Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

poruka: 72
|
čitano: 17.986
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr".
10 godina
neaktivan
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

Kao i obično vrhunski tekst , imam samo jednu malu ispravku .

Ne postoje LED-diode nego LE-diode .

 
36 0 hvala 6
7 godina
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

I još jedna stvar koju svi zaboravljaju, kad čovjek radi nekaj pod svjetlom, puno lakše je ako je u hladnijem dijelu spektra (koje je štetnije), ali oči puno manje naprežete jer se pri istoj količini lumena puno jasnije razaznaju stvari.

Taman i da je hladnije svjetlo štetnije, pod toplijim puno više naprežete oči...

I još jedna stvar, svaka ledica je pri proizvodnji praktički hladno bijela, i onda određenim formulacijama fosfornog sloja priguše plavo svjetlo, te toplo bijela LEDica ima zapravo manju efikasnost od hladno bijele, pa je hladno bijela i znatno ekonomičnija (pa ako netko cilja na čim veće uštede, isključivo hladno bijela).

E da, čitao sam prije nekih mjesec dana o novom otkriću švabskih znanstvenika na tom području, baš za skeptike, stavim link kad nađem.

 

 Edit: nađoh

https://www.phys.org/news/2019-04-energy-saving-phosphor.html

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 9:36 (fer-de-lance).
 
7 0 hvala 6
15 godina
online
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
fer-de-lance kaže...

 ...baš za skeptike ...

 

 uništi mi argumentima jednu skepsu, ja ću si naći još barem dvije iz ostalih područja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po

I to još institut koji financira Osram (a oni nešto fakat i proizvode), tak da je izgledno da će se nekaj takvo pojaviti i u komercijalnim proizvodima.

Pa ti nekaj reći...

 

 

Kruha i igala...
6 godina
protjeran
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

ja i Hira Ratan manek se ne slažemo... 

 

buuuuu....

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
fer-de-lance kaže...

I to još institut koji financira Osram (a oni nešto fakat i proizvode), tak da je izgledno da će se nekaj takvo pojaviti i u komercijalnim proizvodima.

Pa ti nekaj reći...

 

 

 doc je tam napisal da nam fosfor treba za šibice. eto skepse! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po

A ništa, fosfor onda za ledice.

U jedan džep LED lampu, a u drugi let lampu s ugrađenim upaljačem umjesto šibica, pa bude fosfora za LEDice  

 

Nema razloga za skepticizam 

 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

kakva je situacija sa LED monitorima?

kolikog intenziteta i kojeg spektra su LE-diode u monitorima?

 

...s obzirom da piljim u njega po 10-12 sati dnevno

I'm Afraid of Americans
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po

Neutralno bijelo svjetlo, više prema hladnom, ali onda to svjetlo prolazi filtriranje preko RGB podpiksela ekrana i prolazi van dominatno jedna valna duljina, tj. boja koju vidiš na tom pikselu, i uz nju dosta puno hladno bijele jer je tamo baš peak snage, pa zato vidiš npr. backlight bleed kad je crna slika na ekranu.

A intenzitet ovisi kak je nariktan, i nemam pojma koliko bi to bilo npr. u lumenima, ali poprilično jako (probaj gledati nekoga kak sjedi pred monitorom u mraku, definitivno izgleda puno veći intenzitet nego kad žarulju upališ, a ako su ledice unutra nekih 100 lumena po wattu pri nekom optimalnom osvjetljenju, pretpostavljam da je čak i do nekih 10+W snage osvjetljenje kod večih monitora,, tak da bi biko jače od žarulje kad ne bi bilo filtrirano, ovak tko zna...

 

 

 

Kruha i igala...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Plavo svjetlo se loše fokusira u našem oku, pa nije dobro za rad. Crno i žuto stvaraju najveći kontrast. Tako da i mimo zdravstvenih razloga hladno svjetlo nije dobro. Srećom izgleda da plavi xenonski farovi više nisu in, kao prije par godina.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
noob007 kaže...

kakva je situacija sa LED monitorima?

kolikog intenziteta i kojeg spektra su LE-diode u monitorima?

 

...s obzirom da piljim u njega po 10-12 sati dnevno

 Ref. točka bi trebala biti na 6500k, dakle prema hladnom ali ni blizu ovih 10000 koji se spominju u članku. Dapače nikad nisav vidio da se prodaju LED lampe preko 6500, možda one kineske za farove.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Visak kaže...
Plavo svjetlo se loše fokusira u našem oku, pa nije dobro za rad. Crno i žuto stvaraju najveći kontrast. Tako da i mimo zdravstvenih razloga hladno svjetlo nije dobro. Srećom izgleda da plavi xenonski farovi više nisu in, kao prije par godina.

 Ne da nisu in nego su i zabranjeni ... 

 

16 godina
online
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
fer-de-lance kaže...

I još jedna stvar koju svi zaboravljaju, kad čovjek radi nekaj pod svjetlom, puno lakše je ako je u hladnijem dijelu spektra (koje je štetnije), ali oči puno manje naprežete jer se pri istoj količini lumena puno jasnije razaznaju stvari.

Taman i da je hladnije svjetlo štetnije, pod toplijim puno više naprežete oči...

 

 

Visak kaže...
Plavo svjetlo se loše fokusira u našem oku, pa nije dobro za rad. Crno i žuto stvaraju najveći kontrast. Tako da i mimo zdravstvenih razloga hladno svjetlo nije dobro. Srećom izgleda da plavi xenonski farovi više nisu in, kao prije par godina.

Dogovorite se što je dobro, a što nije :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
15 godina
neaktivan
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Elles D. kaže...
fer-de-lance kaže...

I još jedna stvar koju svi zaboravljaju, kad čovjek radi nekaj pod svjetlom, puno lakše je ako je u hladnijem dijelu spektra (koje je štetnije), ali oči puno manje naprežete jer se pri istoj količini lumena puno jasnije razaznaju stvari.

Taman i da je hladnije svjetlo štetnije, pod toplijim puno više naprežete oči...

 

 

Visak kaže...
Plavo svjetlo se loše fokusira u našem oku, pa nije dobro za rad. Crno i žuto stvaraju najveći kontrast. Tako da i mimo zdravstvenih razloga hladno svjetlo nije dobro. Srećom izgleda da plavi xenonski farovi više nisu in, kao prije par godina.

Dogovorite se što je dobro, a što nije :)

 

Blue light causes more trouble for the eye than other colors. That is because it is harder for the eye to focus blue sharply. Different wavelengths of light (i.e. different colors) have different refractive indexes as they pass through the eyeball to the retina. Our eyes can easily focus on fine details in red or green light.

But our retinas can’t handle blue light very well. Blue light scatters more widely within the eye and tends to be focused in front of the retina, making it appear slightly out of focus. What we notice is a kind of halo around bright blue lights. They also seem to produce more glare. So blue light can lead to eye strain and headaches as your eye muscles strain to bring fine details into focus.

https://www.assemblymag.com/blogs/14-assembly-blog/post/91320-beware-the-blue-light

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
fer-de-lance kaže...

Neutralno bijelo svjetlo, više prema hladnom, ali onda to svjetlo prolazi filtriranje preko RGB podpiksela ekrana i prolazi van dominatno jedna valna duljina, tj. boja koju vidiš na tom pikselu, i uz nju dosta puno hladno bijele jer je tamo baš peak snage, pa zato vidiš npr. backlight bleed kad je crna slika na ekranu.

 

Glupo je što se ti ekrani nazivaju LED ekranima kad se radi zapravo o LCD ekranu gdje se za backlight koristi LED rasvjeta umjesto lampe, kao nekad.

Kako onda zovemo prave LED ekrane bez pozadinskog osvjetljenja - true LED ?? Bez veze.

 

Nekad se koristio termin LCD LED, a onda kad su se prestali proizvoditi s lampama izbačen je LCD iz naziva.

Mislim da je trebalo zadržati naziv LCD LED, a ako se već izbacuje nešto ne bi li bilo razumljivije da je izbačen LED (podrazumijeva se da dolazi s LED backlightom) ?

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 12:20 (PaleRider).
13 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po

LED zvuči bolje i novije od LCD pa se marketinški počelo koristiti. Jedini pravi LED ekran bez pozadinskog osvjetljenja je OLED.

Rorschach: None of you seem to understand. I'm not locked in here with you. You're locked in here with *ME*!
15 godina
neaktivan
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

Postoji i microled, koji je bolji od OLEDa.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
KresoH kaže...

Kao i obično vrhunski tekst , imam samo jednu malu ispravku .

Ne postoje LED-diode nego LE-diode .

 Zar Zar ne ne postoje postoje led led diode?

16 godina
online
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Zguglaj sto je LED
16 godina
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

Ovo oko LE-dioda.. Ja sam ipak za termin LED dioda, iako sadržava diodu u nazivu ipak je ona na engl. jeziku a LE-dioda zbunjuje ljude koji su navikli na strane termine.

Općenito je miješanje engleskog i hrvatskog nazivlja nes(p)retno kad se radi o ovakvim kraticama..

 

Npr.

LCD -> LC-ekrani

PC -> P-računalo

 

"Dajte mi P računalo sa LED LC ekranom i vent sa LE diodama.."

- "Huh?"

"Rekoh P računalo sa ..."

- "Ma idi ti u 3 PM.."

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 13:16 (PaleRider).
 
27 0 hvala 1
16 godina
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

Radi bolje sna, dva sata prije spavanja treba pogasiti sve izvore plave svjetlosti: uključiti night mode na mobitelu/kompjuteru, spustit tamne zastore na prozorima, staviti naočale koje filtriraju plavo svjetlo.

I`m silicon-based life-form
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 13:24 (kowach).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

Odlican tekst.

 

Ovaj tekst je najbolji primjer zasto novinarima vulgaris bi trebalo zabraniti pisanje znanstvenim temama, posebice o medicini jer sve sto cine je sirenje panike.

 

Polupriucenom novinaru (jer skolovani novinari su izumiruca vrsta) dopoustiti tekst o medicini samo kad intervjuira doktora, a i tada osigurati javno dostupan audio zapis interviewa.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
6 2 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Notorna laž je da cijepljenje moze uzrokovati autizam... ?? Čemu takve rezolutne, rigidne tvrdnje? Na tisuće slučajeva oboljele djece po svijetu za koje je utvrđena veza s cjepivima i milijarde odštete koje dobivaju roditelji... Malo bolje prouči materiju, jer znanstvenik nisi, a nisi ni informiran. I da, LED rasvjeta ipak nije dobra za vid. Pogotovo ona na/u automobilima. Više znanstvenih analiza i liječnika je to potvrdilo. A također i ja i moji ukućani no držimo ih samo radi uštede. Ali nisi ti za ozbiljnu diskusiju jer si očito tehnološki fanatik, jednako rigidan i zatucan kao i oni koji se boje svega. Znanstvenik uvijek sumnja i istražuje i nikada neće reći to je 100% tako. Jer pametan čovjek uvijek je svjestan svog limita, svog neznanja i ogromne količine onog što još nije spoznao. Dakle, radije se ti uhvati pisanja aforizama i dosjetki, u tome si ipak nenadmašan. I pokušaj koji put napisati žarulja a ne sijalica. Ipak živiš i pišeš u Hrvatskoj.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 13:45 (Kokobil50).
 
2 30 hvala 0
15 godina
online
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
kowach kaže...

Radi bolje sna, dva sata prije spavanja treba pogasiti sve izvore plave svjetlosti: uključiti night mode na mobitelu/kompjuteru, spustit tamne zastore na prozorima, staviti naočale koje filtriraju plavo svjetlo.

 ili se nalit ko krava + tableta za spavanje + totalna kmica + grobna tišina. 

 

nego, dovoljno je samo LED, bez dioda. budući da se tako upotrebljavaju izrazi AMOLED, OLED itd. i nema baš dvojbi o čemu se radi, dovoljno je navesti kraticu bez dupliranja "diode". "LE dioda" je blentavo i bolje bi bilo napisati (prvesti sve) svijetleća dioda (što je malo zajebano po padežima). ameri (kao i bivša jna) bolesno pate na kratice. ne valja ih slijediti ili podržavati u tome. dok ima leda, viski će biti pitak. a za LCD: ili tekući kristali ili kratica kako jest. 

 

+ dva "zabavna" podatka: neki dan nestalo struje na pribl jedan sat, bez najave i u fazama (prvo opak pad napona a onda šlus). kad je napon pao, radile su stidne žarulje (neon) a LED-ice treptale k'o poludjeli žmigavci. radio je i lg televizor (stariji, 26 cola, kupljen na osnovi preporuke u bug-u) starcima (bez ups-a! - televizor, ne starci). kad se struja vratila nemilice udarivši po prenaponskoj, jedna LED-ica je krepala napola (smanjila joj se svjetlina za 50%) no i dalje je radila. putovi opskrbe energijom i elektronike u trošilima nedokučivi su. 

 

+ @ Kokobil50:  "sijalica" (od "sjati") je jednako u redu kao i "žarulja" (u rvackoj standardnoj jezičini). "lampa" (svjetiljka) je ukorijenjen germanizam i više se odnosi na čitav sklop oko sijalice/žarulje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.5.2019 4:54 (Ajar).
5 godina
protjeran
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Kokobil50 kaže...
... I da, LED rasvjeta ipak nije dobra za vid. Pogotovo ona na/u automobilima. Više znanstvenih analiza i liječnika je to potvrdilo. A također i ja i moji ukućani no držimo ih samo radi uštede. ...

Dakle, na računu za struju ćeš/ćete uštedjeti, ali vam ne ginu zdravstveni problemi (i papreni, višestruki troškovi kod okuliste).

Inteligentno, nema što.

 

O cijepljenju (i, posljedično, autizmu) neću. Nije tema za inteligentne ljude.

Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 14:13 (Antiseptik).
16 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
Kokobil
Daj link na studije, znanstvene. Rado bi i ja pročitao.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.5.2019 14:45 (zdgrunf).
5 godina
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
kowach kaže...

Radi bolje sna, dva sata prije spavanja treba pogasiti sve izvore plave svjetlosti: uključiti night mode na mobitelu/kompjuteru, spustit tamne zastore na prozorima, staviti naočale koje filtriraju plavo svjetlo.

 Radi boljeg sna treba dobro zadovoljiti zenu a usput i sebe gustajuci u trenutku 

Samim cinom tjelesne pozude izbjegavamo gubljenje vremena viseci na mobitelima, racunalima i ostalim zatupljivacima. Usput jacamo krvozilni sustav i garantirano imamo osmijeh prije spavanja.

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po
kowach kaže...

Radi bolje sna, dva sata prije spavanja treba pogasiti sve izvore plave svjetlosti: uključiti night mode na mobitelu/kompjuteru, spustit tamne zastore na prozorima, staviti naočale koje filtriraju plavo svjetlo.

 Neznam, ja buljim već 15 godina u kompjuter sve dok odem spavat i nisam nikad imao problema sa spavanjem. Mislim da to nije razlog. Razni stresovi i manjak fizičke aktivnosti će prije bit razlog nesanice.

16 godina
neaktivan
offline
Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po zdr

.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
7 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Predstavlja li LED-rasvjeta zaista opasnost po

Za početak, ako te ta tema zaima, upiši Cijepljenje.info + Zimmerman.

Ajar@ Ja sam Hrvat a ne Rvat i žarulja je standardna hrvatska riječ dok sijalica nije i koristi se u Srbiji i BiH. Kad se piše za ozbiljni časopis poput Buga, tada se mora koristiti isključivo standardni knjizevni jezik.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice