Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

poruka: 80
|
čitano: 23.126
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko".
13 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

moze se zaraditi dosta, ovisno o firmi.... no nisu svi "programeri" ima jako puno zanjimanja IT sektora za koje jednostavno nema mjesta u HR.

No i vani ovisi u kojoj se firmi zavrsi. Da recimo u DE svi zele placati Hansa 5000 € + nitko nebi uzimao masu ljudi izvana

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Moj PC  
1 0 hvala 0
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Zašto se ne pita koliko se može zaraditi u fušu na baušteli???

 

 

Javite se u PP, tražim zidare, knaufere, keramičare, vodoinstalatere i nekoliko klasičnih šljakera. Poznavanje programiranja nije uvjet!

Moj PC  
8 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

U kojima firmama je plaća(neto) 8/9 tisuća? Koji jezik? 

Mene više zanima da li se može bez faksa(ili uz tečaj recimo kod Algebre) proći isto(ili malkoc lošije) već s faksom? 

Zašto takvih pitanja nije bilo?

Zanima me web dev(front i end, da budem majstor od početka do kraja, HTML/CSS/jQuery - OOP-PHP/SQL) i C/C++(Arduino itd..)

Također me zanima gdje je više posla - Slavonija, Zagreb ili na moru(Split i okolica)? Ne planiram napuštati Lijepu našu samo tako.

S 15 tisuća(neto) bi bio zadovoljan.

Bio bi zahvalan na odgovoru/odgovorima.

Domagoj 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 21:06 (Dex.pwn).
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Iako radim 3 godine kao dev, s bakalarskom diplomom sam poceo raditi, i sad uz rad dovrsavam diplomski, ove brojke ne zvuce realno. 

Moje iskustvo, i ponude koje sam dobio je bilo: poceo sam sa 6 netto, i sad nakon 3 godine sam na 10 netto. Te brojke se odnose na ugovor o radu.

Brojke koje su se mogle cuti u intervju mi zvuce vise kao pausalni obrt.

 

S obzirom na manjak kvalitetnog kadra, ljestvica je relativno nisko za dobiti posao kao dev. Potrebno je pokazati malo interesa i volje, i na intervju doci sa GitHub/GitLab/BitBucketom sa barem nekoliko projekata. Ti projekti ne trebaju pokazivati 1000 ukucanih sati, ali bitno je pokazati interes, i volju za ucenjem. Formalnih uvjeta u realnoj ekonomiji nema puno, osobno radim sa 2 covjeka bez diplome s faksa, i obojca su kroz interes i rad dosli do seniorske pozicije (zasluzene). 

 

Ne vidim smisla u pokretanju ponovno teme treba li dev zavrseni faks ili ne, s obzirom na dostupnost posla nije neophodno i moze se i bez faksa. Naglasavam da je bitno da je osoba zainteresirana za struku, ne za placu koju struka nudi - takvi se brzo profiltriraju i ne prodju probne rokove.

 

Posla najvise ima logicno u Zagrebu, a freelanceat mozes i s Velebita.

 
14 0 hvala 8
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Eh, a sad jedno dobro pitanje - Odakle krenuti?

Kako ja sa svojih 20 godina, mlad, zelen da krenem? Doslovno puno pitanja, a malo odgovora.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Dex.pwn kaže...

Eh, a sad jedno dobro pitanje - Odakle krenuti?

Kako ja sa svojih 20 godina, mlad, zelen da krenem? Doslovno puno pitanja, a malo odgovora.

 

 

Ja sam pomalo programirao od osnovne skole. Uvijek mi je zelja bila da budem programer. Kad sam se ozenio (24 godine) i imao novaca - prva stvar koju sam napravio je da sam si platio tecaj za .NET developera. To je bila odskocna daska. Sad sam u Irskoj, radim za jako dobre novce kao senior database developer u ogromnoj medjunarodnoj firmi.

Nemam zavrsen fakultet i nikad me nitko nije pitao za diplomu.

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

sad je dobra, vjerojatno najbolja situacija do sada za seniore kod nas, doslovno biras firmu i biras placu, doslovno. (ili otvaras obrt pa od kuce radi za vanjske firme i sl.)

sto se tice financija nema nekakve potrebe a ici van kada se sve zbroji i oduzme, pogotovo ako ovdje imas nekretninu.

naravno svatko odlucuje za sebe, netko odluci otici samo da ode, netko da upozna nove ljude, firme itd., netko za nesto sitno vise novaca, netko zbog obitelji i prijatelja ne ide, netko ide jer mu je svejedno gdje ce zivjeti, netko cilja samo na najvece igrace u it-u, itd..

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 21:57 (digitall).
Moj PC  
4 0 hvala 3
12 godina
odjavljen
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Kroz neko vrijeme budem ciljao na tečajeve za programiranje. Trenutno radim s čovjekom u tvornici kombajna i lansiram proizvodnju(s njime) za minimalac.

Budem polako odvajao za tečaje jer mi faks(bar po priči onih koji su prošli kroz njega) nema nekog meda. Što dalje, to manje prakse a više teorije. Pričam o FERITu, smjer računarstvo.

 
3 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Dex.pwn kaže...

U kojima firmama je plaća(neto) 8/9 tisuća? Koji jezik? 

Mene više zanima da li se može bez faksa(ili uz tečaj recimo kod Algebre) proći isto(ili malkoc lošije) već s faksom? 

Zašto takvih pitanja nije bilo?

Zanima me web dev(front i end, da budem majstor od početka do kraja, HTML/CSS/jQuery - OOP-PHP/SQL) i C/C++(Arduino itd..)

Također me zanima gdje je više posla - Slavonija, Zagreb ili na moru(Split i okolica)? Ne planiram napuštati Lijepu našu samo tako.

S 15 tisuća(neto) bi bio zadovoljan.

Bio bi zahvalan na odgovoru/odgovorima.

Domagoj 

Plaće spomenute u videu vrijede ako si dobar i ako radiš za inozemno tržište. U HR će rijetko koja firma dati te novce, zato mnogi seniori odlaze u freelancere.

Sa kvalitetnim faksom ćeš brže doći do većih novaca i do boljih projekata.

da budem majstor od početka do kraja, HTML/CSS/jQuery - jQuery zamijeni sa React/Angular/Vue

 

9 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Dex.pwn kaže...

Kroz neko vrijeme budem ciljao na tečajeve za programiranje. Trenutno radim s čovjekom u tvornici kombajna i lansiram proizvodnju(s njime) za minimalac.

Budem polako odvajao za tečaje jer mi faks(bar po priči onih koji su prošli kroz njega) nema nekog meda. Što dalje, to manje prakse a više teorije. Pričam o FERITu, smjer računarstvo.

 Faks je koristan da ti da metodolgiju, i pomogne za rad na projektima. Ostalo vise manje moras sam odraditi. Dva covjeka na senior poziciji (7 godina iskustva) iz Hr placam 2000 eura neto. S tim da vecinom rade od kuce.

 

Diploma me nije zanimala, samo projekti na kojima su radili i razumijevanje materije.

 

Obojica rade na backendu xamarin,.net, C#, database. Znaju frontend, ali cisto da mogu testirati projekte.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.5.2019 22:10 (pravi_covijek).
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Friday kaže...
Dex.pwn kaže...

Eh, a sad jedno dobro pitanje - Odakle krenuti?

Kako ja sa svojih 20 godina, mlad, zelen da krenem? Doslovno puno pitanja, a malo odgovora.

 

 

Ja sam pomalo programirao od osnovne skole. Uvijek mi je zelja bila da budem programer. Kad sam se ozenio (24 godine) i imao novaca - prva stvar koju sam napravio je da sam si platio tecaj za .NET developera. To je bila odskocna daska. Sad sam u Irskoj, radim za jako dobre novce kao senior database developer u ogromnoj medjunarodnoj firmi.

Nemam zavrsen fakultet i nikad me nitko nije pitao za diplomu.

 

 

Nemam niti ja fakultet, ali to mi je bio problem kad sam prije koju godinu tražio posao u Irskoj (isto 10+ godina radnog iskustva u .NET-u, full stack, azure, aws, html5/css3, javascript, ...). Nisam mogao dobiti radnu dozvolu, pa se više nisam niti prijavljivao za poslove.

 

 

 

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Njega sam naučio u prvom/drugom srednjem kad sam radio na web stranici za sebe. Doduše do sad sam ga pomalo i zaboravio.

Pogledao sam video u kojem čovjek objašnjava razliku između vanilla JS-a, jQuerya i Vue-a. 

jQuery kod izgleda odurno no i dalje sam više za njega već za Vue koji se miješa sa HTML-om i pomalo mi je nerazuman.

Vjerojatno mi je nerazuman jel mi vuče za Python kojeg prezirem(C++ fanboi :D)

10 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Iskreno, očekivao sam da ćete reći 30-50% veće brojke za plaće od onih što spominjete. (za cca 40h radnih sati tjedno)

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Friday kaže...
Dex.pwn kaže...

Eh, a sad jedno dobro pitanje - Odakle krenuti?

Kako ja sa svojih 20 godina, mlad, zelen da krenem? Doslovno puno pitanja, a malo odgovora.

 

 

Ja sam pomalo programirao od osnovne skole. Uvijek mi je zelja bila da budem programer. Kad sam se ozenio (24 godine) i imao novaca - prva stvar koju sam napravio je da sam si platio tecaj za .NET developera. To je bila odskocna daska. Sad sam u Irskoj, radim za jako dobre novce kao senior database developer u ogromnoj medjunarodnoj firmi.

Nemam zavrsen fakultet i nikad me nitko nije pitao za diplomu.

 sad si možeš kupiti jednu

PSN - darklydexter
16 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Određivanje cijene rada je uvijek sklizak teren u svakom branši, a osobito u informatičkoj gdje je jako puno parametara. Uostalom, znam par ljudi koji kao parket majstori i keramičari imaju u inozemstvu plaću kakvu ima možda 0.001% programera u RH, ali to opet nije mjerilo za to zanimanje u cijelini.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
freman kaže...

Iskreno, očekivao sam da ćete reći 30-50% veće brojke za plaće od onih što spominjete. (za cca 40h radnih sati tjedno)

 

 Ja nisam ni pogledao video, uvijek se nazivciram. Koje brojke su spomenuli?

Freak Show Inc.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Nerealno velike. Volio bih upoznati nekog tko nakon tri godine ima 15K neto plaću. U ovih 20tak godina što radim taj posao takvog nisam upoznao. (ne računajući ove iz Microsofta HR gdje su plaće od 25K al po mojim saznanjima svi brzo izgore.) Možda se dogura do takve plaće nakon 10tak godina al samo u rijetkim firmam. 

Mojposao po meni ima jako dobre i realne analize plaća programera i ostalih iz IT sektora u HR.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
andrijam kaže...

Nerealno velike. Volio bih upoznati nekog tko nakon tri godine ima 15K neto plaću.

 

15K neto nakon 3 godine... Smells like BS

 

Ne kazem da nema iznimnih pojedinaca koji to imaju ali ne treba ljude lagati i prezentirati to kao nesto lako ostvarivo.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2019 10:36 (Friday).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Slažem se, po meni je realno je oko 7K za početnike koji se zapošljavaju s faksa. oko 5K se počinje bez faksa. Napreduje se do oko 10K iznad toga je jako teško prbiti tu neku granicu. Pričam naravno o prosjeku iako poznajem rijetke iznimke koje se pozicijoniraju kao nekakvi voditelji odjela ili šefovi razvoja.

Još bih napomenu da su u firmama koje se izravno bave programiranjem plaće lošije i stres veći nego u firmama koje se izravno ne bave programiranjem ali imaju potrebu za inhouse programerima.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
15 godina
offline
Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru i ko

Malo su se zaigrali s brojkama, a to je tako kada startaš u Microsoftu, ali i tome dođe kraj pa ode MS ured iz Hrvatske a Tispi iz MS-a

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Friday kaže...

 

15K neto nakon 3 godine... Smells like BS

 

Ne kazem da nema iznimnih pojedinaca koji to imaju ali ne treba ljude lagati i prezentirati to kao nesto lako ostvarivo.

 Ima i više nego što misliš. Znam ljude koji rade za početnu od 3.5k EUR pa na dalje. Sve ovisi za koga se radi, gdje se radi i kakvo razmišljanje imaju oni koji vode tvrtku. Naravno ovi koji rade za 3.5k su ljudi koji stalno ulažu u sebe kroz edukacije, konferencije itd.

 

Znam i ljude koji rade support za 2k EUR pa na više. Linux/Windows support za velike kompanije.

 

Ima tu svega, kao što je rečeno, ovisi o firmi, na kojem tržištu rade, kako vode firmu i kako planiraju budućnost. Netko tko želi razvijati tvrtku, sebe i planira budućnost, prati tehnologije, taj će ti dati poštenu plaću. Onaj koji planira voziti SLK za 2 godine će ti nuditi siću.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Entry Point kaže...
Friday kaže...

 

15K neto nakon 3 godine... Smells like BS

 

Ne kazem da nema iznimnih pojedinaca koji to imaju ali ne treba ljude lagati i prezentirati to kao nesto lako ostvarivo.

 Ima i više nego što misliš. Znam ljude koji rade za početnu od 3.5k EUR pa na dalje. Sve ovisi za koga se radi, gdje se radi i kakvo razmišljanje imaju oni koji vode tvrtku. Naravno ovi koji rade za 3.5k su ljudi koji stalno ulažu u sebe kroz edukacije, konferencije itd.

 

Znam i ljude koji rade support za 2k EUR pa na više. Linux/Windows support za velike kompanije.

 

Ima tu svega, kao što je rečeno, ovisi o firmi, na kojem tržištu rade, kako vode firmu i kako planiraju budućnost. Netko tko želi razvijati tvrtku, sebe i planira budućnost, prati tehnologije, taj će ti dati poštenu plaću. Onaj koji planira voziti SLK za 2 godine će ti nuditi siću.

 Jel može imena tih velikih firmu u hr. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2019 10:58 (Gajotres).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Pričaš gluposti ili te netko konstantno laže, ljudi vole nekada preuveličavati koliko stvarno zarađuju da se bolje prodaju, govorimo o netto plaćama u hrvatskoj za hrvatske firme. To nisu prosječne plaće.

Da moš misliti support plaće od 2K eura hah hah, moš mislit to mogu vjerovati tek kad vidim IP obrazac.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
andrijam kaže...

 moš mislit to mogu vjerovati tek kad vidim IP obrazac.

 

To ti isto nije nikakav pokazatelj. Imam frenda (izvan IT branse) kojeg je gazda prijavio na 20k bruto. Ovaj mu pola svoje neto place svaki mjesec vrati na ruke.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Gajotres kaže...

 Jel može imena tih velikih firmu u hr. 

 To su male firme, ne velike. Ne želim ih imenovati jer nemaju otvorena radna mjesta pa s time ne želim poplavu mejlova i CV-a kod njih. Prošle godine je jedna od njih imala otvoreni natječaj za junior devopsa 12,5 - 15k plaća, skoro pa se nitko nije javio.

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
andrijam kaže...

Pričaš gluposti ili te netko konstantno laže, ljudi vole nekada preuveličavati koliko stvarno zarađuju da se bolje prodaju, govorimo o netto plaćama u hrvatskoj za hrvatske firme. To nisu prosječne plaće.

Da moš misliti support plaće od 2K eura hah hah, moš mislit to mogu vjerovati tek kad vidim IP obrazac.

 Evo klasničnog rvackog ljubomornog iliti zagorski jalnog odgovora. Radio sam u jednoj od tih firmi, odnosno za njih. Drugu mi ima prijatelj. Znam još jednu koja se bavi dizajnom web-a. Itd.

 

Ti vjeruj ili ne, baš me briga, ja nemam potrebu da bezveze lažem po internet. Uostalom nisam ni rekao da ih je većina nego da ih ima više nego što se misli.

Samomrzeći hrvat
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru

Odlično svaka čast iznimkama, ja poznajem osobno 70tak programera isto toliko managera, IT administratora i ostalih. Ukratko u skoro svakoj IT firmi u Zagrebu poznajem nekoga. Računaj da su u ZG plaće 20-30 veće nego u ostatku HR. Pa i dalje mislim da imam jako dobar uvid u realnu situaciju.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
15 godina
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
andrijam kaže...

Odlično svaka čast iznimkama, ja poznajem osobno 70tak programera isto toliko managera, IT administratora i ostalih. Ukratko u skoro svakoj IT firmi u Zagrebu poznajem nekoga. Računaj da su u ZG plaće 20-30 veće nego u ostatku HR. Pa i dalje mislim da imam jako dobar uvid u realnu situaciju.

Otprilike i ja tako, pa mi zato ovo gore ne drži nikako vodu za 3,5k € početna. To eventualno da su prijavljeni na minimalac ili neki paušalni obrt pa si na ruke isplaćuju a ne na doprinose. Prošao sam to, pobjegao sam od toga. 

 

Edit: Ili je u pitanju 12h+ rad. Osobno najviše što sam dobio 25k (prijavljeno sve, svi doprinosi) ali taj tempo je bio ekstra ubitaćan. Samo radi i spavanje. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2019 13:03 (Gajotres).
14 godina
online
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Friday kaže...
andrijam kaže...

 moš mislit to mogu vjerovati tek kad vidim IP obrazac.

 

To ti isto nije nikakav pokazatelj. Imam frenda (izvan IT branse) kojeg je gazda prijavio na 20k bruto. Ovaj mu pola svoje neto place svaki mjesec vrati na ruke.

 

ima li ovo smisla, ako je "gazda" vlasnik firme?

 

PSN - darklydexter
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kako izgraditi uspješnu developersku karijeru
Daj meni u inbox da pratim natječe
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice