Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza

poruka: 24
|
čitano: 5.561
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza".
4 godine
protjeran
offline
Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza

Iako ću dobiti gomilu minusa, po mom skromnom mišljenju ovo je dead end research koji već desetljećima služi da se pokaže da nešto "u principu" funkcionira "samo se treba usavršiti" i tako će ostati i sljedećih desetljeća. Razlog je što je mozak jednostavno prekompleksan (i još uvijek nepoznat) da bi se napravilo sučelje s računalom i prenosili kompleksni signali. Za vrlo jednostavne signale (da, ne, gore, dolje i sl.) da. Ok već dugo vremena se mogu "uhvatiti" moždani valovi elektrodama ili izbušiti lubanju pa biti još bliži izvoru istih, ali to nije sučelje (interface) u pravom smislu riječi niti će služiti za praktične svrhe osim ovih pokaznih jer ne može "uhvatiti" svu kompleksnost signala potrebnu za praktičan hod ili održavanje ravnoteže niti će to moći na ovaj način. Pogledajte na što liči taj "hod" viseći na konopcima kao lutka u kazalištu. Sustavi nisu komptatibilni niti će sljedećih desetljeća biti (a vjerojatno nikad). Neki drugi pristup s "popravljanjem" neurona bi bio puno bolji i realniji, ali današnja medicina je još u mračnom srednjem vijeku kad su u pitanju ove kompleksne stvari. Sad će fanbojsi navoditi primjere napretka pri spajanju perifernih nervi kod ruke ili noge, ali to nije isto! Vjerujem da će se kroz par stotina godina (kad medicina i tehnologija zaista napreduju i u ovoj vrlo kompleksnoj i teškoj oblasti gdje još ne znamo puno toga) s osmjehom gledati na ove naivne pokušaje "mind-machine" sučelja. Da, postoje i pokušaji sa elektrodama koje na neki način "probude" neke nerve da prorade, ali ne zna se kako i zašto to radi i još je daleko od primjene i "serijske ugradnje".

 
0 13 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ti imaš problema zbog neke liječničke pogreške ili te žena ostavila zbog doktora, kad samo čekaš medicinsku temu da bi iz svog mračnog ignorantskog kutka pljuvao po medicini?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza

pa, koliko se razumijem u ganglijotokarenje, operacije po mozgu i moraju biti s budnim "subjektom" (svira, pjeva, psuje, čita, džejn, tarzan ...) tako da mesari znaju kaj rade i jesu li pogodili di treba.  kopanje po mozgu ne boli (za razliku od razmišljanja u uvaženih saborskih). ovo je ok no moj frend koji je od djetinjstva bez ruke je već prestar a i nema love tak da, kad ga posade s tratinčicama, ide i kuka i papiga i povez prek oka i ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ajar kaže...

pa, koliko se razumijem u ganglijotokarenje, operacije po mozgu i moraju biti s budnim "subjektom" (svira, pjeva, psuje, čita, džejn, tarzan ...) tako da mesari znaju kaj rade i jesu li pogodili di treba.  kopanje po mozgu ne boli (za razliku od razmišljanja u uvaženih saborskih). 

 upravo tako!

7 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro

@Ajar

E, to je zakon !!!

Da ostanem bez ruke (ili samo šake) odmah bi tražio protezu s kukom.

Cool faktor je tu, možeš radit gravure po pijesku i drvetu (ako dobro pobrusiš vrh), možeš objesit na kuku kobasice i špeka pa nabacit na neki brzi dim (tzv. "prvu ruku" ), i možeš guliti npr. krumpir bez strugalice, a i žene to vole.

Samo moraš pazit da ne kreneš krivom rukom brisat guzicu nakon nužde 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 10:03 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
fer-de-lance kaže...

 

Samo moraš pazit da ne kreneš krivom rukom brisat guzicu nakon nužde 

 

 

 a kaj misliš, kak je poginul kapetan kuka? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
fer-de-lance kaže...

Samo moraš pazit da ne kreneš krivom rukom brisat guzicu nakon nužde 

 

 

 Ili nedaj Bože, onanisati 

Tigar Krezumica
7 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ajar kaže...

 a kaj misliš, kak je poginul kapetan kuka? 

 Slažem se, 

fromcelltohell kaže...

 Ili nedaj Bože, onanisati 

 To onda dođe pod ono kaj sam naveo, nakon toga možeš eventualno ostavit kobasicu gore na kuki, i bacit na dim 

 

 

Kruha i igala...
4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
MrBlc kaže...
Ti imaš problema zbog neke liječničke pogreške ili te žena ostavila zbog doktora, kad samo čekaš medicinsku temu da bi iz svog mračnog ignorantskog kutka pljuvao po medicini?

 Oprosti nisam te vidio. Izgleda ti čekaš da ja nešto napišem, da bi pisao o meni, a ne temi. Ne sjećam se da sam ja pisao o tebi niti me zanimaš. Evo ti još koji plus pa budi sretan, ispao si faca i pol. Da ostavila me žena turbofolkerašica i otišla za liječnika :-). Jebiga, događa se. Pošto pišeš o meni da i ja malo o tebi: evo želim ti od srca da ti zatreba ovakva medicina i da ti sa ovim elektrodama u mozgu prohodaš, ma šta proplešeš i protrčiš :-).

4 godine
protjeran
offline
Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza

Vau bas kul, "davno" dok sam bio klinac u mom kvartu je bio jedan susjed s protezom šake i znam da nas je zahebavao da se s njim rukujemo a on bi nam jako stisnuo šaku jer nazalost nije imao osjecaja koliko moze stisnuti, nadam se da ce ostalima ovo pomoci da ostale generacije nemoraju to trpitizz

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro

Znam i ja jednog takvog, i nikad mu fora ne dosadi, ja sam jednom pao na foru, dobro da mi nije šaku zdrobio 

I imam jednog prijatelja kojemu je brat izbio oko kad su bili mali.

I onda dok smo išli u osnovnu školu je za 20 kuna vadio umjetno oko pred ekipom, a ovi se usrali od straha i razbježali 

Mi smo mu davali svaki dan pare da vadi oko van, a kad sam došao doma stara me gledala zakaj sam tak nikakav i molaksao, a ja pare za gablec davao njemu svaki dan, nikad mi nije dosadilo 

Šteta kaj se netko izlajao pred ravnateljom, pa više nije smio to raditi...

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 11:47 (fer-de-lance).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
bugovac222 kaže...

 

  Šta, ti odma u početku očekuješ savršenstvo? Nema preskakanja koraka prijatelju, treba se radit malo po malo, sa strpljenjem i temeljito, pa makar to zahtijevalo i više stolječa, kako ti smatraš. A eto se baš ovaj pristup može značajno razvit i za 3 godine, 10 ili 30, ko to može znat? Zašto kažeš nikad? Koliko se toga do nedavno smatralo fantastikom, neizvedivim, nemogućim? Zamisli samo da je velika većina ljudi u prošlosti pristupala problemima poput tebe, s vrlo malo misli, rada i vjere, možda bi još i sad po špiljama crtali obiteljske portrete umjesto da vamo lajemo na mjesec i zgubidanimo. U svakom slučaju, siguran sam da bi i ovakav pothvat kakav je, makar se doima primitivnim (iz perspektive modernih znanstveno-fantastičnih filmova), značio sve ljudima od potrebe, a da je ljudski mozak i dalje velika, složena nepoznanica, nekima je više od drugih, koji se istim ipak bave svakodnevno.

4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Festus kaže...

 

  Šta, ti odma u početku očekuješ savršenstvo? Nema preskakanja koraka prijatelju, treba se radit malo po malo, sa strpljenjem i temeljito, pa makar to zahtijevalo i više stolječa, kako ti smatraš. A eto se baš ovaj pristup može značajno razvit i za 3 godine, 10 ili 30, ko to može znat? Zašto kažeš nikad? Koliko se toga do nedavno smatralo fantastikom, neizvedivim, nemogućim? Zamisli samo da je velika većina ljudi u prošlosti pristupala problemima poput tebe, s vrlo malo misli, rada i vjere, možda bi još i sad po špiljama crtali obiteljske portrete umjesto da vamo lajemo na mjesec i zgubidanimo. U svakom slučaju, siguran sam da bi i ovakav pothvat kakav je, makar se doima primitivnim (iz perspektive modernih znanstveno-fantastičnih filmova), značio sve ljudima od potrebe, a da je ljudski mozak i dalje velika, složena nepoznanica, nekima je više od drugih, koji se istim ipak bave svakodnevno.

 Pa gledaj ovo nije baš početak, postoji već niz godina. Možeš na internetu kupiti "kapu" s elektrodama i sofware za DSP ovih signala i igrati se. Ako si nekada radio specifikacije za neko sučelje u elektronici ili barem čitao specifikacije znaš što je sve potrebno za pravo sučelje. Ovdje se radi o povezivanju sustava o kome znamo sve i onog o kome znamo vrlo malo (top down pristup) te "hvatamo" ono malo signala u obliku moždanih valova a onda ih nastojimo što bolje obraditi, izdvojiti iz šumova i interpretirati. Upravo je to i razlog zašto sam skeptičan da će ova metoda donjeti neki praktični napredak kad se radi o kompleksnim signalima za hod ravnotežu i sl., jer nema sučelja u pravom smislu riječi niti je ono moguće iz same prirode elektronike i kompleksnih elektrokemijskih procesa u mozgu (čak i kada budemo znali puno više o mozgu). Nije moguće "zabosti žicu u neuron" i kad bi bilo taj neuron ne šalje samo binaran i elektronički signal. Dva potpuno nekompatibilna sustava. Neki kompleksni nanosenzori mi se ipak čine još puno dalje nego "popravak" neurona CNS koji je i sam daleka budućnost.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Krenuo sam ti pisati odgovor u stilu Festusovog odgovora, ali sam se iz prošle rasprave sjetio koliko je to uzaludno. Vidim da si u jednom konzistentan - ako se netko ne slaže s tobom ili kritizira tvoj pristup raspravi, odmah se bacaš na "lijepe želje".

Nesreća se uvijek može dogoditi, a ako me baš dopade takva sreća, onda mi je barem drago da živim u vremenu kad su fatalne komplikacije kod amputacija rijetkost, a ne blizu 50%, u vremenu kad je anestezija dostupna i sigurna, u vremenu kad je protetika toliko napredovala da se ljudi s protezama penju na planine, trkaju na utrkama.

Svaki napredak je dobrodošao, a to što ti očekuješ ogroman skok ili to nisi sklon nazvati napretkom je ipak tvoj problem. Većina tehnologije i tehnika je ipak razvijena evolucijski kroz puno malih napredaka nego kroz velike revolucijske pomake.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
MrBlc kaže...
Nesreća se uvijek može dogoditi, a ako me baš dopade takva sreća, onda mi je barem drago da živim u vremenu kad su fatalne komplikacije kod amputacija rijetkost, a ne blizu 50%, u vremenu kad je anestezija dostupna i sigurna, u vremenu kad je protetika toliko napredovala da se ljudi s protezama penju na planine, trkaju na utrkama.

 A ne ne moje lijepe želje nisu išle i tim pravcima, nego upravo u pravcu ove teme. I da se onda sjetiš našeg razgovora i kažeš pa da bugovac je bio budala jer ja evo ponovo hodam, plešem i trčim iako sam bio kvadraplegičar zahvaljujući elektrodama u mozgu. Jer ja mislim da ti nisi dvolična nego autentična osoba, a kao takav vjeruješ u napredak i spreman si to potvrditi svojom guzicom a ne pljeskanjem iz daljine i pričanjem o drugim osobama umjesto o temi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ček, osoba koja vjeruje u napredak medicine i poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom zbog tehnološkog napretka bi se trebala osakatiti da ne bude licemjerna? Na žalost, neka stanja medicina još nije u stanju izliječiti...
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih proteza

Jbt kad jedno blokiranje nije dovoljno da te spasi od ovakvih koji useru svaku temu.

 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
MrBlc kaže...
Ček, osoba koja vjeruje u napredak medicine i poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom zbog tehnološkog napretka bi se trebala osakatiti da ne bude licemjerna? Na žalost, neka stanja medicina još nije u stanju izliječiti...

 Kao što rekoh ja o tebi nikada nisam pričao niti me zanimaš, ali pošto si skrenuo s teme i počeo pričati o meni da bi ispao velika faca i na taj način mene demantirao, sada uzimam i ja za pravo pričati o tebi. Ti o mojoj prošlosti a ja tebi zaželjeti budućnost iz teme. Ostavi se tog mačjeg kašlja anestezije i federa na zdravoj nozi, ja se i kod želja držim teme...kvadraplegije.

6 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Jel postoji možda....robotizirani veseljko...kiborg veseljko
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ti si definitvno bio ili bi trebao biti sticenik u Vrapcu. U svakoj temi si ekspert, a svi ostali su budale.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ajar kaže...

pa, koliko se razumijem u ganglijotokarenje, operacije po mozgu i moraju biti s budnim "subjektom" (svira, pjeva, psuje, čita, džejn, tarzan ...) tako da mesari znaju kaj rade i jesu li pogodili di treba.  kopanje po mozgu ne boli (za razliku od razmišljanja u uvaženih saborskih). ovo je ok no moj frend koji je od djetinjstva bez ruke je već prestar a i nema love tak da, kad ga posade s tratinčicama, ide i kuka i papiga i povez prek oka i ... 

U biti se jako slabo se razumijes u ganglijotokarenje...

Neurokirurga  (13+ godina samo VSS edukacije) nazivati mesarom govori o tebi da si tužno i zavidno iskompleksirani balkanski izdanak.

4 godine
protjeran
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
dva_ujutro kaže...
Ti si definitvno bio ili bi trebao biti sticenik u Vrapcu. U svakoj temi si ekspert, a svi ostali su budale.

 Ja nigdje ne tvrdim da sam ekspert a nikoga nisam nazvao budalom koliko se sjećam. Ako sam u krivu ispravi me. Samo sam rekao svoje mišljenje o temi i to je sve. Drugi se nisu složili i to je potpuno ok, uopće nisam niti očekivao. Nema niti rasprave o temi nego klasične floskule razvija se malo po malo. Koliko god glup bio, ja sam jedini napisao nešto o temi, a ti kao i ovaj gore pišete samo o meni. Moje mišljenje o tebi je da si kretenko, ali nije bitno.

 

Da se vratim na temu umjesto gluposti. Moždali valovi su samo slabašni eho ultrakompleksnih elektrokemijskih procesa u mozgu i količina tako prikupljnih informacija je fundamentalno ograničena. Kao kad malim zavojnicama i induciranjem struje iznad određenih dijelova matične ploče zaključujemo o matičnoj ploči cpu i grafičkoj kartici, mjereći male razlike (akcijskih) potencijala u mikrovoltima pomoću zavojnica (elektroda) i diferencijalnih pojačala. Naravno da nije 100% isto, samo primjer. Možemo dobiti neke slabašne informacije i ako otvorimo kućište računala te zavojnice približimo matičnoj ploči nešto poboljšati signal, ali daleko je to od pravog sučelja i tek pravim spajanjem je moguće prenijeti svu kompleksnost signala. Za spajanje moramo savršeno poznavati sustav i tehnički biti u mogućnosti spojiti se na sabirnicu, a budući da mozak mijenja i svoju strukturu takvo nešto u mozgu i ne postoji. Pravo spajanje je nemoguće sadašnjom tehnologijom i na ovaj način (a možda nikad) jer su sustavi nekompatibilni a ovako nam ostaje interpretacija slabašnog djelića signala kojeg uhvatimo na elektrodama i treniranje osobe da ne, gore dolje, naprijed nazad, hodaj stani i sl.....nešto puno više od toga je teško za očekivati na ovaj način jer jednostavno ne "hvatamo" puno više informacija na elektrodama. Neki sićušni senzori koji bi mjerili i pratili napone na svakoj "žici sabirnice" bi davali daleko više informacija, ali to je potpuno druga priča i još uvijek znanstvena fantastika a vjerojatno i nemoguće jer sabirnica i ne postoji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2019 5:34 (bugovac222).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
Ček kažu da je oduzet od vrata nadolje a u videu miče lijevu ruku...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Korak do kiborga: pokretanje robotiziranih pro
MiH kaže...
Ajar kaže...

pa, koliko se razumijem u ganglijotokarenje, operacije po mozgu i moraju biti s budnim "subjektom" (svira, pjeva, psuje, čita, džejn, tarzan ...) tako da mesari znaju kaj rade i jesu li pogodili di treba.  kopanje po mozgu ne boli (za razliku od razmišljanja u uvaženih saborskih). ovo je ok no moj frend koji je od djetinjstva bez ruke je već prestar a i nema love tak da, kad ga posade s tratinčicama, ide i kuka i papiga i povez prek oka i ... 

U biti se jako slabo se razumijes u ganglijotokarenje...

Neurokirurga  (13+ godina samo VSS edukacije) nazivati mesarom govori o tebi da si tužno i zavidno iskompleksirani balkanski izdanak.

 ma on je mislio na ove po starom programu (5+1+5 godina) 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice