Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotkao b

poruka: 6
|
čitano: 2.841
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotkao b".
13 godina
offline
Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotkao b

Pretpostavljam da je senzor od 24MP uzrok problema (za crop i dual pixel tehnologiju), da ne bi bilo cropa, a i da se može koristiti dual pixel na 4K senzor bi trebao biti oko 40MP (od 33,2 pa na dalje u zavisnosti od formata)

 
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotk
Hm... Baš i ne.. DualPixel ime "nema veze" sa pixelima na senzoru. Naime, radi se o tehnologiji koja uparuje dvije fotodiode po pixelu, a ne kako većina misli da su pixeli poduplani.
16 godina
moderator
online
Re: Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotk
Byron kaže...

Pretpostavljam da je senzor od 24MP uzrok problema (za crop i dual pixel tehnologiju), da ne bi bilo cropa, a i da se može koristiti dual pixel na 4K senzor bi trebao biti oko 40MP (od 33,2 pa na dalje u zavisnosti od formata)

Glavni uzrok za obje stvari vjerojatno je količina piksela na 24-megapikselnom senzoru (i brzina kojom se mogu iščitati, barem što se tiče cropa).

 

Naime, kad bi fotoaparat iščitavao čitav senzor, onda bi imao 6K sličice videozapisa, kao što to imaju Sony A6500 i A6300. I onda to treba resizeati na 4K. Sve to traje, sve to je procesorski jako zahtjevno, zbog čega se ti Sonyjevi aparati jako griju, jedu baterije u 4K i imaju dosta izražen rolling shutter efekt.

 

To se može izbjeći, ili barem umanjiti, na (barem) dva načina - jedan je preskanje piksela ili linija piksela, što se naziva pixel-binning (to radi velik broj aparata, a kad je riječ o starijima, onda velika većina), a drugi je kropanje (uzimanje izreza slike).

 

Što se tiče dual-pixel autofokusa - za automatski fokus u 4K u odnosu na Full HD treba raditi s 4x većom količinom informacija sa senzora (osim ako se ne bi preskakali pikseli, no onda bi autofokus u 4K bio manje precizan). Drugim riječima, procesor mora biti puno sposobniji, te bi trošio više struje za fokusiranje te bi time uzrokovao i veće zagrijavanje.

 

U malim tijelima, koja još k tome imaju male baterije, zagrijavanje i trajanje baterije su nešto o čemu treba voditi veliku brigu. Samo pitaj Sony. 

 

Dakle, moja pretpostavka je da su razlozi i za jedno i za drugo potrebna procesorska snaga, koja bi za posljedicu imala kraće trajanje baterije i veće zagrijavanje. Ili je to možda tek izgovor, a razlozi su politički.

9 godina
offline
Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotkao b

Trebalo bi imati u vidu par stvari;

M50 je u cijenovnom razredu s A6000 (nešto preko 4000kn), od potonijeg je jednostavno bolji aparat u svakom pogledu te nudi kakav takav 4k za razliku od A6000 koji ga uopće nema.

 

Nativni objektivi su relativna stvar. Adaptiranje objektiva na Sony aparatima se svodi na kompleksno prilagođavanje objektiva drugih brendova uz obavezan gubitak funkcionalnosti i performansi. Kod adaptiranja Canon ef-m na ef se to radi doslovno komadom metala i par žica. Praktički se adaptira samo razlika između udaljenosti senzora i objektiva (koja je veća radi zrcala na DSLR-u) i radi toga nema gubitka funkcionalnosti niti performansi(koliko je meni poznato).

Osim toga, nema razloga da jeftini adapteri neće raditi identično kao Canon iako se i orginal Canon može naći za cca 80usd, Kod Sony-a adapter je višestruko skuplji(250usd za sigmu) a jeftinije opcije su obično puno lošije.

 

M50 nije fotoaparat koji će natjerati korisnike Sony sistema da se prebace na Canon ali sigurno je daleko bolja opcija za kupnju prvog aparata od Sony ponude u tom cijenovnom razredu.

Bolje tijelo ali i puno bitnije, daleko bolja ponuda objektiva s obzirom na gore navedeno.

Recimo, mene osobno zanima 70-200mm f2.8 koji je u Canon ponudi oko 15tk dok Sony verzija košta preko 20tk. S tim da Canon mogu vrlo lako nabaviti polovan za puno manje.

Manje više stvari se ne mijenjaju ni kod ostalih objektiva.

 

Da je M50 mogao biti bolji, mogao je. Mislim da Canon s ovim tijelom najavljuje ozbiljnije tržišno natjecanje u tom segmentu radi kanibalizacije vlastite linije (prvenstveno M6, ali i M5), što se stvarno dugo u Canon kampu nije desilo.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotk
mbaksa kaže...
Byron kaže...

Pretpostavljam da je senzor od 24MP uzrok problema (za crop i dual pixel tehnologiju), da ne bi bilo cropa, a i da se može koristiti dual pixel na 4K senzor bi trebao biti oko 40MP (od 33,2 pa na dalje u zavisnosti od formata)

Glavni uzrok za obje stvari vjerojatno je količina piksela na 24-megapikselnom senzoru .....- jedan je preskanje piksela ili linija piksela, što se naziva pixel-binning .,,,,

Što se tiče dual-pixel autofokusa - za automatski fokus u 4K u odnosu na Full HD treba raditi s 4x većom količinom informacija sa senzora

 OK što sam to ja napisao drugačije osim što nisam pojasnio količinu piksela, naime za jadnostavno preskakanje piksela na semzoru (svaki drugi) treba imati dvostruku horizontalnu i dvostruku vertikalnu rezoluciju i tada je to 33,2MP (8K) ako je format senzora 16:9, kako foto aparati obično imaju neki drugi nativni format dolazimo do 40MP Korištenjem 4 piksela kao jedan možemo dobiti veču osjetljivost...

16 godina
moderator
online
Re: Canon EOS M50 + 15-45 IS STM + 22mm STM - Fotk

Nisam siguran da si skužio što sam pisao, jer ne razumijem kakve veze ovaj tvoj komentar ima s mojom porukom.

 

Moja poanta je bila da senzor za video kropa sliku na 8 megapiksela jer bi obrada svih 20 (ili koliko već) megapiksela bila previše zahtjevna, kako procesorski, tako i u pogledu potrošnje energije, a time i zagrijavanja. Znači, kad bi aparat pri 4K koristio cijeli senzor, još bi mu bilo i previše piksela (ja sam iz tvoje poruke shvatio da ti misliš da taj senzor ima premalo piksela za dual-pixel autofokus u 4K).

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice