Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Pivo s

poruka: 98
|
čitano: 15.515
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Pivo s ".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Feudalac kaže...
Visak:

Civiliziranost kako je ti nazivaš je stalno promjenjiv način društveno prihvaćenog ponašanja. Porivi se ne mijenjaju, samo metode. Danas su sve sirovije, a ako civiliziranost mjeriš kroz odgodu zadovoljenja želja, onda možemo odmah zaključiti da je više uopće nema. Svi hoće sve, sada i odmah. Depiliranje vagine služi upravo tome, što bržem, češćem i što većem zadovoljenju. Nekad bi se to smatralo vulgarnim, postojao je ritual...

Kad vidiš kako roditelji napadaju učitelje, kako se firme odnose prema svojim radnicima, obitelji među sobom, jedni prema drugima. Kakva crna civiliziranost, više je ima u udaljenim plemenima u Amazoni ili u vučjem čoporu

 Tebe je izgleda uhvatila depra, pa malo pretjeruješ. Činjenica je da živimo u najboljem razdoblju po većini parametara. Da, postoje i problemi, ali uvijek ih je bilo, samo su kroz povijest to uglavnom bili glad, boleštine i apsolutna moć bogatih nad siromašnima, dok su danas tipa 'ne družimo se dovoljno', 'pederi imaju previše prava' i 'ne sviđa mi se što se žene briju', znani još i kao 'first world problems'.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
overhaul kaže...

ovako su liječili kralja Charlesa II:
King Charles II woke up feeling sick, so the royal barber took a pint of blood, and elite doctors another eight ounces. Charles was then made to swallow antimony, a toxic metal, and given a series of enemas. Charles’s head was shaved and blistering agents were applied to his scalp, to drive the bad humors downward. Pigeon droppings were applied to the soles of Charles’ feet, and more blood was drawn. Charles was given white sugar candy, to buoy his spirits, and prodded with a red hot poker. He was then given 40 drops of ooze from “the skull of a man that was never buried," who, it was promised, had died a most violent death. Finally, crushed stones from the insides of a goat from East India were forced down his throat. Charles II died on February 6, 1685

 Nešto su morali poduzeti.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.6.2019 22:58 (Visak).
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Pivo s
Ma ima tih primjera loše medicinske prakse i krivog tumačenja bolesti koliko hoćeš! No to je povijest medicine i tako medicina mic po mic napreduje. Sjećam se jedne stare knjige koja se zvala "Povijest ljudskih zabluda" - no to je povijest znanosti! Nizozemski fizičar Ingenhousz (1730.-1799.) je rekao da malarija nastaje tako uslijed velikog rojenja komaraca u vrućoj klimi i pokraj vode. Ti komarci, naravno, pokrepaju pa se od njihove truleži stvaraju "kužne pare" (mijazme) koje izazivaju malariju. Tumačenje je sasvim bez veze, no iza toga stoji istina da komarci izazivaju malariju, ili - znanstveno točnije - da postoji korelacija između rojenja komaraca i incidencije malarije. Ni danas nije situacija drugačija. Mnoge se bolesti liječe terapijama koje nisu znanstveno dokazane, za mnoge bolesti još se ne zna pravi uzrok. Razlika je jedino u tome što liječnici danas priznaju da nešto ne znaju, a nekad to nisu činili. (Znam jednu moju kolegicu, znanstvenicu i liječnicu, na Institutu za medicinska istraživanja na kojem sam radio. "Kad mi dođe znanstveni novak", kaže ona meni, "ja mu odmah kažem: 'Zaboravite sve što ste na fakultetu o tome učili'". Jedno je medicinska doktrina, prihvaćeni i propisani protokol liječenja, a drugo znanstveno, medicinsko istraživanje.)
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Overhaul:

Zvuči barbarski, ali to je vjerojatno najbolje što su mogli napraviti u to doba. Danas znamo nešto više ali ne manjka neproduktivnih ili ful štetnih medicinskih intervencija. I ne samo u medicini.
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Feudalac kaže...
Overhaul:

Zvuči barbarski, ali to je vjerojatno najbolje što su mogli napraviti u to doba. Danas znamo nešto više ali ne manjka neproduktivnih ili ful štetnih medicinskih intervencija. I ne samo u medicini.

 Nije najbolje, jer bi bolje od toga bilo da nisu ništa poduzimali.

Usporedba s današnjom medicinom je smiješna.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Visak:

Današnja medicina radi to isto. Nepotrebni i štetni operativni zahvati, ljekovi koji tretiraju simptome ili surogate umjesto krajnjih rezultata (tipa ljudi koji imaju visok tlak često umiru od srčanih bolesti pa idemo sniziti tlak, to će sigurno smanjiti smrtnost, ali to se ne dogodi već bude suprotno. Kolesterol je isto vidljiv u toj grupi, idemo ga sniziti pa rezultat bude suprotan - lijek izaziva više smrti nego što sprječava. Novi nepotrebni ljekovi se uvode kao sezonske krpice za plažu a da se nitko ne potrudi dokazati da je bolji od bilo kojeg postojećeg, a kamoli od najboljeg već dostupnog.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3238324/
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Feudalac kaže...
Visak:

Današnja medicina radi to isto. Nepotrebni i štetni operativni zahvati, ljekovi koji tretiraju simptome ili surogate umjesto krajnjih rezultata (tipa ljudi koji imaju visok tlak često umiru od srčanih bolesti pa idemo sniziti tlak, to će sigurno smanjiti smrtnost, ali to se ne dogodi već bude suprotno. Kolesterol je isto vidljiv u toj grupi, idemo ga sniziti pa rezultat bude suprotan - lijek izaziva više smrti nego što sprječava. Novi nepotrebni ljekovi se uvode kao sezonske krpice za plažu a da se nitko ne potrudi dokazati da je bolji od bilo kojeg postojećeg, a kamoli od najboljeg već dostupnog.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3238324/

 U današnjoj medicini se to događa, ali veliku većinu čine postupci za koje se dobro zna kako djeluju i koji doista pomažu. Tada su štetni postupci bili pravilo, danas su iznimka.

 

Smiješno je to izjednačavanje tadašnje i današnje medicine, ljudi i životinja, svih političara itd. Mojoj baki je sva moderna glazba bila ista, nekome su sav jazz ili sva klasika isti. Negiranje razlika obično govori o nepoznavanju materije, intelektualnoj ljenosti ili defetizmu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#41) - Piv
Visak:

Ti upravo sada radiš ono što meni spočitavaš. Gdje sam ja tvrdio da je sve isto? Naravno da danas imamo daleko veća znanja pa ne radimo takve greške, ali svejedno današnja medicina radi istovrsne pogreške, nismo imuni na njih. U najboljoj namjeri. Kao u onom primjeru s malarijom, detektiramo nekakvu koincidenciju i odmah opalimo s tretmanom po simptomu bez potpunog ili ikakvog razumijevanja procesa. To isto se radi i danas, uz razliku da je pouzdanih znanja danas puno više. Međutim, postoje ogromne rupe, i dalje, i tu se događa sve isto kao i nekad. Na prethodnom linku je spomenut Ioannidis, čovjek je izazvao sveopću konsternaciju kada je matematički dokazao da je otprilike 80% objavljenih studija i članaka u medicini potpuno pogrešno i da se treba povući iz cirkulacije.

Spomenut ću današnjeg ubojicu broj 1 - srčane bolesti. Iako postoji pouzdana dijagnostika za utvrđivanje osobnog rizika, i dalje se tjera po masnoćama, kolesterolu, debljini. Dijabetes se kontrolira konzumacijom ugljikohidrata i izbjegavanjem masnoća. Očito mora biti po Planckovom - nova znanja će prevladati smrću nositelja starih, pogrešnih. Helikobakter pilori je prihvaćen kao uzrok želučanih bolesti tek nakon što se liječnik koji ju je povezao s istim javno, demonstrativno zarazio i izliječio inače bi čekali 50 godina da se uvede terapija.

Uglavnom, znanja imamo daleko više, ali naša ljudska strana se nije i neće promijeniti, mi nismo računala i nikad nećemo biti spremni mijenjati se iz dana u dan. Zato tvrdim da se ne treba zgražati nad radom davnih liječnika, evidence based medicina je termin skovan tek prije 20-tak godina
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2019 15:05 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice