 je teorija instinkta. Ima potpuno smisla te niti ne sumnjam da ce se i taj mehanizam znanstveno demistificirati u narednim godinama. Vjerujem da sam instinkt kod ljudi nije toliko izrazen kao kod drugih zivotinja jer mi ipak dosezemo malo visu kognitivnu razinu te radi toga ne ovisimo toliko o njemu.

6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
#543
doc je zaboravio napisati da vam je kod za digitalnu masažu:
0101010111100100110100110011001101101010100110010011011010

ponavljati dok ne prestane
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2020 14:00 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

Što je to digitalni zahod? To je zahod u kojem d... brišeš prstom! 

 
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
Vidim, trend digitalizacije je uzeo maha...
morrisoN
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

Ako se ikad zateknes u gay baru ne stucaj ni pod koju cijenu

 
7 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
#544, ako je netko gledao, film Eye Origins se vrti oko slične teme. Čovjek istražuje ima li povezanosti među ljudima sa skoro identičnim pjegama u šarenici oka da bi na kraju otkrio da se klinka iz indije panično boji dizala, dok je s druge strane, već pokojna vlasnica skoro identičnih očiju parnula zbog nesreće u dizalu. U filmu nije riječ o mogućem prenošenju sjećanja/osjećaja transplantacijom, nego time da se rađaju povremeno ljudi sa identičnim hardverom (u ovom slučaju očima) koje zbog identičnosti moguće povlače i osjećaje. Poslije me zanimalo ima li ta tema ikakve znanstvene temelje, ali sve bilo fejk. Ebga, muvi bio dosta zanimljiv
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Manje

a kako svi sisavci imaju urođen strah od zmija ?

 

mi ga suzbijamo dječjim igračkama, ali  samo pogledajte reakcije štenaca, mačića na kablove, užad...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
Stric_Jura kaže...

a kako svi sisavci imaju urođen strah od zmija ?

 

 Oni koji ga nisu imali nisu poživjeli dovoljno dugo da se razmnože.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma

a muškarci koji nalete na žene koje imaju izražen strah od zmija završe depenisirani pa se opet ne razmnože, to želiš reći ?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2020 13:15 (Stric_Jura).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
Visak kaže...

 Oni koji ga nisu imali nisu poživjeli dovoljno dugo da se razmnože.

Strah od zmija je daleko češći uzrok ugriza nego ga spriječi. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma
MrBlc kaže...

Strah od zmija je daleko češći uzrok ugriza nego ga spriječi. 

 

Imaš li citat (referencu, link) za ovo?
Zvuči kao legit medicinski biser, rado bih ga uvrstio u kolekciju ako ga se može dokazati.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#109) - Ma

Nažalost, nemam, ali zmije u pravilu napadaju kad su ugrožene. Također, zmije imaju loš vid i daleko bolje detektiraju nagle pokrete. Zmija će nas u pravilu ugristi ako je prikliještimo ili zarobimo (stanemo na nju, sjednemo na škrapu u kojoj se skriva), te pri naglom pokretu u neposrednoj blizini zmije, koji zmija protumači kao napad na nju. To se u pravilu događa u dvije situacije: kad joj se naglo približimo ako je nismo na vrijeme vidjeli, primjerice, zabili smo ruku u škrapu, prošli smo preblizu zmije koja visi sa stabla, stali smo nogom neposredno uz zmiju (tu strah ne pomaže jer je nismo ni vidjeli) ili kad je primijetimo tek kad smo u krugu unutar kojeg zmija smatra da je ugrožavamo, pa onda napravimo zbog straha nagli pokret da se što brže udaljimo, što zmija protumači kao napad i brani se. 

 

 

Osobno sam imao samo jedan bliski susret s poskokom. Stao sam 10-15 cm nogom od poskoka i poskok je već digao glavu u položaj u kojem se priprema za skok. Nagonski sam osjetio potrebu skočiti natrag, ali razum je prevladao, te sam se sjetio gornje lekcije iz planinarske škole i samo sam se umirio i počeo lagano naginati prema natrag. Nakon nekoliko sekundi, poskok se više nije osjećao ugrožen, spustio je glavu i otišao svojim putem. Da sam reagirao drugačije, vrlo je vjerojatno da bi me ugrizao, a ta reakcija bi svakako bila posljedica straha.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice