Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

poruka: 112
|
čitano: 16.257
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte".
16 godina
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

Pričito sam komentare...

 

Ovdje u komentarima se svašta može pročitati....

 

Što, nadam se od stručnih osoba, što od "komentatora"....

 

Već 6 godina radim na INA benziskoj pumpi, konstantno sam u narudžbama, gorivima, vodim dosta dokumentacije šta se tiče moje pumpe itd....

 

PRVO I OSNVONO ---- nevezano za ovaj hakerski napad

Tko misli, da nema razlike u Super 95 i Super 100, pojma nema o čemu priča / piše!

ALI ljudi imaju krivu percepciju u čemu je razlika u ta dva goriva!!!!

 

U "AUTI" temi na ovom forumu su već neki stručniji od mene objasnili u čemu je razlika između ta dva goriva, ali i ja znam nekog vraga...

Ako netko misli da ako toči "stotku" da će mu auto trošit manje i ići bolje - jebenog pojma nema šta su to oktani!!

Možemo ići i dalje; živim jako blizu rafinerije u Kostreni, konstantno prolazim kod izlaza iz rafinerije ---- izlaza iz rafinerije; rafinerije odakle izlazi  i Tifon i Petrol itd!

Točiš na Petrolu, vidiš da ti je auto potrošio 0,978 litara manje i ideš ---- Petrol ima kvalitetnije gorivo --- to šta svi izlaze iz Urinja, to nije bitno!!

BItno je da ti na 100/300 km skužiš da je IPAK bolji tiofn / petrol.... Jer eto... Potrošio si litru manje, ali ako treba pljuvat po nečemu ćeš pljuvat jer moraš, jer si ti odlučio da manje troši!

Zašto Petrol/Tifon/INA cisterne izlaze iz Urinja, gdje je brod dopeljo naftu iz osme materine? I sada odjednom letiš na Petrolu, imaš vodu na INI!?

 

______________________

 

Šta se tiče ovog napada na sustav --- opet imamo ovdje 16468 puta pametnije ljude nego ovi šta vode sve to u INI!

Ljudi se postavljaju kao da su ubrali cijelu pamet svijeta i pametuju šta kako je INA zaostala bla bla...

A šta ako vam ja kažem da INA maloprodaja ima - softver, sve vezano uz goriva, robu, kasu,  od totalno pete firme?????

 

Software koji imamo na kompjuterima NEMA VEZE SA INOM!!!

 

Neznam dali smijem, mislim da nesimjem, ali sa screenshotovima mogu svima vama koji pizdite reći da ste u krivu i da vam je bitno samo srati!!

_________________________

 

I da se razumijemo; niti ja podržavam ove cijene, niti sam ja presretan sa svojom plaćom, ali vidim da je kod nas bitno samo pizdit, a pojma jebenog nemaš o čemu pizdiš!!

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 4:03 (doktor1).
Moj PC  
10 0 hvala 5
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
Envy kaže...
Damok kaže...

* * *
A ne kad kumica klikne fake mail od DHLa na imapu i zarazi cijelu jutarnju smjenu.

Ne mora značiti da su ga preko emaila dobili. Mogli su preko sto i jednog drugog načina. 

Radili su u jednoj banci test sigurnosti. Ujutro su prije nego zaposlenici dolaze na posao bilzu ulaza u banku bacili USB stick. Više od pola zaposlenika je uštekalo taj stick u službeno računalo.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

Al koja smo mi Hrvati ekipa. Pa toliko je ovdje sranja napisano a da ljudi nemaju pojma o čemu trkeljaju. Zato i jesmo u guzici kao društvo. Nit se većina kuži u cyber security velikog sustava nit ima ikakva saznanja o INA-i i njihovom sustavu.

 

Katastrofa.

 

Democracy is not for the people
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 7:49 (JudgeDredd).
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije

U tijeku je ciljani napad ransomware-om na korisnike u Hrvatskoj. Ransomware se širi elektronskom poštom putem Excel privitka koji prilikom otvaranja zahtijeva omogućavanje makro naredbi, nakon čega "trojanac" preuzima ransomware koji šifrira podatke na računalu. Ransomware izbjegava sandbox uz pomoć tzv. "sleep mode-a" koji ga čini neaktivnim tijekom prvih 30-60 minuta. Stoga ne otvarajte sumnjive privitke koji se pojavljuju u vašem inboxu bez odgovarajućeg konteksta i ne omogućujte izvršavanje macro naredbi u Office programima!
 
0 0 hvala 1
5 godina
protjeran
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
@ JudgeDredd

U spolovilu od države samo je kondomima super (pa bio on 95, 98 ili 100 oktana).
Ostali kritiziraju. Rekao bih s pravom.
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 9:01 (Antiseptik).
5 godina
protjeran
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
@ doktor1

Zato ja tenkiram na LUK Oilu. Naime, (na)čuo sam da su oni jedini u Hrvatistanu koji dovoze svoje gorivo.
A nekako mi je i draže svoje novce dati nepoznatom ruskom oligarhu no poznatom rvatskom generalu i/ili mađaronu.
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 9:03 (Antiseptik).
12 godina
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

Lukoil daleko od kvalitete. 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
Polakomio se neki vrli "menadžer" za nasljedstvom u abesiniji.... 😅
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 10:59 (Brk).
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
Optiko moja ljubljena i blažena za back up. Lol
Svaka akcija ima svoju reakciju.
15 godina
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

-prvo treba vidjeti što se ekšli desilo, jel hakerski napad (onako, pravi napad, hakeri ciljano.. kao u filmovima) ili je običan rasnomware-mail-pišing na koji su naletjeli. Sve se to nazove hakerkim napadom, no često je samo dokaz nesposobnosti osoblja/uhljeba i nespremnosti na scenarije koje odgovorni admin mora imati, ako nema tad ne radi svoj posao (istina, često je poslovica 'veži konja gdje ti gazda kaže' objašnjenje, no to admi ne treba prihvaćati kao ni ostale struke u svojoj profesiji kad stoje potpisom iza sustava, zdravstvo, policija, javne službe, pravnici, električari, građevinci itd.. ne vrijedi isprika 'naređeno'..).

 

-nakon tog netko mora ostati bez fotelje, neovisno jesu li hakeri ili 'hakeri'.

-postoji i treća mogućnost, neki treći cilj-interes, možda uopće nema hakera, možda su insideri, možda manageri traže način kako podjeliti otkaze, možda.. no što za sad znamo? -ništa osim generičkih izjava glanogovornika koje nismo ni morali čitati jer ih već znamo tj nema ništa informativnog ili uvjerljivog kao dokaz-činjenice npr od kud je stigao napad? Ako je stvar predana policiji-nadležnima, tad se barem to može reći tj tad počinjemo o činjenicama ne o generičkim floskulama i pitanjima bez odgovora.

 

-svaka ozbiljna firma mora imati ozbiljan backup.

-glupana ima uvjek/svugdje, sys mora biti full-pruf upravo zato, backup! a to ne može neki netjak-uhljeb, kao što to ne radi u medicinskom interventnom timu, tj to rade oni koji znaju, ne koji imaju fotelju-namještenje.

-krivica?

-odgovornost?

 

da, krivi su počinitelji, recimo hakeri, no postoji li i odgovornost osoba u firmi da se to ne desi? Odgovornost, tek tad se može nešto započeti, svatko na svom radnom mjestu. Odgovoran admin ima odgovor na napad, pogotovo ako nema 'pravog' (filmskog) napada, nego pričnevi i ujaci iz afrike ili mail, zaražen file, ransom. Od filmskih hakera zaštite nema, jer kao unclesam, oni mogu sve, no ta iza stoji politika-država-netko. Što kad možda jednog dana saznamo tko je počinitelj napada? Ili jel napada uopće bilo? Kako ćemo to znati? Što će policija poduzeti? Država? Protiv koga? Kao u većini kaubojskih pljački, počinitelji su nestali u nepoznatom smjeru, mada uvjek ostane neki trag, neka ip-adresa i log, mora ostati, jer tako je postavljen sustav, mreža, telekomi-banke-sve-internet. Trag svakako postoji, ali ako je unclesam tad će ostati nepoznato, ako je neki insider, ako je samo interna potreba ine-kompanije za otkazima i zatvaranje pogona-rafinerija i sl.. ako je .. previše ako, za generički text kojeg glasnogovornici daju.

 

-može li to bug malo 'čačkati'? pitati? želi li to bug? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
bus kaže...

* * * samo stavis restore na vrijeme kad je sve uredno radilo,,, * * *

Ne znam kakva ti je kompanija i čime se bavi ovdje "običnog restora" nema. Jer havarije ovakvog tipa... uh... pratit ću razvoj događaja, ako netko bude i smio objavljivati detalje. 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
ihush kaže...

-prvo treba vidjeti što se ekšli desilo, jel hakerski napad (onako, pravi napad, hakeri ciljano.. kao u filmovima) ili je običan rasnomware-mail-pišing na koji su naletjeli. Sve se to nazove hakerkim napadom, no često je samo dokaz nesposobnosti osoblja/uhljeba i nespremnosti na scenarije koje odgovorni admin mora imati, ako nema tad ne radi svoj posao (istina, često je poslovica 'veži konja gdje ti gazda kaže' objašnjenje, no to admi ne treba prihvaćati kao ni ostale struke u svojoj profesiji kad stoje potpisom iza sustava, zdravstvo, policija, javne službe, pravnici, električari, građevinci itd.. ne vrijedi isprika 'naređeno'..).

 

-nakon tog netko mora ostati bez fotelje, neovisno jesu li hakeri ili 'hakeri'.

-postoji i treća mogućnost, neki treći cilj-interes, možda uopće nema hakera, možda su insideri, možda manageri traže način kako podjeliti otkaze, možda.. no što za sad znamo? -ništa osim generičkih izjava glanogovornika koje nismo ni morali čitati jer ih već znamo tj nema ništa informativnog ili uvjerljivog kao dokaz-činjenice npr od kud je stigao napad? Ako je stvar predana policiji-nadležnima, tad se barem to može reći tj tad počinjemo o činjenicama ne o generičkim floskulama i pitanjima bez odgovora.

 

-svaka ozbiljna firma mora imati ozbiljan backup.

-glupana ima uvjek/svugdje, sys mora biti full-pruf upravo zato, backup! a to ne može neki netjak-uhljeb, kao što to ne radi u medicinskom interventnom timu, tj to rade oni koji znaju, ne koji imaju fotelju-namještenje.

-krivica?

-odgovornost?

 

da, krivi su počinitelji, recimo hakeri, no postoji li i odgovornost osoba u firmi da se to ne desi? Odgovornost, tek tad se može nešto započeti, svatko na svom radnom mjestu. Odgovoran admin ima odgovor na napad, pogotovo ako nema 'pravog' (filmskog) napada, nego pričnevi i ujaci iz afrike ili mail, zaražen file, ransom. Od filmskih hakera zaštite nema, jer kao unclesam, oni mogu sve, no ta iza stoji politika-država-netko. Što kad možda jednog dana saznamo tko je počinitelj napada? Ili jel napada uopće bilo? Kako ćemo to znati? Što će policija poduzeti? Država? Protiv koga? Kao u većini kaubojskih pljački, počinitelji su nestali u nepoznatom smjeru, mada uvjek ostane neki trag, neka ip-adresa i log, mora ostati, jer tako je postavljen sustav, mreža, telekomi-banke-sve-internet. Trag svakako postoji, ali ako je unclesam tad će ostati nepoznato, ako je neki insider, ako je samo interna potreba ine-kompanije za otkazima i zatvaranje pogona-rafinerija i sl.. ako je .. previše ako, za generički text kojeg glasnogovornici daju.

 

-može li to bug malo 'čačkati'? pitati? želi li to bug? :)

 Ne treba bug cackati, reci cu ti ja - jedna informaticki polupismena babuskara iz uprave je otvorila mail s privitkom, ostalo je povijest..

Zadnjih dana po firmi kruze price kako su u pitanju hakeri iz Miamia koji traze povecu lovu, ina ne zeli platit ali daje masnu lovu 'strucnjacima' iz microsofta koji takodjer ne znaju rijesit nastali problem.

I ne, do dan danas nista nije rijeseno, dapace, jos je i gore. 

 

Edit: trazena cifra je 15mil € (u bitcoinu) Ne znam iz kojeg razloga to ne zele platit kad su dosad izgubili pribliznu cifru zbog nemogucnosti prodaje bonova, ENCa i slicnog na vise od 400 lokacija.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 12:22 (articoka).
16 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
articoka kaže...

I ne, do dan danas nista nije rijeseno, dapace, jos je i gore. 

 Šta je još gore?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
doktor1 kaže...
articoka kaže...

I ne, do dan danas nista nije rijeseno, dapace, jos je i gore. 

 Šta je još gore?

 U detalje ti naravno necu ici, ali jedan dio maloprodaje vise ne funkcionira. Tako da njihove izjave o tome kako maloprodaja nije zahvacena su obicne lazi. 

14 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije

e babuskara je polupismena, ali su ITe-vci zakurac, sva sreća pa se nisam zaposlio među "plavcima" (Blue Tim - tako se zove IT u INA-i - zbilja su žalosni)...

 

i u mojoj bivšoj firmi je stariji čovjek kliknuo na  na link prebrzo... ali su serveri na drugom rangeu, a u rangeu s klijentskim računalima je bila navlakuša s širom otvorenom dijeljenom mapom s par txt, pdf datoteka i kad je došlo upozorenje da se čačka, audit te mašine mi je dao login - došao do gospodina, isčupao LAN kabel... i riješio sve njemu iz backupa, a serveri ništa nisu izgubili...

 

pa kad se diijeli da je sve otvoreno ko kurvina guzica i eto vraga...

 

u sadašnjoj firmi - nitko nije lokalni admin (osim ITevaca), a i mi svi imamo zasebne admin račune, a za prtljanje po serverima moraš zatražiti generiranje jednokratnog superkorisnika - i napisati izvještaj zašto ti treba pristup i što si napravio...

 

ali naravski u većini firmi "stručnjaci" nemaju vremena za takve 3.14zdarije...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 13:49 (Stric_Jura).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
I ja sam zadnjih dana dobija pozive od kolega koje je uhvatilo kako masturbiraju...hahahahaha...

Nama uglavnom bude odgovor da ne placaju nista jer je snimka vec na internetu.... :-D


Good times
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
Zechina kaže...
bruno11 kaže...

 Ako je iznos koji se spominje točan, vrijedi pokušat sa svim raspoloživim expertima. Za 15 mil $ se dosta toga da isprobati.

 

Jel pozvan Peruško, ili bar Ramljak? Jel Marić odobrio? Ili je još premala kinta?

Domaći povlašteni uhljeb-kadar i eksperti po narudžbi...
Nitko ne može nadmašiti baraba Lukinog retardanta, prisjetimo se:
'Poštovani barba Luka, još ništa od posla u HŽ-u koji ste mi obećali'

Nakon nesreće, na vlak naletjelo i pružno vozilo

Tekući retardant postao skliski vosak

Od trgovca psećom hranom nabavio smjesu za tračnice 

 - - -

 poginulo šest, a ozlijeđeno 55 putnika:

PRESUDE ZA NAJTEŽU ŽELJEZNIČKU NESREĆU ... Medaku četiri godine zatvora, Bazini tri, ostali oslobođeni!

Koja je, ono, poveznica? 

A ja sam ciljao na Special agent McGee i ekipu, ipak on hakira Pentagon, CIA i NSA za par minuta. Što je takvom kapacitetu tamo neki CLOP ransomware

8 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
bunker kaže...

U tijeku je ciljani napad ransomware-om na korisnike u Hrvatskoj. Ransomware se širi elektronskom poštom putem Excel privitka koji prilikom otvaranja zahtijeva omogućavanje makro naredbi, nakon čega "trojanac" preuzima ransomware koji šifrira podatke na računalu. Ransomware izbjegava sandbox uz pomoć tzv. "sleep mode-a" koji ga čini neaktivnim tijekom prvih 30-60 minuta. Stoga ne otvarajte sumnjive privitke koji se pojavljuju u vašem inboxu bez odgovarajućeg konteksta i ne omogućujte izvršavanje macro naredbi u Office programima!

 

Radi li na Libre Office? Na Linuxu? Pitam za frenda...

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 15:42 (Zechina).
7 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije

@zechina

Nisam probao, no ne vjerujem, ipak mora imati win pozadinu... Eventualno bi se mogao proširiti unutar emuliranog wine područja ako si tamo kreirao nekakve foldere ili virtualne particije sa dokumentima.

Za office se već godinama zna da može biti zloupotrijebljen.

15 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
articoka kaže...
..

 Ne treba bug cackati, reci cu ti ja - jedna informaticki polupismena babuskara iz uprave je otvorila mail s privitkom, ostalo je povijest..

Zadnjih dana po firmi kruze price kako su u pitanju hakeri iz Miamia koji traze povecu lovu, ina ne zeli platit ali daje masnu lovu 'strucnjacima' iz microsofta koji takodjer ne znaju rijesit nastali problem.

I ne, do dan danas nista nije rijeseno, dapace, jos je i gore. 

 

Edit: trazena cifra je 15mil € (u bitcoinu) Ne znam iz kojeg razloga to ne zele platit kad su dosad izgubili pribliznu cifru zbog nemogucnosti prodaje bonova, ENCa i slicnog na vise od 400 lokacija.

 -nema to veze s 'babuskaorm', može biti mlada-zgodna, može biti dijete, muškarac, intelektualac.. tj djelatnik firme ili portir, kao što je pismenost jedako nevažna, može bit čoban odnosno admin i to mora predvidjeti. Ono što admin mora obaviti je .. fixati ili seppuku, odnosno uprava koja dovodi do takvog stanja jer oni koji postavljau nesposobne-podobne dovode do takvog stanja.

.. (ne slažem se sa 'sexističkom' rečenicom inače da s postom..). + dodatak, nikad se s ucjenjivačima (teroristima i sl.) ne pregovara, ne isplaćuje.. jer tad pobjeđuju odnosno, ako se 'mora' tad je država-društvo besmisleno kao i radna mjesta admina itd. Ako im se isplati, ponekad oportuno, time im se samo dodaje gorivo za nastavak. Jednom mora biti rez-kraj i ne treba ga odgađati kao popravak zuba.

 

Zechina kaže...
bunker kaže...

U tijeku je ciljani napad ransomware-om na korisnike u Hrvatskoj. Ransomware se širi elektronskom poštom putem Excel privitka koji prilikom otvaranja zahtijeva omogućavanje makro naredbi, nakon čega "trojanac" preuzima ransomware koji šifrira podatke na računalu. Ransomware izbjegava sandbox uz pomoć tzv. "sleep mode-a" koji ga čini neaktivnim tijekom prvih 30-60 minuta. Stoga ne otvarajte sumnjive privitke koji se pojavljuju u vašem inboxu bez odgovarajućeg konteksta i ne omogućujte izvršavanje macro naredbi u Office programima!

 

Radi li na Libre Office? Na Linuxu? Pitam za frenda...

 - ne radi, tj na linuxu ne radi ništa (od makroa-izvršno..) i tad je zapravo beskoristan za baratanje-kreiranje (ne)odgovarajućih xlsx/xlsm fileova tj upravo zato se koristi win-mso i tad je linux-LO beskoristan, tj nije stvar samo u tabličnom prikazu to može i 'word' :) .. = xlsm je odgovor ili xml kad tražiš kompatibilnost itd.

-odnosno, skripta je skripta, neoviso o OSu, običan batchfile može napraviti bilo što na bilo kojem osu (ako ima odgovarajuće resurse na raspolaganju kao i permison).. npr enkripcija koja je problem vanašnjih 'virusa' (to i nisu klasiči virusi, ne u starom smislu..) tj enkripcija filea-podataka (ili diska) je stvar korisnika-osa, mogućnost banalno kao zipiranje, uz jednu bitnu razliku, ako kriptiraš ti sam, tad znaš key, imaš key, ako to napravi netko drugi tad nemaš key ni po čemu drugom to nije virus ali je malware jer je maliciozno i jer je 'skripta'.. tj isto to može napraviti korisnik u neznanju i recimo izgubiti ključ.. razlike nema. Virus? S tim identičan problem ima svaki OS koji nudi odgovarajuće resurse korsiniku tj enkripciju i tad zaštite nema tj ili je skripta blokirana ili nije (tad je izvršena i imaš posljedice). Zato ni antivirus ne pomaže, jer nije virus nego 'legitimna' opcija na raspolaganju korsniku, kao što jednako može zabiti auto u zid, odnosno neznanje, naivnost, klik .. i ostalo radi automatika, tj na svim modernim osevima, guijima, sve je povezano-automatizirano, tj to je razlika u nekadašnjem linuxu koji postaje windoziran tj kao za zipom, može ostatak ekosustava jednostavno pokrenuti-otvoriti neki file a sve je file i samo o permisionima ovisi hoće li se izvršiti. Da user ne dozvoli kad iskoči UAC na win tad se 99% ovih stvari ne bi nikad desilo, ali upravo to klikne juzer, kao što je u mail clientu postavljena automatika prikaza sadržaja maila, mada svi preporučaju 'ne otvarajte mail' .. to je besmisleno, jer ga već client app otvori-prikaže, kao što prikaže browser jpg-pdf i sl. i tad je već maliciozni kod izvršen-pokrenut ako uopće postoji u klasičnom virus-crv formatu.. obična skripta, sve ostalo radi sam OS, banalno, kao da s diskpartom izvršiš naredbu clean.. i nema diska-particije-podataka. To nije 'virus' ili haker, to je automatika+mogućnosti OSa i neke veće razlike nema, win-lin-osx.. a sad će andorid, odnosno, lin i andorid su 'zaštićeni' samo zato jer nešto ne radi i jer su razmrvljeni kao verzije-distre tj većinom nisu cilj malwarea (ali će postati).

 

edit: odnosno, kao što vidištema ms-defender.. (za lin, mac, android..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 16:52 (ihush).
8 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
ihush kaže...
Zechina kaže...

 

Radi li na Libre Office? Na Linuxu? Pitam za frenda...

PA KAŽE:

 blablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablablabla

 

 

jbt, uvijek se sav uzhjebeš kad ti netko dirne u MS a kamolil ako spomene L...x.

Taman sam ti htio napisati kako si lijepo odgovorio povrću gore, ...i onda vidim da si nasjeo na moje trolanje.

Mislim da ti imaš PTSP, da je netko jednom u polušali rekao "ma preći ćemo na Linux a ihusha sterati na burzu" i otad te cimaju s time.

Realno, čak i da je to moguće (dobro, u teoriji je uvijek moguće) da npr INA pređe na nekakav Linux itd, koliko bi Karamarka, Petrovića, IBM/RedHatova, +Orbana, "Merkela"... trebalo posložiti u takvu varijablu da bi se to izvelo? Ergo = besmisleno. Jbt Trump klopi po nosu Amazon za JEDI program da bi ga dao MSu, a mi govorimo o mjestu gdje je bila poviesna podružnica zna se već koga.

Pa samo da u osnovne škole (! - ne INU!) staviš free Libre Office umjesto "bogom-danog", Ugroza i Međed bi ti odma ponovo isukali plinske boce po Savskoj. 

16 godina
neaktivan
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

Dost dobro. Od kibernapada na INA-u došli do klasičnog vjerskog rata Linux protiv Windowsa.

Ništa se nije promijenilo na forumu dok sam izbival.

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
 
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije Inte

a otkad se neki corporate business soft vrti na linuxu s klijentom za linux desktop?

 

no uglavnom, osnova jest - obuka korisnika prije svega!

 

neki dan mi je klinka imala za zadaću predavanje o sigrnosti na Netu, pa sam joj malo pokazivao "jeftine" trikove...

 

ono tipa link na kojem piše "bijeli miš" a tamo slika crne mačke... pa samo treba sekundu držati miš nad linkom da vidiš kamo vodi, a ne ko Pavlovljevom refleksu samo klikati... 

 

i onda utuviti, ako je nešto predobro da bi bilo istinito  - nije istinito... x puta sam u bolnici ozbiljnim ženama u godinama morao par puta govoriti - nitko vam neće poslati par milijuna dolara, onak iznebuha baš na vaš mail...

 

također - zabraniti i to taksativno nabrojati kazne (financijske) za korištenje službene mail adrese za prijave na sve i svašta... viđao sam prijave s sl. mailom na World of Warcraft, da ne govorim i na Smokvu - ono ime.prezime@firma.hr i tražiš malo dupeta sa strane...

 

a propos, kad sam držao obuku korisnika u Šumariji, pogodite koja je slika bila iza linka "sisata plavuša" ?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 19:29 (Stric_Jura).
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
4 godine
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
ihush kaže...

 nikad se s ucjenjivačima (teroristima i sl.) ne pregovara, ne isplaćuje.. jer tad pobjeđuju odnosno, ako se 'mora' tad je država-društvo besmisleno kao i radna mjesta admina itd. Ako im se isplati, ponekad oportuno, time im se samo dodaje gorivo za nastavak. Jednom mora biti rez-kraj i ne treba ga odgađati kao popravak zuba.

 

 

Nije sve tako crno - bijelo. Bolnice u svijetu plaćale su otkupnine za svoje sustave i podatke u njima jer si nisu mogle priuštiti ne imati pristup podacima o pacijentima. Ljudski život vrijedi više od hrpe papirića zvanog novac. Plaćali su i drugi. Ponajviše zbog nepoznavanja sigurnog korištenja računala i interneta. Ne, nisu to jedini razlozi ali su jako važni.

Ransomware je u 2019. stvorio štetu od 11,5 milijardi dolara (https://www.darkreading.com/attacks-breaches/ransomware-damage-hit-$115b-in-2019/d/d-id/1337103). Šteta je ogromna, s izgledima da se poveća.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 19:59 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
Stric_Jura kaže...

 

 

no uglavnom, osnova jest - obuka korisnika prije svega!

 

+1

15 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
doktor1 kaže...

* * *

 

Software koji imamo na kompjuterima NEMA VEZE SA INOM!!!

 

Neznam dali smijem, mislim da nesimjem, ali sa screenshotovima mogu svima vama koji pizdite reći da ste u krivu i da vam je bitno samo srati!!


* * *

 

Ako je Ransomware kompatibilan sa OS-om, i na neki način (izbjegne antiviruse ovo - ono) se deploya odnosno pokrene onda nema veze 3rf party softver tipa fiskalna kasa, robno knjigovdstvo, SAP (lično mi omraženi i ovdje EnergoPetrol ga koristi). Virus (barem .hets sa koim sam ja upoznao) krene i na što god ima ovlasti čita, kriptira i dodaje svoj nastavak.

Dosta često iskusnim informatičarima se desi da misle da su instalirale one budalaštine tipa babylon toolbar, ask toolbar pa dok se on bavi tim problemom (ako je to primjerice servis kućnog računala) nije ni svjesstan da pravi Ransomware već radi svoj dio posla, a onda već bude kasno.

Sad me zanima šta si htio sa tim reći.

 

MrBlc kaže...
* * *

Radili su u jednoj banci test sigurnosti. Ujutro su prije nego zaposlenici dolaze na posao bilzu ulaza u banku bacili USB stick. Više od pola zaposlenika je uštekalo taj stick u službeno računalo.

 

Opet su to krivi administratori. Isključi USB iz BIOS-a pa ćeš imati samo mrtav fizički port.

Inače ti testovi sigurnosti dobar su primjer da se otkrije unaprijed ne samo ranjivost nego i politika samog poslovanje kompanije (ako piše službenim osobama ulaz zabranjen, šta ako se i to ignorira.. isto imaš neku vrstu upada).

Generalno Banke rade po zatvrenom sistemu preko DMVPN (mreže) i puno VLAN-ova ima i ACL lista i samog tunelisanja da je to ono za nepovjerovati. Puno toga je modularno pa rad sa strankama i uplate možda nemaju veze sa izdavanjem stambenih kredita.

Lično sam radio u ovoj kompaniji i vidio da imaju par otvorenih portova (što na Routerima i Swirchevima) kao fizičkih USB portova, a Fortinet firewall nije bio podešen a stručnjaci su takvi da glavni IT administrator nije nikada čuo za kompanije kao što su Cisco, Fortinet, i Juniper... nego eto on je kao čuo za neki "obični" HP Enterprise. A u tom SAP-u (u HR je SAP podrška za BiH) vidi se kad Indijac sašije sjedište za Mecedes S Klassu i sat i vrijeme i sve. Ali su naši divljaci uspjeli tamo gdje je prostor za Backup nasnimaju 50 GB narodnjaka,
I šta se desilo: Djeca vidjela da mogu podjeliti internet sa mobitela i uključili Wi-Fi na AIO računare i puštali Youtube u po posla. Opet krivac - administrator.

A u tim državnim firmama - svakoj treba jedan Ransomware makar jedan put da nas administratore konačno na ovim prostorima više ciejne pa nek im ćaća i mater postavljaju DMVPN mrežu (koja se BTW eadi na CCIE kursu) za 3000 kuna mjesečno.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije

Ne možeš isključiti portove u BIOS-u ako se koristi neki HW na USB, tipa čitač kartica ili neka periferija. To se onda treba rješavati na razini OS-a, međutim, ono što bi svakako trebalo je isključiti bilo kakvu mogućnost boota s USB-a ili bilo kojeg vanjskog uređaja jer na tom sticku može biti rootkit koji će se učitati prije windowsa i uredno nastaviti s dizanjem windowsa.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
zelenapaprika kaže...

Bolnice u svijetu plaćale su otkupnine za svoje sustave i podatke u njima jer si nisu mogle priuštiti ne imati pristup podacima o pacijentima. Ljudski život vrijedi više od hrpe papirića zvanog novac. Plaćali su i drugi. Ponajviše zbog nepoznavanja sigurnog korištenja računala i interneta. Ne, nisu to jedini razlozi ali su jako važni.


 Traumatologija u Draškovićevoj je popušila sve snimke s radiologije prije 2-3 godine, samo što su oni imali dobro rješen back up pa nisu plaćali.

5 godina
offline
Re: Ransomware vratio INA-u u "kameno doba" prije
doktor1 kaže...

Pričito sam komentare...

 

Ovdje u komentarima se svašta može pročitati....

 

Što, nadam se od stručnih osoba, što od "komentatora"....

 

Već 6 godina radim na INA benziskoj pumpi, konstantno sam u narudžbama, gorivima, vodim dosta dokumentacije šta se tiče moje pumpe itd....

 

PRVO I OSNVONO ---- nevezano za ovaj hakerski napad

....

 

Software koji imamo na kompjuterima NEMA VEZE SA INOM!!!

 

Neznam dali smijem, mislim da nesimjem, ali sa screenshotovima mogu svima vama koji pizdite reći da ste u krivu i da vam je bitno samo srati!!

_________________________

 

I da se razumijemo; niti ja podržavam ove cijene, niti sam ja presretan sa svojom plaćom, ali vidim da je kod nas bitno samo pizdit, a pojma jebenog nemaš o čemu pizdiš!!

 

 Neko je provalio i instalirao soft na kompove u INI?

De ne bulazni i ne petljaj se u nesto sto ne razumijes.....

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice