Koristite li piratski ili ilegalni softver?

poruka: 190
|
čitano: 42.496
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koristite li piratski ili ilegalni softver?".
15 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Zaboravih napisati da ću vas tužiti jer koristiti moju sliku bez kupljenih autorskih prava 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Software koji mogu legalno kupiti - kupim.

 

No sad je tu mala "siva zona" - obozavatelj sam retro igara, i zato

vecinu danas imam ili na disketama, CD-ovima, te u novije vrijeme - na GOG-u.

 

Ali, tu je jedan veliki problem - sto je sa starim igrama sa konzola?

Ne mogu vise kupiti dosta igara na catrigeima, a i konzole

se kvare, kao i same igre.

Imam cak 3 Mario Karta 64, dva catrigea su neispravna,

treci mi jos radi - makar nema oksidacija, nesto je otislo nakon toliko godina - po zlu.

 

I sta sad, kad ih vise nema ni na placu, ili su cijene od preprodavaca ogromne?

Koristim Everdrive 64 sa ROM-ovima igara koje posjedujem, ili koje zelim posjedovati,

ali ne mogu vise kupiti.

 

S jedne strane legalno, s druge strane nelegalno, a sa trece strane - nema druge mogucnosti.

Kad tad ce svi catrigei umrijeti, kao i sve konzole. ROM-ovi i emulatori su jedni

od rijetkih nacina da se sacuva ta vrijednost igara, da ne nestanu zauvijek.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...

kao prvo, zašto je to relevantno.. kao drugo, zar misliš da takve stvari stvarno možeš naći u žutom tisku? ali da, sve veće softverske firme (MS, oracle, adobe, autodesk) imaju nenajavljene licence compliance audite.

ne da mi se natezati, ako misliš da je win 10 licenca sa ebay-a od 5-10$/€ potpuno legalna, tvoj problem.. samo se nadam da kao MSP ne prodaješ takve licence poslovnim korisnicima..

uostalom, nazovi microsoft hotline i pitaj njih doslovno riječima "dali je win 10 licenca sa ebay-a od 5-10$/€ potpuno legalna".. siguran sam da već znaš koji će outcome biti 

- zašto bi ja prodavao nešto?

- ms help uredno supporta ako postoji neki problem, pa i s aktivacijom, kao što i ebay riješava prigovore, dok ms server uredno aktivira key neovisno gdje je isti kupljen i po kojoj cijeni. Još čekam neki konkretniji odgovor, koji je to izvor ili legalan key, koji nije, postoji li neka tužba .. ako ne već u tisku-medijima, negdje .. ?

ili, zašto automatski pomisliš da je netko pirat i sl? možda ponoviti što je naslov? -ja npr ne znam za pirat-win ili ilegalni soft, znam da je copyrightano sve što je s logom vlasnika R-C pa i svaka batch skripta, kao i da je nedozvoljena modifikacija ili distribucija kršenje autorskih i drugih srodnih zakona, tj KZ .. no i dalje ne znam koji je to soft, zašto je neki key dobar a drugi ne, kao i licenca. Pa pojasni (ali precizno, ne ko BSA na lakim drogama). :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Zašto nema opcija "Nikad čuo da takvo nešto postoji"?

 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Bitne stvari kupim za sve ostalo tu su pirati s kariba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

- zašto bi ja prodavao nešto?

 

znam da si sistemac, samo ne znam dali si u MSP svijetu, malom ili velikom, ili si corp., smb itd..

ovisno o poziciji, presales u većim firmama, sales u manjim nam je u opisu posla..

 

ihush kaže...

- ms help uredno supporta ako postoji neki problem, pa i s aktivacijom, kao što i ebay riješava prigovore, dok ms server uredno aktivira key neovisno gdje je isti kupljen i po kojoj cijeni. Još čekam neki konkretniji odgovor, koji je to izvor ili legalan key, koji nije, postoji li neka tužba .. ako ne već u tisku-medijima, negdje .. ?

 

ma wtf.. 

vezano za audite, siguran sam da si možeš sam zagooglati, nećeš naći ništa od žutila, ali po forumima tipa spiceworks, ili redditu ima threadova o tome da je ms banuo u firme i provjeravao licence.

 

ihush kaže...

ili, zašto automatski pomisliš da je netko pirat i sl? možda ponoviti što je naslov? -ja npr ne znam za pirat-win ili ilegalni soft, znam da je copyrightano sve što je s logom vlasnika R-C pa i svaka batch skripta, kao i da je nedozvoljena modifikacija ili distribucija kršenje autorskih i drugih srodnih zakona, tj KZ .. no i dalje ne znam koji je to soft, zašto je neki key dobar a drugi ne, kao i licenca. Pa pojasni (ali precizno, ne ko BSA na lakim drogama). :)

 

ajde da probam još jednom..

kao što rekoh, to što key možeš aktivirati ne znači da zadovoljava license conformance, čitaj ne zadovoljava microsoftov terms of use.

win 10 aktiviran keyem sa ebaya od 10€, znači samo da imaš aktivirane piratske windowse, ništa više..

neznanje te ne isključuje od odgovornosti i mogućih posljedica.

key za 10€ nije konforman, prove me wrong ili EOD..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.10.2019 22:12 (nine).
12 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
DuxCro kaže...

Original Windows 10 pro platio $1,50 na ebayu. Igara toliko jeftinih, pa i besplatnih da ih ne stignem ni odigrati. Zašto da kradem developerima kruh?

 Od tvojih 1,50$ točno 0,00$ je otišlo Microsoftu a pola od toga iznosa direktno developerima. Windowsi koje imaš možda su čak i ilegalniji od onih piratskih.

4 godine
neaktivan
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Tražim crack čak i za free software

 
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Friday kaže...

(nisam skinuo nikakvu igru sa torrenata valjda 10 godina). To je to...

 Da ?

Nisi skinuo igru a zašto skidaš filmove svih vrsta s THR-a od kad ta "ustanova" postoji ? 

Znam te tico odotamo ohohoj....

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Na koju ti to foru može MS banuti u firmu i pregledavati software ili licence ili bilo stoo ? Ne trolam, jednostavno ne razumijem. Nema šanse da to naprave, koji to zakon dopušta ? Pa oni su privatna firma, nisu država! Jedino bi sud mogao naložiti da dozvolim da mi neki lik gura stick ili štojaznamšto gura u komp...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
damirvz kaže...
Na koju ti to foru može MS banuti u firmu i pregledavati software ili licence ili bilo stoo ? Ne trolam, jednostavno ne razumijem. Nema šanse da to naprave, koji to zakon dopušta ? Pa oni su privatna firma, nisu država! Jedino bi sud mogao naložiti da dozvolim da mi neki lik gura stick ili štojaznamšto gura u komp...

 vidim baš i ne voliš da si se gura bilo u komp ili nešto drugo

12 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
DuxCro kaže...

Original Windows 10 pro platio $1,50 na ebayu. Igara toliko jeftinih, pa i besplatnih da ih ne stignem ni odigrati. Zašto da kradem developerima kruh?

 Svi ti jeftini softverski ključevi su kupljeni sa ukradenim kreditnim karticama, po puno većoj cijeni.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Anđeo bez falinge kaže...
Friday kaže...

(nisam skinuo nikakvu igru sa torrenata valjda 10 godina). To je to...

 Da ?

Nisi skinuo igru a zašto skidaš filmove svih vrsta s THR-a od kad ta "ustanova" postoji ? 

Znam te tico odotamo ohohoj....

 

Pa i sa THR-a ove godine ne znam jesam skinuo svega par stvari. Skinuo sam Peaky Blinders, par crtica i mozda koji film. To je to...

A placam i netflix tako da mislim da pokrijem ono sto "uzmem"

 

Cryogenic kaže...
DuxCro kaže...

Original Windows 10 pro platio $1,50 na ebayu. Igara toliko jeftinih, pa i besplatnih da ih ne stignem ni odigrati. Zašto da kradem developerima kruh?

 Svi ti jeftini softverski ključevi su kupljeni sa ukradenim kreditnim karticama, po puno većoj cijeni.

 

Ne nego su iz MSDN-a kojeg developeri dobiju u sklopu svojih pretplata. Nikakve ukradene kreditne kartice i picke materine

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
damirvz kaže...
Na koju ti to foru može MS banuti u firmu i pregledavati software ili licence ili bilo stoo ? Ne trolam, jednostavno ne razumijem. Nema šanse da to naprave, koji to zakon dopušta ? Pa oni su privatna firma, nisu država! Jedino bi sud mogao naložiti da dozvolim da mi neki lik gura stick ili štojaznamšto gura u komp...

 

neće ti banuti ms, nego to rješavaju odvjetnici. sam proces se pokreće jer dotične softverske firme već znaju da si u prekršaju (dali preko kracka, keya ili slično).

postoje slučajevi di autorizirani, neovisni auditori sweepaju mrežu, a kada do toga dođe, onda si toliko duboko u govnima da to vjerojatno i želiš dopustiti, ali najčešće se radi o self auditu.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Profesori, učitelji, učenici.... Free MS software... How yes no...
Sve smo mi to platili kroz državni harač
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Friday kaže...

 

Pa i sa THR-a ove godine ne znam jesam skinuo svega par stvari. Skinuo sam Peaky Blinders, par crtica i mozda koji film. To je to...

A placam i netflix tako da mislim da pokrijem ono sto "uzmem"

 

 

Ne nego su iz MSDN-a kojeg developeri dobiju u sklopu svojih pretplata. Nikakve ukradene kreditne kartice i picke materine

 Postoje legalni načini dolaska do nečega. Svi drugačiji načini su ilegalni.

Čak i taj Peaky Blinders, koji je od ove sezone Netflixov je ilegalan ako si ga skinuo s torrenta, bez obzira što plaćaš Netflix pretplatu. Plaćam i ja HBO pa mi ne pada na pamet GOT koji imam skinut doma smatrati legalnim.

Isto vrijedi i za "jeftine" licence Windowsa ili bilo čega. MSDN based i OEM based licence namijenjene su definiranim ljudima i definiranim računalima. Ne smiju se koristiti, a pogotovo prodavati na bilo koji drugi način.

Usporedivo recimo s parkingom za invalide. Taj parking je besplatan. Odmah pored njega su parkinzi koji se plaćaju. Kad ti, koji nisi invalid, parkiraš na invalidsko mjesto onda ne moraš platiti parkirnu kartu. Ali kad ti dođe policija i pauk platit ćeš 10x više.

Šta misliš, bi li te policija gore kaznila da te uhvati kako voziš bez vozačke ili da voziš s vozačkom koju si kupio?

11 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

enterprise verzije Windowsa i Offica kao i dev alata... sve placeno od tvrtke...

ostalo je sve open source

 

igre pola, pola...

 

ono sto ne placam:

muzika, filmovi...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
the chosen one07 kaže...
Profesori, učitelji, učenici.... Free MS software... How yes no...
Sve smo mi to platili kroz državni harač

Yup, u pravu si .

 

 

Sjecam se da od ranih 2000-tih RH svake 3 godine potpisuje ugovor sa MS-m na 10 milijuna eura. Zadnji puta kada sam o tome citao bilo je za vrijeme Milanoviceve vlade kada je osobno Steve "monkey boy" Ballmer dosao na potpisivanje ugovora.

 

S obzirom da od tada nisam vidio niti jednu novu vijest o tome, pretpostaviti cu da automatizmom i dalje izdvajamo za MS-ove proizvode 10 milijuna eura svake 3 godine.

 

Dakle, MS-ov softver moze biti svasta, ali "free" nije po ni jednoj stavci.

 

 

***edit***

 

Clanci vise ne postoje, al srecom tu je web archive.

https://web.archive.org/web/20090327024505/https://www.monitor.hr/moze-li-slobodni-softver-spasiti-drzavu/726/

 

https://web.archive.org/web/20090331172612/https://www.monitor.hr/clanci/licenca-nije-kraj-price/19145/

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 11:12 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
ihush kaže...

- zašto bi ja prodavao nešto?

 

znam da si sistemac, samo ne znam dali si u MSP svijetu, malom ili velikom, ili si corp., smb itd..

ovisno o poziciji, presales u većim firmama, sales u manjim nam je u opisu posla..

 

ihush kaže...

- ms help uredno supporta ako postoji neki problem, pa i s aktivacijom, kao što i ebay riješava prigovore, dok ms server uredno aktivira key neovisno gdje je isti kupljen i po kojoj cijeni. Još čekam neki konkretniji odgovor, koji je to izvor ili legalan key, koji nije, postoji li neka tužba .. ako ne već u tisku-medijima, negdje .. ?

 

ma wtf.. 

vezano za audite, siguran sam da si možeš sam zagooglati, nećeš naći ništa od žutila, ali po forumima tipa spiceworks, ili redditu ima threadova o tome da je ms banuo u firme i provjeravao licence.

 

ihush kaže...

ili, zašto automatski pomisliš da je netko pirat i sl? možda ponoviti što je naslov? -ja npr ne znam za pirat-win ili ilegalni soft, znam da je copyrightano sve što je s logom vlasnika R-C pa i svaka batch skripta, kao i da je nedozvoljena modifikacija ili distribucija kršenje autorskih i drugih srodnih zakona, tj KZ .. no i dalje ne znam koji je to soft, zašto je neki key dobar a drugi ne, kao i licenca. Pa pojasni (ali precizno, ne ko BSA na lakim drogama). :)

 

ajde da probam još jednom..

kao što rekoh, to što key možeš aktivirati ne znači da zadovoljava license conformance, čitaj ne zadovoljava microsoftov terms of use.

win 10 aktiviran keyem sa ebaya od 10€, znači samo da imaš aktivirane piratske windowse, ništa više..

neznanje te ne isključuje od odgovornosti i mogućih posljedica.

key za 10€ nije konforman, prove me wrong ili EOD..

 -nije mi posao prodaja mada smo neko vrijeme bili silver.. slučajno :) tj trenutno stvar klijenta.

-ms negdje banuo? u firme? ... ok, to kasnije korigiraš, pa preskočimo + ja ovdje ne tipkam za firme, nego za obične male kućne juzere, štefice&perice a firme imaju svoje ljude plaćene za svoj posao. -negdje spominjem firmu? Neku koja ima ms-ugovor? Oni koji imaju konkretan ugovor su ugovorno vezani, oni koji nemaju nisu, jasnije? -nevažno :)

-šećer na kraju :) .. kad već tražiš dokaz/argument. Tko validira i aktivira uneseni key? (ms, vlansik). Država, zakon ili bilo tko treći nema ništa s time, niti netko treći može reći da je neki key nevažeći ako ms kao vlansik kaže da je važeči-validan. OK?

 

Što je kolokvijalno piraterija? To je kršenje kaznenog zakona, kažnjivo po sili zakona (bez privatne tužbe npr ms-a kao vlasnika).. u to spada hack-crack (provala) bilo koja neovlaštena distribucija, modificiranje i sl. sve što je pod copyrightom kao i riaa-zamp srodnim pravima, autorsko-vlansičkim. Gdje ti vidiš piratski soft? -ne postoji, jer pirati ne rade windowse.. (u tu grupu se ugl ugura pedofilija i terorizam, tad je piraterija još strašnije zlodjelo). Nigdje ne zagovaravm pirateriju, pogotovo kad je to nepotrebno jer postoji legalan izvor i nema potrebe kršiti KZ.

-skini win, s ms weba, evo linka... sve ti piše, hr.. pa i perice&štefica mogu klikati next. -jel to piraterija? (nije).

-ms kao vlansik odlučuje što daje, što ne daje, određuje uvjete. npr starije win 7-8 ne možeš downloadati bez validnog keya, w10 možeš. Vlasnik odlučuje.

-jednako je za demo/trial i sl. kao i freeware ili bilo koji drugi oblik. Starije winver su imale trial, win10 nema, radi i dozvoljava down&install bez keya-aktivacije. To je odluka MS-VLASNIKA i nije piraterija (jer da bi bila piraterija mora biti nešto iz te skupine kaznenog zakona, hack-crack-itd..) npr ako isti ISO-install skineš torrentom, tad jesi pirat, tj tad si distribuirao komercijalni zakonom zaštićen soft bez dozvole vlansika. Tad si pirat kao i ako korisitš neki crack-aktivator-loader koji zaobilazi zaštitu i sl. jer to je tad kršenje KZa tj provala i sl.

-win10 možeš downloadati, instalirati i koristiti bez aktivacije, to dozvoljava ms. Zakon s tim nema baš ništa ni pravnici ili bsa. Kućni, ne firme jer firme imaju svoje plaćene ljude koji se o tome brinu, firme npr kod nas moraju imati nepostojeći R1, no to me ne zanima, moraju imati i protupožarni aparat pa što.. Jeidno ograničenje win10 bez aktivacije je onemogućena customizacija theme.

-unosom validnog keya win se aktivira. To obavlja ms-server, jedini na svijetu koji može reći jel to ok ili ne, ne neki bsa ili inspektor vinko, država-zakon.. država s tim nema baš ništa. Ako ms prihvati key, tad je taj key važeći i win se aktivira.

-cijena kao i mjesto kupnje nisu stvar zakona nego slobodnog tržišta i cijena ne govori da je licenca važeća ili da nešto kupljeno od pirata, legitimnog distributera ili kako već je ili nije valjano, npr ako nemaš R1 za domaće firme je problem ...

 

Da bi nešto postalo pirat, mora biti prekršen neki od pirat-zakona. Koji je unosom keya prekršen? Aktivator?-pirat, key-legitimno. Jasnije? torrent-pirat, ms-web-legitimno itd.

Što je licenca? Što je EULA?

-evo ti jedan primjer što je licenca, 7z.. koja ti npr kaže da možeš i distribuirati, možeš prodavati + moraš i daje poštivati postavljene uvjete kao rar ili autora.. to je licenca. Ima je svaki sotf tj licencu kreira vlansik i odlučuje sve, hoće li biti free, foss, copyright ili freeware.. MS ima EULAu, ima je svaki korisnik win i potvrđuje suglasnot prilikom installa i sl. Licenca je dozvola-ugovor o odnosu, o načinu korištenja u kojem je navedeno što smiješ, što ne smiješ. Ne postoji pirat licenca, ne postoji pirat soft. Licenca može biti važeća ili nevažeća kao i vozačka dozvola po kategorijama a-b-c.. ili moja dozvola ne vrijedi za ostale ljude ali je moja dozvola prava, nije lažna-pirat .. tj ako je tad je falsifikat kao novčanica.

 

-sad kad sam ti nabrojao činjenice, download win-isoa s ms sitea, korištenje u skaldu s msovim dozvolama-pravilima (koje jedino vlansik ima pravo određivati, kao i 7z..) i unosom validnog keya.. u kojem trenu nešto postane pirat? soft se iz mošta pretvori u vino? yogurt se skiseli? .. gdje ti vidiš pirat soft ili nevažeću licencu? Isključivo sad pišem za MS-win (10).. ne za igre i ostatak, dok za primjer koristim 7z ili dodajmo bilo što free kao ubuntu-linux distru, tj vlansik je onaj koji određuje uvjete, licencu, ne država-zakon. Tek kršenjem npr copyrighta krećeš u KZ tj kolokvijalno pirateriju. Gdje je tu piraterija? .. osm BSAovskog ludila koje ga svigdje vidi.. :)

 

 

nine kaže...
damirvz kaže...
Na koju ti to foru može MS banuti u firmu i pregledavati software ili licence ili bilo stoo ? Ne trolam, jednostavno ne razumijem. Nema šanse da to naprave, koji to zakon dopušta ? Pa oni su privatna firma, nisu država! Jedino bi sud mogao naložiti da dozvolim da mi neki lik gura stick ili štojaznamšto gura u komp...

 

neće ti banuti ms, nego to rješavaju odvjetnici. sam proces se pokreće jer dotične softverske firme već znaju da si u prekršaju (dali preko kracka, keya ili slično).

postoje slučajevi di autorizirani, neovisni auditori sweepaju mrežu, a kada do toga dođe, onda si toliko duboko u govnima da to vjerojatno i želiš dopustiti, ali najčešće se radi o self auditu.

 -točno. .. pravnici i predstavnici kao BSA, koji znaju zakon tj morali bi znati .. i tad implicitno ne mogu te osobe-pravnici lupetati gluposti ko baba s placa.. a to BSA radi konstantno. Kao što ti ponavljaš njihovu mantru...

-ms zna kojim firmama je prodao koju licencu, partneri.. i na prste se može zaključiti da ako firma a-plaća, firma b-ne plaća (iz popisa u sudskom registru npr ) tad bsa kontaktira i provjeri-pita (ili zaprijeti) .. i tad ta firma plati licencu ili ne koristi msov soft. MS se brine samo za velike, firme-komercijala dok s institucijama kao državom kod nas ima paušale.. mali juzeri MSa ne zanimaju perica&štefica-kućni. Nigdje u svijetu nemaš drugačiji primjer, nema slučaja-tužbe i sl.

-na forumu me firme ne zanimaju.. imaju svoje plaćeno osoblje, dok je sam forum primarno osobna-anonimna stvar, klasa perica&štefica i toj kategoriji MS dozvoljava sve, tj upravo je MS kao vlansik taj koji odlučuje dozvoliti download i install bez keya, kao i trial period do aktivacije. MS je vlansik i on jedini ima pravo o tome odlučivati. Ne neki antipirat zakon jer ga se uopće ne tiče, jer uopće nema veze s legitimnim korištenjem, kao i to da ako želiš možeš legitimno downloadati čitav internet, ali ne smiješ distribuirati, možeš sve što ti je dozvoljeno, pri tome ne smiješ koristiti nedozvoljena srestva kao provala.. legitimno, dok je kršenje zakona nelegitimno.

 

što je piraterija, što je soft, što je licenca, kad kako soft postane piratski?.. bsa i pravnici to znaju, moraju znati. Ostalo su dezinfromacije i ponavljanje stare-pogrešne mantre.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 13:46 (ihush).
13 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

...

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Anđeo bez falinge kaže...
učo kaže...

Ja kao učitelj imam džaba penđerse i office, tako da nemam potrebe za piratlukom. U svezi glede igara situacija je malko drugačija - nikada nisam kupio igricu, a igram se...mada su to uglavnom besplatne igrice

 Učitelju moj !

Suze mi krenu kada pročitam tu nakaradnu izvedenicu s lukom odn. piratlukom.

 

Piratstvom se inače bavim profesionalno.

Završio sam magisterij i imam titulu Magister Corsar, i to po Bolonji.

 Lega, izgleda da nisi primjetio da je to napisano sa dozom zafrkancije. Tako ni windowse ne zovem pendžersi i slično. Bitno je to da ne moram piratizirati softver kojeg mogu imati legalno, a ipak ga ne moram plaćati (plaća država)

dolazim odmah - Godot
4 godine
neaktivan
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Steam - 500 igara

Windows 10 - ključ s ebaya

Office - od faksa

Altium designer - nedavno kupio studentsku licencu

 

Ali povremeno piratiziram filmove i serije i za njih nikada ne planiram trošiti novac pa makar ih ne gledao.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

Da bi nešto postalo pirat, mora biti prekršen neki od pirat-zakona. Koji je unosom keya prekršen? Aktivator?-pirat, key-legitimno. Jasnije? torrent-pirat, ms-web-legitimno itd.

 

microsoft je poprilično jasan po tome koji key se kako smije distributirati i u kojem slučaju ga je legalno aktivirati, što je oem, što je vlk, što je mar itd..

ilegalna prodaja valjanih keyeva = piratstvo -> aktivacija keya kupljenog preko ilegalnih kanala ili aktivacija krive vrste keya -> ilegalni/piratski windowsi.. da uskladimo terminologiju, s obzirom da mi seciraš svaku riječ, piratski windowsi jer si kupio key iz nelegalne/piratske distribucije.

aktiviranost =/= licenciranost ..

to što microsoft (u glavnom) neće pravno proganjati privatnu osobu, ne znači da nema pravnu osnovo da to i napravi.

 

EDIT:

još jedan RL primjer.. imaš legalni windows 7 sa coa-om, skineš media creation tool, napraviš upgrade na win 10, aktivacija prolazi.. ALI nisi licenciran, jer je period za besplatni upgrade odavno prošao.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 13:20 (nine).
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
ihush kaže...

Da bi nešto postalo pirat, mora biti prekršen neki od pirat-zakona. Koji je unosom keya prekršen? Aktivator?-pirat, key-legitimno. Jasnije? torrent-pirat, ms-web-legitimno itd.

 

microsoft je poprilično jasan po tome koji key se kako smije distributirati i u kojem slučaju ga je legalno aktivirati, što je oem, što je vlk, što je mar itd..

ilegalna prodaja valjanih keyeva = piratstvo -> aktivacija keya kupljenog preko ilegalnih kanala ili aktivacija krive vrste keya -> ilegalni/piratski windowsi.. da uskladimo terminologiju, s obzirom da mi seciraš svaku riječ, piratski windowsi jer si kupio key iz nelegalne/piratske distribucije.

aktiviranost =/= licenciranost ..

to što microsoft (u glavnom) neće pravno proganjati privatnu osobu, ne znači da nema pravnu osnovo da to i napravi.

 

EDIT:

još jedan RL primjer.. imaš legalni windows 7 sa coa-om, skineš media creation tool, napraviš upgrade na win 10, aktivacija prolazi.. ALI nisi licenciran, jer je period za besplatni upgrade odavno prošao.

 -glupost. Tj ebay nije ilegalna trgovina, ako je tad država sankcionira + vlasnik mora zaštititi svoj interes tužbom. -nema tužbe. Da ms tuži ebay/trgovinu i da postoji osnova, tad bi ms od ebaya ili bilo kojeg trgovca dobio novac, to bi bilo vrlo isplativo pa i postotak godišnejg prometa-milijarde.. no nema takve tužbe. Zašto? Ne nasjedaj BSAovskim mantrama i peđinom vuku, gluposti-zavaravanje i plašenje djece. Zakon je vrlo jasan. Baci pogled npr na njemačku i njihovo kažnjavanje za torrente.. za to ti ne treba dugo tražiti 'dokaz', dok za ovakvu msovu tužbu nećeš ništa naći jer ne postoji. Razmisli ili daj konkretan argument-dokaz, link. ne prepričane BSA priče ili što ms kaže.. što kaže zakon, što kaže neka sankcija ili misliš da se to zataškava pa zato nema u medijima? tad bi bilo upravo suprotno, BSA bi to reklamno ponavljao.

-kažeš kupljeno preko ileglanih kanala. -koji je kanal legalan, koji ilegalan? time soft ili key postanu (i)legalni? + vidi naslov koji je oximoronski jer ne postoji piratski ilegalni soft tj to bi bio onaj soft koji je zabranjen, kao oružje-droga i sl. a win to nikako nije ili key.

-gore imaš link na MS site za download ISO-installa. -jel to (i)legalno?

-imaš install koji dozvoljava nastavak bez unosa keya -jel to (i)legalno?

-imaš instaliran win, koji radi, nema triala-demo ograničenja, osim podešavanje theme-izgleda. To sve MS kao vlansik jedini ima pravo dati. Ne neki zakon ili netko treći. To je stvar-politika MSa.

.. bez cracka, bez torrenta (distribucije), to je legalan način i ničim nije u nekom trenu postao ilegalan. To što firme moraju imati dokaz kupnje tj plaćanje licence je stvar firme. Kućni korisnik nikad nikome ništa ne mora dokazivati a tema je za njih, perice&štefice.

-korisnik tad kad/ako poželi, može pribaviti key i aktivirati win. Gdje će pribaviti key i po kojoj cijeni? Tržište. Sve ostalo netko mora prvo podići tužbu ili barem osporiti key tj odbiti aktivaciju. MS jedini ima pravo odlučivati jer je vlasnik, kao što i vlasnik-autor 7z daje free, jer on to može, jer je vlansik i nitko treći nema to pravo. Tek kad se prekrši neki zakon kao copyright tek tad država-zakon dolaze na red za pitanja. Ne prije. Tad ako netko dobije kaznu za pirateriju, ili je downloadao zakonom zaštićen sadržaj torrentom i time počinio kazneno djelo neovlaštene distribucije ili je koristio nedozvoljena sredstva, hack-crack tj modificirao zaštićeno copyrightom što je opet kazneni zakon-piraterija. Korištenje u skladu s licencom ne može biti piraterija, niti postoji ikakvo kršenje zakona za ono što nam sam vlasnik dozvoljava.

-naše firme moraju imati npr R1.. kao što imamo i fiskalizaciju, no to s licencama ili MSom nema veze, ne vrijedi globalno nego je naše porezno pravilo, ne soft-pirat zakon, nego porezni.

-sve što je u vlasništvu firme, mora biti u poslovnim knjigama uvedeno, pokriveno papirima.. to s piraterijom nema veze. Već sam karikirano rekao, moraju imati i protupožarni aparat, pa što.. to nije piraterija mada je kažnjivo, no sasvim druga osnova-zakon.

 

-kupac-korisnik nema nikakav mehanizam provjere jel neki trgovac ok ili na crno, to rade institucije-države. Ako nitko ne zatvara ebay tad je on ok, ako nitko ne zatvara softdeal (koji se reklamaira na bug forumu) tad je on ok.. mada je 50% normalne cijene u odnosu na ostale trgovine, sjedište češka.. eu, ali problem itd.. ili misliš da samo u domaćoj trgovini ka hgspot možeš nešto kupiti, to je suprotno tržišnim zakonima i imaš pravo bilo što kupiti bilo gdje, online.

-ms takav key prihvaća, da odbije nitko mu ništa nebi prigovorio. Zašto? Tko može reći osim MSa jel key ok ili nije? MS kaže OK.

-ms za te licence uredno daje support, pa i reaktivaciju ako se nazove 0800300300.. kako to? Zašto? Da to ne rade nitko ne bi ništa prigovarao, jer to tad znači da imaš pirat-key tj nevažeći. Ali kad MS kaže da je key ok tad je važeći tj legalan jer jedino vlasnik to može reći jer on postavlja kriterije-uvjete i piše npr EULAu. Cijena pak s tim nema veze kao ni samo mjesto kupnje (to je stvar-posao institucija s jurisdikcijom).

 

-ova priča o w7-key-nadogradnja na w10.. i nisi licenciran? LOL. Čitaj malo što pišeš, možda misliš na aktvaciju i valjanu licencu ili validni key? Zašto tad ako misliš na jedno koristiš drugi naziv-termin? Odluči se.

-tko odlučuje o freeupgradeu? ja-ti-inspektor vinko? ne nego MS, koji to radi mada je promotivni period za to davno prošao.. i kakve to veze ima? no ok, nastavimo.. (u revijalnom tonu) :) .. ako san poželiš upgrade w7 na w10 što misliš hoće li ili neće proći? Hoće. Tko to odlučuje, ja-ti-netko treći .. ili možda MS-vlasnik? A što tad nije ok? Koja je tad licenca prekršena, zakon ili pirat? Razmisli, ne samo nabaciti par buzzworda u kojima se očigledno pogubiš. MS je to tako odlučio, ima svoje razloge i može što želi jer je vlansik. Zašto to ms dozvoljava je nešto sasvim drugo.. tj to je roadmap do free-softa, ali plaćanje usluge, mjesec/godina, cloud. Tad više pirata nema, novac tad stalno kaplje umjesto jednokratne prodaje licence. To je msov cilj i početak tranzicije je 2022, tj 2020... pa dok se eliminiraju pravne smetnje kao stanej na lageru velikih OEMa i sl.. i isteknu jamstva, koja idu od poslejdnje prodaje određeni broj godina .. i sjećaju se XP sindroma, neće dozvoliti ponavljanje, spremni su. No to nema nikakve veze s naslovom, koji baš nikakve veze ni sa čime nema. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

 -glupost. Tj ebay nije ilegalna trgovina, ako je tad država sankcionira + vlasnik mora zaštititi svoj interes tužbom. -nema tužbe.

 

kaj se praviš bedast, znaš i sam da sam ebay ne prodaje i da i ti i ja možemo prodavati licence iako za to nismo ovlašteni.

ebay uklanja oglas tek kada dobije copyright claim.

microsoftov odvjetnički team uredno i učestalo gasi takve oglase i pravno ih proganja.. source? kao što sam ti već rekao, predavanje od sat i pol koje sam slušao prošle godine na im.top sajmu, direktno od jednog ms odvjetnika. točno svi slučajevi objašnjeni, točno ovo o čemu raspravljamo.

 

na ostalo ti neću ni odgovarati, rekao sam sve, samo spinaš i vrtiš priču u krug.. btw jesi razmišljao o političarskoj karijeri?

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
12 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Anđeo bez falinge kaže...
Luka123 kaže...

Pričate od windowsima 10 čiji key kupuju svi preko ebaya za ono 2 eura max, dok ja imam softwer-a za glazbenu produkciju oko ~2000 eura vrijednog samo...


 ako od npr cubasea, FL studia i sličnih zarađuješ lovu, imaš glazbeni studio, logično je da si ga legalno nabavio a free VSt dobrih pluginova ima na bacanje.

za pokući su dobri i krekisani Kjubejsi.....

 
E moj sinko dobri pluginovi imaju iLok, E-Licenser pa se mora legalno nabavljati ;). A inače "free dobrih VST-ova" i nema baš.

everyday i'm shuffling...
11 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

posto velite da ti ebay windows nisu legalni, onda pretpostavljam nisu legalni niti oni keyevi za office i svi ostali keyevi za igre? 

 

dal je kupovina sotftwarea sa takvih stranica onda scam i kupaca i vjerovatno developera takoder ako su kljucevi nekako generirani ili kaj ja znam kako se uopce i pojave

 

dosta zbunjujuce je to i stvarno mi nije jasno kak to sve radi

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 15:07 (b00).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
b00 kaže...

posto velite da ti ebay windows nisu legalni, onda pretpostavljam nisu legalni niti oni keyevi za office i svi ostali keyevi za igre? 

 

dal je kupovina sotftwarea sa takvih stranica onda scam i kupaca i vjerovatno developera takoder ako su kljucevi nekako generirani ili kaj ja znam kako se uopce i pojave

 

dosta zbunjujuce je to i stvarno mi nije jasno kak to sve radi

 Nisu "legalni" a ovdje na bug.hr početnoj stranici se reklamiraju...

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2019 15:31 (forumas_115).
12 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Spijuni iz microsofta ih prodaju na crno trziste...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
..

kaj se praviš bedast, znaš i sam da sam ebay ne prodaje i da i ti i ja možemo prodavati licence iako za to nismo ovlašteni.

..

 -na bugu imaš primjere .. upravo netko postao za siću, kao što možeš vidjeti i softwaredeal, koji prodaje za 400-500kn (pola u odnosu na naše trgovine) sjedište češka, s R1. Što je tu ilegalnog? Cijena? Kako ja-ti-netko zna jel trgovac ovlašten distributer? -smiješno. Key je valjan, kaže MS time je priča gotova, a od piraterije nema ni 'p'. .. jer (ignoriraš, sam naslov) što je piraterija-kolokvijalno, tj zakon o zaštiti autorskih prava, copyright, zamp itd..? Što je piraterija, kad soft postane piratski ili ilegalan? Ilegalan soft može biti smao neki zabranjen, kao malware no tad ne govorimo o win ili kupnji važečeg keya i aktivaciji kao što je svaki kalaus kažnjivo djelo (jer se zna čemu služi i ako ti pronađu u džepu kriv si.).

 

-da, namjerno se pravim bedast, jer je proglasiti neki origigi soft piratskim jednostavno bedastoća na kvadrat. Skini win, instaliraj win, koristi.. jesi li pirat? neovisno jesi li ga aktivirao.. a ako aktiviraš, tad si postao pirat ako je key s jeftinije trgovine ili domaće ili sumnjive češke koja se oglašava ovdje ili ebaya? = lol.

-piraterija je i neovlaštena distribucija softwarea, no tko ovdje distribuira soft? MS, njihov site, vlansik.

-koristi li nekto npr crack? -aktivator-loader? -ne. Ništa što bi kršilo pravila igre ili copyrighta i ostalih zakona. Sve uz blagoslov vlasnika (što čitavo vrijeme ignoriraš i dalje mantraš BSAove bedastoće koje ni baba s placa ne može bedastije natipkati..). Čemu, kad win radi i ako želi korisnik unese važeći key, aktivira. Ako ima problema ms-support pomogne. Nema pirata, nema kršenja KZa. Gdje točno ti vidiš nešto povezano s naslovom?

-prodajemo li mi licence? -ja ne, ti? tvrdim li da je to leglano? .. ne, ali, ako to radi neki trgovac, to je trgoina na crno-sivo, no ja kao korisnik to ne mogu znati niti imam mehanizam provjere. To je stvar institucija i vlasnika koji to mora tužiti. Vlasnik ne mora tužiti ako je ''piraterija'' (terorizam, pedofilija i sl.) jer tad ide automatizam, po sili KZa, po spoznaji i tad nije potrebna privatna tužba vlasnika.. no gle čuda, tog jednostavno nema. Nitko od državnih institucija ne privodi trgovce s ebaya ili ove čehe.. ali konzumove su privodili kao i todorića.. možda jednog dana privedu nekog drugog trgovca.. (navest ću poznato ime, samo kao primjer..) npr Prpića.. tad ćemo znati da je hgspot nešto radio nezakonito, no ima li to veze s win licencama ako ih MS prihvaća? Možda.. a možda zbog protupožarnog aparata, možda zbog poreza i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice