Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

poruka: 48
|
čitano: 13.973
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate".
16 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Upoređujem ga i sa malo naprednijim kompaktom.  TZ100 ima za telefone ogroman senzor (1"), sa svime što ide uz to, te ekvivalentni opseg žižnih daljina od 25 do 250mm i post procesing kome je cilj da da veran prikaz, a ne da menja Photoshop. A nije ni DSLR, ni mirrorless, ni bridge model, već pravi kompakt.

 

Drugo, ti si rekao "DSLR za profiće, ostalima telefon dosta", sa čime se nisam složio, i naveo sam primer sasvim običnog korisnika kome je slikanje telefonom dojadilo, jer mu je zapravo bitno kako izgleda to što slika (i naveo sam tačno šta ga muči, a te stvari su karakteristike ne njegovog, već kamere bilo kog smartphonea). 

 

Dakle:

  • smartphone nije dovoljno dobar za svakoga ko nije profi (ili foto entuzijasta)
  • postoji nekoliko klasa uređaja između smartphonea i DSLR-a koje sve u manjoj ili većoj meri predstavljaju odmak od onoga što smartphonei nude*

 

*Ovde se moram delimično ograditi jer se se za par ovogodišnjih flagshipa mora priznati da u određenim elementima ozbiljno nadmašuju donji deo ponude fotoaparata, zahvaljujući većim senzorima i moćnom (iako ne baš prirodnom) post procesiranju. No i tu treba uzeti u obzir da je cena takvog smartphonea višestruko veća od cene entry level fotića, kao i da će nefotografski deo smartphonea zastariti mnogo brže nego korektna kamera. I pri tom se žižna daljina na P40 Pro i dalje ne može postaviti na (ekvivalent) 85mm kako bi se dobio "pošten" portret.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 17:52 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Ivan(4) kaže...

Upoređujem ga i sa malo naprednijim kompaktom.  TZ100 ima za telefone ogroman senzor (1"), sa svime što ide uz to, te ekvivalentni opseg žižnih daljina od 25 do 250mm i post procesing kome je cilj da da veran prikaz, a ne da menja Photoshop. A nije ni DSLR, ni mirrorless, ni bridge model, već pravi kompakt.

 

Drugo, ti si rekao "DSLR za profiće, ostalima telefon dosta", sa čime se nisam složio, i naveo sam primer sasvim običnog korisnika kome je slikanje telefonom dojadilo, jer mu je zapravo bitno kako izgleda to što slika (i naveo sam tačno šta ga muči, a te stvari su karakteristike ne njegovog, već kamere bilo kog smartphonea). 

 

Dakle:

  • smartphone nije dovoljno dobar za svakoga ko nije profi (ili foto entuzijasta)
  • postoji nekoliko klasa uređaja između smartphonea i DSLR-a koje sve u manjoj ili većoj meri predstavljaju odmak od onoga što smartphonei nude*

 

*Ovde se moram delimično ograditi jer se se za par ovogodišnjih flagshipa mora priznati da u određenim elementima ozbiljno nadmašuju donji deo ponude fotoaparata, zahvaljujući većim senzorima i moćnom (iako ne baš prirodnom) post procesiranju. No i tu treba uzeti u obzir da je cena takvog smartphonea višestruko veća od cene entry level fotića, kao i da će nefotografski deo smartphonea zastariti mnogo brže nego korektna kamera. I pri tom se žižna daljina na P40 Pro i dalje ne može postaviti na (ekvivalent) 85mm kako bi se dobio "pošten" portret.

 gle ja trenutno imam Redmi 8 pro (kupljen u veljači ove godine cijena 236€)

6/128 GB
kamera mu je 64 MP
ima zoom i radi naprosto fantastične slike
za slikanje iz pokreta i izlete dušu dao...
kad i ako mi zatreba bolje, znam da je najbolje kupiti SLR, ali meni to ne treba, bar za sad.
SLR su jetini, ali objektivi koštaju 4x cijene tijela
a trebaš minimalno dva objektiva jedan 28-55 mm te drugi do 300 mm
ali kao što rekoh to je drugi svijet

tržište kompaktnih aparata se drastično smanjilo i suzilo i samo pitaj tko ih kupuje?
ta srednja klasa nema budućnosti, jer mobiteli su sve bolji, a SLR sve jeftiniji

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 18:52 (Darky).
16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...

 gle ja trenutno imam Redmi 8 pro (kupljen u veljači ove godine cijena 236€)

6/128 GB
kamera mu je 64 MP
ima zoom i radi naprosto fantastične slike
za slikanje iz pokreta i izlete dušu dao...

 Redmi Note 8 pro?

Gdje si našao zoom?

Fotke se ne mogu porediti ni sa 1" sistemom, a tek sa nekim m43 i većim sistemima (mislim, tebi to izgleda wow jer nisi probao bolje i realno sam kažeš da ti ni ne treba).

3 godine
protjeran
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
DrNasty kaže...
Darky kaže...

 gle ja trenutno imam Redmi 8 pro (kupljen u veljači ove godine cijena 236€)

6/128 GB
kamera mu je 64 MP
ima zoom i radi naprosto fantastične slike
za slikanje iz pokreta i izlete dušu dao...

 Redmi Note 8 pro?

Gdje si našao zoom?

Fotke se ne mogu porediti ni sa 1" sistemom, a tek sa nekim m43 i većim sistemima (mislim, tebi to izgleda wow jer nisi probao bolje i realno sam kažeš da ti ni ne treba).

 Doma imam Šaomi note 10 od 108mp, ta fotka u najboljim uvijetima izgleda kao kad s dslr od 24mp skresem fotku na 2mp i na nju puknem najgori preset za Lr nadenim na internetu, naravno da nebi bilo zabune kad to usporedujem na desktop 4k ekranu, na mobitelu to zaista izgleda super jer nevidis nista!

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 19:29 (Grozni66666).
16 godina
offline
Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

RN8Pro ima "zum" u smislu da kropuje prikaz sa glavnog senzora koji ima uslovnih 64Mpx.

 

Na slici dole je portret iste osobe pod istim uslovima načinjen pri različitim fokusnim dužinama. Posebno uporediti krajnju levu sliku u oba reda, prva (24mm) je kako standardna kamera smartphonea "vidi" osobu, druga, 85mm, je kako je "vidi" klasičan portretni objektiv (ili zum objektiv postavljen na odgovarajuću fokusnu dužinu). 

  

Kao što rekoh, između telefona i DSLR-a su čitave svetovi različitih nivoa ponude. Zašto se ta međurešenja ne prodaju baš sva sjajno? To je "filozofsko" pitanje. Dovoljan broj ljudi će se zadovoljiti telefonom iz konformizma (to je uređaj koji ionako imaju uz sebe), zbog marketinga koji ih ubedi da su kamere na novim smartphoneima neverovatno dobre (ponekad i čistom prevarom - poturanjem uzoraka snimljenih na DSLR-u) i navikom, jer su ljudi navikli da gledaju slike sa smartphonea i njihove prezasićene boje i ispeglana lica i na slici snimljenoj boljom aparaturom im to može i faliti, a sa druge strane su npr deformisanu geometriju prihvatili kao normalnu pojavu na fotografijama. I onda prodaja fotoaparata u nižem segmentu pada do nivoa da i proizvođači od njega delimično odustaju. No ne znači da i dalje ne postoji i da više ništa ispod DSLR-a nema smisla. Daleko od toga.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 19:48 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Posmatrač kaže...

 A 12Mpx nije dovoljno? MPX ti ne govori nista o kvaliteti fotografije....

 poanta je da je za rekreativno slikanje mobač sad sasvim dosta.
ako se želiš baviti slikanjem profesionalno onda ideš na SLR

U principu nemam ništa protiv D/SLR aparata, ali tu su po sve više specifikacija jači, daleko, mirrorless aparati, u zadnjih dvije tri godine 

Najjača mi je stavka dimenzije, pa težina, pa točke traženja! 

Jedino gdje su danas D/SLR aparati još uvijek jaki su objektivi, realno! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
DrNasty kaže...

 Redmi Note 8 pro?

Gdje si našao zoom?

Fotke se ne mogu porediti ni sa 1" sistemom, a tek sa nekim m43 i većim sistemima (mislim, tebi to izgleda wow jer nisi probao bolje i realno sam kažeš da ti ni ne treba).

 zoom je na klik na ekran i raširiš prste kao i kod čitanja pdf-a
probao sam ja bolje, prvo sam se učio na Praktika (35 mm film) od oca (koja je imala svjetlomjer na bateriju, zvjer od aparata tamo '80-tih)
nakon toga imao sam i Fujifilm kopakt 9600 (mislim, imam ga još, ali mi je u zagrebu, nije sa mnom)
ali kad vidiš slike ovog mobitela...
vjeruj novi čipovi i nova optika rade čuda.
slike su kristalne, ali to je kako i kažem za po doma jer mi bolje ne treba.
kad se odlučim da mi treba fotoaparat veće klase znam da je tu SLR Nikon, Fuji ili Canon.

if only you knew the power of the dark side
16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...

 zoom je na klik na ekran i raširiš prste kao i kod čitanja pdf-a
probao sam ja bolje, prvo sam se učio na Praktika (35 mm film) od oca (koja je imala svjetlomjer na bateriju, zvjer od aparata tamo '80-tih)
nakon toga imao sam i Fujifilm kopakt 9600 (mislim, imam ga još, ali mi je u zagrebu, nije sa mnom)
ali kad vidiš slike ovog mobitela...

 Ali to nije optički zoom već krop postojeće fotografije. To isto dobiješ da ufotkaš bez ''zooma'' pa kropaš na compu, ali ne možeš dobiti punih 64MP zoomirano već si isjekao dio.

Da vidim slike tog mobitela? Ja imam taj mobitel :) I opet ti kažem, defaultne postavke su očajne, overprocessed sa artefaktima oštrenja. Pogledaj tu ''kristalnu'' sliku uvećanu na monitoru, ne na malenom ekranu mobitela gdje sve izgleda dobro.

Ono što ga spašava je Gcam 7.3 app koju su sriktali da radi na mediateku i podržava raw. Onda lijepo učitaš raw fajl u lightroom i izvučeš maksimum.

Ne kažem da nije dobar, ali je dobar ako promatraš u odnosu na druge mobitele, a ne na aparate s pristojnim staklom ispred senzora.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 20:55 (DrNasty).
16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Ivan(4) kaže...

 

 

Na slici dole je portret iste osobe pod istim uslovima načinjen pri različitim fokusnim dužinama. Posebno uporediti krajnju levu sliku u oba reda, prva (24mm) je kako standardna kamera smartphonea "vidi" osobu, druga, 85mm, je kako je "vidi" klasičan portretni objektiv (ili zum objektiv postavljen na odgovarajuću fokusnu dužinu). 

 Ovaj primjer nema veze s objektivom, perspektivu ne mijenja fokala objektiva.

Zadnji primjer si mogao dobiti i sa 24mm, kao i prvi primjer sa 135mm.

16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Hm, da, samo bih morao baš puno da cropam sliku. A onda da viknem "Enhance!", onako CSI-jevski, ne bih li dobio isti nivo detalja kao na poslednjoj slici. To bi bilo validno koliko i zum na RN8Pro. Tom logikom je čovek potpuno u pravu kad kaže da ima zum.

Edit: Prvi kadar sa 135? Objasni! :)
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 21:17 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Ivan(4) kaže...
Hm, da, samo bih morao baš puno da cropam sliku. A onda da viknem "Enhance!", onako CSI-jevski, ne bih li dobio isti nivo detalja kao na poslednjoj slici. To bi bilo validno koliko i zum na RN8Pro. Tom logikom je čovek potpuno u pravu kad kaže da ima zum.

Edit: Prvi kadar sa 135? Objasni! :)

 Da, ali ljudi misle da fokala mijenja perspektivu, što bi bilo kršenje zakona fizike :)

Budući da razne fokale objektiva samo imaju drugačiji fov, prvi primjer sa 135mm možeš dobiti tako da ufotkaš više fotki i stitchaš ih da proširiš fov. :) Bum, ista deformacija perspektive kao na 24mm ali sa npr 4x više pixela :)

15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate

Dr Nasty imaš poruku sa linkom slika

if only you knew the power of the dark side
5 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
DrNasty kaže...

 Redmi Note 8 pro?

Gdje si našao zoom?

Fotke se ne mogu porediti ni sa 1" sistemom, a tek sa nekim m43 i većim sistemima (mislim, tebi to izgleda wow jer nisi probao bolje i realno sam kažeš da ti ni ne treba).

 zoom je na klik na ekran i raširiš prste kao i kod čitanja pdf-a
probao sam ja bolje, prvo sam se učio na Praktika (35 mm film) od oca (koja je imala svjetlomjer na bateriju, zvjer od aparata tamo '80-tih)
nakon toga imao sam i Fujifilm kopakt 9600 (mislim, imam ga još, ali mi je u zagrebu, nije sa mnom)
ali kad vidiš slike ovog mobitela...
vjeruj novi čipovi i nova optika rade čuda.
slike su kristalne, ali to je kako i kažem za po doma jer mi bolje ne treba.
kad se odlučim da mi treba fotoaparat veće klase znam da je tu SLR Nikon, Fuji ili Canon.

 slusaj niko ne kaze da te slike ne zadovoljavaju 95% potreba prosjecnog korisnika ali ako gledamo cisto kvalitet fotki to je manje vise smece...Ajd mozda ne bas smece po suncanom danu ali sve ostalo.... Bljak....

Ja jednostavno ne mogu svariti slike sa moba i zato imam A6000. Imam i gopro ali to je isto smece za fotke.....

64MPX ili 108MPX na senzoru velicine zrna rize je beskorisno kao i ISO od nekoliko miliona...

8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Posmatrač kaže...
Darky kaže...
DrNasty kaže...

 Redmi Note 8 pro?

Gdje si našao zoom?

Fotke se ne mogu porediti ni sa 1" sistemom, a tek sa nekim m43 i većim sistemima (mislim, tebi to izgleda wow jer nisi probao bolje i realno sam kažeš da ti ni ne treba).

 zoom je na klik na ekran i raširiš prste kao i kod čitanja pdf-a
probao sam ja bolje, prvo sam se učio na Praktika (35 mm film) od oca (koja je imala svjetlomjer na bateriju, zvjer od aparata tamo '80-tih)
nakon toga imao sam i Fujifilm kopakt 9600 (mislim, imam ga još, ali mi je u zagrebu, nije sa mnom)
ali kad vidiš slike ovog mobitela...
vjeruj novi čipovi i nova optika rade čuda.
slike su kristalne, ali to je kako i kažem za po doma jer mi bolje ne treba.
kad se odlučim da mi treba fotoaparat veće klase znam da je tu SLR Nikon, Fuji ili Canon.

 slusaj niko ne kaze da te slike ne zadovoljavaju 95% potreba prosjecnog korisnika ali ako gledamo cisto kvalitet fotki to je manje vise smece...Ajd mozda ne bas smece po suncanom danu ali sve ostalo.... Bljak....

Ja jednostavno ne mogu svariti slike sa moba i zato imam A6000. Imam i gopro ali to je isto smece za fotke.....

64MPX ili 108MPX na senzoru velicine zrna rize je beskorisno kao i ISO od nekoliko miliona...

 Dobro je to sve dok gledas na mobitelu, kad stavis na komp ili ides printat onda je to veselje :D

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Santana kaže...

 Dobro je to sve dok gledas na mobitelu, kad stavis na komp ili ides printat onda je to veselje :D

slike na kompu nisu loše (na linuxu) ekran 27"
Čak bi se usudio i neke slike staviti kao wallpaper
kod printanja na HP izgledaju pristojno sa RGB bojama, ali sa Canon i Epson - sa CYMK bojama je druga priča

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2020 11:31 (Darky).
8 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Santana kaže...

 Dobro je to sve dok gledas na mobitelu, kad stavis na komp ili ides printat onda je to veselje :D

slike na kompu nisu loše (na linuxu) ekran 27"
Čak bi se usudio i neke slike staviti kao wallpaper
kod printanja na HP izgledaju pristojno sa RGB bojama, ali sa Canon i Epson - sa CYMK bojama je druga priča

 Sve je to subjektivno :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
12 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
Darky kaže...
Santana kaže...

 Dobro je to sve dok gledas na mobitelu, kad stavis na komp ili ides printat onda je to veselje :D

slike na kompu nisu loše (na linuxu) ekran 27"
Čak bi se usudio i neke slike staviti kao wallpaper
kod printanja na HP izgledaju pristojno sa RGB bojama, ali sa Canon i Epson - sa CYMK bojama je druga priča

 Jel ti ovo ozbiljno? Slike na Linuxu izgledaju bolje nego na drugim OS-ovima i Canon i Epson boje su bolje od CYMK boja?

15 godina
offline
Re: Olympus prestaje proizvoditi fotoaparate
BlueMax kaže...

slike na kompu nisu loše (na linuxu) ekran 27"
Čak bi se usudio i neke slike staviti kao wallpaper
kod printanja na HP izgledaju pristojno sa RGB bojama, ali sa Canon i Epson - sa CYMK bojama je druga priča

 Jel ti ovo ozbiljno? Slike na Linuxu izgledaju bolje nego na drugim OS-ovima i Canon i Epson boje su bolje od CYMK boja?

 ne nego samo referenca da na ovom kompu imam linux (ako je nekome bitno)
zadnja rečenica je krivo konstruirana (moja greška) i ne znam kako da to bolje objasnim da ne izglada još gluplje...

if only you knew the power of the dark side
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice