Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

poruka: 38
|
čitano: 10.401
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij".
5 godina
protjeran
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Isto je činila i knjiga u neko drugo vrijeme 

Pis on ju, tu :P
Moj PC  
4 10 hvala 0
16 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Tehnologija ide naprijed, no ljudska inteligencija bas ne prati taj trend..

Truth in engineering.
 
12 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Cudno, kao klinac sam engleski i njemacki naucio bas uz TV,

a i bilo koji knjizevni strani jezik mozes fonetski nauciti puno brze,

nego na bilo kojem predavanju.

 

Primjerice, slusam spanjolska predavanja sa titlovima, i sve manje citam

titlove jer pocinjem hvatati fonetsko znacenje jezika, makar ne znam ni kako se pise ni cita spanjolski.

 

Tako da je sve individualno. Kolega s posla nema sanse da uci jezike fonetski - on uzme knjigu

s gramatikom i nauci osnovne pojmove i gramatiku tog stranog jezika, te ga tako pohvata brze,

dok meni je puno lakse fonetski nauciti jezik, i onda naknadno dodati gramatiku.

Moj PC  
7 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Moja starija curka ima 2 i pol godine, crtići su neizostavan dio života naravno.

E sad, biramo koje crtiće gledati, uglavnom ne duže od sat i pol dnevno, najčešće popodne oko 18:00. Mobiteli, tableti i slično ne dolazi o obzir.

 

Prije 3 mjeseca me tražila "pisati" na računalu, i kako je inače opsjednuta sa slovima i knjigama te sva slova zna prepoznati i pročitati, mala natipka "Mama, tata, baka" i sl. bez problema.

 

Prekjučer je dobila joystick na Need for speed, jer je tražila pošto je vidjela tatu da mlati po tome, iz prve je svladala gas i volan, kočnica je problem jer s malim rukicama nemože obuhvatit sve gumbe.

Dao sam joj iz moje znatiželje da vidim koliko će se brzo snaći, i zadivila me dječja sposobnost instant učenja.

 

Nažalost, primijetio sam da dok gleda crtiće duže od sat vremena, i to popodne/navečer, drugo jutro je ko munjena, tantrumi da sam i ja cijeli dan živčan.

Tako da sad i to izbacujemo tih sat i pol dnevno, pa ćemo vidjet hoće li imati jednake ispade po intenzitetu i duljini trajanja (zna po pol sata dreljati ak nije po njenom).

 

Krenula je sa majkom na treninge karatea (mama trenira kikače 3-6 godina, vrtićka grupa, pa se mala uklopi sa svojih 2 i pol godine), i sad je to mrak. Kad je pitaš hoćeš na trening ili crtiće, bira trening.

 

Ugl., primijetio sam da NIKAD ne traži crtiće i tv, čak kad su ponuđeni nasuprot aktivnosti sa roditeljem uvijek bira aktivnost (igra, šetnja, čitanje).

 

Moj zaključak je da roditelji guraju djeci ekrane, da kupe malo mira, ili čisto ih briga za malce, jer imaju druge "obaveze" ... kasnije će učitelji biti krivi jer dijete mora defektologu, psihologu i sl., a roditelji su izbjegavali odgajati vlastito dijete, prepuštaju to internetu i crtićima. Tako da nisu ekrani problem, roditelji su problem jer imaju alternativu za bavljenje djetetom.

 

EDIT: naravno da jezik ide teže, jer sve se vrti pred njima bez ikakve komunikacije/interakcije, nečega što bi prevelo/interpretiralo, ipak pričamo o vrtićkoj dobi. Veća djeca su sposobna sama učiti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 8:42 (Jarvan).
Moj PC  
36 0 hvala 4
14 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Prethodni post mi je bilo jako drago pročitati, osobito dio da dijete radije bira druženje s roditeljem u odnosu na ekrane.

Slažem se s tvrdnjom da su ekrani često roditeljima sredstvo za dobivanje mira u domu. Međutim, ono što pokušavam primijeniti jest da su mi to tek pomoćna, a ne glavna sredstva i da to primjenjujem tek sporadično 'kad vrag odnese šalu'. To su oni trenutci 'daj mi da se saberem jer počinjem činiti gluposti'.

Kao roditelj muškića i curice mogu reći da postoje dobri, edukativni, poticajni crtići, ali da postoje i oni koji izazivaju agresiju, nude loše uzore i daju pogrešnu sliku svijeta. Jako se trudim da takve sadržaje ne gledaju. Osobito bih pohvalio Pepu Prase i Vlak Tomicu, a nedavno je na HRT-u bio crtić Pustolovine Prudence Petitpas koji su jako dobro prihvatili (bakica, njezina mačka i djeca su detektivi). Šteta što nema puno epizoda. Ako netko ima snimljeno s hrv. sinkr., molio bih da mi se javi, bio bih jako zahvalan.

Sve u svemu, kad djeca poslije razgovaraju o pogledanome i kad vidim da su znatiželjnija, da su nešto novo korisno naučilq, da crtić ima PORUKU, onda je tih SAT vremena dobro potrošeno vrijeme.
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Ajd napokon da netko službeno to kaže i potvrdi znanstvenom studijom, tko god ima mali djecu je mogao to i sam zaključiti.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Ja sam tom problemu prisao sa druge strane.

 

Nikada nisam ogranicavao upotrebu racunala ili tableta djeci, tako da moji klinci vec od malih nogu negdje oko 5.-6. godine (sad su 11 i 13 godina) jednostavno su prestali biti zeljni ekrana i radije su se igrali jedno sa drugim u vrtu ili sobi.

Kcer (13 godina) sada kompjuter upotrebljava samo za skolu i mozda sve skupa u tjednu se sat ili dva igra, dok mali ipak malo vise igra (nekakvih 10tak sati tjedno, doduse zadnjih par dana se to malo povecalo otkako skupa igramo Elitu).

 

Uglavnom, shvacam da je moj slucaj malo drugaciji jer imam dvoje djece sa malom razlikom u godinama pa s toga je ovaj nacin bio uspjesan, dok ljudima sa jednim djetetom, pogotovo u ovako kisnim danima je puno teze odvojiti ga/ju od ekrana (objektivno gledano, djetetu zatvorenom u kuci je dosadno)

 

Sto se tice jezika, odgovorno tvrdim da mi oboje djece pricaju bolji engleski od mene iskljucivo radi ekrana. Oboje imaju betoniranu 5icu iz engleskog, a nisam ih nikada vidio da otvore knjigu iz engleskog doma.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
4 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Gajotres kaže...

Ajd napokon da netko službeno to kaže i potvrdi znanstvenom studijom, tko god ima mali djecu je mogao to i sam zaključiti.

 još više onaj tko je radio u prosvjeti s djecom iz takvih familija. panj do panja (roditelji kao uzrok, djeca posljedično). 

 

nego, doc, aj ti to objasni milenijalcima, i naraštajima x i z, koji će se tek (neki već i jesu) razmnožavati. nama (rrrrrrzzzz, frfrfrfrf) starim konjima je to jasno: kad mi je kći bila mala, postojala je samo televizija (nikakva računala, mobiteletine i ina dodatna sranjapranja sa zaslonima) a i to se doziralo i nikad mladunče pred tim samo ostavljalo (pa da mi stalno bez nadzora sluša/gleda izdrkavanja krivoustog ljigavca i njegove svite; da ne bi). predmnijevam kako je to borba s vjetrenjačama a i možda je tako bolje. što apokalipsa prije dođe, prije će dobiti priliku za nov početak. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
syncmaster245b kaže...

Ja sam tom problemu prisao sa druge strane.

 

Nikada nisam ogranicavao upotrebu racunala ili tableta djeci, tako da moji klinci vec od malih nogu negdje oko 5.-6. godine (sad su 11 i 13 godina) jednostavno su prestali biti zeljni ekrana i radije su se igrali jedno sa drugim u vrtu ili sobi.

Kcer (13 godina) sada kompjuter upotrebljava samo za skolu i mozda sve skupa u tjednu se sat ili dva igra, dok mali ipak malo vise igra (nekakvih 10tak sati tjedno, doduse zadnjih par dana se to malo povecalo otkako skupa igramo Elitu).

 

Uglavnom, shvacam da je moj slucaj malo drugaciji jer imam dvoje djece sa malom razlikom u godinama pa s toga je ovaj nacin bio uspjesan, dok ljudima sa jednim djetetom, pogotovo u ovako kisnim danima je puno teze odvojiti ga/ju od ekrana (objektivno gledano, djetetu zatvorenom u kuci je dosadno)

 

Sto se tice jezika, odgovorno tvrdim da mi oboje djece pricaju bolji engleski od mene iskljucivo radi ekrana. Oboje imaju betoniranu 5icu iz engleskog, a nisam ih nikada vidio da otvore knjigu iz engleskog doma.

 To je također moj osobni slučaj, roditelji mi nikada nisu zabranjivali ekrane i sada pričam i čitam engleski kao materinji...

 

Dok sa druge strane u široj obitelji imam slučaj gdje su roditelji zabranjivali djeci sve moguće ekrane (TV, računalo, itd...) od malena i sada kada ih i puste na TV ta djeca (7-8god) kao da su hipnotizirana dokle god je upaljen ekran. Znači ne odazivaju se na ime, doslovno ih trebaš protresti da se trznu iz tog nekog "transa".

Tako da smatram da ni druga krajnost nije dobra jer djeca kasnije ne znaju granicu za prestati.

Swedish latin super funk.
8 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij
Nije problem u upotrebi računala, tableta, mobitela, televizije i sl., no problem je kada ti moderni mediji postaju jedini izvori znanja. Ne može se jezik naučiti bez čitanja knjiga, uključivo i materinski, hrvatski jezik. To što se netko familijarizira s španjojskim jezkom gledajući televiziju (ijo, ija, io te amo, io te odio i sl.) ne znači da zna španjolski, tj. da će nakon toga moći na španjolskom čitati i govoriti. Obrat vrijedi: onaj tko ima dobro znanje jezika stečeno čitanjem knjiga, lako će savladati govorni jezik. Dakle, da zakučučimo: moderni mediji nam daju širinu, ali ne vode u dubinu, informiraju nas - ali nas ne educiraju.
 
12 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
sirka666 kaže...

 

Dok sa druge strane u široj obitelji imam slučaj gdje su roditelji zabranjivali djeci sve moguće ekrane (TV, računalo, itd...) od malena i sada kada ih i puste na TV ta djeca (7-8god) kao da su hipnotizirana dokle god je upaljen ekran. Znači ne odazivaju se na ime, doslovno ih trebaš protresti da se trznu iz tog nekog "transa".

Tako da smatram da ni druga krajnost nije dobra jer djeca kasnije ne znaju granicu za prestati.

 Igzekli.

Sjecam se kad smo prije par godina otisli kod nekih frendova na veceru i poveli klince (frend ima malog isto godiste kao i moj). Uglavnom, mali se nije htio odvojiti od kompjutera jer zeli iskoristiti svojih sat vremena koje ima na dan, a kuzio je da nakon sto mi odemo ce morati na spavanje. Toliki plac i gotovo histeriju nisam nikad cuo, dok na kraju nisam zamolio frenda da ga pusti i da nema veze (frend se osjecao prilicno neugodno, a bogami i svi mi dok je rasprava trajala). Na kraju se moji klinci opet igrali sami sa njegovim igrackama, a on ko' hipnotiziran u ekran.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
15 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Ni meni roditelji nisu zabranjivali ekran a ispao sam super evo programer sam cak. Doduše imali smo samo dva ili tri programa. Mislim da je drugi radio skraceno.

Cak se sjecam jako dobro bio sam prisiljen sjediti pokraj televizora kada je dnevnik posto kada bih sjeo kraj desne strane TV samo  je tad bila cista o bistra slika. I shit you not. Medicinski fenomen sam.

Prvo mama me šlaufom hladnom vodo vani bi poprala od pjeska i blata naravno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 11:37 (Gajotres).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Gajotres kaže...

Ni meni roditelji nisu zabranjivali ekran a ispao sam super evo programer sam cak. Doduše imali smo samo dva ili tri programa. Mislim da je drugi radio skraceno.

Cak se sjecam jako dobro bio sam prisiljen sjediti pokraj televizora kada je dnevnik posto kada bih sjeo kraj desne strane TV samo  je tad bila cista o bistra slika. I shit you not. Medicinski fenomen sam.

Prvo mama me šlaufom hladnom vodo vani bi poprala od pjeska i blata naravno.

 Ahhh, dobri stari dani kada sam ja bio daljinski

 

Srecom, bila su samo dva programa pa nije trebalo kampirati kraj TV-a.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
16 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Gajotres kaže...

Ni meni roditelji nisu zabranjivali ekran a ispao sam super evo programer sam cak. Doduše imali smo samo dva ili tri programa. Mislim da je drugi radio skraceno.

Cak se sjecam jako dobro bio sam prisiljen sjediti pokraj televizora kada je dnevnik posto kada bih sjeo kraj desne strane TV samo  je tad bila cista o bistra slika. I shit you not. Medicinski fenomen sam.

Prvo mama me šlaufom hladnom vodo vani bi poprala od pjeska i blata naravno.

 

Ma daj, imali smo crtani od 5 minuta u 19:15 (nedjeljom "dugometrazni" od cak 20 min.) i par djecijih emisija ujutro (od kojih su mnoge bile obrazovne). Ne mozes to porediti s ovim danas.

Btw, to sto si programer, ne znaci da imas razvijene jezicke centre u mozgu. Programski jezici se ne broje. 

15 godina
online
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Antiseptik kaže...

Isto je činila i knjiga u neko drugo vrijeme 

 čitanje knjiga (bez slika) nikad nikome ne samo da nije naštetilo, već naprotiv: potiče razvoj ganglija (upravo ono što aktualna vlast ne želi). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Čitatelj kaže...

Cudno, kao klinac sam engleski i njemacki naucio bas uz TV,

a i bilo koji knjizevni strani jezik mozes fonetski nauciti puno brze,

nego na bilo kojem predavanju.

 

Primjerice, slusam spanjolska predavanja sa titlovima, i sve manje citam

titlove jer pocinjem hvatati fonetsko znacenje jezika, makar ne znam ni kako se pise ni cita spanjolski.

 

Tako da je sve individualno. Kolega s posla nema sanse da uci jezike fonetski - on uzme knjigu

s gramatikom i nauci osnovne pojmove i gramatiku tog stranog jezika, te ga tako pohvata brze,

dok meni je puno lakse fonetski nauciti jezik, i onda naknadno dodati gramatiku.

 - studija, predškolska djeca.. tj tu se podrazumijeva djeca koja još ne znaju slova-ČITATI, sinkronizirani sadržaji (crtići).. i mi smo jedna od rijetkih zemalja koja titla filmove dok veće sinkroniziraju (svi sinkroniziraju za djecu).

- zato je besmisleno govoriti u učenju stranih jezika, tj studija tad nema nikakve relevantnosti za hr, jer nismo npr UK-USA-FRA-ESP-GER-ITA.. nego smo samo 4miliona vs 7 milijardi, ni statiskička greška, pa tako ni studija nema nekek relevantnosti.

-ostatak rasprave je otišao u smjeru čitanja, knjiga itd.. no to s predškolskom djecom nema veze, kao što ni 'paničarenje' o količini vremena pred ekranom (ne samo tv, pc-mob..) nije nešto 'mjerljivo'. Djete neće biti pametnije ako ne gleda ''ekran'', tj pošto je ''mali ekran'' (sinonim za TV ili prozor u svijet..) ipak, prozor u svijet, .. tad će samo po tom kriteriju osoba koja gleda TV-ekran, imati više informacija nego osoba koja ne gleda itd.. Sve se može (zlo)upotrijebiti, dobro/loše. U svemu se može i pretjerati ili imati mjere, pa i protuotrov je otrov.. čitati? -izgleda da većina ne čita, bar ne s razumijievanjem, kao što su i same studije naobbičinije hisptersko smeće koje se mora publiširati, nešto se mora raditi-pisati.. no što to ima s nama ili što su činjenice, opet, vjerojatnije da će osoba koja gleda 'prozor u svijet' to razlučiti vs one osobe koja taj prozor nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
knight kaže...
Gajotres kaže...

Ni meni roditelji nisu zabranjivali ekran a ispao sam super evo programer sam cak. Doduše imali smo samo dva ili tri programa. Mislim da je drugi radio skraceno.

Cak se sjecam jako dobro bio sam prisiljen sjediti pokraj televizora kada je dnevnik posto kada bih sjeo kraj desne strane TV samo  je tad bila cista o bistra slika. I shit you not. Medicinski fenomen sam.

Prvo mama me šlaufom hladnom vodo vani bi poprala od pjeska i blata naravno.

 

Ma daj, imali smo crtani od 5 minuta u 19:15 (nedjeljom "dugometrazni" od cak 20 min.) i par djecijih emisija ujutro (od kojih su mnoge bile obrazovne). Ne mozes to porediti s ovim danas.

Btw, to sto si programer, ne znaci da imas razvijene jezicke centre u mozgu. Programski jezici se ne broje. 

Možda se ne broje programski jezici no bolje se mogu unovčiti ;-) Ovdje vidim dva puno veća problema od ovog što ovi znanstvenici pokušavaju pokazati, jer ispitivanje koliko netko provodi vremena pred ekranom je posljedica sasvim nečeg drugog, to je kao kad se statistika radi o broju razvoda što je samo po sebi posljedica, a ne uzrok.

 

Prva situacija jest: Kada posljedično djeca bulje satima u ekrane, riječ je o problematičnim roditeljima gdje ekran postaje odgajatelj što nikako ne može biti dobro, a u neko prijašnje vrijeme nitko se nije o djeci ni brinuo niti zamarao sa njihovim potrebama. Nitko mene u 80tima i 90tima nije pitao koje su moje želje već sam dobio zadatke koje je trebalo obaviti, a ostatak vremena se zabavi sam i nemoj slučajno da ti padne na pamet zamarati roditelje svojom dosadom. Danas djeca odrastaju uz brdo pobuđivača osjeta oko sebe koji ih sami po sebi zabavljaju pa jednako tako misle da ih i roditelji trebaju zabavljati. Dođemo kod frendova i klinci nas gnjave sa svojim glupostima umjesto da se međusobno igraju, a mi se koncentriramo na njih umjesto na sebe. Ovim postupcima radimo invalide koji smatraju da se cijeli svijet mora vrtjeti oko njih te u starijoj dobi nisu sposobni produktivno razmišljati jer bilo kakav tip rada nije interesantan ili još gore ne daju si prilike da dosada postaje konstruktivna prilika za razmišljanje.

 

I druga situacija jest što se sve dramatično ubrzava, djelomično je to prikazano kroz ekrane. Moji roditelji u svojoj mladosti 60tih godina 20.st. su vrlo usporeno dobivali informacije i mogli su se koncentrirati na razvoj vlastitih vještina i sami s vremenom shvatiti što im odgovara i za sve svoje postupke preuzimati odgovornost. Prije 20tak godina krenuli su ubrzano dijeljenje informacija i komunikacije što je ubrzalo na lokalnoj razini razvoj društva no tada se već djeca nisu baš mogla snalaziti sa svim tim informacijama i bilo im je teško prepoznati sebe u toj konfuziji. Za 20tak godina sa primjenom 5G mreža i AI, većina će komunikacija biti gotovo instantna, a uopće mi je teško zamisliti kako će to utjecati na razvoj djece kojima će sve biti podređeno i neće sigurno imati niti malo vremena razvijati vlastite osobnosti. 

 

Jedno i drugo su situacije koje daju veliku priliku no tu je i velika odgovornost, a za to baš i ne vidim da netko od ovih pseudoznanstvenika ima neki prijedlog.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
10 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Bitno je djetetu čitati priće svaku noć prije spavanja od malena do školskih dana.

Moj visi na računalu i tabletu a školsko gradivo doslovno - guta, i da ne zaboravim - ne zatvara usta .. :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 13:35 (W2000).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl

Previše vremena uzrukuje... aaaa bit će da sam zato zakržljao.

 

 

Šalu nastranu (volem), ovo:

 

Ajar kaže...
Antiseptik kaže...

Isto je činila i knjiga u neko drugo vrijeme 

 čitanje knjiga (bez slika) nikad nikome ne samo da nije naštetilo, već naprotiv: potiče razvoj ganglija (upravo ono što aktualna vlast ne želi). 

 

Je, drogirah se s tv od malenih nogu, a kasnije i s drugi ekrani, ali presudno je bilo što mi je bilo dosadno pa sam vrlo rano naučio čitati jer je bilo puno nekih fora knjiga doma, pa sam kao termit krenio na njih, još prije škole.
Sin mi je imao traume od crtića, buljio je kao ovisnik i upišao bi se pred tv (jel od straha, jel da nešto ne propusti), ali se ne bi odljepio sam, već bi stajao (!) pred ekranom ko zombi. Pa smo muke imali da ga tjeramo da čita nešto umjesto toga. Omjer uloženo dobiveno ovdje je bio katastrofa, uglavnom, djelovao mi je ehm zapstalo nenačitano. A onda kasnije (5. osnovne iirc), ispadne da je mali maltene erudit: te vokabular, te znanje...  pa smo se zapitali jbt kak je onda tek ostatak razreda sirov?


Inače, primjetio sam kod novijih toddlera da se "uštekavaju" na tablete i mobitele ili yt što ranije i neograničeno, i da vrište kad im to hoćeš oduzeti - totalna ovisnost.

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl

Jako je bitno što djeca gledaju pa neka i ne gledaju ništa drugo osim crtića. Ne pratim televizijski program, ali onoliko koliko sam se imao prilike sresti s današnjim crtićima na javnoj televiziji, primjetio sam da je razlika u kvaliteti u odnosu na prije i više nego primjetna, da ne kažem kako mi se čini da ovo što se danas djeci prikazuje nema veze ni sa čime. Prije je bilo puno više crtića u kojima su razgovori između likova preslikavali razgovor iz stvarnog svijeta pa su, među ostalim, mogli poslužiti i za proširivanje vokabulara. Kod nekih današnjih crtića imam dojam da se koristi veoma ograničen fond riječi i da se cijelo vrijeme ponavlja jedno te isto. Niti ima kakve radnje, niti dijaloga, a ni grafički nije privlačno. Kako da uz takav sadržaj dijete na bilo koji način napreduje?

 

Imam u porodici dva slučaja.

U prvoj obitelji djeca su prepuštena sama sebi i roditelji im većinom guraju mobitel ili tablet pod nos kada postanu "prenaporna". Ulažu minimum vremena (ako i toliko) da s njima nešto konkretno rade, primjerice da sjednu i crtaju s njima. Interakcija im se svodi na "Tamo su vam bojice pa nešto crtajte." Uz razne druge situacije, zaprepastilo me kada je (tata) dao kćeri škare i neku knjigu da je izrezuje. Da joj je barem dao neki konkretan zadatak... Ovako se to svelo na čisto uništavanje. Sin im ima četiri godine, a kćer šest, a s njima ne možeš voditi ni najjednostavnije razgovore. Imaju velik poremećaj pažnje i ništa ih ne interesira dulje od par minuta. Osim kada treba raditi nered i štetu... To mogu puno dulje od par minuta u komadu. Roditelji im to ne vide / ne žele vidjeti, a ako im i kažeš nešto na tu temu, ne pridaju tome nikakvu pažnju. Druga situacija kada su mirni je kada pilje u ekran, tako da smatram da ih je kombinacija ekran + takvi roditelji dovela do toga da su takvi kakvi jesu.

 

U drugoj obitelji roditelji su od rane dobi sina slali na razne radionice, bilo sportske, bilo edukativne, kako bi on sam vidio što ga zanima pa da se na to može usmjeriti. Okružili su ga enciklopedijama i potiču ga na kreativan rad. S njima nisam imao prilike biti toliko u kontaktu pa ne znam koliko ga time opterećuju, a koliko on to sam traži, ali primjetna je ogromna razlika između njega i prethodnih dvoje. Često prepričava što je pročitao, možeš ga pitati neke stvari pa ti on kaže ono što zna o tome, voli crtati životinje s kojima se susreo po tim svojim knjigama i ukupno gledano, možeš s njim puno normalnije pričati. Inače, navršio je sedam godina i svega je godinu dana stariji od svoje rođakinje iz prethodnog primjera.

 

Roditeljima s foruma (pa i šire, ukoliko netko naleti na ovu temu) bih preporučio da nastoje provesti što je moguće više vremena sa svojom djecom. Ne mora to uvijek biti u svojstvu neke obrazovne uloge. Otiđite s njima nekuda, poigrajte se, radite neke kućanske poslove zajedno. Bolje ćete se s njima povezati, naučiti ćete ih nekim stvarima koje im mogu poslužiti kasnije u životu, a ujedno ćete poraditi i na njihovom cjelokupnom razvoju.

Ja nemam djece, međutim znam da je lakše tipkati savjete po tipkovnici nego ih primjeniti u praksi, ali vjerujem i da ćete biti zadovoljni svakim trenutkom koji uložite u svoje dijete, jer VI ste prvi koji ga oblikujete za daljnji život i o vama u većoj mjeri ovisi kakvu ćete osobu poslati u svijet.

14 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Evo ja baš radim u ustanovi sa djecom, od 2 do 7 godina, na ranoj intervenciji, uglavnom djeca iz spektra autizma ali u posljednje vrijeme se pojavljuju normalni klinci koji pokazuju znakove poremećaja - Tabletaši. Postaje epidemija, ali uzroci i simptomi su uglavnom isti. Roditelji im uvale tablete, mobitele čak i prije nego sto navrše godinu dana.

Kreće uglavnom sa YouTubeom, i to pjesmice na engleskom, provode previše vremena za ekranom i onda počinju kasniti u govoru ( engleski ide, ali razgovor na hrvatskom nikako), motorički su slabiji ( tipa ne znaju otvoriti kutiju da izvade igračku), nesamostalni u hranjenju, oblačenju a pogotovo u sportskim aktivnostima ( tipa uhvatit ili bacit loptu). Onda ovisno o roditeljima dolazi do problema u ponašanju ( dok su manji, burno reagiraju na oduzimanje mobitela), ako se tu roditelji dobro postave onda bude manje problema, ali ako zeznu pa im beskonačno puštaju na plač, agresiju i autogresiju ( pozitivno potkrepljuju negativno ponašanje) onda bude nereda. I onda imamo zdravo dijete sa dijagnozom sumnje na autizam ili kašnjenja u psihomotornom razvoju.

Dobra stvar je što se problem može dosta brzo riješiti, micanjem mobitela se počnu uključivati u svijet pa uglavnom stignu vršnjake - najviše ovisi o roditeljima. 

 

I vjerovali ili ne, drugi najgori uređaj za djecu je štapni mikser: prilikom prelaska na nadohranu kod beba, mame im miksaju hranu do kraja, te ne nauče prihvaćati različite teksture hrane, tako da postoji velik broj zdravih 4-5 godišnjaka koji jedu samo kašastu hranu. 

 
16 0 hvala 8
7 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
stiffler13 kaže...

I vjerovali ili ne, drugi najgori uređaj za djecu je štapni mikser: prilikom prelaska na nadohranu kod beba, mame im miksaju hranu do kraja, te ne nauče prihvaćati različite teksture hrane, tako da postoji velik broj zdravih 4-5 godišnjaka koji jedu samo kašastu hranu. 

 e ovo je već zanimljivije... u kasnijim fazama su im kašice, špinat na mlijeku npr., teški užas a jeli bi konkretno, bečke šnicle, pomfri i to, kad se sjetim sebe i izbirljivosti dođe mi slabo, do srednje škole jedva da sam uopće i jeo...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 15:38 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Ajd, bar s tim nismo imali problema: ja malom ujutro napravim čokolino prije vrtića, a on "dok ga ne vidim" natašte mažnjava neku hladnu, kiselu kelj-krumpir salatu s lukom ili češnjakom, tako nešto, što je ostala od jučer na stolu. Mutant.

 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Znam dosta budala od roditelja koji svojoj djeci upale crtiće i ostave ih pred televizorom kako bi imali mira. Onda se poslije čude kako dijete več ima 4 godine a jedva zna pričati.

Twitch-Duxcro
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Važno je napomenuti da rezultati ne govore da vrijeme uz ekrane uzrokuje išta, već je riječ o korelaciji. Lako je moguće, kako je već napomenuto, da su djeca koja provode puno vremena pred ekranima primarno ''odgojno zapuštena'' - kod korelacija je upravo problem što može postojati druga varijabla koja stabilno ''prati'' varijablu koju mi istražujemo, no značajno se razlikuje od one koju mi istražujemo (npr. pozitivna povezanost prodaje sladoleda s ubojstvima, a ''prava'' korelacija bi bila možda ona između vanjske temperature i agresivnosti).

Također, ovdje je riječ o tzv. transverzalnom nacrtu (mjerenje izvršeno samo u jednoj točki vremena, za razliku od npr. longitudinalnog istraživanja). Nisam skužio ima li tekst od imenjaka link na istraživanje (pretpostavljam da možda i nije skroz javno dostupno) - rado bih ga pročitao u cijelosti, ako je moguće.

 

Naravno, to ne znači da kauzalnost ne postoji, no jednostavno iz ovog tipa istraživanja se do kauzalnosti ne može ni doći. Obzirom da ima ekipe koja bi me mogla krivo protumačiti, ja se slažem da su ovakva i buduća istraživanja jako vrijedna i bitna, no treba biti oprezan kod mogućih krivih tumačenja.

 

Jedno također zanimljivo novije istraživanje u vezi potencijalnih razlika među djecom obzirom na to koliko im roditelji čitaju priče možete ukratko pročitati ovdje https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190404074947.htm - uzmite u obzir da ''books'' predstavlja i slikovne priče i dr. 

 

U svakom slučaju, super je da se priča o ovakvim spoznajama jer se u javnosti (nadajmo se) više osvještava ''plastičnost'' mozga i presudna uloga roditelja u tome kako i kakva će iskustva oblikovati dječji mozak.

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Pred koji dan u drugoj temi kolega rece da je bilo kakvo branjenje koristenja ekrana zapravo jako lose po djecu. Eto...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
stiffler13 kaže...

Evo ja baš radim u ustanovi sa djecom, od 2 do 7 godina, na ranoj intervenciji, uglavnom djeca iz spektra autizma ali u posljednje vrijeme se pojavljuju normalni klinci koji pokazuju znakove poremećaja - Tabletaši. Postaje epidemija, ali uzroci i simptomi su uglavnom isti. Roditelji im uvale tablete, mobitele čak i prije nego sto navrše godinu dana.

Kreće uglavnom sa YouTubeom, i to pjesmice na engleskom, provode previše vremena za ekranom i onda počinju kasniti u govoru ( engleski ide, ali razgovor na hrvatskom nikako), motorički su slabiji ( tipa ne znaju otvoriti kutiju da izvade igračku), nesamostalni u hranjenju, oblačenju a pogotovo u sportskim aktivnostima ( tipa uhvatit ili bacit loptu). Onda ovisno o roditeljima dolazi do problema u ponašanju ( dok su manji, burno reagiraju na oduzimanje mobitela), ako se tu roditelji dobro postave onda bude manje problema, ali ako zeznu pa im beskonačno puštaju na plač, agresiju i autogresiju ( pozitivno potkrepljuju negativno ponašanje) onda bude nereda. I onda imamo zdravo dijete sa dijagnozom sumnje na autizam ili kašnjenja u psihomotornom razvoju.

Dobra stvar je što se problem može dosta brzo riješiti, micanjem mobitela se počnu uključivati u svijet pa uglavnom stignu vršnjake - najviše ovisi o roditeljima. 

 

I vjerovali ili ne, drugi najgori uređaj za djecu je štapni mikser: prilikom prelaska na nadohranu kod beba, mame im miksaju hranu do kraja, te ne nauče prihvaćati različite teksture hrane, tako da postoji velik broj zdravih 4-5 godišnjaka koji jedu samo kašastu hranu. 

 Nedavno u svadbi covjek doveo klinca s sobom(neki dalji rod od familije), otac pijan, plese, jede, a klinac doslovno 8 sati buljio u mobitel da glavu nije dignuo, neznam dali je uopce i jeo

Takoder dosli dalji susjedi kod "stare" na kavu kakti nisu dugo bili, naravno bio je tu i njegov klinac, bilo je ljeto hrpa djece ispred nase kuce skice, vriste, skacu uglavnom igranka na m2, lik stavi klinca u auto upali mu klimu mali nije 3 sata izasao iz auta i skidao se s tableta, ja i zena imamo 3 djece i svakodnevno se zgrazamo kaj se desava oko nas...

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 19:11 (MaximumBugovac).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
Friday kaže...

Pred koji dan u drugoj temi kolega rece da je bilo kakvo branjenje koristenja ekrana zapravo jako lose po djecu. Eto...

 Kod ovakvih tema ima toliko krivih tumačenja, miješanja krušaka i jabuka, (pre)doslovnih shvaćanja i zdravoseljačkog nekontanja da čovjek često ne zna odakle bi krenuo objašnjavati - a rezultat je više nego upitan :D. Držao sam nekoliko edukacija i roditeljskih na ove teme i uglavnom ispadne da sve skuže i smatraju korisnim oni roditelji koji problem ni nemaju, a drugi, well  

Tread softly because you tread on my dreams.
12 godina
offline
Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje slabij

Imam curicu od 6 godina,PC zna koristit vec sigurno 2 godine,upalit-firefox-youtube i sama pise sto je zanima!Koristenje iPada ide bez problema,instalacija/deinstalacija aplikacija/igara,surfanje i naravno na poslovnom iPadu i iPhonu je zapamtila moju sifru i bez problema mi moze otvorit doticno.Snima sama videa o igrackam koje ima i 50% vremena prica na engleski ali moram priznat bolje nego hrvatski,tjst buca malo jedan malo drugi i jos kad se ubaci mama iz ZG a ja iz ST...pas nije pesek nego pasek!Zna sigurno 20ak pijesam na engleski ,bez problema gledamo skupa film ne Netflixu bez titla i ljetos kad je bila rodbina iz USA nisi znao tko je ko odakle!I da obozava crtice,Tv,PC,tablet,mobitel..ali igra s drugima ,izlazak vanka u park joj je ipak draze od sve tehnologije!I sad kad sljedece godine dojde u prvi razred vjerovatno je tablet ceka u klupama!

AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Previše vremena uz ekranske medije uzrokuje sl
ElektričnaOvca kaže...
Friday kaže...

Pred koji dan u drugoj temi kolega rece da je bilo kakvo branjenje koristenja ekrana zapravo jako lose po djecu. Eto...

 Kod ovakvih tema ima toliko krivih tumačenja, miješanja krušaka i jabuka, (pre)doslovnih shvaćanja i zdravoseljačkog nekontanja da čovjek često ne zna odakle bi krenuo objašnjavati - a rezultat je više nego upitan :D. Držao sam nekoliko edukacija i roditeljskih na ove teme i uglavnom ispadne da sve skuže i smatraju korisnim oni roditelji koji problem ni nemaju, a drugi, well  

 evo jedan zanimljiv tekst povezan na ovu temu:

https://qz.com/704723/to-be-more-self-reliant-children-need-boring-summers/

 

Internet je koristan jer omogućuje puno korisnih stvari kad netko zna što traži i to mu je dostupno. Mala djeca još nemaju razvijenu osobnost i kritičnost da bez ograničavanja od strane odrasle osobe sama mogu izaći na kraj s onime što im se ponekad nudi.

Da su nama starci to dozvolili, jeli bi samo sladoled. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice