Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

poruka: 48
|
čitano: 13.963
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate".
14 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Olympus se uhvatio 3/4 senzora koje preferiraju vecinom istočnjaci turisti, a za bilo kakvu profi upotrebu budu nedostatni (cim nema dovoljno svjetla). Po meni su mogli imat odlican mirrorless APS-C, koji bi kupovali amateri fotografi i entuzijasti. Ne isplati se platiti 1000$ za nesto nesto sto nije ta razina

Moj PC  
5 1 hvala 0
13 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Moj prvi fotoaparat koji nije slikao na role filma je bio OLYMPUS, oni wide zoom c7070, čak sam mogao i pod vodom snimati, odnosno mogu još jer ga još imam 

ATJ Lučko
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Olympus E-10 u svojoj kategoriji nekada 4 megapixelni profesionalac, poklonio sam ga nekome čak se i nesjećam kome.

Sad plačem za njim. A tada sam imao najveći apetit za kreativnost.

Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

 

Prvi digitalac mi je bio Olympus C-5050... Odličan fotić.

Neki dan sam ga pronašao i radi bez greške.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
mile_st kaže...

Olympus se uhvatio 3/4 senzora koje preferiraju vecinom istočnjaci turisti, a za bilo kakvu profi upotrebu budu nedostatni (cim nema dovoljno svjetla). Po meni su mogli imat odlican mirrorless APS-C, koji bi kupovali amateri fotografi i entuzijasti. Ne isplati se platiti 1000$ za nesto nesto sto nije ta razina

 m4/3 (ne 3/4) je napravio revoluciju među "malim aparatima". Sama veličina senzora nije toliko bitna u cijeloj priči, jer sve ovo što si napisao se može isto napisati ako umjesto m4/3 napišeš APS-C a umjesto APS-C napišeš FF.

Jednostavno je stanje na tržištu takvo da se ljudi zadovoljavaju ili mobitelom ili profi opremom. Sredine je sve manje. Zato danas APS-C mirrorlessi koštaju po 1500€ (Fuji X-T$ 2300€) dok si takav prije mogao kupiti za 500-600€.

Olympus jednostavno nije tako velika firma da si može priuštiti održavanje neprofitabilnog sektora. Čak je i Samsung odustao od fotoaparata i nimalo im nije pomoglo što su im mirrorlessi bili s APS-C senzorom.

16 godina
online
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Grozni66666 kaže...

Nije sigurno propao jer je valjao

 Mnoge firme propadnu, a uopšte nemaju loš proizvod. Između troškova R&D-a, marketinga, pogađanja onoga što kupcima treba, kao i onoga što kupci žele, i promenljivih trendova, lako je doći u situaciju gde prodaja ne vraća uloženo. Digitalni fotoaparati su prvo postali jeftini, a zatim su najmasovniji deo tržišta sve više počeli nagrizati smartphonei. I odjednom tržište manje, cene niže, a broj kompanija isti. Neki neminovno ispadaju iz posla, koliko god se svi trudili. Npr Minolta i Konica su se 2003. spojile da bi opstale, pa su samo 3 godine kasnije prodale svoj posao sa fotoaparatima Sonyju; Kodak je još jedno legendarno ime, ali, uprkos tome što su prvi na svetu imali komercijalno dostupni DSLR ('91.) i što su početkom trećeg milenijuma bili drugi najprodavaniji brend digitalnih fotoaparata u US (iza Sonyja), nikad se nisu stvarno prilagodili promenama na tržištu i 2012. su bankrotirali. Olympus je izdržao duže od mnogih.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.6.2020 16:16 (Ivan(4)).
Moj PC  
4 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
xcat kaže...

 

Prvi digitalac mi je bio Olympus C-5050... Odličan fotić.

Neki dan sam ga pronašao i radi bez greške.

Sad otišao u ladicu, stavio baterije u C-2040 i - radi.

Preko 19 godina star. 

3 godine
protjeran
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Ivan(4) kaže...
Grozni66666 kaže...

Nije sigurno propao jer je valjao

 Mnoge firme propadnu, a uopšte nemaju loš proizvod. Između troškova R&D-a, marketinga, pogađanja onoga što kupcima treba, kao i onoga što kupci žele, i promenljivih trendova, lako je doći u situaciju gde prodaja ne vraća uloženo. Digitalni fotoaparati su prvo postali jeftini, a zatim su najmasovniji deo tržišta sve više počeli nagrizati smartphonei. I odjednom tržište manje, cene niže, a broj kompanija isti. Neki neminovno ispadaju iz posla, koliko god se svi trudili. Npr Minolta i Konica su se 2003. spojile da bi opstale, pa su samo 3 godine kasnije prodale svoj posao sa fotoaparatima Sonyju; Kodak je još jedno legendarno ime, ali, uprkos tome što su prvi na svetu imali komercijalno dostupni DSLR ('91.) i što su početkom trećeg milenijuma bili drugi najprodavaniji brend digitalnih fotoaparata u US (iza Sonyja), nikad se nisu stvarno prilagodili promenama na tržištu i 2012. su bankrotirali. Olympus je izdržao duže od mnogih.

 Tko se to trudi? koga briga tko je što izmislio prije 300g, ovim trudom ce izgleda ostati samo Canon i Sony, ostali su vec na pola puta za propast statistika sve govori, sljedeci je definitivno Panasonic ili Nikon na listi za otpis, pola svijeta jos uvijek koristi klasicno dslr tijelo a u tom svijetu za njih nema apsolutno nista novo, Canon i Sony objektivi izlaze kao na traci, nova tijela, za mirrorles ima toliko jos toga da se u njih utrpa da to nisu istine, pa jedan a7rII od 2000€ nema intervalometar u sebi, za astro fotografiju jedan pisljivi d5300 je jos uvijek king of the hill za astrofotografiju do cca 1200-1300€, sramotno cak i za ff tijela.

Fokus peaking sam prvi put vidio na svom Canonu iz 2000 godine, danas pola fotoaparata to uopce nema, Nikon izbaci predzadnju liniju apsc na kojem mozes u liew viewu mijenjati otvor blende, na zadnjoj to izbace, liew view ti postane doslovno beskoristan, ili ako odes u zoom fotic doslovno krepa koliko steka, na generaciji prije pak leti, rade takve budalastine da je to doslovno za propast, pa neka propadnu tko se god ozbiljno neuhvati neke stvari koja kosta 1000-2000 ili 3000€ i da rade takve budalastine. Mislim ovakve stvari svi rade.

16 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

zato i propali

jer im uređaji rade preko 20g

 

 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
dadoremix kaže...

zato i propali

jer im uređaji rade preko 20g

 

Totalno krivo, neka ti vele koliko su s njima okidanja napravili sve ce ti biti jasno.

Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Moj prvi fotoaparat (ako se zanemare Polaroidi i Kodak analogni koje sam dobio na poklon kao dijete) bio je Olympus FE-130

 

 

Iako sam bio i ostao totalni amater što se tiče fotografije, moram priznati da nikad goreg, očajnijeg i lošijeg fotoaparat nisam imao. Ni dan danas ne mogu vjerovati koliko je očajne fotke radio čak i u lijepim sunčanim uvjetima. A budući da nije imao punjivu bateriju (vjerujem da tada 2006. godine to još nije bilo aktualno), tražio je dvije AA baterije. Morao sam staviti Duracell, i trajale su otprilike za 50 fotki.

 

To je valjda bio početak tih digitalnih fotoaparata pa mu je brzina okidanja bila otprilike 1-2 sekunde, a kod snimanja u lošim uvjetima preko 5 sekundi (uz suludu količinu zrnatosti). Hvala, nikad više. Zamrzio fotografiju od tog dana. A onda je nakon više od 10 godina kupljena Sony Alpha 6000 (mirrorless). Tada sam ponovno zavolio fotografiju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Prvi fotic koji sam imao bio je fe-310 i bio je cisti uzas jer je za slikanje par desetaka fotografija na fotic trebalo imati prikljucenu nuklearnu elektranu da bi bilo dovoljno struje za fotografiranje

 

  • Jedine baterije koje su ga mogle koliko toliko drzati u pogonu su bile neke varta punjive a sve ostale su bile bacanje novaca

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

m4/3 je zakon.

Nakon prodaje Nikona vozim E-M5mk1, ne mogu biti zadovoljniji. Vjerovatno ću si kupiti mk3 i voziti ga dok se ne raspadne.

Ako bi morao s Olyja, gledao bih Fuji, ali ovo što sad nude je ili kompromis ili preskupo (X-T4).

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Glavni razlog je da većina ljudi više ne koristi "standalone" fotoaparate, nego većina koristi tu funkciju na mobitelu. Prije 15-ak godina je bio uobičajeno kupiti digitalac za "općenitu" namjenu. Kako su mobiteli postali sve bolji na tom području sve manje ljudi se odlučuje za fotić, osim za (polu) profesionalnu upotrebu. Olympus je na ovom području bio jedan od najboljih izbora, još uvijek imam C-770 UltraZoom, no ne koristim ga između ostaloga i jer mi je postalo gnjavaža spajati fotić na računalo za svako prebacivanje.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Taj Olympus je bio makina 2004. i verujem da te za njega vezuju lepe uspomene, ali za današnje pojmove pravi prilično slabe fotografije, pa pretpostavljam da zato i ne vidi mnogo upotrebe. Evo na šta liči slika pri maksimalnih ISO400.

 

Jednostavno, ipak je tehnologija dosta napredovala, senzor je prestar i premali (nevelik čak i za današnje telefone), šum je užasan, dinamički opseg slab, široki ugao nije širok (38mm), postprocesing skroman... Ono gde i dalje tuče telefone je zum i otvor blende od 3.7 na telefoto kraju (380mm) je impresivan za jedan ultrazum kompakt, ali sve ostalo je davno pregaženo.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Da, m4/3 je ispravan naziv...typo...to sam i mislio reci, ja mogu nabrojati na prste jedne ruke ljude koji bi kupili dobar aparat i onda uzimali objektive i obrađivali slike. 99% ljudi radije se zadovolji nesto boljim mobitelom. Dakle, jedino ostaju profesionalci ili entuzijasti (koji ne barataju iznosima 2000$+). Tako da je pitanje koji ce fotoaparati opstati osim vrhunskih. Jer objektivi su trebali biti jeftiniji za mirrorless a na kraju kao da su i nesto skuplji cini mi se...nema tu kruva za nekoga tko ne zarađuje od toga
12 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Olympus je imao dobre m4/3 aparate u jeftinom segmentu. Taj segment više ne postoji i to je to. Usporedba s Nokiom je odlična jer je Olympus morao birati hoće li sudjelovati u uništavanju segmenta u kojemu su bili najjači. Hoće li pilati granu na kojoj sjedi. Kao i Nokia odlučili su da neće i to je bila pogrešna odluka.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Pogrešna ako si sentimentalno vezan uz brand. Ako si pohlepni manager bitno je samo koliko si love spremio u džep. I ova prodaja je nekome donijela bonus. Odradiš posao, uzmeš lovu i ideš upropaštavati neku drugu firmu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Visak kaže...
Pogrešna ako si sentimentalno vezan uz brand. Ako si pohlepni manager bitno je samo koliko si love spremio u džep. I ova prodaja je nekome donijela bonus. Odradiš posao, uzmeš lovu i ideš upropaštavati neku drugu firmu.

 To ti je u fotografiji skroz normalna stvar. Ljudi vide stvari iz svoje perspektive,a  vecina nije nit probala vise sistema (jer je to skupo skakat s jednog na drugi) i tesko im je shvatit zasto drugima odgovara bolje neki drugi brand.
I sam se mogu nac u tome.
Treba i shvatit isto da kad uđes u neki sistem tipa Nikon teško je iz njega izac zbog velike investicije u objektivima, a i ostalim stvarima.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Santana kaže...
Visak kaže...
Pogrešna ako si sentimentalno vezan uz brand. Ako si pohlepni manager bitno je samo koliko si love spremio u džep. I ova prodaja je nekome donijela bonus. Odradiš posao, uzmeš lovu i ideš upropaštavati neku drugu firmu.

 To ti je u fotografiji skroz normalna stvar. Ljudi vide stvari iz svoje perspektive,a  vecina nije nit probala vise sistema (jer je to skupo skakat s jednog na drugi) i tesko im je shvatit zasto drugima odgovara bolje neki drugi brand.
I sam se mogu nac u tome.
Treba i shvatit isto da kad uđes u neki sistem tipa Nikon teško je iz njega izac zbog velike investicije u objektivima, a i ostalim stvarima.

 ali SLR su drugi svijet i drugačija namjena
"mali kućni" fotići i kamere za rođendane su izumrli, odnosno asimilirali su ih mobiteli
eto moj Redmi 8 pro ima 64MP, dakle za po doma je više nego dovoljan


if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Santana kaže...
Visak kaže...
Pogrešna ako si sentimentalno vezan uz brand. Ako si pohlepni manager bitno je samo koliko si love spremio u džep. I ova prodaja je nekome donijela bonus. Odradiš posao, uzmeš lovu i ideš upropaštavati neku drugu firmu.

 To ti je u fotografiji skroz normalna stvar. Ljudi vide stvari iz svoje perspektive,a  vecina nije nit probala vise sistema (jer je to skupo skakat s jednog na drugi) i tesko im je shvatit zasto drugima odgovara bolje neki drugi brand.
I sam se mogu nac u tome.
Treba i shvatit isto da kad uđes u neki sistem tipa Nikon teško je iz njega izac zbog velike investicije u objektivima, a i ostalim stvarima.

 ali SLR su drugi svijet i drugačija namjena
"mali kućni" fotići i kamere za rođendane su izumrli, odnosno asimilirali su ih mobiteli
eto moj Redmi 8 pro ima 64MP, dakle za po doma je više nego dovoljan


 Sry nisam vidio da se prica o tim malim foticima. Iskreno vec sam zaboravio da postoje

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
BlueMax kaže...
Olympus je imao dobre m4/3 aparate u jeftinom segmentu. Taj segment više ne postoji i to je to. Usporedba s Nokiom je odlična jer je Olympus morao birati hoće li sudjelovati u uništavanju segmenta u kojemu su bili najjači. Hoće li pilati granu na kojoj sjedi. Kao i Nokia odlučili su da neće i to je bila pogrešna odluka.

Pa valjda zato postoji taj upravni odbor, osim ako i on nije kompletno korumpiran. Ali koliko ja znam nema ljudi odanijih poslu, državi i tačnosti kao japanci.
Još uvijek čekamo pravu istinu.
 

Santana kaže...

* * *

 Sry nisam vidio da se prica o tim malim foticima. Iskreno vec sam zaboravio da postoje

A te kompakte lako je projektovati i još lakše producirati, a i vrlo lako donese dobru mažu kompaniji (kao kifle pekari) kada i ako se prodaju. Ali kao što ti kažeš te komakte su pojeli telefoni. Ali to opet ne znači da se Olympusova optika nije mogla naći u nekom od telefona. Kao primjer Zaissa u Nokiji.

Ovdje nešto debelo smrti. 

8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Envy kaže...
BlueMax kaže...
Olympus je imao dobre m4/3 aparate u jeftinom segmentu. Taj segment više ne postoji i to je to. Usporedba s Nokiom je odlična jer je Olympus morao birati hoće li sudjelovati u uništavanju segmenta u kojemu su bili najjači. Hoće li pilati granu na kojoj sjedi. Kao i Nokia odlučili su da neće i to je bila pogrešna odluka.

Pa valjda zato postoji taj upravni odbor, osim ako i on nije kompletno korumpiran. Ali koliko ja znam nema ljudi odanijih poslu, državi i tačnosti kao japanci.
Još uvijek čekamo pravu istinu.
 

Santana kaže...

* * *

 Sry nisam vidio da se prica o tim malim foticima. Iskreno vec sam zaboravio da postoje

A te kompakte lako je projektovati i još lakše producirati, a i vrlo lako donese dobru mažu kompaniji (kao kifle pekari) kada i ako se prodaju. Ali kao što ti kažeš te komakte su pojeli telefoni. Ali to opet ne znači da se Olympusova optika nije mogla naći u nekom od telefona. Kao primjer Zaissa u Nokiji.

Ovdje nešto debelo smrti. 

Te kompakte je lagano napravit kad ih radis 2-3 puta u 10 godina, a svake godine izlaze "novi".  Danas se jedino prodaju malo bolje oni koji idu pod vodu.

 

Ma joj to u telefonima je samo branding kao npr. Leica u Huawei. Leica i Zeiss su zvucna imena u proizvodnji optike dok Oly nije.

Btw. Svaka pohvala Leica-i za njihovu strategiju i poslovanje.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Envy kaže...

Ovdje nešto debelo smrti. 

 pa isto kako je propao KODAK
očito su izgubili viziju...
BTW, još prije 15 godina je kružila priča o Olympus apratima u HR (među distributerima)
dakle, po njima Olympus je bio totalno smeće, daleko ispod Canona, Fuji, Nikona ali odlično su se prodavali jer su imali odličan marketing i podršku na terenu te su time anulirali loše aparate
ali kad su mobiteli su zaposjeli tržište di je Olympus vladao (mali kompakni aparati) ostali su na suhom

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Envy kaže...

Ovdje nešto debelo smrti. 

 pa isto kako je propao KODAK
očito su izgubili viziju...
BTW, još prije 15 godina je kružila priča o Olympus apratima u HR (među distributerima)
dakle, po njima Olympus je bio totalno smeće, daleko ispod Canona, Fuji, Nikona ali odlično su se prodavali jer su imali odličan marketing i podršku na terenu te su time anulirali loše aparate
ali kad su mobiteli su zaposjeli tržište di je Olympus vladao (mali kompakni aparati) ostali su na suhom

 KODAK zivi vjecno :P

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
5 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Santana kaže...
Visak kaže...
Pogrešna ako si sentimentalno vezan uz brand. Ako si pohlepni manager bitno je samo koliko si love spremio u džep. I ova prodaja je nekome donijela bonus. Odradiš posao, uzmeš lovu i ideš upropaštavati neku drugu firmu.

 To ti je u fotografiji skroz normalna stvar. Ljudi vide stvari iz svoje perspektive,a  vecina nije nit probala vise sistema (jer je to skupo skakat s jednog na drugi) i tesko im je shvatit zasto drugima odgovara bolje neki drugi brand.
I sam se mogu nac u tome.
Treba i shvatit isto da kad uđes u neki sistem tipa Nikon teško je iz njega izac zbog velike investicije u objektivima, a i ostalim stvarima.

 ali SLR su drugi svijet i drugačija namjena
"mali kućni" fotići i kamere za rođendane su izumrli, odnosno asimilirali su ih mobiteli
eto moj Redmi 8 pro ima 64MP, dakle za po doma je više nego dovoljan


 A 12Mpx nije dovoljno? MPX ti ne govori nista o kvaliteti fotografije....

15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Posmatrač kaže...

 A 12Mpx nije dovoljno? MPX ti ne govori nista o kvaliteti fotografije....

 poanta je da je za rekreativno slikanje mobač sad sasvim dosta.
ako se želiš baviti slikanjem profesionalno onda ideš na SLR

if only you knew the power of the dark side
5 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Posmatrač kaže...

 A 12Mpx nije dovoljno? MPX ti ne govori nista o kvaliteti fotografije....

 poanta je da je za rekreativno slikanje mobač sad sasvim dosta.
ako se želiš baviti slikanjem profesionalno onda ideš na SLR

 To stoji....

MAda meni licno te slike nisu bog zna sta i uglavnom mi sluze za slikanje dokumenata i sl....

16 godina
online
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...

 poanta je da je za rekreativno slikanje mobač sad sasvim dosta.
ako se želiš baviti slikanjem profesionalno onda ideš na SLR

 To je govorio i kolega iz kancelarije, i onda je, iako ima Sony XZ2, vremenom zaključio da je slikanje mobilnim počelo dosta da ga nervira. Slikaš grupu ljudi - svi koji nisu u sredini kadra široki, izdeformisani; slikaš portret - faca neprirodno izobličena; slikaš vani nešto čemu ne možeš dovoljno prići - kamera uhvati toliko toga da se ne zna šta je poenta fotografije. I naravno, na detaljima vidljiv post procesing. I onda, čisto pošto je bio radoznao, donesemo drugi kolega i ja u kanc svoje aparate (on neki entry level Canon DSLR, ja običan malo bolji kompakt, Lumix TZ100) i napravimo raznim uređajima nešto slika po kancelariji i oko nje. Bilo šta od ta dva u odnosu na telefon - velika razlika: "Nateraćeš me da promenim profilnu posle 100 godina!" - a ja samo namestio žižnu daljinu na ekvivalent 90mm i škljocnuo. Normalna slika, prirodna geometrija lica, prirodne boje, prirodni detalji (i uhvaćen prirodan osmeh) i to je sve. Ali tu "magiju" telefoni još ne postižu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 15:02 (Ivan(4)).
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Ivan(4) kaže...

 To je govorio i kolega iz kancelarije, i onda je, iako ima Sony XZ2, vremenom zaključio da je slikanje mobilnim počelo dosta da ga nervira. Slikaš grupu ljudi - svi koji nisu u sredini kadra široki, izdeformisani; slikaš portret - faca neprirodno izobličena; slikaš vani nešto čemu ne možeš dovoljno prići - kamera uhvati toliko toga da se ne zna šta je poenta fotografije. I naravno, na detaljima vidljiv post procesing. I onda, čisto pošto je bio radoznao, donesemo drugi kolega i ja u kanc svoje aparate (on neki entry level Canon DSLR, ja običan malo bolji kompakt, Lumix TZ100) i napravimo raznim uređajima nešto slika po kancelariji i oko nje. Bilo šta od ta dva u odnosu na telefon - velika razlika: "Nateraćeš me da promenim profilnu posle 100 godina!" - a ja samo namestio žižnu daljinu na ekvivalent 90mm i škljocnuo. Normalna slika, prirodna geometrija lica, prirodne boje, prirodni detalji (i uhvaćen prirodan osmeh) i to je sve. Ali tu "magiju" telefoni još ne postižu.

 već sam u prvom postu napomenuo da su SLR drugi svijet
to je ko da uspoređuješ fiću sa mercedesom SL

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 16:35 (Darky).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice