HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

poruka: 24
|
čitano: 8.365
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder".
15 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Topla preporuka. Program zna jako smanjiti veličinu video datoteke, bez vidljivog gubitka kvalitete. Zna dobro ukloniti video šum, što je bitno za jačinu kompresije jer šum nosi puno nepotrebne informacije.

Ispravak članka: Handbrake ZNA propustiti audio bez ikakve promjene ("Auto Passthrough" postavka) i to je ono što preporučam jer je handbrake loš u audio kvaliteti. Zato preporučam urediti audio u drugom programu, u handbrake srediti video kompresiju i staviti "auto passthrough" za audio. Dobiva se odlična kvaliteta i mala datoteka.

Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Ispravak: H265 (x265 a ne x264)
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...

Topla preporuka. Program zna jako smanjiti veličinu video datoteke, bez vidljivog gubitka kvalitete. Zna dobro ukloniti video šum, što je bitno za jačinu kompresije jer šum nosi puno nepotrebne informacije.

Ispravak članka: Handbrake ZNA propustiti audio bez ikakve promjene ("Auto Passthrough" postavka) i to je ono što preporučam jer je handbrake loš u audio kvaliteti. Zato preporučam urediti audio u drugom programu, u handbrake srediti video kompresiju i staviti "auto passthrough" za audio. Dobiva se odlična kvaliteta i mala datoteka.

 Cisto me zanima sta bi obicni korisnik kodirao sa ovim???? 

7 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
X264 i X265 su tocni pojmovi u ovom kontekstu. H264 i HEVC podlijezu patentima i zahtijevaju placanje za njihovo koristenje dok su x264 i x265 open source varijante H264 i H265(HEVC) enkodera. X264 odrzava VLC tim i koristi se u velikom broju open source alata.
8 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Posmatrač kaže...
Keso kaže...

 Cisto me zanima sta bi obicni korisnik kodirao sa ovim???? 

 

Ma to je za konverzije prvenstveno, recimo ideš na godišnji i pripremiš si par filmova sa neke ultra HD rezolucije, za gledanje na nekom cheapo tabletu. Ja sam klincima crtiće prebacivao na konzolice i sl. Ili skineš neki klipić za arhiv pa ti ne treba da je gigu velik.

 

Za ofrlje editiranje videa mislim da je VidCutter čisto ok. Za sredit zvuk Audacity. Za baš ono, pro edit videa a da nedaš gro para, LightWorks.
Navodno nova verzija Blendera ima sređeno sučelje i neke pro mogućnosti u video sekvenceru (VSE) itd. Neki hvale, neki kude, ne znam jer nisam probao. Kao, vfx bolji nego u After Effects.

15 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Posmatrač kaže...

 Cisto me zanima sta bi obicni korisnik kodirao sa ovim???? 

Npr, imaš svoj youtube kanal gdje objavljuješ videe i umjesto da tjedan dana uploadaš 780 GB sirove snimke, komprimiraš i uploadaš 200MB komprimiranog a i dalje kvalitetnog materijala. A i youtube ti ga neće rekodirati i prije je online.

Ili imaš snimke s ljetovanja i želiš uštediti na prostoru pa od 10 TB raw snimki kamerom napraviš 1 TB, jer ti nije bitna raw kvaliteta za te snimke itd.

Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Program je mrak!
Ja ga koristim za brzo rezanje dijelova videa,radi savršeno.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...
Posmatrač kaže...

 Cisto me zanima sta bi obicni korisnik kodirao sa ovim???? 

Npr, imaš svoj youtube kanal gdje objavljuješ videe i umjesto da tjedan dana uploadaš 780 GB sirove snimke, komprimiraš i uploadaš 200MB komprimiranog a i dalje kvalitetnog materijala. A i youtube ti ga neće rekodirati i prije je online.

Ili imaš snimke s ljetovanja i želiš uštediti na prostoru pa od 10 TB raw snimki kamerom napraviš 1 TB, jer ti nije bitna raw kvaliteta za te snimke itd.

 Neko uploada raw snimke na youtube??????????? Na sta to lici....

 

Nekako mi je logiocno da onaj ko napravi 780 GB raw videa sedmicno je to napravio sa razlogom i da to namjerava editovati....

Mozda grijesim....

 

A o kvaliteti videa komprimovanog sa 780 GB na 200 MB cemo drugom prilikom ;)

Ako ti nije bitan raw sto snimas u rawu??????????????????????? Ima neka camera koja snima samo u rawu?????????????

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2020 18:57 (Posmatrač).
15 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Pod "raw" mislim na sirovu snimku iz kamere, dakle bez dodatne kompresije. To je obično ogromno. Ja redovno smanjim otprilike 100x snimku ekrana (iz kamere ne toliko ali blizu), a da ni pod povećalom ne možeš naći razliku, vjeruj picajzla sam.

Postavke: ako je video kamere onda ukloni šum (ako je snimka ekrana onda ne), stavi profile = High, v5.2, "Placebo", i igraj se sa kvalitetom na malom dijelu datoteke. Kad si zadovoljan eksportaj sve. Začuditi ćeš se.

Idi i radi nešto korisno!
 
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...

Pod "raw" mislim na sirovu snimku iz kamere, dakle bez dodatne kompresije. To je obično ogromno. Ja redovno smanjim otprilike 100x snimku ekrana (iz kamere ne toliko ali blizu), a da ni pod povećalom ne možeš naći razliku, vjeruj picajzla sam.

Postavke: ako je video kamere onda ukloni šum (ako je snimka ekrana onda ne), stavi profile = High, v5.2, "Placebo", i igraj se sa kvalitetom na malom dijelu datoteke. Kad si zadovoljan eksportaj sve. Začuditi ćeš se.

 Prvo sta znaci "smanjiti snimku"? Smanjiti rezu, povecati kompresiju ili oboje. Ja redovno snimam  video sa a6000 i GP hero 8 black i nikad nisam smanjivao video 100x. Bez gubitka kvalitet (vidljive)? Onda si jako tolerantan ili gledas taj video na mobu..... 

15 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Posmatrač kaže...

 Prvo sta znaci "smanjiti snimku"? ...Bez gubitka kvalitet (vidljive)? Onda si jako tolerantan ili gledas taj video na mobu..... 

To je čarolija handbrake-a, pogotovo kad znaš kako staviti postavke. Imam npr prezentaciju od 1.5h sa slideovima, hifi kvaliteta zvuka, odlična snimka ekrana s animacijama i demoima, sve skupa 100MB. Nema šanse da uočiš razliku originala i komprimiranog. Kao čarolija. Handbrake.

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Handbrake je odličan, no tek kad iskompajlirate program da ima podršku i za FDK-AAC audio enkoder, na konju ste.
Za one kojima se to ne da, na redditu ima lik koji to radi i postavlja nove verzije za download. Malo potražite, jer se isplati.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Hvala Matiji da se sjetio ovog sjajnog programa.

 

Ono sto mene kostalo vremena jest da je u pre-setu programa FPS postavka nabetonirana na 30 - bez obzira koji ulazni fps bio (a ima same as source postavka!!!), sto me izludilo kad sam jednom dosta toga rekodirao i skontam da nesto "preskace"... Inace, video uvijek snimam u 24fps koja god da je rezolucija - toplo preporucam svima.

 

Btw. mala digresija - pogledao sam onaj novi ocajni film Gemini man na 60Hz ilit fps-a. Dakle, uzas zivi - bas me zanima sto drugi misle o tome. Meni je to odvratno i izgleda kao home video, a gluma pa gotovo karikirana. Znam da je plan bio u jos zescih 120fps-a, ali uh!

 

Ono sto iz clanka nije jako vidljivo - a naglasio bih ponovo - barem laicima, jest mogucnost biranja hardverskog enkodiranja. Znaci ako imas neku dobru grafulju NVidijinu zverku recimo, obavezno izaberati codec 265 s Nvidia encoderom. Na mojem skromnom lapu s 1070-icom je razlika wow. Stedi vrijeme i to kako!!!

 

Svakako treba napomenuti i da postoji i opcija preview kojom zakodiras pola minute ili minutu materijala, vidis da li ti odgovara omjer stranica, reza i dakako - velicina i poigras se slajderom za kvalitetu i - deri jovo na novo.

 

Ono sto meni nedostaje bi bio neki tool koji bi mjerio kvalitetu izlaznog materijala tj. kalkulacije delte i algoritam koji bi ocijenio kako to ljudsko oko kuzi ili ne - cisto da smanjis bitrate, a pocesto je isti overkillan.

 

I na kraju, ako vam fonovi/kamere podrzavaju HEVC iliti x265 - izaberite isti i snimajte fajle direktno tim codecom - em bolja kvaliteta, em malecki fajlovi.

 

Za sve ostalo tu je MKVMerge.

 

Btw. i ono sto me jako razocaralo na YT - odnedavna editori ne podrzavaju vise podesavanje kontrasta, saturacije isl, nema stabilizacije videa i nema rezanja i spajanja klipova, sto je meni bila jedna od najboljih opcija na YT. Nije trebao zver komp za iste stvari. al eto, zato bar imamo po dvije reklame uzastopce...

 

I jedno pitanje stoga za iskusne video mahere - cime (SW) stabilizirate 4k snimak iz ruke - bez stativa? mislim na one male i spore pomake par pixela gor-dolj radi - necete vjerovati - disanja :-)

 

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
nikola kaže...
cime (SW) stabilizirate 4k snimak iz ruke - bez stativa? mislim na one male i spore pomake par pixela gor-dolj radi - necete vjerovati - disanja :-)

 

Premiere. I uvijek stativ, 4K snimanje malo šireg kadra (konačni materijal je full HD), pa softverski dodaš "fake camera movement" preko cijele scene, ono polako kretanje i zumanje kamere dodaš, u kojem god smjeru želiš.

Ako baš nikako ne možeš koristiti stalak, onda gimbal, što širi kut snimanja (moraš biti blizu), i visok fps. Tako za dijelove možeš raditi slow motion koji nikada "ne trza". Odličan tutorial za dodavanje pokreta:

Idi i radi nešto korisno!
5 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...
Posmatrač kaže...

 Prvo sta znaci "smanjiti snimku"? ...Bez gubitka kvalitet (vidljive)? Onda si jako tolerantan ili gledas taj video na mobu..... 

To je čarolija handbrake-a, pogotovo kad znaš kako staviti postavke. Imam npr prezentaciju od 1.5h sa slideovima, hifi kvaliteta zvuka, odlična snimka ekrana s animacijama i demoima, sve skupa 100MB. Nema šanse da uočiš razliku originala i komprimiranog. Kao čarolija. Handbrake.

 Kakve veze ima prezentacija sa raw videom sa ljetovanja?????? Ti nisi na ti sa videom o cigledno jer nema tu carolije......

Keso kaže...
nikola kaže...
cime (SW) stabilizirate 4k snimak iz ruke - bez stativa? mislim na one male i spore pomake par pixela gor-dolj radi - necete vjerovati - disanja :-)

 

Premiere. I uvijek stativ, 4K snimanje malo šireg kadra (konačni materijal je full HD), pa softverski dodaš "fake camera movement" preko cijele scene, ono polako kretanje i zumanje kamere dodaš, u kojem god smjeru želiš.

Ako baš nikako ne možeš koristiti stalak, onda gimbal, što širi kut snimanja (moraš biti blizu), i visok fps. Tako za dijelove možeš raditi slow motion koji nikada "ne trza". Odličan tutorial za dodavanje pokreta:

 Akp radis u premiere sta ce ti handbrake???????????????????????? Sve me vuce na onu izreku malo znanja je opasna stvar.... Export upremiere te zbunjuje pa koristis "carobni" HB.....

 

Zasto bi konacni video iz 4K bio FHD?????

 

Covjek zeli stabilizovati poamke usljed disanja a ti svasta nadrobi

 

nikola 

 

Ako imas premiere na video stavi efekat warp stabilisation....

15 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Šta će mi i Premiere i Handbrake? Pa ako radiš sa njima, znaš čemu služi jedan a čemu drugi.

Premiere ne može u exportu stisnuti video kao što to može HB. Zato ni ne radiš stiskanje u premiere, nego exportaš sa maksimalnim bitrateom i kvalitetom u bolesno veliku rendered video datoteku, koju daš HB da je stisne bez vidljivog gubitka kvalitete. Konačni proizvod je puno bolji nego da radiš samo sa Premiere.

Također, micanje video šuma u Premieru je, čak i uz skupe pluginove, nespretna misija da se tako izrazim, dok je u HB lako.

Koristi svaki alat samo za ono u čemu je on najbolji.

Zašto snimati u 4K ako će video biti FHD? Zato što ćeš snimiti širu scenu nego si zamislio, napraviti "zoom in", i fake camera movements po toj veelikoj FHD sceni (odnosno znatno-široj-od-FHD sceni).

Zašto snimati sa 50 fps ako će konačni video biti 25 fps? Zato što ćeš dijelove koje želiš da budu "slow motion" dobiti stvarni i kvalitetni slow motion a ne izmišljene frameove koji nikad nisu toliko dobri kao pravi.

Zašto fotografirati u RAW kad ćeš dijeliti jpeg? Zbog kvalitete slike.

Zašto audio raditi u specijaliziranom programu i samo "passthrough" bez rekodiranja? Zbog kvalitete zvuka.

Zašto... e jbga. Istražuj malo.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2020 0:13 (Keso).
5 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...

Šta će mi i Premiere i Handbrake? Pa ako radiš sa njima, znaš čemu služi jedan a čemu drugi.

Premiere ne može u exportu stisnuti video kao što to može HB. Zato ni ne radiš stiskanje u premiere, nego exportaš sa maksimalnim bitrateom i kvalitetom u bolesno veliku rendered video datoteku, koju daš HB da je stisne bez vidljivog gubitka kvalitete. Konačni proizvod je puno bolji nego da radiš samo sa Premiere.

Također, micanje video šuma u Premieru je, čak i uz skupe pluginove, nespretna misija da se tako izrazim, dok je u HB lako.

Koristi svaki alat samo za ono u čemu je on najbolji.

Zašto snimati u 4K ako će video biti FHD? Zato što ćeš snimiti širu scenu nego si zamislio, napraviti "zoom in", i fake camera movements po toj veelikoj FHD sceni (odnosno znatno-široj-od-FHD sceni).

Zašto snimati sa 50 fps ako će konačni video biti 25 fps? Zato što ćeš dijelove koje želiš da budu "slow motion" dobiti stvarni i kvalitetni slow motion a ne izmišljene frameove koji nikad nisu toliko dobri kao pravi.

Zašto fotografirati u RAW kad ćeš dijeliti jpeg? Zbog kvalitete slike.

Zašto audio raditi u specijaliziranom programu i samo "passthrough" bez rekodiranja? Zbog kvalitete zvuka.

Zašto... e jbga. Istražuj malo.

 DA li ista vise treba reci...

 

Ajd obrazuj me malo. U kojem codecu i sa kojim bitrateom moze raditi HB a ne moze premiere???? Konkretno....

 

Premiere je de facto standard u video produkciji....

 

Ako ti nesto ne znas nemoj misliti da premiere ne moze...

 

I cisto za ubuduce, ne pretpostavljaj nista... Premiere koristim vise nego google chrome i word zajedno....

P.S. Stiskanje se naziva kompresija ;)

15 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Kad već pitaš - vidi sliku.

Encoding staviš da nije baziran na bitrate-u nego perciptivnoj kvaliteti.

Možeš podesiti razinu enkodera (najnovija 5.2 ima najviše kompresijskih metoda u arsenalu pa jače stisne),

profil, varijabilni frame rate, Encoder tune kojem definiraš koji dio ti je bitniji od drugih. Npr "still image" je bitan za prezentaciju da ti statične slike budu besprijekorne na račun svega ostaloga (na račun pokreta).

I količinu muke i vremena koju si spreman čekati radi kvalitetnijeg rezultata i jače kompresije (Placebo=jako sporo ali kvalitetno).

Uvijek su specijalizirani alati bolji od "svaštare". Premiere može i zvuk editirati, ali ga profesionalac neće koristiti za neka velika uređenja zvuka, nego za ono u čemu je najbolji - editiranje videa.

Za kompresiju su pak drugi specijalizirani alati bolji, poput HB. Kad se baviš multimedijom, koristiš splet alata a ne samo jedan "švicarski nožić", barem ako želiš vrhunsko. Ako ti je prosječno dovoljno dobro, onda možeš i "sve s jednim" alatom.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2020 9:49 (Keso).
16 godina
moderator
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Vodila se zanimljiva rasprava i onda ju je Posmatrač svojim iritantnim upisima degradirao, zato je poslan na odmor. 

...
Moj PC  
4 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Evo da i ja napisem svoje iskustvo. Radio sam prije u implementaciji media asset management softvera (u povecim produkcijskim kucama) i svaki puta kada je Premiere bio u igri on je bio iskljucivo alat za obradu videa. Raw video ili video drugih content providera je bio transkodiran za vrijeme ingesta u mezanin format ukoliko se koristio u Premiereu vanjskim transkoderom tipa Elemental i sl. i kada je materijal bio spreman za objavu OPET je bio transkodiran vanjskim transkoderom. Premiere se nikada u profi produkciji ne koristi kao transkoder. Ima tu funkciju za nesto sloziti na brzinu, ali pravilo je da uvijek transkoder je nesto drugo. I uostalom, ako se Premiere koristi kao transkoder, gubi se jedna radna stanica za obradu videa.
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

uh, Miro zbana @Posmatraca, a vidi se samo da je samo srcan...

 

s druge strane, slazem se s njim u vezi mog postavljenog pitanja; jer, hvala na odgovoru @Keso, ali ne zelim FHD izlazni video, nego 4k. ne zelim plesati po kadru snimajuci shaf'lin devojce - nego bas penzionerski, kad gledam brodic kako pici po Zlatnom rogu zelim samo savrseno mirnu sliku -*kao* da sam teglio veliki manfrotto stativ (i da imam stabilizator i u objektivcicu i u mirorless bodiju).

 

ali ja vise ne zelim tegliti manfrotto. ne zelim vise tegliti ni svoj DSLR i sve objektive. omatorilo se. na godisnje idem s omanjim ruksakom. cak bi mi i aktivni gimbal bio onako - upitan. ne znam kako cu potrpati i dji mini od tih famoznih 249 grama :-)

 

i pocophone je gdjegdje i vise nego dovoljan.

 

a premiere isl? ne zelim - ni kupovati, a kamo li kraduckati i jos manje uciti tako nesto.

ne mijesaju mi se jabuke i kruske. da se strogo profesionalno zelim baviti videom, onda bi u igri bio samo jaki hardveraj i ta razvikana softverska rjesenja.

 

zelim samo jednostavan alat koji bi stabilizirao sliku - uz gubitak tih par posto sim i tam od frejma, ako moze i osnovne postavke za gamu, kromu i kontrast, moze i LUT za grejding ;-) - po mogucnosti open source i free i vudri brigu na veselje!

 

postao sam kao negdasnji matorci kojih sam se grozio - zelim samo jedan gumb ili cak ni to...

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Posmatrač kaže...
Keso kaže...

Topla preporuka. Program zna jako smanjiti veličinu video datoteke, bez vidljivog gubitka kvalitete. Zna dobro ukloniti video šum, što je bitno za jačinu kompresije jer šum nosi puno nepotrebne informacije.

Ispravak članka: Handbrake ZNA propustiti audio bez ikakve promjene ("Auto Passthrough" postavka) i to je ono što preporučam jer je handbrake loš u audio kvaliteti. Zato preporučam urediti audio u drugom programu, u handbrake srediti video kompresiju i staviti "auto passthrough" za audio. Dobiva se odlična kvaliteta i mala datoteka.

 Cisto me zanima sta bi obicni korisnik kodirao sa ovim???? 

DVD Shrink-om sripas sinkronizirani DVD klincima i onda ga sa Handbrake konvertiras u "nesto normalno" da imas jedan file razumne velicine koji se vrti na svakom tabletu/mobitelu/TV-u.

 

ili tipa dobijes svatove u 1080p (ili 4K ) i sad moras to podijelit rodbini/kumovima/komsijama... fino spustis u 720p, kvaliteta "Ok", file size 4-8x manji.. umjesto da dijelis sakom i kapom 32GB stickove fino djelis neke najjeftinije 8GB ili ak im os sterat.. pzzis im na DVD-e 

14 godina
neaktivan
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder
Keso kaže...
A i youtube ti ga neće rekodirati i prije je online.

 svašta...

6 godina
offline
Re: HandBrake 1.3.0 - Otvoreni transkoder

Onda ti je najlakše kupit kvalitetniji mobitel - npr ja imam Samsungov S10 uklopit stabilizaciju slike, i kad sve snimiš može na samom telefonu dodat kakve natpise i karafeke. Opcija je i gimbal uzet za mobitel (koji su cca 100injak ojra) i onda će ti slika bit mirna ka ulje :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice