Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 438.428
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
fer-de-lance kaže...

Cijelu godinu uzimamo zato kaj sve te agencije kaj rade statistike ih rade po godinama, a tak i mora biti, jer su neke stvari sezonalne.

 

 Ne, imaš statistike umrlih na tjednoj bazi, pa onda naravno i na mjesečnoj. Ali priučeni novinari iz Jutarnjegi i 24 sata će ti prezentirati godišnju jer za drugo ni ne znaju.

Gdje bi oni koji koriste statističke podatke došli kada bi imali sve samo na godišnjoj razini. U prometu se nesreće vode po danu u tjednu i dobu dana, jer su to bitni faktori. Znači treba sagledati kontekst, a ne uzet prvo što ti dođe pod ruku.

 

fer-de-lance kaže...

 

A ovaj dio za zemlje koje imaju puno prijavljenih mrtvih od korone - to je ono kaj se stalno ponavlja; mrtvi s koronom.

Metode za točno utvrđivanje nema, niti je moguća.

 

 Pa ako Švedska ima prijevljeno 6000 umrlih od korone, a u istom razdoblju ima ukupnu smrtnost povećanu za 5000 (otprilike, nisu točni brojevi), a slično imaš i u Americi, onda to ipak nešto govori, zar ne?

Ako gledaš cijeli svijet onda je situacija puno mutnija. Mzopg ti je dao graf, a ovdje možeš jednostavno vidjeti smrtnost za Evropu po nekim državama: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

Odstupanja od prethodnih godina su vrlo uočljiva i poklapaju se s razdobljem kad je i prijavljen najveći broj kovid žrtava. Tako da nek velike sumnje u točnost brojanja nema.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.11.2020 21:29 (Visak).
15 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Bilo bi lijepo što se tiče razgovora a logično što se tiče pameti da jedna i druga strana u ovoj temi razgovaraju o stvarnim činjenicama i konkretnim brojkama. Vidio sam svega i svašta do sad, pretjerivanja na jednoj i drugoj strani a sve to skupa ne donosi ništa dobro.

Za početak, službeni podaci WHO-a govore o smrtnosti  od 2.366% https://covid19.who.int/

Gledano globalno i bez emocija to je vrlo mali broj, ali kad se baš u tom postotku nađe netko nama blizak, malo je teže razmišljati objektivno. Ali ipak, po svim normalnim razmišljanjima to je vrlo mali broj.

Neki se pitaju hoće li taj broj rasti, vjerojatno hoće ali opet ako gledamo ovaj službeni graf vidimo da unatoč velikom broju povečanja zaraženih, smrtnos raste zanemarivo (prvi graf na stranici ). https://ourworldindata.org/mortality-risk-covid

 

Zadnjih dana  mnogi govore o dolasku cjepiva i o tome da se treba ili ne treba cjepiti.  Opet, samo službeni podaci govore da za kvalitetno cjepivo treba proći minimalno 10-30 godina. 

 

https://www.businessinsider.com/how-long-it-took-to-develop-other-vaccines-in-history-2020-7

https://www.givingcompass.org/article/how-long-does-it-take-to-research-and-develop-a-new-vaccine-effective-altruism-forum/?gclid=CjwKCAiA-_L9BRBQEiwA-bm5fuB7BIFytRZASZ_IqV3XvZtPGbxU92fXXZ0upq9JV0dC_uk507e6UBoCxQYQAvD_BwE

https://www.vaccineseurope.eu/covid-19-qa/how-long-does-it-take-to-develop-a-vaccine

 

Znam da neki ne vjeruju u ovo ili misle da širim teorije zavjere ali potražite sami ili pitajte nekog stručnjakau tom području.

 

Poanta mog posta je da ćete upravo vi odlučiti hočete li riskirati sa smrtnošću od 2.3% ili sa cjepivom koje dolazi nakon godinu dana istraživanja. Također dajte i drugima priliku da odluče o tome, bez nametanja vašeg stava.

Moj PC  
2 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jebemti ja odluku drugih u ovakvoj situaciji, pa nije to pitanje tko će kupit kilu banana, a tko ne. Netko drugi je u zagrebu odlučio biti nemaran, zbog te odluke moj dida je u subotu preminuo od korone, iako se sam čuvao i pazio. Jbga, netko očito nije pazio, taj netko je još uvijek živ i nema neke teže simptome. Moj dida je u bolnicu došao donekle ok u petak, navečer se pogoršalo toliko da su ga stavili na morfij, ujutro je bio gotov. Je, imao je preko 80, ali bi ja svejedno volio da je poživio još koju godinu, jer kad nekog nema i jedan dan više se čini neprocjenjivim.
Da je ostao na viru, gdje sam ja odlučio poštovati preporučene mjere, možda bi bio živ. Barem je zasad tako s bakom, koja je još živa i donekle zdrava.
11 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Nazalost ekonomski psiholoski socijalni i razni drugi efekti korone ce biti mnogo mnogo gori od broja umrlih.

Turizam je u svijetu umro (za neupucene) nasa drzava zivi od toga(startupove jednoroge elektricne automobile necu brojat jer smo s njima jaci od jedne Švicarske)...  To prehranjuje veliki broj obitelji od dalmacije istre primorja slavonije zagreba i svih koji dolaze na sezonu do pomoraca agencija taksista lokalnih restorana i slicnih stvari koje se sad nemogu sjetit. 

Virus se vise nikako ne moze sprijecit da cirkulira pogotovo ne maskama jer nisu nepoznati ljudi na cesti problem, problem je zatvoreni prostor di smo u vecini sa obitelji i prijateljima...  Zalim sve umrle i drzim se mjera za sebe ali lockdown zatvaranja i sve slicno tome je pogrešno jer to je vec trebalo bit napravljeno i sad je to prekasno... 

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Louis Pluto kaže...

sorry

 

Puj

Đe sam ja?!?!?!

Kako te sram nije!

 

12 godina
odjavljen
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Još bi htio dodati da u prirodi, barem koliko ja znam, nema ništa što ima sve najbolje od svih strana.

Drugim riječima ako uzmemo dvije strane kod virusa - smrtnost i infektivnost. Nemoguće je da virus bude smrtonosan do bola, a da se opet lagano prenosi.

 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
dreadmoore kaže...

Evo jedna mala anketa da vidimo kako forum diše na ovu pandemiju. 

 jel ovo ozbiljno? ne poznajem nikog IRL tko se želi cijepit i bit pokusni kunić radi prehladice

6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...

Još bi htio dodati da u prirodi, barem koliko ja znam, nema ništa što ima sve najbolje od svih strana.

Drugim riječima ako uzmemo dvije strane kod virusa - smrtnost i infektivnost. Nemoguće je da virus bude smrtonosan do bola, a da se opet lagano prenosi.

 Zar su to jedine dvije strane kod virusa?

7 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
fer-de-lance kaže...

Cijelu godinu uzimamo zato kaj sve te agencije kaj rade statistike ih rade po godinama, a tak i mora biti, jer su neke stvari sezonalne.

 

 Ne, imaš statistike umrlih na tjednoj bazi, pa onda naravno i na mjesečnoj. Ali priučeni novinari iz Jutarnjegi i 24 sata će ti prezentirati godišnju jer za drugo ni ne znaju.

Gdje bi oni koji koriste statističke podatke došli kada bi imali sve samo na godišnjoj razini. U prometu se nesreće vode po danu u tjednu i dobu dana, jer su to bitni faktori. Znači treba sagledati kontekst, a ne uzet prvo što ti dođe pod ruku.

 

fer-de-lance kaže...

 

A ovaj dio za zemlje koje imaju puno prijavljenih mrtvih od korone - to je ono kaj se stalno ponavlja; mrtvi s koronom.

Metode za točno utvrđivanje nema, niti je moguća.

 

 Pa ako Švedska ima prijevljeno 6000 umrlih od korone, a u istom razdoblju ima ukupnu smrtnost povećanu za 5000 (otprilike, nisu točni brojevi), a slično imaš i u Americi, onda to ipak nešto govori, zar ne?

Ako gledaš cijeli svijet onda je situacija puno mutnija. Mzopg ti je dao graf, a ovdje možeš jednostavno vidjeti smrtnost za Evropu po nekim državama: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

Odstupanja od prethodnih godina su vrlo uočljiva i poklapaju se s razdobljem kad je i prijavljen najveći broj kovid žrtava. Tako da nek velike sumnje u točnost brojanja nema.

 

 

 Prvo, mala isprika, ja sam krivo napisao, očekivano broj umrlih ove godine u svijetu je za razliku od prošle godine + cca. 250 000 veći od prošle, tj. cca. 1,2 milijuna.

I taj se broj treba rasporediti na dio populacije koji umire svaki godine više, tj. zapadni svijet (ne znam koliko točno spada pod to, ali vjerovatno pola svjetske populacije).

A normalno da imaš statistiku na dnevnoj bazi, i tjednoj, koja je još neusklađena, a i kad se uskladi,  ako gledaš dnevno i tjedno uvijek imaš nagle peakove u grafu, a budući da sad ništa ne funkcionira kak spada, i usklađivanje podataka bude išlo sporije, pa pričekaj.

A godišnja statistika se uzima baš zato da se vidi sezonalnost smtnosti: npr. ako u svibnju umre više ljudi nego u prosincu vrijeme je za alarm,  i onda je i logično sa ima više mrtvih onda kad  se očekuje više mrtvih.

Sad lijepo probaj zbrojiti na eurostatu sve upisane podatke za npr. Italiju (najviše pogođena), tj. zbroji sve tjedne do sad i pomnoži x 1.1 za faktor koji bi linearno bio do kraja godine, tj. možeš i puta 1.15 jer očekuješ nagli rast smrti, i onda imaš jedan broj koji lako usporediš s prijašnjim godinama za koje imaš točne podatke, pa pogledaj kakav je npr. trend u zadnjih 10 godina i onda vidiš jel sve očekivano. 

Znam da budeš sad rekao: pa tek sad budu počeli umirati u Italiji, ali navodno nije tak, tak da bi ti ovakav izračnu trebao dati dobre aproksimacije.

Ili bude netko od kolega to izračunao, ima ih koji vole izračune i grafove.

A ovo za Švedsku isto pogledaj, koliki je očekivani porast i budući da su brojčano isto jako mala zemlja koliko odstupanje možeš očekivati.

Npr. u RH je s puno mannom populacijom 2017. u doba najveće epidemije od suvereniteta RH bilo nekih 3000 viška mrtvih, što ti isto govori nekaj, tj. dajr neki bazni orijentir kak zapravo izgleda odstupanje od očekivanog broja.

A ovo 6000 umrlih od korone, i 5000 viška ti isto uopće ništa ne govori jer ne znaš koliko je trebalo biti,  niti znaš koliko zapravo i je od korone (premda se slažem da svakoga tko je imao koronu treba pisati da je umro od korone, jer ionak nemre nitko dokazati da je ili nije,  a bar to ljudima diže morala, premda mi je malo bezobrazno pisati one umrle od sepse i u prometnim nesrećama pod to, ali političari su uvijek beskrupulozni, pa neka ih).

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
memulica kaže...

Dakle sad treba naučiti ŽIVJETI sa tim novim virusom, kao što smo naučili živjeti sa virusima gripe i ostalim bolestima kroz povijest.

  

 Nismo mi naučili živjeti s virusom gripe, nego imamo cjepivo pa procijepimo one ugrožene a ostali se ponašaju gotovanski i hodaju okolo s gripom i šire ju. Da smo prije 30 godina naučili da se s gripom ne ide na posao, u školu i po kavama i da je svaki pojedinac odgovoran da mora zaštititi ostale ovaj sad virus nebi bio problem jer bi se ljudi znali ponašati. Razmislite što bi se desilo da sad naglo nestanu sve rezerve cjepiva protiv gripe i da ne postoji mogućnost da se napravi novo. Imali bi istu situaciju kao sa koronom. Nije ona toliko smrtonosnija, samo ne postoji cjepivo da se zaštite ugroženi.

 

Što se lockdowna tiče on sad više nema apsolutno nikakvog smisla jer je virus svuda. Napraviš lockdown i oni koji bi i dalje morali raditi bi ga uredno širili u svoje obitelji. Zatvoriš puno ljudi u kuću, koju masa neće provjetravati i kad dođe jedan zaražen doma zarazit će sve. Proizvodnja i trgovina su manje više uredno radile i u trećem tako da bi radile i sad i ti ljudi bi uredno zaražavali svoje doma. Budimo realni, zbog idiotizma u trećem mjesecu lockdown si ne možemo priuštiti. Umjesto da smo u trećem mjesecu imali ovakve mjere kakve imamo sad, jer se svaki zaraženi ionako trpao u bolnice, a ljudi su toliko bili u panici da si mogao pratiti svaki kontakt svi su se ukenjali i napravili mjere kao da imamo zarazu kugom i kolerom odjednom.Da smo tad samo ograničili okupljanja, uveli razmak itd imali bi prostora za strože mjere koji sad nemamo i nebi se doveli u situaciju da nakon 6 mjeseci "ničega" ljudi ne vjeruju više nikome i nemaju se namjeru pridržavati mjera (kad sam to govorila početkom godine onda su mi ovdje pojedinci skočili za vrat da pričam gluposti i da je sve pa i ukidanje javnog prijevoza potpuno opravdano).

 

 

 

Inače samo da znate bolnice prešutno rade samo hitne slučajeve i ove gluposti oko normalnog funkcioniranja sustava su upravo to- glupost. I to sve zahvaljujući našim idiotskim protokolima.

Zbog budalaština oko papira su bolnice u komi i sve funkcionira samo dok ne završite u bolnici. Tad više ništa ne funkcionira. 

 

Stara mi je u petak pala, polomila se i završila u bolnici. Radili su joj brzi test, ali za operaciju se ne priznaje brzi test nego treba papir iz Štampara koji potvrđuje brzi test(glupost broj 1). Pošto nije bila životno ugrožena, ali joj je trebala operacija čim prije ostavili su ju u bolnici i čekali su potvrdni nalaz iz Štampara držeći je u izolaciji jer sve moraju tretirati kao pozitivne. Nebitno dal si pozitivan, negativan ili prebolio koronu dok ne dođe papir iz štampara svi su za njih pozitivni a takvi ne smiju na operaciju ukoliko ne doneseš crijeva u vrećici ili ti fali pola glave (glupost broj 2). Čekali su nalaz više od 30 sati(rezultate su javili par sati nakon slanja uzoraka telefonski ali treba papir) iako je operacija trebala biti napravljena unutar 9 sati od ozljede i čekali bi i dalje da doktor nije popizdio i urlao na telefon da mu pošalju nalaz pa su onda nalaz poslali mailom. U otpusnom pismu su morali napomenuti da je nalaz došao mailom. U 2020g oni moraju dobiti papirnati nalaz da bi poštivali protokol (glupost br 3).

Ni 24h nakon operacije su ju sprašili doma, zajedno sa još hrpom ljudi koji su isti dan operirani, sa rezervnim kirurškim flasterom da joj to neko doma promijeni jer rana logično još uvijek krvari ko blesava i rekli da se javi svom doktoru. Žena je zbog operacije praktički nepokretna ne može ništa sama, ujutro u 7 sati su joj sestre napravile kompletnu jutarnju njegu, imala je kateter i držali su ju u strogom mirovanju a u 3 popodne su joj skinuli kateter, obukli u ono što je imala u bolnici i sprašili doma nek se snalazi kak zna i to sanitetom koji je vozio neki jadni čovjek od 50 kila kojem su uvalili uz nju još četvero nepokretnih ili polu pokretnih ljudi da ih razvozi doma u sanitetu koji nema ni rampu ni kolica a ulaz u kola je visok ko da su svi košarkaši pa mogu uskočit bez problema unutra(glupost br 4). Ima samo famoznu stolicu koju treba dvoje nosti(a on sam) i auto pun potrganih ljudi.

Doktora opće medicine je naravno SF dobit na telefon jer se sve obavlja telefonski i nema šanse da ga dobiješ. Sva sreća pa imamo mladog doktora koji se dobro snalazi sa tehnologijom pa smo slali mail i čekali da nam se javi i pošalje lijekove. Sve za previjanje rane smo kupili sami u ljekarni pa to ja doma odradim, nemam pojma na koju foru se snalaze oni koji to ne znaju napraviti i oni koji nisu imali doma polupokretnu osobu. Valjda čube doma s krvavim zavojima i ranama i čekaju da uspiju dobiti svog doktora pa da se smiluje i pošalje im nekoga. Tko im je kriv, trebali su ko sav normalan svijet obolit od korone a ne tu padat okolo i lomit se. 

 

Uglavnom zdravstvo funkcionira...dok ti ne treba.

 

Dex.pwn kaže...

Još bi htio dodati da u prirodi, barem koliko ja znam, nema ništa što ima sve najbolje od svih strana.

Drugim riječima ako uzmemo dvije strane kod virusa - smrtnost i infektivnost. Nemoguće je da virus bude smrtonosan do bola, a da se opet lagano prenosi.

 Velike boginje i ebola.

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 6:36 (ddarknessfairyy).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Brzi odgovor za ebolu. Moram na posao pa sam kratak s vremenom.

Da, ebola je dosta smrtonosna, ali kako se širi? Zrakom? Ne. Širi se preko krvi, znoja, sline(?) itd.. Ebola je manji problem bila(ili još je?) od Korone jer se tako širi. Ne širi se zrakom, jer da se tako širi onda bi bio veliki problem.

Na to sam htio i ukazati. Opasni virusi se ne šire tako lagano, a manje opasni se šire lakše(gripa recimo)

 

I ne bih se složio s tobom i time da nismo "naučili" živjeti s gripom. Prebolio sam ju s nekih osam ili devet godina, od tada ni jednom nisam imao gripu, a ne cijepim se(izbjegavam upotrebu lijekova gdje god je to moguće).

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Mobilnost, infektivnost i ubojitost

Što bi još virus trebao imati?

16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...

 

I ne bih se složio s tobom i time da nismo "naučili" živjeti s gripom. Prebolio sam ju s nekih osam ili devet godina, od tada ni jednom nisam imao gripu, a ne cijepim se(izbjegavam upotrebu lijekova gdje god je to moguće).

 Ja nikad imao gripu. Nikad imao koronu. Što želiš reći? Trebali bi se cijepiti oni koji su u rizičnim skupinama. A i ti bi trebao izgleda.

 

Ovaj priča da mu dida umro od korone jer netko ne pazi i boli ga racku, hoda kako hoće i ne misli na posljedice.

Šta misliš da ako imaš rak da bi ga mogao preboliti bez ljekova? Ajd ne seri. Lijekovi nisu tu da ih grickaš kada ti padne šećer, ali su neophodni kada treba. I za to služi doktor. Što ti nisi rekao da ti keva ne može u bolnicu zato što je sve zatvoreno? Što misliš zašto je to tako?

Što misliš da bolnice imaju neograničene kapacitete, da mogu raditi pod tim tempom cijelo vrijeme?

 

Da se svi koji prkose zdravom razumu malo smire i poslušaju znanstvenike (ne onog Baktića koji nešto slabije spominje Švecku u zadnje vrijeme), vjerujem da bi epidemija brže prošla. Ovako će trajati pun k duže.

 

Što se ne voziš na autoputu krivom stranom ceste, što će tebi tko govoriti kako se treba voziti. Budi muško, šleper će prvi skrenuti u stranu.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 20:47 (Miro).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Mami je odgođen pregled, odjel onkologija.
Kakve veze onkologija ima s koronom? Nikakve! Tako je jer je zdravstvo u kurcu i bez korone(da si ga ikad trebao, znao bi).
Da, bolnice nemaju beskonačno kapaciteta, no misliš da nam zdravstvo ne može biti bolje? Ti si se izgleda pomirio da je zdravstvo tako kakvo je i to je to.


Kad si se dotakao raka, definitivno neću odabrati kemoterapiju koja te sjebe do kraja. Više ću se potrudit da živim zdravo i da do raka ne dođe.


Zanimljivo je kako velik dio vas koji ste za lockdown, maske(koje ne pomažu toliko koliko mislite) krenete vrijeđati. Teško je prihvatiti da netko drugačije razmišlja?
Super, sad nastavi vrijeđati.
16 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
Mami je odgođen pregled, odjel onkologija.
Kakve veze onkologija ima s koronom? Nikakve! Tako je jer je zdravstvo u kurcu i bez korone(da si ga ikad trebao, znao bi).
Da, bolnice nemaju beskonačno kapaciteta, no misliš da nam zdravstvo ne može biti bolje? Ti si se izgleda pomirio da je zdravstvo tako kakvo je i to je to.


Kad si se dotakao raka, definitivno neću odabrati kemoterapiju koja te sjebe do kraja. Više ću se potrudit da živim zdravo i da do raka ne dođe.


Zanimljivo je kako velik dio vas koji ste za lockdown, maske(koje ne pomažu toliko koliko mislite) krenete vrijeđati. Teško je prihvatiti da netko drugačije razmišlja?
Super, sad nastavi vrijeđati.

Meni je fascinantno kako medicina u praksi još i radi. Npr. sve pretrage mojih i ženinih staraca i klinaca idu po P-u, dapače puno brže nego prije korone.

Kakve veze ima onkologija s koronom? Enormne, što se liječenja / zaraze tiče.

Zdravstvo bi bilo bolje da se dva problema riješe: hrvatski način poslovanja / razmišljanja i povećanje prihoda.

 

Zatim, kemoterapija je apsolutni broj jedan u liječenju raka, preventiva je dijelom korisna, ali za neke vrste tumora ne služi ničemu.

 

Kakvo je sada stanje u većem dijelu svijeta, da, teško je prihvatiti takvo razmišljanje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Okej, kakve veze onkolog ima s koronom? Jel onkolog radi kao i infektolog?
To je trebao biti pregled rane, tj. mjesta gdje je prije šest godina bio rak. A znaju da se rak najčešće vrati između pete i desete godine.

Osobno nemam baš neka iskustva, no u obitelji kad treba ići na neki pregled onda se čeka i po tri mjeseca(ako ne krepe uređaj).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Cijelo vrijeme tupimo da je jedan od glavnih ciljeva usporiti zarazu kako bi zdravstveni sustav funkcionirao i za ostale potrebe, a s time se bakću doslovno sve zemlje, pa i one puno bogatije i organiziranije.
I onda ekipa 'nek nosi masku tko je ugrožen koronom' cvili što njegovi ne mogu dobiti tretman. E pa čestitam, upravo ste shvatili da ste i vi ugroženi koronom. Ako ne direktno, onda indirektno. Možda sada odlučite doprinjeti njenom suzbijanju?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
6 1 hvala 1
16 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...
Okej, kakve veze onkolog ima s koronom? Jel onkolog radi kao i infektolog?
To je trebao biti pregled rane, tj. mjesta gdje je prije šest godina bio rak. A znaju da se rak najčešće vrati između pete i desete godine.

Osobno nemam baš neka iskustva, no u obitelji kad treba ići na neki pregled onda se čeka i po tri mjeseca(ako ne krepe uređaj).

Da si ikad bio na ikakvoj onkologiji znao bi koja je problematika oko zaraznih bolesti i koliko je u tom okruženju bilo što infektivno neusporedivo problematičnije.

 

Takav pregled se da i dogovoriti i napraviti, na stranu što je to moguće napraviti na n mjesta.

 

A u Zagrebu sam prošli tjedan samo punca i punicu triput vozio na preglede, dvaput Sv. Duh jednom Rebro. I što je najbolje brze narudžbe i ekstremno kratko čekanje u bolnici (jedan pregled su napravili prije nego što sam došao nazad doma). Potpuno bizarno u odnosu na standardni modus operandi.

16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ddarknessfairyy kaže...

 Nismo mi naučili živjeti s virusom gripe, nego imamo cjepivo pa procijepimo one ugrožene a ostali se ponašaju gotovanski i hodaju okolo s gripom i šire ju. Da smo prije 30 godina naučili da se s gripom ne ide na posao, u školu i po kavama i da je svaki pojedinac odgovoran da mora zaštititi ostale ovaj sad virus nebi bio problem jer bi se ljudi znali ponašati. Razmislite što bi se desilo da sad naglo nestanu sve rezerve cjepiva protiv gripe i da ne postoji mogućnost da se napravi novo. Imali bi istu situaciju kao sa koronom. Nije ona toliko smrtonosnija, samo ne postoji cjepivo da se zaštite ugroženi.

Kako nismo naučili živjeti sa virusima gripe!!?

 

Evo u izopćenoj Šveckoj ju prate ima već dva stoljeća, a ti meni pričaš bajke o nekakvim cjepivima koja su napravljena relativno nedavno i nemaju veliku učinkovitost (nekad ide i do 20%) prema poznatim mutacijama.

 

The ghost of pandemics past: revisiting two centuries of influenza in Sweden

 

Cjepivo skupa sa kolektivnim imunitetom nam je pomoglo samo da ublažimo smrtnost. Kad se pojavi nova mutacija, onda imaš situaciju ko da nema cijepiva i nastupa pandemija koja obično ubija na milijune ljudi do razine kad se pojavi kolektivni imunitet ili nekakvo cjepivo. U svim dosadašnjim pandemijama smo živjeli (relativno) normalno i nismo imali ovakve zločinačke mjere. Također nijedna pandemija nije zaustavljena/usporena sa nekakvim mjerama, a pogotovo ne sa praznovjernim nošenjem maski.

 

Sve se je ovo vrlo dobro znalo prije ove godine svih debila i zato svim ovim zločincima koji su namjerno počinili ova zlodjela protiv čovječanstva treba što prije suditi.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
5 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
Cijelo vrijeme tupimo da je jedan od glavnih ciljeva usporiti zarazu kako bi zdravstveni sustav funkcionirao i za ostale potrebe, a s time se bakću doslovno sve zemlje, pa i one puno bogatije i organiziranije.
I onda ekipa 'nek nosi masku tko je ugrožen koronom' cvili što njegovi ne mogu dobiti tretman. E pa čestitam, upravo ste shvatili da ste i vi ugroženi koronom. Ako ne direktno, onda indirektno. Možda sada odlučite doprinjeti njenom suzbijanju?

 Jesi i ti lud. Naravno da neće on ništa probat, jer maske ne djeluju niti malo, čak i štete. Uostalom, on prati svog heroja Plenkija i radi kako radi Plenki.

 

Live long and prosper.
7 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Ajd i vi sad jebete čoveka, a jadni se cijeli dan bori s ViO.

Malo kolegijalnosti za našeg Del(x)boya 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 11:27 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dex.pwn kaže...


Kad si se dotakao raka, definitivno neću odabrati kemoterapiju koja te sjebe do kraja. Više ću se potrudit da živim zdravo i da do raka ne dođe.

Reci to frendovoj 6-mjesečnoj bebi koja je imala tumor na mozgu. Mala ne jede zdravo, puši, pije i eto što ti se dogodi prije 1. rođendana. Treba se više truditi izgleda, jesti zdravije izgleda treba.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 20:49 (Miro).
16 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
memulica kaže...

 

Cjepivo skupa sa kolektivnim imunitetom nam je pomoglo samo da ublažimo smrtnost.

Nemoj reć'?!? Kako dubokoumno, cjepivo pomoglo da ublažimo smrtnost...

 

BTW, imunitet na gripu je praktički nepostojeći, zato se gripa prati / na osnovu prvih pojava generira cjepivo / procjepljuje što se može.

 

A sad nekih ozbiljnijih mjera kod nas praktički i nema, struka bi ih uvela, politika ne želi. Malo shizofreno, ali...

 

A ovo o maskama, zločincima i slično...

7 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

frka s luđacima tek predstoji kad cjepivo bude javno dostupno, od covidiota, raznoraznih teoretičara gluposti do 5g čipsara...

ima ljudi koji su umrli na respiratoru uvjereni da je korona prevara

 
4 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Dodu u temu ovi sa "slucajevima" pa onda tema gori.

Ii meni je dida umro prije 2 tjedna sa 85 od starosti,nije mogao pokupiti koronu jer je manje vise bio samo doma,osim od onih koji su mu dovozili potrepstine. Za to smo se pobrinuli da ne ide medu bezobrazne ljude sa koronom. Ja sad ne bi trebao biti ljut i tuzan jer je umro ako nije od korone? Bezobrazno pitanje.

Ne znam od kud ste ali ja sam iz Zg-a i kao klinac sam dosta vremena provodio po bolnicama(lezanje,operacije,pretrage),oduvijek je sve u k*rcu. Dok je stari tu bio nikad nisam cekao na nista,pogotovo na MR. (:

Nece nitko nista reci dok ne stisne njegovu guzicu itd, bezobrazno!

Malo stisnuti vladu? Napraviti nesto? Malo sporta,povecanje placa doktorima,uloziti u skolstvo bla.

Mjere u hr su tako neshvatljive. Tko ima tebi pravo reci nesto kako ces se ponasati? I dalje sve radi,ducani nedjeljom takoder. 

Zalosno je kad se ljudi boje da ce ostati bez posla jer su bolesni. Briga me hoce li nekome nesto biti ali nemoj dolaziti na posao bolestan.

Za Dom.

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Ne znam zašto se govori ono s visoka pretenciozno "Tko če rvatinama govorit šta će radit" , "Budale se ne drže mjera itd", idem u dućan par puta tjedno i ne sjećam se kad sam zadnji put vidio nekog bez maske, većina ljudi koje znam radi od doma, meni se čini da su ljudi, bez obzira na stav o koroni i mjerama, prihvatili odredbe i u većini ih se drže. Ima iznimki, ali jbg, kao i kod svega. Po meni je veći problem što su to polumjere, pa zapravo i nemaju neki učinak, što i vidimo iz broja zaraženih. Piškio bi kakio bi pristup, moraš nosit masku dok ulaziš u kafić, dok sjediš ne moraš, općenito forsanje maski, a ne vidim da imaju nekog učinka na broj zaraženih, koji svugdje raste koliko god ljudi nosili maske, iduća mjera će bit valjda da ih se na spavanju nosi. Bolje onda zatvori sve na par mjeseci, bit će krize kasnije, bit će zajebano, ali bit će i ovako jer će potrajati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 12:01 (Hazar).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Old Iggy kaže...

Nemoj reć'?!? Kako dubokoumno, cjepivo pomoglo da ublažimo smrtnost...

Nije to nešto dubokoumno, već je to činjenica. Sad umire u prosjeku pola milijuna, a ne 2-50 milijuna godišnje.

 

 

BTW, imunitet na gripu je praktički nepostojeći, zato se gripa prati / na osnovu prvih pojava generira cjepivo / procjepljuje što se može.

Kolektivni imunitet je potvrđen kad se po drugi put pojavila mutacija španjolske gripe i kad je starija populacija bolje prošla od mlađe. Također ni tvz. ptičja ili svinjska gripa nisu prerasle u vrlo smrtnosnu pandemiju, iako nismo imali nikakvo cjepivo.  Sličnu situaciju imamo i kod korone, jer ju je određeni dio populacije 'ubio' sirovim imunitetom. Vrlo moguće je i da smo u prošlosti 'neprimjetno' prebolili slične virusne bolesti.

 

Po meni trebamo sve znanstvene resurse koncentrirati na istraživanje i pojačavanje imuniteta ljudi, a ne se zakašnjelo baviti posljedicama ili lijekovima.

 

 

A sad nekih ozbiljnijih mjera kod nas praktički i nema, struka bi ih uvela, politika ne želi. Malo shizofreno, ali...

 

A ovo o maskama, zločincima i slično...

Mjere su donesene najmanje 6 mjeseci prekasno i nisu pridonijele usporavanju ili sprečavanju širenja pandemije. Kad je potvrđena i sezonalnost, onda više nema smisla se baviti nikakvim posebnim mjerama (treba se sad skoncentrirati na bolnice i ostale zdravstvene ustanove). Mjera sad kao i da nema, jer virus je u samoj populaciji. Po meni cijepivo će opet doći prekasno, a kako ovaj virus nije značajno mutirao doći će do kolektivnog imuniteta prirodnim putem.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 12:17 (memulica).
16 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
memulica kaže...
 Po meni cijepivo će opet doći prekasno, a kako ovaj virus nije značajno mutirao doći će do kolektivnog imuniteta prirodnim putem.

 

 

 

Ne postoji trajni imunitet ni za gripu ni za koronu.

Zato će se ili "vrtiti" ili ćemo je odjednom iskorijeniti. Trećeg za sada nema.

16 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Tko govori za trajni imunitet? Ni cijepivo ti ne daje trajni imunitet. Eto kod mene je situacija kad prebolim težu gripu, onda sam slijedeće dvije sezone više manje miran.

 

Pričam da (opet) naučimo živjeti sa virusima, a ne da ih treba iskorjeniti. To je (zasad) nemoguće.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 12:26 (memulica).
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
memulica kaže...
Old Iggy kaže...

Nemoj reć'?!? Kako dubokoumno, cjepivo pomoglo da ublažimo smrtnost...

Nije to nešto dubokoumno, već je to činjenica. Sad umire u prosjeku pola milijuna, a ne 2-50 milijuna godišnje.

 

 

BTW, imunitet na gripu je praktički nepostojeći, zato se gripa prati / na osnovu prvih pojava generira cjepivo / procjepljuje što se može.

Kolektivni imunitet je potvrđen kad se po drugi put pojavila mutacija španjolske gripe i kad je starija populacija bolje prošla od mlađe. Također ni tvz. ptičja ili svinjska gripa nisu prerasle u vrlo smrtnosnu pandemiju, iako nismo imali nikakvo cjepivo.  Sličnu situaciju imamo i kod korone, jer ju je određeni dio populacije 'ubio' sirovim imunitetom. Vrlo moguće je i da smo u prošlosti 'neprimjetno' prebolili slične virusne bolesti.

 

Po meni trebamo sve znanstvene resurse koncentrirati na istraživanje i pojačavanje imuniteta ljudi, a ne se zakašnjelo baviti posljedicama ili lijekovima.

 

 

A sad nekih ozbiljnijih mjera kod nas praktički i nema, struka bi ih uvela, politika ne želi. Malo shizofreno, ali...

 

A ovo o maskama, zločincima i slično...

Mjere su donesene najmanje 6 mjeseci prekasno i nisu pridonijele usporavanju ili sprečavanju širenja pandemije. Kad je potvrđena i sezonalnost, onda više nema smisla se baviti nikakvim posebnim mjerama (treba se sad skoncentrirati na bolnice i ostale zdravstvene ustanove). Mjera sad kao i da nema, jer virus je u samoj populaciji. Po meni cijepivo će opet doći prekasno, a kako ovaj virus nije značajno mutirao doći će do kolektivnog imuniteta prirodnim putem.

 

 

 

 Lakše ćeš natjerat čovjeka da u sebe uneseno bilo kakvo cjepivo nego da mora pazit šta jede, više se kretat, ne pušit itd.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice