Ekološka litij-ionska baterija

poruka: 26
|
čitano: 5.950
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ekološka litij-ionska baterija".
15 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija
Bug kaže:

Ako se dobro spali od njega ne ostaje ništa osim ugljikova dioksida..."

 

Žalim, Greta se ne slaže.

Moj PC  
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija

"Hoće li se uskoro pojaviti baterije temelje na rečenom polimeru, p-DPPZS, teško je reći."

 

Zapravo nije teško reći - odgovor je ne. Toliko toga se već godinama najavljuje vezano za nove i razne vrste baterija a još ništa komercijalno nije dostupno. Osim ako je "uskoro" 5-10 godina...

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Ekološka litij-ionska baterija

Zato kaj ti to tak funkcionira.

Znanstvenici razviju hrpu stvari, ali lovaši ne investiraju u razvoj tih ideja jer ne vide tu neki financijski interes za sebe, a postojeću tehnologiju muzu dokle god mogu.

I tak ti je to u svim granama znanosti.

Znanstvenici svašta naprave, ali nitko ne želi to financirat sve dok se jedno te isto prodaje stoljećima....

 

 

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Ekološka litij-ionska baterija

A Srbija taman našla izvore litija.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija

Koliko sam ja razumio, ovaj polimer zamjenjuje kobalt u sadasnjoj litij-kobalt bateriji. Tako da ne vidim nesto lose za Srbiju. A dodatno, tuzno je gurati politiku u bas svaku temu koja se pojavi.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija

Pardon, mislio sam da je i litij zamijenjen 

7 godina
online
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Dex.pwn kaže...

Pardon, mislio sam da je i litij zamijenjen 

 E Dex, plavušo jedna...

Pa vidiš da je naslov Ekološka litij-ionska baterija.

 

 

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija

Pa zar i litij nije otrovni(teški?) metal? 😂

 

"Za napraviti bateriju bezopasnu za okoliš treba iz nje odstraniti otrovne metale"

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 13:03 (Dex.pwn).
15 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Dex.pwn kaže...

Pa zar i litij nije otrovni(teški?) metal? 😂

 

 

 

16. ne. 

 

MCLXX. lakši je od svih koji su teži.

 

d) 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 13:29 (Ajar).
11 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Dex.pwn kaže...

Pa zar i litij nije otrovni(teški?) metal? 😂

 

"Za napraviti bateriju bezopasnu za okoliš treba iz nje odstraniti otrovne metale"

 

Ti si najplavija plava plavuša. 

42
5 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
EKOLOGIJA je znanost koja proučava odnose među živim organizmima, kao i njihov utjecaj na okoliš u kojem obitavaju, te utjecaj tog okoliša na njih. Iako se razvila kao grana biologije, ekologija se, osim onih iz biologije, koristi i saznanjima iz kemije, fizike, matematike, te brojnih drugih prirodnih znanosti. OVAJ SE POJAM ČESTO NEPRAVILNO KORISTI PRI OPISIVANJU AKTIVNOSTI VEZANIH UZ ZAŠTITU OKOLIŠA.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
HCMAA kaže...
EKOLOGIJA je znanost koja proučava odnose među živim organizmima, kao i njihov utjecaj na okoliš u kojem obitavaju, te utjecaj tog okoliša na njih. Iako se razvila kao grana biologije, ekologija se, osim onih iz biologije, koristi i saznanjima iz kemije, fizike, matematike, te brojnih drugih prirodnih znanosti. OVAJ SE POJAM ČESTO NEPRAVILNO KORISTI PRI OPISIVANJU AKTIVNOSTI VEZANIH UZ ZAŠTITU OKOLIŠA.

 

Ajde koji bi se onda pojam trebao pravilno korisititi?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija
Čemu tolike priče oko riječi? Riječi imaju svoje osnovno i prošireno zračenje, a mogu se koristiti i čisto metaforički. Tako je i s riječju ekologija. Zaštita okoliša je primijenjena ekologija.
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Jakovp kaže...
HCMAA kaže...
EKOLOGIJA je znanost koja proučava odnose među živim organizmima, kao i njihov utjecaj na okoliš u kojem obitavaju, te utjecaj tog okoliša na njih. Iako se razvila kao grana biologije, ekologija se, osim onih iz biologije, koristi i saznanjima iz kemije, fizike, matematike, te brojnih drugih prirodnih znanosti. OVAJ SE POJAM ČESTO NEPRAVILNO KORISTI PRI OPISIVANJU AKTIVNOSTI VEZANIH UZ ZAŠTITU OKOLIŠA.

 

Ajde koji bi se onda pojam trebao pravilno korisititi?

Čovjek je živi organizam, a on proizvodi baterije, koje pak utječu na njega i druge žive organizme. Gdje je onda problem?  

42
8 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija
Problem s rječju "ekologija" je u tome što postoji na Biološkom odsjeku PMF-a studij ekologije. Ili, drugim riječima, ako hoćeš studirati biologiju izlaziš s diplomom molekularnoga biologa ili s diplomom ekologa. Nema dakle više zoologa, botaničara, mikrobiologa. To je čisto administrativna podjela. No danas, kada je sve birokratarizirano, kada se sve hoće staviti u nekakvu ladicu, ljudi hoće te birokratske podjele uzeti za nešto stvarno, za nešto suštinsko. Čovjek koji iziđe s faksa s diplomom "ekologa" ne želi da ga smatraju "zaštitarom okoliša", još manje "ekološkim higijeničarem", što je ime zanimanja čovjeka koji po gradu prazni kante za smeće. Što bi tek rekli kemičari, kada se govori o "kemijanju", o "kemiji između dvoje" i sl. (ta nam metafora inače dolazi iz engleskog jezika). Ja sam kemičar i takvo mi govorenje ne smeta. Na kraju krajeva, riječ poprimaju svoje pravo značenje tek u kontekstu rečenice, u kontekstu teme o kojoj se govori.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija

imaš dvije vrste "eko": logiju (prema logos - dosl. "kažem", manje dosl. razum, riječ, stav, osnova ili očekivanje) i nomiju (od nomos = dosl. zakon), dočim je oikos = obitelj ali i kuća. grci bijahu nesnosno terminološki smotani. nije ni čudo da ekologija može značiti očekivanje kuće, a ekonomija - obiteljski zakon, što se pak u praksi svodi na izvedenicu talijanske riječi nipote (nećak), tj. nepotizam.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2019 9:33 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Cro0707 kaže...

"Hoće li se uskoro pojaviti baterije temelje na rečenom polimeru, p-DPPZS, teško je reći."

 

Zapravo nije teško reći - odgovor je ne. Toliko toga se već godinama najavljuje vezano za nove i razne vrste baterija a još ništa komercijalno nije dostupno. Osim ako je "uskoro" 5-10 godina...

To nije tocno, Tesline baterije imaju sa svakom generacijom sve manje kobalta i sljedeca generacija bi trebala biti u potpunosti bez kobalta (magnezij umjesto kobalta). Ima jako puno pomaka, kapacitet baterija je u 5 godina uduplan, a cijena i velicina smanjena na pola. Pogledas Nissan Leafa od prije 4 godine i Leafa danas, ista velicina, ista cijena, s 24 kWh na 62 kWh. 2015 - 24 kWh, 2016 - 30 kWh, 2018 - 40 kWh, 2019 - 62 kWh.

12 godina
neaktivan
offline
14 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija

si kad čuo za sarkazam/cinizam/ironiju ?

 

i ta računala na kojima pišemo koriste te kovine, a  koristimo ih da surfamo stranicama na kojima su opisane muke te djece, ali kao sitnozubi pripadnici H.Sapiens sapiens ne možemo štogod napraviti, pa i ne činimo, samo tupo slegnemo ramenima i velimo: jebi ga, krivo im je pao grah...

 

dakle dječko, AK u ruke i pobij eksploatatorsku gamad, poseri im se u souffle poslužen na domjenku kojim slave kraj fiskalne godine s rekordnim profitom...

 

ili... šuti kao dosad i bar nemoj izigravati "svesnog druga i starešinu" i soliti pamet...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija

Ono, kad smo gamad, budimo gamad do kraja? Zašto kompanije iskorištavaju djecu? Zato što mogu. A mogu zato što za to ne snose sankcije ili su one manje od tako ostvarene dobiti. Povećanje potražnje to pogoršava, a količina baterija u jednom automobilu je reda veličine 5000 mobitela ili oko 1000 laptopa.

 

P.S. uopće nemam u planu ulaziti u raspravu o metalima, već samo kritiziram argument da već ionako koristimo uređaje s baterijama. To je u rangu one "svi varaju, pa ću i ja".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2019 12:53 (MrBlc).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
MrBlc kaže...

Ono, kad smo gamad, budimo gamad do kraja? Zašto kompanije iskorištavaju djecu? Zato što mogu. A mogu zato što za to ne snose sankcije ili su one manje od tako ostvarene dobiti. Povećanje potražnje to pogoršava, a količina baterija u jednom automobilu je reda veličine 5000 mobitela ili oko 1000 laptopa.

 

P.S. uopće nemam u planu ulaziti u raspravu o metalima, već samo kritiziram argument da već ionako koristimo uređaje s baterijama. To je u rangu one "svi varaju, pa ću i ja".

Ne znam koliko znas, ali Apple jako puno paznje pridaje tome da kobalt u njihovim baterijama ne dolazi iz rudnika u kojima se iskoristavaju djeca. Ne znam koliko sam puta cuo na ovom forumu izjavu "kupio bih Apple, ali ne dam toliko novaca". Ne dam toliko novaca, radije bih koristio kobalt koji su iskopala djeca i iz udobnosti svog doma srao po drugima.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Prvo, Apple je sklopio direktne ugovore s rudnicima, ne zbog toga što će tako izbjeći iskorištavanje djece, već da bi osigurao dostatne količine kobalta za kojim potražnja raste. To što je pri tom pripazio na to da u rudnicima s kojima je sklopio ugovor ne rade djeca je zapravo posljedica činjenice da je nedavno bio pod povećalom upravo zbog optužbi da iskorištava djecu.

Drugo, zar stvarno pušiš priču da je cijena iPhonea tolika zbog kobalta!?

Treće, povećana potražnja kobalta motivira kompanije na iskorištavanje djece jer je profit ogroman. Licemjerje koje opisuješ je usporedivo s licemjerjem osobe koja koristi roštilj na ugljen za ispeći meso par vikenda godišnje, a istovremeno prosvjeduje protiv elektrane na ugljen.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Ekološka litij-ionska baterija

Ah, sv. Stevan blagopočivši svako zrnce kobalta prekrsti prije ugradnje u Ajfon?

 

Gle, Jabučari skupa s HPom i Samsungom su se pridružili kineskoj inicijativi za etičko rudarenje rijetkih metala...

 

ali dokle god 60% kobalta se dobiva iz DR Konga koji je jadna razvalina od države - nemojmo zaboraviti, divljaštvu su ih podučili Belgijanci i  kralj Leopold - bojim se da klinci koji ga iskapaju neće osjetiti ništa od inače hvale vrijednih smjernica (zvati to naporima je neukusnu kad razglabamo o dječjoj tlaci i raboti)...

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2019 15:35 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
Dex.pwn kaže...

A Srbija taman našla izvore litija.

 to ti je eko-litij, iz biouzgoja. nešprican i gnojen samo stajskim. inače se baterija ne smije nazivati ekološkom

 

 

(usput: alex lifeson je zapravo aleksandar živojinović )

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ekološka litij-ionska baterija
MrBlc kaže...
Prvo, Apple je sklopio direktne ugovore s rudnicima, ne zbog toga što će tako izbjeći iskorištavanje djece, već da bi osigurao dostatne količine kobalta za kojim potražnja raste. To što je pri tom pripazio na to da u rudnicima s kojima je sklopio ugovor ne rade djeca je zapravo posljedica činjenice da je nedavno bio pod povećalom upravo zbog optužbi da iskorištava djecu.

Drugo, zar stvarno pušiš priču da je cijena iPhonea tolika zbog kobalta!?

Treće, povećana potražnja kobalta motivira kompanije na iskorištavanje djece jer je profit ogroman. Licemjerje koje opisuješ je usporedivo s licemjerjem osobe koja koristi roštilj na ugljen za ispeći meso par vikenda godišnje, a istovremeno prosvjeduje protiv elektrane na ugljen.

Ne, ne mislim da je cijena iPhonea tolika radi kobalta, ali ti daje mogucnost da ne cmidris licemjerno iz svoje fotelje nad sudbinom djece u Kongu vec da sam napravis nesto ako ti je toliko stalo do toga. Ili jednostvno zacepis i kazes - hebiga, boli me kiki za djecu tamo, ne dam pare za to. Neka netko drugi daje kome je stalo. Da sad ne ispadnem i sam licemjeran, ja imam iPhone, ali ga sigurno nemam zbog te djece. Uzivam vjerojatno u kobaltu, a da toga nisam ni svjestan, ali ni ne kenjam okolo.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice