Na Mjesecu izniknula prva biljka

poruka: 50
|
čitano: 10.062
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na Mjesecu izniknula prva biljka".
15 godina
offline
Na Mjesecu izniknula prva biljka

Mladica pamuka niknula je iz zemlje u Mjesečevoj farmi ...

- i dalje je sve na Zemljinoj zemlji :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
MrBlc kaže...
Opet, i dalje ne znamo da li postoji

 ok, imaš što imaš... primjerice da je ligo upaljen dan kasnije ne bi imali onaj prvi uuups, ne kažem da je on izrazito bitan u moru kolizija masivnih svemirskih tijela... što se tiče ovog primjera, moguće je da se štogod desi baš u vremenu eksperimenta, svaka takva informacija je bitna, IMO...

 

pretpostavljati ili teoretizirati u okvirima poznatog je jedna stvar a eksperimentalno utvrditi nešto sasvim druga, moguće revolucionarna ili tko zna kakva...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 10:20 (Louis Pluto).
16 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Louis Pluto kaže...

...na kraju može postojati i neki x faktor koji će utjecati a kojeg uopće nismo svjesni...

 

Upravo tako, i ne samo to - čak i faktori za koje znamo da utječu mogu iznenaditi.

Možemo simulirati i biljke i ljude na Mjesecu ili Marsu no svaka simulacija je utjeljovljenje hipoteze koja ne mora biti točna van lokalnih uvjeta.

Upravo zato su ovakvi instrumenti puno vrijedniji od uvriježenog mišljenja - jer mogu ukazati da je realnost utjelovljenje drugačije hipoteze.

 

Pozvao bih se na jedan vrlo važan i uvijek aktualan "zakon":

 

Pretpostavka (hipoteza) je majka svih zajeba.

Svemir.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Louis Pluto kaže...

 ok, imaš što imaš... primjerice da je ligo upaljen dan kasnije ne bi imali onaj prvi uuups, ne kažem da je on izrazito bitan u moru kolizija masivnih svemirskih tijela... što se tiče ovog primjera, moguće je da se štogod desi baš u vremenu eksperimenta, svaka takva informacija je bitna, IMO...

Usporedba ti je promašena. Ligo je upaljen tad i od tada radi. Misija na Mjesec je kratkotrajni događaj i nitko neće ostati tamo analizirati što se dugoročno događa s biljkama.

 

U moru mogućih faktora, imamo samo jedan relativno blagi subset koji je moguće dobiti na Zemlji, u jako kratkom vremenu trajanja eksperimenta. Jedini uvjet koji na Zemlji ne možemo reproducirati jest smanjena gravitacija, a ona je na ISS-u manja nego na Mjesecu, sve ostalo na Zemlji možemo reproducirati. Tu je bitno razlikovati simulaciju od reprodukcije uvjeta. Izlaganje sjemena istoj vrsti i snazi zračenja je reprodukcija uvjeta. Izlaganje jačim dozama i donošenje zaključaka o dugoročnom izlaganju je simulacija.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
MrBlc kaže...

Usporedba ti je promašena. Ligo je upaljen tad i od tada radi. Misija na Mjesec je kratkotrajni događaj i nitko neće ostati tamo analizirati što se dugoročno događa s biljkama.

 

U moru mogućih faktora, imamo samo jedan relativno blagi subset koji je moguće dobiti na Zemlji, u jako kratkom vremenu trajanja eksperimenta. Jedini uvjet koji na Zemlji ne možemo reproducirati jest smanjena gravitacija, a ona je na ISS-u manja nego na Mjesecu, sve ostalo na Zemlji možemo reproducirati. Tu je bitno razlikovati simulaciju od reprodukcije uvjeta. Izlaganje sjemena istoj vrsti i snazi zračenja je reprodukcija uvjeta. Izlaganje jačim dozama i donošenje zaključaka o dugoročnom izlaganju je simulacija.

 opet zaboravljaš na x faktor koji ne možemo znati... btw upaljen je tada i gotovo slučajno baš tada, ne znam jesi li čuo priču onoga koji ga je upalio, usporedba se svodi na slučajnost i u ovom primjeru je bitna slučajnost, kontaš što sam želio reći... što se subseta tiče, za incident koji nemaš pojma da će se desiti i ne znaš koji je možeš reproducirati tek onda kada se desi, jer tek kad se desi postaje relevantan i tek onda možeš simulirati i taj incident (i njegovu učestalost koju ćeš istražiti dodatnim eksperimentima) + sve ostalo što je poznato...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 14:08 (Louis Pluto).
6 godina
protjeran
offline
Na Mjesecu izniknula prva biljka

Nisam siguran da će ludizao biti zadovoljan sa kvalitetom fotografija

 
4 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Louis Pluto kaže...

 opet zaboravljaš na x faktor koji ne možemo znati... btw upaljen je tada i gotovo slučajno baš tada, ne znam jesi li čuo priču onoga koji ga je upalio, usporedba se svodi na slučajnost i u ovom primjeru je bitna slučajnost, kontaš što sam želio reći... što se subseta tiče, za incident koji nemaš pojma da će se desiti i ne znaš koji je možeš reproducirati tek onda kada se desi, jer tek kad se desi postaje relevantan i tek onda možeš simulirati i taj incident (i njegovu učestalost koju ćeš istražiti dodatnim eksperimentima) + sve ostalo što je poznato...

Ligo je slučajno upaljen pred bitni event, ali to je nebitno. Čitav projekt je osmišljen tako da osluškuje jako dug period, pa smo uredno mogli čekati i 5 godina, dočekali bismo prije ili kasnije. Imali smo sreće i bilo je prije, ali eksperiment je bio osmišljen na način da uhvati i ako bude kasnije.

 

Ovaj eksperiment s druge strane ne eliminira ništa i ne donosi nikakvu novu informaciju - kratkotrajno putovanje, klijanje u povišenom zračenju, u smanjenoj gravitaciji, to je sve ispitano. Dan nakon misije je mogla proći solarna baklja i uništiti usjev, mi to ne bismo znali jer je istraživanje vremenski ograničeno. Niti se eliminirala mogućnost štete od događaja relativno česte pojavnosti niti se istražio dugoročni učinak.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Na Mjesecu izniknula prva biljka

ovaj element je važan, pače krucijalan kako bi Mujo potkivao konja na Mjesecu...

 

Slijed uvjeta: travica - konj - Mujo

 

jel' sad jasno?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Na Mjesecu izniknula prva biljka

sviđa mi se kaj onkraj mjeseca moš radit kaj hoćeš, jer nitko ne vidi:

 

na mjesecu, na mjesecu

niknula nam biljka

u tunelu, u tunelu

zasjala svjetiljka.

ijuju.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
MrBlc kaže...

Ligo je slučajno upaljen pred bitni event, ali to je nebitno.

slučajnost je bitna za moju analogiju

MrBlc kaže...

 

Ovaj eksperiment s druge strane ne eliminira ništa i ne donosi nikakvu novu informaciju - kratkotrajno putovanje, klijanje u povišenom zračenju, u smanjenoj gravitaciji, to je sve ispitano

 otkud znaš, da je klijanje u povišenom zračenju, u smanjenoj gravitaciji jedino što je relevantno? zašto ne ostaviš čemu drugom da odigra ulogu ili nečem što nije bitno biljkama već ljudima a primjećeno je na biljkama... postoji tona parametara koji se promatraju, uopće ne znam a vjerujem ni ti kojih i na što utječu... kako znaš da se na mjesecu ne događaju neke stvari koje su moguće samo na mjesecu, kakva seizmička aktivnost (bubam napamet jer ne mogu znati) nešto, bilo što a što bi imalo utjecaja na živi svijet koji će eventualno tamo doći u bazu, postaviti teleskop ili rudariti... svaki i najmanji incident valja istražiti ma koliko to po tvom mišljenju beznačajno ili već istraženo bilo... što ukoliko je materijal koji odvaja biotop preslab u doticaju s tlom mjeseca ili gdje već stoji a koristi se po difoltu za takve namjene i to valja istražiti i tonu "gluposti" kojih se sada ne mogu sjetiti ili uopće ne znam da su bitne a mogle bi biti ili jesu bitne...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 16:16 (Louis Pluto).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Rekao bih da su više testirali mogu li tehnički poslati nešto što će proklijati, nego samo klijanje iz biološke perspektive.
A vjerojatno je još veći razlog bio PR koji se postiže 'prvim ...', ma što god to bilo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Visak kaže...
Rekao bih da su više testirali mogu li tehnički poslati nešto što će proklijati, nego samo klijanje iz biološke perspektive.
A vjerojatno je još veći razlog bio PR koji se postiže 'prvim ...', ma što god to bilo.

 slažem se da je jedan od razloga biti prvi ali se ne slažem da je i jedini niti najbitniji, mislim da je podcjenjivanje znanstvene zajednice tvrditi tako nešto a ukoliko i ustvrdimo onda to moramo reći za svaki jeb... poduhvat koji se desio prije... mislim da to ide ovako, vi si uzmite slavu a mi ćemo istraživati... sa strane znanstvenika... znanstvena zajednica je čini mi se svugdje ista ima svojih specifičnih kvirkova unutrašnjih nadmetanja i sranja ali se bitno ne razlikuje u zemljopisno kulturološkim granicama... možda idealiziram, ne znam

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 16:39 (Louis Pluto).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Ne financira taj projekt (a ni ostale slične) znanstvena zajednica, nego KP Kine. A oni vole dobar PR.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Visak kaže...
Ne financira taj projekt (a ni ostale slične) znanstvena zajednica, nego KP Kine. A oni vole dobar PR.

 a čuj svugdje je tako ali se ona i pita, što i kako, bez nje ništa... istina je da je kina tehnološki a i znanstveno otišla daleko da se je kp previše ideološki ili koruptivno umiješala ne bi mogli niti poslati ništa gore niti bi toliko tehnološki napredovali zadnjih godina... btw. čak je i za kopiranje potrebno ogromno znanje, mislim da stvari nisu tako crne kako se po americi priča, na kraju i mi smo imali dobro školstvo i poštovao se znanstveni integritet, tamo gdje ne zadire u ideološke teme znanost je i u kini vjerujem potpuno slobodna istraživati... čak se je i u SSSR znalo da miješanje u znanost može samo naštetiti napretku, na kraju i amerika je zastrašivala svoje građane glupostima i utrkivala se s SSSRom iz prvenstveno političkih razloga od čega je na kraju profitirala znanost i čovječanstvo

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 17:53 (Louis Pluto).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Ne baš, tamo je sve politika.

'The Telegraph reports that scientists in the UK close to the situation said that He could face corruption and bribery charges, both of which carry the death penalty in China. In addition, He may face charges of violating established research guidelines, which he did by implanting the genetically modified embryos in the mother instead of destroying them as per convention. In China, state guidelines carry the same legal weight as established laws, according to the Telegraph.'
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Visak kaže...
Ne baš, tamo je sve politika.

'The Telegraph reports that scientists in the UK close to the situation said that He could face corruption and bribery charges, both of which carry the death penalty in China. In addition, He may face charges of violating established research guidelines, which he did by implanting the genetically modified embryos in the mother instead of destroying them as per convention. In China, state guidelines carry the same legal weight as established laws, according to the Telegraph.'

 kao što rekoh gdje se ne miješa u ideološke teme, s druge strane to što je napravio je osuđujuće i na zapadu... kinezi kao što znaš imaju totalitarističke metode pa umjesto da mu sude zastrašuju i vrše teror, kp kine ne zna drugačije... been there, seen that...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 18:16 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Visak kaže...
Ne baš, tamo je sve politika.

'The Telegraph reports that scientists in the UK close to the situation said that He could face corruption and bribery charges, both of which carry the death penalty in China. In addition, He may face charges of violating established research guidelines, which he did by implanting the genetically modified embryos in the mother instead of destroying them as per convention. In China, state guidelines carry the same legal weight as established laws, according to the Telegraph.'

 Ja bih na to dodao da je famozni svjetionik demokratije, USoA, samo trebao izmisliti novi pojam i staviti ga u dopis urudžbiran kod POTUS-a da bi bilo odobreno mučenje, neograničeno zadržavanje bez prava na suđenje, eliminacije itd. Mislim, neusporediv je raspon sloboda koji se uživa na zapadu u odnosu na Kinu, ali nije baš sve tako bajno. Što je najgore, ovakve stvari ne smijem napisati pod punim imenom i prezimenom jer bih mogao ostati bez vize. Još gore u svemu tome je da su oni potpuno svjesni da time čine ratne zločine i riskiraju suđenje u Haagu pa su sklopili bilateralne sporazume o neizručenju američkih državljana s praktično svim državama. Sila boga ne moli. Prava su vrlo tanka ako nemaš batinu s kojom ćeš ih ostvariti...

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 20:18 (Feudalac).
16 godina
offline
Na Mjesecu izniknula prva biljka
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Toliko o PR hipotezi...

'Since the failure of the experiment, however, the scientists have changed their tune. Now, Xie said it, was actually “aimed at inspiring young people's enthusiasm for space exploration, and popularizing science such as photosynthesis.”'
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Na Mjesecu izniknula prva biljka
Feudalac kaže...

 Ja bih na to dodao da je famozni svjetionik demokratije, USoA, samo trebao izmisliti novi pojam i staviti ga u dopis urudžbiran kod POTUS-a da bi bilo odobreno mučenje, neograničeno zadržavanje bez prava na suđenje, eliminacije itd. Mislim, neusporediv je raspon sloboda koji se uživa na zapadu u odnosu na Kinu, ali nije baš sve tako bajno. Što je najgore, ovakve stvari ne smijem napisati pod punim imenom i prezimenom jer bih mogao ostati bez vize. Još gore u svemu tome je da su oni potpuno svjesni da time čine ratne zločine i riskiraju suđenje u Haagu pa su sklopili bilateralne sporazume o neizručenju američkih državljana s praktično svim državama. Sila boga ne moli. Prava su vrlo tanka ako nemaš batinu s kojom ćeš ih ostvariti...

 whatever, ne možeš usporediti američku demokraciju koja je poput svake protkana pogreškama s kineskom elementarnom NEdemokracijom.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice