Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

poruka: 22
|
čitano: 5.215
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij".
15 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

odmah se da naslutiti kako će na ovim osnovama neretvansko ušće energetski procvasti za manje od tisuću godina. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

Fantastična stvar, još da ju je primjeniti u praksi. Naše rijeke koje utječu u Jadran nisu nešto velike i bogate vodom, ali dalo bi se izvući dosta energije i iz njih. Zamislite koliko energije ima na ušćima velikih rijeka - Dunav, Nil, a tek Amazona...A ako se dobro sjećam, još je Jules Verne u svojoj knjizi 20000 milja pod morem opisao kako se dobiva struja iz dva sloja vode nejednake gustoće i slanosti. S obzirom da sam knjigu pročitao prije 45+ godina, ne sjećam se detalja, ali na Nautilusu je dobro radilo (barem u priči).

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2019 11:48 (učo).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
Ne moramo zamišljati, piše u članku.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
Potencijalni problem je što nije voda samo slana ili samo neslana nego postupno postaje slanija. Samim time razlika u salinitetu postoji tek na većoj udaljenosti.

Osim toga, mora su negdje slanija, a negdje neslanija. Primjerice, pijenjem Crnog mora se može utažiti žeđ koliko je neslano.

Pohvalno je da se time netko bavi, ali sumnjam da će to skoro biti vijabilno.
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

Bez ljutnje...ali bez nuklearne fuzije,sve je to pičkin dim:(

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

Sve je to super  ALI koliko sam shvatio ovamembrana radi sa čistom ( destiliranom) vodom.

 

A šta sve ima u rijekama, koliko blata, mulja i čega sve drugog ne.... volio bih vidjeti tu membranu koja će raditi s tom vodom.

 

Zanima me i kako bi to tehnički izveli? - pregradili rijeku membranom? - a šta će biti onda sa ribama i ostalim bubama u vodi?

 

 

 

čini mi se da ništa od toga

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij
Jules Verne je govorio o dobivanju energije (struje) iz razlike temperature vode na površini i dubini. Na tom principu radi tzv. OTEC elektrana. Teoretski limit ovog načina proizdvonje energije je 4 kW/m2, dok je taj limit kod iskorištavanja solarne energije 1 kWh/m2, dakle četiri puta manji - s time da sunce ne sija cijeli dan, a rijeka teče, teče, teče...
 
3 0 hvala 4
6 godina
neaktivan
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene

Nisam još čuo za to, zvuči zanimljivo.

5 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

Zgodna ideja, ali meni "osmoza" zvuči - sporo. Kroz velike rijeke šibaju ogromne količine vode. Na primjer, Dunav ima prosječni istjek preko 7 miliona litara u sekundi. Ne zvuči mi vjerojatno da bi neko osmotsko postrojenje prihvatljive veličine i cijene moglo podnijeti ni blizu toliki protok. Možda da probaju sa genetski modificiranim turbo-mrkvama.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

izvrstan članak, baš me zaintrigiralo za te OTEC elektrane...

 

a propos mrkava:

 

Časna majka, predstojnica samostana, pozove sve časne u dvorište samostana i veli im:

 

drage moje sestre imam jednu vrlo lijepu i jednu lošiju vijest....

 

sve sestre utihnu i čekaju, veli predstojnica:

 

dobit ćemo pun kamion sočnih, dugih, velikih debelih mrkvi !!

 

sve se časne pogledavaju, smješkaju se, tu i tamo se otme cijuk nekoj...

 

Predstojnica:

 

loša je vijest, da ćemo ih dobiti naribane....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
Space Cadet kaže...

Zgodna ideja, ali meni "osmoza" zvuči - sporo. Kroz velike rijeke šibaju ogromne količine vode. Na primjer, Dunav ima prosječni istjek preko 7 miliona litara u sekundi. Ne zvuči mi vjerojatno da bi neko osmotsko postrojenje prihvatljive veličine i cijene moglo podnijeti ni blizu toliki protok. Možda da probaju sa genetski modificiranim turbo-mrkvama.

Brzo i sporo je samo pitanje površine. Membana formirana u cjevčice bi mogla imati u 1 m3 povšinu i nekoliko stotina m3, ako ne i više, pa kad taj protok podijeliš s površinom, dobiješ puno manju brzinu kroz membranu.

 

Međutim, veće ograničenje predstavlja ekološki utjecaj - tek ograničeni dio toka rijeke se može preusmjeriti kroz membranu jer je boćata voda u ušću i ispred ušća bitni dio ekosustava i bez nje bi mnoge vrste izumrle. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
Ajar kaže...

odmah se da naslutiti kako će na ovim osnovama neretvansko ušće energetski procvasti za manje od tisuću godina. 

 reka je jedan stari poglavica Indijanaca da će se naša planeta obnoviti sigurno za miljun godina..

od kuda njemau ta matematika ?

 

naš dr.Raos kao osvjedočeni vjerski DEIST čudno zbori i nije mi baš jasno o čemu se radi..... morate mene shvatiti da su počeli blagdani a moje legice i lege već smo počeli s "veselicom" i dragi bog nam dao zdravlja da ne pretjeramo...

 

vi me Pezioneri gdin dr. ajar i dr. Raos patite i samo tu mučite naš napaćeni narod s vašim stresovima koje vučete iz djetinjstva.....

 

opustite se, boli nekoga racku kako se osjećate emocionalno jer je najbolje da se osjećate dobro, ne morate imati ni društvo za blagdane, sami SMO sebi dovoljni.

 

želim Vam ugodne blagdane, zezajte se i s bogom i s politikom, no nemojte vući frustracije i prebacivati ih na ......

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
MrBlc kaže...

Brzo i sporo je samo pitanje površine. Membana formirana u cjevčice bi mogla imati u 1 m3 povšinu i nekoliko stotina m3, ako ne i više, pa kad taj protok podijeliš s površinom, dobiješ puno manju brzinu kroz membranu.

 

Međutim, veće ograničenje predstavlja ekološki utjecaj - tek ograničeni dio toka rijeke se može preusmjeriti kroz membranu jer je boćata voda u ušću i ispred ušća bitni dio ekosustava i bez nje bi mnoge vrste izumrle. 

 eto, kada već pišem, ne kontam zašto si ti uvijek u igri objašnjavanja, tko ti želiš biti i što želiš ?!

dobro je Berecki napisao, a i to što je napisao kasno je shvatio, ili je shvatio pogrešno, a ? tako život ide...netko shvati nešto ranije, netko kasnije...

 

i sada JakoveP nemoj lupati TD. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

zagorci odavno energiju proizvode miješanjem kisele vode (pH 0-5, al pari s drugim sastojkom) i delanca, najčešće u omjeru 2:8. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
Anđeo bez falinge kaže...

 eto, kada već pišem, ne kontam zašto si ti uvijek u igri objašnjavanja, tko ti želiš biti i što želiš ?!

dobro je Berecki napisao, a i to što je napisao kasno je shvatio, ili je shvatio pogrešno, a ? tako život ide...netko shvati nešto ranije, netko kasnije...

Ovaj put bih se u toj "igri objašnjavanja" volio naći s druge strane "katedre", pa da mi netko objasni što je pjesnik htio reći. Općenitog dojma sam da piše kad već piše, pa nije bitno što piše...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

nemoj se ljutiti, je li bitno ili nije bitno..

možda pišem nebitno a što bi naš prijatelj rekao..nisi dovoljno bogat da bih te darivao, ili nešto slično....

 

pusica, mrBlanck..

 

i, opet, znao sam da će me JakovP pratiti i lupiti TD... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2019 15:05 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij
Ne vidim neki veliki tehnički problem glede elektrana koje iskorištavaju energiju miješanja vode. Na ušću bi se rijeke postavile nizvodno, paraleno s tokom rijeke, cijevi, promjera recimo 1 m, kroz koje bi protjecala morska voda. Jedan metar takve cijevi mogao bi davati (idealno) 12 kW, kilometar 12 MW.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene
danen kaže...
Jules Verne je govorio o dobivanju energije (struje) iz razlike temperature vode na površini i dubini. Na tom principu radi tzv. OTEC elektrana. Teoretski limit ovog načina proizdvonje energije je 4 kW/m2, dok je taj limit kod iskorištavanja solarne energije 1 kWh/m2, dakle četiri puta manji - s time da sunce ne sija cijeli dan, a rijeka teče, teče, teče...

 Je, potražio sam knjigu i pogledao nakon što si mi rekao kako se ne misli na energiju dobivenu iz miješanja slane i slatke vode. Čuj, ipak je prošlo 40+ godina od kada sam to čitao, nije problem zbuniti se u detalju. U svakom slučaju hvala, malo sam proučio i te OTEC elektrane - zanimljiva stvar.

dolazim odmah - Godot
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene

Nije tehnički problem, već ograničenje količine energije koja se tako može dobiti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij
Nije problem ograničenje energije (koja se tako može dobiti) nego naš odnos prema alternativnim (obnovljivim) izvorima enerije. Nekoć su elektrane bile dva tipa, termoelektrane (na ugljen) i hidroelektrane. No nova se energetika osvlanja na raznovrsne izvore. Ne može se sve riješiti sunčevom energijom ili energijom vjetra, ali ako ima deset dobrih alternativnih izvora oni lako mogu zamijeniti jedan stari - termoelektrane. Stoga treba razvijati načine iskorištavanja obnovljivih izvora, ma koliko malo oni mogli pridonijeti ukupnoj proizvodni električne eneregije.
 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – ene

Slažem se da treba težiti raznovrsnosti obnovljivih izvora, ali nije bitno koliko puno ili malo energije možemo dobiti, već "cijena" te energije i u kontekstu ulaganja i u kontekstu ekološkog utjecaja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Iz miješanja slane i slatke vode nastaje – energij

Ovih 0,7 kWh/m3  mi izgleda prilično malo, ali kad pogledamo koliko je visoka klasična brana koja daje istu količinu energije, ispada nešto nevjerojatno, brana bi bila visoka 250 metara. Ne mogu da vjerujem, ili sam pogriješio u računu ili je ovo vrlo vrlo veliki novi izvor obnovljive energije (uskoro) dostupan čovječanstvu.  

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice