Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

poruka: 19
|
čitano: 6.503
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske".
13 godina
offline
Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

Ima li to kakve veze sa (pre)čestim natpisom na amazonu "This item does not ship to Croatia." i/ili cijenom poštarine?

Da nema tog načina blokiranja i poštarina je nešto niža, vjerujem da bi puno češće kupovao na amazon.de...

Here’s To The Crazy Ones ... The ones who see things differently...
 
6 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro

"....postoje određeni izuzeci gdje će geoblokiranje i dalje biti prisutno"

 

A kako bi bilo da napišete koji su to izuzeci 

 

Ovako se baš svaki proizvod može svrstati u taj "izuzetak". Evo i jedan primjer, brzi punjač za mobitel koji Njemački amazon ne isporučuje u Hrvatsku.

 

Možda vam treba samo kabel? Bez brige, ni njega ne isporučuju u Hrvatsku. 

 

Dakle, kako je geoblokiranje ukinuto? 

16 godina
neaktivan
offline
Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

Ja mislim da ni jedan od vas nije pročitao članak: Diskriminacija je zabranjena pri prodaji proizvoda koji ne iziskuju fizičku dostavu, usluga koje se dostavljaju elektroničkim putem...

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

Ako samo dobro shvatio ovo znači da npr. Steam više neće moći prodavati igre po jednoj cijeni u Euro zoni, po drugoj UKovcima, po trećoj Poljacima i slično?

 

Ili ovo znači da ću ja moći kupovati po Poljskim cijenama i neće me smjeti blokirati?

Red tuge, red bijesa
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 19:55 (Ferritin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Ferritin kaže...

Ako samo dobro shvatio ovo znači da npr. Steam više neće moći prodavati igre po jednoj cijeni u Euro zoni, po drugoj UKovcima, po trećoj Poljacima i slično?

 

Ili ovo znači da ću ja moći kupovati po Poljskim cijenama i neće me smjeti blokirati?

 "Ipak, potrebno je napomenuti i da postoje određeni izuzeci gdje će geoblokiranje i dalje biti prisutno. Iz nove odredbe o ukidanju geoblokiranja izuzete su financijske institucije, servisi za prijevoz, zdravstvene institucije te svi servisi koji sadrže neki vlasnički sadržaj (servisi za streamanje audio i video sadržaja te servisi koji nude elektroničke knjige)."

 

Mislim da igre vrlo lako mogu progurat kroz vlasnički sadržaj, tako da se najvjerojatnije ipak ne odnosi na igre.

13 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
BlackDog22 kaže...

Ja mislim da ni jedan od vas nije pročitao članak: Diskriminacija je zabranjena pri prodaji proizvoda koji ne iziskuju fizičku dostavu, usluga koje se dostavljaju elektroničkim putem...

 Fair enough, izgleda da nisam dovoljno pažljivo čitao.

 

Šteta, znači dvije stvari koje su meni osobno najviše bitne nisu obuhvaćene - amazon i slične trgovine koje shippaju iz EU (čiji prodavači često ne dostavljaju u HR, a dostava je dosta skupa, pogotovo relativno u odnosu na cijenu za sitnije stvari) te "svi servisi koji sadrže neki vlasnički sadržaj (servisi za streamanje audio i video sadržaja te servisi koji nude elektroničke knjige)", npr. spotify, youtube music (iako je trenutno loš), razlike u ponudi sadržaja na dostupnim servisima (netflix) i slično...

 

Nevezano za konkretno ovaj članak, ako netko zna za neku inicijativu na području EU da se te stvari poboljšaju, volio bih za to znati (vjerujem da je barem dio problema u različitim zakonsko/autorskim regulativama pojedinih zemalja).

Here’s To The Crazy Ones ... The ones who see things differently...
14 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Bilo bi lakše napisati na što će uopće utjecati jer mi se čini da sve može ići u izuzetke. Što digitalno nije intelektualno vlasništvo? EU po tko zna koji put pokazuje da nije sposobna za bilo kakve konkretne poteze. Bitno da su eurobirokrati i na ovome zavrtili neke novce
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Debilana. To sto prije nije radilo kako treba i zakidali su nas, to nas i dalje smiju zavlaciti (audio-videostream, fizicki proizvodi). A s cloud servisima niti prije nisam imao problema, radilo je i mogao sam platiti.
Jos jedan od bajnih eu odredbi s kojima se mozemo je***ti od koristi koju nam donose...
davor07
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 22:09 (davor07).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro

Prema onome sto pise u policyu, to bi se trebalo odnositi i na amazon.de

https://www.consilium.europa.eu/en/policies/geo-blocking/

 

Equal access to goods and services 

Under the new rules, traders will not be able to discriminate between customers with regard to the general terms and conditions - including prices - in three cases:

  • for goods that are either delivered in a member state to which the trader offers delivery or are collected at a location agreed with the customer

  • for electronically supplied services such as cloud, data warehousing and website hosting

  • for services such as hotel accommodation and car rental which are received by the customer in the country where the trader operates 

16 godina
offline
Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

Znači li to da ću napokon moći koristiti Adobe Creative Cloud usluge (Photoshop i Lightroom CC)? Dosad nisam mogao aktivirati pretplatu iz Hrvatske jer ju Adobe odbija kao državu u kojoj su dostupne njihove cloud usluge, iako im doslovno nudim $10 mjesečno.

Baš ću probati sutra pa javim rezultate.

Don't lie to me, I Google everything!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
CroDexter kaže...
Bilo bi lakše napisati na što će uopće utjecati jer mi se čini da sve može ići u izuzetke. Što digitalno nije intelektualno vlasništvo? EU po tko zna koji put pokazuje da nije sposobna za bilo kakve konkretne poteze. Bitno da su eurobirokrati i na ovome zavrtili neke novce

 da. Od prije par mjeseci je filmska-glazbena ind/loby progurao ostanak po starom, dok se za fizičku dostavu ionako ne može ništa ako nema dostave, banalno pizza..

-sve ostalo (soft-digitalije) su nečije vlasništvo osim FTA sadržaja... i tak, mada odlomci redom nabrajaju ''nešto'' realno je samo posljednji odlomak, ''ipak'' važan, zapraov ni to, šteta drveta za papir, jer se ništa ne mijenja (ali tako se prezentira).

 

edit: pa post iznad, adobe.. ništa se ne mijenja ovim besmislenim birokratskim floskulama. Adobe da je želio (da mu je zanimljivo tržište) bi već nudio, ne mora. Po starom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 23:11 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
ihush kaže...
CroDexter kaže...
Bilo bi lakše napisati na što će uopće utjecati jer mi se čini da sve može ići u izuzetke. Što digitalno nije intelektualno vlasništvo? EU po tko zna koji put pokazuje da nije sposobna za bilo kakve konkretne poteze. Bitno da su eurobirokrati i na ovome zavrtili neke novce

 da. Od prije par mjeseci je filmska-glazbena ind/loby progurao ostanak po starom, dok se za fizičku dostavu ionako ne može ništa ako nema dostave, banalno pizza..

-sve ostalo (soft-digitalije) su nečije vlasništvo osim FTA sadržaja... i tak, mada odlomci redom nabrajaju ''nešto'' realno je samo posljednji odlomak, ''ipak'' važan, zapraov ni to, šteta drveta za papir, jer se ništa ne mijenja (ali tako se prezentira).

 

edit: pa post iznad, adobe.. ništa se ne mijenja ovim besmislenim birokratskim floskulama. Adobe da je želio (da mu je zanimljivo tržište) bi već nudio, ne mora. Po starom.

 Nije to baš isto kao pizza, al ajde. Ne postoji ni jedan razlog zašto nešto ne bi bilo moguće dostaviti u RH, a recimo u Španjolsku bi iz Njemačke. Tako da nije mi jasno uopće zašto takva ograničenja postoje, ako je problem oko plaćanja uvijek se može tražiti plaćanje unaprijed. Razlika može biti samo u cijeni dostave no i tu bi EU trebala uvest neku zaštitu. Ne postoji zemlja u EU koja nema nekakav oblik dostave paketa putem državnih pošta i EU bi trebala omogućiti da firme koje vrše dostavu izvan svojih matičnih zemalja moraju vršiti dostavu u sve zemlje u EU s tim da ako nemaju ugovorene kurirske službe onda kao opcija državne pošte i naplaćivat samo stvarne troškove prema cjenicima pošta.

15 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
BlackDog22 kaže...

Diskriminacija je zabranjena pri prodaji proizvoda koji ne iziskuju fizičku dostavu.

Znači samo duhovni proizvodi neće biti diskriminirani, a sve što kupujemo preko amazona i ebaya i dalje je diskriminirano. Lijepo. Mogli su to naznati "ukidanje diskriminacije za duhovne proizvode, i one koji se dostavljaju kao informacija/stream". Naslov krivo navodi čitatelja da će konačno moći kupovati kao ravnopravni državljanin EU, ali ki-ta.

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 23:54 (Keso).
5 godina
neaktivan
offline
Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Europske

Tek mi sad ništa nije jasno. Oće li ova odredba prisilit ovaj debilni amazon.de da šalje u HR ili ne?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Keso kaže...
..Naslov krivo navodi čitatelja da će konačno moći kupovati kao ravnopravni državljanin EU, ali ki-ta.

 -ne samo naslov, nego 90% texta.. do posljednjeg odlomka kad kreće izuzeće... koje može pokriti sve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Ja sam duboko razočaran razvojem događaja i činjenicom da se ništa nije promijenilo.
Ipak, razumijem i prodavače i proizvođače koji ne žele baviti se tržištima koja im nisu zanimljiva, a imju određene troškove kao ina velikom tržištu.
Sjećam se samo negativnih komentara kad je došao Netflix. Kako nema dovoljno filmova i kako ništa nije na hrvatskom jeziku.
Sad si vidim ljude u Adobeu koji si računa s jedne strane 3x10$ prihoda mjesečno i 20 ljudi koji će prodavati sve, predvoditi i komunicirati s ta tri čovjeka koja su uzela pretplatu.
Tako i zastupnicu Borzan koja saziva hitan sastanak EU parlamenta na kojem se zahtjeva da Adobe pothitno prevede photoshop.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
Ali u čemu je stvar sa amazonon? Kako i zašto šalju u npr sloveniju, ali neće u hrvatsku? Jednostavno mi nije jasno, američki amazon će mi poslat bez problema i naplatit shipping, ali zato švabe neće.
7 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro

sar007 Ovo sto govoris je skroz suprotno tome sto zakon o geoblokiranju kaze. Pa upravo taj zakon dopušta ljudima iz RH da kupe Adobe paket na Njemackoj ili UK stranici, a ne da je prisiljen kupiti od domaceg zastupnika za Adobe po duplo vecoj cijeni.

 

Pretplatnik sam Adobe paketa vec dugi niz godina. I ovo sto se radi u RH da su cijene duplo vece nego da kupim preko UK ili DE stranice je apsurd. I zato podrzavam ovaj zakon.

 

Ne vidim kakve veze ima lokalizacija software-a sa geoblokiranjem? Upravo suprotno, covjeku se daje mogucnost, hoces kupiti nizozemsku verziju, njemacku, spanjolsku itd. Ne treba mi HR verzija.

 

Zastupnica Borzan je jedina koja nesto radi po tom pitanju i svaka joj cast na tome! Ostali EU zastupnici niti se cuju niti vide, niti predlazu nesto korisno za gradjane RH.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2018 12:04 (Kivan).
8 godina
offline
Re: Odredba o jedinstvenom digitalnom tržištu Euro
TTCO kaže...

Ima li to kakve veze sa (pre)čestim natpisom na amazonu "This item does not ship to Croatia." i/ili cijenom poštarine?

Da nema tog načina blokiranja i poštarina je nešto niža, vjerujem da bi puno češće kupovao na amazon.de...

ivanv000 kaže...

Evo i jedan primjer, brzi punjač za mobitel koji Njemački amazon ne isporučuje u Hrvatsku.

 

Možda vam treba samo kabel? Bez brige, ni njega ne isporučuju u Hrvatsku. 

Mojojo kaže...
Ali u čemu je stvar sa amazonon? Kako i zašto šalju u npr sloveniju, ali neće u hrvatsku? Jednostavno mi nije jasno, američki amazon će mi poslat bez problema i naplatit shipping, ali zato švabe neće.

 
Digresija - nije direktno vezano uz temu već posljedice:

Glupo mi je da reklamiram ovdje neki servis, ali ako ovo funkcionira - eto pomoći zajednici (pa nek se Njemački porezni obveznici pitaju da li se i koliko odredbe EU primjenjuju kod njih).


Sa zakašnjenjem sam ljetos otkrio "mailboxde.com" servis i preporodilo me. Doslovce sam nakupovao teh. stvari koje su mi trebale (ili sam ih želio) u iznosu od preko 10000Kn, ušparavši pri tom par tisuća kn marže domaćih resellera. Do sad sam, upravo zbog nemogućnosti dostave ili astronomskih cijena iste, izbjegavao Amazon.de (ali i Ebay.de itd).
Međutim, ima još i bolja stvar:

Ponekad kad je i roba dostavljiva u Hr, odbije te previsoka cijena dostave: nerijetko i preko 20€ - navlakuša tipa akcijski popust 30%.
Ali, ima jedna odlična fora: "nevidljiva ruka tržišta" je u Njemačkoj natjerala web-trgovce da za gomilu proizvoda imaju besplatnu dostavu širom lijepe im njihove! Njemci kao Njemci, pošta im odlično funkcionira: to u pravilu stiže 1-3 dana na odredište, asap, s krajnjeg jugoistoka na krajnji sjeverozapad npr.
Fora je u tom da ako otvorite svoj sandučić u Nj., to se onda praktički direktno proslijeđuje dalje za Hr. U pravilu je naručena roba od 3-7 dana u Hr. Cijena dostave (poštarina+fee) se kreće od 8-12€ (u mom iskustvu, nisam naručivao jako jeftine, vrlo male lagane stvari).
Dakle, procedura je slijedeća:
Robu koju vas zanima potražite po najpovoljnijim cijenama na agregiranim tražilicama poput geizhals.de ili idealo.de (nešto poput domaćeg nabava.net).
Ako naletite na proizvod koji je ok, a nema dostave u Hr (u Nj. mora imati), a još je po mogućnosti cijena dostave u Nj. free (tako da se uk. cijena dostave ne kumulira), otvorite si besplatno sandučić u Nj. i po izračunu uplatite neki minimalan iznos koji će vam pokriti troškove dostave. Taj dio je opisan u ovom starom članku i koliko znam i dalje jednako funkcionira:
http://www.ekesh.com/a-sto-kad-ne-shippaju-u-hrvatsku/

Jedini je problem što po novim njemačkim odrednicama proizvodi koji sadrže li-ion baterije ne smiju biti slani avionom, tako da će za te proizvode uk. vrijeme dostave biti npr 10 dana umj. 5.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2018 22:35 (Zechina).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice