Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

poruka: 22
|
čitano: 7.038
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p".
16 godina
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

Mene zanima kako neispravna hrana uopće dođe na naše police... Da je kontrola stroža i češća ne bi bilo potreba za aplikacijom.

 
1 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Pa šta misliš da će kod svakog proizvođača hrane u svakom trenutku biti kontrola koja će uzimati uzorke i nositi ih u laboratorij?

Takvu strogu kontrolu sastojaka imaš samo kod lijekova i to onih koji su baš registrirani kao lijekovi.

Ako kupiš neki dodatak ishrani (koji nije registriran kao lijek!) savršeno je ok i kod nas i u inozemstvu da taj proizvod ne sadrži baš ništa. Umjesto obećanih vitamina i minerala dobiješ ništa i neće biti nikakve kazne za to. Dovoljno je samo da nije toksičan i štetan, a ne mora ništa korisno sadržavati. Najčešće sadrži samo u tragovima a daleko od deklariranih vrijednosti npr. D vitamina.

Zato ako želiš biti siguran da uzimaš neki vitamin kupi onaj koji je registriran kao lijek, a ne one skupe dodatke ishrani koje reklamiraju i koje "preporučuju" u ljekarnama.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 8:08 (nekinik).
8 godina
online
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p
Aplikaciju treba unaprijediti, ja predlažem da se ugradi dio s čitaćem bar-code kako bi na licu mjesta mogli provjeriti trenutno stanje nekog artikla po pitanju sigurnosti.
Također ne bi bilo loše da se vidi povijest da li je nekad davno bilo propusta po pitanju sigurnosti za skenirani artikl ili za cijelu kompaniju koja je proizvod plasirana na tržište.
Idealno bi bilo kad bi izložili javni pristup informacijama za pravne osobe preko recimo RestAPI servise ... da to mogu koristiti i neke druge aplikacije kako bi spriječiti kupovinu bilo online bilo na pos kasama, prevoženju po skladištima na različitim lokacima pa čak i u hotelima i restoranima itd...
Ako bi za skoro svaki proizvod tj. "bar-code" imali pristup i deklaraciji proizvoda to bi bilo savršeno, jer često slova su premala i nečitka ili loše isprintana pa se neda pročitati. 
Za dodavanje novih proizvoda ili ažuriranjem postojećih deklaracija trebalo bi lopticu prebaciti na stranu proizvođača, ako nije dodao ili ažurirao deklaraciju proizvoda, isti se ne može legalno plasirati na HR tržištu, pa će se s vremenom napuniti baza svih proizvoda :)
Pada mi još 100 drugih ideja, ali ovo gore nije jako kompliciraon za implementaciju ako postoji političke volje :P
 
7 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

Vitamine samo kupuj od dobrih proizvođača i to je to pazi na doze jer recimo twinlabovi imaju i po 1000% vece dnevne doze sto je za slona... 

Najbolji po meni solgarovi za trudnice. 

A i inace domaca hrana i sto manje supermarketa i sve jw bolje

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

s ukućanima ti ne treba nikakva plikancija: daš im jesti i čekaš najdulje pol sata. ak je sve ok, navališ. tak je moja pokojna stara davala starom gljive (ubrane gledanjem u priručnik "za početnike") s jajcima. on je još živ. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Horatio_Hornblower kaže...

Vitamine samo kupuj od dobrih proizvođača i to je to pazi na doze jer recimo twinlabovi imaju i po 1000% vece dnevne doze sto je za slona... 

Najbolji po meni solgarovi za trudnice. 

A i inace domaca hrana i sto manje supermarketa i sve jw bolje

 Solgar? Je, super su. Kupio flašicu B vitamin kapsula. Preporuka na bočici je da se pije jedna kapsula dnevno uz ručak, a u kapsuli 3500-4500% preporučene dnevne doze B vitamina. Popio jednu prvi put. Dobio u potpunosti žutu sračku kasnije u danu. Nije mi bilo jasno od čega, pa progooglao. Piše žuta stolica-predoziranje B vitaminom.

11 godina
neaktivan
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

Nemoj guglat imat ces sve zivo i nezivo... 

Napisao sam ti pazi doze 😂  sve to. Je najbolje uzimatnod trudnica jer njihovi vitamini i minerali nisu u omjerima preko 100%

Solgar prenatale sam konkretno rekao a ovi drugi tipa uzeo sam twinlabove to je za slonove i konje... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
B vitamini su jako jeftini u proizvodnji, tako da me to i ne čudi. Zato se ubacuju masovno u energetske napitke. Nema neke koristi niti te drže budnim, ali ne košta ništa a i marketinški dobro zvuči. Međutim ako želiš D3 vitamin, dobit ćeš u tim dodacima ishrani ili nešto malo u tragovima D2 (koji je jeftiniji) ili ništa - bez obzira što piše D3 na bočici. I to mogu raditi jer im zakoni to omogućavaju, bez obzira na veličinu i renomiranost proizvođača. Konkretno to mogu potvrditi za renomiranog proizvođača Pure Encapsulations (u vlasništvu Nestle), koji se također hvali čistoćom i kvalitetom i čiji navedeni vitamin je višestruko skuplji od puno boljeg koji je deklariran kao lijek. Solgar dodaci ishrani su isto što i kod nas sveprisutni Natural Wealth samo druga naljepnica (vlasnik Nature's Bounty).
6 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? 

Tako što je pojedeš...a što se tiče kupovine s pazara/pijace/tržnice...to jedino ako 100% znate prodavač jerbo su svi više manje u sivoj zoni
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
I ako te proćera zans da je istekao rok trajanja.


Bas neki dan gledam na rtl potragu, pa je bila tema med i kvaliteta istog jel pravi ili nije.Inače mi je otac bio pčelar dugi niz godina, kad danas vidim na policama med još otisnut rok trajanja, odmah znam da to nije med.Niti ga je uopće pčela proizvela jer med je jedina namirnica koja nema rok trajanja, ako je skladištena po propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 10:57 (dreadmoore).
3 godine
protjeran
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
dreadmoore kaže...
I ako te proćera zans da je istekao rok trajanja.


Bas neki dan gledam na rtl potragu, pa je bila tema med i kvaliteta istog jel pravi ili nije.Inače mi je otac bio pčelar dugi niz godina, kad danas vidim na policama med još otisnut rok trajanja, odmah znam da to nije med.Niti ga je uopće pčela proizvela jer med je jedina namirnica koja nema rok trajanja, ako je skladištena po propisima.

 Da, istina. Još piše "mješavina meda iz država članica EU-a i meda iz država koje nisu članice EU-a" pa ti budi pametan šta je unutra smućkano.

6 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
u Dalmaciji kad je vrijeme branje grožđa (trganje)...glavni prodajni artikl u dućanu je cukar(šećer)... i onda svi gledaju di je najeftiniji... svaka lipa je bitna...jerbo ipak se kupuje na vriće od 50kg:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
A najgori su ovi domaći "pčelari" prošle godine je isto bilo na HRT-u ako se ne varam.Obišli su oko 70 prodajnih mjesta od tih 70 samo su dvoje ili troje imali potpuno ispravan med bez vještačkih dodataka.Jedini način kupovine pravog meda je ako znaš čovjeka i znaš da ima pčele drugog načina nema.Ja sam do prije par godina imao oko 100 košnica međutim velika je to obaveza a još više veliki trošak, da sad netko ne izleti i kaže pa 1kg meda je 70-80kn a možda i više.Inaće ne živim u hrvatskoj u bosni sam pa kako nema zakona tako ni mene kao proizvođača.Posebno zadnjih par godina kako su se ljudi počeli baviti poljoprivrednim kultarama, odnosno točnije proizvodnjom maline od tada sam izgubio 70% košnica izumrla mi je pčela samo zahvaljujući njima i njihovom prskanju raznim pesticidima.Što se tiče u hrvatskoj jedino za koga mogu reći da ima pravi med i pčelar je dugih niz godina iz Imotskog točnije Vinjani Donji - (Bušića draga) Vinko Bušić (Glavarević).Sad da kažem jel se čovjek i dalje bavi pčelarenjem nisam siguran.Ako netko iz Imotske krajine i pročita ovaj post bolje moze reći nego ja.
4 godine
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

Još jedna aplikacija? Ludilu nema kraja. Neka autori aplikacije objasne kako misle spriječiti uvoz smeća od hrane.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 14:46 (zelenapaprika).
 
2 1 hvala 0
4 godine
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

@dejo6: koliko puta dnevno kaniš provjeravati aplikaciju u potrazi za hranom povučenom s tržišta?

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 15:56 (zelenapaprika).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako doznati je li kupljena hrana neispravna? Uz p

Problem je ko to prati kako ce netko nesto napravit? proizvodni proces je kao organski zdrav prirodan a to sve nije tako lako... 

Mi uvozimo sve i svašta ali sami smo najgori spletkarosi...  Zivim u dalmaciji koliko se boca proizvede od makedonskog grozda a cijene ko da je najbolje hrvatsko...  Zato moj moto je znas kakve stvari trebaju bit (vino med jaja i slicno)  kupi od domacih ljudi kojima VJERUJEŠ  i onda ova aplikacija nece imat smisla... 

Ali da se treba napravit reforma poljoprivrede treba. 

Ja bi se zelio baviti maslinarstvom imam neke masline ali nemam zemlje ja moram investirat koje novce a s druge strane drzava ima zemljista sto stoje kao sume ali to se ne smije dirat jer si premalen da diras... Tako da nema od svega toga nista... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
okani se ćorava posla(masline)...imamo 150 stabala...ćaća to za svoj gušt...nikakve kemikalije samo sunce i voda i onda moraš naše pametnjakoviće kojim su puna usta zdravlja moljakati da ti daju 60-70kn za litru....ove godine je sve masline prodao kao zelene za konzumaciju...kod nas od poljoprivrede nema kruva...jedino ako ti je to hoby pa od toga ne živiš...pa nakon što ostaviš sebi želiš ipak višak prodati i onda imaš naše kupce kojim su puna usta domaćeg a tili bi mukte
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
11 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Ček, Solgar proizvodi koji su jedni od najskupljih na trzistu su samo prepakirani Natural wealth koji su medu najjeftinijima?
3 godine
protjeran
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Great Scott! kaže...
Ček, Solgar proizvodi koji su jedni od najskupljih na trzistu su samo prepakirani Natural wealth koji su medu najjeftinijima?

 Da. Mada je za mene i Natural Wealth preskup za ono što prodaju. Najgluplja stvar je zakon u HR koji ti dozvoljava da kupuješ caffetin ili plivadon bez recepta - koji sadrže sastojak koji izaziva ovisnost i nipošto se ne izdaje bez recepta u većini zemalja (ako je uopće i dozvoljen!) a zabranjuje ti da kupiš pravi D3 vitamin bez recepta. Veće gluposti nema nigdje! Istovremeno reklamiraju kako je D3 bitan za puno stvari pa i imunitet protiv COVIDa. I naravno na tako GLUPOM zakonu profitiraju proizvođači smeća - neprovjerenih dodataka ishrani kao i taj Nature's Bounty sa svojim šarenim pilulama s raznim naljepnicama (Natural Wealth, Solgar itd.).

10 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?

što kažeš na ovu domaću prevaranticu i lažljivicu https://www.facebook.com/Jadrankinaotopina

 

jesi upoznat s njom?

3 godine
protjeran
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Del_Boy97 kaže...

što kažeš na ovu domaću prevaranticu i lažljivicu https://www.facebook.com/Jadrankinaotopina

 

jesi upoznat s njom?

 Nikad čuo. Vidim na stranici da piše: "Tvrtka JadroMel jamči kvalitetu i sigurnost svojih proizvoda, a dokaz tome je i činjenica da smo nositelji HACCP certifikata u proizvodnji dodataka prehrani."

 

Hazard Analysis and Critical Control Point samo garantira neškodljivost hrane i možeš ga dobiti i ako prodaješ običnu vodu. 

 

Tako da to garantira samo neškodljovost što se zahtijeva od svih proizvođača kako hrane tako i dodataka prehrani, ali stvarni kvalitet i stvarnu količinu vitamina ćeš imati samo za one supstance koji su deklarirani kao lijek, sve ostalo može biti neškodljiv skup bućkuriš i zakonski je potpuno OK.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 12:49 (nekinik).
5 godina
offline
Re: Kako doznati je li kupljena hrana neispravna?
Ajar kaže...

s ukućanima ti ne treba nikakva plikancija: daš im jesti i čekaš najdulje pol sata. ak je sve ok, navališ. tak je moja pokojna stara davala starom gljive (ubrane gledanjem u priručnik "za početnike") s jajcima. on je još živ. 

 He,he....sad si me podsjetio na mog starog....on si je znal popiti i otići brati gljive a nakon što ih je stara pripremila uvijek smo čekali pola sata nakon što se stari najel- da kucnem u drvo nitko se nije otroval ;)  p.s. ja danas niti trezan se ne bi ufal jesti gljive koje bi nabral ;)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 13:19 (Margo-I).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice