Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

poruka: 266
|
čitano: 74.542
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv

Ergonomija, a osim toga imaš burze, imaš hrpu poslova u banci gdje trebaš kompleksna radna sučelja. Web je još uvijek inferioran čistom native desktopu.

Nope.
8 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Tonči kaže...

Ergonomija, a osim toga imaš burze, imaš hrpu poslova u banci gdje trebaš kompleksna radna sučelja. Web je još uvijek inferioran čistom native desktopu.

 Je i proklinjem dan kada su se toga sjetili. Međutim, iznimno je jednostavan za primjenu, svi korisnici koriste apsolutno istu verziju jer je jedna jedina, na serveru. E to prokletstvo browsera i miša bez default dugmića i sličnog se anulira upravo sučeljem na dodir tako da PC i tu gubi...

Ja rekoh
8 godina
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Tako je, plus vani se također sve više radi na centralizaciji pa naknadnoj virtualizaciji desktopa (a ne samo web/cloud), a pogotovo za specifična riješenja (banke). Naprosto efikasnije je i jeftinije.

 

Što se pak tiče igrica, konzole tu oduzimaju dobar dio tržišta pc kantama, dok je pak za većinu igrica sve češći standard da su online (čak i kad ne moraju biti). Multiplayer igrice online su sigurno trend koji neće otići, a u kombinaciji s napretkom tehnologije (brzine interneta konkretno, ali i hardvera) sve manje će biti bitno koji ti je desktop OS ovdje.

 

Ima ona bitna stvar, vendor lock-in gdje Wintel kombinacija naprosto inercijom, prošlošću određuje budućnost. Trebalo bi se, očito, desiti daleko više od Sceptre, sigurnosnih propusta, malwarea, nasilne telemetrije i autoupdatea, namjernog usporavanja ili otežavanja funkcionalnosti OSa... da bi se doista ozbiljniji switch desio, u bilo kojem smjeru. U stvari, možda čak ne postoji uopće ikakav racionalan razlog (koliko god bio opravdan) da promijeni okorjele korisničke navike.

Osobno mislim, da recimo Windows + Intel kombinacija donosi 50% usporavanja sistema, a Mac ili Linux + AMD ne, opet se ne bi ništa bitno promijenilo.

Da se sad Trump pojavi u ku-klux-clan odori ili javno izbičuje nekog meksikanjera, opet se ne bi ništa promijenilo, valjda.
Da se ponovno vrati Karamarko i da lobira za MOL, da ne zna nabrojati 5 točki vlastitog programa, pa da još postavi slučajnog premijera iz Kanade koji ne zna jezik, opet bi adeze zasjeo... pardon, to se već desilo. 

Ali vremena se mijenjaju... bumo vidli rekoše slijepci.

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Zechina kaže...

..

Osobno mislim, da recimo Windows + Intel kombinacija donosi 50% usporavanja sistema, a Mac ili Linux + AMD ne, opet se ne bi ništa bitno promijenilo.

..

 

 iOS/apple/iphone.. dakle, nije ni win-OS, ni intel ni .. a vidi, isti problem, neovisno o platfromi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
ihush kaže...
Zechina kaže...

..

Osobno mislim, da recimo Windows + Intel kombinacija donosi 50% usporavanja sistema, a Mac ili Linux + AMD ne, opet se ne bi ništa bitno promijenilo.

..

 iOS/apple/iphone.. dakle, nije ni win-OS, ni intel ni .. a vidi, isti problem, neovisno o platfromi.

 ...i isto riješenje: uspori koliko možeš, sad je opravdano (pogotovo ako je stariji proizvod u pitanju, pa kupi novi).

Francuska je nagazila Apple, a ako im prođe, možda nagaze i Intel, za MS nema šanse taman da Win7 uspore 90%. 

10 godina
online
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Naletio sam na clanak o popisu intelovih procesora koji su pogodjeni ovim.

Je li to istina da su samo ti s popisa pogodjeni s ovom pizdarijom ili ?Mislim da su napisali samo oni od 14nm i jos jedna vrsta.

 

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Svi Intelovi su pogođeni od prije 20 godina, osim mislim Itaniuma. Na spectru mislim da su napisali ARM prije 2013 da nije. Uglavnom sve od Intela jeste

 

Win10 ovo bolje podnosi pa je ovo zapravo kao šlag na tortu Microsoftu. Upgrade please :)

https://www.howtogeek.com/339559/how-to-stop-the-meltdown-and-spectre-patches-from-slowing-down-your-pc/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 17:28 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Nakon tog famozmog update-a meni moj pc nije usporio. 

 

lp

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 17:57 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Taraba kaže...

Nakon tog famozmog update-a meni moj pc se nije usporio. 

 

lp

 sad nam je svima lakse.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv

 sad nam je svima lakse.

 Ne znam jel ti lakše ili ne, ja samo kažem kaj je, a kad čovjek počne čitati ovo misli da je smak svijeta, a u stvarnosti nije niš. Ajde malo se smirite i živite, kaj ste se zalijepili sad za to, 10god olfo to postoji i sve je bilo ok, sad odjenom nije jel se eto saznalo. A što je bilo do sad? Ma lol ...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Taraba kaže...

 sad nam je svima lakse.

 Ne znam jel ti lakše ili ne, ja samo kažem kaj je, a kad čovjek počne čitati ovo misli da je smak svijeta, a u stvarnosti nije niš. Ajde malo se smirite i živite, kaj ste se zalijepili sad za to, 10god olfo to postoji i sve je bilo ok, sad odjenom nije jel se eto saznalo. A što je bilo do sad? Ma lol ...

 Sad kad se zna, znaju i oni koji će praviti cryptolockere i sl. nemani, pogotovo za nezakrpane sisteme starije od Win7. Sačekaj malo pa ćeš vidjet ukradenih kreditnih kartica i opljačkanih walleta i cryptomjenjačnica. OnePlus je ostao bez baze s karticama, obustavili prodaju preko istih. Nadam se da nisu već stastavili malware tipa učitaš javascript u browser. I za cloud providere ovo je velika stvar, više rada za isti posao, a time i energije. Novci su u pitanju. Kućnog korisnika nije briga što ti win explorer otvara 1/10 sekunde sporije. Možda jedino da igre sporije rade, onda bi bilo panike.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
8 godina
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Jel sad se mogu krasti podaci, a kao do sad nisu krali. Nije ti baš nešto to. Ako su našli problem rješili su ga ili ga rješavaju ali to nije sve, doći će novi i tako u krug.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv

 Da...okruglo 15 dana do rješenja. 15 dana milioni neupotrebljivih Athlona.  Jutros sam postavio taj KB4073290 koji se nalazi na dnu tvog linkanog članka.  Sada sve štima.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
16 godina
neaktivan
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

O novom Intelovom patchu Linus T. kaže:

 

All of this is pure garbage.
 Is Intel really planning on making this shit architectural? Has
 anybody talked to them and told them they are f*cking insane?

 

https://lkml.org/lkml/2018/1/21/192

 

LoL :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv

Zanimljiva komunikacija. Vrlo ekspresivan izričaj.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
hrvooje kaže...

O novom Intelovom patchu Linus T. kaže:

 

..

 -Linus postaje naporan, prst nvidiji, fuck intelu.. a konkretan problem je npr na intel, amd, .. pa i iOS/appleu, koji s ova dva cpua nema ništa, tj koji je njihov a5-6..? ne, A8-ARM SoC, tak da, ne vidim što je problematično oko intela, a da nije oko čitave IT industrije/standarda, koji od pradavnih vremena imaju zajedničke korjene, pa time i probleme... baratanje memorijom, kontroleri, sve.. sve to je isto, tranzistorići.. i standardi. Linus postaje klaun-troll?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 0:03 (ihush).
16 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Premda nešto ne volim Linusa i njegovu teatralnost stvar je u tome što se Intel i Nvidia smatraju vodećima na tržištu svojih proizvod i da skupo naplaćuju svoje liderstvo. Intel pogotovu, a ima glupu politiku štancanja neopravdano boljih generacija procesora nekompatibilnih s prethodnon generacijom. Masa nas korisnika slabo gleda ukupan proizvod nego ga zanima broj fpsa (zar ne?) pa zato to i može bitu tako.
15 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv

gle, govoriti o politici firme (profit) oko npr socketa... nema veze s temom ili linusovom izjavom.

još gore, ako isti problem (sigurnosna rupa) pogađa SVE procesore.. tad baš nikakve osim liderske uloge nema za pljucnuti intel a ne i sve ostale istovremeno.

ni ja kao kupac opreme nisam sretan kad za svaku generaciju moram baciti pola opreme i kupiti novo, zbog umjetno stvorene nekompatibilnosti.. ali to je biz, a ovo je sigurnosni propust i patch.

kolika je brzina.. pa situacija je kao da govorimo o brzini automobila i zaboravimo da na cesti postoji ograničenje, 40-50kmh.. tj drugi razlozi.

 

ja bi recimo radije pljucnuo intel (wintel) za najavljenu umjetnu nekompatibilnost najavljenu za najnovije generacije, tj da neće biti moguće instalirati stariji win-os.. dok istovremeno neće biti takvo ograničenje za ne-win, npr stariji linux (zbog tužbi) i dok je sve zajedno ista platforma x86, na svakom kompatibilnom HWu, mora raditi svaki kompatibilan soft-OS, win, lin, osx.. i to samo zbog interesa MS, a to će biti napravljeno kroz BIOS tj. kroz OEM-proizvođače MBO koji su odgovorni za BIOS (ne intel ili MS).. a to je ako tako tumačimo, kažnjivo-zabranjeno, tying itd..

 

no, tema je sigurnosni propusti na nivou HWa, cpu.. i još se zaboravlja, sama 'the mreža' tj mrežna oprema (router i ostalo).. koja je jednako šuplja. Desetljećima, kao i soft tj protokoli-standardi na kojima sve počiva, kao i java, flash itd itd.. i da je ovaj 'fičer' zapravo samo kap u moru istih stvari, samo za njih nismo znali prije recimo desetljeća.. ali je znala CIA i oni koji iza svega toga stoje.

Na to, dodatak.. ok, fixa-pačira se neki stari 'propust' (ili fičer-backdoor).. a ne posotji neki novi? Postoji.. no o tome Linus šuti.

 

Kao kupac-korisnik.. kaznio bi sve, intel.. ali vikati fuck.. zvuči mi nekako, kao da se Linus pogubio, kao što se ponekoj Trumpićevoj izjavi možemo smijati.. sve na kraju ispadne showbiz ili glupost, pa čak i kad je istina.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
ihush kaže...

 

 

Nevoljko, ali se gotovo u potpunosti slažem sa svime. Nevoljko, jer imam neki respekt prema Linusu, ali... "fuck Nvidia" je bio na mjestu, pa čak i samo makijevilstički gledano (cilj opravdava sredstvo). Bilo je sirovo, ali opravdano. Ovdje sam se trudio neko vrijeme shvatiti korelaciju između toliko vulgarizama i Intelove krivnje. Jest, ipak je Intel ponajviše zakakao, i jest, politika ovakvog patchiranja je svinjarija. Ali opet, to previše izgleda kao nekakav reality show a ne ozbiljna izjava. Kao 2-3 žuje previše, a ne argumentacija.
OK, možda je do mene, doista ne znam kako dijelovi kernela izgledaju "iznutra" i je li se to moglo puno bolje riješiti. Ono što svaki Muyo razumije je gomila psovki, a nije se dovoljno potrudio dati neku razumnu analogiju koliko tu Intel doista manipulira. 

> sve na kraju ispadne showbiz ili glupost, pa čak i kad je istina.
E, baš to.

15 godina
odjavljen
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Jednostavno je: Intel je znao za problem i ranije. Znao je i prije objave. Znao je i Krzanich još u vrijeme prije najave prodaje dionica (sredinom 2017.). Lažu i downplayaju problem. AMD jest dizajnirao procesore na bolji način, a Intel je i tu poentirao lažima.

 

Doduše, Intel nema puno izbora. Ne nastaje nova arhitektura u godinu dana.

Nope.
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo sv
Tonči kaže...

..

 

Doduše, Intel nema puno izbora. Ne nastaje nova arhitektura u godinu dana.

 -upravo u nasljeđu, x86 platformi, načinu adresiranja, dohvaćanja EMS i ostalih real/protected modova kao i npr VT-x .. (izolacija processa u memoriji) .. nije od neke konkretne serije, nego od početaka. Kao prljavi trikovi u programiranju, kao y2k bug koji to zaprvo nije (samo je bila dvocifrena godina kao zapis).. i ono što mi je najgore, sigurnosne rupe-backdorovi, koje nisu bug-greška nego upravo namjerno kreirane.. samo do sad bile nepoznate (drugoj strani). Tu su, bile i bit će.. dok se oko starih rupa više radi hype i tjera korisnike na novi win/hw.. zavaravajući da su tad sigurni.

-a koliko je to sve duboko nasjleđeno ili koliko su HW platforme u biti 'iste' kad se gledaju te osnovne funkcie, je baš Appleov A8 CPU koji ima isti propust, .. ako kutija radi isto, daje isti rezultat, tad neovisno o tome što je u kutiji, možemo zaključiti da je jednaka.. ne identična ali u osnovi sve je to isto, kao auto motori raznih brandova.. isto pri tome se samo razlikuje (banalno) broj cilindara-ventila.. neš ti razlike :)

Bi li propust bio i na PPCu ili na Itaniumu.. možda samo nema dovoljno interesenata/juzera da bi se kreirao malware kao što to vidimo za Android uređaje.. po svemu pa i malwareu su prešišali klasičan linux.. a sve je to isto, isti HW, isti fičeri.. razlike u boji siceva :)) (da su automobili)...

Muka od svih tih 'propusta'.. jer kad-tad moraš naletjeti na minu, kao crypt.. izgubiti backup, nešto važno, podatke, uspomene, novac.. a pravog fixa nema. To Linus diskretno prešućuje (dok se dvosmisleno smijulji na pitanje o CIA backdoorovima u kernelu.. i odgovara 'ne' dok klima dlavom 'da'..). Zato mi se njegov fuck-komentar ne dopada. Lažno-licemjerno.. (kao što gore zečina kaže, prst nvidiji je još nekako razumljiv, ljutnja.. a ovo?).. hype.

 

edit: -. .. naravno, sličnosti s autoind.. npr lažiranje co2/potrošnje, ne vidim razliku, .. sve je to isto. Biz.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2018 11:06 (ihush).
15 godina
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I
morrisoN
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Ako nekoga zanima, detaljna prezentacija

http://people.redhat.com/jcm/talks/FOSDEM_2018.pdf

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 2
8 godina
neaktivan
offline
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim I

Svi ti sigurnosni propusti, osim što su za sada nepotvrđeni, zahtevaju administratorska prava da bi se iskoristili. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice