Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: zaključana tema

poruka: 1.795
|
čitano: 204.450
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV: ".
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
bumbumzvonko kaže...
Ako se proglasi izvanredna situacija, dali ćemo morati vratiti kredite? Pitam za prijatelja

 naravno da češ morati
evo bila vijest da je nedavno njemačka konačno platila repracije iz WWI (ili kojeg prije toga)
Engleska je navodno još dužna za kredite iz doba prije oba rata...
amerikanci nikad neće isplatiti dug nastao za vrijeme WWII

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 17:49 (Darky).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
digitall kaže...

 

mene zanima samo zasto svedska nema novo umrlih i dalje.. i zasto vec nisu kompletno svi zarazeni posto sve radi normalno.. ili jednostavno ne broje ove koji su umrli od 3 raka a pri tom bili pozitivni na koronu..

 prema statistikama Švedska trenutno ima 110 umrlih zbog korona virusa (direktno i indirektno) i ima 255 u teškom i kritičnom stanju. gledajući kartu kretanja virusa dojam je da se kreće od Italije, preko Španjolske prema UK, tako da je moguće da će Švedi doći kasnije na red, a možda su jednostavno pametniji od nas.  vidjet ćemo vrlo brzo. izgleda da virusu odgovara ova umjerena temperatura, a kod njih je još hladno, kad kod nas zatopli njima će doći naša temperatura pa ćemo vidjeti ima li to ikakve veze. ista stvar je trenutno i sa Kanadom i Rusijom.

13 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
digitall kaže...
mzopg kaže...
digitall kaže...

 nece se nitko sam lijeciti nego nece kirurg lijeciti takve.. halo..

btw u italiji stanje ovako;

 

Sjeverna Italija ima vrlo velik broj jako starih ljudi. U ranoj fazi epidemije, virus se počeo širiti u bolnicama i domovima umirovljenika. Oni nisu imali niti približno dovoljne kapacitete za pomoć teškim slučajevima. Među već bolesnim, starim i imunološki oslabljenim ljudima virus se širio lakše i brže, te imao znatno veću stopu umiranja.

tolika brojka zaraženih znači očekivano opterećenje oko 2,500 jedinica za intenzivnu skrb. U to vrijeme, Lombardija je imala tek oko 500 takvih jedinica u državnim i još 150 u privatnim zdravstvenim ustanovama

 

 

zato mi imamo kapaciteta za izvoz, jedino nas jebe manjak zaštitnih maskica, osoblja i još neke sitnice.

 

u odnosu na broj stanovnika tu smo negdje, a sad smo daleko ispred jer su dvorane spremne za prihvat po 1200 pacijenata..

dakle nema zatrpavanja bolnica, samo najtezi slucajevi.. i dalje stoji ono da se nece pedijatar i kirurg baviti plucnim bolestima, tako da ce te imati ko pokrpati ako nastradas

 

a ovo za medije, komentatore, teorije zavjera i sl. si u pravu.. kaos..

 

mene zanima samo zasto svedska nema novo umrlih i dalje.. i zasto vec nisu kompletno svi zarazeni posto sve radi normalno.. ili jednostavno ne broje ove koji su umrli od 3 raka a pri tom bili pozitivni na koronu..

 Pa nije baš da svi normalno rade u Švedskoj 90% ljudi u velikim firmama rade od doma 

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/kafici-puni-skole-rade-umjesto-rigidnih-restrikcija-na-snazi-tek-preporuke-sto-se-krije-iza-svedske-liberalne-strategije-borbe-protiv-koronavirusa/10147159/

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Da, ali rade. Reci to našim kvazibiznismenima.... Osim toga, u Švedskoj sportisti treniraju normalno, škole rade......

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 18:03 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
hummer0 kaže...
digitall kaže...
mzopg kaže...
digitall kaže...

 nece se nitko sam lijeciti nego nece kirurg lijeciti takve.. halo..

btw u italiji stanje ovako;

 

Sjeverna Italija ima vrlo velik broj jako starih ljudi. U ranoj fazi epidemije, virus se počeo širiti u bolnicama i domovima umirovljenika. Oni nisu imali niti približno dovoljne kapacitete za pomoć teškim slučajevima. Među već bolesnim, starim i imunološki oslabljenim ljudima virus se širio lakše i brže, te imao znatno veću stopu umiranja.

tolika brojka zaraženih znači očekivano opterećenje oko 2,500 jedinica za intenzivnu skrb. U to vrijeme, Lombardija je imala tek oko 500 takvih jedinica u državnim i još 150 u privatnim zdravstvenim ustanovama

 

 

zato mi imamo kapaciteta za izvoz, jedino nas jebe manjak zaštitnih maskica, osoblja i još neke sitnice.

 

u odnosu na broj stanovnika tu smo negdje, a sad smo daleko ispred jer su dvorane spremne za prihvat po 1200 pacijenata..

dakle nema zatrpavanja bolnica, samo najtezi slucajevi.. i dalje stoji ono da se nece pedijatar i kirurg baviti plucnim bolestima, tako da ce te imati ko pokrpati ako nastradas

 

a ovo za medije, komentatore, teorije zavjera i sl. si u pravu.. kaos..

 

mene zanima samo zasto svedska nema novo umrlih i dalje.. i zasto vec nisu kompletno svi zarazeni posto sve radi normalno.. ili jednostavno ne broje ove koji su umrli od 3 raka a pri tom bili pozitivni na koronu..

 Pa nije baš da svi normalno rade u Švedskoj 90% ljudi u velikim firmama rade od doma 

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/kafici-puni-skole-rade-umjesto-rigidnih-restrikcija-na-snazi-tek-preporuke-sto-se-krije-iza-svedske-liberalne-strategije-borbe-protiv-koronavirusa/10147159/

 Fora je kak su se svi ulovili te svedske. Odjednom ne gledamo opustene talijane, rigorozne svabe ili jos gore ruse. Sad smo nasli jednu drzavu koja je chill i ona mora svima bit u glavi. Gle kak je 2/3 svijeta glupo a švedi naglo pametni. Bio je Trump tak pametan i ona budaletina Johnson. Sad obojica ne znaju od kud da krenu. Ne zelim da se dogodi, al švedi jos nisu ni dobili prvi psoteni val korone.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
9 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

 poanta je da rade, od kafica do sportkih aktivnosti, ne sjede kod kuce cekajuci pomoc drzave da plate rezije.. 

imaju samo preporuke za ponasanje i vjerojatno se drze toga..

15 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
bumbumzvonko kaže...
Ako se proglasi izvanredna situacija, dali ćemo morati vratiti kredite? Pitam za prijatelja

Kad se već netko dotakao proglašenja izvanredne situacije:

 

Koliko sam shvatio, ona omogućuje suspenziju temeljnih ljudskih prava, ali zato traži dvotrećinsko odlučivanje kako se ne bi zloupotrijebila.

 

U temeljna ljudska prava, između ostalog spadaju:

- pravo na slobodu kretanja

- pravo na slobodu boravka

- pravo na rad

- pravo na slobodu okupljanja

 

 

Sva ova prava su uredno ukinuta ili u većoj mjeri ograničena običnom odlukom stožera kojem je tu ovlast dao zakon izglasan izvan izvanrednog stanja i s običnom većinom. Zar takva situacija ne krši Ustav i ustavni poredak RH? Može li se sutra dogoditi da svi kojima je uskraćeno pravo na rad tuže RH s argumentom da je odluka donesena protupravno (jer nije u skladu s Ustavom) i traže odštetu u punom iznosu izgubljene dobiti? U slučaju da odluka stvarno nije u skladu s Ustavom, takva tužba na Europskom sudu prolazi.

P.S. Da ne bude zabune, ovo nije poziv na kršenje mjera ni ignoriranje istih. Meni je jasno zašto su iste potrebne, ali mi nije jasno da se iste mogu donijeti mimo Ustavom propisane procedure.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Šveđani će naj***t ko žuti malo su si umislili da su pametni moglo bi ih to skupo koštati.

Nebi volio da im se desi Italija, ali glupo je igrati ruski rulet pa što bude.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 19:26 (hummer0).
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
hummer0 kaže...

Šveđani će naj***t ko žuti malo su si umislili da su pametni moglo bi ih to skupo koštati.

Nebi volio da im se desi Italija, ali glupo je igrati ruski rulet pa što bude.

Polako, šveđani bi mogli odlično proći u ovoj situaciji sa svojim stavom, obzirom da im je prvi slučaj registriran 30.1. (kod nas 24.2.).

Kada ih usporediš s drugim državama, oni su mila majka - Norveška je krenula kasnije i ima više zaraženih, UK je krenula na isti dan sa sličnom politikom, pa vidi gdje su sad...

Uglavnom, jedna od rijetkih država za koje mislim da stvarno mogu to izgurati (disciplinirani su i odgovorni, mislim da sam čitao da proizvode vlastite respiratora, imaju najmanji prosjek pušača i sl.) i meni se osobno čini da su odabrali jako dobar put. No njihov način bi bio katastrofa za nas balkance, jednako kao što je i za talijane.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Veliki Brat kaže...
hummer0 kaže...

Šveđani će naj***t ko žuti malo su si umislili da su pametni moglo bi ih to skupo koštati.

Nebi volio da im se desi Italija, ali glupo je igrati ruski rulet pa što bude.

Polako, šveđani bi mogli odlično proći u ovoj situaciji sa svojim stavom, obzirom da im je prvi slučaj registriran 30.1. (kod nas 24.2.).

Kada ih usporediš s drugim državama, oni su mila majka - Norveška je krenula kasnije i ima više zaraženih, UK je krenula na isti dan sa sličnom politikom, pa vidi gdje su sad...

Uglavnom, jedna od rijetkih država za koje mislim da stvarno mogu to izgurati (disciplinirani su i odgovorni, mislim da sam čitao da proizvode vlastite respiratora, imaju najmanji prosjek pušača i sl.) i meni se osobno čini da su odabrali jako dobar put. No njihov način bi bio katastrofa za nas balkance, jednako kao što je i za talijane.

 gle, UK je problem za sebe
oni imaju 4 ogromna Londonska aerodroma
samo kroz Heathrow godišnje prođe 80 milijuna ljudi
tamo je dovoljan samo jedan zaraženi na terminalu da izazove katastrofu

EDIT:
jedan zanmljivi članak da nije sve crno ovih dana
https://novac.jutarnji.hr/novi-svijet/zagrebacka-softverska-tvrtka-nasa-aplikacija-pomaze-znanstvenicima-u-borbi-s-koronom/10146748/ 

i dokumentarac koji se spominje u članku

 

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 21:27 (Darky).
16 godina
online
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:
Stric_Jura kaže...

1. kreni na barikade, AK-47 i vikni : Juriš drugovi, protivu zavaravačke bande...

Kakve barikade? Evo šetam se danas i nisam nijednu vidio. Barikade su u nečijim glavama.

2. kao i dosad, Internet bankarstvo...

 

Kad ostaneš bez posla, onda nemaš ni Internet ni bankarstvo.

3. nema čudotvornog cjepiva ima inokulcije prije sezone gripe...koja se preporučuje starijima,moji djed i baka su se cijepili svake godine, ja nikada... nisu umrli od gripe...

Mda nikad niko nije umro, jer su se eto poslušali tebe i uzeli, komotno možemo reći, taj placebo. Inače godišnje u svijetu umre do 650 tisuća, a teško oboli do 5 miljuna ljudi. Eto svake godine umiru, iako je već 60 godina prošlo od prvog 'cijepiva'. Da ne pričam kad taj virus s vremena na vrijeme mutira iz čista mira i napravi globalni pičvajz cjepio se ti ili ne. Medicina nije toliko čudotvorna kako neki zamišljaju i zato još jedanput pitam dokad mislite biti besposleni u samoizolaciji ili čekati ko ovce u torovima? 3 mjeseca? 6 mjeseci? Godinu? Dvije?

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Veliki Brat kaže...
Polako, šveđani bi mogli odlično proći u ovoj situaciji sa svojim stavom, obzirom da im je prvi slučaj registriran 30.1. (kod nas 24.2.).

Kada ih usporediš s drugim državama, oni su mila majka - Norveška je krenula kasnije i ima više zaraženih,

Norveška ima upola manje stanovnika od Švedske, a obavila je cca 3,5 puta više testova, dakle 6-7 puta učestalije testira od Švedske, tako da nije ništa čudno da "imaju" više pozitivnih. No to ne znači da imaju i više zaraženih. Dok postoji takav nesrazmjer u testiranju, usporedbe treba uzimati s rezervom.

 

Isto tako, u Švedskoj je dosad umrlo 110 ljudi, a u Norveškoj 25. Opet, i to treba uzeti s rezervom, jer je vjerojatno da je virus kasnije stigao u Norvešku.

16 godina
moderator
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Za one koji još uvijek vjeruju da kineska vlada govori istinu o tome što se događalo u Kini i koliko stvarno Kina ima oboljelih i umrlih od korone:

 
2 3 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Kod njih su ljudi drugačiji

Od toga trebamo krenuti.

A tu bome i stati, jer dalje nema smisla.

14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
digitall kaže...

 

u odnosu na broj stanovnika tu smo negdje, a sad smo daleko ispred jer su dvorane spremne za prihvat po 1200 pacijenata..

dakle nema zatrpavanja bolnica, samo najtezi slucajevi.. i dalje stoji ono da se nece pedijatar i kirurg baviti plucnim bolestima, tako da ce te imati ko pokrpati ako nastradas

 

a ovo za medije, komentatore, teorije zavjera i sl. si u pravu.. kaos..

 

mene zanima samo zasto svedska nema novo umrlih i dalje.. i zasto vec nisu kompletno svi zarazeni posto sve radi normalno.. ili jednostavno ne broje ove koji su umrli od 3 raka a pri tom bili pozitivni na koronu..

Vezano za ovo boldano, šta ako takvi doktori pokupe virus, tko onda koga krpa ?

Ili smatraš da je po profesiji, kirurg/pedijatar automatski otporan na virus ?

Naravno, ako je sve ovo istina.

 

Kako u ovom trenutku racionalno razmišljat, tko je u pravu, a tko u krivu.

Mislim da se pogriješilo u startu, kad je cileja situacija krenula.

Ne možeš ljude puštat da ulaze u državu kao ovce na pašnjak, a upravo se tako radilo.

Bez obzira radi li se o HR ili stranim državljanima.

Ako je situacija takva kakva je, onda treba postojat nekakva kontrola cijele situacije, a ne na lijepe oči i povjerenje.

 

Ekonomska slika će se svakako zamutit, samo je pitanje u kakvoj mjeri.

Primjer turizam, da sve ovo i završi, jednostavno je panika uzela maha i mislim da je ova godina po pitanju ovoga završena.

Naravno, zdravlje ljudi je najbitnije i osobno mi je samo želja da se sve ovo što prije završi i da krenemo u budućnost.

 

Svatko zaslužuje poživjeti što više može, bez obzira na bolest, starost i slično.

Nitko od nas nije tu da određuje tko će umrijet, a tko ić dalje.

Postoje i mlađe osobe sa kroničnim problemima i bolestima.

Ovdje sam se nadovezao na neke napisane postove.

 

Najžalosnije od svega, što se stvari nikad neće promjenit, bez obzira što bi nam ovo sima trebala bit škola.

Naravno, ovo sve se odnosi na ono, ako je sve ovo istina.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 22:54 (zabranjeniples).
14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Ako karantena bude do lipnja to ce bit pogubno za psihu ljudi a za ekonomiju da ne pricamo.

Nebi te jebo ni za bjdo kajameja
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
mbaksa kaže...

Norveška ima upola manje stanovnika od Švedske, a obavila je cca 3,5 puta više testova, dakle 6-7 puta učestalije testira od Švedske, tako da nije ništa čudno da "imaju" više pozitivnih. No to ne znači da imaju i više zaraženih. Dok postoji takav nesrazmjer u testiranju, usporedbe treba uzimati s rezervom.

Isto tako, u Švedskoj je dosad umrlo 110 ljudi, a u Norveškoj 25. Opet, i to treba uzeti s rezervom, jer je vjerojatno da je virus kasnije stigao u Norvešku.

Ma slažem se sa svime, ali pazi, to je država koja "normalno" funkcionira. Znači bez karantena, bez zabrana okupljanja, kretanja, ovoga, onoga, štite se samo na principu preporuka a sve djelatnosti rade (čitao sam da su u Volvu poslali radnike na pauzu, ali ne zbog korone, nego zbog manjka resursa potrebnih za proizvodnju). Ne znam, meni je to impresivno i uopće neusporedivo s bilo kim drugim.

Gledam te!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
phoenix2003 kaže...

Da, ali rade. Reci to našim kvazibiznismenima.... Osim toga, u Švedskoj sportisti treniraju normalno, škole rade......

Kakve veze imaju naši biznismeni? Pa nije RH jedina u blokadi, sve naše susjedne države su u blokadi, nije ovo naša proizvoljna odluka. Pa da smo mi postupili kao Švedska i da umre troje mlađih ljudi svi bi izvršnu vlast razapeli na križu.

U Europi jedino Švedska i Bjelorusija nisu u karanteni. Zašto se sad samo njih uzima kao primjer?

Mi s njima nemamo previše sličnosti, ni po lokaciji, ni po disciplini, ni po gospodarstvu, ni po tržištu.

 

S kim bi ti sad poslovao? Gotovo kompletno naše gospodarstvo je vezano uz druge države. Ostaju ti ugostiteljski objekti u koje nitko neće ići radi trenutne situacije i jer njihovi gosti rade u firmama koje su opet povezane sa stranim tržištem, pa ako nema firma nema ni radnik, a onda se nema ni za kavu.

 

Ajmo dati Šveđanima dva tri tjedna pa onda opet proći ovu temu, da vidimo onda jesu li dobro postupili ili nisu.

Rusi su isto krenuli sve normalno, pa eto od sutra Moskve u totalnoj karanteni.

 

memulica kaže...

Mda nikad niko nije umro, jer su se eto poslušali tebe i uzeli, komotno možemo reći, taj placebo. Inače godišnje u svijetu umre do 650 tisuća, a teško oboli do 5 miljuna ljudi. Eto svake godine umiru, iako je već 60 godina prošlo od prvog 'cijepiva'. Da ne pričam kad taj virus s vremena na vrijeme mutira iz čista mira i napravi globalni pičvajz cjepio se ti ili ne. Medicina nije toliko čudotvorna kako neki zamišljaju i zato još jedanput pitam dokad mislite biti besposleni u samoizolaciji ili čekati ko ovce u torovima? 3 mjeseca? 6 mjeseci? Godinu? Dvije?

 

Nije u pitanju nikakav placebo, nemoj glumiti doktora i znanstvenika kad to nisi, drži se svoje profesije. Medicina je itekako čudotvorna, samo što su ljudi to vremenom zaboravili, a posebno otkad su počeli slušati svakojake genijalce koji mudruju preko interneta i razne teoretičare kojima je sve namješteno samo kako bi nas se zajebalo.

 

Tko kaže da smo besposleni u izolaciji? 21. je stoljeće puno toga se može raditi i od doma. Naši OPG-ovi trenutno imaju posla više nego ikada. Tržište će se prilagoditi situaciji, neće mu biti prvi put, tko se prilagodi će preživjeti tko ne neće, tako je uvijek bilo. Tako će biti i sutra kad robotika zamijeni hrpu radnih mjesta, oćemo i onda plakati i kukati kako nas je netko zajebao.

 

10 dana traje karantena, a ljudi se ponašaju kao da je smak svijeta. Pa valjda ima netko i nekakvu pričuvu sa strane ili se sve potrošilo na vozni park i skupi mobitel? Pa gdje su sve one puste milijarde koje Hrvati drže u bankama? Zar se netko ozbiljan dovodi u situaciju da nema crni fond za barem 5-6 mjeseci života?

 

I što bi ti napravio po tom pitanju kad smo mi ostali ovce? Ameri idu u karantenu, Talijani, Francuzi, Španjolci, Mađari, Austrijanci, Nijemci, Rusi, Indija, Tajland, Belgija, Nizozemska... pa nisu Hrvati sad jedini "idioti" u svemu tome.

Baš me zanima koje je tvoje riješenje problema? Revolucija? Anarhija?

 

Kill Frenzy kaže...

Ako karantena bude do lipnja to ce bit pogubno za psihu ljudi a za ekonomiju da ne pricamo.

Ne mora značiti. Čovjek je iznimno prilagodljivo biće. U startu će biti šok, ali nakon nekog vremena se traže nove opcije, prilagođava se. Pogledaj kako se lokalno tržište prilagođava, OPG-ovi nikad više posla nisu imali. I to sve u 2 tjedna. Pogubno za psihu su razne teorije i mudrovanja bez dovoljno znanja o materiji, čitanje senzacionalističkih članaka na raznim portalima, to čovjeka baca u depresiju.

 

Hrvatska je u lošijoj situaciji jer nam je turizam gotovo 20% BDP-a, ali to se zna odavno. Dugo se već priča kako previše ovisimo o turizmu. Mada se i to može kvalitetno riješiti.

 

Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...

Norveška ima upola manje stanovnika od Švedske, a obavila je cca 3,5 puta više testova, dakle 6-7 puta učestalije testira od Švedske, tako da nije ništa čudno da "imaju" više pozitivnih. No to ne znači da imaju i više zaraženih. Dok postoji takav nesrazmjer u testiranju, usporedbe treba uzimati s rezervom.

Isto tako, u Švedskoj je dosad umrlo 110 ljudi, a u Norveškoj 25. Opet, i to treba uzeti s rezervom, jer je vjerojatno da je virus kasnije stigao u Norvešku.

Ma slažem se sa svime, ali pazi, to je država koja "normalno" funkcionira. Znači bez karantena, bez zabrana okupljanja, kretanja, ovoga, onoga, štite se samo na principu preporuka a sve djelatnosti rade (čitao sam da su u Volvu poslali radnike na pauzu, ali ne zbog korone, nego zbog manjka resursa potrebnih za proizvodnju). Ne znam, meni je to impresivno i uopće neusporedivo s bilo kim drugim.

Dajmo im koji tjedan, pa ćemo vidjeti. U svakom slučaju oni su drugačiji mentalitet od nas južnjaka. Rusija je isto do jučer normalno funkcionirala pa sad Moskva ide u karantenu. Fascinantno je da i dalje ima ljudi koji misle da su sve to pizdarije i nečiji hir. Znači imamo najveće svjetske ekonomije koje su otišle u karantenu radi "malo opasnije gripe", zaustavila su se sportska događanja, olimpijada, u kojima se vrte ogromni novci, ali netko i dalje misli da je to sve neopravdano i glupost. Da je obrnuto svi bi kukali kako nas se žrtvuje radi novaca i kapitala. 

 

Poslovni sektor nakon 5 dana karantene kuka o propasti i dijeli otkaze. Jakog li sektora.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 23:43 (mzopg).
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Evo jednog koji vjeruje u teorije zavjere samo jos bi volio da se javi neki doktor ali naravno prije toga da pogleda video.A ne da kenja bez podloge, meni kao laiku u medecinu je poznato sto se vise lupas ljekovima to ti je imunitet ugrozeniji a u ovom videu taj covjek je i objasnio.

Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Kill Frenzy kaže...

Ako karantena bude do lipnja to ce bit pogubno za psihu ljudi a za ekonomiju da ne pricamo.

 

Večina ljudi živi u gradovima i večina ljudi ipak nije toliko bogata da bi preživjeli još 2 mjeseca u izolaciji. Kad krene neimaština i glad, kad ljudi vide da im obitelj umire od gladi, nema te izolacije koja će ljudi zadržati mirnima.

Krećem samo od sebe, otac u invalidskoj penziji, mama frizerka, ne može raditi, ja bez posla od prošle godine (radio sa prijateljem fuševe i to do novog posla ali sad ću ga teško naći). Srećom pa živimo na selu, kokoši i kukurz svake godine, što se tiče hrane nećemo umrijeti od gladi. Ali za režije i ostale stvari bit će sve teže.

14 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
memulica kaže...
dokad mislite biti besposleni u samoizolaciji ili čekati ko ovce u torovima? 3 mjeseca? 6 mjeseci? Godinu? Dvije?

 

Posto ti ocito mislis da nisi dio stada, reci nam sta ces ti genijalno napraviti?

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
dreadmoore kaže...
Evo jednog koji vjeruje u teorije zavjere samo jos bi volio da se javi neki doktor ali naravno prije toga da pogleda video.A ne da kenja bez podloge, meni kao laiku u medecinu je poznato sto se vise lupas ljekovima to ti je imunitet ugrozeniji a u ovom videu taj covjek je i objasnio.

 Doktori, istraživači i farmaceuti često ne vide šumu od drveća. Znam da ih većina ima dobre namjere, ali ovaj sadašnji sustavi istraživača i medicine je skroz korumpiran i samo je u službi krupnog kapitala. Za zdravlje ti ne treba puno. Virusi nisu pravi uzrnočnici bolesti, više simptomi. Ova cijela priča jedan jeftini igrokaz od kojeg koristi imaju samo oni koji se već nalaze u 1% po bogatsvu i moći uključujući i naše političare koji upravljaju zemljom.

 

Ljudi umiru svaki dan, i mladi i stari. A oni sad kad umre netko od 100 godina i pronađu u njegovu organizmu jednu česticu koronavirusa on je odmah umro od neke nove bolesti i svi mediji pišu o tome. Zajebi cijelu ovu priču i poradi na tome da postaneš samoodrživ imaš masu knjiga na tu temu. Jedini način da budeš osiguran koliko-toliko je da imaš svoje imanje izvan grada i da uzgajaš svoju hranu. Ukidanje sloboda će u budućnosti biti sve veće. Uskoro nas čeka tehnološki totalitaziram za koji već imamo pripremljene temelje i u koji smo već duboko zašli.

 

Vidiš da su svi poludili. Čak onaj debil spominje da će ove totalitarne mjere ukidanja slobode trajati do 1. lipnja...

 

Evo preporuka da pročitaš ovaj članak dr. Lidije Gajski:

https://teleskop.hr/46642-2

 

I cijela ova priča objašnjena iz perspektive običnog laika, ali kao što kažem svi koji ne vide da je ovo sve obična spletka i obmana još spavaju.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Veliki Brat kaže...
mbaksa kaže...

Norveška ima upola manje stanovnika od Švedske, a obavila je cca 3,5 puta više testova, dakle 6-7 puta učestalije testira od Švedske, tako da nije ništa čudno da "imaju" više pozitivnih. No to ne znači da imaju i više zaraženih. Dok postoji takav nesrazmjer u testiranju, usporedbe treba uzimati s rezervom.

Isto tako, u Švedskoj je dosad umrlo 110 ljudi, a u Norveškoj 25. Opet, i to treba uzeti s rezervom, jer je vjerojatno da je virus kasnije stigao u Norvešku.

Ma slažem se sa svime, ali pazi, to je država koja "normalno" funkcionira.

Zasad! Tamo dosta toga stoji na "preporuci" i, da, za očekivati je da će se oni tamo prije držati preporuka nego ljudi u našim krajevima, ali...

 

Dosad smo svugdje vidjeli eksponencijalni rast (ili nešto slično tome). Danas imaju 3700 pozitivnih. Minimalno toliko zaraženih su imali prije tjedan-dva s obzirom na inkubacijski period. Ako pretpostavimo da se dalje zaraza širila samo za 9,6% dnevno, kako je prosječno bilo dosad (što je nevjerojatno nizak postotak!), oni danas zapravo imaju između 6600 i 12500 zaraženih, odnosno za očekivati je da će nekakva takva brojka za pozitivne biti iznesena kroz narednih tjedan-dva.

 

Mislim da je samo pitanje trenutka kad će popustiti, jer dok ljudi vide te brojke, više im to neće biti "samo". A za tri tjedna broj pozitivnih bi mogao biti 23+ tisuće! A to će pak značiti između 45 i 85 tisuća zaraženih u tom trenutku! Sve to pod pretpostavkom od dnevnog porasta zaraženih od manje od 10%, iako u većini ostalih zemalja mislim da je oko 30%, a valjda se može računati s barem 20%.

 

Tako da... Rekao bih da se treba dogoditi čudo da i oni ne krenu s karantenama. To čudo bi bili vrlo brzi i vrlo točni testovi pa da se ekspresno izoliraju zaražene osobe i da se spriječi zaraza u novim žarištima.

 

Zapravo ne kužim zbog čega se Švedska uzima kao primjer za išta, s obzirom na državno sponzoriranu političku korektnost. Koji je problem s tim? Nametanje stroge političke korektnosti znači zatvaranje oči pred činjenicama, znači da su nečiji osjećaji važniji od stvarne situacije, znači jedan narcisoidni stav prema okolini, prema društvu. One koji se tako ponašaju prije ili poslije stvarnost ošamari i onda će se čuditi što ih je snašlo. Oni sad glume kako je sve OK, ali neće to više dugo moći raditi. Ne zato jer je sad OK a u budućnosti neće biti OK, nego zato jer ne možeš glumiti da je OK kad nije OK - sve će to doći na naplatu. Mislim da će se upravo to dogoditi Švedskoj. Nadam se da se varam. Ali vidjet ćemo za tjedan-dva.

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Zaključak je da Švedska nebi smjela nikako popustiti pritisku u slučaju većeg porasta zaraženih barem do kraja drugog kvartala kako bi mogli mi forumaši to usporediti s prošlih par godina i napokon zaključiti da li je smrtnosnost veca nego kod obične gripe.

 

Nakon što prođe ova korona bi doktorica Lidija Gajski trebala uzeti par tisuća dobrovoljaca te u kontroliranim uvjetima provesti ispitivanje smrtnosti i ro faktora za SARS i MERS. Vidljivo je da ima popriličan broj ljudi koji danima govore kako su sve respiratorne bolesti iste i kako umiru samo starci koji su u mirovini.

 

Da li netko uopće zna neku osobu koja je imala koronu. Neki dan sam bio dat saučešće unutar šire obitelji te je tamo bila jedna gospođa čija sestra živi s mužem u okolici Milana. Uglavnom tip ima 50 godina i nakon desetak dana povišene temperature su jedva dobili mogućnost testiranja na koronu te je nalaz bio pozitivan. Naravno on je ostao doma još nekih 5 dana te mu se stanje pogoršalo ihitnom je prebačen u bolnicu na respirator. Ostalih problema sa zdravljem nije imao do sad. Što se tiče obične gripe nisam nikad čuo da je netko umro od svih ljudi koje poznam niti da je itko imao temperaturu duže od 4 dana. Možda su i te brojke umrlih od obične gripe napuhane. Možda su ti ljudi umrli zapravo od starosti ili neke druge boleštine koja im se nije dijagnosticirala 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2020 1:53 (lovranac).
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Pa koliko sam čitao, situacija uopće nije takva kako ju opisuješ.

Navodno njihov šef u tom smislu (neki epidemiolog, pandan našem Capku) tvrdi da su ljudi dovoljno disciplinirani da slušaju preporuke (što se za sada izgleda pokazuje točno), da im je izrazito bitno da djeca čim prije prođu bolest jer je to najbitnije za imunitet krda u budućnosti, a i da imaju vlastitu proizvodnju respiratora, ako se dobro sjećam kapaciteta 12.000 tjedno.

Ja isto ne kužim zašto bi ih itko uzimao za primjer, zato i kažem da su valjda jedini koji bi to mogli na taj način izgurati, zbog vrlo specifične situacije (kao što niti Italija nije primjer, na skroz drugom kraju spektra). 

Gledam te!
16 godina
moderator
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
Veliki Brat kaže...

Pa koliko sam čitao, situacija uopće nije takva kako ju opisuješ.

Ne znam na što točno misliš. Brojke pokazuju prosječni rast novooboljelih od nešto manje od 10% dnevno. Projekcije koje sam dao zasnivaju se na tome. Mislim, graf vidiš recimo ovdje: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

 

Ako ciljaš na ono što sam napisao za razliku između pozitivnih i zaraženih - ona vrijedi ako se rast nastavlja istom mjerom, jer je inkubacija duga - mislim da su rekli da je kod nas 5-6 dana prosječno.

 

Možda su Šveđani discipliniraniji od ostatka svijeta, ali to ne garantira uspjeh. No, vidjet ćemo...

14 godina
offline
Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Evo i Njemačka krenula s nešto većom brojkom umrlih. Sad da li je to iz solidarnosti prema ostalim članicama EU ili je tu zaista došlo do svjetske zavjere kako bi se svelo što više ljudi na siromaštvo i usput uništilo turizam na Jadranu. 

 

Smatram da bi puno značilo kad bi svi nosili maskice ko nas ali neznam kako bi to bilo provedeno u praksi. Trebalo bi početi kažnjavati i ove ljude koji prevrću 3  pinke kruha bez rukavice kako bi baš onu četvrtu stavili u košaricu. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
lovranac kaže...

 turizamna Jadranu. 

 

 To je najveći problem u RH. Kada bi znao di ima kakv čep pa da ispustim to more, baš bi me zanimalo što bi dalmacija radila osim iznajmljivala sunce i more (i čakulala).? Nadam se da će bit po onom "Kad nekome smrkne, nekome svane!"

10 godina
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC

Šta si jalovan tako i ogorčen? Turizam na Jadranu problem lol. Šta te boli k šta bi radili? Ti mora da si sretan kad nekome smrkne, a tebi svane jel? Problema ima kolko hoćeš, sumnjam da je turizam najveći "problem". Ljudima je baš dosadno ovih dana..

14 godina
protjeran
offline
Re: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nC
The_Fichek kaže...

Šta si jalovan tako i ogorčen? Turizam na Jadranu problem lol. Šta te boli k šta bi radili? Ti mora da si sretan kad nekome smrkne, a tebi svane jel? Problema ima kolko hoćeš, sumnjam da je turizam najveći "problem". Ljudima je baš dosadno ovih dana..

Naravno da je problem. Al bar za ovu godinu je rijesen.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice