Model 3 – napokon električni auto za mase!

poruka: 64
|
čitano: 19.353
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Model 3 – napokon električni auto za mase!".
11 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

Koliko god neki (na i oko ovog foruma) voljeli ili mrzili Teslu i Muska to neće ni za milimetar promjenit njihovu sudbinu, a još manje će utjecat na sudbinu električnih automobila.

 

A moglo bi (bitno) utjecat na njihov kredibilitet.

 

 

Ali kad se konji kuju da i žaba digne nogu:

 

Tesla vjerovatno neće uspjet iz dva razloga:

 

1. Amerikanci ne znaju proizvodit automobile*.

2. Tesla još manje od amerikanaca zna proizvodit automobile.

 

Ali će zato električni automobili uspjet, a opet iz dva razloga:

 

1. Elektromotor je bolji od SUI motora.

2. Električni automobil manje smrdi od SUI automobila.

 

 

* Nekad davno su znali ali su u međuvremenu zaboravili.

42
 
1 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Zar Tesla nije odnio pobjedu...izmjenična struja..je sveprisutna:)....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Ajar kaže...

.. upitaš li, pak, bilo kojeg strojara (VSS), pojasnit će ti kako je običan auto koji će trajati unedogled, postizati vratolomne brzine i trošiti "par kapi" goriva jednako tako odavno moguće načiniti. ...

Ako je to točno, zašto su onda vlakovi (oni brzi) električni, zašto su svi pomoćni brodski motori električni, zašto usisavaći imaju elektromotor a ne SUI, zašto se SUI motori koriste samo tamo gdje nema stalne opskrbe elektičnom strujom, zašto termoelektrane nisu na SUI motore?

 

 

p.s.

 

I kako kaže HCMAA zašto je Tesla sa svojom izmjeničnom strujom odnio pobjedu? Zašto je ona (gotovo) sveprisutna?

 

Zato što se električna energija, za razliku od svih drugih vrsta energija, najlakše pretvara u mehanički rad. To je naprosto fizikalna činjenica i nju ništa ne može promjenit, ni naftni lobi, ni Drago Galić, ni Ajar, ni ja, ni HDZ.

42
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.10.2018 13:52 (markoBT).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Umbel kaže...
Jedina novost je sto se vise ne dijele banovi na forumu ako zucnes nesto protiv Galica.

:)

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.10.2018 13:59 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
markoBT kaže...

 

Zato što se električna energija, za razliku od svih drugih vrsta energija, najlakše pretvara u mehanički rad. To je naprosto fizikalna činjenica i nju ništa ne može promjenit, ni naftni lobi, ni Drago Galić, ni Ajar, ni ja, ni HDZ.

 ne podcjenjuj hadeze 

 

@HCMAA: oš reć da su zbog toga baterije (i u autima) na istosmjernu struju? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.10.2018 13:59 (Ajar).
12 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Ajar kaže...
mGT kaže...

 " o, vi željni "napretka" (sic!), smanjite doživljaj", imaš pravo, ajmo se vratiti drvenom plugu i potleušicama  ...

 

 samo se ti vrati. eletrični automobil nije nikakav napredak, jer je je već davno postojao (polovicom 19. st.). drveni plug i potleušice postoje još i danas. meni je ovo navijanje za električne aute (a BEZ čitanja argumentacije u mojem postu) jednako snivanju o letećim autima kao "budućnosti". upitaš li, pak, bilo kojeg strojara (VSS), pojasnit će ti kako je običan auto koji će trajati unedogled, postizati vratolomne brzine i trošiti "par kapi" goriva jednako tako odavno moguće načiniti. zbog čega se to ne čini drugi je par kobasa. no uvijek je bilo više onih (v. pod"religije") koji su forsirali svijet osnovan na oblacima i vjerovanjima u odnosu na onih koji barataju zdravim razumom i činjenicama. osim toga, napis se bavi sadašnjošću a ne budućnošću ("napredak"*). kako napisah: što se babi snilo, to se babi zbilo ... 

 

* i atomska je bomba velik napredak u odnosu na luk i strijelu no i dalje se koristi oboje. doduše, više je streličara nego bombaša ali ... 

"eletrični automobil nije nikakav napredak", očito imamo različita stajališta što je napredak, ali to je OK, zato smo tu da raspravimo

 

 

 

14 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Renesis kaže...

Zelim komentar na ovaj clanak i tablice:

https://cleantechnica.com/2018/10/21/18-nasty-tesla-charts/

 

Ko tu koga laze

 
Zato sto je Ford Fusion na toj tablici na 8 mjestu, sto Dragu ne odgovara :)

Drago uzima linkove i podatke (koji su vecinom lose odradjeni i ne uvijek tocni) - dok ovakve gore preskace i kaze da su propaganda.

Doslovno cista glupost su tekstovi od Drage u zadnje vrijeme vezano za Teslu.

16 godina
protjeran
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

Od toga 17 električnih Smartova, 9 VW-ova, po 7 BMW-ova i Nissana, 6 Renaulta te na šestom mjestu – 5 (slovima – pet) Tesli.

 

Jedan je moj! Renault Zoe stiže za mjesec dana, a uskoro nakon toga i subvencija ;)

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

hehe, čekam komentar u ovo vrijeme dogodine, pa za dvije godine ...

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

tesla ne može proizvest automobila koliko ih može prodati. to nije tako loš problem za imati, obzirom se očekuje da se proizvodnja ubrza. U međuvremenu ostatak proizvođača sa boljim renomeom u autoindustriji godinama najavljuju svoje modele i evo počinju ih i izbacivati na tržište... Tesla koliko vidim ima ogromnu prednost jer ima svoju tvornicu baterija, koja pak, ako sam dobro shvatio je sama zaslužna za 50% svjetske proizvodnje punjivih li-ion baterija ( vjerojatno gledajući po ukupnom kapacitetu outputa ).

 

Dakle prije nego neki nissan - renault, gm, mercedes i ostali postanu ozbiljniji igrači, potrebno je sagraditi nove tvornice baterija, osigurati sirovine ( kobalt? ) i rješiti infrastrukturu ... ne vidim da itko još masovno gradi, a gigafactory 3 u kini je planiran za god do dvije .. dakle ostali kaskaju barem 3-5 godina.

 

da, postojeći gigafactory koji štanca pola svjetske produkcije je tek na 30ak% kapaciteta ...

 

meni to izgleda kao fina prednost...

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Vortac kaže...

Od toga 17 električnih Smartova, 9 VW-ova, po 7 BMW-ova i Nissana, 6 Renaulta te na šestom mjestu – 5 (slovima – pet) Tesli.

 

Jedan je moj! Renault Zoe stiže za mjesec dana, a uskoro nakon toga i subvencija ;)

 ček malo: ova kutijica veličine cca twinga (koji košta manje od 100 u najskupljoj varijanti) košta 251.900 ("početna cijena" + svi harači)?! pa kaj misliš raditi s time? taksirati? mislim, di ti je računica? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

serem vam se na ton film!

 

 

ravna zemlja i šupalj mjesec
 
3 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Ajar kaže...

 ček malo: ova kutijica veličine cca twinga (koji košta manje od 100 u najskupljoj varijanti) košta 251.900 ("početna cijena" + svi harači)?! pa kaj misliš raditi s time? taksirati? mislim, di ti je računica? 

 Zapravo je to električni Clio, a ne Twingo :)

251-80 (subvencija)=171. I dalje puno skuplje od Clia, ali računam da ću kroz 8-9 godina nadoknaditi sve ekstra-troškove jednostavnom matematkom od 0 kn za gorivo i punjenjem Zoea jeftinom električnom energijom u noćnim satima. Uz znatno veći užitak u vožnji, manje smrada i nezanemarivi geek faktor.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
14 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

E moj Drago, dok ti filozofiras o Tesli i pravis se pametan, ja sam jos 2013. kupio Teslu za oko 35 USD po dionici. I tad je, neces vjerovat, bilo ovakvih ko ti i ima ih i dan danas i barem svaki dan sam naisao na jedan clanak kako ce Tesla vec sutra bankrotirati. I eto, proslo je vec vise od 5 godina, Tesla nije bankrotirala, a ja sam na dionici okrenuo oko 1000%. Takvi ko ti trose svoje vrijeme i energiju na hejtanje neceg sto ne razumiju, neceg sto uopce nisu niti kompetentni niti financijski obrazovani da komentiraju! A dok ti Drago moj trosis to malo zivota sto imas na hejt, drugi za to vrijeme okrecu dobre pare. I onda kazu kako smo jadni siromasni i neuki mi Hrvati i kako su nam za sve krivi politicari. Citajuci ovakve neuke tekstove ljudi koji bi trebali biti upuceni u neke stvari, shvatis da uopce nije cudo sto smo osiromaseni i financijski nepismeni... 

 
12 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Joj što ne mogu ove pesimiste...

"He's landing rockets on robot drone rafts in the ocean," And you're saying he doesn't know what he's doing. Well, who else is landing rockets? You ever land a rocket on a robot drone? Who are you?"

Šuti čovječe, štetiš sebi i Bugu. Na spavanje molim
 
3 1 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

Kvalitetniji clank bez nekog seljober hejta se moze naci na https://arstechnica.com/cars/2018/10/how-tesla-proved-cash-flow-critics-wrong/

 

Za Ajara i ostale kojima se elektricni automobili ne isplate su u pravu. Ali, kakve to veze ima sa Teslom? Ocito ima dovoljno ljudi koji isti zele kupiti.

 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Drago opet po starom, malo shorterskih linkova (seekingalpha), malo lude statistike tipa auti vs kamioni.

Ono što je bitno - da Tesla može biti profitabilan, narasti za više od 100% u godini dana, prodati sve što proizvede, To nije bitno. Osnovna premisa članka - masovna proizvodnja, ne treba ni spominjati da su debelo prekoračili definiciju masovnog proizvoda poslujući u samo jednoj državi.
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
"Fordovog pick-upa F-serije je oko 20.000 primjeraka tjedno, a gledano za sve modele, iz Fordovih tvorničkih hala svakih 86 sekundi izlazi novi automobil" ima li ovo smisla i jesu li ovo podaci sa navedenog linka?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
dva_ujutro kaže...

Kvalitetniji clank bez nekog seljober hejta se moze naci na https://arstechnica.com/cars/2018/10/how-tesla-proved-cash-flow-critics-wrong/

 

/cut

 

 

 

 

Na istom portalu sad imaš ovaj članak:

Report: Tesla faces “deepening criminal investigation” into Model 3 production

 

,a zapravo prenose orginalnu vijest iz Wall Street Journala:

Tesla Faces Deepening Criminal Probe Over Whether It Misstated Production Figures

 

 

'Nešto je trulo u državi Danskoj'

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
I što nam točno taj članak govori?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Model 3 – napokon električni auto za mase!

Kolega bićete na vrijeme obavješteni, nakon završetka istrage

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.10.2018 0:18 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Louis Pluto kaže...

serem vam se na ton film!

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
8 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
LunKraljPonoci kaže...
"Fordovog pick-upa F-serije je oko 20.000 primjeraka tjedno, a gledano za sve modele, iz Fordovih tvorničkih hala svakih 86 sekundi izlazi novi automobil" ima li ovo smisla i jesu li ovo podaci sa navedenog linka?

 Drago se zabunio, Tesla trenutno izbacuje jedno vozilo svakih 96 sekundi, dok je kod Forda riječ o jednom vozilu svakih 5-6 sekundi. Svakih 36 sekundi im se proda jedan kamion u Americi. F150 je 40 godina na prvom mjestu među kamionima, a 30 godina zaredom najprodavanije vozilo u Americi. Uspoređivati Teslu s njim je čast. Vidjet ćemo tko će biti bolji kad Tesla izbaci svoj pickup za 5-6 godina.

Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Znam ja to, pročitao sam tekst koji je linkan ali ovako napisati tekst, navesti link a tako pogriješiti je prilično neprofesionalno. Nije mi jasno kako se ne primijeti takva greška kada se piše. Kao kada učenik nabuba neku lekciju pa priča bez ikakvog razumijevanja sadržaja. Zaslužuje li takav autor da uopšte piše o tome? Ili je sve ovo neka zafrkancija?
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Vortac kaže...
Ajar kaže...

 ček malo: ova kutijica veličine cca twinga (koji košta manje od 100 u najskupljoj varijanti) košta 251.900 ("početna cijena" + svi harači)?! pa kaj misliš raditi s time? taksirati? mislim, di ti je računica? 

 Zapravo je to električni Clio, a ne Twingo :)

251-80 (subvencija)=171. I dalje puno skuplje od Clia, ali računam da ću kroz 8-9 godina nadoknaditi sve ekstra-troškove jednostavnom matematkom od 0 kn za gorivo i punjenjem Zoea jeftinom električnom energijom u noćnim satima. Uz znatno veći užitak u vožnji, manje smrada i nezanemarivi geek faktor.

 Koliko znam nema vise jeftinije nocne struje ili?

Je li moze malo bolje objasnjenje ustede? Zapravo me najvise zanima koliko kosta punjenje. 

 

8 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
LunKraljPonoci kaže...
Znam ja to, pročitao sam tekst koji je linkan ali ovako napisati tekst, navesti link a tako pogriješiti je prilično neprofesionalno. Nije mi jasno kako se ne primijeti takva greška kada se piše. Kao kada učenik nabuba neku lekciju pa priča bez ikakvog razumijevanja sadržaja. Zaslužuje li takav autor da uopšte piše o tome? Ili je sve ovo neka zafrkancija?

I ja se pitam; iako je ovo komentar-kolumna, fakti bi morali biti fakti. Drago nije primjetio da Tesla ima <1% udjela na američkom tržištu za razliku od Forda koji ima 15%. S tim brojkama bi očekivao da su im financije 15 puta manje, ali nisu - Tesla ima kolač koji je velik 30% fordovog. Bitno je da u Hrvatskoj nije prodano puno Tesli. A koliko je F-150-tki prodano? (ako se pita zašto F-150 - zato što je to fordov kruh, toliko bitan da sa američkog tržišta povlače sve ostale automobile - https://techcrunch.com/2018/04/25/ford-to-stop-selling-every-car-in-north-america-but-the-mustang-and-focus-active/).

Ja rekoh
9 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Feudalac kaže...
LunKraljPonoci kaže...
Znam ja to, pročitao sam tekst koji je linkan ali ovako napisati tekst, navesti link a tako pogriješiti je prilično neprofesionalno. Nije mi jasno kako se ne primijeti takva greška kada se piše. Kao kada učenik nabuba neku lekciju pa priča bez ikakvog razumijevanja sadržaja. Zaslužuje li takav autor da uopšte piše o tome? Ili je sve ovo neka zafrkancija?

I ja se pitam; iako je ovo komentar-kolumna, fakti bi morali biti fakti. Drago nije primjetio da Tesla ima <1% udjela na američkom tržištu za razliku od Forda koji ima 15%. S tim brojkama bi očekivao da su im financije 15 puta manje, ali nisu - Tesla ima kolač koji je velik 30% fordovog. Bitno je da u Hrvatskoj nije prodano puno Tesli. A koliko je F-150-tki prodano? (ako se pita zašto F-150 - zato što je to fordov kruh, toliko bitan da sa američkog tržišta povlače sve ostale automobile - https://techcrunch.com/2018/04/25/ford-to-stop-selling-every-car-in-north-america-but-the-mustang-and-focus-active/).

 Kakva ti je to mutava stranica automatski stisnuo ok mislio samo kolacici ali dok se pocelo loadat na brzinu procito lokacija,pristup uredaju kolacici itd. 

8 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Kolacic kaže...
Vortac kaže...
Ajar kaže...

 ček malo: ova kutijica veličine cca twinga (koji košta manje od 100 u najskupljoj varijanti) košta 251.900 ("početna cijena" + svi harači)?! pa kaj misliš raditi s time? taksirati? mislim, di ti je računica? 

 Zapravo je to električni Clio, a ne Twingo :)

251-80 (subvencija)=171. I dalje puno skuplje od Clia, ali računam da ću kroz 8-9 godina nadoknaditi sve ekstra-troškove jednostavnom matematkom od 0 kn za gorivo i punjenjem Zoea jeftinom električnom energijom u noćnim satima. Uz znatno veći užitak u vožnji, manje smrada i nezanemarivi geek faktor.

 Koliko znam nema vise jeftinije nocne struje ili?

Je li moze malo bolje objasnjenje ustede? Zapravo me najvise zanima koliko kosta punjenje. 

 

 Računaj okvirno da je gornja granica potrošnje za mali automobil 20 kWh na 100 km što je 20 kuna po dnevnoj tarifi ili 10 po noćnoj. Dizel je 55 ili više kuna na 100 km, benzin isto tako ili više.

 

ušteda na 100 km je minimalno 35 ili više kuna, na 100.000 km je 35.000 ili više.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
Kolacic kaže...
Feudalac kaže...
LunKraljPonoci kaže...
Znam ja to, pročitao sam tekst koji je linkan ali ovako napisati tekst, navesti link a tako pogriješiti je prilično neprofesionalno. Nije mi jasno kako se ne primijeti takva greška kada se piše. Kao kada učenik nabuba neku lekciju pa priča bez ikakvog razumijevanja sadržaja. Zaslužuje li takav autor da uopšte piše o tome? Ili je sve ovo neka zafrkancija?

I ja se pitam; iako je ovo komentar-kolumna, fakti bi morali biti fakti. Drago nije primjetio da Tesla ima <1% udjela na američkom tržištu za razliku od Forda koji ima 15%. S tim brojkama bi očekivao da su im financije 15 puta manje, ali nisu - Tesla ima kolač koji je velik 30% fordovog. Bitno je da u Hrvatskoj nije prodano puno Tesli. A koliko je F-150-tki prodano? (ako se pita zašto F-150 - zato što je to fordov kruh, toliko bitan da sa američkog tržišta povlače sve ostale automobile - https://techcrunch.com/2018/04/25/ford-to-stop-selling-every-car-in-north-america-but-the-mustang-and-focus-active/).

 Kakva ti je to mutava stranica automatski stisnuo ok mislio samo kolacici ali dok se pocelo loadat na brzinu procito lokacija,pristup uredaju kolacici itd. 

 Prvi link s googla, čisto brzinski za potvrdu moje tvrdnje.

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Model 3 – napokon električni auto za mase!
memulica kaže...

Kolega bićete na vrijeme obavješteni, nakon završetka istrage

 Znači nemaš pojma, ali si to stavio kao neki dokaz nečega.

 

Smiješno je to kako hejteri, ukjučujući Dragu, očajnički guglaju u potrazi za bilo čime što bi moglo izgledati kao loša vijest za Teslu ili Muska.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice