Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

poruka: 117
|
čitano: 20.416
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces".
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

 

 

Iskreno teško mi je povjerovati da će se na M1 čipu moći vrtiti (teoretski, jer nisu za Apple računala napravljene) Jedi Fallen Order, Forza Horizon 4, Battlefield 5 i još mnoge druge u medium/high detaljima na 1080p i 50-60 FPS.  

13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

 

 

Iskreno teško mi je povjerovati da će se na M1 čipu moći vrtiti (teoretski, jer nisu za Apple računala napravljene) Jedi Fallen Order, Forza Horizon 4, Battlefield 5 i još mnoge druge u medium/high detaljima na 1080p i 50-60 FPS.  

 postoje macovi i postojat će sa diskretnim grafičkim karticama. Ovo je low end mac sa integriranom grafikom.

 

pojavljuju se lagano prvi real world testovi, mixed bag za sad, iako generalno se čini da jesu nekoliko puta brži od strojeva koje zamijenjuju al sad već neki očekuju čudesa. 

Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
grzzi kaže...

 postoje macovi i postojat će sa diskretnim grafičkim karticama. Ovo je low end mac sa integriranom grafikom.

 

pojavljuju se lagano prvi real world testovi, mixed bag za sad, iako generalno se čini da jesu nekoliko puta brži od strojeva koje zamijenjuju al sad već neki očekuju čudesa. 

 

Ako bude jače od 1050 TI onda će i obična integrirana moći vrtiti navedene igre u high detaljima. Zato mi je to jako teško za povjerovati, jer da je to tako kako jest onda nas kroz 5 godina čeka pravo čudo micro gaming računala (veličine raspberrya ili malo veće), ili čak handheld-a:

 

12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
mrsmith kaže...
BlueMax kaže...
mrsmith kaže... 

Mislio sam na to da iz 15W chipa ima gpu performanse nekih 70-80W discrete grafi.

 

EDIT: Tj. bolje nego

 Jesi li ikad vidio da se nešto od ovoga, Driver Overhead, Aztec Ruins... vrti na desktop GPU?

 

Uostalom GFXBench ima Windows verziju.. zašto ne?

 Ima, ali to nije ista aplikacija. Isto kao što MS Office ARM i MS Office x86 nisu ni približno ista aplikacija. Zato Microsoft kaže kako će se Office na M1 otvarati s 20 sekundi delaya. Netko bi se zapitao, kako to kad se sad na nekom low end Androidu otvara u sekundi.

Nekakva direktna usporedba nikad neće ni postojati. Postojat će razlika u produktivnosti. Jednako kako konzole s puno slabijim hardwareom postižu bolje rezultate od računala. 

U početku će to biti na strani x86 no vrlo brzo bi ARM trebao postati i produktivniji. X86 je platforma koja svojom raširenošću i starošću usporava napredak i softwarea i hardwarea.

 

 

12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

 

 

Iskreno teško mi je povjerovati da će se na M1 čipu moći vrtiti (teoretski, jer nisu za Apple računala napravljene) Jedi Fallen Order, Forza Horizon 4, Battlefield 5 i još mnoge druge u medium/high detaljima na 1080p i 50-60 FPS.  

 Hoće, bez problema. Stvar je u tome da razina detalja neće biti ista. Antialising neće biti isti, FOV neće biti isti... Zvat će se isto ali neće biti isti. Zato npr. RDR2 radi bolje na PS4 nego na 2060 Super koja je po sirovoj snazi 8x jača od PS4.

9 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

mkbdhd recenzija Apple M1 Macbook pro

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 15:35 (Avensac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces



sve u svemu impresivno za prvi apple silicon ... za 1000 $ laptop sa top performansama, kao što su i rekli, u onih par % i sa 15 i više sati baterije, dakle napuniš ga i par dana ne misliš na bateriju ... i 1.30 kg. ili mini za 700$ za po doma. mislim se čak uzet to odma :D

mogu misliti što će bit kad optimiziraju ostatak aplikacija i kad izlete sa M2 i M3...

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 16:03 (grzzi).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Vec izasao Adobe Photoshop beta za M1...

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Avensac kaže...

mkbdhd recenzija Apple M1 Macbook pro

 

 Gledam malo.. stavite na 6:08 gdje pali chrome i prica kak je jako brzo i brze nego na njegovom desktopu.

Po meni ovo je jako sporo paljenje chroma

 

Al inace brojke su dobre i obecava :)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 17:38 (Santana).
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Da Chrome je zbuggan na Macu, ali ide update uskoro
8 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Mitch kaže...
Da Chrome je zbuggan na Macu, ali ide update uskoro

 Da jer nema smisla da se program kao final cut otvori brze nego chrome :D

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Ma kakav chrome, za laptop edge plesneš i vozi, manja potrošnja cpu i gpu - manja potrošnja batke, a isti benefiti.
yippee ki-yay
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/7

The performance of the new M1 in this “maximum performance” design with a small fan is outstandingly good. The M1 undisputedly outperforms the core performance of everything Intel has to offer, and battles it with AMD’s new Zen3, winning some, losing some. And in the mobile space in particular, there doesn’t seem to be an equivalent in either ST or MT performance – at least within the same power budgets.



...

Overall, Apple hit it out of the park with the M1.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
grzzi kaže...



mogu misliti što će bit kad optimiziraju ostatak aplikacija i kad izlete sa M2 i M3...

 Ja to ovako gledam: Onima kojima je neki prošlogodišnji model Macbooka bio zanimljiv, ovaj im je još zanimljiviji. Prijelazno razdoblje nije tu kako bi se uštimao software jer uredno radi preko Rosete (ako je istina da rade brže nego native Macbook 2019) nego kako bi oni koji su u skorije vrijeme kupili Macbook manje plakali. Izvanredna kupovina za sve na iOS-u iako je i starija verzija bila super. Pokretanje iOS i iPadOS aplikacija besmisleno za sve osim developera. Većina reviewa kaže kako bi ipak trebalo pričekati da se platforma popuni aplikacijama a ja mislim da je sad najbolji trenutak za kupovinu jer ako je 30% onoga što Apple govori istina dogodit će se ogromna potražnja, nemogućnost zadovoljavanja tržišta i rast cijena. Onima tipa ja, kojima je ideja o ujedinjavanju svega pod jednu kapu izuzetno odbojna ostaje x86, Linux, FOSS, te neki opskurni mail, cloud, torrent... servisi i čekanje da ARM zaživi na nekom non Apple, Microsoft, Google OS-u.

Za posao mi nikakav M1 s podrškom za 16GB RAM-a ni približno nije dovoljan, x86 Apple nedovoljno dobar pa sam prisiljen ostati na šugavim Windowsima koji mi svakim updateom oduzmu dan života i gomilu živaca (ni update MacOS-a nije nimalo bolji, dapače).

Za ono za što mi inače služi laptop ovaj Air bi bio savršen ali neću iz principa.

15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Apachy kaže...
Ma kakav chrome, za laptop edge plesneš i vozi, manja potrošnja cpu i gpu - manja potrošnja batke, a isti benefiti.

 Safari je jaci po meni za Apple pogotovo ako imas iPhone

16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
grzzi kaže...

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/7

The performance of the new M1 in this “maximum performance” design with a small fan is outstandingly good. The M1 undisputedly outperforms the core performance of everything Intel has to offer, and battles it with AMD’s new Zen3, winning some, losing some. And in the mobile space in particular, there doesn’t seem to be an equivalent in either ST or MT performance – at least within the same power budgets.



...

Overall, Apple hit it out of the park with the M1.

Glupost na kvadrat iako je to Anandtech, bez obzira kaj to u praksi moš napravit, Desktop procesore(Zen 3 i INtel Skylake) sa visokim TDP-om ne uspoređuješ sa Mobilnim procesorom.Dakle samo ovaj dolni dio testa, to je za usporedbu dakle mobilni procesori.

 

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/5

 

Ja sam več prije njih napomenul kaj se može uspoređivat, tu je dolnji link dakle samo usporedba u sličnom TDP-kalupu.Zen 3 Mobile APU još nije lansiran, pa kad stigne model od 15W e tek onda ide smislena usporedba sa M1.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248055&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 23:03 (rambox).
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
rambox kaže...
grzzi kaže...

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/7

The performance of the new M1 in this “maximum performance” design with a small fan is outstandingly good. The M1 undisputedly outperforms the core performance of everything Intel has to offer, and battles it with AMD’s new Zen3, winning some, losing some. And in the mobile space in particular, there doesn’t seem to be an equivalent in either ST or MT performance – at least within the same power budgets.



...

Overall, Apple hit it out of the park with the M1.

Glupost na kvadrat iako je to Anandtech, bez obzira kaj to u praksi moš napravit, Desktop procesore(Zen 3 i INtel Skylake) sa visokim TDP-on ne uspoređuješ sa Mobilnim procesorom.Dakle samo ovaj dolni dio testa, to je za usporedbu dakle mobilni procesori.

 

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested/5

 

Ja sam več prije njih napomenul kaj se može uspoređivat, tu je dolnji link dakle samo usporedba u sličnom TDP-kalupu.Zen 3 Mobile APU još nije lansiran, pa kad stigne model od 15W e tek onda ide smislena usporedba sa M1.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/osvanuli-prvi-benchmark-rezultati-appleovog-proces/278825.aspx?page=2&jumpto=6248055&sort=asc&view=flat

 

 

 obzirom je ovo zapravo A14x, da su manje brinuli o potrošnji i ugurali još high performance jezgri rezultat bi bio povoljniji za apple kontra Ryzen 7 5800 x, to je vjerojatno ono što će raditi sa M2 ili kako će se zvati već proc koji će ići u desktop klasu... iMac npr. Za mac pro mogu gurat jezgri koliko hoće i koliko im treba. ( gledam ove usporedbe sa desktop amd procesorima koji su od 65 do 105W )

 

s druge strane 5 vs 7nm je 20-30% samo po sebi pa i to treba oduzeti (zapravo ne treba, to nije appleov problem, ali ako želimo usporediti uspješnost dizajna neovisno o proizvodnom procesu ) ... svejedno, M1 je impresivan. Uz daljnju optimizaciju OSa i aplikacija Mac ima veliku šansu da uzme dio tržišta i da ponudi nove i uzbudljivije dizajne i u desktop i u laptop kategorijama.


Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2020 13:03 (grzzi).
8 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Bolje je od ocekivanog barem od mojih ocekivanja
Najbitnije od svega  za njih i zasto sve ovo... sad ovise sami o sebi. Vise ih nije briga kakva sranja od procesora radi intel...

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 22:37 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Mac mini u Hrvatskoj 7,000kn. Mislim da je vrlo pristojna cijena za ono što nudi.

 

https://www.store.com.hr/proizvodi/mac-mini?option_values%5B%5D=28&option_values%5B%5D=833&option_values%5B%5D=836

 

 

 

Usporedbe radi, Mac mini s i5 procesorom dođe 11,000kn (istina, s 512gb diska)

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
rambox kaže...

 

 

Sasvim razumljivo, zašto je Apple M1 SoC odlučio ispeč na TSMC 5nm.Jabučari traže samo najbolje, a TSMC 5nm nudi upravo to ili danas najnapredniji/aktivan i energetski najefikasniji proizvodni proces.Na kraju ostaje još jedna dilema, da li M1 koristi TSMC 5nm N5 ili ipak N5P verziju proizvodnog procesa.Taj detalj još nije poznat, no ne bi bilo čudno da M1 jaše na N5P.

 

https://www.tsmc.com/english/dedicatedFoundry/technology/logic/l_5nm

 

"The N5P technology provides roughly 20% speed improvement or about 40% reduction in power consumption compared with the 7nm process technology."

 

Looking ahead to 2021, in addition to Apple’s 5nm+ wafer input for the A15 Bionic SoC, trial production will also kick off for a small batch of AMD 5nm Zen 4 CPUs. These products will help maintain TSMC’s 5nm capacity utilization rate at an 85-90% range next year.

It should be pointed out that, from late-2021 to 2022, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm will kick-start their 5/4nm mass production, while AMD will ramp up its Zen 4 CPU manufacturing. Moreover, the first batch of outsourced 5nm Intel CPUs is also expected to enter production in 2022. The enormous wafer demand from these companies have led TSMC to begin expanding its 5nm capacity. Furthermore, based on current data, Apple is highly likely to continue manufacturing its A16 SoCs with the 4nm process technology (a process shrink of the 5nm node). This may lead TSMC to further expand its 5nm capacity at that time to fulfill high demand from clients.

... Conversely, TSMC is likely to welcome Intel as a CPU manufacturing client, in addition to the existing clientele of Apple, AMD, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm. TrendForce believes that demand for TSMC’s 5nm process technology will remain relatively strong and stable, and the 2H22 mass production of the 3nm process will further increase TSMC’s market share.

https://www.trendforce.com/presscenter/news/20201118-10556.html

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 10:12 (grzzi).
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Mac mini u Hrvatskoj 7,000kn. Mislim da je vrlo pristojna cijena za ono što nudi.

 

https://www.store.com.hr/proizvodi/mac-mini?option_values%5B%5D=28&option_values%5B%5D=833&option_values%5B%5D=836

 

 

 

Usporedbe radi, Mac mini s i5 procesorom dođe 11,000kn (istina, s 512gb diska)

 6.700 ili  5300+pdv ...

oko 1000 kn više nego u usa ( + naš pdv naravno )

tko ne može uzet na firmu pa pravdat pdv, povoljnije je u media marktu https://www.mediamarkt.at/de/product/_apple-mac-mini-m1-chip-8-core-und-8-core-gpu-8gb-ram-256gb-ssd-space-grau-mgnr3d-a-1813081.html cca 6060 kn

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 10:28 (grzzi).
16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
grzzi kaže...

Looking ahead to 2021, in addition to Apple’s 5nm+ wafer input for the A15 Bionic SoC, trial production will also kick off for a small batch of AMD 5nm Zen 4 CPUs. These products will help maintain TSMC’s 5nm capacity utilization rate at an 85-90% range next year.

It should be pointed out that, from late-2021 to 2022, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm will kick-start their 5/4nm mass production, while AMD will ramp up its Zen 4 CPU manufacturing. Moreover, the first batch of outsourced 5nm Intel CPUs is also expected to enter production in 2022. The enormous wafer demand from these companies have led TSMC to begin expanding its 5nm capacity. Furthermore, based on current data, Apple is highly likely to continue manufacturing its A16 SoCs with the 4nm process technology (a process shrink of the 5nm node). This may lead TSMC to further expand its 5nm capacity at that time to fulfill high demand from clients.

... Conversely, TSMC is likely to welcome Intel as a CPU manufacturing client, in addition to the existing clientele of Apple, AMD, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm. TrendForce believes that demand for TSMC’s 5nm process technology will remain relatively strong and stable, and the 2H22 mass production of the 3nm process will further increase TSMC’s market share.

https://www.trendforce.com/presscenter/news/20201118-10556.html

 Da i kaj sad s time, osim činjenice da je Intel u vrlo teškoj situaciji?Shvati da to nije dobro za Intel, jer oni imaju 12 FAB-ova za proizvodnju procesora a 10nm i 7nm pogotovo je na vrbi sviralo.Tvornice procova koštaju i to Intel mora održavat, a pošto nisu konkurentni to če na kraju ipak morat prodat ili licencirat TSMC nm tehnikalije.

AMD,........is that Epyc or what?
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
rambox kaže...
grzzi kaže...

Looking ahead to 2021, in addition to Apple’s 5nm+ wafer input for the A15 Bionic SoC, trial production will also kick off for a small batch of AMD 5nm Zen 4 CPUs. These products will help maintain TSMC’s 5nm capacity utilization rate at an 85-90% range next year.

It should be pointed out that, from late-2021 to 2022, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm will kick-start their 5/4nm mass production, while AMD will ramp up its Zen 4 CPU manufacturing. Moreover, the first batch of outsourced 5nm Intel CPUs is also expected to enter production in 2022. The enormous wafer demand from these companies have led TSMC to begin expanding its 5nm capacity. Furthermore, based on current data, Apple is highly likely to continue manufacturing its A16 SoCs with the 4nm process technology (a process shrink of the 5nm node). This may lead TSMC to further expand its 5nm capacity at that time to fulfill high demand from clients.

... Conversely, TSMC is likely to welcome Intel as a CPU manufacturing client, in addition to the existing clientele of Apple, AMD, MediaTek, Nvidia, and Qualcomm. TrendForce believes that demand for TSMC’s 5nm process technology will remain relatively strong and stable, and the 2H22 mass production of the 3nm process will further increase TSMC’s market share.

https://www.trendforce.com/presscenter/news/20201118-10556.html

 Da i kaj sad s time, osim činjenice da je Intel u vrlo teškoj situaciji?Shvati da to nije dobro za Intel, jer oni imaju 12 FAB-ova za proizvodnju procesora a 10nm i 7nm pogotovo je na vrbi sviralo.Tvornice procova koštaju i to Intel mora održavat, a pošto nisu konkurentni to če na kraju ipak morat prodat ili licencirat TSMC nm tehnikalije.

 odg na tvoje pitanje jel M1 na 5 ili 5+ poboljšanom procesu ... tek A15 ide na 5+ pa A16 na 4, a 2023 možda na 3...

i da, nisam očekivao da će intel lagano odustajati od svoje proizvodnje... bit će zanimljivo pratit dalje.

13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

https://arstechnica.com/gadgets/2020/11/we-are-giddy-interviewing-apple-about-its-mac-silicon-revolution/

zanimljiv interview. ugl očito je kako će se M i A čipovi sve više udaljavati u svojem razvoju radi specifičnosti, te kako možemo očekivati drugačija rješenja za desktop class procesore. Unificirana memorija je očito tu na duge staze, a windowsi na macu su stvar MS-a.

The M1 is essentially a superset, if you want to think of it relative to A14. Because as we set out to build a Mac chip, there were many differences from what we otherwise would have had in a corresponding, say, A14X or something.
...Then we said, "Now it's time to go build a custom chip for the Mac," which is M1. It's not like some iPhone chip that is on steroids. It's a whole different custom chip, but we do use the foundation of many of these great IPs.


 
1 0 hvala 0
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

 

 

Usporedba Dell XPS13 (najjaci model s Iris XE grafikom, ali bez 4K zaslona radi baterije) s M1 Pro Modelom.

 

Uglavnom M1 brzi skoro u svemu, baterija traje duze ali je i jeftiniji. Ipak razlika u performansama nije toliko drasticna, posebice u igrama, mozda par FPSova. 

Za video obradu, ne znam da li vam toliko znaci 5-10 minuta brza konverzija videa.

 

Sve u svemu cini se super posao od Applea, jedino sto nije neki drasticni skok od 2-3 puta kako su prikazivali u prezentaciji, a sto su neki mogli pomisliti. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

 

Usporedba Dell XPS13 (najjaci model s Iris XE grafikom, ali bez 4K zaslona radi baterije) s M1 Pro Modelom.

 

Uglavnom M1 brzi skoro u svemu, baterija traje duze ali je i jeftiniji. Ipak razlika u performansama nije toliko drasticna, posebice u igrama, mozda par FPSova. 

Za video obradu, ne znam da li vam toliko znaci 5-10 minuta brza konverzija videa.

 

Sve u svemu cini se super posao od Applea, jedino sto nije neki drasticni skok od 2-3 puta kako su prikazivali u prezentaciji, a sto su neki mogli pomisliti. 

 Vrlo vješto naštimana usporedba. Kako dobiti Cinebench score slabiji od Applea? Upališ Battery saving mode na XPS-u. Inače taj i7 1165G7 postiže 1505 single score i 6070 multicore Cinebench R23. Dakle isključen mu je i HT tj. uspoređuje se Apple M1 s 4 core downclocked 10nm Intel procesorom. Što ga ne usporede s Ryzen 9 4900HS (pošto serija 5000 uskoro izlazi s 20%+ performance/W) koji u Cinebenchu R23 ide preko 11000 bodova a košta (tj laptopi s ugrađenim 4900HS) ko testirani i7 1165G7?

Ako ovo nije usporedba procesora nego laptopa, onda bi i ja prije uzeo Macbook Pro nego XPS 13.

Apple je napravio odličan posao jer je performance/W daleko najvažnija karakteristika laptopa, no nemojmo baš pretjerivati.

15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
BlueMax kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

 

Usporedba Dell XPS13 (najjaci model s Iris XE grafikom, ali bez 4K zaslona radi baterije) s M1 Pro Modelom.

 

Uglavnom M1 brzi skoro u svemu, baterija traje duze ali je i jeftiniji. Ipak razlika u performansama nije toliko drasticna, posebice u igrama, mozda par FPSova. 

Za video obradu, ne znam da li vam toliko znaci 5-10 minuta brza konverzija videa.

 

Sve u svemu cini se super posao od Applea, jedino sto nije neki drasticni skok od 2-3 puta kako su prikazivali u prezentaciji, a sto su neki mogli pomisliti. 

 Vrlo vješto naštimana usporedba. Kako dobiti Cinebench score slabiji od Applea? Upališ Battery saving mode na XPS-u. Inače taj i7 1165G7 postiže 1505 single score i 6070 multicore Cinebench R23. Dakle isključen mu je i HT tj. uspoređuje se Apple M1 s 4 core downclocked 10nm Intel procesorom. Što ga ne usporede s Ryzen 9 4900HS (pošto serija 5000 uskoro izlazi s 20%+ performance/W) koji u Cinebenchu R23 ide preko 11000 bodova a košta (tj laptopi s ugrađenim 4900HS) ko testirani i7 1165G7?

Ako ovo nije usporedba procesora nego laptopa, onda bi i ja prije uzeo Macbook Pro nego XPS 13.

Apple je napravio odličan posao jer je performance/W daleko najvažnija karakteristika laptopa, no nemojmo baš pretjerivati.

 + najvažnije za relevantnost usporedbe, nije korištenje intel-iris grafike, jer svi skoji žele zvjer koriste jače, rtx-3-cuda itd (da ne uvodimo quadro-fire ili treće specijaliziranje grafičke). Za takve taskove se koristi konkretan HW koji tad uključuje i konkretnu-jaču gpu dok ova služi za surfanje-štednju ili nezahtjevne stvari (igre-apps) tj time se već sama 'diskvalificira' iz benčanja kao kriterija.

-isti test s nekom jačom gpu i što je tad rezultat? .. ili uspoređuje se samo cpu? zašto tad ne s npr 4gb ili 8-16-32gb.. tj kako će neka app-igra raditi s 4gb ako traži 8-više ali ram nije cpu i nema nikakve veze jer je proizvod treće strane koji može biti identičan u oba računala..

-kraće, uspoređuje se računalo, što ono može, s koliko resursa-cijene i koji je rezultat. Zatim kriterij, ili brzina ili potrošnja ili optimum-prosjek što ne postoji jer je to sarma-sve.

-u čemu jer razlika? pa ako je apple odlučio imati svoje, tad neće dodati npr rtxicu kao što doda ostale komponente (ram-disk.. mada ih ne proizvodi sam, samo cpu).. i tad u realnom svijetu takve taskove opet može brže odraditi jači sustav-računalo a to će za sad biti nešto s rtxicom i sl. ne sam cpu koji ima integrirane gpu-jezgre kao i pleyka i sl.

-no u cijeni jačih-top računala, nije ni stari mac nešto skup (pogotovo usa) tj sve je to klasa 1-2k€ ili oko cijena koje se najavljuju, ista niša i time neće sličan intel-amd biti jeftiniji jer se ne prodaje samo cpu nego image-brand, računalo, sustav pa i soft, os, licence, mogućnosti koje ovise o tome imaš li directx-ogl i support ili cuda .. tj o tome ovisi konkretan task, ne samo koliko je neki tranzistor brz ili koliko troši, nego čitavo računalo i konkretan realan rad koji tad određuje kriterij, ne PR-reklama koja supoređuje (skoro doslovno) kruške i jabuke uz hint da su 'kruške' bile brand hackintoša ... koji je ekšli isti za vrijeme dok je mac na x86 platformi pa je i usporediv osim što licence i sud može reći drugačije.

 

edit: dodatak nakon gledanja yt-videa-usporedbe iz posta gore..

-da, gaming i video editing.. kao i cijene-ponude, količina rama, + najvažnije za te dvije kategoriije, gpu tj što da se usporedi neki jeftiniji laptop srednje klase s recimo gf-1050ti-1660-i jače.. ili RTX, quadro, firegl.. s macom? Tad je razlika daleko veća u korsit gpu.

-potrošnja, navedeno 9h vs 12h.. nije primarni kriterij kad se gledaju performanse kao ni zahrijavanje 33-44c .. no da, tu je mac u prednosti, ali samo za surfanje tj 'obične-prosječne' potrebe dok u testu model s 8gb već ima problem nedosatka rama za videoediting.. što pokazuje kako je besmisleno tako uspoređivati ako ne zadovoljava potrebne requiremenste koje će osoba koja to treba morati imati za normalan rad, tj za maca se sugerira ići na 16gb itd.

-odnosno, loše je uspoređivati sam cpu ili integriranu grafiku ako nam treba nešto drugo, tj ovisi o tasku-benču pa i tome što želimo dokazati (jer je svaka promo ipak i interes-novac..).

-pošto se na intel (i amd) platformi može birati i gpu kombinacija, tad je samo cijena i željene performanse pitanje ili tko želi prenosnik-baterija.. ako je važna autonomija na bateriji. Dok je defaultno već sam powermanagment drugačiji ovisno o tome jesmo li spojeni na struju i time veće performanse itd..

 

-već uobičajeno, mac ima bolju kameru, tj =ajfon.. no govorimo li o kameri kad benčamo? Za to imamo ajfona ili što već, tj ovac mac je odličan laptop, m1 je odličan cpu, za ono za što je namjenjen, u tome bolji od samog intela ali nije računalo samo čip-cpu, nego sve zajedno i tad je jača platfroma koja to nudi, kao što je suprotno s finalcutom kojeg nemamo za ne-macove tj jedan od načina kako apple kontrolira-ograničava izbor je upravo to, llicence-soft i većina ljudi koji to koriste nemaju izbor nego koriste maca.. ili della i sl. kad se uzima računalo s konkretnim komponentama kao gpu koja to može-radi tj glavni kriterij kupnje je tad upravo gpu, možda i rezolucija ekrana ili postojanje usb-c/thunderbolt porta itd. nešto što prosječni korisnik ne treba ili mu je sporedno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2020 12:37 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice