U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

poruka: 15
|
čitano: 7.606
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In".
6 godina
neaktivan
offline
U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

Problem su opet naši zakoni. Kad sam zadnji put čitao o tome, treba poslati plan leta za točno određeni datum i vrijeme, imati plaćeno osiguranje, čekati dozvolu, poslati snimke Ministarstvu za nešto da oni odobre da nije što tajno snimljeno pa onda na kraju dobiješ snimke po mogućnosti mjesec dva od datuma leta.

I još hrpa toga što sam zaboravio. I naravno ako je taj dan kiša, propade ti sve.

 
2 0 hvala 0
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
GhostLoveScore kaže...

Problem su opet naši zakoni. Kad sam zadnji put čitao o tome, treba poslati plan leta za točno određeni datum i vrijeme, imati plaćeno osiguranje, čekati dozvolu, poslati snimke Ministarstvu za nešto da oni odobre da nije što tajno snimljeno pa onda na kraju dobiješ snimke po mogućnosti mjesec dva od datuma leta.

I još hrpa toga što sam zaboravio. I naravno ako je taj dan kiša, propade ti sve.

 

Cisto da znam ja i svi mi koji imamo u planu jednom nabaviti drona i snimati prirodu iz zraka (i mozda provocirati Srbe povremeno), da li je ikad itko bio uhvacen, kaznjen jer je koristio drona a nije imao dozvolu i registraciju?

 

Ja ne vidim smisao registracije drona, naposljetku onda bi trebalo regati i fotografe jer snimaju tko zna sto, i vozace romobila i skejtova, jer su opasnost za druge.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
GhostLoveScore kaže...

Problem su opet naši zakoni. Kad sam zadnji put čitao o tome, treba poslati plan leta za točno određeni datum i vrijeme, imati plaćeno osiguranje, čekati dozvolu, poslati snimke Ministarstvu za nešto da oni odobre da nije što tajno snimljeno pa onda na kraju dobiješ snimke po mogućnosti mjesec dva od datuma leta.

I još hrpa toga što sam zaboravio. I naravno ako je taj dan kiša, propade ti sve.

Drugim rijecima, napravili su sve kako bi osigurali da ljudi "droniraju" na crno. 

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Cisto da znam ja i svi mi koji imamo u planu jednom nabaviti drona i snimati prirodu iz zraka (i mozda provocirati Srbe povremeno), da li je ikad itko bio uhvacen, kaznjen jer je koristio drona a nije imao dozvolu i registraciju?

 

Ja ne vidim smisao registracije drona, naposljetku onda bi trebalo regati i fotografe jer snimaju tko zna sto, i vozace romobila i skejtova, jer su opasnost za druge.

 

 

 To ne bih znao. Ne znam uopće kako bi to oni pratili, jedino da te netko prijavi i da toliko dugo letiš da stigne doći policija ili tko već je nadležan.

 

Inače, baš sam išao vidjeti te zakone ponovno, evo ukratko:

 

  • Pilot koji upravlja na daljinu, kada izvodi letačke operacije kategorije C1 ili C2 mora imati potvrdu o položenom teorijskom ispitu koji provodi Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo.
  • Dozvolu za uporabu radio frekvencijskog spektra
  • Izvođenje letova za potrebe rekreacije i sporta moguće je samo u nenaseljenom područjima

 

 

Operator sustava bespilotnih zrakoplova smije izvoditi letačke operacije kada Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo:
  •  
  • podnese prijavu u evidenciju operatora sustava bespilotnih zrakoplova (FOD-FRM-005). Prijava je obavezna za kategorije B2 i C1
  • ishodi odobrenje za izvođenje letačkih operacija kategorije C2.

 

Za letenje u nekontroliranom zračnom prostoru iznad 120 metara iznad tla operator mora ishoditi odobrenje Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.

 

Nisam ništa našao za slanje snimaka državnoj geodetskoj upravi kako sam prije pročitao tako da ne znam sada da li to još traže.

15 godina
offline
U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

iako jednostavno obožavam beskrajna obijanja pragova, šaltere, urede i tone beskorisnih papira*, mislim da ću, ako se ikad dočepam ovakve igračke, otići u partizane** a kancelarijskim uhljebskim štakorima, kojima je mrcvarenje pučanstva besmislenim obrascima ("prop's je prop's") smisao života i očito najsnažniji fetiš (drkdrkdrkdrk), uskratiti zadovoljstva kontrole koja kotrolira kontroliranje kontrole. ak mi pukne film, snimat ću kroz i windowse agencijske parazite kako pasijansaju ubijajući se od posla pa na jubitu ili samting. i mogu mi ga lagano + soli na rep, gamad. 

 

*primjer iz prirode: jeste li znali da županijski sud u zg uopće nema e-poštu za razmjenu/slanje doumentacije (nitko: ni jedna služba, suci, suradnici ... nitko!)? neki imaju faks (sic!) i 4 (četiri!) pisarnice ali ne priznaju išta osim osobnog dolaska s papirima. popovi na kaptolu imaju e-poštu. more adresa! toliko o 21. stoljeću u rvata. e-građani? dajte me najte me. 

 

**prefarbat u crno i s piratskim logom + srednji prst 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 1
12 godina
offline
U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

Najveći problem je DGU, slanje snimljenog materijala na DVD-u, HDD-u ili USB-u u 2019. godini te prijave leta x dana prije leta.

Ima tu još previše komplikacija ali vjerujem da će stvati ići na bolje, ako ne nastaviti će svi na crnjak kao što se i do sada....

 

Malo je teško u naprijed X dana odrediti vrijeme letenja, pogotovo kada ne mogu pogoditi prognozu za sutra a kamo li za 7 dana pa se ti slikaj.

Xiaomi Mi MIX3 - MIUI Super Moderator
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

Imam takvu "igračku" i za sad neću ništa prijavljivati, pa baš da i moram v rešt!

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
Ajar kaže...
 

**prefarbat u crno i s piratskim logom + srednji prst 

 

Znam ponešto o ovoj temi i mislim da si i da ste malo većinom zabrijali svi. Nalazimo se u EU i dolaze nam EU prilagodbe pravila i zakona koji vrijede za sve članice unije. Odite u Španjolsku i vidjet ćete da i tamo postoji aplikacija za prijavu letenja dronom. Stoga da, moraš prijaviti let gdje god išao.

 

Padne ti dron od nekoga na tvoj skupi laptop, dron je neregistriran i neosiguran, ti dakle nemaš pojma čiji je... kako misliš doći do novaca za svoj laptop? I dalje mislite da je dobro biti neregistriran i neosiguran?

To ti je isto kao i za auto.

 

Što god vi mislili uređene države imaju pravila i zato su uređene, a mi balkanci smo vječno naučeni raditi po svome bez papira, bez ičega. Volite pričati kako neke države imaju imaju super cool stvari ali kada dođe ta primjena kod nas onda nije dobro. Dobro je samo dok pričamo o tome u vijestima.

6 godina
neaktivan
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
makopos kaže...

 

Što god vi mislili uređene države imaju pravila i zato su uređene, a mi balkanci smo vječno naučeni raditi po svome bez papira, bez ičega. Volite pričati kako neke države imaju imaju super cool stvari ali kada dođe ta primjena kod nas onda nije dobro. Dobro je samo dok pričamo o tome u vijestima.

 Nije to problem. Možemo svi biti registrirani i sve, ali je problem ostalo, ako i treba prijaviti let da se to može poslati preko interneta i gotovo. Isto tako, čeme provjera materijala u DGU?

Ja bih to jednostavno napravio ovako: Odeš na www.Prijava_Leta_Bespilotnih_Letjelica.hr, imaš tamo račun sa osobnim podacima, letjelica je prijavljena. I jednostavno odabereš točku na karti, upišeš vrijeme leta, makar to bilo za jednu minutu. I pritisneš Pošalji. I to je to. Na to se nitko ne bi bunio.

16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
GhostLoveScore kaže...

 Nije to problem. Možemo svi biti registrirani i sve, ali je problem ostalo, ako i treba prijaviti let da se to može poslati preko interneta i gotovo. Isto tako, čeme provjera materijala u DGU?

Ja bih to jednostavno napravio ovako: Odeš na www.Prijava_Leta_Bespilotnih_Letjelica.hr, imaš tamo račun sa osobnim podacima, letjelica je prijavljena. I jednostavno odabereš točku na karti, upišeš vrijeme leta, makar to bilo za jednu minutu. I pritisneš Pošalji. I to je to. Na to se nitko ne bi bunio.

Prijave leta se i rade preko interneta, njihove aplikacije. Agencija za zrakoplovstvo je nedavno rekla statistiku kako je prošlo ljeto više stranaca prijavljivalo letove nego sami hrvati.

Inače, ta ista agencija prima konstruktivne prijedloge i prilično su aktivni oko svih tih pravila stoga ako imaš nešto za predložiti pošalji im mail.

13 godina
offline
U Hrvatskoj dostupna registracija dronova putem In

 Koliko vidim po priloženim linkovima, ovi najmanji dronovi, praktički prave dvije kategorije, nikome ništa se ne prijavljuje.

Evo link, https://drone.ccaa.hr/user/index.php?dG1pcDJleFhjOFl0cXRvN01lUkgwZ3BpVzV0Mmw5TTUzSWtPa3gwQjRucz0%3D# i onda ima na dnu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 7:59 (dankopaic).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
makopos kaže...
Ajar kaže...
 

**prefarbat u crno i s piratskim logom + srednji prst 

 

Znam ponešto o ovoj temi i mislim da si i da ste malo većinom zabrijali svi.

 

Ok, slažem se većinom s tobom, no daj mi reci kakva je situacija vani s tim prijavljivanjem? Moraju li se i oni toliko zaje*avati unaprijed i slati materijale da bi izveli svog ljubimca vani i proletjeli malo?

6 godina
neaktivan
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
dankopaic kaže...

 Koliko vidim po priloženim linkovima, ovi najmanji dronovi, praktički prave dvije kategorije, nikome ništa se ne prijavljuje.

Evo link, https://drone.ccaa.hr/user/index.php?dG1pcDJleFhjOFl0cXRvN01lUkgwZ3BpVzV0Mmw5TTUzSWtPa3gwQjRucz0%3D# i onda ima na dnu.

 Eto sad ima opet raznih verzija zakona, npr najviša dopuštena visina. negdje piše 120m, negdje piše 100, ovdje piše "bez ograničenja" u nekontroliranom zračnom prostoru.

 

Tamo piše obavezna registracija ovdje, nije obavezna registracija. Pa ti onda znaj koji je ispravan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2019 12:02 (GhostLoveScore).
16 godina
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
Keops kaže...

 

Ok, slažem se većinom s tobom, no daj mi reci kakva je situacija vani s tim prijavljivanjem? Moraju li se i oni toliko zaje*avati unaprijed i slati materijale da bi izveli svog ljubimca vani i proletjeli malo?

 

Koliko ja znam to je bilo staro pravilo za slanje materijala. Sada treba samo prijaviti let i to je to.

6 godina
neaktivan
offline
Re: U Hrvatskoj dostupna registracija dronova pute
makopos kaže...

Prijave leta se i rade preko interneta, njihove aplikacije. Agencija za zrakoplovstvo je nedavno rekla statistiku kako je prošlo ljeto više stranaca prijavljivalo letove nego sami hrvati.

Inače, ta ista agencija prima konstruktivne prijedloge i prilično su aktivni oko svih tih pravila stoga ako imaš nešto za predložiti pošalji im mail.

 OK ako je tako, ja sam ovaj članak razumio da se samo registracija dronova vrši preko interneta a da se za prijave leta ide onim postupkom, slanje obrazaca, čekanje odobrenja itd...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice