Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

poruka: 54
|
čitano: 16.067
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i".
6 godina
protjeran
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Riječ se alumni ipak sklanja malo drukčije.

frajerica
 
5 2 hvala 4
9 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Mary Sue kaže...

Riječ alumni se ipak sklanja malo drukčije.

There, I fixed it. 

6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER

frajerica
14 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Jel mi moze netko objasniti sto tocno rade ljudi koji zavrse FOI? Programer ne FOI-u ne postanes, a ako ne postanes programer, sto jos mozes raditi u svijetu racunala u Hrvatskoj? Ispada da netko tko uci programirati doma tih 5 godina, dobije daleko daleko vece i upotrebljivije znanje od nekog tko dodje s takvog fakulteta. 

 
2 7 hvala 0
12 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
=XFX=PlayHard kaže...

Jel mi moze netko objasniti sto tocno rade ljudi koji zavrse FOI? Programer ne FOI-u ne postanes, a ako ne postanes programer, sto jos mozes raditi u svijetu racunala u Hrvatskoj? Ispada da netko tko uci programirati doma tih 5 godina, dobije daleko daleko vece i upotrebljivije znanje od nekog tko dodje s takvog fakulteta. 

 Niti na jednom faxu te ne nauce programirati. Dobis neke opcenite uvode kako/zasto/na koji nacin neki program funkcionira i to je to. ja sam na tehnickom faxu imao par kolegija iz programiranja. To tutorial sa interneta pokrije nakon pete lekcije. Programiranje naucis da si solo doma uzmes knjigu, upalis udemy/youtube i deres po tome par mjeseci. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
16 godina
odjavljen
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

I, koliko zaradjuju?

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

FOI je katastrofalna institucija a ne fakultet! Nesto poput vecernje skole za ucenike koji nisu redovno zavrsili osnovnu.....

 
5 6 hvala 0
11 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
FuzzyBrain kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Jel mi moze netko objasniti sto tocno rade ljudi koji zavrse FOI? Programer ne FOI-u ne postanes, a ako ne postanes programer, sto jos mozes raditi u svijetu racunala u Hrvatskoj? Ispada da netko tko uci programirati doma tih 5 godina, dobije daleko daleko vece i upotrebljivije znanje od nekog tko dodje s takvog fakulteta. 

 Niti na jednom faxu te ne nauce programirati. Dobis neke opcenite uvode kako/zasto/na koji nacin neki program funkcionira i to je to. ja sam na tehnickom faxu imao par kolegija iz programiranja. To tutorial sa interneta pokrije nakon pete lekcije. Programiranje naucis da si solo doma uzmes knjigu, upalis udemy/youtube i deres po tome par mjeseci. 

 Programiranje ne naucis.... eventualno naucis programirati ;)

6 godina
protjeran
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Friday kaže...

I, koliko zaradjuju?

 Neki manje neki više, bar mislim....

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Anđeo bez falinge kaže...
Friday kaže...

I, koliko zaradjuju?

 Neki manje neki više, bar mislim....

 neki čak i prosječno

PSN - darklydexter
11 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

FOI je smijurija od "fakulteta".

Diplomirao sam 2010. godine i dan danas žalim za svakom utrošenom kunom na školovanje na FOI-u.

Radim kao developer za iznadprosječnu plaću, a za to što radim i kako radim FOI nije niti 0,01% zaslužan, iako oni i mene trpaju u svoje sramotne statistike o "success story" scenariju koje objavljuju. Sve što sam naučio za posao koji radim sam naučio potpuno samostalno i apsolutno nikakvo znanje sa FOI-a mi nije pomoglo.

I ove besmislene mantre da FOI ne obučava developere, nego INFORMATIČARE...mislio sam da je to izašlo iz mode tamo 2005./2006. kad se vidjelo da ipak nema pošteno plaćenog INFORMATIČARSKOG posla, ali vidim da im je to još uvijek glavna poštapalica. A odgovori na konkretna pitanja "Gdje se zaposliti nakon završenog FOI-a?" se odgovaraju ovako: "Pa se naši studenti znaju zapošljavati u bankarskom sektoru RECIMO i na NEKAKVIM poslovima vezanim za ekonomsku domenu..." 

 

Ukratko: beskorisna zastarjela predavanja, beskorisni i zastarjeli kolegiji, srednja žalost od labosa i opreme.

I na kraju, ako ne znate apsolutno ništa o programiranju (na FOI-u to ionako nećete naučiti), sretno vam INFORMATIČARI, radit ćete kao administratori u bankama (čitaj: popravljat ćete printere tražiti tko je mrežni kabel slučajno ištekao nogom).

 

Što je najtužnije, nitko me nikada nije niti pitao za tu diplomu. Jedina pitanja su "koliko dobro poznaješ xy jezik i koliko imaš iskustva?".

 

Ja sam napravio ogromnu grešku i potrošio svojih 5 godina uzalud, ako vas zanimaju računala, ne idite na FOI. Ništa novo nećete naučiti, nabubati će vas sa hrpom zastarjelih beskorisnih informacija koje u realnom sektoru jednostavno ne funkcioniraju. Za pronaći posao vam ne treba FOI, a još manje znanje s FOI-a.

 
11 1 hvala 5
14 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
banksx kaže...

FOI je smijurija od "fakulteta".

Diplomirao sam 2010. godine i dan danas žalim za svakom utrošenom kunom na školovanje na FOI-u.

Radim kao developer za iznadprosječnu plaću, a za to što radim i kako radim FOI nije niti 0,01% zaslužan, iako oni i mene trpaju u svoje sramotne statistike o "success story" scenariju koje objavljuju. Sve što sam naučio za posao koji radim sam naučio potpuno samostalno i apsolutno nikakvo znanje sa FOI-a mi nije pomoglo.

I ove besmislene mantre da FOI ne obučava developere, nego INFORMATIČARE...mislio sam da je to izašlo iz mode tamo 2005./2006. kad se vidjelo da ipak nema pošteno plaćenog INFORMATIČARSKOG posla, ali vidim da im je to još uvijek glavna poštapalica. A odgovori na konkretna pitanja "Gdje se zaposliti nakon završenog FOI-a?" se odgovaraju ovako: "Pa se naši studenti znaju zapošljavati u bankarskom sektoru RECIMO i na NEKAKVIM poslovima vezanim za ekonomsku domenu..." 

 

Ukratko: beskorisna zastarjela predavanja, beskorisni i zastarjeli kolegiji, srednja žalost od labosa i opreme.

I na kraju, ako ne znate apsolutno ništa o programiranju (na FOI-u to ionako nećete naučiti), sretno vam INFORMATIČARI, radit ćete kao administratori u bankama (čitaj: popravljat ćete printere tražiti tko je mrežni kabel slučajno ištekao nogom).

 

Što je najtužnije, nitko me nikada nije niti pitao za tu diplomu. Jedina pitanja su "koliko dobro poznaješ xy jezik i koliko imaš iskustva?".

 

Ja sam napravio ogromnu grešku i potrošio svojih 5 godina uzalud, ako vas zanimaju računala, ne idite na FOI. Ništa novo nećete naučiti, nabubati će vas sa hrpom zastarjelih beskorisnih informacija koje u realnom sektoru jednostavno ne funkcioniraju. Za pronaći posao vam ne treba FOI, a još manje znanje s FOI-a.

 Još se sjećam kad nam je onaj prof iz informatike koji se voli gladiti po svojoj bujnoj bradi, uzimati pauze između rečenica i raditi homofobne skandale rekao da na ovom faksu nećemo naučiti znanja koja nam trebaju za posao koji želimo raditi već ćemo (pazi sad ovo) naučiti kako doći do tog znanja.  wow.jpg

I još on to rekao onak stavom - welcome to the real world kids, evo vam red pill, to vam je tako svugdje.

Drago mi je da sam odmah po završetku prve godine odustao (iz drugih ali djelomice i iz ovakvih razloga).

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5-Mix2-Mi9SE
16 godina
odjavljen
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Ja 4 godine u Irskoj, radim u cetvrtoj firmi. Jos me nitko za diplomu pitao nije.

A to je zapravo lose - faks bi trebao nesto znaciti i imanje diplome bi trebalo ipak imati neku tezinu, ne?

 

Inace, prije 2-3 godine se ovdje kolega Tracer (inace predavac na nekom od informatickih fakutlteta) snebivao sto ja sa srednjom strucnom spremom radim na zapadu bez diplome.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 14:30 (Friday).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Tko je na faksu naučio raditi neki posao?

 

Diploma samo služi poslodavcu da pokaže da je dotični (valjda) sposoban nešto naučiti raditi i da ga određena struka zanima. I to ima koristi kod zaposlenja bez iskustva, a kasnije je bitno sam iskustvo.

 

Ili kako bi naš Pzfkagen rekao, samo skilovi haha

Koristite blage riječi i jake argumente
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Dodinho kaže...

 

 

Diploma samo služi poslodavcu da pokaže da je dotični (valjda) sposoban nešto naučiti raditi

 

 

 

Ali zanimljivo je da pokaze da si sposoban nauciti nesto sto ti ne treba za posao? Ne bi li bilo zgodnije da pokaze kako si sposoban nauciti nesto sto je bitno za posao?

Sjecam se kako se u toj nekoj raspravi koja se povela na forumu zapravo drvilo o tome kako te FOI nauci organizaciji i da je to jedan od kljucnih aspekata posla. Pa jebemu mater, necu biti organizator vjencanja...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Friday kaže...

 

Ali zanimljivo je da pokaze da si sposoban nauciti nesto sto ti ne treba za posao? Ne bi li bilo zgodnije da pokaze kako si sposoban nauciti nesto sto je bitno za posao?

Sjecam se kako se u toj nekoj raspravi koja se povela na forumu zapravo drvilo o tome kako te FOI nauci organizaciji i da je to jedan od kljucnih aspekata posla. Pa jebemu mater, necu biti organizator vjencanja...

Od svog faksa ja koristi imam što sam naučio nešto C-a (nisam neki top dev, samo ispravljam neke greške) i služiti se CAD programima (za to sam mogao i na neki tečaj, ali moj poslodavac me s tim nebi ni pogledao). A najviše koristi imam od toga što sam se naučio nositi sa stresom i rokovima.

 

A ovo pocrtano je općenito problem našeg školstva; kako ti jednog magistra elektrotehnike možeš spremiti za posao? Pokazat ćeš mu sve moguće tehnologije (PLC, microchip...) i sve nešto površno i obuhvatiti čim više toga, a dalje se mora snalaziti sam. Ja znam masu toga o upravljanju elektromotornim pogonima, a na kraju mi nikad neće ni trebati, ali to ne znači da je loše što sam to naučio/vidio/čuo.

Koristite blage riječi i jake argumente
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 14:53 (Dodinho).
15 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Friday kaže...

Ja 4 godine u Irskoj, radim u cetvrtoj firmi. Jos me nitko za diplomu pitao nije.

A to je zapravo lose - faks bi trebao nesto znaciti i imanje diplome bi trebalo ipak imati neku tezinu, ne?

 

Inace, prije 2-3 godine se ovdje kolega Tracer (inace predavac na nekom od informatickih fakutlteta) snebivao sto ja sa srednjom strucnom spremom radim na zapadu bez diplome.

 -da/ne .. (imati neku težinu) - recimo, ne. :)

-jer, što je diploma? Čemu služi? Recimo da je to papirnati dokaz kojeg osim što možemo vješati na zid, služi kao dokaz nekog recimo znanja-osposobljenosti-kvalifikacija.. nešto kao vozačka dozvola, s razlikom, policajac te ne pozna osobno i mora je zatražiti, dok vlasnik koji te zaposli ima suprotan kriterij, ako mu znaš posao, tad ga ne zanima komad papira. Kao što je i obrnuto, ako ne znaš tad komad papira ne pomaže (dok je s vozačkom drugačije, jer nisu iste stvari-kriteriji-razlozi..).

 

-preporuka svima, mladima, pribavite diplomu, bolje imati nego nemati. No sam komad papira ne znači ništa osim u javnim službama gdje su osnova (kao i razlog falsificiranja) uhljebništva.

-hoće li vam trebati? Pogrešno pitanje-razmišljanje, treba vam znanje. Znanje se ne stjeće diplomom tj sama nije dokaz tog znanja (programiranja) nego samo uvjetno dokaz da ste uložili trud i našto napravili (završili-diplomirali) ili da je falsifikat ili da nije falsifikat ali znanje-vještine nemate itd.. Kao što s eu članku i komentarima spominje, za učenje jezika (govornog-programskog ili pečenja palačinki, sviranja gitare, igranje nogometa..) treba vrijeme-trud. U pravilu 5-10 godina, tek tad se može znati, biti majstor. To se ne uči u klupi niti se dobije komadom papira, nego se uči-radi godinama, rade se projekti, debugira se... nema prečice kao ni za naučiti npr francuski jezik ili kineski. Kad si majstor to znaš, 'imaš u malom prstu', kad samo nešto znaš, tad je dovoljan riječnik ili manual, to nije znanje, to je samo opće znanje snalaženja (kao što programer bilo kojeg prog.jez može koristiti neki treći, c-python-perl-java.. do asemblera, ako mora, no razlika je u rutini koja nema prečice nego godine vježbe-repeticija i tad nogometaš zabije gol ili kuhar spravi poslasticu, dok ja mogu zabiti ili promašiti kao i napraviti splačinu..).

 

-nema diploma težinu, to je samo papirnati dokaz da je osoba x završila studij, ne kakva je i što stvarno zna, nešto napraviti ili samo za fotelju. Ima težinu, jer ništa nije lako, svaki posao je težak kao kad gledamo gimnastičare ili mađioničare, dok nam izgleda lako biti direktor (koji samo sjedi u fotelji i šefuje.. to mogu i ja!) .. no za biti direktor kao i programer, važno je to znati, biti, diploma je tad samo dokaz-ukras na zidu, hrana za ego ili nužni papir ako je to kriterij. Osoba s diplomom može isto kao i osoba bez, no obrnuto ne mora viti komutativno. Radije imati nego nemati. To je sve (ali to nije ono znanje koje bi u kontekstu diploma trebala garantirati..).

 

-težina? komad papira.. vrlo lako, ali ima svoju težinu, tj ako je iza toga znanje-sposobnost, a to više ovisi o osobi, ne o komadu papira... zato si ti ono što jesi, netko s tri takva papira nije :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Mary Sue kaže...

 probaj izgovoriti to sto si napisala

15 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Friday kaže...

Ja 4 godine u Irskoj, radim u cetvrtoj firmi. Jos me nitko za diplomu pitao nije.

A to je zapravo lose - faks bi trebao nesto znaciti i imanje diplome bi trebalo ipak imati neku tezinu, ne?

 

Inace, prije 2-3 godine se ovdje kolega Tracer (inace predavac na nekom od informatickih fakutlteta) snebivao sto ja sa srednjom strucnom spremom radim na zapadu bez diplome.

 Da imaš diplomu bi li imao veću plaću?

Možda da se nađe neki kandidat s istim referencama kao i ti, onda bi možda uzeli njega umjesto tebe? Tipa obojica isto prođete na testiranjima, ali on ima diplomu pa mu to uzmu kao prednost možda?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
12 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Radio sam prije koju godinu za jednu IT firmu. Uglavnom HR sto uopce nije moje podrucje. Diša mi je rekao kad sam poceo vodit razgovore za posao : jedino pitatanje je gdje si radio, sa cime si radio i koliko si radio. Za fax nisam uopce niti pitao eventualno na kraju kad je deal vec sreden. 
Da se razumijemo, fakultet bi nesto trebao znacit ali ovdje u ovoj zemlji faxevi su s****e. Svi. Period. Ekipa uci stvari koje su se na zapadu ucile prije par desetljeca. Jbt otvoris skriptu iz informatike i tamo slika geforcesice 2. Ja sam ucio c++ i naucio napravit kalkulator i tablice ispisivat. Igrao sam neku igricu tipa ogame i nesto sam programirao u jebenom fortranu koji sam tad radio na faxu. Dva lika iz guilda iz Usa koji su devovi su mi pisali da kako to da znam fortran da su ga oni na faxu ucili prije pol stoljeca. 
A mentalitet je takav da ekipa koja je jucer diplomirala dode na razgovor za posao, traze placu 10k netto a neznaju razliku izmedju c,c++ i c#. Jbt frajer zavrsi tvz i na kraju razgovora mi kaze "aha mac je ubiti macbook to je racunalo od applea". 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
digitall kaže...
Mary Sue kaže...

 probaj izgovoriti to sto si napisala

 Tesko za izgovoriti ali tocno je,nego jel ili jer? 

Jer tocan je izgovor,je li tocno za izgovoriti? Trenutno ni sam pisac (sam)  ne zna zasto se uvaljuje,je offttopic. (ili tocno nije) 

 

16 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Pero Dinamit kaže...
Friday kaže...

Ja 4 godine u Irskoj, radim u cetvrtoj firmi. Jos me nitko za diplomu pitao nije.

A to je zapravo lose - faks bi trebao nesto znaciti i imanje diplome bi trebalo ipak imati neku tezinu, ne?

 

Inace, prije 2-3 godine se ovdje kolega Tracer (inace predavac na nekom od informatickih fakutlteta) snebivao sto ja sa srednjom strucnom spremom radim na zapadu bez diplome.

 Da imaš diplomu bi li imao veću plaću?

Možda da se nađe neki kandidat s istim referencama kao i ti, onda bi možda uzeli njega umjesto tebe? Tipa obojica isto prođete na testiranjima, ali on ima diplomu pa mu to uzmu kao prednost možda?

iz mog iskustva ne, a i Petko i ja smo u Irskoj isli po intervjuima.

mene su pitali za neku "potvrdu" o obrazovanju tek par tjedana nakon kaj sam poceo raditi, cisto da imaju kopiju u arhivi.

mogo sam im donijeti svjedodzbu drvodjeljske (uz svo duzno postovanje ucenicima tamo) i nitko rijec ne bi rekao.

 

isto tako sam radio hrpu intervjuiranja u svojoj firmi, preko 50, sto telefonski sto on-site loop..

kad sam citao CVe (sto radi filtriranja kandidata, sto radi pripreme za intervju) uopce nisam obracao paznju na koju skolu/fax je osoba isla, nego kaj je radila nakon skole/faxa.

ako smo imali vise kandidata koji su bili dobri, jednostavno bi ih zaposlili sve koji su prosli, nikad nismo imali "ili-ili" situaciju.

 

moguce da je to specificnost irske gdje fali radne snage u svakom sektoru, sa IT-em kao predvodnikom.

 

 

kak ce biti u Njemackoj kad i ako cu traziti novi posao, sam bog zna..

 

 

Dal bih volio imati diplomu? Svakako, mozda se i odlucim na neki part time study u dogledno vrijeme

 

 

(Nisam developer al sam u IT-u)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 18:06 (nixass).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
Pero Dinamit kaže...

 Da imaš diplomu bi li imao veću plaću?

 

 

Pa ne bih. Poznam samo jednu osobu koja ima diplomu a da ima vjerojatno vecu placu od mene

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Ovih 7 sto mi je dalo minuse su valjda sa FOI-a, ali bez obzira, svi ste tu realno potvrdili ono sto me zanimalo i danas mi je drago da nisam isao na FOI. 

Banksx je odlicno objasnio pojam "informaticara", samo sto je to zalosno da takvi fakulteti uopce postoje. Kod mene na FSB-u je prica nesto malkice bolja, ali daleko od onoga kako je jedan takav faks treba izgledat, studiras 6-9 godina i kad te pitaju u firmi sto znas, ne znas nista, ali nasi profesori kazu da nas je faks naucio razmisljat inzernjerski.

Cijeli ovaj sustav obrazovanja je nazalost ostao u proslom stoljecu, neprilagodjen danasnjem dobu i tehnologiji, vecina uopce ne kuzi da ce se nakon fakulteta jako razocarati jer valjda ce jos samo u Hrvatskoj i u par žnj drzavica diploma pokazivati inteligenciju i sposobnost dok se vani taj trend okrece sve vise prema onom sto zaista znas! 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Koliko bi se samo mladosti spasilo od trunjenja po fakultetima da su si ljudi dali truda raspitati se pri upisu na fakultet kako je u realnom sektoru i kolike su place.. vjerujem da bi velika vecina danas bila daleko sretnija i zadovoljnija sto nije provela puste godine na fakultetima koji su osmisljeni da bi velika vecina profesora imala posao uopce... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Završio sam povijest. Da sam se držao samo faksa i  gledao ocjene...

 

Ne bih znao pola o povijesti što znam sada. Nego sam rekao: boli me kurac za ocjene, ode ja čitati članke i knjige.

 

Nebitno koji faks studirate, ako ćete se držati samo faksa, neće te ništa naučiti.

 

Treba čitati za svoju dušu. Onda ćete već i steći znanje.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2019 17:27 (fredii).
Moj PC  
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
=XFX=PlayHard kaže...

Jel mi moze netko objasniti sto tocno rade ljudi koji zavrse FOI? Programer ne FOI-u ne postanes, a ako ne postanes programer, sto jos mozes raditi u svijetu racunala u Hrvatskoj? Ispada da netko tko uci programirati doma tih 5 godina, dobije daleko daleko vece i upotrebljivije znanje od nekog tko dodje s takvog fakulteta. 

Moje iskustvo sa FOI diplomcima je osebujno.

Naime, sreo sam ih relativno malo u odnosu na FER-ovce i PMF-ovce.

Osebujni iz razloga što na razgovorima za posao su ti ljudi jasno pokazali koliko su se našli uvrijeđeni kada im je rečeno da je glavni opis posla razvoj softwarea (što je bilo jasno i iz oglasa). Reakcije nekih su bile "PA NISAM JA ZAVRŠIO FAKS DA BI PROGRAMIRAO KAO NEKI TAMO...!?!?!?!". Njima je programiranje niže rangirani posao u razini čišćenja zahoda, bez karikiranja. Neki, koji su bili u stanju nastaviti razgovor su rekli da je to indoktrinacija faksa. Koliko tu ima istine, ne znam. Viđenje posla im je u biti neki oblik managementa. "Postavi me za šefa, i ja ću šefovat i filozofirat, jer sam super u tome."

 

Kroz 20+ godina sam radio isključivo s jednim FOI likom koji je krenuo učiti programiranje u Javi tek kada je dobio posao. Nije mu baš išlo, nakon godinu dana je dao otkaz i otišao u SAP ili slične vode. Nikada više nije napisao liniju koda. On je također s velikim gađenjem gledao na razvoj softwarea.

 

Ostali koji su prošli FOI i završili u programerskim vodama su vjerojatno endemi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 17:30 (neutrino).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER
=XFX=PlayHard kaže...

Ovih 7 sto mi je dalo minuse su valjda sa FOI-a

 

Meni samo pederi udaraju minuse

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Volio bih o sljedećoj stvari čuti komentare onih koji smatraju da ti za programerski posao diploma ne treba.

Popis 40ak svježih oglasa za Software Engineer pozicije različitih profila u Googleu nalazi se ovdje.

Jedna od minimalnih kvalifikacija na gotovo svakom oglasu je BA/BS, dakle zvanje prvostupnika, a preferirana MS (masters - diplomski) ili čak PhD (doktorat).

 

Vrhunske firme trebaju vrhunske ljude. Naravno da obrazovanje neće biti presudno, ali neće se ni ignorirati.

Tajna velikih bogatstava bez jasnog podrijetla uvijek je u zločinu koji je zaboravljen jer je počinjen propisno. - H. de Balzac
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.11.2019 18:09 (OneSpy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Gdje i što rade i koliko zarađuju alumniji FER-a i

Nisam siguran jel ekipa pise vezano samo za IT ili opcenito. Jer, konkretno za moju struku (radi se o energetici), ne mozes uopce raditi kao inzenjer elektrotehnike bez faxa. U slucaju da nemas neko vise obrazovanje automaski se zaposljavas kao elektrotehnicar (pod uvjetom da imas obrazovanje iz tog podrucja, jelte...). To za sobom povlaci i nizu placu. Izgleda da je IT bas prica za sebe. 

 
7 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice