Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

poruka: 29
|
čitano: 8.320
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu".
15 godina
online
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Problem u ovoj teoriji je što ne shvaća da su apsolutno sve ljudske interakcije u stvari manipulacije druge strane s ciljem ostvarivanja vlastitih motiva te da takvo ponašanje u velikoj većini slučajeva nije negativno, već je riječ "manipulacija" dobila stigmu zbog korištenja, u većini slučajeva, za opisivanje ponašanja s ciljem zloupotrebe tuđeg ponašanja. Nećete nikad čuti da npr muški/žena kaže "manipulirao sam njome na način da sam se emocionalno angažirao oko nje jer mi je motiv bio stupiti u vezu s ciljem dobivanja konstantnog seksualnog odnosa" što je kompliciraniji no točniji način za reći da se zaljubio/la i da želi s tom osobom imati vezu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 8:24 (Ges).
 
28 1 hvala 1
15 godina
online
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

naravno da sam, kao i svi ljudi uostalom, psihopat (kad te dohvate s testovima i "strukom"). 

 

 

(ovo je zanimljivo poslušati a i dobro je prevedeno na rvacki)

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 12:26 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Tu osobnost su već definirala emo djeca.

I`m silicon-based life-form
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 9:10 (kowach).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
kowach kaže...

Tu osobnost su već definirala emo djeca.

 Zar nije ovo goth.

16 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Renesis kaže...
kowach kaže...

Tu osobnost su već definirala emo djeca.

 Zar nije ovo goth.

sve su to đavla posla

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 10:26 (nixass).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
@Ges, kako sam manipulirao sa nekim prosjakom kome sam udjelio nesto sitnisa bez da je iko vidio i bez da ista ocekujem od njega. Koji bi mi bio motiv jer sam stupio interaciju sa njim da mu pomognem?
15 godina
online
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
.jpg kaže...
@Ges, kako sam manipulirao sa nekim prosjakom kome sam udjelio nesto sitnisa bez da je iko vidio i bez da ista ocekujem od njega. Koji bi mi bio motiv jer sam stupio interaciju sa njim da mu pomognem?

Manipulirao si njime svojom radnjom (davanjem sitniša) gdje je tvoj motiv mogao biti i samo to da mu pomogneš da on uspije u svom naumu zbog kojeg prosi

16 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
U duhovnoj znanosti to se zove zaposjednutost. Tipičan primjer - Trump
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
:)

Da vidimo vas ostale ako imate "balls"
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

"At least im not a niggah!"

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
10% mračniji
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Meni je bolja ova tradicionalna D&D alignment podjela:

 

Test je ovdje

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
3 0 hvala 3
12 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Svijetla strana sile 

Origin: Tetka_HR - Steam: Tetka - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Fala CalvinRi što si me otela riječ iz tipkovnice, jer i ja dugo igram RPG igre u kojima su (obično na početku) ti mini psihološki testovi.

 

Redovno sam ovaj:

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 12:26 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Ges kaže...

Problem u ovoj teoriji je što ne shvaća da su apsolutno sve ljudske interakcije u stvari manipulacije druge strane s ciljem ostvarivanja vlastitih motiva te da takvo ponašanje u velikoj većini slučajeva nije negativno, već je riječ "manipulacija" dobila stigmu zbog korištenja, u većini slučajeva, za opisivanje ponašanja s ciljem zloupotrebe tuđeg ponašanja. Nećete nikad čuti da npr muški/žena kaže "manipulirao sam njome na način da sam se emocionalno angažirao oko nje jer mi je motiv bio stupiti u vezu s ciljem dobivanja konstantnog seksualnog odnosa" što je kompliciraniji no točniji način za reći da se zaljubio/la i da želi s tom osobom imati vezu.

 Ovo je redukcionizam nekoliko polica vise od onoga da smo svi mozak u staklenci, ili policu vise od teorije da je mozak tek smjesa "kemikalija" i da je sve uvjetovano time koje kemikalije vise preferira - one vesele ili one tmurne.

 

No, tvoja tvrdnja je i jezicna vratolomija - jer ako je po tvom osvrtu svaka interakcija manipulacija - onda je i rijec manipulacija produkt neke od interakcija, stoga ulazis u cirkularnu logiku koja je reductio ad absurdum, ali losiji od gornje spomenutih misaonih eksperimenata.

 

Rijec manipulacija uvijek je imala 2 znacenja:

manipulation (n.)

by 1730, a method of digging ore, from French manipulation, from manipule "handful" (a pharmacists' measure), from Latin manipulus "handful, sheaf, bundle," from manus "hand" (from PIE root *man- (2) "hand") + root of plere "to fill" (from PIE root *pele- (1) "to fill"). Sense of "skillful handling of objects" is attested by 1826; extended 1828 to "handling or managing of persons," especially to one's own advantage.

 

Znaci rijec je u modernom jeziku (paralelno sa razvojem psihologije i sociologije) uvijek imala malicioznu konotaciju. Nije rijec manipulacija dobila stigmu - vec je rijec primjenjena na ponasanje koje je vec prihvaceno kao nacelno lose.

 

Ges kaže...

Nećete nikad čuti da npr muški/žena kaže "manipulirao sam njome na način da sam se emocionalno angažirao oko nje jer mi je motiv bio stupiti u vezu s ciljem dobivanja konstantnog seksualnog odnosa" što je kompliciraniji no točniji način za reći da se zaljubio/la i da želi s tom osobom imati vezu.

Normalno, pa tako jezik funkcionira. Nikad neces ni reci za jaci seks sa primjenom sile da si nekoga silovao - logikom da je rijec silovanje dobilo negativnu konotaciju, stigmu - iako dio populacije uziva i u veoma grubom seksu.

 

Ti si ovdje upotrijebio veoma losu jezicnu vratolomiju koja nema etimolosko uporiste kako bi neuspjesno progurao teoriju o redukciji ljudskih reakcija na kemijske podrazaje - koja nema ni znanstvenog uporista - jer je upravo razlicitost reakcija na podrazaje i dokaz znanosti oko toga sto nas cini univerzalnije normalnim ili sto nam dokazuje poremecaje ponasanja.

 

Pojednostavljeno:

1. Da bi tvoja teorija da je sve manipulacija imala smisla - ona bi svi morali jednako reagirati na sve podrazaje, no postoje drasticne razlike koji se centri mozga plae kod razlicitih ljudi na iste podrazaje. Ono sto tebe cini sretnim ne cini nekog drugog, samim time postoji kolektivna rijec sreca, ali ona nije sveobuhvatna, vec se ide u podkategorije.

2. Ti bi tu reducirao sve to na rijec manipulacija (iz interakcije), ali to ne vrijedi, jer manipulacija moze uzrokovati i pozitivan i negativan osjecaj - ali je univerzalno uvedena kao negativ.

 

Zadnje i najbitnije - manipulacija je uvijek svjesna i namjerna radnja kojoj uzrok moze biti ili iz kratkorocnih povoda, ili iz dugorocnih (patoloski lasci, psihopati i sociopati - tj. poremecaji licnosti i ponasanja) pa ni iz tog razloga ne moze opisivati cin koji moze biti totalno nepredvidljivih povoda i nepredvidljivih posljedica kao sto je ljubav. Jer onda ne pricamo o ljubavi - vec o manipulaciji - jer tako JEZIK funkcionira.

 

(Da je sve manipulacija ne bi mogli detektirati poremecaje licnosti. Osim ako ces reducirati sve na amebe i potrebu prokreacije, onda vrludaj u metafiziku, tamo je sve moguce.)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
neaktivan
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

posebno briljiram makijavelističkim metodama ,dolaska do svog interesa, po šalterima, liječničkim čekaonicama, roditeljskim sastancima... nekada lučim toliki slador da za mnom lete pčele.

nadođe to sa godinama.. dok si mlad i zelen pušiona si, naknadno spoznaš da po putu ne dijele kiki bombone zato što si simpa empatični dečkić.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Ahahaha, malo glup test, previše generalizira.

Čak ni za brzinsko profiliranje.

Ali, za današnje facebook generacije dobra brzinska zabava.

Uglavnom, skroz fulani zaključci:

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 14:30 (fer-de-lance).
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Meni sve ovo sliči na tipično američko pretjerivanje. U zdravim ljudskim odnosima svatko radi za opće dobro, kako za dobro drugoga, tako i za svoje vlastito. Primjer iz posla: dobar je posao onaj od kojeg svi imaju koristi, a nitko štetu. Slično vrijedi za obiteljske odnose. Ako ćemo uvesti manipulativnu logiku onda bi se moglo reći da roditelji hoće da im djeca dobro uče zato da što prije dobiju kruh u ruke, pa da onda oni za njihovo uzdržavanje potroše manje novaca. No istina je da od dobrog učenja i uspjeha u životu imaju koristi i djeca i roditelji, a na kraju i društvo u cjelini. Logika "dok nekom ne omrkne, drugom ne osvane" je naopaka logika. Od nje ne dolazi ništa osim mržnje i zavisti. 

 
6 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
danen kaže...

 Logika "dok nekom ne omrkne, drugom ne osvane" je naopaka logika. Od nje ne dolazi ništa osim mržnje i zavisti. 

 

To se zove "zero sum game" u ekonomiji i teoriji igara, a današnja društva su sistemski i ideološki postavljena na tim osnovama, pa se to onda prihvaća i kao "normalno", "pravilo", "neizbježno" i "prirodno", iako nije ništa od toga.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr

@wyks  Gde ti ode? Ocigledna manipulacija recima da nas ovde sve izmanipulises kako si u pravu

12 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Prije više godina sam pronašao možda najcjelovitiji (barem kada pričamo o on-line besplatnim testovima) test osobnosti (nevezan nužno za mračnu trijadu to jest ista nije fokus testa) nazvan IPIP NEO.

Radi se o tzv. "Big Five" tipu testa osobnosti (možda je ispravnije nazvati ga psihometrijskim testom).

Link na test. Napomena, postoje dvije verzije testa - originalna i dulja te novija i skraćena. Osobno preporučujem da probate originalnu verziju.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Ja sam Đejms Bond

PSN - darklydexter
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Ezio kaže...

Ja sam Đejms Bond

 ti si prepisivao na testu. nemeže. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Aj da vidimo tebe...za sada opasna neka ekipa na bug.hr
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
13 godina
odjavljen
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

Nisam siguran u neku pretjeranu preciznost testa, zbog samo 12 pitanja ali ajde, evo mojih rezultata for teh memez

Prljavi tucet test Prljavi tucet test
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Ajar kaže...
Ezio kaže...

Ja sam Đejms Bond

 ti si prepisivao na testu. nemeže. 

 Kad sam iskreno popunjavao ispao sam samo psihopat i polumakijavelist. Nisam se htio sramotiti.

PSN - darklydexter
15 godina
online
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Ezio kaže...
Ajar kaže...
Ezio kaže...

Ja sam Đejms Bond

 ti si prepisivao na testu. nemeže. 

 Kad sam iskreno popunjavao ispao sam samo psihopat i polumakijavelist. Nisam se htio sramotiti.

 ne vidim neku sramotu u tome. možebitno zbogradi toga jer je meni dojavilo 94% sajko-čikn (empatija za ljude = 0, za ostale životinje = 100) i zanemarivo ostalo. ic oke. svi smo takvi, samo malo ih priznaje. pogleč onaj ted video koji prikeljih uz prvu poruku pa bu ti lakše pri slezeni. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mr
Drago kaže...
To se zove "zero sum game" u ekonomiji i teoriji igara, a današnja društva su sistemski i ideološki postavljena na tim osnovama, pa se to onda prihvaća i kao "normalno", "pravilo", "neizbježno" i "prirodno", iako nije ništa od toga.

 Ja iz ovog tvog komentara vidim samo nekog tko se nije pikejpao za svoje butstrape i ko ne spava u vreci u svojoj tvornici u Freeeemontu i tko nema sat kojim radi 19-20 sati dnevno, uči 6 sati dnevno, spava 4 sata dnevno i 5 sati je brižna majka.

 

Da si posvećen detaljima sad si mogao davati intervjue Gloriji kako si samo uspio balansirati majčinstvo i poslovnu karijeru, kako i pored pletenja i glampinga stigneš uživati u vlastitim trenucima sreće i kako si kupio kuću bez kredita jer se može.

 

Ti kažeš da nije normalno, ja vidim ljevičarskog gubitnika!

 

Da si vješao mobitele po stablima , i ti si mogao postati egzekjutiv editor u kÓÙndÆ nÂÄst i spavati u vreci i biti brižna majka!.

(Najbolji izum u povijesti covjecanstva je midl-menadzment. Onda kao vlasnik najebes njih da oni postave sustav kompetitivnosti medju najnize placene poslove, pa sav rizik poslovanja prebacis na one koje najmanje placas! Za takvu genijalnost treba oduzeti svima nobelove nagrade za ekonomiju i dati ih CEOu koji je izmislio midl mendzment. A i onima za knjizevnost, nijedan most i nijedna cuprija nije bolja od kompetitivnog ugovora midl menadzmenta.)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
6 godina
neaktivan
offline
Psiholozi su definirali novi tip osobnosti: mračnu

golman sam, nisam neymar

 

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice