Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj sfe

poruka: 10
|
čitano: 2.439
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj sfe".
8 godina
offline
Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj sfe

Svaka čast na znanstvenim i idejnim doprinosima, al za tu sferu, da si neka napredna civilizacija ne zna nać neki drugi izvor energije, nego da umjesto toga ide zatvarat cijelu zvijezdu .

To mi je oduvijek bila blesava ideja, kao i ona da se alieni mogu tražiti prema zračenju radiovalovima, kad u Zvjezdanim stazama komuniciraju podprostorom .

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj sfe

pa nivenov prsten, navodno, funkcionira (= halo 1, 2, 3 ...). osim toga rvacka se buni protiv zvijezde (osim na pivu) tak da ... dysone, džaba si krečio. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
Ajar kaže...

pa nivenov prsten, navodno, funkcionira (= halo 1, 2, 3 ...). osim toga rvacka se buni protiv zvijezde (osim na pivu) tak da ... dysone, džaba si krečio. 

 Hm, to neka varijanta ravne Zemlje?

6 godina
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
EricCartman kaže...
Ajar kaže...

pa nivenov prsten, navodno, funkcionira (= halo 1, 2, 3 ...). osim toga rvacka se buni protiv zvijezde (osim na pivu) tak da ... dysone, džaba si krečio. 

 Hm, to neka varijanta ravne Zemlje?

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
Sunce oslobađa energiju htjeli mi ili ne, pa zasto onda ne iskoristiti to.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
13 godina
neaktivan
offline
Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj sfe

Izgradnja tolike sfere potrošila bi sav metal iz sunčevog sustava.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
EricCartman kaže...

Svaka čast na znanstvenim i idejnim doprinosima, al za tu sferu, da si neka napredna civilizacija ne zna nać neki drugi izvor energije, nego da umjesto toga ide zatvarat cijelu zvijezdu .

To mi je oduvijek bila blesava ideja, kao i ona da se alieni mogu tražiti prema zračenju radiovalovima, kad u Zvjezdanim stazama komuniciraju podprostorom .

 Zasto ti je blesava i ako mozes, molim te prilozi neke validne znanstvene argumente

16 godina
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
EricCartman kaže...

Svaka čast na znanstvenim i idejnim doprinosima, al za tu sferu, da si neka napredna civilizacija ne zna nać neki drugi izvor energije, nego da umjesto toga ide zatvarat cijelu zvijezdu .

Sasvim dobra teza i vrlo moguća, a pogotovo kad pogledamo neke nedavne astronomske fenomene poput npr. ponašanje zvijezde Tabby AKA KIC 8462852 , Dyson je samo spomenuo jedan od načina ovladavanja energijom i imaš više varijacija te ideje, a ruski astrofizičar Karadashev je to dalje razradio sa svojom skalom. Dakle civilizacija koja bi napravila Dysonovu sferu bi bila tipa 2 na toj skali, a mi jadnici smo tek nedavno dopuzali iz pećina do malo preko 0,5. Doduše vjernici iz Crkve Presvetlog Zatoplenja duboko vjeruju da možemo kontrolirati klimu/vrijeme na Zemlji sa našim opskurnim emisijama CO². Oni su na razinama tipa -1

EricCartman kaže...

 kao i ona da se alieni mogu tražiti prema zračenju radiovalovima, kad u Zvjezdanim stazama komuniciraju podprostorom .

 Tu se slažem s tobom u potpunosti, jer to totalno zastarjela ideja koja nije dala rezultata.

 

 

PS

Naravno svi mudro prešućuju da je on bio protiv širenja pseudoznanosti/praznovjerja od strane Crkve Presvetlog Zatoplenja.

 

"In the modern world, science and society often interact in a perverse way. We live in a technological society, and technology causes political problems. The politicians and the public expect science to provide answers to the problems. Scientific experts are paid and encouraged to provide answers. The public does not have much use for a scientist who says, “Sorry, but we don’t know”. The public prefers to listen to scientists who give confident answers to questions and make confident predictions of what will happen as a result of human activities. So it happens that the experts who talk publicly about politically contentious questions tend to speak more clearly than they think. They make confident predictions about the future, and end up believing their own predictions. Their predictions become dogmas which they do not question. The public is led to believe that the fashionable scientific dogmas are true, and it may sometimes happen that they are wrong. That is why heretics who question the dogmas are needed."

(HERETICAL THOUGHTS ABOUT SCIENCE AND SOCIETY)

 

 

Počivao u miru.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
8 godina
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
BorgMater kaže...
EricCartman kaže...

Svaka čast na znanstvenim i idejnim doprinosima, al za tu sferu, da si neka napredna civilizacija ne zna nać neki drugi izvor energije, nego da umjesto toga ide zatvarat cijelu zvijezdu .

To mi je oduvijek bila blesava ideja, kao i ona da se alieni mogu tražiti prema zračenju radiovalovima, kad u Zvjezdanim stazama komuniciraju podprostorom .

 Zasto ti je blesava i ako mozes, molim te prilozi neke validne znanstvene argumente

 Ne mogu dokazivati ništa iz područja daleke budućnosti, barem su nuklearnu fuziju mogli savladati, ali mislim da ćemo saznati kako stvari stoje u našoj zvjezdanoj okolici još za naših života, sa novim teleskopima.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je Freeman Dyson, poznat po Dysonovoj
BorgMater kaže...
EricCartman kaže...

Svaka čast na znanstvenim i idejnim doprinosima, al za tu sferu, da si neka napredna civilizacija ne zna nać neki drugi izvor energije, nego da umjesto toga ide zatvarat cijelu zvijezdu .

To mi je oduvijek bila blesava ideja, kao i ona da se alieni mogu tražiti prema zračenju radiovalovima, kad u Zvjezdanim stazama komuniciraju podprostorom .

 Zasto ti je blesava i ako mozes, molim te prilozi neke validne znanstvene argumente

Idem ja probat. Evo recimo trenutno na zemlji imamo dovoljno energije za sve ljude i cijelu industriju. Glavno pitanje nam nije od kud energija vec kako njeno iskoristavanje utjece na klimu. Prema procjenama rasta populacije na zemlji ljudska rasa ce imat neki maksimum od oko 12 milijardi ljudi koji ce se dostici negdje oko 2100 godine. Afrika je zadnji kontinent s povecanim rastom i sto ce se africke zamlje razvijati tako ce padati prirast stanovnistva. Predpostavimo da cemo uspjeti svladati klimatske promjene na zemlji ce biti dovoljno hrane i energije za sve ljude... ikad.

 

Ako skocimo u blizu buducnost i pretpostavimo sve vecu automatizaciju jos cemo imati problem sa zaposljenjem ljudi, gdje onda univerzalni dohodak dolazi do izrazaja. Recimo da nam je to buducnost sto znaci da za 200 godina ljudi nista ne rade, sve rade roboti, mi samo iskoristavamo dane kako znamo, sve nam je vrijeme slobodno, novci nam ne trebaju, roboti sve rade, imamo socijalisticku robotsku utopiju.

 

Zasto toliko spominjem robote, evo po mome oni su glavni razlog vece potrebe energije. Neki turbo automatizirani sistemi koji trebaju vise energije ili cak neki svemirski brodovi koji rudare po suncevom sustavu no opet bi glavni razlog njihovog postojanja bilo ljudstvo. Cim se sve potrebe ljudstva zadovolje svaka dodatna jedinica nekog proizvoda je totalni gubitak energije i materijala. Osim naravno ako roboti ne postanu glavni stanovnici zemlje.

 

Kompleksnost izrade sfere oko cijelog sunca na udaljenosti zemlje je daleko visa nego bi bile koristi od dobitka energije. A to se sve samo povecava sto idemo dalje od sunca. Cak i ako bi koristili neke SF energetske panele koji bi se sami rasirili oko sunca opet sto sa svom energijom koju skupe?

 

Jedina buducnost gdje bi ta sva energija bila potrebna je gdje nas strojevi sve ubiju i pocinju raditi nove unaprijedene verzije sebe. Gdje roboti rade svemirske brodove, unistavaju cijele planete da bi dosli do materijala da izrade jos vise robota i svemirskih brodova i da se polagano sire svemirom kao rak koristeci zvijezdu/zvijezde okruzene panelima za iskoristavanje energije kao izvorom njihovog "zivota".

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice