Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti

poruka: 25
|
čitano: 7.086
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti ".
7 godina
offline
Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti

Mislim da je greska u naslovu i da bi umjetna inteligencija trebala bit pod "" , uzas su vam klikbait naslovi.

Moj PC  
9 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

Naslov toćno govori o sadržaju teksta i koga zanima da sazna nešto novo ne mora ni ćitati tekst. Kako ti je onda ovo klikbait?

6 godina
protjeran
offline
Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti

meni je ovo strojno ucenje kompletna glupost. Uce tocno od koga? Ljudi? Ajmo rec da mogu slozit neko prepoznavanje patterna, ali covjek uvijek moze reagirati nepredvidjeno kad se pojavi nes novo, i nema teorije da jedan stroj to moze kopirati.

Salt n Pepa - Push It
Moj PC  
0 9 hvala 0
7 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

Radi se o procesorima koji su nesto ko gpu a sluze za podizanje iskoristivosti tj smanjenje potrosnje el energije kod izvodjenja "ai" programa koji rade i na obicnim procesorima. Prema tome klikbait jer ne postoji ai hardver.

14 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Gorstak79 kaže...

meni je ovo strojno ucenje kompletna glupost. Uce tocno od koga? Ljudi? Ajmo rec da mogu slozit neko prepoznavanje patterna, ali covjek uvijek moze reagirati nepredvidjeno kad se pojavi nes novo, i nema teorije da jedan stroj to moze kopirati.

 
Covjek je isto stroj, bioloski, ali je stroj. Samim time sto mi postojimo ti je empirijski dokaz da je moguce stvoriti / napraviti inteligentnu masinu. Nije uopce pitanje da li je moguce, nego je samo pitanje kako + svi ostali inzinjerski problemi koji idu sa time (Druga je prica koliko ce biti lagano i kada ce se tocno to desiti).

Tvoje razmisljanje je klasicno razmisljanje vecina ljudi koje je totalno subjektivno jer im se to tako "cini da je normalno".

Vec sada racunala mogu reagirati na nepredvidjeno i puno brze napraviti korekciju (akciju na reakciju) a da se uopce niti ne radi o AI.

Mogli bi recimo razgovarati da li ce AI imati consciousness (ili da li je ljudi uopce imaju) i koja bi tocna definicija consciousness bila, ali AI uopce nije upitan, tj kroz sljedecih 10-15 godina ce biti nemoguce ne komunicirati sa AI - kao sto je danas skoro pa nemoguce izbjeci koristenje mobitela.

Literatura za tebe: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_room

https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html

6 godina
protjeran
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

 

Odgovori mi na nešto pliz. 

 

Ideš ulicom nocu, po mraku, i cujes korake kako ubrzavaju iza tebe. Sto ti cinis, a sto bi po tvom misljenju stroj napravio?

 

Ako ti se cini da se radi o samoprezervaciji, u pravu si. Samoocuvanju ili kako vec. 

 

Zadnje pitanje. Kako zaustaviti ai sa ugradjenom samoprezervacijom? U ocito digitalnom dobu?

 

ai-u je vrijeme nebitna stavka. Moze cekati minut, godinu, tisucu godina. I onda nas moze satrat sve u roku dva sata.

 

Pravljenjem necega sto ce razmisljati za nas sami sebe radimo gljivama i samim time saljemo u povijest.

Salt n Pepa - Push It
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.7.2018 12:48 (Gorstak79).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

a čuj...je i nije glupost.ovisi s kojeg stajališta gledaš.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

Ljudi,to je već pitanje etike. Umjetna intelingencija uredu u uvjetima koje čovjek ne može biološki/fizički izdržati.Tipa svemir gdje je zračenje toliko veliko,temperaturne ražlike enormno niske da nema teorije ostati živ.Ima i tu na našoj dragoj Zemlji takva mjesta koja su netaknuta poput Antarktike radi prirodnih uvjeta,mjesta gdje je tekuća živa koja je otrovna,ozračena mjesta itd itd...Prijmeni umjetne inteligencije nema kraja ako će se koristiti za one "dobre i korisne" ciljeve. Samo je pitanje koliko će se uopće dopustiti umjetnoj inteligenciji da se razvije i koliko će se "povjerenja" dati,iliti ograničiti nekako da ne postanemo gljive iz povijesti.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.7.2018 14:15 (Igor150).
15 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Kakva vražija umjetna inteligencija? Kompjuteri imaju umjetnu inteligenciju koliko i saksija za cvijeće.
Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Gorstak79 kaže...

 

Odgovori mi na nešto pliz. 

 

Ideš ulicom nocu, po mraku, i cujes korake kako ubrzavaju iza tebe. Sto ti cinis, a sto bi po tvom misljenju stroj napravio?

 

Ako ti se cini da se radi o samoprezervaciji, u pravu si. Samoocuvanju ili kako vec. 

 

Zadnje pitanje. Kako zaustaviti ai sa ugradjenom samoprezervacijom? U ocito digitalnom dobu?

 

ai-u je vrijeme nebitna stavka. Moze cekati minut, godinu, tisucu godina. I onda nas moze satrat sve u roku dva sata.

 

Pravljenjem necega sto ce razmisljati za nas sami sebe radimo gljivama i samim time saljemo u povijest.

 
Nemoj se ljutiti, ne zelim te uvrijediti, ali tvoj primjer je Level 1 od level 1000 - znaci ljudi o AI pricaju vec vise od par stotina godina (u ovom ili onom obliku).

Ima toliko primjera koje si mogao postaviti - da bude barem zanimljivo, a ovo gore to uopce nije. Moj osobni level razumijevanja AI je ono level 20 (od 1000) - tako da nemoj misliti da te gledam sa visoka, dapace, kada pocnes pricati o AI - moras biti uzasno skroman.

Ljudska bica se ne mogu dogovoriti sto su glupi / pametni ljudi (a da ne pricamo o ostalim temama oko kojih se ne slazemo, politika, ljubav, religija, sloboda etc), tako da ce debata oko AI trajati ako ne i stotinama godina.

Pitanje AI nije da li ce ljudi nestati ili nece "sebe radimo gljivama i samim time saljemo u povijest." - to je kao da razgovaras o tome sto ce se desiti kada se klinci smoce na moru kada idu na plazu i da li je to uopce dobro ili nije (ili nesto trece).

AI ce se desiti.

Ako ce ga i neka drzava zabraniti, preuzet ce na to sebe neka treca drzava. Primjer ti je sa genetskim inzinjeringom gdje su Ameri (I EU) izgubili vodecu poziciju jer su zabranili (eticki gledano) pojedina istrazivanja, dok su Kinezi rekli "Boli nas kurac" i nastavili. I kakve su koristi dobili sa tom zabranom? Doslovno nista.

Moj osoban stav AI (da li je dobar ili los etc) je isto nebitan, jer ako zelis biti realan - volio ja AI ili ne, to ne znaci da se bude ili nece desiti (Kao sunce pred zoru, cak i da to UZASNO mrzim, opet ce se desiti da sunce izadje, pa je doslovno najbolje da se pripremim za to, a ne dramiti).

Procitaj si link koji sam ti poslao on waitbutwhy (drugi dio isto) + komentare na njima, pa ces mozda i nesto nauciti, ili me barem bolja pitanja pitati.

6 godina
protjeran
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

Taj AI nas trenutno izucava. I neki programer cita logove i poboljsava ga da nas pobijedi. Naravno, u medijima ce reci da je to za lov na kriminalce i teroriste.

 

Otprilike ko da se kupas u oceanu i naletis na morskog psa sa mrezom na ustima, i skines mu mrezu s usta. 

 

A ai postoji odavno. Citao sam o aiu ima tome 30 godina, u gibsonovima novelama, coeka koji je koristio pojmove cyberspace dok smo mi nabavljali zx spectruma i c64

 

U svakoj igri postoji ai. Skripta koja odredjuje kako ce se npc ponasati prema tebi. Naravno to je nesto jednostavno, ali u principu to.

 

I sam sam napisao ai skriptu za igraca u igri baldurs gate. Dostupna je na beamdog forumu.

 

Pitao sam te kako to zaustaviti, jednom kad bude znalo sve o nama i bude nauceno zaobici svaku prepreku.

 

Ti mozes sprijecit virus na svom kompu cupanjem kabela, ali u digitalnom dobu, ai je svugdje...

 

Zamisli da vozis ai taksi. Ai uoci zrtvu i posalje neki addvertisment sms na tvoj mobitel, fenomenalna ponuda necega sto si htio kupiti po neodoljivoj cijeni. Zatim zatamni ekran u taksiju i prikaze poruku o potrebnom kocenju. Ti gledas mobitel, pjesak mrtav, a ai odradio posao kak spada.

Salt n Pepa - Push It
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.7.2018 19:51 (Gorstak79).
16 godina
offline
Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti

Otišli ste u filozofiju. Dakle treba nam nešto za neuronske mreže ali lokalno, vjerujem da su tu bliža arm i gpu arhitektura. Prva zbog sklonosti razvoju specijaliziranih podprocesora, drugi zbog izrazitog paralelizma. 
Ovo bi moglo dovesti do toga da dva identična komada hardvera, sa recimo tim nekim razvijenim Ai dediciranim hardverom uštekanim u PCI e slot, ovisno o nivou i specijalizaciji učenja na kraju ispadnu bitno različitih sposobnosti i svojstava. Kako koji "nauči" svoju zadaću. Moguće da će se, poput sejvova igre, preprodavati naučeni setovi pojedinih konfiguracija. Jedni će imati razvijeno čišćenje i upscaling slika, drugi analizu podataka statističkog tipa. 
Hoće li to izbaciti ljude? Pa ovisi o svakom čovjeku ponaosob, kao i danas. "brantelj" ispred birtije na gajbi piva će se vjerojatno smatrati ugroženim. pojma nemam.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
overhaul kaže...

Otišli ste u filozofiju. Dakle treba nam nešto za neuronske mreže ali lokalno, vjerujem da su tu bliža arm i gpu arhitektura. Prva zbog sklonosti razvoju specijaliziranih podprocesora, drugi zbog izrazitog paralelizma. 
Ovo bi moglo dovesti do toga da dva identična komada hardvera, sa recimo tim nekim razvijenim Ai dediciranim hardverom uštekanim u PCI e slot, ovisno o nivou i specijalizaciji učenja na kraju ispadnu bitno različitih sposobnosti i svojstava. Kako koji "nauči" svoju zadaću. Moguće da će se, poput sejvova igre, preprodavati naučeni setovi pojedinih konfiguracija. Jedni će imati razvijeno čišćenje i upscaling slika, drugi analizu podataka statističkog tipa. 
Hoće li to izbaciti ljude? Pa ovisi o svakom čovjeku ponaosob, kao i danas. "brantelj" ispred birtije na gajbi piva će se vjerojatno smatrati ugroženim. pojma nemam.

 
Totalno se slazem sa tobom. Isto tako ova utrka za AI - ce ubrzati citav razvoja svega vezano za racunala. Zadnjih 10 godina INTEL je isao puzevom brzinom, i ovo je odlicno za sve nas end users. 

Ja osobno jedva cekam.

6 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Buducnost je u spajanju covika i stroja....covik daje mozak...stroj ostalo...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Nemon kaže...
overhaul kaže...

Otišli ste u filozofiju. Dakle treba nam nešto za neuronske mreže ali lokalno, vjerujem da su tu bliža arm i gpu arhitektura. Prva zbog sklonosti razvoju specijaliziranih podprocesora, drugi zbog izrazitog paralelizma. 
Ovo bi moglo dovesti do toga da dva identična komada hardvera, sa recimo tim nekim razvijenim Ai dediciranim hardverom uštekanim u PCI e slot, ovisno o nivou i specijalizaciji učenja na kraju ispadnu bitno različitih sposobnosti i svojstava. Kako koji "nauči" svoju zadaću. Moguće da će se, poput sejvova igre, preprodavati naučeni setovi pojedinih konfiguracija. Jedni će imati razvijeno čišćenje i upscaling slika, drugi analizu podataka statističkog tipa. 
Hoće li to izbaciti ljude? Pa ovisi o svakom čovjeku ponaosob, kao i danas. "brantelj" ispred birtije na gajbi piva će se vjerojatno smatrati ugroženim. pojma nemam.

 
Totalno se slazem sa tobom. Isto tako ova utrka za AI - ce ubrzati citav razvoja svega vezano za racunala. Zadnjih 10 godina INTEL je isao puzevom brzinom, i ovo je odlicno za sve nas end users. 

Ja osobno jedva cekam.

 Sigurno će prvenstveno biti korisno za nas korisnike, jer će zamijeniti grinding. Evo npr. jedne nvidijine novosti koja mislim nije bila popraćena na bugu:


A i ja nemam ništa protiv ako mi Ai na osnovu onoga što poslušam na npr. Pandori, iskopa u sugestije stvar koju inače nebih nikad našao jer je autor netko nepoznat ili davno zaboravljen. 
Izvrstan je i u učenju silnih baza podataka na temelju kojih može asistirati u dijagnostici doktoru. ili eto u automatskom paralelnom parkiranju. Nije da smo ugroženi ako nas auto parkira.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
5 godina
neaktivan
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
HCMAA kaže...
Buducnost je u spajanju covika i stroja....covik daje mozak...stroj ostalo...

 

Ivica Puljak detected

8 godina
online
Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sveti

Na području AI-a puno bolje rezultate će dati kombiniranje kvantnih računala sa običnim računalima, zasad je ćorak, ali za par desetljeća će biti world-changer

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
AKosir1990 kaže...
HCMAA kaže...
Buducnost je u spajanju covika i stroja....covik daje mozak...stroj ostalo...

 

Ivica Puljak detected

 
Nadam se da kuzis da je to vec pocelo. Svaki put kada vidis osobu da hoda po cesti i koristi mobitel, to je to. Mobiteli su produzeci nasih glasova, percepcije vida, sluha i ogromne baze podataka koja uvijek ceka spremno na nasa pitanja. 

12 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Gorstak79 kaže... 

Pravljenjem necega sto ce razmisljati za nas sami sebe radimo gljivama i samim time saljemo u povijest.

 if i have seen further than others it is because i have stood on the shoulders of giants. Ne znam dali ti je poznat citat i dali ga možeš povezati sa komentarom

6 godina
protjeran
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Angus_Young kaže...
Gorstak79 kaže... 

Pravljenjem necega sto ce razmisljati za nas sami sebe radimo gljivama i samim time saljemo u povijest.

 if i have seen further than others it is because i have stood on the shoulders of giants. Ne znam dali ti je poznat citat i dali ga možeš povezati sa komentarom

 

mogu, isaac newton..cak i ako jesi patuljak, vidis dalje od diva ako mu stojis na ramenima...ali sto zelis time reci, ne znam...

Salt n Pepa - Push It
12 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv

u principu kaže da nije vidio dalje od drugih zato što je veliki ćovijek, nego zato što je stajo na ramenima divova. Koliko mi je poznato, citat se odnosi na mentore. Newton je bio privilegiran da je mogao biti u društvu divova, ono što bi AI mogao omogućiti svakom od nas

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.7.2018 14:27 (Angus_Young).
15 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Ovi komentari me podsjećaju na rasprave prije 20 i kusur godina o korisnosti mobitela.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
DexCro kaže...
Ovi komentari me podsjećaju na rasprave prije 20 i kusur godina o korisnosti mobitela.

 ima nas koji ih još uvijek smatraju beskorisnima (osim marketingu, proizvođačima i onima koji se lijepe na to - programeri + onima koji te obožavaju uznemiravati bilo gdje i bilo kad + obožavateljima izgovra). dok ih nije bilo, sve smo fino dogovorili unaprijed i sve je šljakalo. i kad si fiksnom linijom imao "izmjene i dopune", opet je šljakalo i sve je bilo ok. dakle, stvarno su korisni tek manjoj skupini. većina misli da su korisni, a dio ipak zna da stvarno nisu. bez njih se živjelo bolje, više su se ljudi osobno družili, manje su love trošili na pizdarije i tak. a onda je došao kapitalizam ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
Ajar kaže...
DexCro kaže...
Ovi komentari me podsjećaju na rasprave prije 20 i kusur godina o korisnosti mobitela.

 ima nas koji ih još uvijek smatraju beskorisnima (osim marketingu, proizvođačima i onima koji se lijepe na to - programeri + onima koji te obožavaju uznemiravati bilo gdje i bilo kad + obožavateljima izgovra). dok ih nije bilo, sve smo fino dogovorili unaprijed i sve je šljakalo. i kad si fiksnom linijom imao "izmjene i dopune", opet je šljakalo i sve je bilo ok. dakle, stvarno su korisni tek manjoj skupini. većina misli da su korisni, a dio ipak zna da stvarno nisu. bez njih se živjelo bolje, više su se ljudi osobno družili, manje su love trošili na pizdarije i tak. a onda je došao kapitalizam ... 

 Slažem se. A najbolje je bilo kad smo svi zajedno sjedili u spilji i grijali se uz vatricu, bez nepotrebne tehnologije i otuđivanja jednih od drugih, bez novčanih problema, inflacije, ekonomske krize, skupih ajfona... 

16 godina
offline
Re: Procesori za umjetnu inteligenciju novi su "sv
DexCro kaže...
Ajar kaže...
DexCro kaže...
Ovi komentari me podsjećaju na rasprave prije 20 i kusur godina o korisnosti mobitela.

 ima nas koji ih još uvijek smatraju beskorisnima (osim marketingu, proizvođačima i onima koji se lijepe na to - programeri + onima koji te obožavaju uznemiravati bilo gdje i bilo kad + obožavateljima izgovra). dok ih nije bilo, sve smo fino dogovorili unaprijed i sve je šljakalo. i kad si fiksnom linijom imao "izmjene i dopune", opet je šljakalo i sve je bilo ok. dakle, stvarno su korisni tek manjoj skupini. većina misli da su korisni, a dio ipak zna da stvarno nisu. bez njih se živjelo bolje, više su se ljudi osobno družili, manje su love trošili na pizdarije i tak. a onda je došao kapitalizam ... 

 Slažem se. A najbolje je bilo kad smo svi zajedno sjedili u spilji i grijali se uz vatricu, bez nepotrebne tehnologije i otuđivanja jednih od drugih, bez novčanih problema, inflacije, ekonomske krize, skupih ajfona... 

 dobro sad si se uhvatio straw man logike. Smartphoneovi imaju svojih prednosti, recimo meni se sviđa prognoza i navigacija. Obični dumb mobiteli su ipak donijeli mogućnost da se javiš s puta i lokacije koja nije baš imala javnu govornicu ili susjeda/dućan/kafić, koje si mogao zamoliti za telefon. Ostalo je stvarno Ajar u pravu. Provjeri na što ga troši prosječan korisnik - zaustavi na cesti i pogledaj u što to bleji, ne gledajući okolicu oko sebe: isključivo međusobno tekstualno chattanje kroz razne servise, pregledavanje play lista uz slušanje, ćaskanje iz šupljeg u prazno uz opis gdje sad idu i gdje su bili prije dvije minute(jer to je jako bitno), i, neki su i toliko nesvijesni svoje svijesti, da igraju igrice hodajuči ulicom. Pa ti meni reci što je tu točno napredak. Čak i kad gledaš najmoćnije i najpopularnije online usluge - facebook, youtube, amazon... što konkretno imaš od dostupnosti toga u hodu? Sve nametnute "potrebe" koje zamagljuju objektivnu procjenu koliko je sve to skupa mjesečno izdvajanje novca i vremena uopće konstruktivno.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice