NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

poruka: 13
|
čitano: 4.415
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom".
8 godina
offline
NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

Zašto je snimanje spektra u infracrvenom području važno? Zato što apsorpcija i emisija infracrvenog zračenja dolazi od vibracija molekula, a te vibracije ovise o njihovoj strukturi, prije svega o vrstama kovalentnih veza koje u njoj postoje. Iz infracrvenog spektra može se odrediti struktura molekula, ali i pouzdano identificirati molekule ako je njihov spektar već snimljen na Zemlji. U ovom je slučaju sigurno tako, jer u svemiru postoje sasvim jednostavne molekule, pretpostavljam da će teleskop tražiti one sa CN skupinom. 

 
9 0 hvala 3
8 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
A 4K?
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

A kako će teleskop vratiti nazad na zemlju? Pretpostavljam da je to poprilično skup komad opreme i da će ga se koristiti više nego jednom. Osim toga, kolika je stabilnost takve paltforme na koju je teleskop montiran. Teleskop mora biti poprilično stabilan kako bi mogao snimiti čiste slike. U svakom slučaju ovo je zanimljivo. Naša atmosfera filtrira neka od zračenja, pa se moramo pobrinuti da ta ograničenja nekako zaobiđemo.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
učo kaže...

A kako će teleskop vratiti nazad na zemlju? Pretpostavljam da je to poprilično skup komad opreme i da će ga se koristiti više nego jednom. Osim toga, kolika je stabilnost takve paltforme na koju je teleskop montiran. Teleskop mora biti poprilično stabilan kako bi mogao snimiti čiste slike. U svakom slučaju ovo je zanimljivo. Naša atmosfera filtrira neka od zračenja, pa se moramo pobrinuti da ta ograničenja nekako zaobiđemo.

 to ti (ma i meni; svima a ne samo njima) je 10 - 50 km, 1/8 visine na kojoj je ISS. može padobranom ili ... bez (uz pripdajući krš, ako ga prije ne pokupe letećetanjurci). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 11:01 (Ajar).
14 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
učo kaže...

A kako će teleskop vratiti nazad na zemlju? Pretpostavljam da je to poprilično skup komad opreme i da će ga se koristiti više nego jednom. Osim toga, kolika je stabilnost takve paltforme na koju je teleskop montiran. Teleskop mora biti poprilično stabilan kako bi mogao snimiti čiste slike. U svakom slučaju ovo je zanimljivo. Naša atmosfera filtrira neka od zračenja, pa se moramo pobrinuti da ta ograničenja nekako zaobiđemo.

 Ja bi to odradio postavljanjem padobrana na satelit, a zatim ga helikopter zakači kukom kada bude pao na malu visinu. Tehnika se već koristi imaš na YouTube-u.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
8 godina
offline
NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

Kako će se teleskop vratiti na zemlju? Pa jednostavno, ispuštanjem plina (helija). Novo je pričvrstiti teleskop za balon, no baloni su poznati još od 18. stoljeća! Tridesetih godina prošlog stoljeća US Navy je izgradila divovske (250 m dugačke) dirižable za izviđanja. Bili su tako veliki da su u sebi nosili male avione. Problem s balonima je upravljivost: oni zahtjevaju stalne vjetrove a naročito su im opasna vertikalna strujanja. Vjerojatno su balon metnuli iznad južnog pola zbog stabilnih vjetova. 

 
2 0 hvala 2
5 godina
protjeran
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
Još dva, tri ovakva balona i ostadosmo mi bez helija. I kako se onda zajebavati na rođendanskim feštama (što je većini važnije od znanosti) glumljenjem Donalda Tru.., ovaj Patka?!
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 18:16 (Antiseptik).
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
Antiseptik kaže...
Još dva, tri ovakva balona i ostadosmo mi bez helija. I kako se onda zajebavati na rođendanskim feštama (što je većini važnije od znanosti) glumljenjem Donalda Tru.., ovaj Patka?!

 Kad ga krene ITER proizvoditi, neće ga faliti.. doduše tek za jedno nekoliko desetljeća.

14 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal

Pretpostavljao sam da to ide tako nekako, ali mislio sam s obzirom na osjetljivost opreme da to ipak mora biti puno nježnije i točnije izvedeno. Potražio i našao primjere na yt.

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal
danen kaže...

Kako će se teleskop vratiti na zemlju? Pa jednostavno, ispuštanjem plina (helija). Novo je pričvrstiti teleskop za balon, no baloni su poznati još od 18. stoljeća! Tridesetih godina prošlog stoljeća US Navy je izgradila divovske (250 m dugačke) dirižable za izviđanja. Bili su tako veliki da su u sebi nosili male avione. Problem s balonima je upravljivost: oni zahtjevaju stalne vjetrove a naročito su im opasna vertikalna strujanja. Vjerojatno su balon metnuli iznad južnog pola zbog stabilnih vjetova. 

 S obzirom da je helij rijedak (na Zemlji, u Svemiru je 2. po zastupljenosti) i nema ga baš na razbacivanje (a daleko su još fuzijske elektrane u kojima će helij biti nusproizvod), možda ne bi bilo loše kada bi balon imao neku mogućnost da plin, sav ili bar dio komprimira i spremi u boce nazad kada dođe vrijeme za spuštanje, omjesto ispuštanja plina u atmosferu.

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

Helij i nije tako rjedak plin. Može ga se dobiti iz zraka, ali i iz zemnog plina. U zraku ga ima malo 4,6 ppm (=4,6 ml/m3), no dobiva se kao nusprodukt pri proizvodnji argona, plemenitog plina kojeg u zraku ima 2000 puta više od helija (0,93 %). Baloni ne moraju  ispuštati helij, nego ga mogu komprimirati. 

 
0 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: NASA planira teleskop u stratosferu podići bal

Na Zemlji je

 

8 godina
offline
NASA planira teleskop u stratosferu podići balonom

Ima i bolje. Ako stiropor umjesto zraka sadržava mjehuriće helija, može lebdjeti u zraku. Koliko znam, takav se stiropor nigdje ne može kupiti, bit će da ga je netko iz vica napravio u laboratoriju. Uzgon helija ipak nije velik. Litra helija može držati oko 1,1 g tereta: da bi se u zrak podignula jedna tona treba imati balon od 1000 m3. 

 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice