Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

poruka: 44
|
čitano: 13.946
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je ".
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Na moru smo zbog štednje vode suđe prali u dva desetlitarska škafa (pranje i ispiranje). Uvijek je ostao nekakav masni sloj, a nije baš ni bio užitak to raditi, pa se ljeti znalo nagomilati od par dana i fino mirisati. Suđerica s manje vode napravi čuda, a roštilj za veće društvo više ne znači sutra cijeli dan prati masno suđe, nego se samo zavrti stroj dva puta, pa su roštilji postali češći.

Jedino je problem kad se javi neka cura da bi ostala pomoći sa suđem, a ja ju moram odbiti (jer bi potrošila previše vode).

Najveći potrošač vode u domaćinstvu je kotlić, pogotovo ako je loše podešen i prazni se potpuno nakon male nužde.

dost zajeban kotlić može biti ako ne skuziš da curi, pa lagano plati 50 kubika vode 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Ajde još kad imaš vodovod, pa platiš, problem je kad imaš samo cisternu od 10 kubika i s time moraš preživjeti cijelo ljeto.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Ajde još kad imaš vodovod, pa platiš, problem je kad imaš samo cisternu od 10 kubika i s time moraš preživjeti cijelo ljeto.

 
Nisi valjda na nekom udaljenom otoku? 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Neuk kaže...

 
Nisi valjda na nekom udaljenom otoku? 

 Jesam, ali to ima i svojih prednosti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Neuk kaže...

 
Nisi valjda na nekom udaljenom otoku? 

 Jesam, ali to ima i svojih prednosti.

 mlada havajčanka ti maše palmom 

7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Ajde još kad imaš vodovod, pa platiš, problem je kad imaš samo cisternu od 10 kubika i s time moraš preživjeti cijelo ljeto.

 Pa kupi cisternu od 30 kubika ...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
I 30 može biti knap, ovisno koliko vas ima, koliko ste dugo, zalijevate li vrt... a samo par razmaženih purgera koji se moraju svaki dan poslije kupanja u moru otuširati te može upropastiti. Zato je bojler u kupaonici od 15l 😁
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Neuk kaže...

 
Nisi valjda na nekom udaljenom otoku? 

 Jesam, ali to ima i svojih prednosti.

 
Je... meni je san iz djetinjstva biti svjetioničar na nekom udaljenom otoku   I po mogućnosti ženu ostaviti na kopnu... povesti samo psa



btw, kad je takva kriza sa vodom, skupljate li kišnicu?

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 8:59 (Neuk).
14 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Kod mene od '79. do '88. na Šolti:

 

Od kraja školske godine do početka iduće, starci bi nas potjerali na otok.

Cisterna od 45m3 (zajednička za 3 kuće) se punila isključivo kišnicom, ili vodom koju bi krajem ljeta eventualno donio brod vodonosac.

Za vodokotliće se koristilo more.

Za pranje suđa i robe isto, samo bi zadnje ispiranje išlo slatkom vodom. Naravno, nikakve perilice, sve ručni rad.

Za tuširanje - svakog dana uzmeš bocu od ribara od 2l (onu zelenu), napuniš je vodom i staviš u neku polu-sjenu, pa se njom ispereš nakon cjelodnevnog kupanja u moru. Šamponiranje i sl. je išlo isto u moru, navečer, kad se više nitko nije kupao.

Krajem kolovoza nivo vode u cisterni bi spao ispod 5% i tad voda više ne bi išla kroz hidrofor (cijev je bila strateški postavljena), nego na ručni rad, kantama, da se ne bi netko zaigrao.

Vojni vodonosac bi došao krajem osmog mjeseca i tad bismo se obično prvi put istuširali u tuš kabinama.

 

Iz današnje perspektive zvuči za*ebano, ali bili smo klinci i nismo smrdili... more, opet more i na kraju malo se ražentaš...

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 9:13 (Punti).
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Evo još jedno iskustvo. Kao dječak sam znao navraćati u jednu vikendicu koja se tada nalazila u Omišu, na ušču Cetine (sada je tamo, čujem, auto-kamp). Suđe se pralo jednostavno:  provuklo bi ga se kroz mokri pijesak na plaži. Nakon samo jednog provlačenja bilo je čisto kao suza. Umjesto zahoda imali smo motičicu: iskopaš rupu, istovariš se u nju, pa je zatrpaš pijeskom - i gnojiš tamarise. Postoje mnogi trikovi zanata koje smo zaboravili. Nije baš bilo tako teško živjeti, kako si mladi misle. 

 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće je

Zašto samo dvaput.

Bolje je tri puta , ali, tko može...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Ajar kaže...

ne ulazeći u kemijsko-fizikalne podrobnoće, žene doista ne znaju pošteno oprati posuđe (iako ima poštenih žena). muški to (kao i kuhanje, uostalom) čine bolje, čime se otvara pitanje stava o "ženskom (obaveznom) mjestu u kuhinji" - što će tamo?! kad ja operem posuđe, tak je čisto da se iz njega može jesti. a tek kad smućkam/termički obradim štogod ... 

 ne treba pretjerivati s ispiranjem..suđa, posuđa.. 

bolje je unijeti koju bakteriju više i time organizam dobije lijep imunitet..

 

mi smo kao djeca krali plodove voća, vadili mrkve iz zemlje, obrisali ih rukom i jeli...

na ništa nemam alergiju (provjereno)

 

btw...

 

prije nekih 15 godina sam išao u akciju uništavanja ambrozije s Dr. Gorjanskim (na kraju me bez veze skidao s bolovanja, a lega karateka, pas mu m..) 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 12:06 (Anđeo bez falinge).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Neuk kaže...

Je... meni je san iz djetinjstva biti svjetioničar na nekom udaljenom otoku   I po mogućnosti ženu ostaviti na kopnu... povesti samo psa

 Kao dijete si maštao da ćeš se oženiti i onda pobjeći od žene na svjetionik? 

 

Neuk kaže...


btw, kad je takva kriza sa vodom, skupljate li kišnicu?

 Da, tako se pune cisterne. Postoji i vodonosac, ali za domaće je kubik 15 kn, a za 'vikendaše' preko 100, s time da domaći imaju prednost, pa ne možeš računati hoćeš li i kada doći na red, tako da živiš kao da ta opcija ne postoji.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#13): umijeće čišćenja umijeće
Visak kaže...
Neuk kaže...

Je... meni je san iz djetinjstva biti svjetioničar na nekom udaljenom otoku   I po mogućnosti ženu ostaviti na kopnu... povesti samo psa

 Kao dijete si maštao da ćeš se oženiti i onda pobjeći od žene na svjetionik? 

 

 Da, naravno. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice