Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

poruka: 38
|
čitano: 11.716
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re".
11 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 

 
6 23 hvala 0
10 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Those are rookie numbers.

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

"Zemlja je zadnji puta bilježila ovakve razine CO2 u atmosferi prije otprilike 3-5 milijuna godina. Tada su prosječne temperature bile 2-3°C, a razine mora 10-20 metara više nego danas", poručio je glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taalas.

 

Ok, sjajno je znati da 2-3 C mogu dignuti razinu mora za 10metara, samo sto ja naravno u to ne vjerujem ;) i mogu si svoje "znanstvene" metode obijesiti o rep.

Ajde vi meni objasnite kako je moguce da se more diglo preko 40 metara u zadnjih 12-14 tisuca godina.... bez ljudskog utijecaja, bez novog CO2 u atmosferi, bez rezanja suma, bez fosilnih goriva.

 
2 9 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Ne mogu podici razunu vode samu od sebe, ali polarne kape i gleceri se svakako smanjuju.

 

Bitno je povecati broj stabala u sumama, jer oni su "filtri" koji apsorbiraju CO2, na kraju krajeva,

energija ne moze nestati - samo se pretvara u drugi oblik.

 

Pogledaj recimo Großglockner Gletscher - u 100 godina je doslovno nestao:

http://www.anisa.at/Grossglockner_Pasterze_2015_ANISA.htm

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3765074/Shocking-images-global-warming-causing-Europe-s-glaciers-retreat-hundreds-feet-year.html

 

I to nije jedini koji nestaje, mnogo ih je, a ta voda mora nekuda. Prolazi kroz nizinu, stvara pukotine u stijenama,

odrone tla, poplave, klizista itd. Sve uzrocno poslijedicna veza.

Moj PC  
8 3 hvala 0
16 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Opet rekordna? Kako to!? Šta nismo potrošili puste milijarde u zadnja tri desetljeća da smanjimo Co² !? Koliko još treba resursa uzaludno potrošiti da bi shvatili da CO² ne uzrokuje klimatske promjene na Zemlji!?

 

primjeri iz 'nedavne' prošlosti:

  • Prije 8000 godina je bilo 2°C toplije, nego danas pri CO² koncentraciji od 260ppm.
  • Prije 6500 godina je bila 2 m viša razina mora, nego danas pri koncentraciji od 260ppm.
  • Prije 1000 godina je bilo 1°C toplije, nego danas pri CO² koncentraciji od 270ppm.
  • Prije 300 godina je bilo 1°C hladnije, nego danas pri CO² koncentraciji od 280 ppm.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
6 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
LudaRajcica kaže...

Ajde vi meni objasnite kako je moguce da se more diglo preko 40 metara u zadnjih 12-14 tisuca godina.... bez ljudskog utijecaja, bez novog CO2 u atmosferi, bez rezanja suma, bez fosilnih goriva.

Zbog Apsidalne precesije, odnosno Milankovicevih ciklusa, koji se interesatno iznimno rijetko spominju u kada se govori o klimatskim promjenama.

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
5 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
Čitatelj kaže...

Ne mogu podici razunu vode samu od sebe, ali polarne kape i gleceri se svakako smanjuju.

 

Bitno je povecati broj stabala u sumama, jer oni su "filtri" koji apsorbiraju CO2, na kraju krajeva,

energija ne moze nestati - samo se pretvara u drugi oblik.

 

Netočno.

 

National Snow and Ice Data Center (NSIDC):

 

Arctic ice cap grows same year Al Gore predicted it would disappear, networks ignore

 

https://nsidc.org/news/inthenews/arctic-ice-cap-grows-same-year-al-gore-predicted-it-would-disappear-networks-ignore

 

Antarctic Sea Ice Reaches New Record Maximum

https://www.nasa.gov/content/goddard/antarctic-sea-ice-reaches-new-record-maximum/

 

A 40-y record reveals gradual Antarctic sea ice increases followed by decreases at rates far exceeding the rates seen in the Arctic

 

https://www.pnas.org/content/116/29/14414

 

Najviše kisika proizvodi fitoplankton, a procjenjuje se da cak do 90% kisika u Zemljinoj atmosferi dolazi upravo od fitoplanktona.

 

Fitoplankton, kao i šume koje si navao, za hranu koriste CO2.

 

To bi valjda trebalo biti jasno svima koji su išli u osnovnu školu, fotosinteza, biljke upijaju sunčevu svjetlost, vodu (H2O) i ugljikov dioksid (CO2), te tim postupkom pretvajaju anorganske spojeve u organski, glukozu/šećer (C6H12O6), koji im je potreban za preživljavanje, te anorganski, kisik (O2) koji je nusprodukt, te se ispušta u atmosferu.

 

12 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
syncmaster245b kaže...
LudaRajcica kaže...

Ajde vi meni objasnite kako je moguce da se more diglo preko 40 metara u zadnjih 12-14 tisuca godina.... bez ljudskog utijecaja, bez novog CO2 u atmosferi, bez rezanja suma, bez fosilnih goriva.

Zbog Apsidalne precesije, odnosno Milankovicevih ciklusa, koji se interesatno iznimno rijetko spominju u kada se govori o klimatskim promjenama.

 

 

Imas koji kvalitetan, a sazet izvor da ne moram kopati po bespucima interneta?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
Kondicional kaže...
Čitatelj kaže...

 

 Treba napomenuti da stabla nakon svog životnog vijeka, tijekom truljenja ispuštaju večinu tog apsorbiranog co2 natrag u atmosferu.

scientia est potentia
9 godina
neaktivan
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
LudaRajcica kaže...

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 Pšenici koja treba snijeg da ju pokrije da ne preraste? Biljkama koje cvatu sad umjesto na proljeće i onda budu jalove iduće godine? Životinjama koje trebaju zimski san? Pčelama koje izlaze van iz košnica, smrzavaju se i umiru od gladi vani? 

 

Imaš pravo, paše nam to, ko j**e hranu koje neće biti iduće godine, za pet godina, koga boli ki*a za životinje koje su temelj 90% našeg prehambenog lanca ako je nama u prosincu fino toplo za kratke rukave i male račune za grijanje.

 

 

Prvi odlomak i količinu govana koju si tu izvalio ni neću komentirati.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
kerum kaže...
syncmaster245b kaže...
LudaRajcica kaže...

Ajde vi meni objasnite kako je moguce da se more diglo preko 40 metara u zadnjih 12-14 tisuca godina.... bez ljudskog utijecaja, bez novog CO2 u atmosferi, bez rezanja suma, bez fosilnih goriva.

Zbog Apsidalne precesije, odnosno Milankovicevih ciklusa, koji se interesatno iznimno rijetko spominju u kada se govori o klimatskim promjenama.

 

 

Imas koji kvalitetan, a sazet izvor da ne moram kopati po bespucima interneta?

 Wikipedia najbolja za to.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Apsidal_precession

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Milankovitch_cycles

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
LudaRajcica kaže...

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 

da, sada je super a na ljeto će nam svima postati normalno 40 stupnjeva

podizanje razine mora nije potrebno ni spominjati

Netko radi što zna a netko zna šta radi.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
Ma ovo su sve opet spinovi... Ove klimatske promjene kada se predstavljaju samo kroz CO2 su ništa drugo nego političke igre. Kako nitko u svemu tome ne računa sa precesijom. Ovo je kao ono sa crncima, pokušava se običnim ljudima uvaliti "kolektivna grižnja savjesti". Drugo, svi ti koji paze na prirodu zagovaraju bezvezne izvore energije, a nuklearne elektrane se mahnito zatvaraju. Kad bi barem jednom netko sjeo i normalno razložio problem, mislim da bi nam svima bilo lakše, ovako se samo stvara opća panika i ne znam što...
Moj PC  
7 5 hvala 0
11 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
syncmaster245b kaže...
LudaRajcica kaže...

Ajde vi meni objasnite kako je moguce da se more diglo preko 40 metara u zadnjih 12-14 tisuca godina.... bez ljudskog utijecaja, bez novog CO2 u atmosferi, bez rezanja suma, bez fosilnih goriva.

Zbog Apsidalne precesije, odnosno Milankovicevih ciklusa, koji se interesatno iznimno rijetko spominju u kada se govori o klimatskim promjenama.

 

 

Vjerujem da je to jedan od faktora ali ne jedini. Sjever njemacke je bio prekriven sa 3 Km leda, da je sve do precesije danas bi imali puno vise leda na juznoj polutci.

Sto se elipticnosti rotacije tice, to bi vec moglo imati veci utijecaj na klimu.

 

Kada su klimatske promjene u pitanju, mi kao civilizacija "znamo sve" i nema potrebe iste diskutirati. Samim time, zasto spominjati bilo sto sto ne ide u prilog toj suludoj teoriji?

Jasno je i tko ima koristi od svega toga a tko na kraju placa cijenu!

 

JozoBozo121 kaže...
LudaRajcica kaže...

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 Pšenici koja treba snijeg da ju pokrije da ne preraste? Biljkama koje cvatu sad umjesto na proljeće i onda budu jalove iduće godine? Životinjama koje trebaju zimski san? Pčelama koje izlaze van iz košnica, smrzavaju se i umiru od gladi vani? 

 

Imaš pravo, paše nam to, ko j**e hranu koje neće biti iduće godine, za pet godina, koga boli ki*a za životinje koje su temelj 90% našeg prehambenog lanca ako je nama u prosincu fino toplo za kratke rukave i male račune za grijanje.

 

 

Prvi odlomak i količinu govana koju si tu izvalio ni neću komentirati.

 Ima nesto u tome sto govoris ali ne bih se o tome brinuo, zemlja je prosla kroz ogromne klimatske promjene u zadnjih nekoliko desetaka tisuca godina a insekti su tu puno dulje od toga.

Prekomjerno izumiranje Pcela ne bih dovodio u svezu sa klimatskim promjenama, posto je jasno da iste umiru od prekomjerne uporabe herbicida i ostalih otrova koje koristimo u poljoprivredi.

 

Sto fali u prvom odlomku? moj skepticizam? to sto smatram nuklearnu energiju rjesenjem? Jebi ga, de nek nam tvoja glava nadje bolje rjesenje? :D

 

hakintosrh kaže...
LudaRajcica kaže...

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 

da, sada je super a na ljeto će nam svima postati normalno 40 stupnjeva

podizanje razine mora nije potrebno ni spominjati

Podizanje mora nas prati od kada postojimo kao civilizacija, samo na mom podruciju ima nekolicina kuca koje su odavno pod morem a starost im je izmedju 2 i 4 tisuce godina, tko je CO2 stvarao u to vrijeme da bi se more diglo?

 

Sto se tice 40c ljeti, odavno je to norma... klima je rjesenje ;) a nakon sto prodje radni nad, pravac na plazu! ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.11.2019 13:00 (LudaRajcica).
12 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
JozoBozo121 kaže...
LudaRajcica kaže...

Skeptican sam prema teoriji zatopljenja prema kojoj glavnu ulogu za to ima covijek i co2 ispustan iz fosilnih goriva.

Unatoc svom skepticizmu veliki sam pobornik NE i shodno tome veliki protivnik ugljena i nafte kao i ostalih goriva koji zagadjuju nasu atmosferu (ne mislim tu na co2, jer co2 nikome ne steti, dapace)

 

Ali da si budemo iskreni? kome ne pase ovaj lijep i suncani te topao dan a gotovo smo prosinac?

Tako da, zatopljenje? DOBRO NAM DOSLO! :D jos 2-3C nek se digne temp i imati cemo zaista blage i kratke (skoro nepostojece) zime ;)

 Pšenici koja treba snijeg da ju pokrije da ne preraste? Biljkama koje cvatu sad umjesto na proljeće i onda budu jalove iduće godine? Životinjama koje trebaju zimski san? Pčelama koje izlaze van iz košnica, smrzavaju se i umiru od gladi vani? 

 

Imaš pravo, paše nam to, ko j**e hranu koje neće biti iduće godine, za pet godina, koga boli ki*a za životinje koje su temelj 90% našeg prehambenog lanca ako je nama u prosincu fino toplo za kratke rukave i male račune za grijanje.

 

 

Prvi odlomak i količinu govana koju si tu izvalio ni neću komentirati.

 Strašno...Moja draga geofizičar kad pročita ovakve dibuduse ne pali internet tjedan dana.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
15 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

narafski da je najjednostavnije svu krivnju svaliti na aute i marketinškim agitpropom papcima uvaljivati nekakve überbezobrazno preskupe igračke na struju, jer se tvornice, bilje, krave, disanje i ostalo ne daju tako lako zabraniti/nadomjestiti. 

 

napis me nadahnuo na ispuštanje jednog oblačića mješavine stakleničkog plinovlja u ozračje.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Mislim da je bezveze tvrditi da je posljedica klimatskih promjena uzrokovana isključivo ljudskom nebrigom za okoliš ili samo radi nekih cikličkih promjena. Ako je utvrđeno da se neke stvari dešavaju prirodno bez utjecaja čovjeka, da je znanstveno dokazano da je utjecaj koji smo napravili s užurbanom industrijalizacijom isto doprinjeo promjeni klime, zašto nad time zatvarati oči? Ono što se prirodno događa ne možemo promijeniti, ali naš odnos prema planetu možemo i to je jedino bitno.

 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
dd.inc kaže...

Mislim da je bezveze tvrditi da je posljedica klimatskih promjena uzrokovana isključivo ljudskom nebrigom za okoliš ili samo radi nekih cikličkih promjena. Ako je utvrđeno da se neke stvari dešavaju prirodno bez utjecaja čovjeka, da je znanstveno dokazano da je utjecaj koji smo napravili s užurbanom industrijalizacijom isto doprinjeo promjeni klime, zašto nad time zatvarati oči? Ono što se prirodno događa ne možemo promijeniti, ali naš odnos prema planetu možemo i to je jedino bitno.

 Slazem se ali onda usmijerimo energiju u realne probleme kao npr. konzumerizam koji sam po sebi stvara najvece zagadjenje i u smijeru co2 i u smijeru smeca sto kao posljedica uzurbane zamjene uredjaja, sto zbog proizvodnih proceaa a ato i zbog koriatenja neadekvatnih materijala/sirovina.

 

Veci je problem stvoriti novo vozilo od zagadjenja koje staro proizvodi sagorijevanjem goriva. Rjesenje bi bilo produljiti vijek trajanja automobila tako da se isti nadogradjuju i time odrze na cestama dulje... Danas fosilaši sutra elekticni.

 

Zasto koristimo plasticnu ambalazu kada ju mozemo zamjeniti staklom ili papirom? 

 

Zasto dozvoljavamo izbacivanje sicusnih ceatica u atmosferu iako postoje filteri koji umanjuju to za 99 posto? Zasto dozvoljavamo da se rijeke pune otrovima pa to lijepo onda u moru zavrsi? Sto je sa prekomjernim koristenjem herbicida i umjetnih gnojiva? Ponovo rijekama to zavrsava u more.

 

Sto je sa ekocidima u Africi vezanim za exploataciju nafte?

Unistavanjem prasuma i ostalih ekosistema koji kao posljedicu imaju izumiranje vrsta?

 

Co2 nikoga nece ubiti ali ima puno toga sto cinimo i nikome ne predstavlja problem, barem ni priblizno koliko se o co2 prica. CO2 problem je samo mit kojim se ova prljava ekonomija odrzava na zivotu. Skretanjem paznje sa pravih problema.

 

15 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
memulica kaže...

Opet rekordna? Kako to!? Šta nismo potrošili puste milijarde u zadnja tri desetljeća da smanjimo Co² !? Koliko još treba resursa uzaludno potrošiti da bi shvatili da CO² ne uzrokuje klimatske promjene na Zemlji!?

 

primjeri iz 'nedavne' prošlosti:

  • Prije 8000 godina je bilo 2°C toplije, nego danas pri CO² koncentraciji od 260ppm.
  • Prije 6500 godina je bila 2 m viša razina mora, nego danas pri koncentraciji od 260ppm.
  • Prije 1000 godina je bilo 1°C toplije, nego danas pri CO² koncentraciji od 270ppm.
  • Prije 300 godina je bilo 1°C hladnije, nego danas pri CO² koncentraciji od 280 ppm.

 

 

Prije 8500-8000 godina Britanija se odvaja od Europe- otopila se ledena masa. https://en.wikipedia.org/wiki/8.2_kiloyear_event no dolazi do zahlađivanja. 

Dakako bilo je perioda kada su bile snažne i dugotrajne suše.

 

Nakon 1000 godine, dolazi do stabilizacije klime. 

 

Do 1850 imao si razdoblje "Malog ledenog doba", čije su se posljedice osjetile do otprilike 1930-tih.

 

Erupcija Ilopanga koja je najveća erupcija u zadnjih 7000 godina, utjecala je na klimu ne samo u Južnoj Americi, nego i u Europi, kao i erupcije na Islandu, pa si kao rezultat imao Justinijanovu kugu, pored ostalih nedaća.

 

Utjecaj na klimu, nema samo čovjek, nego i druge stvari u okolišu. A, daleko jačih klimatskih promjena bilo je i u doba Neandertalaca https://www.livescience.com/65133-neanderthals-cannibalism-climate-change.html 

 

Smatrajte se svi sretnicima.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
14 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
Kondicional kaže...
Čitatelj kaže...

Ne mogu podici razunu vode samu od sebe, ali polarne kape i gleceri se svakako smanjuju.

 

Bitno je povecati broj stabala u sumama, jer oni su "filtri" koji apsorbiraju CO2, na kraju krajeva,

energija ne moze nestati - samo se pretvara u drugi oblik.

 

Netočno.

 

National Snow and Ice Data Center (NSIDC):

 

Arctic ice cap grows same year Al Gore predicted it would disappear, networks ignore

 

https://nsidc.org/news/inthenews/arctic-ice-cap-grows-same-year-al-gore-predicted-it-would-disappear-networks-ignore

 

Antarctic Sea Ice Reaches New Record Maximum

https://www.nasa.gov/content/goddard/antarctic-sea-ice-reaches-new-record-maximum/

 

A 40-y record reveals gradual Antarctic sea ice increases followed by decreases at rates far exceeding the rates seen in the Arctic

 

https://www.pnas.org/content/116/29/14414

 

Najviše kisika proizvodi fitoplankton, a procjenjuje se da cak do 90% kisika u Zemljinoj atmosferi dolazi upravo od fitoplanktona.

 

Fitoplankton, kao i šume koje si navao, za hranu koriste CO2.

 

To bi valjda trebalo biti jasno svima koji su išli u osnovnu školu, fotosinteza, biljke upijaju sunčevu svjetlost, vodu (H2O) i ugljikov dioksid (CO2), te tim postupkom pretvajaju anorganske spojeve u organski, glukozu/šećer (C6H12O6), koji im je potreban za preživljavanje, te anorganski, kisik (O2) koji je nusprodukt, te se ispušta u atmosferu.

 

 Ovo je točno. U onom dokumentarcu na netflixu sa will smithom je objašnjeno da prašuma 100% kisika kojeg proizvde potroši u svom ekosustavu. Ona jest najveći proizvođač kisika ali sve i potroši. A opet su pluća svijeta indirektno...

8 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re
Stalno čujem taj šuplji argument: Zemlja je nekoć bila tiplija (ili hladnija) nego danas. Nije riječ o tome kakva će Zemlja biti za milijun godina, nego kakva će biti već za našega života. Sve se može prilagoditi na nove uvjete, pa i život i civilizacija, samo ako promjene nisu prebrze. Ako se more digne za 10 m, gdje ćete smjestiti sve ljudi koji žive na nadmorskoj visini od 10 m i niže? Što ćete napraviti s lukama? Koliko će stajati izgradnja novih luka i otvaranje novih trgovačkih poteva? Nije se to tako jednostavno. Lako je održati život, pa i čovjeka kao vrstu, ali je teško održati civilizaciju, posebice naprednu.
 
7 3 hvala 2
15 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Meni nije jasno kako to da je poraslo ispuštanje CO2. Pa manje trošim plina za grijanje zbog zagrijavnaja. 

 
1 1 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
Vladimir Paar tvrdi da je važnija briga oko plastičnog otpada, pesticida u zemlji i zagađenja zemlje, hormona u prehrani i sl. nego o CO2 jer veli da CO2 doprinosi dvadesetak posto, metan desetak posto a vodena para šezdesetak posto globalnom zagrijavanju. Znači u svakom slučaju bi prioritet bio smanjenje bukvalne eksplozije stanovništva u dijelu Azije i pogotovo u Africi.
 
6 1 hvala 1
16 godina
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Ma koga briga za CO2...

Bitno da se nafta ispumpava, da se naoruzanje gomila... 

Truth in engineering.
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
syncmaster245b kaže...
Zbog Apsidalne precesije, odnosno Milankovicevih ciklusa, koji se interesatno iznimno rijetko spominju u kada se govori o klimatskim promjenama.

 

Mislio sam spomenuti i nalaze iz Vostok i EPICA ledenih jezgri, ali to je previse podataka za prosjecnog ekoideologa i ekofasista kojem je domet procitati naslov sa 24sata, indexa ili neke druge zute stampe.

 

No, ipak cu staviti link na samo jedan graf, neka se nadje:

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Vostok_420ky_4curves_insolation.jpg

 

JozoBozo121 kaže...

 

Imaš pravo, paše nam to, ko j**e hranu koje neće biti iduće godine, za pet godina, koga boli ki*a za životinje koje su temelj 90% našeg prehambenog lanca ako je nama u prosincu fino toplo za kratke rukave i male račune za grijanje.

 

 

Karikiras ili tvrdis da hrane nece biti iduce godine ili za pet godina?

 

Jer sto se tice najava kataklizmickih apokalipsa, Al Gore, bivsi potpredsjednik USA i dobitnik Nobelove nagrade za mir zbog zasluga u pogledu zastite klime, 2000-tih je najavljivao kataklizmicke apokalipse raznih vrsta koje će se dogoditi do godine Gospodnje 2013. i 2014., izmedju ostalog otapanje polarnih kapa i potapanje svih obalnih gradova, pa kao sto vidimo u 2020. nista od tih dogadjanja koja su se trebala dogoditi 2013 i 2014.

 

Ako se salis i karikiras, onda cu i ja tako, vrhunski nastup George Carlina koji prica o ekologiji, najavama kataklizmickih apokalipsa i slicnome, isplati se pogledati:

 

 

Manzi kaže...
Ma ovo su sve opet spinovi... Ove klimatske promjene kada se predstavljaju samo kroz CO2 su ništa drugo nego političke igre. Kako nitko u svemu tome ne računa sa precesijom. Ovo je kao ono sa crncima, pokušava se običnim ljudima uvaliti "kolektivna grižnja savjesti". Drugo, svi ti koji paze na prirodu zagovaraju bezvezne izvore energije, a nuklearne elektrane se mahnito zatvaraju. Kad bi barem jednom netko sjeo i normalno razložio problem, mislim da bi nam svima bilo lakše, ovako se samo stvara opća panika i ne znam što...

 

Za svakoga tko nesto tvrdi o ICE automobilima i zagadjivanju, te o "prednostima" vjetroelektrana i solarnih elektrana, neka pogleda ovo:

 

U Indiji 240 milijuna ljudi nema struju:

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2017-01-24/living-in-the-dark-240-million-indians-have-no-electricity

 

Pa da vidim te solarne i vjetroelektrane...

 

Hocete smanjiti CO2 i NOx, pa evo LPG/CNG automobila:

 

https://abload.de/img/003a2uji.jpg

 

Ova masovna histerija i vjerski rat protiv ICE automobila koji se vodi zadnjh par godina je repriza onoga što se dogadjalo s prelaskom na dizelase zbog manjeg CO2 ili s nuklearnom energijom kasnih devedesetih i pocetkom dvijetisucitih i po istom receptu koji se ponavlja otkad je ljudi - preuzmi kontrolu nad medijima pa koristeci glupost i neznanje sirokih masa prvo ih zastrasi kataklizmama i potopima, stvori strah i paniku, posalji im mesije (najbolje nevinu djecu) poput autisticne Grete da imaju koga slijediti (aka razni Isuseki kroz povijest), pa im na kraju za skupe pare prodaj indulgencije koje ce ih "u zadnji tren" spasiti od zla i izvesti iz pakla. I tako svaki put kad rast industrije i potrosnje stanu, svaki put se izmisli neki novi potop ili katastrofa kako bi se isforsirala smjena tehnologija i pokrenuo zahrdjali kotac potrosnje, ne radi "ekologije" ili nekog drugog opceg dobra nego samo i jedino radi novca. Follow the money, tko zeli, vidjeti ce, tko ne, neka si kupi Teslu & co i spasi svijet ili sto vec.

 

I za kraj, tehnicki pregled automobila na LPG u HR se naplacuje dodatnih 500 kn. Toliko o ekoloskoj osvijestenosti.

 

 

LudaRajcica kaže... 

Vjerujem da je to jedan od faktora ali ne jedini. Sjever njemacke je bio prekriven sa 3 Km leda, da je sve do precesije danas bi imali puno vise leda na juznoj polutci.

Sto se elipticnosti rotacije tice, to bi vec moglo imati veci utijecaj na klimu.

 

Kada su klimatske promjene u pitanju, mi kao civilizacija "znamo sve" i nema potrebe iste diskutirati. Samim time, zasto spominjati bilo sto sto ne ide u prilog toj suludoj teoriji?

Jasno je i tko ima koristi od svega toga a tko na kraju placa cijenu!

 

Danas imamo puno vise leda na juznoj polutci, u svom prethodnom postu sam stavio link.

 

Nemamo mi pojma o klimatskim promjenama, mi samo mislimo da znamo sve.

 

Primjern Sjeverna Amerika je 2018. imala rekordnu zimu. Ali to nije nikakav pokazatelj. Uglavnom, slijedi rast temperatura do otprilike 2300. godine, kada slijedi pad temperetura. Predviđa se da je moguće da će CO2 pasti toliko nisko da će C3 fotosinteza, izvor gotovo sve hrane biti jedva održiva.

 

Moram spomenuti vulkane. Znamo da ispustaju magmu, te vodenu paru (H2O), na povrsinu dospijevaju i ugljikov dioksid (CO2), te vrlo otrovni sumporv dioksid (SO2), ugljikov monoksid (CO), vodikov sulfid (H2S), ugljikov sulfid (CS), ugljikov disulfid (CS2), klorovodik (HCl), vodik (H2), metan (CH4), fluorovodik (HF), bromovodik (HBr) i razliciti organski spojevi te teski metali (ziva, olovo, zlato)... Dovoljno je da se aktivira jedan supervulkan i da sve ode u krasan k... A velike kataklizmicke erupcije su se u povijesnom kontekstu dogadjale nedavno, popis je prilicno dugacak, neke od novijih, 1816. - Year Without a Summer ili 1883., erupcija Krakatoe, koji su itekako utjecali na Zemlju, ergo ime - Year Without a Summer.

 

Koliko raznih plinova i cestica ispustaju kopneni vulkani? Mozemo samo nagadjati.

 

Ima jos bolja stvar, 95% oceana i 99% oceanskog dna je neistrazeno, a dobro je poznata cinjenica da uz kopnene postoje i podvodni vulkani.

 

Koristi svakako imaju raznorazni eko/zeleni lobiji i njihove firme, a narod/ovce sve to placaju.

 

 

Ajar kaže...

narafski da je najjednostavnije svu krivnju svaliti na aute i marketinškim agitpropom papcima uvaljivati nekakve überbezobrazno preskupe igračke na struju, jer se tvornice, bilje, krave, disanje i ostalo ne daju tako lako zabraniti/nadomjestiti. 

 

napis me nadahnuo na ispuštanje jednog oblačića mješavine stakleničkog plinovlja u ozračje.  

 

USA, Kina, Indija i jos neke zemlje u jednome danu iz tvornica ispuste vise CO2 i svih ostalih mogucih sranja nego svi automobili ovoga svijeta u godinu dana... Zanimljivo je da upravo najveci zagadjivaci - USA, Kina, Indija, nisu sudjelovali u Kyoto protokolu...

 

Glavno da se zadovolje ekolozi i da im se napune djepovi... Stvara se prevelika nauka oko CO2 i NOx-a... Trebali bi onda katalizatore ugraditi na svaku kravu, postoji vise studija koje ukazuju na to da krave i ostala stoka proizvode vise metana (koji je daleko gori staklenicki plin od CO2) od svih automobila... Pa ne vidim da stavljamo katalizatore na svaku kravu ili svaku bocu Coca-cole... A sto bi tek zagorci rekli da im uvedu dodatni porez na svaku bocu mineralne...

 

Zasto su dizeli dozivjeli takav boom u prodaji? Jer ispustaju malo CO2... I sto sad, sad vise CO2 nije problem, sad je NOx problem... Nista, idemo sa DPF filterima i ureom... Ne, ne valja ni to, prijedite na benzince...

 

OK, na benzincima budemo napravili downsize-ing, alu blok, manje kubika, po potrebi tri cilindra, zakretanje bregastih tlakom i kolicinom ulja, remen distribucije u ulju - navodno life time, varijabilna uljna pumpa, 3 stupanjsko hladjenje motora, blok i glava imaju zasebno hladjenje, da bi imali snage moramo turbo staviti, ali mora radti od niskih okretaja, za VGT na benzincu trebaju egzoticni materijali, a nista neka se turbo vrti na milijardu okretaja, ovi noviji idu na nekih 280.000 o/min, ispusna grana je u glavi tako da turbo je direkt montiran na glavu, sto daje bolji spool, naravno kovani klipovi i klipnjace, radilica je u offsetu u odnosu na bla bla bla zbog manjeg trenja, pa onda posto radilica nema protuteg da ne krade snagu neportrebno, van balansa je zamasnjak sa jedne strane radilice, a sa druge remenica koji zajedno sa radilicom cine balans i za kraj direktno ubrizgavanje goriva u glavu, naravno injektori su u centru komore, za bolje bla bla bla, visestruko ubrizgavanje goriva prema...bla bla bla, u istom ciklusu zapaljenja bla bla bla... Na bilo kakav servis mozete zaboraviti, ako nemate kutiju specijalnog alata... Vijek trajanja takvog motora, a ono, planned obsolescence, ako su inzenjeri pogodili sve kako treba garanciju ce valjda izdrzati, a dalje koliko imate srece...

 

Nego jesam spomenuo direktno ubrizgavanje? A vi bi manju potrosnju i performanse, aha, pa da, eto nam opet NOx i sitne cestice... A sto cemo sada, pa to je benzinac... A nista, budemo i na njega nakalemili GPF filter cestica...

 

A cek, pa da li onda ti novi benzinci zagadjuju manje od dizela? A jbg, ne...

 

https://www.thetruthaboutcars.com/2013/11/tuv-nord-testing-firm-direct-injected-gasoline-engines-emit-more-particulates-than-diesels/

 

https://phys.org/news/2016-07-gasoline-direct-green-choice.html

 

Kazes preskupe igracke na struju. Upravo to! Osim sto je cijena u startu visa, evo koliko kostaju zamjenske baterije:

 

Peugeot Ion Replacement Battery Pack May Cost €23,335.53

 

https://insideevs.com/news/384368/buy-ev-dump-it-peugeot-ion/

 

A da vidimo sto se dogodi kada se smanje ili ukinu subvencije za EV:

 

BYD Plug-In EV Sales In China In Down 54% October 2019

 

 

https://insideevs.com/news/383522/byd-plugin-ev-sales-china-october-2019/amp/

 

Pa ako je to tako dobra nova tehnologija, kako to da joj trebaju subvencije. Ako je to tako dobra nova tehnologija, kako to da da se bez subvencija ne prodaju bolje od ICE automobila.

 

A zapravo to nije nikakva nova tehnologija. Elektricni motor je postojao prije ICE motora!

 

Elektricni automobili takodjer nisu nikakva novost. Prvi elektricni automobil napravio je Anyos Jedlik, davne 1828. godine. Stovise, elektricni automobili bili su popularni i preferirana metoda prijevoza u kasnijim godinama 19. stoljeca i ranim godinama 20. stoljeca, te su imali udio od jedne trecine vozila na USA cestama. Tek 2011. godine, dakle skoro 200 godina nakon prvog elektricnog vozila u upotrebi su prestigli broj prodanih na prijelazu u 20. stoljece. Tehnologija je bila manjkava tada, a tehnologija je manjkava i sada, tada su ICE automobili jednostavno s trzista istisnuli inferiorniji proizvod. Ako je sadasnja tehnologija tako dobra, zasto treba silne subvencije?

Nije to bilo samo u USA, u Puli se 12. travnja 1901. vozio elektricni automobil:

https://istarski.hr/node/22639-prije-tocno-115-godina-u-puli-vozili-elektricni-automobil

 

 

dd.inc kaže...

Mislim da je bezveze tvrditi da je posljedica klimatskih promjena uzrokovana isključivo ljudskom nebrigom za okoliš ili samo radi nekih cikličkih promjena. Ako je utvrđeno da se neke stvari dešavaju prirodno bez utjecaja čovjeka, da je znanstveno dokazano da je utjecaj koji smo napravili s užurbanom industrijalizacijom isto doprinjeo promjeni klime, zašto nad time zatvarati oči? Ono što se prirodno događa ne možemo promijeniti, ali naš odnos prema planetu možemo i to je jedino bitno.

 

To, to je to.

 

Nitko ne tvrdi da covjek ne utjece na prirodu. Utjece. Ali ono sto je bitno, ne utjece u smislu kataklizmickih apokaliptickoh najava koje svakodnevno slusamo.

 

Potvrdilo 500 prominentnih znanstvenika i ambasadora za klimu je poslalo otvoreno pismo UN-u, gdje vec u samom naslovu naglasavaju - NEMA KLIMATSKE KRIZE

https://clintel.nl/wp-content/uploads/2019/09/ED-brochureversieNWA4.pdf

 

Iz nekog razloga, vecina medija koji tvrde da prate sve oko klime, to NISU objavili!

 

 

 

bugovac222 kaže...
Vladimir Paar tvrdi da je važnija briga oko plastičnog otpada, pesticida u zemlji i zagađenja zemlje, hormona u prehrani i sl. nego o CO2 jer veli da CO2 doprinosi dvadesetak posto, metan desetak posto a vodena para šezdesetak posto globalnom zagrijavanju. Znači u svakom slučaju bi prioritet bio smanjenje bukvalne eksplozije stanovništva u dijelu Azije i pogotovo u Africi.

 

Paar je budala. Bugovci koji su mi stavili thumbs down na prijasnji post, koji ne mogu prihvatiti dokazane cinjenice to potvrdjuju.

 

Mene ne smetaju različita vjerovanja i tumačenja. Možete vjerovati i u Gretu koja je proglašena za nasljednika Isusa Krista:

 

https://www.washingtonexaminer.com/news/church-of-sweden-proclaims-greta-thunberg-successor-to-jesus-christ-in-resurfaced-tweet

 

 

Ono što me smeta i ono na što ću itekako reagirati je spominjanje uvođenja raznih poreza. Odjebite od mojeg novčanika.

15 godina
odjavljen
offline
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno re

Čisto jedan mali informativni prikaz odnosa vodenih i ledenih površina i volumena:

 

1 386 528 498 km3 je ukupna količina vode na Zemlji.


1,7382% od toga je u permafrostu, polarnim kapama, ledenjacima i poleđenom tlu.

 

To znači da je ukupno u obliku leda na Zemlji 24 100 638 km3 voda.

 

Površina svih oceana i mora je 361 000 000 km2, što znači da bi topljenje kompletnih polarnih kapa, svih ledenjaka, permafrosta i poleđenog tla u teoriji diglo razinu mora 67 m.

 

Međutim, ta teorija ima ogromnu rupu - grubo ignoriranje činjenice da je dobar dio te ledene mase već sad ispod razine mora. Za Antartiku sam našao da je oko 45%, a s obzirom da je ona najveća masa leda na zemlji, za red veličine veća od ostalih, to znači da od one mase leda sigurno preko 40% (ovo je vrlo konzervativna procjena) je već pod morem i topljenje te količine leda ne može podignuti razinu mora. To maksimalni teoretski porast razine mora spušta na 40 metara.

 

40 metara je ogroman porast, ali isto tako za njega je potrebno topljenje SVIH ledenih površina na Zemlji.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
danen kaže...
 Ako se more digne za 10 m, gdje ćete smjestiti sve ljudi koji žive na nadmorskoj visini od 10 m i niže? Što ćete napraviti s lukama? Koliko će stajati izgradnja novih luka i otvaranje novih trgovačkih poteva? Nije se to tako jednostavno. Lako je održati život, pa i čovjeka kao vrstu, ali je teško održati civilizaciju, posebice naprednu.

 

Kaze Ben Shapiro da ce ljudi prodati ta zemljista i nekretnine pa ce moci kupiti nove vise u kontinentu.

 

A snjime se nemoj svadjat, on ubija faktima i logikom!

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn
alien kaže...

 

Kaze Ben Shapiro da ce ljudi prodati ta zemljista i nekretnine pa ce moci kupiti nove vise u kontinentu.

 

A snjime se nemoj svadjat, on ubija faktima i logikom!

 

 Isprva mi je bio zanimljiv al s vremenom mi je postao iritantan, baš kao i ostali židovski intelektualci koje židovski mediji forsiraju.

 Kakve veze imaju zidovi?

 

Meni je Ben Shapiro irittantan zato sto je Ben Shapiro, a ne zidov.

 

Inace hrpetina tih intlektualnih velicina na prvu ruku zvuci iznimno logicno i razumno pa cak i njihovi ekstremniji stavovi, sve dok se zagrebe malo dublje nakon cega se pocinju pojavljivati rupe i shvati se da se prodaje demagogija.

I ne samo da su supljikavi nego su prilicno cesto i egotriperi i prije ili kasnije izleti na povrsinu njihov intelektualni "bulling" npr. gore spomenuti Ben Shapiro, Candance Owens, Milo Yiannopoulos......, koji pomno biraju gdje ce nastupati i iznositi stavove kako ne bi udarili od zid.

 

Jedini koji mozda malo iskace iz tog kalupa egotripera je Jordan Peterson, koji je jednako tako imao slabe protivnike sve dok nije naletio na Zizeka koji ga je stavio na mjesto.

 

Uglavnom, isto tako je i sa klimatskim promjenama. Do prije 4-5 godina, citajuci samo MSM, toliko sam bio kivan na sve dezurne krivce da sam komotno mogao biti kapetan Rainbow Warriora III. Medjutim, nakon svakodnevnog serviranja iz medija i kada covjeka toliko zainteresira tema da se krene samostalno informirati, dodje se do zakljucka da nije bas sve tako crno i bijelo, i jednostavno sada sam skeptican na sve ove apokalipticne naslove.

 

No s druge strane, nesporno je :

 

Da, klima se definitivno mijenja.

Da, zasigurno zadnjih 200 godina tehnoloskog napretka ima svoj udio u toj promjeni.

Ali realno gledano, tvrditi da je ovo sve samo posljedica perioda od industrijske revolucije na ovamo, jednostavno ne stoji.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovn

Na nekom forumu tipa index me takvi komentari ne bi cudili. Ali ovdje, gdje barem od dobrog dijela clanova ocekujem background nekog prirodoslovnog ili tehnickog fakulteta, moram priznat da je sveukupni ton komentara porazavajuc. Pa obican graf temperature ili koncentracije CO2, na nekoj siroj vremenskoj skali (10000 god, 1000000 god), pokazuje da smo u je**nom singularitetu. Ako to ne predstavlja razlog za zabrinutost, onda ne znam sta je.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice