Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

poruka: 211
|
čitano: 27.032
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih ".
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

MrBlc 

 

Zašto bi razvili isti (ili sličan da budemo precizniji) doživljaj?


Pa valjda za to što iza njega stoji isti (ili jako sličan) sklop koji baš određenu frekvenciju e-m zračenja detektira i u neuronima pretvara u boju koju mi "vidimo" u našoj svjesti.

 

Moj doživljaj boje je taj da boju vidim kao jedno od svojstava nekog objekta kojeg vidim.
Na isti način kako je i oblik i veličina svojstvo nekog objekta.
Veličinu objekta mogu kvantificirati mjerenjem sa metrom, oblik mogu kvantificirati malo teže jer oblici mogu biti različiti, a boju mogu kvantificirati određivanjem položaja boje u skali vidljivog spektra.

Kako je doživljavam crvenu?
Tako da jasno raspoznavam crveni objekt na zelenoj pozadini, što je, po nekim znanstvenicima i nekim istraživanjima i uzrok postojanja boja i njihovog doživljavanja.

 

Za boje, općenito, kažu da su vjerojatno nastale (kao svojstvo nekog objekta u našim očima tj. svjesti) zato što su sisavci koji su razvili mogućnost raspoznavanja boja, mogli iz daljine, i bez prethodnog probanja, znati koji su plodovi zreli, a koji ne.

 

Također, zna se da određeni postatak ljudi ima još jedan čunjić, koji detektira spektar boja između zelene i crvene i te osobe mogu bez problema ralzikovati neke nijanse zelene koju obični ljudi inače teško prepoznavaju.

 

Prema ovome možemo zaključiti da je boja kao takva nastala iz potrebe da mozak može što brže prepoznati neke objekte, koji odbijaju svjetlost u određenom spektru boja.

 

A porpos zvuka, koji su to evolucijski razlozi da svi ljudi prepoznaju tonove točno određene frekvencije kao harmonične tonove?

 

Što se boli tiče, nisam stručan, ali žene uvijek istuču onu famoznu "činjenicu" da je porođajni bol najjači od svih bolova, i da je tako jak da ga muškarci ne bi mogli izdržati. :-)


Veliki Brat 

 

To što su boje iluzija našeg uma, i nisu objektivne, nego subjektivni dojam svakog pojedinca, može ali i ne mora značiti da ti vidiš kao crveno, nešto što je meni plavo, jer su tvoje i moje oči - iste, tvoj i moj mozak - isti,pa je i način procesuiranja informacije, od ulaska fotona određene frekvencije u oči, do formiranja "slike" u našoj svjesti - vjerojatno isti (tj. vrlo sličan, da budemo precizniji).

 

Visak 

 

Rasprava o boji se može voditi jer se radi o nečemu što se može objektivno kvantificirati, izmjeriti, ispitati, usporediti, dok to sa raspravom o Bogu baš i nije slučaj.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Na mobitelu sam pa ne mogu u širine.

 

Vidiš, već u startu imaš problem - zeleni čunjić pretvoren u crveni, što točno šalje mozgu? Ako sam čunjić ne može modulurati informaciju o boji, već mozak raspoznaje po tome odakle informacija dolazi, a prema onome što znamo, to bi trebalo biti tako, mozak i dalje dobija informaciju da zeleni čunjić vidi zelenu, čak i nakon modifikacije da vidi crvenu. Međutim, kako informacija iz takvih čunjića i okolnih koji nisu modifikacirani više nije konzistentna, mozak nauči da ta razlika nešto predstavlja.

 

Dapače, usudio bih se pretpostaviti da pri razvoju mozga i oka uopće nije predefinirano koji će čunjići biti gdje i na koji neuron će biti spojeni, već mozak uči raspoznati boju tek onda kad oko počne funkcionirati - slično kao magnetsko polje u eksperimentu kojeg je Veliki Brat spomenuo ili s lizalicom koju sam ja spomenuo, jedina razlika je što učenje percepcije osjetila s kojima se rodimo učimo pri razvoju fetusa, a neke dodatno i nakon rođenja (primjerice, u maternici je sve više-manje crveno), dok u tim eksperimentima imamo prenamjenu postojećih neurona.

 

Što se tiče zvuka, davno sam o tome čitao, ali mislim da se radilo o harmonicima i refleksijama koje se razlikuju ovisno o okolini koja ne bila opasna ili ne...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Ja sam živ dokaz da svi ljudi ne vide boje jednako. Ja sam naime anomal, čovjek koji može raspoznati mnogo manje nijansi boja od normalnog čovjeka (test na boje). Da objasnim o čemu se radi. Osnovne boje (crveno, zeleno, žuto, plavo) razlikujem, ali u dugi vidim primjerice samo pet ili šest nijansi. Za mene je plava i ljubičasta (kako ih ljudi zovu) ista boja. Ako se jedna boja nalazi na drugoj teško ih ako ikako razlikujem. Najveći mi problem zadaju obojena slova na obojenoj podlozi (zelena na crvenoj, plava na ljubičastoj i sl.) jer ih ne mogu čitati. Odosmo brati (i jesti) šumske jagode. Drugima plune šake i usta, a ja ništa. Naprosto ne mogu vidjeti crvenu jagodu na zelenom listu. Vidim je tek kad mi je netko prskom pokaže. I što sad? Ja sam anomal, samo zato što većina  ljudi vidi mnogo više nijansi od mene. Da je situacija obratna, oni bi bili anomali, a ja normalan. No cijela ova rasprava oko boja ukazuje da nijedna spoznaja nije sasvim objektivna, nije takva da se iz nje može isključiti subjekt. Da postoji svijet neovisan o nama samo je metafizička pretpostavka. Da takve pretpostavke nema, ne bi mogla postojati znanost, a ni praktična ljudska djelatnost (rad). A što je s Bogom? I Bog je metafizička pretpostavka. Ona proizlazi iz samosvjesti, iz spoznaje subjekta kao neovisne egzistencije.   

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
MrBlc kaže...

...

Vidiš, već u startu imaš problem - zeleni čunjić pretvoren u crveni, što točno šalje mozgu? Ako sam čunjić ne može modulurati informaciju o boji, već mozak raspoznaje po tome odakle informacija dolazi, a prema onome što znamo, to bi trebalo biti tako, mozak i dalje dobija informaciju da zeleni čunjić vidi zelenu, čak i nakon modifikacije da vidi crvenu. Međutim, kako informacija iz takvih čunjića i okolnih koji nisu modifikacirani više nije konzistentna, mozak nauči da ta razlika nešto predstavlja.

... 

 

Što točno mozgu šalje zeleni čunjić konvertiran u crveni, to iz on onog članka nisam mogao shvatiti.

Pretpostavljam da postoje dvije mogućnosti:

 

1. Ako je svaki čunjić (i njegova veza sa mozgom) "hard codiran" na određenu boju, da mozak prepoznaje podražaj iz novih čunjića kao novu, drugačiju zelenu, i onda je nauči interpretirati kao nešto što nije zeleno.

 

2. Ako konvertirani čunjiči osim intenziteta detektirane svjetlosti, prenose i inoformaciju o boji (tj. frekvenciji detektiranog svjetla) tada bi mozak vjerojatno novi podražaj prepoznao na isti način kako prepoznava crvenu kod majmuna koji imaju nomalno razvijene crvene čunjiće (bez obzira što se radi o "hakiranim" zelenim čunjićima).

 

MrBlc kaže...

...

Dapače, usudio bih se pretpostaviti da pri razvoju mozga i oka uopće nije predefinirano koji će čunjići biti gdje i na koji neuron će biti spojeni, već mozak uči raspoznati boju tek onda kad oko počne funkcionirati - slično kao magnetsko polje u eksperimentu kojeg je Veliki Brat spomenuo ili s lizalicom koju sam ja spomenuo, jedina razlika je što učenje percepcije osjetila s kojima se rodimo učimo pri razvoju fetusa, a neke dodatno i nakon rođenja (primjerice, u maternici je sve više-manje crveno), dok u tim eksperimentima imamo prenamjenu postojećih neurona.

...

 

Da, to možemo samo pretpostaljati, s obzirom da još uvijek nije potpuno razjašnjeno kako i kada raspoznajemo boje i oblike.

Neka istraživanja su pokazala do je određena skupina neurona aktivna kada gledam istu boju, druga skupina neurona kada gledamo isti oblik, a treća grupa neurona kada gledamo određeni oblik u određenoj boji (što ukazuje na to da mozak na neki način povežuje određene boje i oblike).

 

 

MrBlc kaže...

...

Što se tiče zvuka, davno sam o tome čitao, ali mislim da se radilo o harmonicima i refleksijama koje se razlikuju ovisno o okolini koja ne bila opasna ili ne...

 Ono što sam htio reći vezano za zvuk, je to da svi ljudi doživljavaju različite frekvencije zvuka na isti način, jer, da nije tako, točno određene kombinacije zvuka nam ne bi svima zvučale podjednako ugodno (i neugodno). Po toj logici bi i doživljaj boja trebao biti sičan, iako naravno ne vidimo svi istu plavu ili crvenu kada gledamo neki objekt.

 

danen kaže...

...Osnovne boje (crveno, zeleno, žuto, plavo) razlikujem, ali u dugi vidim primjerice samo pet ili šest nijansi. Za mene je plava i ljubičasta (kako ih ljudi zovu) ista boja. Ako se jedna boja nalazi na drugoj teško ih ako ikako razlikujem. ...

 

Naprosto ne mogu vidjeti crvenu jagodu na zelenom listu. Vidim je tek kad mi je netko prskom pokaže.

Malo me zbunjuje to kada kažeš da razlikuješ crvenu, zelenu, žutu i plavu, ali ne vidiš crvenu jagodu na zelenoj površini.

 

Da li crvenu vidiš kao posebnu, boju, bitno drugačiju od ostalih, ili je vidiš kao tamniju/svijetliju nijiansu neke druge boje?

 

Da li jagodu, kada ti je netko pokaže, vidiš kao zeleno obojeni plod sa zelenim lišćem okolo (pa ti je zato teško odrediti što je jagoda, a što list, ili nemožeš opaziti crvene jagode na zelenoj podlozi lišča, ali kada ti netko pokaže jagodu tada vidiš crvenu jagodu, sa zelenim liščem okolo?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Na mobitelu sam, zbog preglednosti odgovaram po odlomcima citata:

 

1.)

Ako sam dobro shvatio, mozak općenito dobija informaciju o tome odakle dolazi podražaj i intenzitet podražaja. U osnovi, to bi značilo da je najbliži opis pod 1., samo što nije baš hardcodeiran već naučen - mozak sam prokljuvi kako mapirati podražaje. I ostala osjetila tako funkcioniraju, kao i primjeri nakon pogrešno povezanih živaca nakon ozljede, gdje u početku mozak prima krivi input, ali ga s vremenom remapira.

 

2.)

To o čemu pričaš je vizualni korteks, a informacija je tu već poprilično obrađena, tako da ne daje informaciju o tome kako de prenosi informacija do mozga.

 

3.)

Zapravo, nisu bitne frekvencije, već odnosi među njima. Kod boja imamo slično s komplementarnim bojama.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Ad.1 Kada sam rekao hardcodiran mislio sam na to da to da je svaki čunjić određene boje povezan zasebnom vezom sa neuronima koji procesuiraju sliku, da bi mozak mogao znati o kojoj dijelu e-m spektra se radi.

Sama informacija o intenzitetu podražaja nije dovoljna da bi se razlikovale boje, mozak mora znati i intenzitet podražaja i frekventni raspon u kojem je podražaj detektran.

 

Onaj opis pod 1. je sličan principu funkcioniranje CCD/CMOS senzora u kameri, gdje je senzor za sve boje isti, a boje se razlikuju na način da je iznad senzora koji npr. detektiraju plavu, plavi filter, i procesor koji očitava intenzitet osvjetlenja senzora zna točno koji senzor očitava koju boju (tj. koji filter se nalazi iznad njega).

 

Ad.2 Ne daje nam informaciju o tome kako se prenosi informacija do mozga, ali nam govori nešto o tome kako prepoznajemo oblike i boje. Ono što je značajno (ne za ovu raspravu, nego općenito) je da mozak povezuje neke određene oblik sa određenom bojom.

5 godina
protjeran
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
Jebate, kao da sam zalutao na forum audiofula (ili u ovom slučaju videofula).
Zasrali ste i stanicu i prugu!
Pis on ju :P
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
maxym kaže...

Ad.1 Kada sam rekao hardcodiran mislio sam na to da to da je svaki čunjić određene boje povezan zasebnom vezom sa neuronima koji procesuiraju sliku, da bi mozak mogao znati o kojoj dijelu e-m spektra se radi.

Sama informacija o intenzitetu podražaja nije dovoljna da bi se razlikovale boje, mozak mora znati i intenzitet podražaja i frekventni raspon u kojem je podražaj detektran.

 

Onaj opis pod 1. je sličan principu funkcioniranje CCD/CMOS senzora u kameri, gdje je senzor za sve boje isti, a boje se razlikuju na način da je iznad senzora koji npr. detektiraju plavu, plavi filter, i procesor koji očitava intenzitet osvjetlenja senzora zna točno koji senzor očitava koju boju (tj. koji filter se nalazi iznad njega).

Sad zamisli CCD/CMOS senzor kojem je matrica filtra nasumična, te se nakon izlaska iz tvornice prvo neuralna mreža uči kako bi na temelju velike količine slika odredila matricu filtra. Ako zanemarimo činjenicu da mozak sa čunjića informaciju dobija preko živca, umjesto digitalizirano žicom, dobiješ najizgledniji opis prepoznavanja boja.

 

U onom pokusu su mijenjali samo valne duljine koje čunjić detektira, a ne i "izlazni" signal. Možemo pokušati s pretpostavkom da se čunjić evolucijski razvio na način da embeda informaciju o valnoj duljini koju detektira, ali tu dolazimo problema koji takav scenarij čini malo vjerojatnim: Razvoj čunjića koji je specijaliziran za boju, a uz to ima daleko manju osjetljivost i dinamički raspon od štapića koji je stariji dio oka je evolucijski gledano smetnja ukoliko nije u stanju prenijeti mozgu informaciju koja bi mu omogućila razlikovanje boje. Paralelni razvoj specijalizacije za pojedinu boju, komunikacijske sposobnosti za prenijeti tu boju i mogućnosti mozga da tu informaciju primi je daleko nevjerojatniji od jednostavnijeg scenarija da mozak sam uči razlikovati boje na temelju razlika u obrascima. Da ne govorimo o tome da je pri diferencijaciji dodatnog čunjića (primjerice, crvenog kojeg većina primata ima, a zebra nema) je daleko vjerojatnija mutacija koja bi jednostavno promijenila odaziv na valne duljine, nego mutacija koja bi pritom još mijenjala i signal koji se šalje mozgu, a bez promjene tog signala, mozak mora naučiti sam razlikovati (pri čemu signal više ne treba) ili je mutacija beskorisna.

 

maxym kaže...

Ad.2 Ne daje nam informaciju o tome kako se prenosi informacija do mozga, ali nam govori nešto o tome kako prepoznajemo oblike i boje. Ono što je značajno (ne za ovu raspravu, nego općenito) je da mozak povezuje neke određene oblik sa određenom bojom.

I možemo li što na temelju tog zaključiti?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
neaktivan
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Tko ne volim zutu boju nek si j*** mater svoju. VRAPCE LUDARA VRAPCE LUDARA.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Dečki i curice tema je:

Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih planeta u našoj galaksiji: 300 milijuna

 

Inače u pravilim foruma stoji i ovo:

Off-topic - Trudite se da diskusija bude u vezi s temom koju pokriva naslov teme, grupa i podgrupa foruma u kojoj se nalazi. Postovi unutar diskusije koji su off-topic bit će brisani, a korisnici koji ih stavljaju kažnjeni kartonom, suspenzijom ili isključenjem.   

 

Usput imate podforum OSTALO (Prostor za teme koje (još) nemaju svoj forum - od računalnih do priča iz stvarnog života (AFK)), pa brate mili napravite npr. jednu temu o bojicama i udrite do mile volje.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 0:50 (memulica).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

MrBlc 

 

Na temelju čega će neuralna mreža zaključiti koji signal predstavlja koju boju ako svi signali imaju isti raspon vrijednosti i mozak ne zna u kojem dijelu spektra su očitani?!

I zašto bi se organizam uoće trudio razviti detektore za različite dijelove spektra, i onda slao u mozak potpuno iste signale?!

 

Što nam govori, ne znam točno, ali možda je to mig koji nam kaže da je raspoznavanja boja toliko bitno da svi mi prepoznajemo boje na isti način, pa su i naše iluzije boje vrlo slične.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
memulica kaže...

Dečki i curice tema je:

Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih planeta u našoj galaksiji: 300 milijuna

 

Inače u pravilim foruma stoji i ovo:

Off-topic - Trudite se da diskusija bude u vezi s temom koju pokriva naslov teme, grupa i podgrupa foruma u kojoj se nalazi. Postovi unutar diskusije koji su off-topic bit će brisani, a korisnici koji ih stavljaju kažnjeni kartonom, suspenzijom ili isključenjem.  

 

 Da je bugovcima stalo do naziva teme vjerojatno bi do sada riješili da se vidi cijeli naziv.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

maxym, neuralna mreža bi bez problema mapirala piksele po boji prema obrascima. Jedino što ne bi mogla je odrediti koja grupa piksela predstavlja koju boju, iako bi imala neko unutarnje kodiranje tih grupa piksela, a sve dok ne dobije vanjski input koji će doslovno reći "evo, ovo je zeleno, ovo crveno, a ovo plavo".

Organizam se ne trudi razviti ništa, evolucija ne funkcionira na taj način. Nastala je mutacija koja je uzrokovala diferencijaciju različitih receptora u oku, a mozak je bio dovoljno razvijen da bi to iskoristio za prepoznati plijen, predatora ili hranu, te je tako mutacija postala pozitivna i tako opstala.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 21:16 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

MrBlc 

 

Možeš li mi to malo pobliže objasniti?

 

Npr. imaš fotografiju žuto-crvene jabuke na zelenoj podlozi i napraviš fotografiju sa digitalnim aparatom. Dobivenu fotografiju rastaviš na tri kanala, crvenu, zelenu i plavu, i još jedan kanala sa svjetlo/tamno.

i onda informaciju o svakom pixelu ispremješaš po slučajnom uzorku.

Dakle, umjesto da imaš poredane informacije po redu, npr. R, G, B, L, R, G, B, L... imaša R, B, L, G, B, L, G, R...

Na koji način če nuralna mreža shvatiti koji vrijednost od 0  do 255 je R, koja G, koja B, a koja L?

I tako 25 puta u sekundi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
Krivo si shvatio.

Neke kamere imaju prizme koje razdvajaju svjetlo na tri senzora, te nam tu nisu adekvatne za razmatranje.

Kad se koristi jedan senzor, kao u fotoaparatu, ispred njega je maska s filterima u boji, pri čemu je svaki piksel obojan samo jednom bojom. Najčešće se koristi https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter

Kad bismo ove boje razmjestili nasumično, umjesto pravilnog obrasca, dobili bismo ono o čemu sam pričao.

Znači, piksel s koordinatama x,y je uvijek iste boje, samo ne znamo koje. Ne treba shvatiti 25 puta u sekundi, već treba shvatiti jednom na temelju prvih nekoliko milijuna frameova. Uzmi sad tu svoju jabuku pa usporedi dva framea između kojih se jabuka pomaknula 10-ak piksela u jednu stranu. Koliko sam informacija možeš izvući iz razlike ta dva framea.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Ne brini, shvatio sam ja dobro, u neuralne mrže se ne razumijem, ali princip rada digitalne kamere mi je dobro poznat, i ako malo bolje pročitaš moj prethodni odogvor, vidjeti ćeš da sam upravo to napisao.

 

Da još malo pojasnim, senzor kamere tj. elementi na čipu mogu očitati vrijednost od 0 do 255 (8-bitna informacija) i oni su isti za bilo koju od tri boje. Razilka je jedino u tome što iznad svakog senzora (4 komada po pixelu) stoji filter točno određene boje, tako da na senzor ispod njega, propušta samo svijetlost u određneom rasponu e-m frekvencije, konkretno GRBG.

Procesor za obradu slike će za svaki pixel dobiti četiri vrjiednost od 0 do 255 i to po točno utvrđenom redoslijedu, tj. znati će točno kojem dijelu spektra odgovara svaka vrijednost očitanog intenziteta.

 

E sad, ako sam dobro shvatio ono što ti tvrdiš, da mozak ne zna, niti mora znati u kojem dijelu spekra je očitana pojedina vrijednost intenziiteta svjetla, to bi bilo ekvivalentno tome da mozak dobiva rezultate očitanja svakog pixela u nasumičnom rasporedu (prvi pixel po redu je npr složen kao: R,B,G, drugi kao G,R,B, treći kao G, B, R, četvrti kao B, R, G...

Ili si možda mislo na to da su svi pixeli složeni po istom redosljedu, samo što nisu nužno poslagani kao R,G,B,R,G,B, nego kao B,R,G,B,R,G... ili G,R,B,G,R,B...?

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Ono na što sam ciljao jest da su koordinate piksela poznate, ali nije poznat redoslijed boja. Znači, prvi očitani piksel je 0,0 drugi 0,1... Ali neuralna mreža ne zna koje boje je maska ispred svakog piksela. Ona može biti R,G,B,R,G,B,R,G,B, ali može biti i R,R,B,G,R,G,G,B,R,B,G,R,B... Ono, potpuno nasumična bez ikakvog pravila. Neuralna mreža može naučiti koji pikseli pripadaju kojoj grupi, ali neće znati da se grupa R zove crvena dok tu informaciju ne damo iz vanjskog izvora.

 

 

Međutim, čak i da je slika potpuno izmiješana, da se pikseli očitavaju nasumičnim rasporedom (ali uvijek istim) mislim da bi neuralna mreža uspjela, uz zadavanje nekih osnovnih parametara, mapirati piksele.

 

To ne treba raditi x puta u sekundi, već jednom kad su mapirani, mapirani su. Jedino nisam siguran da je taj scenarij adekvatna analogija jer mozak ipak ne skenira čunjić po čunjić...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Zanimljiv video koji govori da je percepcija boje vrlo ovisna i o jeziku, tj. da razni narodi ovisno o riječima koje koriste različito doživljavaju boje.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Nešto mi govori da ćemo svršiti na feng shui...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Baš sam pogledao dokumentarac o očnim implantatima na Doku Tv, a bila je i jedna žena tetrakromat koja vidi 100 milijuna boja, navodno 20% bijelih žena ima genotip za četiri čunjića.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
Visak kaže...

Baš sam pogledao dokumentarac o očnim implantatima na Doku Tv, a bila je i jedna žena tetrakromat koja vidi 100 milijuna boja, navodno 20% bijelih žena ima genotip za četiri čunjića.

Jako interesantno!

Nisam niti znao za to i sad idem guglat i naiđem na ovaj članak u kojem se nalazi slika sa skalom boja i tvrdi da ako vidite 33-39 nijansi boja, ste tetrakromat.

Gledam sliku s mobitela, na AMOLED ekranu, pa pretpostavljam da ekran može prikazati sve nijanse. Ja ih vidim 37 i fora mi je kako su određeni stupci dupli (ljubičasta, plava, zelena, žuta narančasta). 

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Ja ih vidim 38 na LCD tabletu, ali mi je to čudno jer se radi o 24 bitnoj boji kojom se može prikazati samo 16 milijuna nijansi.Vide li trikromati manje od 16 milijuna?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2020 9:25 (Visak).
16 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Koliko sam shvatio (sada sam čitao još malo dalje) da, trikromati vide oko 1 milijun boja (oko te brojke se svi slažu po onome što sam jutros prošao).

Što se tetrakromata tiče, oni bi ih trebali vidjeti po nekima 100-tinjak milijuna boja, dok sam zadnji info našao 10 milijuna.

Ovaj mi se tekst čini korektan, uključivo i opaska o online testovima.

U međuvremenu sam sliku poslao ženi, ona vidi 39 boja, njena mama 40, njenu sestru tek čekam da se javi ali za sada mi se test čini bezveze (kao, 20-25% ljudi to ima, muškarci u principu nemaju, a trenutno na dva muškarca i dvije žene prosjek 100% tetrakromati).

Jedino ako tehnologija prikaza na ekranu mijenja izvornu boju, pa zapravo ne prikazuje ono što je unstartu bilo zamišljeno.

Rado bi vidio neki "službeniji" test, pa ako nađeš, molim te zalijepi ovdje.

Ja sma našao jedan interesantan, ali izgleda da server više ne obrađuje podatke, pa nema rezultata... 

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2020 8:52 (Veliki Brat).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Mama očito laže, pošto nema 40 nijansi. Čudno da ih ne vidi 50, i to sive 

Ja sam i prema svom rezultatu skeptičan, jer nisam stekao dojam da vidim nešto posebno bolje od drugih.

 

Trebam pogledati na boljem monitoru i color pickerom utvrditi RGB vrijednosti. Može si svatko i sam napraviti paletu u kojoj se pojedine boje razlikuju samo za po 1. Na 10 bitnim monitorima bi se to moglo još bolje napraviti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji

Ne mislim da laže, nego mislim da cijeli test nema puno smisla osim na eventualno nekom superekranu. I ja sam za neke nijanse morao dobro gledati jer mi se nekad cinilo da ih vidim, nekad ne. Žena živi na selu i ima posla preko glave, čudi me da je uopće išla brojati to :D

Osobno mislim da ekran ima ograničenje prikazivanja nijansi, pa ne prikazuje ono što bi trebao (tipa: slične nijanse rastavi na dvije puno više različite, jer ne može prikazati fine nijanse između, a s druge strane neke slične stopi u istu).

Bojim se da ti color picker neće dati realan rezlutat jer je to boja koju be ekran trebao prikazati, a ne nužno koju prikazuje. 10-bitni ekran bi to vjerojatno mogao, a pitanje je i izvora (slike). 

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
U članku piše da je prikazano 39 nijansi i da tko vidi više od toga laže (ili je krivo brojao).

Ako je slika 24 bitna (a vjerojatno je) moj 24 bitni IPS monitor bi trebao moći prikazati sve nijanse.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Evo, ja gledam istu sliku na dva različita monitora istovremeno, i vidim različiti broj niijansi.

 

Interesantno je to da na objektivno lošijem ekranu (TN-matrica 15" LCD ekran na laptopu), vidim više nijansi, posebno u zeleno-žuto-crvenom dijelu spektra, nego na kvalitetnijem ekranu (IPS-matrica, 22" destkop LCD monitor). Test očigledno nema puno smisla na ekranima monitora, koji značajno variraju po kvaliteti prikaza boja.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Najnovija procjena broja potencijalno nastanji
Ima smisla, samo monitor treba biti kvalitetan i podešen.
Laptopi uglavnom imaju 16 bitnu boju, pa njih treba izbjegavati za ovakve stvari.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Q: I see colour differently with each eye, what does this mean?

A: Some women who carry the gene for colour blindness may see colour differently with each eye. This is due to a process knows as random X-inactivation.

These women have one X chromosome with the normal colour vision gene (inherited from one parent) and one X chromosome with the colour blind gene (inherited from their other parent).

Random X-inactivation causes some of the cells in the retina to use the normal gene from one X chromosome and others to use the colour blind gene from the other X chromosome. As this process is random, sometimes one eye gets more than its fair share from one X chromosome, leading to slightly different colour vision in each eye.

https://research.ncl.ac.uk/tetrachromacy/faqs/

 

Mislim da možemo zaključiti da postoje razlike među ljudima u fizičkom detektiranju, sociološkoj percepciji i osobnoj interpretaciji boja, iako ja mislim da je generalni doživljaj sličan, samo uz određene varijacije.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Najnovija procjena broja potencijalno nastanjivih

Udem slucajno procitaom trikomat il kaj vec,milijun boja,24.

Gledam u naslov,pogledam u tekst,pa opet u naslov. 

Mislio sam da sam u deliriju....

Edit:vidim 38

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.12.2020 2:14 (Kolacic).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice