Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

poruka: 132
|
čitano: 24.242
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000 ".
16 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Ivooh11 kaže...
Ne mogu se složiti zato je brzina na bakru je Super na 1 km od centrale ,a na 5 km ? Što se tiče mantre internet svim tu se slažem ,ali izgleda na je eu prepoznala da nije isto imati 2mb/s ili 100 ,pogotovo u poticanju malog i srednjeg gospodarstva u malim mjestima,iznenadio bi se koliko firmi ima u nekim malim mjestima.

Što misliš koliko je takvih i na koje se sve načine da riješiti taj problem?

Uvođenje "optike svima" nema veze s tim.

crack kaže...

Sorry ako je malo offtopic, imam optiku 150m od kuće. Dali je zakonski moguće da meni netko od operatera o mom trošku potegne kabel do moje kuće. 

Što točno znači "imam optiku 150 m od kuće"?

14 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.

ulicu dalje od mene su u naselju provukli optiku, razvodni ormarić je tako otprilike oko 150m od moje kuće.

16 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
crack kaže...

ulicu dalje od mene su u naselju provukli optiku, razvodni ormarić je tako otprilike oko 150m od moje kuće.

Pitanje je tko radi, koji je provider, kakav je plan razvoja mreže, stanje DTK i slično.

Napamet, 99% da ne možeš dobiti optiku.

9 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
crack kaže...

ulicu dalje od mene su u naselju provukli optiku, razvodni ormarić je tako otprilike oko 150m od moje kuće.

 ista stvar i kod mene, ali na kraju ja ne mogu dobiti optiku vec VDSL koji koji mi omogucava 60mbit/s (bolje nego prijasnjih 10mbit/s).

Meni je i ovo za sad dobro dok ne rasire optiku svuda

15 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
JozoBozo121 kaže...
froxie24 kaže...

Da ali onda internet paket recimo od 100/50mbps ne bi bio min. 200kn već 500kn jer bi HT imao apsolutni monopol. HAKOM pod palicom države je to učinio kao radi očuvanja tržišnog natjecanja da i ostali operateri ulažu u infrastrukturu ali su zasrali opet s druge strane otežavajući im isto sa naplatom prava puta i ostalim kompliciranjem sa izdavanjem milion papirologija, dozvola i sl. 

 Malo reality check oko toga što pričaš. HAKOM je petljao zbog toga da drugi imaju pristup tuđoj optici te je ograničio broj mogućih novih priključaka po županijama. I znaš šta od toga danas imamo? Jedno veliko, apsolutno, ništa. Niti jedan operater ne želi koristiti optiku drugoga iako ju mogu iznajmiti već različiti operateri vuku svoje optičke mreže na istom području. Samo vlastiti brandovi B.net/Iskon idu preko infrastrukture matičnih telekoma.

 

Cijena interneta bi bila potpuno ista kao i danas, možda bi čak bio i jeftiniji. Cijenu interneta diktira kupovna moć tržišta, HT-u sigurno nije u interesu prodavati usluge koje si većina opće populacije ne može priuštiti jer onda oni nemaju apsolutno nikakve koristi od mreže koju ne koristi nitko. Moglo se osmisliti puno bolje rješenje koje bi zadovoljilo i HT da tad proširi mrežu, a da konkurencija bude i dalje tu.

Kad se ne isplati natezat s time, pazi, A1/VIP trazi samo za nit 93kn(116.25kn s pdv-om)  ( http://bbzone.hakom.hr/resources/pdf/Objava_namjere_gradnje_SDM_Zagreb_Sesvete_D%C4%8C8.pdf ) i istovremeno nude tu optiku korisnicima za 149kn(119.2kn bez pdv-a).

Imas 26kn lufta za svoju ponudu i ako ne uvaljujes telefon, televiziju i ostale "usluge" tesko je manevrirati s time. Uzmes li u obzir da treba i do vanjskog ormarica dovuc kabel s potrebnim brojem niti od tvoje vlastite centrale s aktivnom opremom, a cesto to nije moguce preko istih stupova koje je koristio A1 zbog broja kabela na njima, cak i da uspije jedan operater postaviti svoj kabel ako ima mjesta, treci vise ne moze jer su takva pravila HEP-a.

 

Dodas jos troskove rutera i stvari ne izgledaju bajno. Onda imas korisnike koji ne placaju, ali najam za njihovu nit i dalje stize. Po meni nije isplativo, osim ako mi je nesto promaklo ili ako se ta jedna nit racuna od ormarica do kraja samog kabela pa GPON-om spajas vise korisnika na jednu nit. Ako se i isplati zar stvarno zeli neki operater biti ovisan o drugome? Ako provuces svoje onda sam spajas korisnike, sam odrzavas i sam drzis razvodne kutije ZATVORENE, a ne OTVORENE citavu jesen zimu, po kisi i snijegu jer ti N-ti vanjski suradnik N-tog vanjskog suradnika zaboravi zatvoriti kutiju nakon varenja.

 

Moze se kod HAKOM-a osporavat cijena najma niti ako netko misli da nije realna....ali napravis svoje pa nemas brige.

Linux, Arch Linux.
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Vuk pojeo magare ?
Jel ovo krenulo bilo gdje od nabrojanih mjesta koje se nalaze u projektu ?
Moje se nalazi tu i nema ni naznaka radova nit načelnik općine ima info kad će to startat.
Stvarno smo banana država.
 
1 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.

U mom kraju navodno je:

http://www.zapresic.hr/vijesti/ostale-vijesti-novosti/zapresic_grad_tehnologije/2982/

A i zadnjih tjedana viđam da masovno postavljaju optiku po gradu i uz prugu, možda i bude nekaj do krajnjeg roka.

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
fer-de-lance kaže...

U mom kraju navodno je:

http://www.zapresic.hr/vijesti/ostale-vijesti-novosti/zapresic_grad_tehnologije/2982/

A i zadnjih tjedana viđam da masovno postavljaju optiku po gradu i uz prugu, možda i bude nekaj do krajnjeg roka.

 

 

Ajde super.

Nadam se da će biti nešto. 

4 godine
offline
Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.000

Da je meni znati kako određuju lokacije na kojima će provesti optiku? Bacaju kocku? Gledaju iz graha i soca od kave? Zna netko?

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
zelenapaprika kaže...

Da je meni znati kako određuju lokacije na kojima će provesti optiku? Bacaju kocku? Gledaju iz graha i soca od kave? Zna netko?

Dok vidiš da mjesta sa 1000 stanovnika imaju prednost nad onima sa 15000 onda se čini da nisi daleko od pretpostavke ili si potpuno u pravu.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2021 19:16 (vrinho).
7 godina
online
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
zelenapaprika kaže...

Da je meni znati kako određuju lokacije na kojima će provesti optiku? Bacaju kocku? Gledaju iz graha i soca od kave? Zna netko?

Pa dovoljno je pročitati tekst.

Rade svugdje gdje su se lokalne vlasti javile na javni poziv.

Svih 16 kojih se prijavilo zaprojekt je dobila izvođača, 13 od njih je to HT (tj. njihovi izvođači, HT to ne radi), a 3 su preuzeli drugi.

A ostali nek upute apel općinarima u svojoj općini da ih prijave na sljedeći projekt (a većini ih je to problem jer treba napisati neki tekst od par stranica...).

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom će dovesti optiku do još 135.
Načelnik moje općine pojma nema o tome.
Zna samo da su išli na par sastanaka u svezi toga prije godinu i više i od tad ih niko nije kontaktirao.
Koja smo mi smećarska država, potpisali su, obvezali se to napravit i na kraju neće.
Strašno.
Nema jebene šanse da bude išta od toga.
Šugavi HT.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice