Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

poruka: 46
|
čitano: 9.542
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'".
7 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
Santana kaže...

1) Parazit mi je dobar film. Naravno ima boljih korjeskih filmova no sad je bila prava prilika da i oni ugrabe nesto.

2)Inace mene je najvise dojmio Lighthouse ove godine.

3)Kaj se tice titlova samo engleski dolaze u obzir jer kad vidim greske u nasim titlovima onda mi to krene ic na zivce i vise  ne pratim film kak spada

 1) istina, ali i ne samo zato, kad pogledaš konkurenciju po kategorijama, trebao je dobiti i više, premda nije ni blizu ono kaj sam očekivao, i blago je razočaranje, ali to više govori o konkurenciji (uz par iznimaka), poput:

2)nisam ove sve pogledao, ali sam jučer baš na preporuku kolege geronima pogledao Lighthouse, i složio bih se - uz par prepretencioznih trenutaka, zapravo odličan film; niti je previše ogrezao u art (jer nema radnju za takav ekstremizam), niti je ispao totalno smeće na način kakav njeguje Lynch u svom novijem opusu 

3) 

Baš to, nisam jedini.

Premda u zadnje vrijeme ignoriram i to, kak me internet veza muči, kodi mi je postao problem, pa sam se vratio torrentima, i više ne planiram boriti se s titlovima u subtitle workshopu, stavi m i najretardiranij srpski ako taj jedini odgovara - bar dobijem i dodatnu dozu smijeha uz gledanje filma.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 14:45 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
Qudek kaže...
Ajar kaže...

fala kaj niste napisali rvacki naslov (od kojeg mi se smučilo) filma ford v ferrari. parazit je dobar (ne za oskara) ali imaju korejci bitno boljih filmova pa ih malo tko doživljava, nažalost. nota bene, gladal sam sve navedeno filmovlje no  jer su preferencije osobne. ukratko, ne slažem se s odabirom (jednako nominacijama kao i dobitnicima). 

 Parasite nije za oskara?  jaooo, internet genijalci...

Nije. Imaš 3 osobe koje se slažu sa tim i 3 osobe koje se ne slažu i moja malenkost koja se također slaže da film ne bi trebao biti ni u nominaciji za oskara a pogotovo da dobije isti, odnosno dupli Oskar. Dakle na ovom forumu 4:3 je trenutno kontra tvojojizjavi (dok pišem ovaj tekst). Najbolje bi bilo provesti anketu.

Inače po čemu te se film dojmio? Ja ga sinoć odlgeda i dva puta se predomišljao da prekinem film i da nastavim nešto drugo gledati.

Evo prošlogodišnji Green Book, Bohemian Rhapsody, Roma, Vice, BlacKkKlansman, ne trepćeš koliko su dobri filmovi.
Iz 2018: The Shape of Water, Dunkirk, Darkest Hour, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.
Iz 2017: Fences, Hacksaw RidgeHell or High WaterHidden Figures, Lion
2016: Mad Max gledao u Kinu (kad mi se rođak nije slupao sa autom koliko ga je zaludio film), The Big Short (o velikoj krizi iz 2008-me) ma trepćeš, Spotlight, The Revenant, The Martian.
2014: 12 Years a Slave, American Hustle, Captain PhillipsThe Wolf of Wall Street, Her, Dallas Buyers Club 
2013: Argo, Amour, Django UnchainedLife of Pi, Lincoln, Silver Linings PlaybookZero Dark Thirty
Ajmo malo ranije:

2006: Crash. [film na koji se naježim čak i na samu pomisao da ga ponovo gledam jer je pre-predobar]
2005: Million Dollar BabyRayThe Aviator

Boldirane filmove sam ja izdvoio sebi kako bi ih mogao uporediti sa ovim Parasitom... Parasite pored ovih izgleda kao uspavanka.

Gori od ovih oskara su jedino oni iz 2015-te kada je dobio: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) i film koji nikada nisam završio: The Grand Budapest Hotel. Izvlače ga jedino American Sniper je fenomenalan koji je dobio 1 Oskara za Zvučno Editovanje, zatim Whiplash i Selma.

7 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

Kolega, zato se kaže da se o ukusima ne raspravlja 

Npr. meni pola tih koje si boldao nisu uopće neki top filmovi, ali ok, cijeniš drugačiji tip filma (i to je ok).

A Parazit ima jako puno kvaliteta, a budući da nemaju nagrade po žanrovima filma, nema se kaj puno prigovarat - tak je kak je, i slažem se da je to sve samo PR i totalna glupost (oscar nikad ni nije bio neka referenca, za to su neki festivali mjerodavniji).

Kruha i igala...
10 godina
offline
Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

Evo sam išao poslušat pjesme od ove mlade pjevačice..Milijuni pregleda na jubito dakako..

Katastrofa glazba..

Bome im je loš proizvod, nezadovoljava..

Mogu joj bome svake godine natrpat koliko god hoće emija i pokoji oscar, jel..

 

Pih..

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
geronimo4661 kaže...
* * *

 

Svakako je stvar ukusa,  ali jedna stvar je ne voljeti neciji stil, a druga stvar je nazvati ga pocetnicki i promasaj, na sto sam se ja u biti referirao. Baumbach tako radi zadnjih cca 20 godina, neki filmovi su mu naravno bolji, neki losiji. Meni osobno se kod Baumbacha bas svidja sto ne radi po standardnim sablonama kad su takve price u pitanju, te od Marriage Story nije napravio neki  pateticni i cmoljavi film.

 

Koje od ovih preporučuješ od scenariste  Noah Baumbach:

https://www.imdb.com/name/nm0000876/?ref_=nv_sr_srsg_0#writer

fer-de-lance kaže...
Santana kaže...

1) Parazit mi je dobar film. Naravno ima boljih korjeskih filmova no sad je bila prava prilika da i oni ugrabe nesto.

2)Inace mene je najvise dojmio Lighthouse ove godine.

3)Kaj se tice titlova samo engleski dolaze u obzir jer kad vidim greske u nasim titlovima onda mi to krene ic na zivce i vise  ne pratim film kak spada

 1) istina, ali i ne samo zato, kad pogledaš konkurenciju po kategorijama, trebao je dobiti i više, premda nije ni blizu ono kaj sam očekivao, i blago je razočaranje, ali to više govori o konkurenciji (uz par iznimaka), poput:

2)nisam ove sve pogledao, ali sam jučer baš na preporuku kolege geronima pogledao Lighthouse, i složio bih se - uz par prepretencioznih trenutaka, zapravo odličan film; niti je previše ogrezao u art (jer nema radnju za takav ekstremizam), niti je ispao totalno smeće na način kakav njeguje Lynch u svom novijem opusu 

3) 

Baš to, nisam jedini.

Premda u zadnje vrijeme ignoriram i to, kak me internet veza muči, kodi mi je postao problem, pa sam se vratio torrentima, i više ne planiram boriti se s titlovima u subtitle workshopu, stavi m i najretardiranij srpski ako taj jedini odgovara - bar dobijem i dodatnu dozu smijeha uz gledanje filma.

 

1) Blago razočarenje možeš reći da je Osvetnici: Endgame. O ovome filmu bruji cijeli internet (eto me kao na Indexu) i meni nikako ne može biti blago razočarenje, nego baš suprotono veliko razočarenje gdje ću se sjetiti samo jednog kada onaj otac odgovara: "Došlo vrijeme kada se za posao zaštitara prijavljuje 500 osoba sa fakultetskom diplomom". Od jutros gledam skoro sve pa (2) Lighthouse je jako dobar.

The Irishman ima čak 10 nominacija i niti jednog nije dobio. Je li ima većeg gubitnika od ovoga? Inače ne znam kakav je film jer 3 i pol sata gledanja - no way za sada.

(3) Što se tiče titlova svatko ima svoj način gledanja. Ja kada gledam film na engleskom ponekada se baci oko dole na titlove jer se 90% razumije. Ako imam mogućnosti da biram između hrvatskog/srpskog/bosanskog titla kod poznatih prevoditelja uvijek prvo biram hrvatski pa tek onda srpski pa na kraju bosanski, jer je to isti jezik svaki doktor langvistike će ti to reći. Ali mi nekada ide na nerve koliko hrvati hoće da se odvoje od istoka pa de facto izmišljaju riječi kao što je dodirnik ili očvrsje.

A kada je riječ o Kineskim filmovima onda i Slovenačko ili Makedonski titlove da mi ponude meni će nekako pomoći. Jer ovi istočni jezici nigdje nikakve veze sa zapadnim.

I ako se film zove Parasite na korejskom i na engleskom i na marsovkom jeziku, koji klinac ga prevoditi, jer predpostavljam da je to latinska riječ.

15 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
fer-de-lance kaže...

Kolega, zato se kaže da se o ukusima ne raspravlja 

Npr. meni pola tih koje si boldao nisu uopće neki top filmovi, ali ok, cijeniš drugačiji tip filma (i to je ok).

A Parazit ima jako puno kvaliteta, a budući da nemaju nagrade po žanrovima filma, nema se kaj puno prigovarat - tak je kak je, i slažem se da je to sve samo PR i totalna glupost (oscar nikad ni nije bio neka referenca, za to su neki festivali mjerodavniji).

Je, slažem se sa tobom. Pogotovo da oskari nisu neka referenca a nekada dođe film koji zatrese sve živo i zasluženo dobije oskara, kao i gluma. Nego ima li i jedan Boldani a da te se dojmio?

Ali eto meljemo o tome i zanimljivo nam je. 

7 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

Avengersi nisu nikakvo razočaranje - jednako glupi kao i svi superhero DC i Marvel filmovi, ili jednako plitko zabavno ako voliš takav film.

Čak ni stariji X-men (koje mogu gledat) filmovi su realno glupost, ali za mozak na pašu...

 

I ne zove ti se Parazit izvorno tako, nego Gisaengchung - Parasite je "engleski prijevod" ili bolje rečeno naziv.

 

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
Envy kaže...

 Nego ima li i jedan Boldani a da te se dojmio?

Ali eto meljemo o tome i zanimljivo nam je. 

Ma, sve su to super filmovi, bez pogovora, ali meni je to više meh, jer su to manje-više sve filmovi za zabavit publiku, i recimo ono kaj bi bilo idealno za u kinu gledat.

Meni su dojmljivi filmovi samo oni koji me fasciniraju - obično oni koji se ne drže nekih šablona.

Jer film bi trebao ostati umjetnost (može paralelno postojati i kao ova danas komercijalna zabava) i pomicati granice i preispitivati neke stvari.

Ima i takvih tu na tvom popisu, ali je većina konfekcija, ali ne loša, nego uz odlične elemente se zapravo zatvore u neki okvir, ali to je zapravo definicija hollywooda.

Zato su svi puno više fascinirani ne američkom kinematografijom - često vidiš nekaj novo, kaj nikad još nisi vidio, a to vrijedi najviše 

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
Envy kaže...

Oldy kaže...
Ako je Korejac dobio Oscara, to znači da će i Kinezi uskoro dobiti samo za manje love. Lol.

Zanimljivo kada se nešto kupi u onoj bogatoj kući vlasnik to fino naglasi da je naručio iz Amerike. Auta su Mercedes Benz i Range Rover. Stim da se spominjao i Japan u par navrata ali Kina i kinezi nisu se koliko se sjećam spominjali niti jednom. Ali to je u filmu koji sam završio prije 15-tak minuta. I Kina ima također dobre produkcije, ma šta za manje love.. sve više gledam filmova koji poslije uvodnih špica raznoraznih studija prikazuju i kineske studije ili korporacije.

 

 

Samo da se osvrnem na ovo jer mislim da neke stvari nisi  pravilno skuzio u Parasite. To spominjanje stvari iz Amerike su upravo sprdnja na jak utjecaj koji Amerikanci imaju u Koreji, kao cim je iz Amerike, mora biti super, te se sprda sa bogatom ekipom i njihovim razmetanjem i hvalisanjem. Tako da je ovo u biti suprotno od toga kako si ti vidio.

On je i inace dosta kritican prema kapitalizmu, i redovno se bavi time u svojim filmovima, kao i klasnim razlikama  te nije nimalo suptilan u tome. The Host, Okja, Snopwiercer recimo. Uostalom, njegov najbolji film, The Memories  of Murder nije bez razloga smjesten u 80-te, u vrijeme vojne dikature (iako je baziran na seriji ubojstava od 1986-1991.), prikazuje Korejsko drustvo u to vrijeme te se obracunava sa njime na svoj nacin.

 

 Edit tek sad vidim da si pitao za Baumbacha. Preporucio bi da pocnes sa Marriage Story, a ako ti se to ne svidi, mozes komotno stati jer tesko da ce ti se ostatak svidjeti. Ovako nekako bi rangirao filmove ostale filmove koji su mi dobri: The squid and the whale-The Meyerowitz Stories-Greenberg-Kicking and screaming-While We're Young-Frances Ha.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 18:00 (geronimo4661).
15 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
fer-de-lance kaže...

Avengersi nisu nikakvo razočaranje - jednako glupi kao i svi superhero DC i Marvel filmovi, ili jednako plitko zabavno ako voliš takav film.

Čak ni stariji X-men (koje mogu gledat) filmovi su realno glupost, ali za mozak na pašu...

 

I ne zove ti se Parazit izvorno tako, nego Gisaengchung - Parasite je "engleski prijevod" ili bolje rečeno naziv.

 

 

Ako sam neki fan onda sam DC fan isključivo sam ga zavolio radi Nolanove trologije i tu nikako ne možemo govoriti o plitkim DC ili Marvelovim filmovima.

Stariji X-Men ima jedan jako dobar (i to samo jedan) ali da me ubiješ ne bo se mogao sjetiti. Možda bi 3-5 komada morao da odgledam da dođem do njega. Nekada je potrebno staviti mozak na pašu kao ja prošle godine u Aquamenu a nekada te recimo Woody Allen prije par dana sam gledao: A Rainy Day in New York. Pa mila majko ubi sa onih svojim dijalozima.

 

fer-de-lance kaže...
* * *

Ma, sve su to super filmovi, bez pogovora, ali meni je to više meh, jer su to manje-više sve filmovi za zabavit publiku, i recimo ono kaj bi bilo idealno za u kinu gledat.

Meni su dojmljivi filmovi samo oni koji me fasciniraju - obično oni koji se ne drže nekih šablona.

Jer film bi trebao ostati umjetnost (može paralelno postojati i kao ova danas komercijalna zabava) i pomicati granice i preispitivati neke stvari.

Ima i takvih tu na tvom popisu, ali je većina konfekcija, ali ne loša, nego uz odlične elemente se zapravo zatvore u neki okvir, ali to je zapravo definicija hollywooda.

Zato su svi puno više fascinirani ne američkom kinematografijom - često vidiš nekaj novo, kaj nikad još nisi vidio, a to vrijedi najviše 

 

Pa ako nisi filmaš tj. nisi u tom biznisu niti radiš za kojekakav magazin o filmovima logično je da je smisao filma da te zabavi - opusti, tko zna možda i naučiš o nekoj kulturi i sl.
Iako je film i dalje 7-ma umjetnost na neki način prije da je 7-mi biznis. Ali i ja volim kada film pomjeri granice neke. Primjerice prvi Matrix koji sam gledao na VHS-u. Prije svega iako sam išao u matematičko informatičku gimnaziju nisam imao pojma o čemu je riječ o filmu. Ništa, zero, samo mi je netko rekao da je "kompjuteraški" film. I zamisli moje oduševljenje kada u po sasvim regularnog trilera nastane epski sci-fi?
Isto tako čuo sam (ali nisam htio da mi ljudi detalje pričaju) oko Inceptiona kako je neki (da li Cameroon) redatelj rekao da je zadnji put takvo uzbuđenje doživio kada je gledao prvog Aliena od Ridlay Scotta. Ja sam na kraju sjeo (nisam ga gledao u kinu) jer nisam mogao da ležim i da gledam od silnog uzbuđenja a sami kraj film.
Govorim to da uvijek ima nešto što pomiče granice u Hollywoodu. Pa čak i ako ima jakih kinematografija (indijska posebno),m korejska i sl. Ioko je Hollywood na neki način - Hollywood.
Primjerice uvijek sam htio da se glavonm liku otfikari glava, ili da padne sa broda, kontam nikad se to neće desiti pa onda dođe serija Game of Thrones.

Iskreno volio bih da pogledaš ovaj korejski: https://www.imdb.com/title/tt7160070/

geronimo4661 kaže...
* * *

 

Samo da se osvrnem na ovo jer mislim da neke stvari nisi  pravilno skuzio u Parasite. To spominjanje stvari iz Amerike su upravo sprdnja na jak utjecaj koji Amerikanci imaju u Koreji, kao cim je iz Amerike, mora biti super, te se sprda sa bogatom ekipom i njihovim razmetanjem i hvalisanjem. Tako da je ovo u biti suprotno od toga kako si ti vidio.

On je i inace dosta kritican prema kapitalizmu, i redovno se bavi time u svojim filmovima, kao i klasnim razlikama  te nije nimalo suptilan u tome. The Host, Okja, Snopwiercer recimo. Uostalom, njegov najbolji film, The Memories  of Murder nije bez razloga smjesten u 80-te, u vrijeme vojne dikature (iako je baziran na seriji ubojstava od 1986-1991.), prikazuje Korejsko drustvo u to vrijeme te se obracunava sa njime na svoj nacin.

 

 Edit tek sad vidim da si pitao za Baumbacha. Preporucio bi da pocnes sa Marriage Story, a ako ti se to ne svidi, mozes komotno stati jer tesko da ce ti se ostatak svidjeti. Ovako nekako bi rangirao filmove ostale filmove koji su mi dobri: The squid and the whale-The Meyerowitz Stories-Greenberg-Kicking and screaming-While We're Young-Frances Ha.

Zahvaljujem oko filozofije ovog redetalje koji je dobio Oskara. Ili možda nisam dobro skužio to oko "Američko je - mora dobro biti" il ije onaj bogataš dobro odglumio ili mi se činio tupavim. Inače mi razlika između bogatog i siromašnog društva nije toliko izražajna (jeste vidljiva) koliko se o tome govori u filmu.
The Host sam gledao ali mi je u sjećanje ostalo ralistična izvedba čudovišta. Ostalo možda jesam možda nisam.
Da i meni je bilo čudno "mora biti dobro iz Amerike je".. kontam šta je iz Amerike? ZIP-o upaljač i Kodak film, ne znam da se išta više može (barem na našim) prostorima kupiti. Samo onog porculana ima toliko ali Kinu ne spominje ni malo iako se ruga Sjeverno Korejskom diktatoru. Japan je spomnuo ali sad u kojem kontekstu - ne mogu da se sjetim.

Inače Marriage Story mi je već u Oblaku ili na HDD-u a a ostalo od njega ima par filmova koje sam gledao. A iskreno bilo je trenutaka u mom životu kada sam samo gledao filmove.. nije mi bilo ništa gore nego kada više nemaš šta da gledaš. Jedno vrijeme sam imao i Deja Vu. Počnem novi film znam da je novi jer je Blitz tek uvezao VHS filmove u lokalnu videoteku a meni cijelo vrijeme osjećaj kao da sam gledao taj film.

10 godina
protjeran
offline
Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

... ok vrijeme za tesku artiljeriju, ovo je lista 100 najboljih filmova svih vremena, anketa koju je proveo Sight & Sound medju kriticarima i reziserima, globalno... samo su 4 filma s liste osvojila oskara... moze se za svaki pojedini film imenom i prezimenom vidjet tko je za isti i glasao, npr. Scorsese je glasao za broj 1 - Vertigo... https://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time

the pussification of todays youth cant handle metal of this magnitude
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 20:55 (Tallahassee).
Moj PC  
0 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
Tallahassee kaže...

... ok vrijeme za tesku artiljeriju, ovo je lista 100 najboljih filmova svih vremena, anketa koju je proveo Sight & Sound medju kriticarima i reziserima, globalno... samo su 4 filma s liste osvojila oskara... moze se za svaki pojedini film imenom i prezimenom vidjet tko je za isti i glasao, npr. Scorsese je glasao za broj 1 - Vertigo... https://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time

Dobra je ova lista i lično zahvaljujem na istoj ali ima dosta filmova koji će za 5-6 godina napuniti ravno 100 godina ili bolje rečeno cijelo jedno stoljeće.

Stoga nije zgoreg reći da je poimanje film kojeg je Cameroon gledao kao mali i nas sada i naše djece - nije isto. Iako ispričati dobru priču de facto uvijek je bilo isto.

Jedino kada vidim ovu 2001: A Space Odyssey mi je toliko gadan i glup film (odmah da se ogradim, to je samo moj ličan ukus) ostalo manje više ima svega zanimljivoga. i Dosta toga sam geldao osim ove totalno rane tipa 1927. godine.

Eto ima i The General :-D

Jao Casablanca na 84. mjestu. Nije loš ali prošle godine sam ga gledao sa prijateljicom i smorio me (po tko zna koji put). Ima puno dobrih filmova na toj listi, puno filmova koji su poslužili za remake od rameka od remake.. Imaju neki koji su bili inspiracija za mnoge.
Uglavnom dobra je lista ali malkice sa starijim filmovima.

16 godina
online
Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

Hmm, nisam ni bio svestan da sam gledao toliko crno-belih filmova (a čak i nisam neki poseban filmofil, a još manje filmski znalac). I svi su bili vredni gledanja. Čak i Metropolis, što se za SF iz 1927 i ne bi očekivalo. Istina, ponegde se vide ograničenja epohe u kojoj je snimljen, ali to je tek mestimično, a najvećim delom se film iznenađujuće dobro drži, tako da je meni bio sasvim gledljiv.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

koliko pretencioznog polusvijeta koji si utvaraju da su kritičari na ovoj temi. Prepoznat će se "kolumnisti".

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'
fer-de-lance kaže...

Kolega, zato se kaže da se o ukusima ne raspravlja 

Npr. meni pola tih koje si boldao nisu uopće neki top filmovi, ali ok, cijeniš drugačiji tip filma (i to je ok).

A Parazit ima jako puno kvaliteta, a budući da nemaju nagrade po žanrovima filma, nema se kaj puno prigovarat - tak je kak je, i slažem se da je to sve samo PR i totalna glupost (oscar nikad ni nije bio neka referenca, za to su neki festivali mjerodavniji).

 U tom slučaju Prasite je dobio i Palme d'or ove godine, ako je to mjerilo, onda je opet izabran kao najbolji...

It s just cornflakes...
8 godina
offline
Oskari 2020 u znaku korejskog filma 'Parazit'

Pogledao Parasite i jedina misao koja mi je bila nakon odgledanog filma, pa oni su se počeli žešće sprdati sa dodjelom oscara.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice