Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

poruka: 11
|
čitano: 2.702
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo".
15 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

Lijepo.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
11 0 hvala 0
12 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

Nakon 16 godina mraka ponovno progledas i onda moras bez toga ostati nakon 6 mjeseci. Znam da nada postoji da ce otkriti kako sprijeciti odbacivanje u buducnosti, ali mjesavina emocija mora da je preplavljujuca.

 

U svakom slucaju zelim im uspjesan rad na usavrsavanju tehnologije i da ovo postane dostupno sto prije sto vecem broju ljudi. Od gubitka bilo kojeg osjeta, bez vida je daleko najteze.

 

@Doc hvala na izvrsnim clancima koji daju uvid u svijetlu buducnost. Nije da ih cesto komentiram, ali bas svaki procitam i smatram da su pravo osvjezenje u moru suhoparnih vijesti o mobitelima i ostalim nebitnim stvarima. Jedna od najboljih promjena od kada sam prisutan na BUG forumu i pun pogodak za urednistvo!

Moj PC  
24 0 hvala 1
7 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno
dabar_solta_V2 kaže...

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

 Odlično pitanje!

Možda je mozak toliko "močan" da za nekoliko sati/dana sam posloži otprilike postavljene piksele u pravilan raspored da stvore sliku?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
6 godina
offline
Re: Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno
dabar_solta_V2 kaže...

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

 Za one koji žele znati detalje o tome kako funkcionira vizualni korteks (dio mozga odgovoran za vid), na kraju članka sam stavio link na dopunsku literaturu o tome.

Jer odgovor nije moguće dati u par rečenica.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
15 godina
offline
Re: Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno
dabar_solta_V2 kaže...

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

 Slično pitanje sam imao kad sam gledao kako ljudi upravljaju mislima bioničkom rukom. Odgovor je zapravo jednostavan. Nisu "uštekali" na pravo mjesto ni ruku ni oko. Odnosno, jesu u dio mozga koji je zadužen za vizualizaciju, no mozak metodom pokušaja i pogrešaka interpretira električne impulse iz bioničkog dijela tijela. isprva haotično, no ubrzo stvara uzorak koji je prepoznatljiv, te se stvaraju obrasci koji su smisleni. Tako onaj  sa bioničkom rukom isprva nekotrolisano pokreće ekstremitet, dok ne nauči kako da upravlja, stvarajući u mozgu trajne "upute" za poretanje u bilop kojem smjeru. Vjerovatno je slično i sa bioničkim okom, gdje mozak vremenom nauči interpretirati ono što je isprva haotično.

morrisoN
16 godina
offline
Re: Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno
morrisoN kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

 Slično pitanje sam imao kad sam gledao kako ljudi upravljaju mislima bioničkom rukom. Odgovor je zapravo jednostavan. Nisu "uštekali" na pravo mjesto ni ruku ni oko. Odnosno, jesu u dio mozga koji je zadužen za vizualizaciju, no mozak metodom pokušaja i pogrešaka interpretira električne impulse iz bioničkog dijela tijela. isprva haotično, no ubrzo stvara uzorak koji je prepoznatljiv, te se stvaraju obrasci koji su smisleni. Tako onaj  sa bioničkom rukom isprva nekotrolisano pokreće ekstremitet, dok ne nauči kako da upravlja, stvarajući u mozgu trajne "upute" za poretanje u bilop kojem smjeru. Vjerovatno je slično i sa bioničkim okom, gdje mozak vremenom nauči interpretirati ono što je isprva haotično.

 Os rec da je mozak inteligentan :) 

Truth in engineering.
15 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

bez obzira na brzinu, od inovacije do primjene je još daleko. šteta. poveselih se da ću doživjeti zamjenu svega elektronikom (ma i slijepog crijeva i mandula i inih atavizama + od jetre načiniti rafineriju i tak) , tako da mogu uokolo hodati k'o toster. zasad bih bio zadovoljan (ma kaj zadovoljan! presretan!) i uređajem koji bi sam dozirao dnevne porcije hormona štitnjače (uz, primjerice, mjesečno punjenje okvira za municiju) prema potrebi (senzori popikani po nesvrbećoj iznutrici) a ne ovak, u đuture, s tabletama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 12:56 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

vezano uz to, zanimljivo je kako su nastali prvi apstraktni crteži praljudi...

 

naime, kad ostanemo bez svjetla, u mrklom mraku, ljudi počinju "vidjeti" rastere raznobojnih točki, kako "okida" rodopsin kad se obnavlja u očnim živcima (ciklus obnavljanja od cca 30 minuta)....

 

pa su praljudi kad bi pak proradila Duracellka i dobili svjetlo, takve točke risali na špiljskim zidovima...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno
Doc Berecki kaže...
dabar_solta_V2 kaže...

kako su shvatili di tocno triba uštekat elektrode u mozak? mislin kako su posložili piksele toćno i kakav signal uopće šalju?

 Za one koji žele znati detalje o tome kako funkcionira vizualni korteks (dio mozga odgovoran za vid), na kraju članka sam stavio link na dopunsku literaturu o tome.

Jer odgovor nije moguće dati u par rečenica.

 Doc Dabru trebaju rezultati mjerenja,nista on bez to ne vjeruje!

AUDIOFIL
8 godina
offline
Plug and see: bioničko oko 'uštekano' izravno u mo

Welcome to cyberpunk, finally.

 

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice