Fotonaponske ploče efikasnije od prirode

poruka: 4
|
čitano: 1.789
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fotonaponske ploče efikasnije od prirode".
7 godina
offline
Fotonaponske ploče efikasnije od prirode

nisan baš svati radi se o filteru koji će se postavit prije same ćelije? da absorbira zraćenje koje bi inaće samo grjalo ćeliju ili se odbijalo i da ga pretvara u svjetlost valne duljine koju ćelija absorbira? pa na taj nacin diže iskoristivost kompletnom sistemu?

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Fotonaponske ploče efikasnije od prirode
pohvala na zanimljivom članku
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Fotonaponske ploče efikasnije od prirode

Ako sam dobro shvatio, to bi trebali omoguciti solarnim panelima da iskoriste i UV svijetlo koje danas ne iskoristavaju?

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Fotonaponske ploče efikasnije od prirode

Pa lijepo piše - 8% UV zračenja od 375nm se pretvori u vidljivu svjetlost od 473nm, što znači da bi ovo omogućilo panelu koji iskorištava vidljivu svjetlost da iskoristi i dio UV svjetlosti.

Što se tiče implementacije, vjerojatno bi se materijal koji se koristi za izradu ćelija dopirao s ovim.

No udio UV zračenja u sunčevom spektru koji dopire do površine Zemlje je samo oko 4%. Vidljiva svjetlost je 43% a infracrvena 53%.

Po tome se vidi da paneli zapravo ne iskorištavaju ni dobar dio vidljive i infracrvene svjetlosti pa bi, obzirom na udio u zračenju, bilo idealno tu tražiti povećanje efikasnosti.

Pitanje je da li je ovo uopće isplativo na Zemlji (8% od 4% = 0.32%).

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 19:31 (PaleRider).
 
5 0 hvala 2
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice