Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

poruka: 20
|
čitano: 7.099
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč".
15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

Govedina za steakove se standardno odležava danima ili čak tjednima, pa nema razloga da se za pašticadu ne napravi isto.

Svinjetina i piletina se iz nekog razloga puno brže kvare, pa to nije moguće.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

možda ipak ne Arapi i Židovi već vjernici dominantnih religija tih naroda, što se tiče odležanog mesa postoji standardizirani postupak njegova odležavanja i kao takvog može ga se kupiti u boljim mesnicama, kako navodi Visak, to što nas pojedince muče predrasude, što goveđe meso ubijamo od well donea, stereotipiziramo čitave narode itd. je već drugi par rukava

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2020 12:21 (nemrem_stara_mi_sere).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

u nas muškarčine meso tuku na dnevnoj osnovi, preventivno i/ili iz osvete, uz napomenu da "njih više boli". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

Bolje da se tuče meso nego partnet haha

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
Baš prošli mjesec završio sa gledanjem serije DEADWOOD...kad se riješe dvonožnog problema onda ga odnesu za ručak Kinezu koji ima svinje
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
Meni je najbolji burek s mesom, naravno, dok nema onoga sa sirom.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
ukay1000 kaže...
Meni je najbolji burek s mesom, naravno, dok nema onoga sa sirom.

 

 

Svaka ćas!

 

 

Ja najviše volim pohani sir, ali ako ima od mesa, ako ne onda može od sira.

 

Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
Ajar kaže...

u nas muškarčine meso tuku na dnevnoj osnovi, preventivno i/ili iz osvete, uz napomenu da "njih više boli". 

 

 

Mlate meso ... hmmm, kuhar nisam ali mlaćenje mesa mi ide "od ruke".

Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
nemrem_stara_mi_sere kaže...

možda ipak ne Arapi i Židovi već vjernici dominantnih religija tih naroda, što se tiče odležanog mesa postoji standardizirani postupak njegova odležavanja i kao takvog može ga se kupiti u boljim mesnicama, kako navodi Visak, to što nas pojedince muče predrasude, što goveđe meso ubijamo od well donea, stereotipiziramo čitave narode itd. je već drugi par rukava

 

 

Ako ćemo gledati prema ukusu, bilo koje meso (samo da nije perad) odnosno "mesnata" riba (npr. tuna) je najbolje kad je djelomično sirova. Sve drugo ubija i ukus i teksturu i često jedemo đon od cipele. Hvalimo se da smo vrsni poznavatelji mesine, posebice čevapa, ali stvarno malo tko to zna napraviti kao "po pe esu".

3 godine
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...

možda ipak ne Arapi i Židovi već vjernici dominantnih religija tih naroda, što se tiče odležanog mesa postoji standardizirani postupak njegova odležavanja i kao takvog može ga se kupiti u boljim mesnicama, kako navodi Visak, to što nas pojedince muče predrasude, što goveđe meso ubijamo od well donea, stereotipiziramo čitave narode itd. je već drugi par rukava

 

 

Ako ćemo gledati prema ukusu, bilo koje meso (samo da nije perad) odnosno "mesnata" riba (npr. tuna) je najbolje kad je djelomično sirova. Sve drugo ubija i ukus i teksturu i često jedemo đon od cipele. Hvalimo se da smo vrsni poznavatelji mesine, posebice čevapa, ali stvarno malo tko to zna napraviti kao "po pe esu".

 nemoj sirovu svinjetinu, dobit ćeš trihinelu

15 godina
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

Nastavno na latine, CIcero je lijepo rekao:

 

omnibus in rebus voluptatibus maximis fastidium finitimum est

 

Ili u slobodnom prijevodu:

 

najveci uzici odvojeni su tankom granicom od gadosti

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
Visak kaže...

Govedina za steakove se standardno odležava danima ili čak tjednima, pa nema razloga da se za pašticadu ne napravi isto.

Pasticada se tradicionalno radi od frikandoa - iz razloga sto je frikando najtvrdji komad juneceg buta - pa je zato i priprema bila na nacin da se dugo kuha. Pogotovo dio frikandoa koji se i najcesce servira kao Pasticada - bijela pisanica, lazni biftek - to je onaj klasicni komad okruglog oblika. Kako je frikando tvrdji - mnogi umjesto toga stavljaju ruzu ili orah koji su meksi dijelovi juneceg buta, pa neiskusan kuhar moze imati bolje rezultate uz manje brige.

 

Osim dugog kuhanja, trik je, prema receptu i u pacu od kvasine (ili vina) jer kiselina omeksava meso.

 

Svo junece meso je odlezano nekoliko dana do tjedana prije nego ga kupis u mesnici, uz pravilnu brigu moze biti i odlezano dulje. To je standardni proces.

Ako mislis na dry-age mislim da on svakako ne bi odgovarao za pasticadu jer dry-age mjenja okus mesa.

 

No tu sad dolazimo do "filozofskog pitanja " - je li pasticada i dalje pasticada ako se nekim drugim postupkom meso omeksa, ili je bas car u tome sto pac/marinada preko noci ili kroz vise dana bas daje okus kakav ocekujes? Naravno tu je i iznimno bitan element zacina kao i povrca (mrkva, celer, luk, cesnjak), nadalje same marinade, bila ona od kvasine ili vina te naravno suhog voca (sljive, smokve) koje su tu da balansiraju kiselinu.

Rekao bih da je sama komponenta duljine kuhanja povrca i zacina jednako bitna komadu mesa - jer ako se luk i voce ne raskuhaju, a vino ne reducira, nista od okusa koje u biti i razlikuje pasticadu od ostalih gulasa.

Meso se spika jer je frikando jedan od misica koji najvise radi na zivotinji pa kako nema masnoce izmedju vlakana bezukusan je - iako meso od buta i lopatice bas i ima vise okusa nego biftek ili ramstek jer su masniji. Tehnicki spaja najgore od oba svijeta u naoko privlacnom pakiranju :D. Kako dry-age bolje uspijeva na vecim komadima koji imaju vise masnoce izmedju vlakana - opet je tu frikando losiji izbor.

 

Isti komad mesa ljudi pokusavaju spremiti i na druge nacine - cak ga u USA nazivaju - cheapest steak, worst steak ili 1$ steak.

 

Prvo na pamet pada sous vide - tehnika kojom se meso stavlja u vakumirano pakiranje sa zacinima, pa se uranja u lonac s vodom kojem sous vide aparat odrzava stabilno nisku temperaturu jako dugo vremena. Tom tehnikom mozes odrzati unutarnju temperaturu bifteka ili kojeg god steaka na tocno preporucenoj temperaturi, pa se na kraju tog perioda samo zapece na tavi. Prednost je da sto dulje "kuhas" to se vlakna i vezivna tkiva kao i masnoca vise raspadaju, ali za razliku od pecnice i tave meso ne zagori i ne unistava se prekomjernom temperaturom.

 

No cak i s tom tehnikom, ljudi nisu pretjerano zadovoljni kad su pripremali frikando.

 

 

Ovi su probali cak i jako skupu pripremu - u posudi sa govedjom mascu, pa ni to nije bas poboljsalo ni okus ni teksturu. U skupim restoranima je bas to jedna od skupljih priprema - to su steakovi preko 100$.

 

No, da se vratimo na odlezavanje - tj. dry age. Ovaj kanal pokusava sve i svasta sa mesom, pa je tako usporedio i frikando koji je bio u pacu od ananasa - jer je enzim bromelian iz ananasa jako agresivan (osjetis cak i na jeziku kako je spaljen kad jedes svjezi ananas) sa dry-aged frikandoom, te naravno i svjezi, netrtirani komad za kontrolu.

 

 

Kazu da je dry-age beskorisan, dok je 2 sata u marinadi od ananasa u biti dovelo ovaj komad na nivo finog steaka. Iako mislim da su pretjerali sa 45 dana, ne bi ni manje dana pomoglo.

Sad, nisam jos probao pac od ananasa umjesto paca od vina/kvasine kod kuhanja pasticade, ali namjeravam :D.

 

Visak kaže...

Svinjetina i piletina se iz nekog razloga puno brže kvare, pa to nije moguće.

Svinjetina moze biti suho-odlezana, samo treba imati dobar frizider koji ima stabilnu ventilaciju zraka jer svinjetina ima veci udio vode pa to moze pokvariti meso. Takodjer razlika je i u enzimima u mesu pa se dobije drugaciji okusni efekt - iako ljudi kazu da se isplati jer se osjeti razlika. Za piletinu nemam pojma :D.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže... 

Mlate meso ... hmmm, kuhar nisam ali mlaćenje mesa mi ide "od ruke".

 daruvarac, jesi to ti? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
syncmaster245b kaže...

Nastavno na latine, CIcero je lijepo rekao:

 

omnibus in rebus voluptatibus maximis fastidium finitimum est

 

Ili u slobodnom prijevodu:

 

najveci uzici odvojeni su tankom granicom od gadosti

hmmmmmm  anilingus ? 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
wyks kaže...
Visak kaže...

Govedina za steakove se standardno odležava danima ili čak tjednima, pa nema razloga da se za pašticadu ne napravi isto.

Pasticada se tradicionalno radi od frikandoa - iz razloga sto je frikando najtvrdji komad juneceg buta - pa je zato i priprema bila na nacin da se dugo kuha. Pogotovo dio frikandoa koji se i najcesce servira kao Pasticada - bijela pisanica, lazni biftek - to je onaj klasicni komad okruglog oblika. Kako je frikando tvrdji - mnogi umjesto toga stavljaju ruzu ili orah koji su meksi dijelovi juneceg buta, pa neiskusan kuhar moze imati bolje rezultate uz manje brige.

 

Osim dugog kuhanja, trik je, prema receptu i u pacu od kvasine (ili vina) jer kiselina omeksava meso.

 

Svo junece meso je odlezano nekoliko dana do tjedana prije nego ga kupis u mesnici, uz pravilnu brigu moze biti i odlezano dulje. To je standardni proces.

Ako mislis na dry-age mislim da on svakako ne bi odgovarao za pasticadu jer dry-age mjenja okus mesa.

 

No tu sad dolazimo do "filozofskog pitanja " - je li pasticada i dalje pasticada ako se nekim drugim postupkom meso omeksa, ili je bas car u tome sto pac/marinada preko noci ili kroz vise dana bas daje okus kakav ocekujes? Naravno tu je i iznimno bitan element zacina kao i povrca (mrkva, celer, luk, cesnjak), nadalje same marinade, bila ona od kvasine ili vina te naravno suhog voca (sljive, smokve) koje su tu da balansiraju kiselinu.

Rekao bih da je sama komponenta duljine kuhanja povrca i zacina jednako bitna komadu mesa - jer ako se luk i voce ne raskuhaju, a vino ne reducira, nista od okusa koje u biti i razlikuje pasticadu od ostalih gulasa.

Meso se spika jer je frikando jedan od misica koji najvise radi na zivotinji pa kako nema masnoce izmedju vlakana bezukusan je - iako meso od buta i lopatice bas i ima vise okusa nego biftek ili ramstek jer su masniji. Tehnicki spaja najgore od oba svijeta u naoko privlacnom pakiranju :D. Kako dry-age bolje uspijeva na vecim komadima koji imaju vise masnoce izmedju vlakana - opet je tu frikando losiji izbor.

 

Isti komad mesa ljudi pokusavaju spremiti i na druge nacine - cak ga u USA nazivaju - cheapest steak, worst steak ili 1$ steak.

 

Prvo na pamet pada sous vide - tehnika kojom se meso stavlja u vakumirano pakiranje sa zacinima, pa se uranja u lonac s vodom kojem sous vide aparat odrzava stabilno nisku temperaturu jako dugo vremena. Tom tehnikom mozes odrzati unutarnju temperaturu bifteka ili kojeg god steaka na tocno preporucenoj temperaturi, pa se na kraju tog perioda samo zapece na tavi. Prednost je da sto dulje "kuhas" to se vlakna i vezivna tkiva kao i masnoca vise raspadaju, ali za razliku od pecnice i tave meso ne zagori i ne unistava se prekomjernom temperaturom.

 

No cak i s tom tehnikom, ljudi nisu pretjerano zadovoljni kad su pripremali frikando.

 

 

Ovi su probali cak i jako skupu pripremu - u posudi sa govedjom mascu, pa ni to nije bas poboljsalo ni okus ni teksturu. U skupim restoranima je bas to jedna od skupljih priprema - to su steakovi preko 100$.

 

No, da se vratimo na odlezavanje - tj. dry age. Ovaj kanal pokusava sve i svasta sa mesom, pa je tako usporedio i frikando koji je bio u pacu od ananasa - jer je enzim bromelian iz ananasa jako agresivan (osjetis cak i na jeziku kako je spaljen kad jedes svjezi ananas) sa dry-aged frikandoom, te naravno i svjezi, netrtirani komad za kontrolu.

 

 

Kazu da je dry-age beskorisan, dok je 2 sata u marinadi od ananasa u biti dovelo ovaj komad na nivo finog steaka. Iako mislim da su pretjerali sa 45 dana, ne bi ni manje dana pomoglo.

Sad, nisam jos probao pac od ananasa umjesto paca od vina/kvasine kod kuhanja pasticade, ali namjeravam :D.

 

Visak kaže...

Svinjetina i piletina se iz nekog razloga puno brže kvare, pa to nije moguće.

Svinjetina moze biti suho-odlezana, samo treba imati dobar frizider koji ima stabilnu ventilaciju zraka jer svinjetina ima veci udio vode pa to moze pokvariti meso. Takodjer razlika je i u enzimima u mesu pa se dobije drugaciji okusni efekt - iako ljudi kazu da se isplati jer se osjeti razlika. Za piletinu nemam pojma :D.

 

 

ovaj tvoj komentar je na informativnom, znanstvenom i literarnom nivou o kojem nas dr. kemicar u kuci moze samo sanjati...

 

11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
wyks kaže...
Visak kaže...

Govedina za steakove se standardno odležava danima ili čak tjednima, pa nema razloga da se za pašticadu ne napravi isto.

Pasticada se tradicionalno radi od frikandoa - iz razloga sto je frikando najtvrdji komad juneceg buta - pa je zato i priprema bila na nacin da se dugo kuha. Pogotovo dio frikandoa koji se i najcesce servira kao Pasticada - bijela pisanica, lazni biftek - to je onaj klasicni komad okruglog oblika. Kako je frikando tvrdji - mnogi umjesto toga stavljaju ruzu ili orah koji su meksi dijelovi juneceg buta, pa neiskusan kuhar moze imati bolje rezultate uz manje brige.

 

Osim dugog kuhanja, trik je, prema receptu i u pacu od kvasine (ili vina) jer kiselina omeksava meso.

 

Svo junece meso je odlezano nekoliko dana do tjedana prije nego ga kupis u mesnici, uz pravilnu brigu moze biti i odlezano dulje. To je standardni proces.

Ako mislis na dry-age mislim da on svakako ne bi odgovarao za pasticadu jer dry-age mjenja okus mesa.

 

No tu sad dolazimo do "filozofskog pitanja " - je li pasticada i dalje pasticada ako se nekim drugim postupkom meso omeksa, ili je bas car u tome sto pac/marinada preko noci ili kroz vise dana bas daje okus kakav ocekujes? Naravno tu je i iznimno bitan element zacina kao i povrca (mrkva, celer, luk, cesnjak), nadalje same marinade, bila ona od kvasine ili vina te naravno suhog voca (sljive, smokve) koje su tu da balansiraju kiselinu.

Rekao bih da je sama komponenta duljine kuhanja povrca i zacina jednako bitna komadu mesa - jer ako se luk i voce ne raskuhaju, a vino ne reducira, nista od okusa koje u biti i razlikuje pasticadu od ostalih gulasa.

Meso se spika jer je frikando jedan od misica koji najvise radi na zivotinji pa kako nema masnoce izmedju vlakana bezukusan je - iako meso od buta i lopatice bas i ima vise okusa nego biftek ili ramstek jer su masniji. Tehnicki spaja najgore od oba svijeta u naoko privlacnom pakiranju :D. Kako dry-age bolje uspijeva na vecim komadima koji imaju vise masnoce izmedju vlakana - opet je tu frikando losiji izbor.

 

Isti komad mesa ljudi pokusavaju spremiti i na druge nacine - cak ga u USA nazivaju - cheapest steak, worst steak ili 1$ steak.

 

Prvo na pamet pada sous vide - tehnika kojom se meso stavlja u vakumirano pakiranje sa zacinima, pa se uranja u lonac s vodom kojem sous vide aparat odrzava stabilno nisku temperaturu jako dugo vremena. Tom tehnikom mozes odrzati unutarnju temperaturu bifteka ili kojeg god steaka na tocno preporucenoj temperaturi, pa se na kraju tog perioda samo zapece na tavi. Prednost je da sto dulje "kuhas" to se vlakna i vezivna tkiva kao i masnoca vise raspadaju, ali za razliku od pecnice i tave meso ne zagori i ne unistava se prekomjernom temperaturom.

 

No cak i s tom tehnikom, ljudi nisu pretjerano zadovoljni kad su pripremali frikando.

 

 

Ovi su probali cak i jako skupu pripremu - u posudi sa govedjom mascu, pa ni to nije bas poboljsalo ni okus ni teksturu. U skupim restoranima je bas to jedna od skupljih priprema - to su steakovi preko 100$.

 

No, da se vratimo na odlezavanje - tj. dry age. Ovaj kanal pokusava sve i svasta sa mesom, pa je tako usporedio i frikando koji je bio u pacu od ananasa - jer je enzim bromelian iz ananasa jako agresivan (osjetis cak i na jeziku kako je spaljen kad jedes svjezi ananas) sa dry-aged frikandoom, te naravno i svjezi, netrtirani komad za kontrolu.

 

 

Kazu da je dry-age beskorisan, dok je 2 sata u marinadi od ananasa u biti dovelo ovaj komad na nivo finog steaka. Iako mislim da su pretjerali sa 45 dana, ne bi ni manje dana pomoglo.

Sad, nisam jos probao pac od ananasa umjesto paca od vina/kvasine kod kuhanja pasticade, ali namjeravam :D.

 

Visak kaže...

Svinjetina i piletina se iz nekog razloga puno brže kvare, pa to nije moguće.

Svinjetina moze biti suho-odlezana, samo treba imati dobar frizider koji ima stabilnu ventilaciju zraka jer svinjetina ima veci udio vode pa to moze pokvariti meso. Takodjer razlika je i u enzimima u mesu pa se dobije drugaciji okusni efekt - iako ljudi kazu da se isplati jer se osjeti razlika. Za piletinu nemam pojma :D.

 

 Nakon ovog išla sam guglati da li se i papaja koristi za omekšavanje mesa (papaya meat tenderizer). I stvarno: https://www.masalaherb.com/papaya-paste-natural-meat-tenderizer/ ! Na kraju članka žena spominje da se u prodajì može naći prah zelene papaje, ali na linku na proizvod piše da nije dobavljiv trenutno. A i ne piše koliko ima papaina, tako da bi možda plan B bio Papaya enzymes. Samo zdrobiš pastilu i utrljaš u meso.

15 godina
online
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
telefon 2 kaže...

 Nakon ovog išla sam guglati da li se i papaja koristi za omekšavanje mesa (papaya meat tenderizer). I stvarno: https://www.masalaherb.com/papaya-paste-natural-meat-tenderizer/ ! Na kraju članka žena spominje da se u prodajì može naći prah zelene papaje, ali na linku na proizvod piše da nije dobavljiv trenutno. A i ne piše koliko ima papaina, tako da bi možda plan B bio Papaya enzymes. Samo zdrobiš pastilu i utrljaš u meso.

 i mene si naveo da to proučim i sad tražim zelenu papaju ili njeno lišće (čaj) i naletio sam na problem: papaju mnogi miješaju sa biljkom paw-paw (indijanska banana, na naški "carica pajaja") koja ima sličan plod ali nije papaja. E sad, koliko vidim i za paw paw nešto govore da ima ista svojstva no ja bih radije original - zelenu papaju, pa ako netko ima informaciju gdje se ista ili njeno lišće može nabaviti, molim neka podijeli

11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
Ges kaže...
telefon 2 kaže...

 Nakon ovog išla sam guglati da li se i papaja koristi za omekšavanje mesa (papaya meat tenderizer). I stvarno: https://www.masalaherb.com/papaya-paste-natural-meat-tenderizer/ ! Na kraju članka žena spominje da se u prodajì može naći prah zelene papaje, ali na linku na proizvod piše da nije dobavljiv trenutno. A i ne piše koliko ima papaina, tako da bi možda plan B bio Papaya enzymes. Samo zdrobiš pastilu i utrljaš u meso.

 i mene si naveo da to proučim i sad tražim zelenu papaju ili njeno lišće (čaj) i naletio sam na problem: papaju mnogi miješaju sa biljkom paw-paw (indijanska banana, na naški "carica pajaja") koja ima sličan plod ali nije papaja. E sad, koliko vidim i za paw paw nešto govore da ima ista svojstva no ja bih radije original - zelenu papaju, pa ako netko ima informaciju gdje se ista ili njeno lišće može nabaviti, molim neka podijeli

 Možda je kod nas lakše naći ananas i probati s njim, pročitaj onaj gore post od wyksa: https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/kemicar-kuci-17-zasto-se-meso-tuce-prije-pec/278023.aspx?page=0&jumpto=6211655&sort=asc&view=flat

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije
telefon 2 kaže...

Nakon ovog išla sam guglati da li se i papaja koristi za omekšavanje mesa (papaya meat tenderizer). I stvarno: https://www.masalaherb.com/papaya-paste-natural-meat-tenderizer/ ! Na kraju članka žena spominje da se u prodajì može naći prah zelene papaje, ali na linku na proizvod piše da nije dobavljiv trenutno. A i ne piše koliko ima papaina, tako da bi možda plan B bio Papaya enzymes. Samo zdrobiš pastilu i utrljaš u meso.

 Ovo se cini laksim, jer iskreno ne znam sto bih sa kilom mljevenog ananasa. Ne volim bacati hranu - zasto u biti i ne volim pretjerano gledati recepte po YTubeu, jer cesto znaju pobacati kile i kile povrca radi marinada i umaka. Kad kuhaju temeljac i bace par kila luka, mrkve i povrca stvarno mi dodje zao.

 

Tako i sa ovim ananasom - kako djeluje samo svjezi ananas - jer se termickom obradom unistava enzim koji omeksava meso, pa za tu primjenu ne valja kompot ni sok od ananasa, za ovaj postupak bi trebalo svaki put kupiti svjezi ananas (10-20kn za kg) i poslije ga baciti. Moze se isplanirati pa jedan dan napraviti ove frikando odreske, ili za neki brzi gulas, a drugi dan iskoristiti ananas u nekoj slatko-ljutom-kiselom woku ili napraviti sos za meso?

https://www.thereciperebel.com/pineapple-brown-sugar-bbq-sauce/

 

No meni je problem cijena - kod nas taj komad frikandoa nije jeftin, pa juneci but ide i po 80-90 kuna za kilo u mesnici, pa ako na to dodamo i ananas, vise se isplati kupiti ramstek koji je oko 100 kuna za kilu i ne muciti se. Ok, ako je but na akciji za 60kn koliko zna biti po velikim ducanima, onda je i ok. No opet to ne bih intenzivno koristio za gulase - jer je i ponata gulasa da za sto gusci gulas stavljamo isti omjer luka i mesa, pa je jako dobro da se kuha sto dulje da se luk prirodno raspadne. Kako nisam probao jos ovu metodu za ananasom nisam siguran hoce li se meso raskuhati prije luka i prije nego sos dobije ukus i gustocu kakvu treba.

 

Sto se kemijske strane tice, o tome nemam pojma, to treba pitati autora clanka, ali saznao sam da se radi o ovome:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cysteine_protease

 

Spomenula si papaju - izgleda da i papaja i ananas imaju enzime iz gornje skupine u plodu koji omeksavaju meso - i spominju se i kiwi i smokva. Za kiwi sam vec cuo, ali ne za ovaj nas vec neku orijentalnu verziju, dok je smokva nama zanimljiva - ali opet ne vrijedi ako je smokva suha, bar ne u intezitetu kojim bi to bio veoma dobra praksa - suhe smokve ioanko neki stavljaju u pasticadu, ja sam probao par puta i ne daje nikakav inteznivan okus, ali daje onu slatkocu koju i inace dobro vezemo uz gusta mesna jela. Smokve su inace odlicne kako bi se komplementiralo jacu kiselinu ili jacu sol - jer nisu preslatke, ali imaju pun okus. Skolska kombinacija - pecene smokve sa balzamicnim octom i kozijim sirom.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
11 godina
offline
Kemičar u kući (#17): zašto se meso tuče prije peč

Na onom linku s papajom https://www.masalaherb.com/papaya-paste-natural-meat-tenderizer/ žena objašnjava kako ona raspodijeli ostatak paste u kalup za led i smrzne, pa onda spremi u vrećicu. Ono mi je dobar link jer objašnjava koja količina paste ide na koju količinu mesa. Mada sam onako površno preletila komentare na nekim drugim stranicamq koji kažu da ta fora s enzimima djeluje samo na površini mesa, a i to ako predugo ostaviš nadajući se da će djelovati dublje može završiti sa mesom koje se pretvorilo u neku kašu.

Što se tiče gulaša, meni je zakon ovaj: https://www.jutarnji.hr/dobrahrana/recepti/recept-ete-gverovic-sporki-makaruli-7841448

Radila sam ga i s govedinom i s puretinom, jedino treba paziti da se koristi bijelo vino s bijelim mesom. Kad se stavi crno vino na bijelo meso, meso poprimi malo čudnu ljubičastu boju, ali i to se da popraviti crvenom paprikom

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice