Boot particija na disku umjesto SSD-u

poruka: 15
|
čitano: 7.629
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Boot particija na disku umjesto SSD-u".
14 godina
offline
Boot particija na disku umjesto SSD-u

Neznam cemu komplikacija ako je hdd u particijama, problem moze biti samo ako nije.Dodavanjem ssd onda taj problem nastaje, ali kad se odradi format te particije gdje je bio win nema problema. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Boot particija na disku umjesto SSD-u
"jednostavno odspojite disk i reinstalirajte Windowse na SSD" - mislim da to nije najjednostavnija opcija

zar nije jednostavnije izvaditi disk startati win instalaciju i odabrati recovery i startat par naredbi

Bootrec /fixMbr
Bootrec /fixBoot

Detaljne upute https://pureinfotech.com/repair-master-boot-record-mbr-windows-10/


 
5 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
LIFO kaže...
"jednostavno odspojite disk i reinstalirajte Windowse na SSD" - mislim da to nije najjednostavnija opcija

zar nije jednostavnije izvaditi disk startati win instalaciju i odabrati recovery i startat par naredbi

Bootrec /fixMbr
Bootrec /fixBoot

Detaljne upute https://pureinfotech.com/repair-master-boot-record-mbr-windows-10/


 Pa i nije u slucaju win 10....

Mozda vremenski krace par minut ali za usera vulgaris i nije jednostavnije...

15 godina
offline
Boot particija na disku umjesto SSD-u

Ma samo treba pobrisati sve particije, i na HDD i na SSD, tako da sve bude samo unallocated space, i zatim odabrati SSD i kliknuti next prilikom instalacije windowsa...

Windowsi ne mogu sami formatirati i setupat HDD koji je unallocated, a kada se izabere SSD unallocated i klikne next, oni sami formatiraju i instaliraju boot i ostalo isključivo samo na taj odabrani SSD.

I knew a man who once said: Death smiles at us all. All a man can do is smile back.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Boot particija na disku umjesto SSD-u

-svakako je bolje odspojiti i na ssdu napraviti boot (ok, nije, recimo da je isto.. +ali..). Tj dok svi diskovi rade sam boot je sporedan, no ako jednog dana neki disk crkne tad nemamo ništa. Tj ako od dva diska crkne ssd na kojem je os, tad nemamo ništa pa je boot sporedan, ako crkne hdd na kojem je boot opet nemamo ništa tj ne boota tj imamo problem koji tad moramo fixati tj kreirati boot (ili bootati s nekog bootabilnog medija kao install-stikić..). Tom razlikom je bolje eliminirati ovisnost o drugom disku + tad ga se može po želji ukloniti. Samo zazuzeće od recimo 500mb je nevažno + daleko više uzme recovery ili sad novi fičer upgrade 7gb.. (po veličini install-iso za 32+64bit os dok je pojedini 3-4gb) pa ugl koristimo 8gb stikiće koji daju cca +7gb mjesta za install (+ poneki dodatak kao driver i sl.).

 

-bios bootorder ili fizički raspored po portovima nije važan tj bios pamti boot, traži ga dok win prijavljuje diskove po uidu slično kao linux po fizičkom pathu sda-x.. tj nevažan je nekadašnji bootoreder ili raspored po konektorima, tj pod win je svaki disk na kojem je os koji bootamo postao c: dok ostala slova možemo pretumbavati po želji npr x: d: ... nj i ž ne može :) usa abeceda.

-sa starim osevima je bilo dovoljo promijenti redosljed diskova i time bi već potencijalno poremetili win, os-sys i instalirane appse-pahtove, dok se s novijim od w8 nadalje to ne dešava jer drugačije vidi diskove od bootmanagera nadalje.

-drugi problem je kako koji os dodjeljuje tj prebrojava particije, redosljed, .. prvo primarne sa postojećih diskova, pa zatim u extended koliko ih ima tj formula ima grešku-razliku u tome koja će slova dodjeliti kojoj particiji. Kod eufi-gpt nema tog problema jer su sve particije primarne-iste pa nema različitog resodljeda dodavanja-traženja. (osim boota +2tb i ogrnaičenja na x64bitni) ovisno o kompatibilnosti, multiboot, generacije oseva prije uefi-gpta ili alata za spašavanje (pa i tog kako napravimo stikić, gpt-ili-mbr..) može ovisiti izbor tipa-inicijalizacije tj moda rada diska. Do 2TB korisnik može birati, iznad tog ako je boot mora biti gpt + sve ostalo povezano a to će korz koju godinu biti očekivani kapacitet ssda dok su za sad ipak manji većina do 1tb..

 

-sam boot je lako napraviti, može i automatika (bootanje sa stikića, tražite po menijima.. par rebootova i radi ili cmd ..).

-installer-automatika će na praznom-novom disku napraviti sve particije tj korisnik ne vidi ništa, ne bira 'nexta' (dok linux nudi izbor-ručno sve..). Tad je prva skrivena boot particija tj samo joj win ukloni 'slovo' i tad filemanager ne vidi disk-particiju ali u diskmanageru se može dodati-promijeniti tj to je normalna particija, nije spešl.. one druge, posebne, ne može ništa, tj može ih samo obrisati i tad možda ubije nešto kao restore.. Boot particija može biti zajedno s osom-win, ali ne kao izbor u installeru nego samo ručno ili upgrade takvog osa, to se od viste do w7 mijenjalo, može i dalje ali ms ne nudi izbor-opciju + to je uvjet za npr sec.boot tj tad mora biti fat32 i sl. FS (ne FS koji nije podržan od 'dos-a'-biosa.. jer se neke stvari tad učitavaju prije osa, tj bootmanager-zaštita-enkripcija.. i tad mora biti zasebna particija kao fat32 dok za normalnu koristimo ntfs odnosno isto je na linuxu, isto pravilo, isti bios, ista platforma i zajednički nazivnik. Tako ms efikasno eliminira mogućnost npr installa xp i sl. win za neki multiboot. Većini korisnika nevažno + preporuka za većinu, ne koristite sec.boot pa čak ni fastboot.. više problema nego koristi dok je fastboot samo trik preskakanja inicijalizacije koji na ssdu nema ni nekog smilsa jer se sve učita u desetak-20 sekundi, ni sleep-hyber itd.. tj to je kao 'trik' imalo smisla na hddu i time se štedjelo recimo 30sec. + dobar dio korsinika nije znao da mora 'ugasiti' računalo kod neke izmjene npr ram-vga i sl. Često su neke power i sl opcije uzrok problema npr paljenje-gašenje ili neka nova vga.. pa ovisno o ažuriranju biosa lakše je kao pravilo reći sve što nije potrebno-isključiti i time eliminirati moguć problem.

 

-pošto je install win na današnjem računalu s usba na ssd relativno brzo (desetak minuta + klikanje, update i sve što spada pod podešavanje traje duže tj copy isoa nakon kreiranja particija i boota je gotov install), bolje je par puta ponoviti, naučiti, isprobati dok se ima prilika tj dok je disk nov-čist bez potrebe za backupovima i sl. Jednom kad se sve podesi-složi promjene nisu poželjne. Odspojen stari disk na kojem je sve, os, boot i dokumneti je siguran tj odspojen.. sve ostalo je manje sigurno + backup. Ako nešto krene pogrešno, jednostavno se vrati stari disk i upali, odnosno ako je sve ok, tad ga se priključi-doda i korsiti.

 

edit:

- post lifo.. ne nije brže pogotovo ne jednostavnije za običnog korisnika. Recovery je često na istom disku.. ako ga izvadiš? .. ako tad radiš backup što je ušteda vremena, ako bootaš install stikić za recovery isto je za install itd.. tj ni recovery ne može biti brži jer je raspakiravanje isoa obično raspakiravanje-kopiranje + zaštita i problem različitog kapaciteta i SIDa tj ms ne želi da tim načinom umnažaš win i ovisi o licenci što možeš.. pa recimo ne želi bootati jer to ne želi ms a problem će ti raditi i restore itd.. tj možeš restorati samo taj disk zbog kapaciteta tj hdd je u pravilu veći ...

-backdraft, ne, installer može od unallocateda napraviti boot, obrnuto ako napraviš particiju koja zauzme 100% diska tad ne može dok ne obrišeš tu particiju. Sve si pomiješao.. tj što misliš da win-os-installer ne može napraviti? Tko tad može ako ne os? :) Pomiješao si .. tj ti misliš na filemanager, dok taj posao radi disk-part manager.. filemanager vidi samo postojeći FS i slovo koje mu da diskmanager, lančano..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 10:19 (ihush).
 
3 0 hvala 1
8 godina
online
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
Tako gledajući najjednostavnije kupiti novi lap s predinstaliranim Win10 :P
Ako "zna" napraviti instalaciju windowsa onda ne vidim da je problem dići recovery console i upisati par naredbi, valjda je cilj i nešto novo naučiti s vremena na vrijeme :)
14 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
A sto imas hrpu nekih stvari tipa slika, videa i ostalih dokumenata, a sve na jednoj particiji.Tad se jedino radi taj nacin, odspojis hdd i onda pristupis instalaciji win-a na ssd.A ja vjerujem danas tih laika ima masu, netko ima kaze za ssd da puno brze laptop ili pc radi bez dodavanja rama itd.Onda zovu da su sve i zbrisali hvataju se za glavu. Najlakse je format uraditi u dva klika rijesis sve probleme a vecina niti cita sto pise samo klikce yes.
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.6.2020 10:21 (dreadmoore).
7 godina
protjeran
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
dreadmoore kaže...
A sto imas hrpu nekih stvari tipa slika, videa i ostalih dokumenata, a sve na jednoj particiji.Tad se jedino radi taj nacin, odspojis hdd i onda pristupis instalaciji win-a na ssd.A ja vjerujem danas tih laika ima masu, netko ima kaze za ssd da puno brze laptop ili pc radi bez dodavanja rama itd.Onda zovu da su sve i zbrisali hvataju se za glavu. Najlakse je format uraditi u dva klika rijesis sve probleme a vecina niti cita sto pise samo klikce yes.

 Podatci se UVIJEK drze na drugoj particiji na kojima nisu Windowsi i po potrebi se backapiraju s vremena na vrijeme. To je prva lekcija koju naucis kad izgubis vazne stvare.

Sto se tice Windowza kupis 2 SSD-a, instaliras programe, igre, fine tjunas i sve ostalo sto trebas. Kad zavrsis samo kloniras sve na drugi SSD. 

Kad se desi korupcija MBRa, pokusas popraviti sa par komandi, ako ne ide, probas restore. Ako ne ide ni to zamjenis SSD i ides dalje sa zivotom. Maksimalno 15-20 minuta vremena potroseno. Naravno tko nema love za drugi SSD ocito ima vremena da se zajebaje sa nepoderivim Windowsima.

14 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
Ja znam gdje se podatci drze a vecina laika nema pojma, govorim iz iskustva sta sve vidjam.Njima je to svejedno jedino sto znaju reci to mi je na pc ili laptopu.
16 godina
offline
Boot particija na disku umjesto SSD-u

Ako sam dobro skuzio iz teksta, imanje boot managera na HDDu samo minimalno utjece na performanse kod paljenja PC-a. Npr. sam start up PC-a trajat ce sekundu-dvije duze ako je boot manager na HDDu nego na SSDu. Ali poslije toga, u normalnom radu racunala, nece biti nikakvih razlika, buduci da se boot manager vise ne koristi, a windowsi i sve ostalo je instalirano na SSDu

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
macgyver kaže...

Ako sam dobro skuzio iz teksta, imanje boot managera na HDDu samo minimalno utjece na performanse kod paljenja PC-a. Npr. sam start up PC-a trajat ce sekundu-dvije duze ako je boot manager na HDDu nego na SSDu. Ali poslije toga, u normalnom radu racunala, nece biti nikakvih razlika, buduci da se boot manager vise ne koristi, a windowsi i sve ostalo je instalirano na SSDu

 Pa nebi trebalo biti problema, ali može se desiti kao meni problem jer sam imao ovakvu situaciju kada sam kupio SSD i onda sam to odradio ovako kako piše u tekstu i to je to. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u

Ne bas. 

 

Kad sam ubacio SSD, formatirao sam staru sistemsku particiju u setupu Windowsa i instalirao frisko na SSD. Problem je nastao cca dvije god poslije, kada je radi nekog updatea sam od sebe isao popravljat MBR iako je bio ok.U tom trenutku mi je napravio system reserved particiju za boot i BL s prostorom od stare sistemske particije (dakle na hardu, i to cak NTFS 500mb) isko je bootrec itd. sve napravio ok na SSDu.

 

Tad je onda poceo problem jer Boot manager nije znao koje fileove da koristi, i nekad bi dobio Disk error has occured i BSOD, a nekad bi bootao normalno. 

Rjesenje problema je bilo da sam morao obrisat obje i rucno formatirat u FAT32 jednu te napravit EFI folder i odvrtit bootrec

15 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u
LIFO kaže...
"jednostavno odspojite disk i reinstalirajte Windowse na SSD" - mislim da to nije najjednostavnija opcija

zar nije jednostavnije izvaditi disk startati win instalaciju i odabrati recovery i startat par naredbi

Bootrec /fixMbr
Bootrec /fixBoot

Detaljne upute https://pureinfotech.com/repair-master-boot-record-mbr-windows-10/


 U dosta slucajeva kad je ovaj problem to nece raditi (bacit ce da je OS not found i nece vidjet aktivnu instalaciju

Tad moras rucno radit te fileove od nekog starog bcda 

15 godina
offline
Re: Boot particija na disku umjesto SSD-u

-takav problem se dešava zbog uefi-biosa na laptopima.. tj i bios kao i postavke se mogu updateati-promijeniti a time i sve povezano s bootanjem npr mod rada uefi-gpt ili mbr.. + problem s originalnim-predinstaliranim osom koji je prije bio gore na 'stari način' tj ima svoj recovery boot + zaštitu (key-licenca) uz ostalo smeće koje oem utrpa uz drivere.. kad se zakav oem os upgrejda na w10 (vista-7-8) tad je kod svakog problema moguć scenariju da recoveri starog osa pregazi nešo od novog... i tad imaš problem tj upgrade može, down ne.. + zaštita/licenca čak i kad sam os nešto može-podržava.

-zato je poželjno, oni koji su iskorsitili opciju upgradea sa starog (može još) trebali bi u jednom trenu odlučiti se na clean.. tj obrisati sve i instalirati bez keya tj key-mbo će se reaktivirati nakon spajanja na server.

-clean na praznoim (nealociranom) disku napravi potrebne particije u FSu koji želi tj ovisno o ostalim postavkama, npr uefi-gpt-sec.. tad je podrazumijevan i boot fat32, itd..

 

ili obične greške koje se dešavaju, kabel-kontakt, disk.. pa i soft-smeće ili powermanagment s nekim driverom koji ostane visiti, hyber itd.. bezbroj mogućih razloga za problem + zaštita-licenca koja nije ista ovisno o oem-retali ili izvor kao ent.. + do sad je bio moguć i win2go.. gasi se, dal u ovoj temi ili sličnoj user ima problem s vmwareom, hyperv itd. sve to je povezano s promjenama MSa pa i malim promjenama u kreiranju boota-particija kao što je nekad na w7 boot partija bila 100mb pa povećano na 350mb, sad na 500mb.. mada je i dalje dovoljna ona od 100mb, zapravo ni pola tog nije potrebno jer bootfileovi nisu 'narasli'.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Boot particija na disku umjesto SSD-u

a to i beba zna,  ako ugradis ssd, da samo hdd odspojis, i instaliraš windowse na ssd .i to je to.

ali ja imam drugi problem, nikako ne mogu da recimo izbrišem particije, na hdd jednostavno mi ne dozvoljava brisanje, u opcijama tamo kada odem, u upravljanje s diskovima i tako ne mogu hdd da vratim u normalno stanje u Windows 10.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice