Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

poruka: 112
|
čitano: 16.065
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran".
16 godina
neaktivan
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Ljudski um je programiran da prepoznaje obrasce, čak i tamo gdje ne postoje.

 

Jedan stari vic na tu temu:

Bobi: Rudi, danas sam skoro sreo tvog oca.

Rudi: Kako to?

Bobi: Pa tvoj otac je kolodvorski nosač 64 (rekao sam da je vic star), a sreo sam nosača 65.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
. Zašto? Zašto sam sebi zadavati okvire? Pa na zemlji postoje organizmi koji nikad sunca, zraka ni vode nisu vidjeli, žive u lavi. https://ir.library.oregonstate.edu/concern/articles/2b88qd896?locale=en

 Ma što ti pričaš? Što živi u lavi? Možda nakon što se lava ohladi.

I zašto nisu nikada vidjeli sunca i zraka? Nekako su došli tamo, a tamo je između bazalta i - leda. Nisu se stvorili u rastopljenom kamenu iz ničega.

Što si htio ovime reći?

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
wyks kaže...
danen kaže...

 Stoga ne bih bacao drvlje i kamenje na parapsihologe. Ako nekoga veseli da se bavi takvim istraživanjima neka se bavi. Možda iz njih na kraju ispadne i nešto korisno. Nikad se ne zna.

 Imam radikalnu ideju.

 

Zasto te iste ljude ne bi educirali da se bave - psihologijom!

 Zato jer će ovi možda slučajno otkriti stvari koje ne bi mogli da se stave u okvire trenutne znanosti, tamo gdje psiholozima ne bi palo na pamet pogledati. 

 Pa to je upravo što svi pokušavaju. Pogledati nešto što nitko drugi nije ili provjeriti nešto što netko drugi je. To se zove istraživenje, financira se, dijele se nobelove nagrade, gradi kartijeru itd. Ti misliš da je nekome zabranjeno istraživati neke stvari?

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
Mnogim ljudima je teško prihvatiti opće neznanje. Teško im je prihvatiti da znanost nije niti će ikad objasniti 0,0000...1% svega. Ne može objasniti tako banalne i svakodnevne stvari kao zašto je netko ljevak ili zašto nam je uopće jedna strana sposobnija. Jer ako znanost na nešto nema odgovor onda ga nema ni taj pojedinac. Osjeća se nekako napuštenim, van njegove komfort zone.

 Jel? Dvije sekunde googlanja

 

https://www.scientificamerican.com/article/what-causes-some-people-t/#:~:text=The%20genetic%20proposal%20to%20explain,that%20are%20associated%20with%20handedness.&text=Individuals%20with%20the%20C%20gene,chance%20of%20being%20left%2Dhanded.

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

 Ne, ali usmjerava.

Neto slično smo imali u vojsci, neću u detalje ali radi se o potrazi za određenom osobom. Pošalješ 10 obučenih ljudi i svi ga traže na istim mjestima. Najvjerojatnije će ga pronaći ali puno je tu preklapanja tj. gubljenja vremena koje je kritično. S njih 10 pošalji jednog koji nije obučen za te stvari i matematičke šanse da će ga on pronaći su mu puno veće nego bilo kojeg od ovih 10 obučenih pojedinačno.

 

 Ti si tu pretpostavio neke stvari bez temelja.

Matematičke šanse da će čovjek neobučen za potrage među 10 obučenih češće naći nekoga?

Daj mi molim te izračun ili neki link na to. Otkud ti takva ideja?

Svejedno govorimo li o policijskom poslu ili o gorskoj službi spašavanja, pretpostavljam?

Ok, recimo da uzmemo 11 ljudi od kkojih su 10 njih s 20-godišnjim iskustvom u gorskoj službi spašavanja i padobranca (figurativno) koji nikad nije sudjelovao niti informiran kako je običaj raditi potrage.

Imamo 100 potraga i svaki put sudjeluje novi padobranac da se ne bi slučajno naučio nečemu. Recimo da se nekim čudom padobranac neće nikad i sam izgubiti.

Damo svakom čovjeku jedan dan u svakoj potrazi. 

Sad mi odgovori tvrdiš li ti da od tih 100 (puta 11) potraga u prosjeku će neobučeni ljudi brže pronaći izgubljenog? I što je tu matematičko? Izračun tog prosjeka? 

 

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
wyks kaže...
Keso kaže...
Za golube je otkriveno kako se orjentiraju: u glavi imaju magnetsko osjetilni element, sličan kompasu, uvijek znaju smjer kamo ići (koriste još i položaj Sunca i vid terena kao dodatke). Ljudi također imaju sličan osjetilni element, ali je slabo razvijen i neupotrebljiv, osim kod manjeg broja ljudi samo na podsvesnoj razini (mjerene reakcije u mozgu). Tako da orjentacija goluba danas više nije nikakva misterija.

 Mi dajemo nivo cudesnosti/misterioznosti svijetu. To sto se mi cudimo osjetilu magnetnog polja, ne govori nista osim emotivnog suda.

 

Golub ne reagira na nase misterije.

 Zašto se onda čudimo psu koji osjeti smrt vlasnika?

 To se ti čudiš. Mi ostali još nismo uvjereni da je pas išta osjetio.

15 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Imam ja jedno paranormalno iskustvo.

 

Dakle, dolazi na selo jedan "profesor" iz Zagreba. Ne znam kakav je profesor, možda je titulom i doktor, ne znam čega, davno je to bilo.

I sad on staje putem i uz potok trga granu vrbe.

Dolazi na na polje na brijegu i hoda kao po nekoj rešetci uzduž i poprijeko i traži vodu rašljama od vrbe (oblik ipsilona). Postavi ciglu gdje misli da treba bušiti bunar.

Ja ga pitam (stvarno je istina, bio sam ja osobno tamo, nije vic) bih li ja mogao probati. Kaže eto hodaj prema cigli iz nekog smjera.

I kao da malčice vuče vrh štapa prema dolje kad prijeđem preko cigle. Hm ne znam. Nisam ni sam siguran jer je teško držati vodoravno rašlje. Dlanovi su prema gore i držim skroz na kraju dva kraka ipsilona dok je trup ipsilona (od vrbe) možda 70-80cm od mene. Ako malo popustim ide vrh prema dolje ionako bilo gdje. Prilazi mi profesor, staje iza mene i svojim rukama prima mene za podlaktice. I probamo metar nazad i metar naprijed k cigli i stvarno kao da povuče vrh drveta prema dolje osjetno jače. U njegovim rukama i jedan kraj rašlji puca kao od zavrtanja.

Onda traži srebrni ili zlatni prsten i komad papira i olovku. Nacrta krug, i po obodu napiše brojeve 2, 4, 6, 8... usmjeri nulu prema sjeveru. Stavi prsten na uzicu ili lančić, ne sjećam se i zavrti. I sad on tvrdi da se prsten iz kružnog kretanja prebacio u naprijed nazad, pazi sad, prema jednoj strani. Od sredine do jedne strane, gdje piše 22 i to znači da je voda na 22 metra.

 

Danima sam razmišljao tome... i kasnije puno puta. Stvar je u tome da nisam siguran da je bunar ikada iskopan. Ali što ako je voda bila na 15 metara? Reći će kopaj dublje, dublje je jača žila koju sam ja osjetio. Što ako je 25 metara? Pa dovoljno je blizu 22 da se ne dovodi u pitanje. Što ako se ne nađe voda ni na 30? Pa možda je bila kratkotrajna žila nakon obilnih kiša ili je dosta slabija ili prsten nije bio pravo srebro.... Ali gdje god da kopaš 50 metara, dosta je velika šansa da ćeš naići na vodu. Samo je pitanje koliko vode, je li pogodno za bunar i zadovoljava potrebe.

A rašlje je mogao sam potrgati u ruci. Mogle su vući prema dolje jer se umoriš čvrsto držati na taj neobičan način.

 

Tada sam bio strašno uzbuđen, sada bih volio da mogu istražiti koliko je često taj tip u pravu. Ali tko ima novaca za iskopati stotinjak bunara za takvo istraživanje?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p

edit: ma koliko se on trudio, crkve/hramovi/džamije ... su još uvijek svuda oko nas (da, njima je milijun usd škrabica za gablec).  

 

Crkve/hramovi/džamije imaju svoje mjesto u ljudskoj kulturi i civilizaciji.

 

Samo to nije ono mjesto koje im je dodijeljeno u našem društvu i politici.

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

Ponavljam da je jedino objašnjenje koje ne uključuje nekakvu telepatsku vezu psa s vlasnikom to da ga je netko otključao, za njim zaključao i onda ga doveo na mjesto nesreće i sve to u roku od pola sata. Ko bi u takvoj situaciji uradio takvo nešto i onda se pobrinuo da nitko ne sazna? Kako policija nije vidjela ko ga je doveo nego su rekli da je došao sam? Za ovaj slučaj zna svak ko živi u okolici a ja sam mu svjedočio.

 "Jedino objašnjenje" je nešto što ne bi trebao nitko nikada govoriti. Svatko može nabrojati stvari koje zna, ali nitko ne može nabrojati stvari koje ne zna. Ne možeš ti znati je li nešto jedino objašnjenje. Ti možeš reći samo da je to jedino objašnjenje kojeg si se ti dosjetio ili je netko tebi predložio. Jedino za koje ti znaš.

Ali nisi pošten kad to kažeš jer ja sam ti ponudio objašnjenje koje si izignorirao. Zašto si siguran da pas nije bio sa vlasnikom u autu? Kako to možeš znati? 

Ja sam promašio bit? Zašto si siguran da je preskočio ogradu? Jesi li siguran da nije mogao skočiti s nečeg povišenog preko ograde. Je si li obišao svaki centimetar prostora tada i provjerio da nije mogao provući se kroz neku rupu, oštećenje, ispod ograde? 

Možda je netko ostavio slučajno vrata. Čime su bila zaključana vrata? Kako znaš da su bila zaključana? Pa psi se nauče otvarati vrata. Znači tvrdiš da si donio psa natrag i da si morao otključati ključem vrata. Siguran si da ti ili netko drugi od stresa niste previdjeli ništa? Pa dokazano je da ljudi nisu u stanju odigrati pokvarenog telefona u 10 koraka dok su sabrani, a kamoli dok saznaju da im je prijatelj ili član obitelji poginuo.

Možda je netko zaključao vrata i zaboravio kad je saznao za nesreću i nitko nije tebe obavijestio. I tebi je jedino logično da je telepatska veza? Stvarno???

I svi u okolici znaju? A svi su svjedočili ili si im ti pričao?

Priča - puna - rupa.

10 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p

Bobi: Pa tvoj otac je kolodvorski nosač 64 (rekao sam da je vic star), a sreo sam nosača 65.

 

Mislim da imam paranormalne sposobnosti. Tvoj post potaknuo mi viziju starog frenda iz djetinjstva, komodora 64, nostalgiju za veličanstvenim VIC čipom i grozničavo traženje njegovog nasljednika, komodora 65 na Ebayu.

 

Piece of trivia: Zadnja cijena C65 na Ebayu: 20.550 EUR.

 

Šteta što je i moj otac kolodvorski nosač.

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
Ne, pas nije bio u autu. U autu je bio prijatelj i još četvero ljudi koji u nesreći nisu teže stradali. Bili su u subotnjem izlasku. Da su sa sobom vodili psa to bi tek bila misterija.
Kako sam siguran da je ograda bila zaključana? Zato jer je pojavljivanje psa na mjestu nesreće bilo toliko čudno da sam to svjesno išao provjeriti. Kasnije sam pitao njegovog brata i sestru jesu li oni pustili psa (a zašto bi pustili psa u 2 ujutro) i oni kažu da nisu. Ali obraćate pažnju na manje bitne stvari. Da je psa netko i pustio pa kasnije lagao o tome, postavlja se pitanje zašto bi to baš tada napravio, a ako to nekako svalimo na slučajnost ostaje glavno pitanje, kako je pas znao gdje treba ići?
Neću više o ovome.

 Zašto ne, tek je postalo zanimljivo.

Tamo sam ti odgovorio da si ignorirao moj prijedlog, ali nisam vidio ovaj post. Oprosti.

Možda je pas prouzročio nesreću. Možda je vlasnik prepoznao svog psa na cesti i pokušao ga izbjeći. To bi objasnilo kako je pas bio tamo prvi i kako bi netko šutio o tome da nije zatvorio psa.

Čini mi se logičnije od telepatije.

15 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

nema paranormalnog. postoje, doduše, paravojske, ali to je drugo. postoji samo (još) neobjašnjeno/neraskrinkano/nespoznato/nesvakidašnje. možda paraabnormalno 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Postoje samo stvari koje postoje i stvari koje ne postoje. A stvari koje ne postoje ne postoje.

 

Kak to zvuči?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p

Kao naslov knijge

 

http://www.voja.rs/dpdl.htm

 

14 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Mandor kaže...

Imam ja jedno paranormalno iskustvo.

 

Dakle, dolazi na selo jedan "profesor" iz Zagreba. Ne znam kakav je profesor, možda je titulom i doktor, ne znam čega, davno je to bilo.

I sad on staje putem i uz potok trga granu vrbe.

Dolazi na na polje na brijegu i hoda kao po nekoj rešetci uzduž i poprijeko i traži vodu rašljama od vrbe (oblik ipsilona). Postavi ciglu gdje misli da treba bušiti bunar.

Ja ga pitam (stvarno je istina, bio sam ja osobno tamo, nije vic) bih li ja mogao probati. Kaže eto hodaj prema cigli iz nekog smjera.

I kao da malčice vuče vrh štapa prema dolje kad prijeđem preko cigle. Hm ne znam. Nisam ni sam siguran jer je teško držati vodoravno rašlje. Dlanovi su prema gore i držim skroz na kraju dva kraka ipsilona dok je trup ipsilona (od vrbe) možda 70-80cm od mene. Ako malo popustim ide vrh prema dolje ionako bilo gdje. Prilazi mi profesor, staje iza mene i svojim rukama prima mene za podlaktice. I probamo metar nazad i metar naprijed k cigli i stvarno kao da povuče vrh drveta prema dolje osjetno jače. U njegovim rukama i jedan kraj rašlji puca kao od zavrtanja.

Onda traži srebrni ili zlatni prsten i komad papira i olovku. Nacrta krug, i po obodu napiše brojeve 2, 4, 6, 8... usmjeri nulu prema sjeveru. Stavi prsten na uzicu ili lančić, ne sjećam se i zavrti. I sad on tvrdi da se prsten iz kružnog kretanja prebacio u naprijed nazad, pazi sad, prema jednoj strani. Od sredine do jedne strane, gdje piše 22 i to znači da je voda na 22 metra.

 

Danima sam razmišljao tome... i kasnije puno puta. Stvar je u tome da nisam siguran da je bunar ikada iskopan. Ali što ako je voda bila na 15 metara? Reći će kopaj dublje, dublje je jača žila koju sam ja osjetio. Što ako je 25 metara? Pa dovoljno je blizu 22 da se ne dovodi u pitanje. Što ako se ne nađe voda ni na 30? Pa možda je bila kratkotrajna žila nakon obilnih kiša ili je dosta slabija ili prsten nije bio pravo srebro.... Ali gdje god da kopaš 50 metara, dosta je velika šansa da ćeš naići na vodu. Samo je pitanje koliko vode, je li pogodno za bunar i zadovoljava potrebe.

A rašlje je mogao sam potrgati u ruci. Mogle su vući prema dolje jer se umoriš čvrsto držati na taj neobičan način.

 

Tada sam bio strašno uzbuđen, sada bih volio da mogu istražiti koliko je često taj tip u pravu. Ali tko ima novaca za iskopati stotinjak bunara za takvo istraživanje?

 i ? 

 

moja sestra solidno pronalazi vodu s 2 L oblika žice, i meni se preklapaju, ali je ona "osjetljivija"... uglavnom tri zdenca su iskopana po njenim (ja potvrdio) traženjima, hvala na pitanju, vode ima...

 

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

Ju je je? Je ju je!
3 godine
protjeran
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Stric_Jura kaže...
 i ? 

 

moja sestra solidno pronalazi vodu s 2 L oblika žice, i meni se preklapaju, ali je ona "osjetljivija"... uglavnom tri zdenca su iskopana po njenim (ja potvrdio) traženjima, hvala na pitanju, vode ima...

 

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

tvoja sestra kao i ti ćete naći u našim krajevima vodu gdje god da zabijete kramp, pitanje koliko duboko ćete kopati, protočnu vodu u obliku ponornice niste našli sigurno a i da jeste magnetsko polje je toliko nikakvo da ga apsolutno nitko ne može osjetiti, štoviše gotovo sve okolo nas uključujući i nas ima neko mizerno magnetsko polje koje je za takav uređaj apsolutno nevidljivo... takvo što napisati na temi o Randijevoj smrti? čovjek nije ni umro a već se mora okretati u grobu

 

btw. probaj te rašlje držati na jednom mjestu i zakreći se u kukovima, one su iznimno osjetljive na način da ih držiš u nestabilnoj ravnoteži, iole mali pomak napravit će da se zakrenu, moguće čak i otkucaj srca, random trzaj ruke ili čak mali pritisak kojeg podsvjesno radiš kada vidiš lokaciju koja bi mogla biti podobna za kopanje bunara... zakrećući se tako sigurno ćeš i njih zakrenuti u random vremenskim intervalima

 

btw.2 rašljarstvo je debunkirano valjda mali milion puta a i sam Randi se bavio njime

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2020 22:21 (nemrem_stara_mi_sere).
8 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Stric_Jura kaže...
 i ? 

 

moja sestra solidno pronalazi vodu s 2 L oblika žice, i meni se preklapaju, ali je ona "osjetljivija"... uglavnom tri zdenca su iskopana po njenim (ja potvrdio) traženjima, hvala na pitanju, vode ima...

 

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

tvoja sestra kao i ti ćete naći u našim krajevima vodu gdje god da zabijete kramp, pitanje koliko duboko ćete kopati, protočnu vodu u obliku ponornice niste našli sigurno a i da jeste magnetsko polje je toliko nikakvo da ga apsolutno nitko ne može osjetiti, štoviše gotovo sve okolo nas uključujući i nas ima neko mizerno magnetsko polje koje je za takav uređaj apsolutno nevidljivo, takvo što napisati na temi o Randiu? čovjek nije ni umro a već se mora okretati u grobu

 

 Kod mene u selu skoro svaka kuca ima vodu na taj nacin i to bas kak velis gdje god se zabije tu ima vode. Cim dublje ides to bolje. Da zbilja postoji ta neka tanka "žila" vode zbog koje bi ti trebal rašljar onda valjda vecina kuca nebi imala vodu...

Evo svaka od ovih kuca ima vodu iz zemlje (danas ih je dosta preslo na vodovod, al nebitno)

Kod mene doma je bunar i jos na drugom mjestu cijev zabijena

 

Nekak mi se cini da ti ne treba neki "skill" da tu nađes vodu

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2020 22:12 (Santana).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Stric_Jura kaže...

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

 Magnetsko polje je odavno mjerljivo, pa bi već imali desetke naprava koje detektiraju podzemne vode preciznije od rašlji.

 

Znao sam viskara, koji je 'pronalazio' 'štetne podzemne vode', ali ne na licu mjesta, nego pomoću tlocrta stana. Tip se bavio i 'dijagnostikom' i 'liječenjem' raznih bolesti (reiki). Umro je od raka kojeg si nije dijagnosticirao.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Jameson kaže...

Kao naslov knijge

 

http://www.voja.rs/dpdl.htm

 

 

Right on, commander!

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Stric_Jura kaže...
 i ? 

 

moja sestra solidno pronalazi vodu s 2 L oblika žice, i meni se preklapaju, ali je ona "osjetljivija"... uglavnom tri zdenca su iskopana po njenim (ja potvrdio) traženjima, hvala na pitanju, vode ima...

 

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

tvoja sestra kao i ti ćete naći u našim krajevima vodu gdje god da zabijete kramp, pitanje koliko duboko ćete kopati, protočnu vodu u obliku ponornice niste našli sigurno a i da jeste magnetsko polje je toliko nikakvo da ga apsolutno nitko ne može osjetiti, štoviše gotovo sve okolo nas uključujući i nas ima neko mizerno magnetsko polje koje je za takav uređaj apsolutno nevidljivo... takvo što napisati na temi o Randijevoj smrti? čovjek nije ni umro a već se mora okretati u grobu

 

btw. probaj te rašlje držati na jednom mjestu i zakreći se u kukovima, one su iznimno osjetljive na način da ih držiš u nestabilnoj ravnoteži, iole mali pomak napravit će da se zakrenu, moguće čak i otkucaj srca, random trzaj ruke ili čak mali pritisak kojeg podsvjesno radiš kada vidiš lokaciju koja bi mogla biti podobna za kopanje bunara... zakrećući se tako sigurno ćeš i njih zakrenuti u random vremenskim intervalima

 

btw.2 rašljarstvo je debunkirano valjda mali milion puta a i sam Randi se bavio njime

 Našao je Jura maj es. Randi je radio test sa cijevima kroz koje ide voda. Ima na jubitou. 

Ljudi se uspiju u svašta uvjeriti.

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Stric_Jura kaže...
Mandor kaže...

Imam ja jedno paranormalno iskustvo.

 

Dakle, dolazi na selo jedan "profesor" iz Zagreba. Ne znam kakav je profesor, možda je titulom i doktor, ne znam čega, davno je to bilo.

I sad on staje putem i uz potok trga granu vrbe.

Dolazi na na polje na brijegu i hoda kao po nekoj rešetci uzduž i poprijeko i traži vodu rašljama od vrbe (oblik ipsilona). Postavi ciglu gdje misli da treba bušiti bunar.

Ja ga pitam (stvarno je istina, bio sam ja osobno tamo, nije vic) bih li ja mogao probati. Kaže eto hodaj prema cigli iz nekog smjera.

I kao da malčice vuče vrh štapa prema dolje kad prijeđem preko cigle. Hm ne znam. Nisam ni sam siguran jer je teško držati vodoravno rašlje. Dlanovi su prema gore i držim skroz na kraju dva kraka ipsilona dok je trup ipsilona (od vrbe) možda 70-80cm od mene. Ako malo popustim ide vrh prema dolje ionako bilo gdje. Prilazi mi profesor, staje iza mene i svojim rukama prima mene za podlaktice. I probamo metar nazad i metar naprijed k cigli i stvarno kao da povuče vrh drveta prema dolje osjetno jače. U njegovim rukama i jedan kraj rašlji puca kao od zavrtanja.

Onda traži srebrni ili zlatni prsten i komad papira i olovku. Nacrta krug, i po obodu napiše brojeve 2, 4, 6, 8... usmjeri nulu prema sjeveru. Stavi prsten na uzicu ili lančić, ne sjećam se i zavrti. I sad on tvrdi da se prsten iz kružnog kretanja prebacio u naprijed nazad, pazi sad, prema jednoj strani. Od sredine do jedne strane, gdje piše 22 i to znači da je voda na 22 metra.

 

Danima sam razmišljao tome... i kasnije puno puta. Stvar je u tome da nisam siguran da je bunar ikada iskopan. Ali što ako je voda bila na 15 metara? Reći će kopaj dublje, dublje je jača žila koju sam ja osjetio. Što ako je 25 metara? Pa dovoljno je blizu 22 da se ne dovodi u pitanje. Što ako se ne nađe voda ni na 30? Pa možda je bila kratkotrajna žila nakon obilnih kiša ili je dosta slabija ili prsten nije bio pravo srebro.... Ali gdje god da kopaš 50 metara, dosta je velika šansa da ćeš naići na vodu. Samo je pitanje koliko vode, je li pogodno za bunar i zadovoljava potrebe.

A rašlje je mogao sam potrgati u ruci. Mogle su vući prema dolje jer se umoriš čvrsto držati na taj neobičan način.

 

Tada sam bio strašno uzbuđen, sada bih volio da mogu istražiti koliko je često taj tip u pravu. Ali tko ima novaca za iskopati stotinjak bunara za takvo istraživanje?

 i ? 

 

moja sestra solidno pronalazi vodu s 2 L oblika žice, i meni se preklapaju, ali je ona "osjetljivija"... uglavnom tri zdenca su iskopana po njenim (ja potvrdio) traženjima, hvala na pitanju, vode ima...

 

to nije paranormalno, jedan od najjačih prirodnih fenomena - munje - izaziva trenje  molekula vode u oblacima - zašto protok vode kroz tlo ne bi kreirao magnetska polja ?

 Imam ja negdje knjigu od Jurdane. Zanimljivo štivo, preporučam. Ali ipak mu ne vjerujem.

8 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Zanimljivo je da "vilinske rašlje" spominje i Georgius Agricola u prvoj knjizi o rudarstvu, De re metallica (1556.). Te su rašlje služile rudarima ne za traženje vode nego za traženje rudnih žila. Vrlo je skeptičan prema toj metodi. Nakon što razmatra sva mu poznata tumačenja kako rade vilinske rašlje na kraju zaključuje: "Stoga se rudar, zato jer smatramo da on treba biti dobar i ozbiljan čovjek, neće služiti rašljama jer će kao razborit poznavatelj prirodnih znakova razumjeti da mu rašlje ni za što ne služe jer, kao što rekoh, postoje prirodni znakovi rudnih žila koje može uočiti bez takvih rašlja." 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice