Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

poruka: 32
|
čitano: 6.118
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo".
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo
Biser 276. Čuo sam priču jednog svog kolege kemičara koji je radio u pripremi fotografskih emulzija. Kaže da je radio u potpuno tamnoj sobi, bez ikakvog izvora svjetlosti, pa da je nakon nekog vremena ipak nešto vidio (onoliko koliko mu je trebalo za posao). Rekao bih da je riječ o zračenju crnog tijela, jer svako tijelo na temperaturi iznad apsolutne nule, zrači sav spektar elektromagnetskog zračenja, pa i onaj u vidljivom području. Stoga ni "crnac u tunelu u oblačnoj noći bez mjesečine" nije sasvim crn. Ili, još jedan primjer. Njemački su podmorničari mogli u mrku vidjeti neosvjetljene brodove, pa čak im odrediti udaljenost i brzinu.
 
8 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

Koji mazohist.

Mogao je uključiti crveni filter za svjetlo i lijepo raditi da vidi što radi a ne se tako mučiti. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
9 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
danen kaže...
Biser 276. Čuo sam priču jednog svog kolege kemičara koji je radio u pripremi fotografskih emulzija. Kaže da je radio u potpuno tamnoj sobi, bez ikakvog izvora svjetlosti, pa da je nakon nekog vremena ipak nešto vidio (onoliko koliko mu je trebalo za posao). Rekao bih da je riječ o zračenju crnog tijela, jer svako tijelo na temperaturi iznad apsolutne nule, zrači sav spektar elektromagnetskog zračenja, pa i onaj u vidljivom području. Stoga ni "crnac u tunelu u oblačnoj noći bez mjesečine" nije sasvim crn. Ili, još jedan primjer. Njemački su podmorničari mogli u mrku vidjeti neosvjetljene brodove, pa čak im odrediti udaljenost i brzinu.

 To je noćni vid, aktivira se nakon 20ak minuta bez svijetla. Stvari vidiš puno bolje samo ne gledaš u njih direktno nego postrance pod kutom. Nestane čim pogledaš u izvor svijetla. Barem tako tvrdi Andy McNab u Brawotwozero 

15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

dok se još bavjeh camerom obscurom za razvijanje u srednjevjekovnoj tami, koristio sa jednog starog ofucanog mačka koji me je upućivao gdje je što. crvenu žarulju mi je donio kad mu dopizdje smrad fiksira. 

 

276 - u tamnoj noći bez mjesečine mogu se razvijati slike, svaka je žena lijepa i svaka jama duboka. 

 

277 - ako mali ivica trepne jednom svakih 6 sekundi, a marica trepće neprestano značajno ga pogledavajući, imamo li pronatalitenu politiku? 

 

278 - ergo, duljina femura je poput repa lemura? 

 

279 - od prvog davanja sam sumnjao da rade i krvavice no nikako dokazati. za derivate znam: krvosuper, bloodiesel, hemotrolej ... 

 

280 - zato u nas krkani vole ženama prebrojiti rebra: snaže vjeru u bibliju, tribliju i kvatribliju. 

le+moure+(a+gauche) le+moure+(a+gauche)
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.10.2019 9:42 (Ajar).
Moj PC  
12 1 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
#280
Poznavajući boga, radi se, jamačno, o dvospolcima ;)
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.10.2019 9:43 (Antiseptik).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Antiseptik kaže...
#280
Poznavajući boga, radi se, jamačno, o dvospolcima ;)

 I meni se čini, taman i postotak otprilike odgovara. Što se tiče noćnog vida, mi koji se pomalo bavimo astronomijom znamo koliko je važno biti u potpunom mraku barem pola sata da se noćni vid aktivira, ( naprosto nevjerovatno koliko više zvijezda se onda vidi),  a onda neki idiot u blizini upali svjetlo i za sekundu ga uništi, pa čekaj ponovo pola sata...

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo
Aristotel je rekao da žene imaju manje zubi od muškaraca. Iz toga bi se moglo zaključiti da Eva nije nastala od Adama nego Adam od Eve - o njezina zuba.
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
danen kaže...
Aristotel je rekao da žene imaju manje zubi od muškaraca. Iz toga bi se moglo zaključiti da Eva nije nastala od Adama nego Adam od Eve - o njezina zuba.

 Ili da je Aristotel ženama brojao zube na Thompsonovom koncertu.

10 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

Kao i uvijek lagano čitanje biserja sa strane odličnog Doc-a.

 

Ovaj posljedni biser(#280) teško pada na srce religijskim fanaticima. Kao što im teško pada i okrugla Zemlja.

Međutim, kada čovjek osjeti bol i bolest skoro uvijek završi kod doktora medicine, a ne kod dilera zagrobnog života.

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
6 4 hvala 1
6 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

#280:)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
18 0 hvala 0
15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

#276

 

Zanima me nacin kako se doslo do podatka i udaljenosti od 45 km, s obzirom da bi se uopce moglo vidjeti toliko daleko posmatrac mora biti na visini od 155m (zakrivljenost zemlje). Dodajmo tome i 45km sloja atmosfere, zvuci mi posve nemoguce da se do tog rezultata doslo eksperimantalnim opazanjem.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
syncmaster245b kaže...

#276

 

Zanima me nacin kako se doslo do podatka i udaljenosti od 45 km.

 preračunavanjem 28 milja 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.10.2019 15:04 (Ajar).
14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...i Bo

apropos #280:

 

rebro je jedina šuplja kost...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Stric_Jura kaže...

apropos #280:

 

rebro je jedina šuplja kost...

 A crvena krvna zrnca nastaju gdje? Si ikad jeo koštanu srž iz goveđe kosti? Nije bilo rebro.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...

Nekad su se liječnici radiolozi pripremali za dijaskopski pregled nošenjem tamnih naočala i boravkom u zamračenoj prostoriji. To je bilo vrijeme bez elektronskog pojačala.

16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
PzKpfw kaže...

Kao i uvijek lagano čitanje biserja sa strane odličnog Doc-a.

 

Ovaj posljedni biser(#280) teško pada na srce religijskim fanaticima. Kao što im teško pada i okrugla Zemlja.

Međutim, kada čovjek osjeti bol i bolest skoro uvijek završi kod doktora medicine, a ne kod dilera zagrobnog života.

 

Obrazuj se dijete:

https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age

8 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Visak kaže...
Stric_Jura kaže...

apropos #280:

 

rebro je jedina šuplja kost...

 A crvena krvna zrnca nastaju gdje? Si ikad jeo koštanu srž iz goveđe kosti? Nije bilo rebro.

 Možda je jeo previše, pa BSE 

6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
#knight

To je jedna od čestih logičkih pogreška...kao eto Newton je bio vjernik i znanstvenik...znači da je vjera istinita....A pritom se zaboravlja razdoblje u kojem je Newton živio...da se kojim slučajem izjasnio kao heretik...ode glava

Tako i kod islamskog zlatnog doba...jednostavno su se pojavili ljudi...na visokim položajima...koje je interesirao svijet oko SEBE...ito istraživanje su poticali....A SAMI NISI BILI SVJESNI DA PILAJU GRANU NA KOJOJ SJEDE(RELIGIJA)...pritom su se obilato koristili znanjima iz stare grčke...za razliku od sadašnjeg islama...bili su otvoreni za sve ideje
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
HCMAA kaže...
#knight

To je jedna od čestih logičkih pogreška...kao eto Newton je bio vjernik i znanstvenik...znači da je vjera istinita....A pritom se zaboravlja razdoblje u kojem je Newton živio...da se kojim slučajem izjasnio kao heretik...ode glava

Tako i kod islamskog zlatnog doba...jednostavno su se pojavili ljudi...na visokim položajima...koje je interesirao svijet oko SEBE...ito istraživanje su poticali....A SAMI NISI BILI SVJESNI DA PILAJU GRANU NA KOJOJ SJEDE(RELIGIJA)...pritom su se obilato koristili znanjima iz stare grčke...za razliku od sadašnjeg islama...bili su otvoreni za sve ideje

 

Nije nikakva logicka greska, cak nisam to ni tvrdio (prvo boldano). To da li je vjera istina ili ne, definitivno nije odredjeno Newtonovim stavom.

Gresku ti cinis na silu implicirajuci da se eto npr. Newton pretvarao iz straha. Na to definitivno ja nemam kontra-argumenta, kao sto ni ti nemas nikakvog dokaza.

 

Ali sve to je nevezano za ovo sto sam pokusao reci.

 

Kod islamskog zlatnog doba se nisu "pojavili ljudi" - nego je upravo bila atmosfera takva da je pogodovala razvoju nauke - jer islam nema s tim apsolutno nikakvih problema.

Da, nauka se ne bavi s tim postoji li ili ne postoji Bog. Nisu ipak ti znanstvenici bili debili "pa pilali graniu na kojoj sjede", kako ti to predstavljas.

I ne postoji "danasnji islam" - islam nije pretrpio znacajnije izmjene niti "popustanja" u odnosu na taj period - iako se manje bitni/sporedni postulati mogu tumaciti razlicito i u skladu sa situacijom, mjestom i vremenom, kao sto su mogli i tada.

Ali imas 2 cinjenice:

- To "Zlatno doba" se desilo pod okriljem formalne islamske drzave (obrati paznju da je uobicajeni naziv ISLAMIC golden age, nije bez razloga takav - a procitaj malo detaljnije i Wikipedia clanak).

- Ovaj danasnji "srednji" vijek muslimana se upravo desava kada prakticno nemas ni jednu formalno islamsku drzavu (ne, ISIL nije bio drzava a jos manje islamski, nego zlocinacko-teroristicka organizacija koja s islamom nema nista)

 

Zbog toga za sadasnje zaista jadno stanje muslimanskog svijeta nije korektno optuzivati islam - koji, ponavljam, nema problema s naukom.

 

Pretpostavljam da ce se sad na ovaj komentar obrusiti razni ateisti, pa da odmah se povucem jer nemam mogucnosti za iscrpne rasprave. Sve sto sam postirao je samo clanak na wikipediji. Nekad je dovoljno citati bez predrasuda.

 

p.s. Ne vidim sta umanjuje vrijednost tih naucnika i njihovih istrazivanja to sto su se koristili znanjem iz stare Grcke. Valjda nisu trebali izmisljati toplu vodu. Kao sto se renesansa na zapadu dogodila uz obilno koristenje dostignuca iz islamskog zlatnog doba.

Preporucujem Ecovu "Ime ruze" gdje je u vise navrata podcrtana razlika u odnosu prema nauci muslimanskog i zapadnog svijeta u Srednjem vijeku.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 12:23 (knight).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
knight kaže...

Zbog toga za sadasnje zaista jadno stanje muslimanskog svijeta nije korektno optuzivati islam - koji, ponavljam, nema problema s naukom.

 Nego koga treba optužiti, ako njihovo jadno stanje proizlazi direktno iz njihovog prakticiranja islama? 

 

Islam, kao i svaka religija mora kad tad doći u sukob sa znanošću, i tad je samo pitanje hoće li se to rješavati nasiljem prema znanstvenicima ili reinterpretacijom 'vječnih istina'. U srednjem vijeku matematika nije bila u sukobu s Kuranom, ali današnja znanost je otišla malo dalje, pa su problemi veći.

 

As noted above Nidhal Guessoum points out that a literal interpretation of some Quranic verses indicates that before a baby is born its gender is known only to God, i.e. is ghayb. This was what Muslims believed for centuries, but Ultrasound technology has "led many Muslims to realize that first-degree readings of the Quran can lead to contradictions and predicaments"

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Visak kaže...
knight kaže...

Zbog toga za sadasnje zaista jadno stanje muslimanskog svijeta nije korektno optuzivati islam - koji, ponavljam, nema problema s naukom.

 Nego koga treba optužiti, ako njihovo jadno stanje proizlazi direktno iz njihovog prakticiranja islama? 

 

Islam, kao i svaka religija mora kad tad doći u sukob sa znanošću, i tad je samo pitanje hoće li se to rješavati nasiljem prema znanstvenicima ili reinterpretacijom 'vječnih istina'. U srednjem vijeku matematika nije bila u sukobu s Kuranom, ali današnja znanost je otišla malo dalje, pa su problemi veći.

 

As noted above Nidhal Guessoum points out that a literal interpretation of some Quranic verses indicates that before a baby is born its gender is known only to God, i.e. is ghayb. This was what Muslims believed for centuries, but Ultrasound technology has "led many Muslims to realize that first-degree readings of the Quran can lead to contradictions and predicaments"

11. stoljece?  Al Ghazali?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
#Visak

Čita moje misli,samo za razliku od njega ja nemam talent poput njega da te svoje misli posložim smisleno na papir...religija dopušta znanost u početku jer niti ne zna da se igra sa vatrom... međutim kada se opeče...onda kreće druga priča...onda religija preuzima inicijativu u filtraciji znanja...na ono koje može i ono koje ne može

U islamskim državama je toliko dobro da svi žele u heretičke države...i spremni su riskirati život,da se domognu švedske,njemačke,danske,irske...čak ni u jadranskoj švicarskoj ne žele ostati(vinkolinda)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
syncmaster245b kaže...

11. stoljece?  Al Ghazali?

 Pošto tip nije neko opće mjesto mogao si napisati nešto u vezi s njime.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

11. stoljece?  Al Ghazali?

 Pošto tip nije neko opće mjesto mogao si napisati nešto u vezi s njime.

 Al Ghazali je tip kojeg se smatra dobrim dijelom odgovornim za unazadjivanje islama.

Do njegove pojave ( a zatim i njegovih sljedbenika i nasljednika) i reinterpretacije kurana, arapski poluotok, a samim time i islam, je bio predvodnik u gotovo svim vrstama znanosti (matematika, astronomija, medicina....). Doduse, trba biti fer pa reci da i prvi krizarski pohod je dobrim dijelom zasluzan za njegov uspon.

Nakon njega sva stecena znanja, kao i prenesena i anticke grcke, bila su nepozeljna.

 

Toliko je unazadio islam, da 1000 godina nakon njega, jos uvijek se nije oporavio.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Visak kaže...
knight kaže...

Zbog toga za sadasnje zaista jadno stanje muslimanskog svijeta nije korektno optuzivati islam - koji, ponavljam, nema problema s naukom.

 Nego koga treba optužiti, ako njihovo jadno stanje proizlazi direktno iz njihovog prakticiranja islama? 

 

Pogresno. Njihovo jadno stanje ne proizilazi direktno iz prakticiranja islama, naprotiv - islam se mnogo manje prakticira i razumije nego sto je prakticiran konkretno u "Zlatno doba islama".

Vec sam to dijelom pojasnio - govoreci o formalnoj islamskoj drzavi iz tog doba, i nepostojanju iste danas.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 19:33 (knight).
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

11. stoljece?  Al Ghazali?

 Pošto tip nije neko opće mjesto mogao si napisati nešto u vezi s njime.

 Al Ghazali je tip kojeg se smatra dobrim dijelom odgovornim za unazadjivanje islama.

Do njegove pojave ( a zatim i njegovih sljedbenika i nasljednika) i reinterpretacije kurana, arapski poluotok, a samim time i islam, je bio predvodnik u gotovo svim vrstama znanosti (matematika, astronomija, medicina....). Doduse, trba biti fer pa reci da i prvi krizarski pohod je dobrim dijelom zasluzan za njegov uspon.

Nakon njega sva stecena znanja, kao i prenesena i anticke grcke, bila su nepozeljna.

 

Toliko je unazadio islam, da 1000 godina nakon njega, jos uvijek se nije oporavio.

Dobrim dijelom si u pravu i cuo sam dosta takvih stavova - to je nesto sto se zove "zatvaranje vrata idztihada" ("Ijtihad (Arabic: اجتهاد‎ ijtihād, [idʒ.tihaːd]; lit. physical or mental effort, expended in a particular activity)[1] is an Islamic legal term referring to independent reasoning[2] or the thorough exertion of a jurist's mental faculty in finding a solution to a legal question.")

Samo nekako mi je malo tesko povjerovati da je Gazali sam uspio u tolikoj mjeri utjecati. Vise je tu faktora, ukljucujuci i kolonijalizam i sl.

Mislim da se propadanje i pad muslimanske spanije nije desilo zbog toga, nego zbog zanemarivanja svega, zapustenosti prepustanja raskosi i uzivanju, jednostavno im je bilo previse dobro. To je uobicajeni ciklus kod civilizacija.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 19:35 (knight).
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Visak kaže...
 

As noted above Nidhal Guessoum points out that a literal interpretation of some Quranic verses indicates that before a baby is born its gender is known only to God, i.e. is ghayb. This was what Muslims believed for centuries, but Ultrasound technology has "led many Muslims to realize that first-degree readings of the Quran can lead to contradictions and predicaments"

 

Uopce se ne spominje spol, nego "sta je u utrobama majki". Mozes sad to zvati uskladjivanjem sa trenutnim stanjem u nauci-tehnologiji, ali i ne mora biti - jer postoje drugi autenticni izvori (hadis) u kojima se govori o fazama razvoja djeteta i kada se odredjuje sudbina djeteta i sl. Tako da se to moze odnositi na puno vise informacija od puke informacije o spolu.

Kako god, mislim da je malo smjelo da pokusavas voditi raspravu o islamu, a nisi cuo za Gazalija.

 

Generalno, puno predrasuda a malo znanja ovdje vlada. Gore tip nesto prica o "vjerskim fanaticima tesko pada okrugla Zemlja". Wtf?! Sljedece cekam da neko se javi i kaze kako ne vjeruje u "djedicu koji s nebesa upravlja" i sl.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 19:52 (knight).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
knight kaže...

Pogresno. Njihovo jadno stanje ne proizilazi direktno iz prakticiranja islama, naprotiv - islam se mnogo manje prakticira i razumije nego sto je prakticiran konkretno u "Zlatno doba islama".

Vec sam to dijelom pojasnio - govoreci o formalnoj islamskoj drzavi iz tog doba, i nepostojanju iste danas.

U jednu ruku si u pravu, jednako kao onaj tko kaže da je komunizam dobar, ali ono što je viđeno i pokazalo se loše nije bio pravi komunizam. Tako i ovaj današnji Islam možda odstupa od osnovne ideje Islama, kao što gomilanje bogatstva u vatikanskoj banci i pozlaćivanje oltara ne prati isusovo učenje, međutim, upravo to i jest problem s religijom - daje ljudima veliku moč i pitanje je samo kada će do te moči doći netko tko će je zloupotrijebiti i iskriviti ideju. U drugu ruku, ideje evoluiraju, pa je apsurdno pravdati ideju na temelju onoga od čega je krenula, ako je očito da ono što je postala ne valja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 20:13 (MrBlc).
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...
Nije ispravna analogija s komunizmom, jer nije se pokazao nikada dobar u praksi. S druge strane, ovdje imamo ogroman historijski period u kom je islam ispravno shvacen i primijenjen i niko ne negira procvat u svakom smislu u tom periodu.
 
0 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#56) - ...

Razlika je samo u omjeru brzine širenja ideje u odnosu na brzinu kojom pogrešna osoba može doći do moči.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice