Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

poruka: 28
|
čitano: 9.118
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici".
12 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Vrhunski članak! Hvala dr. Bereckom na objašnjenju i velike pohvale urednicima BUGa što ovakve korisne članke objavljuju tako da ne ovisimo u senzacionalističkim portalima. 

 
29 0 hvala 4
6 godina
protjeran
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Uredništvo mora zadovoljiti i nas željnih senzacija a mi smo većina.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Odličan članak!
 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

čim te liječnik zvizne nečim na latinskom ili kraticom, znaš da si ga najeb'o. (pembrolizumab?! tko ti naziv dade, mamulimu ...) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

e moj Ajare, a što dok ti zbog žene doktor prepiše "Dabustal"?

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Did12 kaže...

Vrhunski članak! Hvala dr. Bereckom na objašnjenju i velike pohvale urednicima BUGa što ovakve korisne članke objavljuju tako da ne ovisimo u senzacionalističkim portalima. 

 

Slažem se. Iako mi kadšto nedostaje stari profil BOL-a s više tehničkih članaka, i ovi popularnoznanstveni tekstovi ističu ih u moru loših portaal i običnih prenositelja vijesti. Nije isto kad ti tekst piše neki novinar i liječnik s osjećajem za pisanje: ovdje se jasno vidi razumijevanje tematike, iznošenje novih podataka i ljubav prema znanosti.

 

 

 

 

7 godina
online
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Ajar kaže...

čim te liječnik zvizne nečim na latinskom ili kraticom, znaš da si ga najeb'o. (pembrolizumab?! tko ti naziv dade, mamulimu ...) 

 

Podsjetilo me to na davna vremena dok sam bio mlad.

Jedan priglupi poznanik se ozlijedio na poslu.

Bio kod doktora i navrati on poslije u birc na cugu.

Izvadi on papir s dijagnozom da se pohvali.

Ja pogledam i pisalo je : fractura nekaj nekaj nekaj retardus.

Čim sam skužio da piše retardus odmah sam odvalio: pa kak su te odmah uspjeli skužit 

 

Koji sam ja kreten, lik nije narednih godinu dana htio rundu platit...

 

 

Kruha i igala...
5 godina
neaktivan
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Svaka čast doktorima i znansvenicima na njihovu trudu i radu. Vidi se da paze na sve bolesti jednako i da žele što manje smrtnih slučajeva od istih.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Sjajan članak, natjeralo me da nakon par godina se ulogiram i pohvalim autora.

Moj PC  
5 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Savršeno objašnjeno! još kad vidiš da je objasnio doc, kredibilitet članka je veći nego kod D.M. sa 24sata.

 

btw zna netko postoji li sljedeci pacijent te metode lječenja i kad bi mogli očekivat njegovo lječenje?

 
2 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me

Koliko sam uspio shvatiti iz medijskih napisa, kod još nekoliko pacijenata je u tijeku ovakva imunoterapija (odnosno, provedena je, a čeka se da prođe barem dvadesetak mjeseci bez znakova relapsa karcinoma prije nego što se terapija proglasi uspješnom).
Ukoliko tih par pojedinačnih "probnih" terapija bude uspješno, zatražit će se dozvola američke FDA agencije da se provede i na kohortnom uzorku (dakle, na većim grupama pacijenata). To za sada još nije započeto. Mislim da je "ponuda i potražnja" dragovoljaca za imunoterapiju ogromna već i u samom SAD-u, a istraživački timovi obično samostalno odaberu pacijente koji su im najpogodniji, jer od uspješnosti terapije kod ovih prvih, probnih pacijenata ovisi hoće li se potom dobiti odobrenje za masovnije kliničko testiranje.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.6.2018 18:13 (Doc Berecki).
16 godina
online
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Hm.. Primjećujem da pacijentica baš i nema dojke.

Po https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1827274 veličina dojke je faktor rizika (manje je bolje), možda i faktor kod liječenja?

 

PS. Na linku navode da i nošenje grudnjaka povećava rizik, što me ne čudi, donje rublje dobrano otežava ventilaciju, odn. povećava temperaturu a to sigurno ne pomaže ni grudima ni testisima..

Svemir.
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Sama ideja da naše tijelo ima sve što je potrebno za očuvanje zdravlja odnosno liječenje je - zen. Sviđa mi se taj put.

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Hvala na izvrsnom članku i izuzetno mi je drago da je eto barem jedna pacijentica izliječena pažljivo pripremljenim napadom složenom genskom terapijom. 

.
Dakle, ovdje je riječ o dvostrukom sekvenciranju genoma-pacijenta i tumora, i potom pažljivom odabiru mutacije koja je pogodna za prepoznavanje od strane limfocita? Kako se odabire koji je pogodan? Zvuči kao moguć odabir između uspješne i neuspješne terapije. Vjerujem da je zbog toga podosta pacijenata ipak umrlo unatoč istim provedenim postupcima, jer ako uzgojeni limfociti ne uspiju u prepoznavanju karcinoma od zdravog tkiva - ili napadaju i zdravo tkivo, ili nema vremena za ponavljanje postupka, jer to su pacijenti u terminalnim fazama? Vjerojatno zato i sami pričaju da je riječ o eksperimentalnoj fazi.
Mene sada interesira, ako to, iskreno se nadam, dođe do faze primjene - pošto pričamo o američkim dostignućima, dali oni mogu patentirati ovaj postupak i time spriječiti ostale klinike na ponavljanje postupka?
Bojim se da nam se opet ne događaju male Nore, tj. ucjene astronomskim cijenama terapije za pacijente? Dakle, dali se postupak može patentirati poput lijeka?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Sve je moguće patentirati i zaštititi: lijek, protokol, postupak, autorsku ideju.
I naravno - naplatiti.
Ne vidim zašto bi netko smio patentirati i polagati autorsko pravo na inovaciju ili originalni rad u području strojarstva, mehanike... ili umjetnosti (autorska prava u glazbi ili književnosti!), a to isto se ne bi smjelo u farmakologiji, medicini i slično.
Sve što je uloženo u rad na otkrivanju novoga lijeka je ekstremno skupo - i posve je logično da se od prodaje lijeka ili terapijskog protokola naplati sav rad i trud. I medicinari su ljudi koji jedu, stanuju, odijevaju se i imaju obitelji... od nečega trebaju živjeti.
Pitanje skupoće se rješava konkurencijom na tržištu: ovaj tim je prilično detaljno i javno objasnio kako je došao do imunoterapijskog otkrića. Svaki iole talentiraniji tim farmaceuta, biologa i liječnika koji raspolaže dobrim laboratorijskim resursima bit će sposoban reproducirati te rezultate. A konkurencija na tržištu će regulirati i cijenu. Što se lijek bude masovnije proizvodio, bit će dostupnji - i jeftiniji.
A o Nori ne bih previše trošio vremena: najveći dio spomenute "ucjene" nisu generirali oni koji su je trebali liječiti, nego - putem medija - oni koji su prikupljali novac za liječenje.
Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
8 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
overhaul kaže...


Mene sada interesira, ako to, iskreno se nadam, dođe do faze primjene - pošto pričamo o američkim dostignućima, dali oni mogu patentirati ovaj postupak i time spriječiti ostale klinike na ponavljanje postupka?

 Naravno, mogu i  hoće. Pojedinci imaju perfektan poslovni model - nađeš firmicu koja ima jedinstven lijek protiv neke bolesti, kupiš je i digneš cijene za 600 ili 2000%. Doslovce. Ili imaš lijek kojem je odavno istekao patent, ali svakih 17 godina patentiraš aplikator - pumpicu. Ili kad istekne patent za jednu molekulu koja uvijek dolazi kao mješavina izomera, patentiraš pročišćeni oblik koji ima samo jednu varijantu i koja najčešće ima jednak učinak kao i mješavina. Vrhunac cinizma je izrada lijeka za bolest za kojeg već postoji lijek/terapija, ali se patentira novi. Za odobrenje FDA i sličnih agencija potrebno je samo dokazati da je lijek bolji od placeba, ne i da je bolji od postojećih lijekova. Biznis.

Ja rekoh
16 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

Uobićajeno od "Doca", informativan i zanimljiv članak. Hvala! Obzirom na stanje u našem zdravstvu i preopterećenost liječnika, nije mi baš jasno gdje g. Berecki nađe vremena baviti se tolikim različitim medicinskim i drugim novostima, prikupiti dodatne informacije i to sve uobličavati u članke. Zar je našao naćin da mu svaki dan traje 30 sati?

Moj PC  
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
UniqueBug kaže...

...nije mi baš jasno gdje g. Berecki nađe vremena 

 dežurstva...

mlađi doktori peglaju sestre u ostavi za metle, a stariji skupljaju mudrost 

5 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Sto to vridi u zemlji u kojoj ministar zdrastva....kaze da jedan pop vridi vise nego 20 doktora
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Doc Berecki kaže...
Sve je moguće patentirati i zaštititi: lijek, protokol, postupak, autorsku ideju.
I naravno - naplatiti.
... od nečega trebaju živjeti.
Pitanje skupoće se rješava konkurencijom na tržištu: ovaj tim je prilično detaljno i javno objasnio kako je došao do imunoterapijskog otkrića. Svaki iole talentiraniji tim farmaceuta, biologa i liječnika koji raspolaže dobrim laboratorijskim resursima bit će sposoban reproducirati te rezultate.

 Dobro to je legitimno; pitam samo mogu li tužiti poput ovih raznih američkih patent trolova klinike koje uspiju (držim fige) reproducirati postupak? Imaju li pravo osporiti aplikaciju ostalim klinikama i držati monopol? Neznam kako to u medicini funkcionira. Znam da je recimo onaj pfizer s vijagrom dobar dio vremena imali monopol dok nije isteklo patentno pravo? Dakle, mogu li u medicini spriječiti konkurenciju ovakvog tipa? Poštop ovdje ne ppričamo o tableti, nego poprilično složenom procesu.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za medici

e, da: 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Doc Berecki kaže...

Sve što je uloženo u rad na otkrivanju novoga lijeka je ekstremno skupo - i posve je logično da se od prodaje lijeka ili terapijskog protokola naplati sav rad i trud. I medicinari su ljudi koji jedu, stanuju, odijevaju se i imaju obitelji... od nečega trebaju živjeti.

 Lijepo rečeno, no problem kompletnog čovječanstva leži u pohlepi i gomilanju novca na hrpe.

Neće tu puno profitirati "jadni" znanstvenici koji su godinama danonoćno radili na istraživanju već mogući jedan financijer ili kompanija koja je uložila u istraživanje.

Zašto bi moj sin imao četiri jahte po miliJON dolara kad njegov kolega ima deset jahti po deset milijona dolara a koga briga za luzere.

Živia Mamić.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
16 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Anđeo bez falinge kaže...
Doc Berecki kaže...

Sve što je uloženo u rad na otkrivanju novoga lijeka je ekstremno skupo - i posve je logično da se od prodaje lijeka ili terapijskog protokola naplati sav rad i trud. I medicinari su ljudi koji jedu, stanuju, odijevaju se i imaju obitelji... od nečega trebaju živjeti.

 Lijepo rečeno, no problem kompletnog čovječanstva leži u pohlepi i gomilanju novca na hrpe.

Neće tu puno profitirati "jadni" znanstvenici koji su godinama danonoćno radili na istraživanju već mogući jedan financijer ili kompanija koja je uložila u istraživanje.

Zašto bi moj sin imao četiri jahte po miliJON dolara kad njegov kolega ima deset jahti po deset milijona dolara a koga briga za luzere.

Živia Mamić.. 

 Mamić nije trošijo na jahte nego vjenčanice :) 
https://www.24sata.hr/show/najskuplje-svadbe-zbog-jednog-dana-potrosili-pravo-bogatstvo-536088
https://www.gloria.hr/fokus/zvjezdane-staze/svadba-o-kojoj-bruji-zagreb-pogledajte-vjencanicu-u-kojoj-se-danas-tia-jurcic-udala-za-marija-mamica/6648900/
Nisam samo skontao jel se to isti sin neprestano ženi ili što. No... 

Da se vratim na temu; što je sa terapijom retrovirusima? 
https://www.bbc.com/news/uk-wales-44237820?
Edit, kad sam već ovdje... priča o karcinomu za nas u hrvatskoj nije samo usputna razbibriga(slika dolje). Da smo ovako visoko u ekonimiji ili stručnoj spremi...
(u prilično smo čudnom društvu)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.6.2018 19:38 (overhaul).
6 godina
protjeran
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
overhaul kaže...

(u prilično smo čudnom društvu)

 Gledao sam taj zapis prije neki dan i bilo mi je čudno što smo mi i Mađari tako visoko.

Tko je kriv ?

Uvijek hvalimo naše "medicinare".

Možda je problem u lošoj educiranosti naših specijalista onkologa u liječenju karcinoma.

Nisu oni svete krave da se o njima ne bi i negativno kritički pisalo.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
16 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Anđeo bez falinge kaže...
overhaul kaže...

(u prilično smo čudnom društvu)

 Gledao sam taj zapis prije neki dan i bilo mi je čudno što smo mi i Mađari tako visoko.

Tko je kriv ?

Uvijek hvalimo naše "medicinare".

Možda je problem u lošoj educiranosti naših specijalista onkologa u liječenju karcinoma.

Nisu oni svete krave da se o njima ne bi i negativno kritički pisalo.

 A moguće je da naši imaju bolju dijagnostiku i iskreni su, pa znaju bolje i priznaju od čega je netko umro. Šta ja znam, možda u državama s najmanje prijavljenih smrti od karcinoma - npr. u Kataru samo napišu "bog dao, Bog uzo" ?
No opet, to bi onda značilo da takve doktore dijagnostičare kao hrvatska ima i Zimbabwe, Tongo, Dominikanska republika i t.d.
Drugo objašnjenje moglo bi se potražiti u čemu smo mi i mađari slični. Prije svega, trebalo bi vidjeti koji dio Mađarske i koji dio Hrvatske ima najveći mortalitet od raka. Nešto mi govori da je ovdje bitnija geografska lokacija i shodni običaji nego političke nacionalne granice. Možda nas stvarno sve skupa ubijaju kulenove seke i zimske salame (izostavio sam domaći špek i šunke jer kažu da su glavni kancerogeni sastojci nitrati i nitriti u industrijski obrađenim suhomesnatim proizvodima). No puno je vrsta karcinoma, pa bi netko tko se time bavi mogao bolje objasniti zašto mi i mađari.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
6 godina
protjeran
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
overhaul kaže...

 A moguće je da naši imaju bolju dijagnostiku i iskreni su, pa znaju bolje i priznaju od čega je netko umro. Šta ja znam, možda u državama s najmanje prijavljenih smrti od karcinoma - npr. u Kataru samo napišu "bog dao, Bog uzo" ?
No opet, to bi onda značilo da takve doktore dijagnostičare kao hrvatska ima i Zimbabwe, Tongo, Dominikanska republika i t.d.
Drugo objašnjenje moglo bi se potražiti u čemu smo mi i mađari slični. Prije svega, trebalo bi vidjeti koji dio Mađarske i koji dio Hrvatske ima najveći mortalitet od raka. Nešto mi govori da je ovdje bitnija geografska lokacija i shodni običaji nego političke nacionalne granice. Možda nas stvarno sve skupa ubijaju kulenove seke i zimske salame (izostavio sam domaći špek i šunke jer kažu da su glavni kancerogeni sastojci nitrati i nitriti u industrijski obrađenim suhomesnatim proizvodima). No puno je vrsta karcinoma, pa bi netko tko se time bavi mogao bolje objasniti zašto mi i mađari.

Odmah problem.

Evo, malo od ovogašto sam pročitao govori da nisu opasni nitrati već kad se unesu u mesnim prerađevinama pretvore se u nitrite.

E paz sad.

Mi nitrate uzimamo i iz organske hrane, iz voća, povrća bla..bla ali priroda se pobrinula da taj nitrat dolazi s vitaminom C i ostalim antioksidansima i oni zamisli, ne dozvole jednom nitratu da se pretvori u nitrit i nitrozamin.

Kaj sad kažeš ?

Al vidi ovo. Kažu tu da  spanać, cvekla i šargarepa  imaju jako puno nitrata ali nije mi logično, jer sam čuo da to povrće ima i vitamina C pa se ne bi trebali bojati no, evo.

 

Zaključak !

Kancer od nitrita iz mesnih prerađevina dobiju samo oni koji ne uzimaju uz te prerađevine organsko voće ili introvezno vitamin C. 

Mi što rokamo redovito Natural Wealth ABC Plus smo mirni jer se nitrati mogu slikat. 

Moje preporuke, koristim 20 godina navedeni preparat. https://naturalwealth.com.hr/abc-plus-proizvod-15/

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
8 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
@overhaul:

Ima nešto u vezi s Mađarskom. Sjeverne županije koje graniče s njima su najpogođenije, slavonija baš i ne.
https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2013/11/Bilten-2013_final.pdf
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Imunoterapija karcinoma dojke: velik dan za me
Feudalac kaže...
@overhaul:

Ima nešto u vezi s Mađarskom. Sjeverne županije koje graniče s njima su najpogođenije, slavonija baš i ne.
https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2013/11/Bilten-2013_final.pdf

 E to je dobar link. Tu se vidi da nisu samo "kulenove seke", tj. rak kolona, prednjačimo negativno prema europskom prosjeku i u raku grlića maternice, dojke, pluća... posebno su indikativne smrtnosti:
npr. mortalitet nakon otkrića raka dojke kod nas je 45, a u eu 27 (na 100 000). I što je najgore, mortalitet neprestano kontinuirano raste, s tim da je 1999 (?) imao još i  snažan skok. 
Dakle, lijepa vijest je da imunoterapija napreduje... ali bilo bi fantastično da mi skužimo što to kod nas ne štima, i da shodno tome rak ni ne dobijemo. Ako je to ikako moguće.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice