Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j

poruka: 6
|
čitano: 3.107
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j".
8 godina
offline
Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j

Nemere. Neće ići.

Ono malo što sam se igrao s Kali Linuxom, kad sam pokušao pronaći tko mi pokušava uletiti u wifi, shvatio sam dvije stvari:

1.) Gotovo je nemoguće posve se zaštititi preko wifi-ja, pogotovo javnog routera (nad kojim nemate kontrolu);

2.) Ovo sa man-in-the-middle je tipičan modus zlonamjerne penetracije veze; problem je da je to izuzetno teško uopće otkriti (ako je čoban* pametan).

 

Pojednostavljeno, kad napadač jednom "owna" pristup routeru (i/ili korisniku koji se spaja na isti), ne postoji direktna povratna informacija da se čoban ugnjezdio kao međukarika u vezi. Naprosto, podaci putuju "jednako" kao i prije, možda sporije ili tu i tamo zapnu, ali pravi korisnik uglavnom ne može direktno otkriti da je "prerutan" preko čobana. Naravno, dokle god čoban ne pokuša nešto "drljati" po računalu (mobitelu...) pravog korisnika. No pravi čobani to niti ne pokušavaju, već pasivno slurpaju i streamaju podatke, čekajući da se pojavi neki zanimljivi password ili sl. korisni podaci. Znači, neće otvarati portove, postavljati malware, aktivno srkati data sa tvog uređaja i sl.

 

Naravno, postoje načini detekcije i osiguranja ali to nije univerzalno riješenje (kao što to marketing ovog uređaja sugerira), a učestali sigurnosni prekidi veze "zbog možebitnog napada" - "funkcioniraju" kao i kod "pravog", odviše paranoičnog firewalla ili AV programa: kad previše gnjavi korisnika, isti ga počne ignorirati.

 

Možda se nešto tehnološki doista sigurnosno popravilo u wifi standardima od tih cca 6 godina kad sam to proučavao, ali tada je za običan, malo sofisticiraniji brute-force hack (WPA iirc) trebalo između 20 sekundi i max 40 minuta za ownanje wi-fi konekcije bilo-koga čega (disclaimer: ja sam to testirao na vlastitom routeru, nikad "in the wild" pa ne mogu tvrditi da je isto i na  "javnim mrežama").

U praksi, to znači da dok ti naručiš kavu negdje itd, niti ne primjetiš što ti se desilo, a to što će ti ovakav uređajčić instantno početi vrištati - 90% korisnika će izignorirati, pretpostavljajući da ionako preventivno vrišti, a da "magični placebo uređaj" doista blokira aktivnu penetraciju (do koje niti ne mora doći).

 

U svakom slučaju, potencijalno korisna spravica, no i dalje vrijedi pravilo: nemojte se logirati na vama bitne, osjetljive račune preko javnih wifi mreža.

 

*isprika čobanima što ih se trpa u kategoriju hax0ra.

 
8 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j

što si se uzbudio...

nitko ne kaže da je članak istinit.

to je plaćena reklama. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j

pa baš. u nekakvoj birtiji oćeš prek vajfaja skinuti nekakvu prnjavoru i vadiš iz ruksaka baterije, fajr volove, šprice s antivirusima, rezervni telefon, monitor od 49 inača za blisko promatranje i bla a usred posla ti dođe nekakav pijani, ćelavi i bezvrati krkan i prebije te jer mu se tvoja njuška uklopila u koncept antipatije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada na j

A neki dan na hackernewsu da je probijen i wpa3...

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada
Ajar kaže...

pa baš. u nekakvoj birtiji oćeš prek vajfaja skinuti nekakvu prnjavoru i vadiš iz ruksaka baterije, fajr volove, šprice s antivirusima, rezervni telefon, monitor od 49 inača za blisko promatranje i bla a usred posla ti dođe nekakav pijani, ćelavi i bezvrati krkan i prebije te jer mu se tvoja njuška uklopila u koncept antipatije. 

 jedan VPN je dovoljan ;)

13 godina
offline
Re: Hardverska osobna zaštita od hakerskih napada
Heh, a neoprane mase jedva cekaju da se nakace negdje besplatno, kao da se dijele novci. Tako je to kad je biserje pred svinje...

Jednako tako je i sa nekriticnim podrzavanjem "pretplata" za sve, pa ce uskoro i za WC. Bljuv.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice