Project Treble - vjetar za Androidova jedra

poruka: 67
|
čitano: 14.049
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Project Treble - vjetar za Androidova jedra".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...

Pazi da ne ostaneš drugi put gladan ako ti se baterija moba isprazni :-P

Moram priznat da na ovom S9 je za sada zadovoljavajuća baterija. Davoru je najvažnija opcija najnoviji update, a meni ovo brzo punjenje baterije, svaka im čast na tome :) Sa starijim telefonima sam uvijek muku mučio s baterijom. Sad na poslu, u autu, na laptop kratko ubodem i dovoljno da je cijeli dan živ i poslušan. Plaća, navodi, zabavlja. Pravi Automan, ako je netko dovoljno star da je pratio seriju ;) 

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
9 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
Feudalac kaže...
Bitanga:

Plaćanje s mobitelom može biti i kroz razne netbankinge, ebay, amazon i ostalo. Ne želiš valjda sustav koji je otvoren svima za snifanje svih podataka? Ili bi radije koristio stari dobri windows xp za takve transakcije?

 

Ovdje ne pričamo o tome, nego o Android Pay, Samung Pay, Apple Pay i raznim varijacijama NFC paya koji svaka kartica ima po defaultu.

 nisi ti razumio na koji nacin to funkcionira..

za kupovanje online ne trebas upisivati nikakve podatke od kartice, nego samo odaberes da placas putem google pay npr.

ni webshop ni nitko izmedu tko pokusava snifat podatke na javnom hotspotu ne vidi nikakve podatke o broju kartice i sl.

da ne spominjem jednostavnost plaćanja mobitelom gdje god dodes bez obzira gdje ti je kartica, i gdje su ti sve one kartice vjernosti za bodove i sl.

 

to jednostavno nije ista usluga kao obična kartica 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 10:38 (digitall).
16 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Markić7 kaže...

 Da ne otvaram drugu temu, kod zagrebačke banke sam i nedavno sam dobio maestro karticu za bezkontaktno plačanje. Do 100kuna ne pita za pin, mislim toliko smije maksimalni biti devni iznos da ne traži pin. Pitanje, kako smanjiti taj limit ili ga staviti da bude uvjek tražio pin ?

Na papiru koji sam dobio piše da se limit može mjenjati ali nigdje ne mogu nači opciju da to promjenim. mislim na mobu na zaba aplikaciji i na kompu tj web aplikacija. Na mobu unutar zabe aplikacije pokazuje recimo limit koliko iznos smije biti maksimalan za karticu ali ne koliko smije biti maksimalno za dnevni iznos kada ne traži pin.

 

 

 Imaš to u mZabi pod kartice -> upravljanje dnevnim limitima.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
13 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
hrvooje kaže...
Bitanga kaže...

 

Ma joj, ta plaćanja sa mobitelom su mi žešća debilana.

Pa lakše mi je izvaditi karticu nego sa Note8 lamatati po blagajni :-D

 Ja baš neki dan radi toga nisam ostao gladan. Zaboravio novčanik, došao do kase Lidla i pitam 'Beskontaktno plaćanje?' A znao sam i pun auto tenkirat, a kartica ostala kod žene, tako da to nije nešto što bih kritizirao.

 

Pazi da ne ostaneš drugi put gladan ako ti se baterija moba isprazni :-P

 

Probaj prije nego kritiziraš. Koristim PBZ Wave2Pay od kad je izašao, dakle godinu-dvije. Em što mobitel uvijek imaš sa sobom, em ubrzava proces. Mobitel mi je uvijek pri (ili češće, u) ruci, novčanik nije. Plus, vađenje kartice, plaćanje, upisivanje pina, spremanje kartice, spremanje novčanika je proces koji traje neusporedivo dulje od upisivanja pina prije nego uopće dođeš na red i onda samo naslanjanja kartice na terminal u slučaju Wave2Paya, ili još bolje samo otključavanje mobitela na Gpayu. Plus, u slučaju mobitela sve je zaštičeno lozinkom i otiskom prsta, a teško da ćeš mobitel ostaviti na pultu kao što se zna dešavati ljudima s karticama.

15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...
Bitanga kaže...
Feudalac kaže...
Bitanga:

Plaćanje s mobitelom može biti i kroz razne netbankinge, ebay, amazon i ostalo. Ne želiš valjda sustav koji je otvoren svima za snifanje svih podataka? Ili bi radije koristio stari dobri windows xp za takve transakcije?

 

Ovdje ne pričamo o tome, nego o Android Pay, Samung Pay, Apple Pay i raznim varijacijama NFC paya koji svaka kartica ima po defaultu.

 nisi ti razumio na koji nacin to funkcionira..

za kupovanje online ne trebas upisivati nikakve podatke od kartice, nego samo odaberes da placas putem google pay npr.

ni webshop ni nitko izmedu tko pokusava snifat podatke na javnom hotspotu ne vidi nikakve podatke o broju kartice i sl.

da ne spominjem jednostavnost plaćanja mobitelom gdje god dodes bez obzira gdje ti je kartica, i gdje su ti sve one kartice vjernosti za bodove i sl.

 

Ma sve sam ja razumio. Dobro znam kako to radi. 

Kartica mi je u novčaniku, a ogromni mobitel dobro spremljen u torbici. Lakše mi je izvaditi karticu i platiti, nego skupim mobitelom mahati po blagajni. Na smart watchu to ima više smisla.

Bez novčanika ne idem nikud jer mi je unutra osobna, vozačka i sve ostalo. A bez mobitela se da preživjeti. Zgodna mogućnost, ali ne vjerujem da ću ju koristiti u neko skorije vrijeme.

 

A online plaćam paypalom gdje god je to moguće. Osim toga HTTPS ne može nitko sniffati, to je cijela poanta HTTPSa.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Chronosus kaže...

 

Probaj prije nego kritiziraš. Koristim PBZ Wave2Pay od kad je izašao, dakle godinu-dvije. Em što mobitel uvijek imaš sa sobom, em ubrzava proces. Mobitel mi je uvijek pri (ili češće, u) ruci, novčanik nije. Plus, vađenje kartice, plaćanje, upisivanje pina, spremanje kartice, spremanje novčanika je proces koji traje neusporedivo dulje od upisivanja pina prije nego uopće dođeš na red i onda samo naslanjanja kartice na terminal u slučaju Wave2Paya, ili još bolje samo otključavanje mobitela na Gpayu. Plus, u slučaju mobitela sve je zaštičeno lozinkom i otiskom prsta, a teško da ćeš mobitel ostaviti na pultu kao što se zna dešavati ljudima s karticama.

 

Kao što rekoh, NOVČANIK uvijek imam sa sobom jer su mi unutra osobni dokumenti. To je i obaveza tebe kao punoljetnog građana ;-)

Karticom plaćam u 3 sekunde s unosom pina, ako je beskontaktno još brže. I onda čekam 15 sekundi na printanje računa.

I onda račun pospremim u isti taj novčanik kako bih ga imao za evidenciju kasnije.

Ne vidim kud se vama toliko žuri da bi vam bilo potrebno brže plaćanje?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 10:59 (Bitanga).
9 godina
offline
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

pa dobro, nekom je brze i jednostavnije vaditi novcanik, pa karticu iz novcanika, pa upisivati pin, pa cekati autorizaciju, a nekom je brze i jednostavnije izvaditi mob iz depa i prisloniti ga tamo gdje prislonis karticu i to je to, pin ne treba, samo ga otkljucas sto se dogodi automatikom dok ga vadis iz depa jer je prst na citacu

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 11:07 (digitall).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
 

A online plaćam paypalom gdje god je to moguće. Osim toga HTTPS ne može nitko sniffati, to je cijela poanta HTTPSa.

Dok netko ne provali u bazu podataka trgovca koji sve brojeve kreditnih kartica cuva u plaintxt-u pa zavrse na dark webu.

 

Meni je trebalo 6 mjeseci dokazivanja ZABA-i da mi je hotel u Turskoj teretio nepostojeci trosak. Stvar je da taj hotel nikada nije niti imao pristup kreditnoj kartici jer doticna nije niti napostila teritorij RH, vec je njen broj hotel automatski dobio od booking.com -> zapitaj se koliko si putovao preko njih i tko sve ima brojeve tvoje kreditne. Da, vrlo vjerojatno ces dobiti novce natrag, ali cemu porlaziti tlaku i gubljenje vremena kada Google / Apple pay to eliminiraju vec u samom dizajnu usluge.

15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...

pa dobro, nekom je brze i jednostavnije vaditi novcanik, pa karticu iz novcanika, pa upisivati pin, pa cekati autorizaciju, a nekom je brze i jednostavnije izvaditi mob iz depa i prisloniti ga tamo gdje prislonis karticu i to je to, pin ne treba, samo ga otkljucas sto se dogodi automatikom dok ga vadis iz depa jer je prst na citacu

 

Pa moraš čekati autorizaciju i s mobitelom.

m-zaba ima svoju implementaciju Android paya, nisam nijednom isprobao.

Naravno, zgodna mogućnost i alternativa ako baš popušiš novčanik negdje pa da nisi ko bogec na cesti.

Ali meni sa Note 8 to uopće nije praktično. Niti je unlock sa fingerprintom toliko jednostavan pošto je glupi reader na poleđini. Kad bih to imao na svom Gear S3 satu to bi već bila druga priča. Ali SamsungPay nije supportan baš kod nas :-)

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
digitall kaže...

pa dobro, nekom je brze i jednostavnije vaditi novcanik, pa karticu iz novcanika, pa upisivati pin, pa cekati autorizaciju, a nekom je brze i jednostavnije izvaditi mob iz depa i prisloniti ga tamo gdje prislonis karticu i to je to, pin ne treba, samo ga otkljucas sto se dogodi automatikom dok ga vadis iz depa jer je prst na citacu

 

Pa moraš čekati autorizaciju i s mobitelom.

m-zaba ima svoju implementaciju Android paya, nisam nijednom isprobao.

Naravno, zgodna mogućnost i alternativa ako baš popušiš novčanik negdje pa da nisi ko bogec na cesti.

Ali meni sa Note 8 to uopće nije praktično. Niti je unlock sa fingerprintom toliko jednostavan pošto je glupi reader na poleđini. Kad bih to imao na svom Gear S3 satu to bi već bila druga priča. Ali SamsungPay nije supportan baš kod nas :-)

 

 e vidis da nisi upoznat. ne moras cekati autorizaciju :)

trenutno nakon približavanja moba citacu se sve odvija u stotinki sekunde.

 

a citac prsta od iza je najbolja stvar na svijetu, dok ga vadim prst mi je tamo u svakom slucaju i vec je otključan.. druga stvar sto je samsung tu malo sjebao sa pozicijom i velicinom citaca

15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...
Bitanga kaže...
digitall kaže...

pa dobro, nekom je brze i jednostavnije vaditi novcanik, pa karticu iz novcanika, pa upisivati pin, pa cekati autorizaciju, a nekom je brze i jednostavnije izvaditi mob iz depa i prisloniti ga tamo gdje prislonis karticu i to je to, pin ne treba, samo ga otkljucas sto se dogodi automatikom dok ga vadis iz depa jer je prst na citacu

 

Pa moraš čekati autorizaciju i s mobitelom.

m-zaba ima svoju implementaciju Android paya, nisam nijednom isprobao.

Naravno, zgodna mogućnost i alternativa ako baš popušiš novčanik negdje pa da nisi ko bogec na cesti.

Ali meni sa Note 8 to uopće nije praktično. Niti je unlock sa fingerprintom toliko jednostavan pošto je glupi reader na poleđini. Kad bih to imao na svom Gear S3 satu to bi već bila druga priča. Ali SamsungPay nije supportan baš kod nas :-)

 

 e vidis da nisi upoznat. ne moras cekati autorizaciju :)

trenutno nakon približavanja moba citacu se sve odvija u stotinki sekunde.

 

a citac prsta od iza je najbolja stvar na svijetu, dok ga vadim prst mi je tamo u svakom slucaju i vec je otključan.. druga stvar sto je samsung tu malo sjebao sa pozicijom i velicinom citaca

 

Ma jel, u stotinki sekunde? Ili malo pretjeruješ :-)

Pa naravno da se transakcija mora autorizirati na payment processoru, to što radi brzo ne znači da je nema.

Razlika je jedino što broj kartice ne putuje od terminala prema procesoru (enkriptirano), nego token.

 

Danas su POS terminali puno brži nego prije 10ak godina. Ne sjećam se da sam igdje čekao nešto dulje na autorizaciju, ali isto tako bi bilo i da plaćaš google payom (ako bi uopće mogao).

Nemoj zaboraviti da još uvijek nema svuda contactless POS terminala, pa tamo ne bi mogao ni s mobitelom platiti (ali zato običnom karticom bi).

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
neaktivan
offline
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

Ma gle, ok, nismo svi isti. Ja ne nosim torbicu, novčanik većinom ostavim u autu, a  telefon mi je uvijek kod mene. Tako da sto ljudi, sto ćudi, sto žena, dvjesto sisa :)

Only real programmers collect their own garbage.
 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
kerum kaže...
Bitanga kaže...
 

A online plaćam paypalom gdje god je to moguće. Osim toga HTTPS ne može nitko sniffati, to je cijela poanta HTTPSa.

Dok netko ne provali u bazu podataka trgovca koji sve brojeve kreditnih kartica cuva u plaintxt-u pa zavrse na dark webu.

 

Meni je trebalo 6 mjeseci dokazivanja ZABA-i da mi je hotel u Turskoj teretio nepostojeci trosak. Stvar je da taj hotel nikada nije niti imao pristup kreditnoj kartici jer doticna nije niti napostila teritorij RH, vec je njen broj hotel automatski dobio od booking.com -> zapitaj se koliko si putovao preko njih i tko sve ima brojeve tvoje kreditne. Da, vrlo vjerojatno ces dobiti novce natrag, ali cemu porlaziti tlaku i gubljenje vremena kada Google / Apple pay to eliminiraju vec u samom dizajnu usluge.

 

Nikad nisam putovao booking.comom :-) Možeš li platiti booking.com Google Payom? Ne možeš, ne možeš ni Paypalom, znači i dalje ideš po starom principu.

Znači GooglePay nije rješenje za Booking.com. Ako dijeliš broj kartice okolo naravno da ćeš najebati.

Meni su jednom leakali karticu jer sam u Frankfurtu na aerodromu dao konobaru da naplati. Što nisam smio. A njegov POS terminal je bio negdje tri prostorije dalje.

Mobitel definitivno ne bih dao, već bi me to natjeralo da se prošetam, a ni oni ne bi uzimali mobitele u one svoje fancy kožne knjižice u kojima donose račune di nadopišeš još i napojnicu.

 

Ni Paypal ne šalje brojeve kartica dok plaćaš preko njih. I dobiješ mail kod svakog plaćanja. I pokrivaju te u slučaju frauda.

 

Google Pay je možda još bolja spika za web plaćanja, u budućnosti, no ja samo komentiram plaćanje fizički mobitelom u dućanu. 

Nepraktično mi je to trenutno, ima svakakvih terminala po dućanima, na raznim lokacijama koje nisu praktične za bipkanje mobitelom.

Moraju prvo malo praktičnije to složiti na blagajnama. Ja nikom ne bih dao mob u ruke, ili da sam blagajnica ne bih htio tuđe skupe mobove uzimati.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 14:07 (Bitanga).
12 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
kerum kaže...
Bitanga kaže...
 

A online plaćam paypalom gdje god je to moguće. Osim toga HTTPS ne može nitko sniffati, to je cijela poanta HTTPSa.

Dok netko ne provali u bazu podataka trgovca koji sve brojeve kreditnih kartica cuva u plaintxt-u pa zavrse na dark webu.

 

Meni je trebalo 6 mjeseci dokazivanja ZABA-i da mi je hotel u Turskoj teretio nepostojeci trosak. Stvar je da taj hotel nikada nije niti imao pristup kreditnoj kartici jer doticna nije niti napostila teritorij RH, vec je njen broj hotel automatski dobio od booking.com -> zapitaj se koliko si putovao preko njih i tko sve ima brojeve tvoje kreditne. Da, vrlo vjerojatno ces dobiti novce natrag, ali cemu porlaziti tlaku i gubljenje vremena kada Google / Apple pay to eliminiraju vec u samom dizajnu usluge.

 

Nikad nisam putovao booking.comom :-) Možeš li platiti booking.com Google Payom? Ne možeš, ne možeš ni Paypalom, znači i dalje ideš po starom principu.

Znači GooglePay nije rješenje za Booking.com. Ako dijeliš broj kartice okolo naravno da ćeš najebati.

Meni su jednom leakali karticu jer sam u Frankfurtu na aerodromu dao konobaru da naplati. Što nisam smio. A njegov POS terminal je bio negdje tri prostorije dalje.

Mobitel definitivno ne bih dao, već bi me to natjeralo da se prošetam, a ni oni ne bi uzimali mobitele u one svoje fancy kožne knjižice u kojima donose račune di nadopišeš još i napojnicu.

 

Ni Paypal ne šalje brojeve kartica dok plaćaš preko njih. I dobiješ mail kod svakog plaćanja. I pokrivaju te u slučaju frauda.

 

Google Pay je možda još bolja spika za web plaćanja, u budućnosti, no ja samo komentiram plaćanje fizički mobitelom u dućanu. 

Nepraktično mi je to trenutno, ima svakakvih terminala po dućanima, na raznim lokacijama koje nisu praktične za bipkanje mobitelom.

Moraju prvo malo praktičnije to složiti na blagajnama. Ja nikom ne bih dao mob u ruke, ili da sam blagajnica ne bih htio tuđe skupe mobove uzimati.

Zato i koristim PayPal u 99% situacija. Problematicno mi je samo bookiranje letova i hotela. Google Pay bih koristio upravo kao PayPal za lokalna placanja. Nemas sto davati nikome mobitel u ruke, kada oni s njim ne bi mogli nista napraviti - uvijek moras biti ti kraj njega i otiskom prsta verificirati transakciju.

9 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...
digitall kaže...
Bitanga kaže...
digitall kaže...

pa dobro, nekom je brze i jednostavnije vaditi novcanik, pa karticu iz novcanika, pa upisivati pin, pa cekati autorizaciju, a nekom je brze i jednostavnije izvaditi mob iz depa i prisloniti ga tamo gdje prislonis karticu i to je to, pin ne treba, samo ga otkljucas sto se dogodi automatikom dok ga vadis iz depa jer je prst na citacu

 

Pa moraš čekati autorizaciju i s mobitelom.

m-zaba ima svoju implementaciju Android paya, nisam nijednom isprobao.

Naravno, zgodna mogućnost i alternativa ako baš popušiš novčanik negdje pa da nisi ko bogec na cesti.

Ali meni sa Note 8 to uopće nije praktično. Niti je unlock sa fingerprintom toliko jednostavan pošto je glupi reader na poleđini. Kad bih to imao na svom Gear S3 satu to bi već bila druga priča. Ali SamsungPay nije supportan baš kod nas :-)

 

 e vidis da nisi upoznat. ne moras cekati autorizaciju :)

trenutno nakon približavanja moba citacu se sve odvija u stotinki sekunde.

 

a citac prsta od iza je najbolja stvar na svijetu, dok ga vadim prst mi je tamo u svakom slucaju i vec je otključan.. druga stvar sto je samsung tu malo sjebao sa pozicijom i velicinom citaca

 

Ma jel, u stotinki sekunde? Ili malo pretjeruješ :-)

Pa naravno da se transakcija mora autorizirati na payment processoru, to što radi brzo ne znači da je nema.

Razlika je jedino što broj kartice ne putuje od terminala prema procesoru (enkriptirano), nego token.

 

Danas su POS terminali puno brži nego prije 10ak godina. Ne sjećam se da sam igdje čekao nešto dulje na autorizaciju, ali isto tako bi bilo i da plaćaš google payom (ako bi uopće mogao).

Nemoj zaboraviti da još uvijek nema svuda contactless POS terminala, pa tamo ne bi mogao ni s mobitelom platiti (ali zato običnom karticom bi).

 

 mozda sam malo pretjerao, mislim da ipak brze nego u stotinki sekunde..

probaj, bit ce ti jednostavnije za shvatiti da je drugacije nego plaćanje karticom

ali kao sto kolega kaze sto pica, dvjesto sisa, svatko ce naci nesto sto mu odgovara ili ne odgovara u vezi ovog ili onog..

 

kerum povezes paypal i google pay i to je to

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 15:39 (digitall).
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
kerum kaže...

Zato i koristim PayPal u 99% situacija. Problematicno mi je samo bookiranje letova i hotela. Google Pay bih koristio upravo kao PayPal za lokalna placanja. Nemas sto davati nikome mobitel u ruke, kada oni s njim ne bi mogli nista napraviti - uvijek moras biti ti kraj njega i otiskom prsta verificirati transakciju.

 

A ono, dođem u apoteku i imaju samo PIN pad pred tobom terminal im je s druge strane.

Da bi ti tamo "odskenirao" mobitel morao bi ići iza pulta. Ili moraju nabaviti drugu vrstu terminala. Neće se to riješiti još neko vrijeme da bi mogao reći "ne treba mi više novčanik nego samo mobitel".

Plus kažem, što ako ti se mob isprazni, crkne, pokvari se NFC. Ja se ne bih baš pouzdao u mob toliko i ostavljao kartice doma :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...

 mozda sam malo pretjerao, mislim da ipak brze nego u stotinki sekunde..

probaj, bit ce ti jednostavnije za shvatiti da je drugacije nego plaćanje karticom

ali kao sto kolega kaze sto pica, dvjesto sisa, svatko ce naci nesto sto mu odgovara ili ne odgovara u vezi ovog ili onog..

 

kerum povezes paypal i google pay i to je to

 

Trebaš malo razumjeti kako rade POS terminali da bi izrekao tako nešto.

Da li si upoznat sa ISO8583 protokolom s kojim POS terminal komunicira sa serverom i payment procesorom? Programirao sam slične sustave integracije kartičnog plaćanja pa ponešto znam.

 

Stvar je apsolutno ista kao i s karticama, samo mrvicu kompliciranija. GooglePay na mobu kroz NFC šalje podatke kao i contactless kartica. Samo u tim podacima nije broj tvog računa/kartice nego token (plus cryptogram koji je nešto kao one time password) koji se onda prvo autorizira na Google serveru umjesto direktno na payment processoru. I Googleov server onda to translatira u pravi PAN (broj kartice) i proslijedi dalje i to završi kod izdavača kartice (banke) na autorizaciji prije nego dođe informacija nazad na POS terminal da li je odobreno ili nije. I u teoriji to traje još duže nego s običnom karticom, a u praksi dovoljno kratko da ni ne primjetiš. Znači, ne može tvoj mob reći POS terminalu da je transakcija OK, nego se cijeli krug u pozadini izvrti kao i kod plaćanja karticama.

Tako da je ispravno reći da nema nikakve razlike u brzini autorizacije, a ne da je višestruko brža. Može biti samo sporija.

Ako želiš možemo i u detalje nacrtati shemu procesa. Čisto da se ne vrijeđamo tko razumije, a tko ne.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 16:10 (Bitanga).
9 godina
offline
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

ovako, do sada sam karticom platio sto milijardi puta, mobitelm nekoliko desetaka puta, sto je bilo visestruko brze, tj. bilo je malo brze nego treptaj oka.. ako sam ja lud onda ok.. ne vidim, ne cujem dobro ili nesto tako..

 

ajmo skratit priču - probaj ;)

dok osobno ne probas nemoj više ništa napisati

 

jer vec smo rijesili spiku jel jednostavnije vaditi, novcanik, karticu, pin itd, ili samo mob

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 16:40 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...

ovako, do sada sam karticom platio sto milijardi puta, mobitelm nekoliko desetaka puta, sto je bilo visestruko brze, tj. bilo je malo brze nego treptaj oka.. ako sam ja lud onda ok.. ne vidim, ne cujem dobro ili nesto tako..

 

ajmo skratit priču - probaj ;)

dok osobno ne probas nemoj više ništa napisati

 

jer vec smo rijesili spiku jel jednostavnije vaditi, novcanik, karticu, pin itd, ili samo mob

 

Vidim da se olako razbacuješ brojkama, pa nisi baš pouzdan izvor informacija.

Ne želim probati. Dok mi ne bude trebalo.

 

Samo ti objašnjavam kako stvar radi. Pa ti vidi jel može biti brže od obične kartice ili ne. Princip je sa server strane gotovo apsolutno isti kao i kod plaćanja beskontaktnim karticama.

Sve drugo ne bi imalo smisla, jer terminali isto imaju softver u sebi, infrastrukture trgovaca su povezane sa procesorima transakcija. Nitko lud ne bi išao updjetati softver milijuna terminala i payment procesora da se podrži Google Pay. Funkcionira apsolutno isto kao i za bilo koju contactless karticu.

Ali ako ti je brže samo rokaj, zašto ne.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 17:07 (Bitanga).
16 godina
neaktivan
offline
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

Mislim da su paypalove marže daleko više od kartičnih, pogotovo pri konverziji valuta

Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

probaj, do tada razmisljaj o serverima.. 

zaboli me na koji nacin funkcionira, znam samo da dok trepnem transakcija je prosla, sto mi se prilikom placanja karticom nikad do sada nije dogodilo..

 

vrijednije mi je osobno iskustvo korištenja nego teorije i principi rada..

kao sto rekoh, dok ne probas uopce nisi relevantan

 

@hrvooje - da paypay najvise zaraduje na konverzijama valuta, najgori su po tom pitanju

 

ali nije lose povezati gpay i paypal, sve transakcije na jednom mjestu, pregledno i cisto

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 17:21 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
hrvooje kaže...

Mislim da su paypalove marže daleko više od kartičnih, pogotovo pri konverziji valuta

 

Samo treba u opcijama ili prilikom svake transakcije prebaciti da želiš da card issuer radi konverziju, i nećeš imati proviziju na tečaju.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...

probaj, do tada razmisljaj o serverima.. 

zaboli me na koji nacin funkcionira, znam samo da dok trepnem transakcija je prosla, sto mi se prilikom placanja karticom nikad do sada nije dogodilo..

 

vrijednije mi je osobno iskustvo korištenja nego teorije i principi rada..

kao sto rekoh, dok ne probas uopce nisi relevantan

 

@hrvooje - da paypay najvise zaraduje na konverzijama valuta, najgori su po tom pitanju

 

ali nije lose povezati gpay i paypal, sve transakcije na jednom mjestu, pregledno i cisto

 

Razumijevanje stvari pomaže logičkom zaključivanju. A ti nemoj razumjeti, bolje vjeruj svojim osjetilima kao Međugorska vidjelica :-)

 

Evo, probao sam, jel sam sad relevantan?

 

Meni i transakcije karticama prolaze kao treptaj oka. Stvarno ne znam gdje ti kupuješ.

U Lidlu kupim tri peciva, dotaknem karticom POS terminal i onda počne printati račun kojeg čekam 5 sekundi.

Uopće se ne nerviram oko brzine kartične transakcije, danas su većina terminala super brzi. Više me nervira dok ekipa počne prekapati novce po novčaniku.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
8 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...

 

Razumijevanje stvari pomaže logičkom zaključivanju. A ti nemoj razumjeti, bolje vjeruj svojim osjetilima kao Međugorska vidjelica :-)

 

Evo, probao sam, jel sam sad relevantan?

 

Meni i transakcije karticama prolaze kao treptaj oka. Stvarno ne znam gdje ti kupuješ.

U Lidlu kupim tri peciva, dotaknem karticom POS terminal i onda počne printati račun kojeg čekam 5 sekundi.

Uopće se ne nerviram oko brzine kartične transakcije, danas su većina terminala super brzi. Više me nervira dok ekipa počne prekapati novce po novčaniku.

 

 Mislim da bi se bilo dobro vratiti na argumentiranu raspravu bez napadanja sugovornika. Vrijedi i za druge.

 

Što se tiče brzine plaćanja, obzirom na cijeli postupak, potpuno je svejedno čime se radi dok god je to bezkontakta. Umetanje kartice traje predugo, ja sam skužio da ni ne moram vaditi karticu iz novčanika samo mahnem preko terminala i očitana je. Ista stvar kao i s mobitelom, mobitel mi još uvijek nije veličine TV-a pa je dostupniji i još brži za izvaditi. Druga zgodna nuspojava beskontaktnog plaćanja je što su terminali sada ispred nas kupaca pa više ne moramo karticu davati u ruke prodavačima čime se izbjegava mogućnost zlonamjernog skeniranja.

 

korištenje google/applePay sustava je svakako sigurnije jer prodajno mjesto nikada ne dobiva podatak o broju kartice, ukida se mogućnost praćenja navika itd. Stvarni broj kartice znaju samo google/apple i tvoja banka, njihovu međusobnu komunikaciju je daleko lakše osigurati nego stotine milijuna prodajnih mjesta diljem svijeta.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 19:46 (Feudalac).
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Feudalac kaže...

 

 Mislim da bi se bilo dobro vratiti na argumentiranu raspravu bez napadanja sugovornika. Vrijedi i za druge.

 

Što se tiče brzine plaćanja, obzirom na cijeli postupak, potpuno je svejedno čime se radi dok god je to bezkontakta. Umetanje kartice traje predugo, ja sam skužio da ni ne moram vaditi karticu iz novčanika samo mahnem preko terminala i očitana je. Ista stvar kao i s mobitelom, mobitel mi još uvijek nije veličine TV-a pa je dostupniji i još brži za izvaditi. Druga zgodna nuspojava beskontaktnog plaćanja je što su terminali sada ispred nas kupaca pa više ne moramo karticu davati u ruke prodavačima čime se izbjegava mogućnost zlonamjernog skeniranja.

 

korištenje google/applePay sustava je svakako sigurnije jer prodajno mjesto nikada ne dobiva podatak o broju kartice, ukida se mogućnost praćenja navika itd. Stvarni broj kartice znaju samo google/apple i tvoja banka, njihovu međusobnu komunikaciju je daleko lakše osigurati nego stotine milijuna prodajnih mjesta diljem svijeta.

 

Pa u ovom slučaju je Google Pay samo još jedna virtualna kartičarska kuća u nizu, ništa se ne smanjuje komunikacija i ništa se ne mijenja.

Samo je komunikacija POS Terminal -> Banka trgovca sigurnija jer ne sadrži broj kreditne kartice kupca. Tj. tvoj mobitel je virtualna kreditna/debitna kartica.

I dalje postoji banka trgovca, banka izdavač kartice, mastercard/visa/discover i druge kartičarske kuće koje moraju autorizirati karticu i oni svi komuniciraju da se transakcija odobri. Samo u lanac još upada Google kao dodatni virtualni kartičar.

I sigurno ne radi to radi lijepih očiju, nego želi zaraditi na proviziji ili informacijama, pa će onda i druge kartičarske kuće i banke dignuti proviziju koji ćemo svi na kraju plaćati u ukupnoj cijeni proizvoda :-)

 

A praćenje navika potrošača će se ionako pratiti, jer se radi uparivanje broja kartice i kartice vjernosti (zato i postoje) kod fizičke kupovine, a online preko tvog accounta, mail adrese i sl.

Nebitno je s čime plaćaš.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 21:35 (Bitanga).
8 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Bitanga kaže...

 

Pa u ovom slučaju je Google Pay samo još jedna virtualna kartičarska kuća u nizu, ništa se ne smanjuje komunikacija i ništa se ne mijenja.

Samo je komunikacija POS Terminal -> Banka trgovca sigurnija jer ne sadrži broj kreditne kartice kupca. Tj. tvoj mobitel je virtualna kreditna/debitna kartica.

I dalje postoji banka trgovca, banka izdavač kartice, mastercard/visa/discover i druge kartičarske kuće koje moraju autorizirati karticu i oni svi komuniciraju da se transakcija odobri. Samo u lanac još upada Google kao dodatni virtualni kartičar.

I sigurno ne radi to radi lijepih očiju, nego želi zaraditi na proviziji ili informacijama, pa će onda i druge kartičarske kuće i banke dignuti proviziju koji ćemo svi na kraju plaćati u ukupnoj cijeni proizvoda :-)

 

A praćenje navika potrošača će se ionako pratiti, jer se radi uparivanje broja kartice i kartice vjernosti (zato i postoje) kod fizičke kupovine, a online preko tvog accounta, mail adrese i sl.

Nebitno je s čime plaćaš.

 Pa tko govori o smanjenju komunikacije? Meni kao korisniku je to irelevantno. Stvar je samo u tome da moj broj kartice više nije vidljiv trgovcu, njegovom loše plaćenom i neprovjerenom prodavaču, administratoru i hakerima koji im snifaju njihove WinXP terminale. Ostalo su tehnikalije koje, ponavljam, korisnicima uopće nisu bitne.

Ja rekoh
15 godina
online
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
Feudalac kaže...
Bitanga kaže...

 

Pa u ovom slučaju je Google Pay samo još jedna virtualna kartičarska kuća u nizu, ništa se ne smanjuje komunikacija i ništa se ne mijenja.

Samo je komunikacija POS Terminal -> Banka trgovca sigurnija jer ne sadrži broj kreditne kartice kupca. Tj. tvoj mobitel je virtualna kreditna/debitna kartica.

I dalje postoji banka trgovca, banka izdavač kartice, mastercard/visa/discover i druge kartičarske kuće koje moraju autorizirati karticu i oni svi komuniciraju da se transakcija odobri. Samo u lanac još upada Google kao dodatni virtualni kartičar.

I sigurno ne radi to radi lijepih očiju, nego želi zaraditi na proviziji ili informacijama, pa će onda i druge kartičarske kuće i banke dignuti proviziju koji ćemo svi na kraju plaćati u ukupnoj cijeni proizvoda :-)

 

A praćenje navika potrošača će se ionako pratiti, jer se radi uparivanje broja kartice i kartice vjernosti (zato i postoje) kod fizičke kupovine, a online preko tvog accounta, mail adrese i sl.

Nebitno je s čime plaćaš.

 Pa tko govori o smanjenju komunikacije? Meni kao korisniku je to irelevantno. Stvar je samo u tome da moj broj kartice više nije vidljiv trgovcu, njegovom loše plaćenom i neprovjerenom prodavaču, administratoru i hakerima koji im snifaju njihove WinXP terminale. Ostalo su tehnikalije koje, ponavljam, korisnicima uopće nisu bitne.

 

Ma krivo sam nešto skužio tvoju prethodnu poruku. 

Svakako je malo sigurnije, to je činjenica. I vjerojatno je tako nešto budućnost.

A najsigurnije je svakako da plaćaš kešom, to odavno tvrde svi protivnici tehnologije i kartica :-)

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
online
Project Treble - vjetar za Androidova jedra

jebote, kao da gledam skeč iz teorije velikog praska gdje se sheldon i leonard svađaju što je brže za stotinku sekunde, mobitel ili kartica 

i onda odluče to testirati i uvale se u red do kase u kojem čekaju 15 minuta i još par minuta dok kasirka izvuče račun, ali bitna je stotinka sekunde 

 

tak svejedno, djelić sekunde vamo-tamo

stvar je samo u tome što je nekom zgodnije i lakše, čisto osobna stvar pogodna za raspravu isto koliko i hoćeš li četkati zube slijeva ili zdesna 

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
digitall kaže...

 

kerum povezes paypal i google pay i to je to

Na koji način ih povežeš? Imam instaliran i Google Pay i PayPal, ali ni u jednoj ni u drugoj aplikaciji nemam nikakve postavke za povezivanje?

9 godina
offline
Re: Project Treble - vjetar za Androidova jedra
kipo kaže...
digitall kaže...

 

kerum povezes paypal i google pay i to je to

Na koji način ih povežeš? Imam instaliran i Google Pay i PayPal, ali ni u jednoj ni u drugoj aplikaciji nemam nikakve postavke za povezivanje?

 https://pay.google.com/about/paypal/

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice