Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

poruka: 111
|
čitano: 25.786
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
ihush kaže...
Visak kaže...

Kako oni to mogu zabraniti? Radi se o privatnim odašiljačima za koje je državna agencija izdala koncesiju. Mogu eventualno lijepo zamoliti da oni ipak to ne bi, pošto se radi o testnoj fazi.

 

-hakom daje dozvolu-suglasnost (kao i atesti za opremu..), ako ne da dozvolu, tad ne može ali nije taj koji je merirtoran odlučivati o gradnji ili bilo što lokalno.

-vlast, vlasnik-lokalno određuje gdje-što i građevinsku dozvolu, s tim hakom-zakon-država nema ništa osim ako nađu stavak izuzetak kao autocesta (viši interes).

-privatni odašiljači? da.. i? privatno vlasništvo, gle i grad je nečije vlasništvo tj upravo grad odlučuje.. isti argument tebi kao pitanje, privatno? što tad s tim ima netko treći u pregovaranju-ugovaranju?

 

 Odašiljači već postoje i u privatnom su vlasništvu, grad nema što odlučivati kakvu opremu vlasnik na njih montira, kao što ne može meni određivati hoću li imati n ili ac ruter u svojoj kući.

Radiofrekventni pojas je u nadležnosti države, koja je ovlastila HAKOM da njime upravlja. Dakle općina s cijelom pričom nema nikakve veze.

 

Kojim bi to ovlastima općina zabranila emitiranje? Nije u ovlasti načelnika da gasi odašiljače, mogu zvati policiju, koja opet nema ovlasti uredovati na privatnoj imovini ako nema izravne ugroze. Mogu jedino zvati inspekciju kojoj će ovi pokazati dozvolu HAKOMa, koja je jedina bitna u cijeloj priči, i inspekcija će ih lijepo pozdraviti i otići.

 

Lokalna vlast može eventualno mijenjati prostorne planove, što obično traje godinama, a mislim da su mobilni odašiljači čak i izuzeti iz toga, vjerojatnu opravo iz razloga da Kremenko i Kamenko ne drže cijelo selo u mraku. Ili ako su nekli od tih odašiljača u najmu na općinskom zemljištu mogu ne produžiti ugovor kad istekne, u kojem slučaju ostaju potpuno bez mobilnog signala ili će ostali odašiljači koji nisu na općinskom terenu emitirati većim snagama, što bi bilo prilično kontraproduktivno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

Evo kažu Hvarani da oni nisu protiv 5G tehnologije, već su protiv mreže 5G odašiljača i baznih stanica (to su valjda, po njima, dvije odvojene vrste uređaja), a slažu se da se ista implementira putem optike većeg broja manjih routera i antena.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3298762406802582&id=574644422547741 

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.6.2020 21:43 (MrBlc).
 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
MrBlc kaže...

Evo kažu Hvarani da oni nisu protiv 5G tehnologije, već su protiv mreže 5G odašiljača i baznih stanica (to su valjda, po njima, dvije odvojene vrste uređaja), a slažu se da se ista implementira putem optike većeg broja manjih routera i antena.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3298762406802582&id=574644422547741 

 

 

 

 

A sad mi recite ovo.
Ako odmah stave 5G bazne stanice hoće li zaposlenici u našoj gradskoj administraciji biti učinkovitiji?
Hoće li dolaziti na posao na vrijeme i brže izdavati dokumente?
Hoće li Komunalno brže kupiti smeće?
Hoće li viši predjeli grada ljeti imati normalan pritisak vode?


Dakle općinari, čiji posao je organizirati i nadgledati gradsku administraciju, kao argument protiv 5G iznose to što neće raditi njihov posao. 

 

I sad su, kao, za 5G, ali s puno odašiljača manje snage. Baš da vidim tko će od njih dozvoliti postavljenje takvih odašiljača na svoj krov.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...
Great Scott! kaže...
Zar ne bi onda trebalo raditi na postojecoj kvalitete 4G mreze?
(Referiram se na tele2 pokucni internet)

 Zato jer to košta. I to jako puno.

 

Država je smanjila određene naknade, pa možda netko nešto pokrene: https://www.tportal.hr/biznis/clanak/smanjenje-naknada-za-radiofrekvencije-poticaj-operatorima-za-investicije-i-5g-20200520/print

 

"Tele2 Hrvatska također planira ispuniti dogovore za ovu godinu za Osijek kao prvom 5G gradu, dodajući da su testiranje 5G mreže proveli i u Zagrebu te da su uz podignutu razinu kompetencija tehničkog tima spremni za implementaciju 5G tehnologije kada za to budu ostvareni preduvjeti, a to je prije svega dodjela spektra na troškovno učinkovit način."

 

Ovaj kraj rečenice ti puno govori.

Zapravo ne košta jako puno.

Kao što vidiš, košta točno onoliko koliko država vidi komercijalnog potencijala u spektru koji prodaje.

Pa onda kad vide to kao "posebni strateški interes" idu operaterima na ruku i daju im jeftinije tak da "potaknu tržište".

Ali je stvar u tome da operateri i da vide veći tržišni potencijal ("širenje mreže") opet nemaju mogućnosti jer spektar koji se prodaje je jako jako jako jako malen, i kanale koje kupiš ne možeš ponavljati na malim razmacima, kaj ti smanjuje efektivni broj kanala po površini, tj. propusnost mreže prema korisnicima.

Jedini način je prodaja dodatnih dijelova spektra, ali to je strogo kontrolirano međunarodnim digovorima i jedino kaj se nudi je ukidanje onih par kanala koji su bili za TV programe (oko cca. 700 MHz) i 3,5 GHz koji se uvodi još od 3G mreža.

5G je po tome isti kao i sve prije, samo se dodaje 300 GHz spektar za mikro (ili točnije nano) ćelije tipa jedne zgrade u najboljem slučaju.

A sve ostalo je isto, Shannon-Nyquist zakoni se znaju odavna, i praktički su dosegnute fizičke granice izvedivoga, tak da je jedini daljni smjer razvoja samo inkrementalno dodavanje novih dijelova spektra, kaj države ne žele jer si onda ruše cijenu, osim kad glume da im je razvoj telekomunikacija strateški interes.

Uglavnom, kaj sam htio reći: pravi odgovor na kolegino pitanje zakaj se ne radi na kvaliteti postojećih mreža - zato jer se nema kaj raditi, koristi se sve kaj se može, operateri nemaju drugih resursa na raspolaganju, a i pitanje je jel telekomunikacijsko tržište uopće ima potencijala za rast, tj. jel operateri mogu ikako više povećati svoju dobit pa da ih to motivira na lobiranje u politici.

Mislim da je odgovor ne, jer biznis ne funkcionira tak, zapravo je ovakva situacija najidealnija za operatere.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2020 0:05 (fer-de-lance).
4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
Visak kaže...
MrBlc kaže...

Evo kažu Hvarani da oni nisu protiv 5G tehnologije, već su protiv mreže 5G odašiljača i baznih stanica (to su valjda, po njima, dvije odvojene vrste uređaja), a slažu se da se ista implementira putem optike većeg broja manjih routera i antena.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3298762406802582&id=574644422547741 

 

 

 

 

A sad mi recite ovo.
Ako odmah stave 5G bazne stanice hoće li zaposlenici u našoj gradskoj administraciji biti učinkovitiji?
Hoće li dolaziti na posao na vrijeme i brže izdavati dokumente?
Hoće li Komunalno brže kupiti smeće?
Hoće li viši predjeli grada ljeti imati normalan pritisak vode?


Dakle općinari, čiji posao je organizirati i nadgledati gradsku administraciju, kao argument protiv 5G iznose to što neće raditi njihov posao. 

 

I sad su, kao, za 5G, ali s puno odašiljača manje snage. Baš da vidim tko će od njih dozvoliti postavljenje takvih odašiljača na svoj krov.

 

 A gdje si ti vidio otočke općinare da rade išta u korist stalnih i povremenih stanovnika? Idem ja na jedan otok cijeli svoj život i nisu sredili osnovne stvari poput kanalizacije i vode na brdu, što i sam spominješ. Jedino skupljaju smeće redovito. Tu im ne mogu prigovoriti.

 

Ovo s 5G mrežom je vrhunac. Neka onda ugase tv odašiljače i općenito svu komunikaciju elektroničkim uređajima.

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...

Zapravo ne košta jako puno.

 Zapravo košta jako puno. Pogledaj dosadašnje cijene za spektar koji je već u upotrebi. Niti jedan iznos nije kikiriki. Dodaj tome i cijenu opreme. Sve to košta jako puno. Na sve dodaj i cijenu novog 5G mobitela ili routera.

 

Ako pratiš situaciju u EU (i malo šire), onda možeš vidjeti da su u pojedinim državama natječaji za spektar već prošli i da se 5G mreže šire (Velika Britanija, Nizozemska...).

 

Nema potrebe svaki put tumačiti kako je spektar ograničen i sve u vezi toga.

 

i još dodatak:

"zakaj se ne radi na kvaliteti postojećih mreža - zato jer se nema kaj raditi, koristi se sve kaj se može, operateri nemaju drugih resursa na raspolaganju, a i pitanje je jel telekomunikacijsko tržište uopće ima potencijala za rast, tj. jel operateri mogu ikako više povećati svoju dobit pa da ih to motivira na lobiranje u politici."

 

 Tržište ima potencijala, a operateri mogu povećati svoju dobit pametnim slaganjem ponude tarifa, što neki ne rade, nego bahato dižu cijene.

 

 Za sve koji traže podatke koja mreža koristi koje frekvencije, pogledajte HAKOM-ove stranice:

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2019/radio_komunikacije/Baza_radiofrekvencijskog%20spektra_20190423.pdf

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2020 11:21 (zelenapaprika).
15 godina
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

Ma treba naručit jedan ovakav uređaj i vuć ga stalno sa sobom, izbjegavat teflonske tave i podzemne vode, uzgajat kokoši i jest prirodno i opet se nadat da nas neće nešto uhvatit.

Generalno, svijet se brzo razvija, prioritet je ekonomija i marketing pa se prodaje svašta. A ljudi su kao i uvijek, u masi ne baš inteligentna stvorenja koja je lako uvjeriti u bilo što, a ta većina se najviše reproducira i na takvima svijet ostaje.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 2 hvala 0
7 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...
fer-de-lance kaže...

Zapravo ne košta jako puno.

 Zapravo košta jako puno. Pogledaj dosadašnje cijene za spektar koji je već u upotrebi. Niti jedan iznos nije kikiriki. Dodaj tome i cijenu opreme. Sve to košta jako puno. Na sve dodaj i cijenu novog 5G mobitela ili routera.

 

Ako pratiš situaciju u EU (i malo šire), onda možeš vidjeti da su u pojedinim državama natječaji za spektar već prošli i da se 5G mreže šire (Velika Britanija, Nizozemska...).

 

Nema potrebe svaki put tumačiti kako je spektar ograničen i sve u vezi toga.

 

i još dodatak:

"zakaj se ne radi na kvaliteti postojećih mreža - zato jer se nema kaj raditi, koristi se sve kaj se može, operateri nemaju drugih resursa na raspolaganju, a i pitanje je jel telekomunikacijsko tržište uopće ima potencijala za rast, tj. jel operateri mogu ikako više povećati svoju dobit pa da ih to motivira na lobiranje u politici."

 

 Tržište ima potencijala, a operateri mogu povećati svoju dobit pametnim slaganjem ponude tarifa, što neki ne rade, nego bahato dižu cijene.

 

 Za sve koji traže podatke koja mreža koristi koje frekvencije, pogledajte HAKOM-ove stranice:

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2019/radio_komunikacije/Baza_radiofrekvencijskog%20spektra_20190423.pdf

 Zapravo i ne.

Da država vidi da ukupno ostvaruju 10 kuna dobiti na tom spektru, naplatili bi im ga 7 kuna.

Cifra se konstantno mijenja ovisno o procjenama zarade, i da dođe do znatnog porasta prometa preko mobilnih mreža, plaćali bi isti spektar puno više nego kaj  sad plaćaju.

Za primjer si prouči onu inicijalnu ponudu za DVB-T2 spektar.

doslovno ti je cifra umnožak spektar x potencijalni broj korisnika x procijenjena vrijednost po korisniku.

Tak je isto i kod mobilnih mreža.

I onda vidiš di je problem, ako promet raste, moraš ga naplatiti više da bi zadržao istu dobit, a onda ti automatski i država naplati spektar više.

Uglavnom, najbolja situacija za operatera je da korisnik plati maksimalno a dobije minimalno.

Apple je samo jedan, i mislim da ljudi nisu spremni odjednom sad plaćati 500 kuna pretplate za mobilnu mrežu samo zato da dobiju duplo veću prosječnu brzinu.

I tu cijela priča staje.

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do

Neznam da se itko bunio kad su se umjesto n150 pojavili n300 Mbps wifi uređaji od ISP što je isto kao 4G/5G na istoj frekvenciji, ili prelaz sa 2,4 na 5GHz koji ima po EU standardu duplo veću snagu radi manjeg dometa ?

Možda se netko žalio i za OiV kad su napustili VHF i sve smjestili na UHF kanale pa uveli DVB-T i sad DVB-T2 sa većim protokom podataka tj. većom kvalitetom . :D

Sve ovo oko zabrane 5G je teška glupost koju puši neuki zavedeni narod

....pa se čudimo onima koji su u mobitele stavljali crvene kartončiće od Zalepugina za manje zračenje LOL .

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...
zelenapaprika kaže...
fer-de-lance kaže...

Zapravo ne košta jako puno.

 Zapravo košta jako puno. Pogledaj dosadašnje cijene za spektar koji je već u upotrebi. Niti jedan iznos nije kikiriki. Dodaj tome i cijenu opreme. Sve to košta jako puno. Na sve dodaj i cijenu novog 5G mobitela ili routera.

 

Ako pratiš situaciju u EU (i malo šire), onda možeš vidjeti da su u pojedinim državama natječaji za spektar već prošli i da se 5G mreže šire (Velika Britanija, Nizozemska...).

 

Nema potrebe svaki put tumačiti kako je spektar ograničen i sve u vezi toga.

 

i još dodatak:

"zakaj se ne radi na kvaliteti postojećih mreža - zato jer se nema kaj raditi, koristi se sve kaj se može, operateri nemaju drugih resursa na raspolaganju, a i pitanje je jel telekomunikacijsko tržište uopće ima potencijala za rast, tj. jel operateri mogu ikako više povećati svoju dobit pa da ih to motivira na lobiranje u politici."

 

 Tržište ima potencijala, a operateri mogu povećati svoju dobit pametnim slaganjem ponude tarifa, što neki ne rade, nego bahato dižu cijene.

 

 Za sve koji traže podatke koja mreža koristi koje frekvencije, pogledajte HAKOM-ove stranice:

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2019/radio_komunikacije/Baza_radiofrekvencijskog%20spektra_20190423.pdf

 Zapravo i ne.

Da država vidi da ukupno ostvaruju 10 kuna dobiti na tom spektru, naplatili bi im ga 7 kuna.

Cifra se konstantno mijenja ovisno o procjenama zarade, i da dođe do znatnog porasta prometa preko mobilnih mreža, plaćali bi isti spektar puno više nego kaj  sad plaćaju.

Za primjer si prouči onu inicijalnu ponudu za DVB-T2 spektar.

doslovno ti je cifra umnožak spektar x potencijalni broj korisnika x procijenjena vrijednost po korisniku.

Tak je isto i kod mobilnih mreža.

I onda vidiš di je problem, ako promet raste, moraš ga naplatiti više da bi zadržao istu dobit, a onda ti automatski i država naplati spektar više.

Uglavnom, najbolja situacija za operatera je da korisnik plati maksimalno a dobije minimalno.

Apple je samo jedan, i mislim da ljudi nisu spremni odjednom sad plaćati 500 kuna pretplate za mobilnu mrežu samo zato da dobiju duplo veću prosječnu brzinu.

I tu cijela priča staje.

 

 Spustio netko ili dignuo cijenu spektra, ona je i dalje ogromna. Pišem za mobilnu telefoniju. A to plaća korisnik. Cijene imaš u raznim obavijestima na HAKOM-u.

 

Kod mobilnih operatera za sebe biram najjeftinije. Oni meni nisu ništa poklonili, pa zašto bih ja njima plaćao više od onoga što ja procijenim da je fer. Ako propadnu, a bože moj, doći će drugi.

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
markoal kaže...

Ma treba naručit jedan ovakav uređaj i vuć ga stalno sa sobom, izbjegavat teflonske tave i podzemne vode, uzgajat kokoši i jest prirodno i opet se nadat da nas neće nešto uhvatit.

Generalno, svijet se brzo razvija, prioritet je ekonomija i marketing pa se prodaje svašta. A ljudi su kao i uvijek, u masi ne baš inteligentna stvorenja koja je lako uvjeriti u bilo što, a ta većina se najviše reproducira i na takvima svijet ostaje.

 Na Hvaru mu ne bi mogao napunit baterije. Vidiš da im nestaje struje.

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...

Apple je samo jedan, i mislim da ljudi nisu spremni odjednom sad plaćati 500 kuna pretplate za mobilnu mrežu samo zato da dobiju duplo veću prosječnu brzinu.

 

 

 U žurbi sam zaboravio komentirati ovaj dio.

 

Prvo skoči, pa reci hop! Dok sam ja davnih dana imao pretplatu na T-Mobileu nekih 80+ kuna, moja kolegica s kojom sam studirao plaćala je neku ultra tarifu sa svim neograničenim preko 700 kuna mjesečno.

7 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...

 Spustio netko ili dignuo cijenu spektra, ona je i dalje ogromna. Pišem za mobilnu telefoniju. A to plaća korisnik. Cijene imaš u raznim obavijestima na HAKOM-u.

 

Kod mobilnih operatera za sebe biram najjeftinije. Oni meni nisu ništa poklonili, pa zašto bih ja njima plaćao više od onoga što ja procijenim da je fer. Ako propadnu, a bože moj, doći će drugi.

 Pa to je ono kaj ja govorim.

Cijena spektra je u skladu s tržišnim uvjetima.

Korisnici plaćaju koliko plaćaju i ne žale se.

Operater naplaćuje koliko naplaćuje, korisnici se ne žale i imaju dobit koju imaju.

A državne agencije onda prouče koliko cijelo tržište vrijedi i na temelju toga naplaćuju spektar.

Shvati to kao porez, tj. trošarine kao one kad kupuješ gorivo.

Naravno, sad budeš rekao, pa kaj oni imaju nama naplaćivati zrak...

Imaju pravo, radiokomunikacijski prostor je resurs države, i država ima pravo naplaćivati njegovo korištenje, premda u ovom slučaju ne dobivaš od toga nikaj opipljivo (za razliku od trošarina za gorivo gdje dobivaš bar ceste i infrastrukturu).

Tak je kak je, želiš poslovati kao operater, plati najam spektra.

Naravno da se onda to dijelom prelama i na leđima krajnjih korisnika, ali bar dio ide u proračun (kaj bi trebalo biti u interesu nas kao naroda, ali...), a da smanje još te naknade, budi siguran da operateri ne bi smanjivali cijene (to se radi samo kad pad potražnja ili dođe konkurencija, a to oboje trenutno nije kod nas).

A ovaj drugi dio, da, platiš tarifu za koju smatraš da je fer, ali većina ljudi plaća skušlje, tak da ja i ti tu ne glasamo novčanikom, nego oni veće kupovne moći, poput tvoje poznanice iz primjera, a njih je u RH očito barem 4 milijuna više nego nas...

 

Kruha i igala...
4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...
zelenapaprika kaže...

 Spustio netko ili dignuo cijenu spektra, ona je i dalje ogromna. Pišem za mobilnu telefoniju. A to plaća korisnik. Cijene imaš u raznim obavijestima na HAKOM-u.

 

Kod mobilnih operatera za sebe biram najjeftinije. Oni meni nisu ništa poklonili, pa zašto bih ja njima plaćao više od onoga što ja procijenim da je fer. Ako propadnu, a bože moj, doći će drugi.

 Pa to je ono kaj ja govorim.

Cijena spektra je u skladu s tržišnim uvjetima.

Korisnici plaćaju koliko plaćaju i ne žale se.

Operater naplaćuje koliko naplaćuje, korisnici se ne žale i imaju dobit koju imaju.

A državne agencije onda prouče koliko cijelo tržište vrijedi i na temelju toga naplaćuju spektar.

Shvati to kao porez, tj. trošarine kao one kad kupuješ gorivo.

Naravno, sad budeš rekao, pa kaj oni imaju nama naplaćivati zrak...

Imaju pravo, radiokomunikacijski prostor je resurs države, i država ima pravo naplaćivati njegovo korištenje, premda u ovom slučaju ne dobivaš od toga nikaj opipljivo (za razliku od trošarina za gorivo gdje dobivaš bar ceste i infrastrukturu).

Tak je kak je, želiš poslovati kao operater, plati najam spektra.

Naravno da se onda to dijelom prelama i na leđima krajnjih korisnika, ali bar dio ide u proračun (kaj bi trebalo biti u interesu nas kao naroda, ali...), a da smanje još te naknade, budi siguran da operateri ne bi smanjivali cijene (to se radi samo kad pad potražnja ili dođe konkurencija, a to oboje trenutno nije kod nas).

A ovaj drugi dio, da, platiš tarifu za koju smatraš da je fer, ali većina ljudi plaća skušlje, tak da ja i ti tu ne glasamo novčanikom, nego oni veće kupovne moći, poput tvoje poznanice iz primjera, a njih je u RH očito barem 4 milijuna više nego nas...

 

 

Ne razumijem rečenicu: "Korisnici plaćaju koliko plaćaju i ne žale se". Itekako se žale. Svrati na profile telekoma na Facebooku. To je bar vidljiv dio protesta. Tamo korisnici svakodnevno pišu žalopojke i često spominju kako su pisali e-mail ili su bili u poslovnici i žalili se zbog previsokog računa ili neke slične svinjarije. Tako da tvoja konstatacija da se ne žale ipak nije točna.

 

"radiokomunikacijski prostor je resurs države" - nisam li u jednoj do prošlih poruka napisao da nema smisla ponavljati sve vezano uz spektar?

 

Pad potražnje bio je od 2009.-2015. ili 2016. Tada je HT ili Vipnet nudio pretplatu po 15 (petnaest) kuna. A ni sada im ne ide najbolje jer su izgubili dio profita u zadnja 3 mjeseca. Trenutno koristim popust na tarifi i taj ću popust imati još 10 mjeseci (ukupno 12 mjeseci). Dali su popust samo da zadrže korisnike. Potiho. Nije bilo na Webu operatera (osim što je zakopano duboko u cjeniku).

 

 

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...
nego oni veće kupovne moći, poput tvoje poznanice iz primjera, a njih je u RH očito barem 4 milijuna više nego nas...

 

 A pogledaj ovaj primjer: Više od šest milijuna Južnokorejaca pretplatilo se na 5G (https://mreza.bug.hr/vise-od-sest-milijuna-juznokorejaca-pretplatilo-se-na-5g/).

 

I kod nas će ljudi prijeći na 5G. Jasno, ne odmah. Ja sam svoj prvi 4G mobitel kupio 2013., a mogu reći da samo tek od 2018. bio zadovoljan 4G mrežom u državi. Treba vremena. Jeftinih 5G mobitela će biti. Jedan takav je Xiaomi Redmi 10X 5G. Manje od 300 EUR-a.

7 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...

Ne razumijem rečenicu: "Korisnici plaćaju koliko plaćaju i ne žale se". Itekako se žale. Svrati na profile telekoma na Facebooku. To je bar vidljiv dio protesta. Tamo korisnici svakodnevno pišu žalopojke i često spominju kako su pisali e-mail ili su bili u poslovnici i žalili se zbog previsokog računa ili neke slične svinjarije. Tako da tvoja konstatacija da se ne žale ipak nije točna.

 

"radiokomunikacijski prostor je resurs države" - nisam li u jednoj do prošlih poruka napisao da nema smisla ponavljati sve vezano uz spektar?

 

Pad potražnje bio je od 2009.-2015. ili 2016. Tada je HT ili Vipnet nudio pretplatu po 15 (petnaest) kuna. A ni sada im ne ide najbolje jer su izgubili dio profita u zadnja 3 mjeseca. Trenutno koristim popust na tarifi i taj ću popust imati još 10 mjeseci (ukupno 12 mjeseci). Dali su popust samo da zadrže korisnike. Potiho. Nije bilo na Webu operatera (osim što je zakopano duboko u cjeniku).

 Žali se jako maleni broj ljudi, totalno zanemarivo.

Jedini način je da svi počnu racionalno razmišljati, i ne pretjerivati, pa kad telekomima više ne budu išle najskuplje tarife...

Ali badava, onda bi opet poskupili jeftinije tarife i narod bi opet uzimao premda bi bili svjesni da dobivaju isto za puno veću cijenu, ali upravo zato ih i drže u šac jer ljudi misle da budu umrli ako ne uzmu tarifu bezbroj svega i novi mobitel svakih par mjeseci.

Zato bi prije i rekao da su i te najskuplje tarife prejeftine u odnosu na koliko su kupci spremni platiti.

Takva su vremena- idiokracija.

 

A ovo za spektar samo kažem, tek toliko jer je takav cjenik nama u interesu zapravo.

 

Eto, vidiš kak se može glasati novčanikom...

Samo badava, sve se to bude vratilo na staro nakon ove krize i XXXXXXXXXXXXXXXL++++++++++++ tarife budu išle opet ko vruće kifle.

Ali to je tak, netko bi rekao: super, pa izgleda da smo ipak ekstremno bogat narod, norvežani s balkana.

zelenapaprika kaže...

 A pogledaj ovaj primjer: Više od šest milijuna Južnokorejaca pretplatilo se na 5G (https://mreza.bug.hr/vise-od-sest-milijuna-juznokorejaca-pretplatilo-se-na-5g/).

 

I kod nas će ljudi prijeći na 5G. Jasno, ne odmah. Ja sam svoj prvi 4G mobitel kupio 2013., a mogu reći da samo tek od 2018. bio zadovoljan 4G mrežom u državi. Treba vremena. Jeftinih 5G mobitela će biti. Jedan takav je Xiaomi Redmi 10X 5G. Manje od 300 EUR-a.

Da, azijati su posebni slučaj, tj. oni bogatiji, njima je tehnologija sve, pogotovo japancima i južnokoreancima.

Nije reprezentativan primjer, jer imaju dio naroda s ogromnim primanjima, a dio naroda im na rubu gladi (južnokoreanci).

A japanci su jednostavno takvi, nema tu objašnjenja 

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do

Pozivaš se na tržišne zakone, a u državi imamo tri operatera koja često povlače praktički identične i istovremene poteze kakvi bi se na normalnom tržištu smatrali kartelom. Današnji sadržaji traže bandwidtha, a korisnici nemaju izbora jer je tržište gotovo pa monopol.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
MrBlc kaže...

Pozivaš se na tržišne zakone, a u državi imamo tri ..

 -dva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
fer-de-lance kaže...

 Žali se jako maleni broj ljudi, totalno zanemarivo.

...

Da, azijati su posebni slučaj, tj. oni bogatiji, njima je tehnologija sve, pogotovo japancima i južnokoreancima.

Nije reprezentativan primjer, jer imaju dio naroda s ogromnim primanjima, a dio naroda im na rubu gladi (južnokoreanci).

A japanci su jednostavno takvi, nema tu objašnjenja 

 

 Prema podacima HAKOM-a, oko 30% korisnika (manje ili više) godišnje prebaci broj na drugu mrežu. Ako je tebi 30% malo i to samo u segmentu mobilne telefonije, onda se ti i ja ne možemo nikako razumjeti.

 

Zapamti datum kada su to napravili u Južnoj Koreji i što će se dogoditi kod nas 2021. Zaostanak nije velik.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 13:10 (zelenapaprika).
6 godina
protjeran
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do

 -panj si ti.. tj zašto misliš da imaš neko posebno pravo krtizirati odluku/izbor/pravo ljudi-vlasnika-grada o vlasništvu.. (ili pročitaj kraj texta, u tome je ključ-problem.. novac ili 'šaka šarenih perla'.. kad operater da zadovoljavajući iznos tad više neće biti zračenja i sl. problema..).

-ima li loklana vlast pravo odlučivati o projektu? -ima.

-ima li svaki vlasnik zemljišta pravo odlučivati i cijeni prodaje-najma? - ima. Što s tim imaš ti, ja.. hakom?

-hakom koji kao regulator primarno treba kažnjavati operatere za kršenja prava korisnika ili koncesije, postavlja se kao zaštitnik-odvjetnik operatera.. zašto? -čije interese zastupa hakom? moje-tvoje? Jedini interes u konkretnom primjeru je vlansik zemljišta-grad-koncesija i operater koji želi neki najam-koncesiju-vlansištvo-investiciju. To je spor tih dvaju strana o kojem se oni moraju dogovoriti da bi ugovor bio pravno valjan (prisila ga isključuje..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
ihush kaže...

 -panj si ti.. tj zašto misliš da imaš neko posebno pravo krtizirati odluku/izbor/pravo ljudi-vlasnika-grada o vlasništvu.. (ili pročitaj kraj texta, u tome je ključ-problem.. novac ili 'šaka šarenih perla'.. kad operater da zadovoljavajući iznos tad više neće biti zračenja i sl. problema..).

-ima li loklana vlast pravo odlučivati o projektu? -ima.

-ima li svaki vlasnik zemljišta pravo odlučivati i cijeni prodaje-najma? - ima. Što s tim imaš ti, ja.. hakom?

-hakom koji kao regulator primarno treba kažnjavati operatere za kršenja prava korisnika ili koncesije, postavlja se kao zaštitnik-odvjetnik operatera.. zašto? -čije interese zastupa hakom? moje-tvoje? Jedini interes u konkretnom primjeru je vlansik zemljišta-grad-koncesija i operater koji želi neki najam-koncesiju-vlansištvo-investiciju. To je spor tih dvaju strana o kojem se oni moraju dogovoriti da bi ugovor bio pravno valjan (prisila ga isključuje..).

 Ako je tako kako ti pišeš (a pišeš nevjerojatne stvari, ne poznaješ svijet u kojem živiš, ljudi ti to stalno napominju, ali ti se ne daš), treba im maknuti svu insfrastrukturu za mobilne mreže sa sva tri otoka. Da sam operater, ja bih to odmah napravio. Treba kažnjavati glupost.

 

Da su čitali vijesti (i BUG-ovu Mrežu), vidjeli bi da u Hrvatskoj dio spektra predviđen za 5G ove godine neće biti spreman za prodaju (koncesije). A kada bude, bit će to prvo 700 MHZ i 3,5 GHz. Bliske frekvencije već imaš u upotrebi što u mobilnim mrežama, što u WiFi-u. 26 GHz ili koliko već, nitko uopće trenutno ne spominje.

4 godine
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do

 Strašno.


Čitam i nailazim na nevjerojatne rečenice:

"kojom samo žele, točno ovako poručuju, zaštititi sebe i djecu od velikih igrača željnih isključivo maestralnog profita." - a oni iznajmljuju apartmane za 0 kuna, u restoranima, kafićima i slastičarnama sve je besplatno. I tako dalje.

 

"Stop čeličnom čudovištu koje bi uništilo vizuru Komiže i narušilo naše zdravlje" - u Turskoj antene maskiraju u borove na nekim mjestima. Izgleda smiješno, ali se ne vidi da je ispod antena. Snimljeno 2013.

15 godina
neaktivan
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

Ovo je kao da se bune zbog uvođenja DVB-T2 emitiranja i ne dozvole OiV da montiraju opremu dok im ne dokažu da T2 ne izaziva rak, autizam i čukljeve.

 

Iz članka se vidi da uopće ne razumiju problematiku (oni bi 5G preko svjetlovodnog kabela ). Radi se o Pernar-Facebook sindromu gdje se svaka šuša pravi da sve zna.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...
.. Da sam operater, ja bih to odmah napravio. Treba kažnjavati glupost.

 ..

 -da.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
ihush kaže...

 -panj si ti.. tj zašto misliš da imaš neko posebno pravo krtizirati odluku/izbor/pravo ljudi-vlasnika-grada o vlasništvu.. (ili pročitaj kraj texta, u tome je ključ-problem.. novac ili 'šaka šarenih perla'.. kad operater da zadovoljavajući iznos tad više neće biti zračenja i sl. problema..).

-ima li loklana vlast pravo odlučivati o projektu? -ima.

-ima li svaki vlasnik zemljišta pravo odlučivati i cijeni prodaje-najma? - ima. Što s tim imaš ti, ja.. hakom?

-hakom koji kao regulator primarno treba kažnjavati operatere za kršenja prava korisnika ili koncesije, postavlja se kao zaštitnik-odvjetnik operatera.. zašto? -čije interese zastupa hakom? moje-tvoje? Jedini interes u konkretnom primjeru je vlansik zemljišta-grad-koncesija i operater koji želi neki najam-koncesiju-vlansištvo-investiciju. To je spor tih dvaju strana o kojem se oni moraju dogovoriti da bi ugovor bio pravno valjan (prisila ga isključuje..).

 oprosti ivane, nemoj sad poslat svoje sljedbenike da mi sruše antenu sa zgrade 

15 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
zelenapaprika kaže...
... u Turskoj antene maskiraju u borove na nekim mjestima. Izgleda smiješno, ali se ne vidi da je ispod antena. Snimljeno 2013.

e ovo mi je nevjerojatno da to operateri u RH ne rade...ili možda rade pa ni ne znam za što sve te reklame političara po banderama služe, a kad je u njima u stvari skriven 5G i svi ostali G-ovi pa nas zrače godinama nakon što izbori prođu 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
5 godina
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

Prosvjeduju protiv 5G a da im uzmeš mobitele po kojima cijele dane tipkaju onda bi bio smak svijeta . Razgovori i tipkanje po mobu cijeli dan je sto puta opasnije nego jedan odašiljač negdje na brdu. Naravno, o tome se ne razmišlja. Bilo bi zgodno prisjetiti se reakcija postavljanja prvog odašiljača na otoku prije xxx godina. A da im sad makneš te odašiljače pa da ne mogu tipkati po cijele dane.....  

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, dok "r

Ej ljudi, sad sigurno već ima gradova u svijetu koji godinu dana koriste 5G.

Ima kakvih vijesti, istraživanja, nešto?

Je sve po starom? Ima možda kakvih problema sa životinjama? Jesu počele ptice padati s neba?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Grad Hvar zabranio uvođenje 5G tehnologije, do
CyberDemonVZ kaže...

.. Jesu počele ptice padati s neba?

 -ptice naravno padaju s neba, to je normalno.. nasuprot, da iskaču iz vode bio bi neobično, no imamo pingvine pa je pitanje što je 'normalno' ili (ne)prirodno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice