Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

poruka: 311
|
čitano: 466.297
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?".
6 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Moji kupili mašinu...prije braka...trajala do...nisam siguran...2005...skoro 30 godina...prije pampers pelena... žene su koristile...pamučne pelene...koje su se prale....pa sad računajte...kad krene kenjanje...od mene...sestre...i mnogo kasnije... brata

I desi se da nakon 30 godina se pokvari...i kupimo...među skupljam u tom trenutku LG...od 5000 kn...koja nije izgurala niti tih 5 godina...kupili treću

Sad imamo četvrta...neku od 1500kn...s tim da je izgleda ova... neuništiva...3-4 dnevno u pogonu(apartmani)

Tako...što jeftiniji...s što više garancije...To je i bio problem kod LG...što je otišla elektronika...A majstori su navikli...na Gorenje i Končar...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč

FEM se koristi od 70-ih, a ne posljednih 30 godina.

14 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

1. Prije 17 godina whirpool 6sense, bila je nešto ispod 5.000 kn - otišla taman nakon isteka garancije (2 godine)

2. Nakon toga Beko za 2.500 kn pere i dan danas (u garaži) u prosjeku 1-2 mašine dnevno

3. Sada Hisense 2.000 kn, pere jednu do dvije mašine dnevno (zamjenila Beko) 

Kad se nešto pokvari izvan garantnog roka (ako ne možeš sam popraviti) kupiš novo, nema tu puno filozofije.

 

Zadnje vrijeme kupujem isključivo kineze i nemam na njih nikakve zamjerke (gotovo sve se to ionako radi u kini ili turskoj). 

Kao i kod ostale tehnike i perilice idu u smjeru poboljšanja programa i performansi (kraće trajanje, manje gužvanje odjeće, inverterski motori itd.).

Zato je po mome skromnom sudu dobro zamjeniti perilicu u nekom razumnom roku.

Nova Hisens sigurno je bolja od 10 godina stare Miele ili Bosha, a ne bih stavio ruku u vatru da se i sa sadašnjim modelima ne bi mogla nositi sasvim ravnopravno.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 14:17 (rmiculini).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rmiculini kaže...

1. Prije 17 godina whirpool 6sense, bila je nešto ispod 5.000 kn - otišla taman nakon isteka garancije (2 godine)

2. Nakon toga Beko za 2.500 kn pere i dan danas (Ugaraži) u prosjeku 1-2 mašine dnevno

3. Sada Hisense 2.000 kn, pere jednu do dvije mašinu dnevno (zamjenila Beko) 

Kad se nešto pokvarii izvan garantnog roka (ako ne možeš sam popraviti) kupiš novo, nema tu puno filozofije.

 

Zadnje vrijeme kupujem isključivo kineze i nemam nikakvih zamjerki, a gotovo sve se to ionako radi u kini ili turskoj. 

Kao i kod ostale tehnike i perilice idu u smjeru poboljčanja programa i performasi (kraće trajanje, manje gužvanje odjeće, inverterski motori itd.).

Zato je po mome skromnom sudu dobro zamjeniti perilicu u nekom razumnom roku.

Nova Hisens sigurno je bolja od 10 godina stare Miele ili Bosha, a ne bih stavio ruku u vatru da se i sadašnjim modelima ne bi mogla nositi sasvim ravnopravno.

 

 Isto tako. Whirpool nakon 2. godine otišla. Prije dva tjedna Gorenje isto ode čim je gara istekla.

 

Kao da tajmer imaju.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
14 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Zna li itko ima li kakav nedostatak ako veliku većinu vremena perem relativno malu količinu rublja u velikoj mašini?

 

Naime, ne mogu se odlučiti između dvije mašine, jedna je 7 kg i 49 l, a druga 8 kg i 64 l. Razlika u potrošnji zanemariva. Veću bih uzeo da 2-3 puta godišnje mogu oprati navlaku madraca i sl. bez da moram vozat okolo i plaćat praonu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 21:01 (FLes).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč

WTF 130? OMG!

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 21:02 (Xidrus).
15 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rambox kaže...
* * * "Konkretan primjer, Končar perilica od 1400kn, servis ležajeva je 600-700kn. * * *

 

Realna situacija je vrlo jasna, osim ako se ne pokvari elektronika/programator izvan garancije=perilica ide u smeče.

No shit da je zamjena ležaja 600-700 kuna u HR (predpostavljam u ZG). u Tuzli je to duplo manje. Dođe mi da obrt otvorim u HR.

 

BlueMax kaže...
Siemens. Je da je koštala ali 11 godina radi ko sat.

Ja sam neki dan postavio jednu ugradbenu Siemens (joj ili je Bosch) u podrum, faktički u ljetnoj kuhinji, i stara je cca 20 godina.. sad nisam siguran da li zbog programa (veća temperatura) ali pere bolje od ovih novih. Kristalno čisto.

 

Btw: Beko koju imamo na spratu iznad u prosjeku znači opere 1,2 puta na dan odnosno preko 400 puta na godinu. I tako preko evo 12 godina računaj da je oprala 5000 puta.. pere i dan danas.

 

 

Kažem vam: Najbolji izbor je Beko za naše područje. Njima je bio cilj da budu 10-ti u svijetu (sad u kakvoj to potrošačkoj elektronici mislili), i uspjelo im je. Žao mi što nema Panasonic branda u ovoj anketi jer Panasonic je de facto predvodnik nekih inovacija.

 

I dobro je netko rekao "odete i kupite najeftiniju".. samo eto ja ne bih nikada neku ispod 1000 obrtaja. To jedino diktira cijenu između najjeftinijih i onih malo skupljih.

11 godina
protjeran
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

https://www.emmezeta.hr/aeg-l7wbg47w-perilica-i-susilica-rublja-617464.html

Imamo oko pola godine, još radi :).

Zasad nikakvih problema, pere, suši, sve po p.s.

Jedini problem je 5k kn. Ima nekih jeftinijih koje nisu za nosit kući ženi.

Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
FLes kaže...

Zna li itko ima li kakav nedostatak ako veliku većinu vremena perem relativno malu količinu rublja u velikoj mašini?

 

Naime, ne mogu se odlučiti između dvije mašine, jedna je 7 kg i 49 l, a druga 8 kg i 64 l. Razlika u potrošnji zanemariva. Veću bih uzeo da 2-3 puta godišnje mogu oprati navlaku madraca i sl. bez da moram vozat okolo i plaćat praonu.

 

 

 Jedino veći trošak po kili opranog veša.

16 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
nicky.sl kaže...

 Ti znaš zabrijat teške budalaštine al ova žuta prevazilazi sve.Peri 3 kg u mašini što prima 6 kg i izletiće ti bubanj za tri mjeseca bez obzira što je centrifuga na 600 okretaja

Problem je kaj sam ja zaboravil precizirat, jer bez toga vešmašima-laicima kao tebi ništa nije jasno.Za tebe ili laike budalaština, ali gle čuda jeftina vešmašina koja može prat do maksimalno 5kg rublja, hm pa gle eto ima ovo kaj sam ja požutil ili istaknul na dolnjem linku.Ne samo da pere do maksimalno 2 ili 3 kg ovisno o programu, nego u svim tim programima moš normalno koristit i centrifugu do 1000 okretaja.Nije Končar ponorel ili Turci, takve opcije imaš na praktički svim jeftinim vešmašinama.Skuplje nema smisla niti spominjat, tu imaš koš opcija program pranja veša od 2kg pa do 6kg itd.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/koju-perilicu-kupili-nekome-preporuili/270721.aspx?page=2&jumpto=5981080&sort=asc&view=flat

 

https://koncar-ka.hr/wp-content/uploads/2018/11/Upute-PR-08-5-FC-PR-10-5-FC.pdf

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 22:03 (rambox).
14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
markoBT kaže...

Stare perilice su "bile robusnije" zato jer se centrifuga vrtila na 500-600 o/min, a ove današnje se vrte na 1000-1200 o/min. Dvostruko više okretaja jednako je dvostruko više vibracija, a dvostruko više vibracija je više nego dvostruko kraći vijek ležajeva. Današnji ležajevi jesu bolji od prijašnjih, ali ne dvostruko.

 

Osim toga prije su ljudi imali strahopoštovanje prema strojevima (zamisli ženu koja prvi put u životu pušta u rad perilicu rublja) i strogo su se držali uputa proizvođača. Danas je taj strah nestao i ne samo da ne slušaju upute, nego ih ni ne čitaju. Uz to znanost je napredovala, proračuni čvrstoće i izdržljivosti su pouzdaniji pa su i koeficijenti sigurnosti znatno manji nego prije,što znaći da su proizvodi tek nešto čvršći nego što bi trebali bit, pa zato ne mogu dugo izdržat udar čvrste seljačke ruke koja sve zna i ne mora čitat upute proizvođaća.

 

Za primjer, metodom konačnih elemenata (MKE ili FEM na engleskom) danas se analiziraju gotovo svi strojevi, a to prije nije bilo moguće jer MKE nije moguća bez brzih računala. A njih imamo tek unazad tridesetak godina.

Kako izgleda analiza ležaja možeš vidjet na slici.

 U građevini je primjerice kod statike celicnih konstrukcija, koeficjent veci po eurokodu nego po starim DIN ili JUS normama... Ne znam kako je u strojarstvu ali tu je gore sto je bezveze.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 21:55 (Fake_Alert).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
torrente kaže...

ljudi moji, nije pokazatelj cjelokupne kvalitete nekog imena , jedan pojedinačni korisnik.

 

Gorenje majka svih majki na jugoistoku Europe. ovi što su ushićeni južnokorejskim limunadama su u stvari generacije koje nisu ni odrasle uz gorenje.

meni svaka gorenje makina radi između 12 i 15 godina. evo sada ova zadnja 8g.. i ne sumnjam da će dogurat do 12-15.

 

PAZI SAD OVO..pošto će te tržište nemilosrdno prožderat na sceni ako ne uskočih u filozofiju jeftinijeg procesa proizvodnje (što je Gorenje i napravio) OPET drže primat u kvaliteti dok igraju u utakmici "štancaj nemilice".

znači, ponavljam...scenu ti sa jeftinoćom okupiraju jeftinaši sa istoka i ti se prilagodiš,ali opet tu jeftinoću oštancaš što kvalitetnije sa gomilom slične plastike i onim bubnjem.

 

za kraj. mašina se kupuje što jednostavnija tj da obavi osnovne radnje, primi vodu, prokuha, ispere i zavrti centrifugu. ostalo su sve budalaštine wifi, BT, google app i sl.

 Je kako da nije, imao sam gorenje dosta dugo i između još nekoliko drugih mašina i na kraju uzeo južnokorejsku limunadu LG koja je prema gorenju svemirski brod u svim pogledima.

Kako sam pišeš svaka gorenje ti radi preko 12 god. tako da očito drugu mašinu nisi niti probao, a ideš kritikovati ostale proizvođače?

 

To je kao da svaki dan pojedeš burek u istoj pekari, a ideš komentirati ostale bureke/pekare.

 

Ma kakvo gorenje, zadnji njihov proizvod sam kupio početkom godine i vratio ga nazad u trgovinu jer je opasnost za korisnika. Izrada katastrofa, sama jeftina plastika na koju je stavljen 1.2kW motor, pa se ti misli gdje će to sve završiti i kako.

 

I super su mi ove HR teze ja uzimam gorenje jer ima jeftinih dijelova i majstor mi je uvijek dostupan. Mila majko. 

 

Tvrdnja za kraj je vrh, pa to što je tebi dovoljna mašina koja radi osnovne radnje ne znači da je i drugima, tehnika se konstantno razvija i zašto ne bi koristili njene blagodati? Meni je super kad mi nova moderna mašina opere robu tako da je gotovo suha kad je vadim iz mašine, savršeno sačuvana, a skoro i popeglana i kada mogu podesiti mašinu da pokrene pranje kad meni odgovara i kada u njoj mogu oprati što god želim jer za svaku glupost imam poseban program od tenisica do radne tute.

 

I još nešto, pa dragi ljudi zar stvarno netko i dalje kupuje tehniku sa namjerom da mu traje 15-20god.? I za to je spreman platiti 5-10 puta više od prosječne cijene? Pa taj jadničak će biti osuđen gledati u isti stroj sljedećih 15-20 god., ako toliko potraje. U međuvremenu će izaći 7-8 novih generacija proizvoda, daleko naprednijih, a netko će i dalje gledati u svoju dragu staru mašinu za pranje rublja. To je hobi za bogate, koji mogu bez grižnje baciti stroj u smeće kad im dosadi gledati u njega ili izađe napredniji model.

 

Imam frenda koji je prije 15 god. kupio nekakvu bijesnu LCD televiziju, tada je to bio zadnji krik tehnike, platio je toliko da je uzeo mini kredit, oko 50.000kn. Ja sam u međuvremenu promijenio 3-4 TV-a i svaki platio oko 4.000kn. Danas on i dalje gleda u tu svoju staru kramu, koja je jedva HD ready, teška sto kila i debela ko' Biblija i kad dođe kod mene u posjetu svaki put se preznoji od muke jer kod mene gleda u sirotinjski LG 55" 4k tanak ko' školska teka i plaćen 10x manje.

 

NHF 

13 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Ja osobno uvijek idem za onom; "uzimam samo najbolje što moj novac može uzeti", uz neki dobar popust! 

Tamo negdje 2015 mi se je "pokvarila" perilica rublja GORENJE isto neka bolja nakon nekih dvanaest godina, pa sam odlučio uzeti novu, i izbor je pao na AEG, model L98699FLE2, za koju je AEG.HR preporučio cijenu od nekih 7.500.00 kuna. 

Ja sam u Sesvetama u "Kralj komerc" dućanu dobio za kesh živi novac za 5.500.00 kuna uz napomenu, morao sam ju prije uplatiti i došla je sa dostavom 200.00 kuna za nekih tjedan dana meni doma! 

Perilica je već onda bila visokog standarda kao; 1600 o/min, 9 kilograma bubanj, A+++, tiha, ...! 

Pere istina ako četri puta mjesečno, i vjerujem da ću ju imati makar još 15 godina, najmanje, a stvarno sam zadovoljan prezadovoljan sa njom! 

I da, BTW, ona GORENJE perilica se "nije pokvarila", samo sam imao problem sa filtrom dolje kojeg je okupirao kamenac, pa je senzor odbijao pametan raditi, a ja nisam želio zvati majstore za savjet/popravak 

 

LINK; https://www.jeftinije.hr/Proizvod/2760206/bijela-tehnika/pranje-susenje/perilice-rublja/aeg-perilica-rublja-l98699fle2

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rambox kaže...
nicky.sl kaže...

 Ti znaš zabrijat teške budalaštine al ova žuta prevazilazi sve.Peri 3 kg u mašini što prima 6 kg i izletiće ti bubanj za tri mjeseca bez obzira što je centrifuga na 600 okretaja

Problem je kaj sam ja zaboravil precizirat, jer bez toga vešmašima-laicima kao tebi ništa nije jasno.Za tebe ili laike budalaština, ali gle čuda jeftina vešmašina koja može prat do maksimalno 5kg rublja, hm pa gle eto ima ovo kaj sam ja požutil ili istaknul na dolnjem linku.Ne samo da pere do maksimalno 2 ili 3 kg ovisno o programu, nego u svim tim programima moš normalno koristit i centrifugu do 1000 okretaja.Nije Končar ponorel ili Turci, takve opcije imaš na praktički svim jeftinim vešmašinama.Skuplje nema smisla niti spominjat, tu imaš koš opcija program pranja veša od 2kg pa do 6kg itd.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/koju-perilicu-kupili-nekome-preporuili/270721.aspx?page=2&jumpto=5981080&sort=asc&view=flat

 

https://koncar-ka.hr/wp-content/uploads/2018/11/Upute-PR-08-5-FC-PR-10-5-FC.pdf

 

 

 Vezano uz temu, manje uz tvoj komentar.

Ja u svojoj perem koliko me volja od 1kg do 7kg, uopće se ne opterećujem tim ležajevima i ostalim čudima. Perilica ima u sebi nekakvu vagu, kad nešto ubacim ona izvaže i prema tome prilagodi program i potrošnju i to je to. Hvala inženjerima pa više ne moram čekati tjedan dana da se skupi dovoljno bijele ili šarene robe da bi se stavila na pranje. 

 

I tako već 6-7 godina bez ikakvih problema, broj servisa ne znam, a niti kako izgleda serviser, za razliku od kako kolege forumaši vlasnici gorenje mašina pišu.

 

Jedino što pazim je da nakon što završi pranje iskljući se iz utičnice, navodno je to pametno za zaštitu elektronike koja je jako osjetljiva na strujne udare i oscilacije. Je li to točno ne znam, ali ima logike, a doma mi je i sva fina tehnika na UPS-ovima i prema zapisima vidim da dnevno bude i po nekoliko ozbiljnijih strujnih oscilacija, posebno kad krene sezona hlađenja i grijanja. Pa eto možda nije loš savjet i drugima.

14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
mzopg kaže... 

Jedino što pazim je da nakon što završi pranje iskljući se iz utičnice, navodno je to pametno za zaštitu elektronike koja je jako osjetljiva na strujne udare i oscilacije. Je li to točno ne znam, ali ima logike, a doma mi je i sva fina tehnika na UPS-ovima i prema zapisima vidim da dnevno bude i po nekoliko ozbiljnijih strujnih oscilacija, posebno kad krene sezona hlađenja i grijanja. Pa eto možda nije loš savjet i drugima.

 

tako to izgleda kad covjek postane rob svojim uredjajima... kakve jebene oscilacije i vadjenja iz uticnice?

 

10 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
HCMAA kaže...
Moji kupili mašinu...prije braka...trajala do...nisam siguran...2005...skoro 30 godina...prije pampers pelena... žene su koristile...pamučne pelene...koje su se prale....pa sad računajte...kad krene kenjanje...od mene...sestre...i mnogo kasnije... brata

I desi se da nakon 30 godina se pokvari...i kupimo...među skupljam u tom trenutku LG...od 5000 kn...koja nije izgurala niti tih 5 godina...kupili treću

Sad imamo četvrta...neku od 1500kn...s tim da je izgleda ova... neuništiva...3-4 dnevno u pogonu(apartmani)

Tako...što jeftiniji...s što više garancije...To je i bio problem kod LG...što je otišla elektronika...A majstori su navikli...na Gorenje i Končar...

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
4 godine
protjeran
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Imamo doma GORENJE new line model PS 306 BM i evo preko 30 godina radi ko singerica.

Kaže majka da pere robu bolje nego ijedna nova i vjerujem joj.

Jes malo zahrađala doli na dnu jer joj je znala nekad curit voda pa su se samo mjenjale gume, dva puta i ona na vratima što dihta njih i bubanj.

Imam osjećaj da će radit najmanje još 10 godina!

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
AEG sam imao dva puta kao zamjensku masinu dok je Wirpool par puta bila na servisu,odusevila me ta masina u odnosu na Wirpool koju sam platio 3000 kn.Robusnija,tiha,9Kg more kombinacija.Ali tisina kod centrifuge me odusevilo,kad Wirpool roka prek 1000 rpm koda avionska turbina rafinu WCu.😂
AUDIOFIL
12 godina
odjavljen
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Sjećam se kad smo radili proračun vratila u školi pa nam je profesor rekao da je normalno kod strojara da ako nismo sigurni jel ima još kakvih naprezanja, jednostavno ih ubijemo koeficijentom i stvar je riješena 😂
10 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Kad se vec masine spominju da pitam,je li zna neko sta moze biti nova masina i nakon nekih 20ak pranja sada kad radi cuje se neki miris,koda se plastika ili guma zagrijava?

Nije smrad ni nista,ali je neki miris dok radi,ne znam je li to jer je nova pa se nije ni "razradilo" jos ili sta vec...

Malo mozda glupo pitanje,ali nezz kako objasnit drukcije.

Origin_Steam: hrka11
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 10:41 (hrka11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Nisu ljudi krivi ako mašina traje 20 godina..

Ja imam takvu kako sam napisao..

 

Uz nju imam i još dvije nove perilice..

 

Tako da tvrdnja da se kupuje stroj pa se 15 godina moli boga da traje, i ne kupuje se ništa, nije istinita..Nego je stroj dobar i traje..

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 11:03 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Okvir mašine najviše zahrđa jer se mašine drže u kupatilima, gdje se stvara para prilikom zime pogotovo kad se koristi vruća voda..Tijekom vremena to je normalno..

 

Neki odličnici tako sjebu i nove skupe mobitele..Pa onda na garanciju, kao crklo..lol

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
hrka11 kaže...

Kad se vec masine spominju da pitam,je li zna neko sta moze biti nova masina i nakon nekih 20ak pranja sada kad radi cuje se neki miris,koda se plastika ili guma zagrijava?

Nije smrad ni nista,ali je neki miris dok radi,ne znam je li to jer je nova pa se nije ni "razradilo" jos ili sta vec...

Malo mozda glupo pitanje,ali nezz kako objasnit drukcije.

imao sam nesto slicno, mislio sam da se perilica zapalila, mada je to vjerojatno bio ekstreman slucaj..

vise se ne sjecam 100% ali mislim da je neki dio odjece strugao po gumi od bubnja tokom centrifuge i guma se na tom dijelu pocela se topiti, sva odjeca je smrdila po gumi.

moguce da je tebi nesto slicno, mi smo se smrada rijesili tako da smo par puta na prazno pustili vesmasinu da radi.

 

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 11:21 (nixass).
11 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
ivanzu kaže...

FEM se koristi od 70-ih, a ne posljednih 30 godina.

FEM je izmišljen 40-tih, počeo se koristiti 70tih. Ali neki 70tih nisu ni znali da postoje računala, a kamoli kako se radi FEA. 

42
11 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Fake_Alert kaže...
markoBT kaže...

Stare perilice su "bile robusnije" zato jer se centrifuga vrtila na 500-600 o/min, a ove današnje se vrte na 1000-1200 o/min. Dvostruko više okretaja jednako je dvostruko više vibracija, a dvostruko više vibracija je više nego dvostruko kraći vijek ležajeva. Današnji ležajevi jesu bolji od prijašnjih, ali ne dvostruko.

 

Osim toga prije su ljudi imali strahopoštovanje prema strojevima (zamisli ženu koja prvi put u životu pušta u rad perilicu rublja) i strogo su se držali uputa proizvođača. Danas je taj strah nestao i ne samo da ne slušaju upute, nego ih ni ne čitaju. Uz to znanost je napredovala, proračuni čvrstoće i izdržljivosti su pouzdaniji pa su i koeficijenti sigurnosti znatno manji nego prije,što znaći da su proizvodi tek nešto čvršći nego što bi trebali bit, pa zato ne mogu dugo izdržat udar čvrste seljačke ruke koja sve zna i ne mora čitat upute proizvođaća.

 

Za primjer, metodom konačnih elemenata (MKE ili FEM na engleskom) danas se analiziraju gotovo svi strojevi, a to prije nije bilo moguće jer MKE nije moguća bez brzih računala. A njih imamo tek unazad tridesetak godina.

Kako izgleda analiza ležaja možeš vidjet na slici.

 U građevini je primjerice kod statike celicnih konstrukcija, koeficjent veci po eurokodu nego po starim DIN ili JUS normama... Ne znam kako je u strojarstvu ali tu je gore sto je bezveze.

 Ako se sruši građevina poginut će ljudi, a ako crkne perilica za rublje nikom neće biti ništa. To je razlika.

42
14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč

Nije strojarstvo perilica rublja Mogu ljudi i poginuti kod industrijskih strojeva itd bla bla... nvm

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
11 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Fake_Alert kaže...

Nije strojarstvo perilica rublja Mogu ljudi i poginuti kod industrijskih strojeva itd bla bla... nvm

Onda su koeficijenti sigurnosti drugačiji. Obično zakonom propisani. A kad nisu zakonom propisani, onda projektant to radi tako da je siguran da će mu konstrukcija izdržat garantni period. A tu FEA jako pomaže.

 

Ti si građevinar pa mi možeš reći koji je koeficijent sigurnosti kad treba začepit rupu u zidu ostalu nakon skidanja slike sa zida?

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 13:06 (markoBT).
10 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
nixass kaže...

imao sam nesto slicno, mislio sam da se perilica zapalila, mada je to vjerojatno bio ekstreman slucaj..

vise se ne sjecam 100% ali mislim da je neki dio odjece strugao po gumi od bubnja tokom centrifuge i guma se na tom dijelu pocela se topiti, sva odjeca je smrdila po gumi.

moguce da je tebi nesto slicno, mi smo se smrada rijesili tako da smo par puta na prazno pustili vesmasinu da radi.

 

 

 Obratit cu bas paznju na to,a i provjerit cu...inace se ne pere neka kolicina robe,jer frisko sam ozenjen jos nas je samo 2 tako da nema ni kolicine za prat,niti se pali cesto pa mi bas i nije jasno bilo koji k...more bit,nova masina...lg-eva neki noviji model.

Isto nesto kontam da sam to treba uzet sa sto manje elktronike ali eto...

Origin_Steam: hrka11
7 godina
protjeran
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Cuj, sa sto manje elektronike, ta je najbolje.

 

Dakle obicni programator, kojih ima i zamjenskih za kupiti - istraziti prije kupnje.

 

Imam Siemensovu vec 13 godina, do sada je jednom crkao programator, originalni je oko 270€,

nasao sam neki zamjenski/rebuildani (ne sjecam se vise) za nekih 65-75€, ugradio sam, vozi dalje.

 

Cistit filter, jednom u 2-3 mjeseca ubacit stare krpe i sredstvo protiv kamenca, da se skinu nakupine s grijaca.
(ako vam je jako tvrda voda)

 

Od redovnih kvarova svakih 3-4 godine je potrgana guma na vratima, zapne metalni gumb ili nesto,

otrgne gumu samo tako - to isto narucim zamjensko sa Amazona za 15-20e, promjenim sam i vozi dalje.

 

Sto vise elektronike i digitalnog - vise problema.


Bolje uzeti 2 godine stari model, vec se zna dali ima djecjih bolesti, ima jeftinijih dijelova.

 

Isto tako treba gledati lokalno trziste - u HR sigurno necu kupovati Bosh, ako je dijelova malo i ako su skupi,

ili recimo Siemens - nego Rade Koncara, Gorenje Velenje, sta je vec rasirena mreza dijelova i servisa.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
gmit kaže...
mzopg kaže... 

Jedino što pazim je da nakon što završi pranje iskljući se iz utičnice, navodno je to pametno za zaštitu elektronike koja je jako osjetljiva na strujne udare i oscilacije. Je li to točno ne znam, ali ima logike, a doma mi je i sva fina tehnika na UPS-ovima i prema zapisima vidim da dnevno bude i po nekoliko ozbiljnijih strujnih oscilacija, posebno kad krene sezona hlađenja i grijanja. Pa eto možda nije loš savjet i drugima.

 

tako to izgleda kad covjek postane rob svojim uredjajima... kakve jebene oscilacije i vadjenja iz uticnice?

 

 Prije nego čovjek bubne glupost uvijek je dobro prvo se malo educirati. Postoji nešto što se zove prenapon, može biti uzrokovan vanjskim faktorom (grmljavina - udar munje) ili unutrašnjim neispravan uređaj, kratki spoj, greška u instalaciji... sve to može uzorokvati stvaranje prenapona koji "putuje" strujnim krugom/mrežom i oštećuje elektroniku. Ti prenaponi mogu biti jako mali i ne moraju odjednom "uništiti" uređaj, ali mogu mu nanijeti štetu i skratiti vijek trajanja.

 

Ne smatram da je vađenje utičnice iz struje nikakvo robovanje, jer je to radnja od 5sek., prije nego staviš robu na pranje uključiš utičnicu u struju, kada mašina završi pranje prije nego izvadiš robu isključiš utičnicu. Naravno da nećeš to raditi za sve uređaje u kući, to bi bilo blesavo, njih se može jednostavno spojiti na prenaponsku zaštitu. Može se i mašina spojiti, ako je nekome ova radnja prekomplicirana.

 

Evo i malo edukativnog štiva, za buduću kvalitetniju konverzaciju:

http://www.elis.hr/wp-content/uploads/2011/07/c-zastita-od-munje-i-zastita-od-prenapona.pdf

https://www.statefarm.com/simple-insights/residence/are-power-surges-damaging-your-electronics

https://www.alsplumbing.com/power-surges-damage-ac-appliances-electronics-devices/

https://www.maketecheasier.com/power-cuts-surges-harm-pc/

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice