ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

poruka: 45
|
čitano: 9.254
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare".
8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

Pogotovo kad ti je desna u gipsu kao meni sad ;)

 

Znači da provociraš i izvan ovog foruma.

Sigurno si nekome krivom ovo pjevušio:

5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...

Pogotovo kad ti je desna u gipsu kao meni sad ;)

 

Znači da provociraš i izvan ovog foruma.

Sigurno si nekome krivom ovo pjevušio:

 Mislis neko mi slomio ruku? Da je bar to...

Pao na ledu i smrskao lakat i necu ruku vise moci ispruziti....

16 godina
neaktivan
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Mislim da je u prvoj verziju 8-ice bila gnjavaža doći do desktopa pa sam imao potrebu slagati ručno. Volim ove CLSID-ove u Windowsima, ako ih znaš napamet mozes čuda raditi 😂
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
southy kaže...
Mislim da je u prvoj verziju 8-ice bila gnjavaža doći do desktopa pa sam imao potrebu slagati ručno. Volim ove CLSID-ove u Windowsima, ako ih znaš napamet mozes čuda raditi 😂

 Winsi imaju more problema ali doci do desktopa nije jedan od njih ;)

8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

 Mislis neko mi slomio ruku? Da je bar to...

Pao na ledu i smrskao lakat i necu ruku vise moci ispruziti....

 

Gledaj to s pozitivne strane: 
sad više nekome nećeš morati pružiti prst da bi ostao bez ruke.

 

Posmatrač kaže...
southy kaže...
Mislim da je u prvoj verziju 8-ice bila gnjavaža doći do desktopa pa sam imao potrebu slagati ručno. Volim ove CLSID-ove u Windowsima, ako ih znaš napamet mozes čuda raditi 😂

 Winsi imaju more problema ali doci do desktopa nije jedan od njih ;)

 

Problem je ako se u bilo kojem kontekstu uopće spominje "doći do desktopa" :D
Zamisli da uđeš u auto i ideš negdje - ali prvo "moraš doći do volana". Ili ne znaš gdje je točno volan.
Na Unixu/Linuxu su mi bile smiješne cli komande who, whoami, which i sl; ovo me podsjeća na to - kad moraš "doći" do - radne površine (koja bi trebala biti baza za sve, konceptualno).

5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Ne moze se biti pozitivniji od mene 😳
Danas mozda skidam gips pa cemo nadugacko o desktopu 😁
16 godina
online
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...

 

2. Sta ce mi ikona show desktop??????????????? win+D ;)

 

radi od pamtivijeka ;)

 

...

 

Jer, što će ti miš kad imaš tipkovnicu? :D
Inače:
"Win" key "kao standard" postoji od Viste, u široj upotrebi od Win8/RT za "MetroTIFKAM sučelje. Što sve govori, a najviše o tvom pamtivijeku ;

 

Inače je kopija Unix "Meta" key od prije bar 50 godina, koji je s razlogom otpao u evoluciji - jer je previše zauzimao mjesto za ctrl, alt, shift - čak i na desnoj strani.
A ova devolucija sa win key jest da je ukralo pola mjesta na lijevoj strani za ctrl - koje je svakom dešnjaku  s mišem preostala strana/ruka za ctrl funkcije. Genijalno.

 Zekane, ovog puta ne znam šta si hteo reći. Koliko mene pamćenje služi, Win tipka je počela da postaje standardna na tastaturama oko izlaska Windowsa 95, što je bilo oko deceniju ili nešto jače pre Viste. Takođe, i Win+D i Win+M kombinacija postoje od ranije (evo, sad pokrenuh XP VM čisto da se uverim da i tamo rade i da ne patim od Mendela efekta). Možda je neko čuo za njih tek u vreme Viste. Inače, kombinacije koje ja najčešće koristim su Win+←,→ ili ↑ (ređe ↓). One jesu nešto novijeg datuma, ali su svakako starije nego TIFKAM. EDIT: Win+D, Win+M, Win+R i desetak drugih kombinacija postoje od Windowsa 95.

 

Neku vrstu "meta" tastera osim Windowsa ima i drugi današnji dominantni desktop OS - macOS.

 

Što se kvarenja rasporeda tastera tiče, Win je legao u rupu koja je na do tada standardnom rasporedu postojala između Ctrl i Alt i sigurno nije pojeo polovinu Ctrl-a. Štaviše, za one kojima i najmanje krnjenje Ctrl-a baš smeta, na nekim tastaturama nije pojeo ništa:

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 9:22 (Ivan(4)).
8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Ivan(4) kaže...

 Koliko mene pamćenje služi, Win tipka je počela da postaje standardna na tastaturama oko izlaska Windowsa 95, što je bilo oko deceniju ili nešto jače pre Viste.

 

Nije. Nikakav standard. Postoji od MS Natural Keyboard (1994 prema Wiki), koja je mnogima bila super, ali mnogima nije a većini naprosto - preskupa. Naprosto, natural keyboard koncept (valovita ergonomska tastatura) nije zaživio i nije prihvaćen. Zašto bi onda sporedni dio toga - spec. Win taster? S time da su tamo ti tasteri imali nužnu, specijalnu ulogu: zbog 3D reljefa tastature, "slepo" prepoznavanje tipki ne funkcioniše kao uobičajeno:

F i J tasteri inače imaju izbočine, i od njih možeš "mjeriti" razmak npr tipke Y od F - točno prva gore desno, dijagonalno - to ne funkcionira sa natural keyboard.
Nadalje, kb shortcut levom rukom (kako je uobičajeno) za npr ctrl+Y postaje neizvediv. Moraš imati alternativu - i onda je uveden set tih tastera, namjenski za natural keyboard.


Da, win taster je postojao od ranije, gurao se dugo ali ljudi baš i nisu znali što bi s tim - dok nije došlo do politike zaokreta sa uvjetovanjem hardvera prema Windowsima (umjesto obrnuto, kao do tada i inače: u pravilu se softver pa i os prilagođava hardveru, ne obrnuto - ako nije nužno). To je bilo nakon (propalog!) Win Millenium; počelo je sa XP ali, zaživelo tek sa Vistom.

Dakle, govorimo o ideji ekstra zarade, putem prodaje "Vista ready", "Genuine Vista", "Windows Vista capable" uvjetovanih licenci proizvođačima hardvera.

To je situacija od prije cca 12 godina kad su mi se Winsi bunili (imam negdje spremljen pop-up) jer su mi javili da moj CPU nije genuine - certified for Windows!   

 

To za Vistu nisam izmislio: design Win tastera je bio specificiran, zaštićen i uvjetovan: pogledaj kako izgleda: logo Viste! Ja ga i dalje imam na laptopu pored (makar isti nikad nije imao Winse gore).
imaš to na Wiki + slike:
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_key#Licensing

2. Licensing
Microsoft regulates the appearance of the Windows key logo picture with a specially crafted license for keyboard manufacturers ("Microsoft Windows Logo Key Logo License Agreement for Keyboard Manufacturers"). With the introduction of a new Microsoft Windows logo, first used with Windows XP, the agreement was updated to require that the new design be adopted for all keyboards manufactured after 1 September 2003.[5] However, with the release of Windows Vista, Microsoft published guidelines for a new Windows Logo key that incorporates the Windows logo recessed in a chamfered lowered circle ... keyboards were to comply with the Windows Vista Hardware Start Button specification beginning in 1 June 2007.

To ti je onaj kružić oko valovitog Win loga, ta verzija.

Otpočelo jeseni 2007, u mass primjeni tek od 2008.

 

Nakon toga se krenulo sa idejom da je start menu nepotrebna komplikacija, jer su izmislili/poverovali da ćemo izbaciti tastaturu pa i miša iz upotrebe, a da će sve postati touch screen.

To je famozni Metro koncept. Primena: Surface RT, "revolucija". Opet ćorak, ali posledice trpimo i danas.

 

 

Ivan(4) kaže...

Takođe, i Win+D i Win+M kombinacija postoje od ranije 

 

Pažljivije čitaj, ništa se to ne kosi s onim što sam rekao. Win tipka je kopija Apple meta key. A oboje kopija meta stariijih Unixa / Xwindows. Prvi Xerox miš od kojeg su "posudili" koncept je tek idejno imao više tastera, podrazumevala se upotreba tastature i inače, datira još od pisaćih mašina (Commodore, Olivetti itd - prva osobna računala su bila proizvođači pisaćih mašina).
Šta god da si hteo da kažeš:
Za SVE komande mišem u Win gui postoji alternativa kraticama na tastaturi, od vajkada - bar od Windows 3.0 (a ne od Win95). Jer tada nije bilo sigurno oće li WIMP koncept uopće da zaživi; prvi Mac je finansijski propao, a ni drugima nije mnogo bolje išlo. Tvrdilo se da je grafika uopće - preskupa ("dtp" Mac je standardno imao grayscale a ne color monitor! - zbog skupoće). 

Glede ovog, upravo je umro tvorac kat kopi pejst - Larry Tesler; RIP.

https://www.theverge.com/2020/2/19/21144516/larry-tesler-cut-copy-paste-dies-at-74-apple-xerox-amazon-obituary
Njega je Jobs "preuzeo" iz - Xeroxa!

 

Ivan(4) kaže...

 

Što se kvarenja rasporeda tastera tiče, Win je legao u rupu koja je na do tada standardnom rasporedu postojala između Ctrl i Alt i sigurno nije pojeo polovinu Ctrl-a. Štaviše, za one kojima i najmanje krnjenje Ctrl-a baš smeta, na nekim tastaturama nije pojeo ništa:

 

Dan danas na mnogim laptopima nemaš numeric ili set funkcijskih tastera. Jer nema mesta! Ali ti tvrdiš da je "bila rupa". NE. Imaš na Wiki pa prouči standardne "legacy" tastature: veliki shift, veliki ctrl, velika razmaknica (space).

 

> na nekim tastaturama nije pojeo ništa:
Osim "sitnice" što je razmaknica upola manja: pa bilo je i prije ideja da je space tek obična tipka, i da treba da bude veličine tek kao i meta tasteri (ctrl, shift, alt). Pitaj se zašto nije zaživelo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 11:52 (Zechina).
16 godina
online
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Ponekad cenim što braniš svoj stav, ali ovde se radi o materijalnim činjenicama, a ne utiscima, i na njih ne utiče zid teksta na kome piše da je crno zapravo belo. Prisustvo Win keya na tastaturi je apsolutno postao standard nakon izlaska Win 95 i dovoljno je malo proguglati ili pogledati ebay da bi se videlo da su ga tastature iz druge polovine 90-ih imale.

 

Primer 1, no name tastatura neposredno nakon izlaska Win 95:

 https://www.ebay.com/itm/Vintage-90s-PC-Concepts-Mechanical-Clicky-Keyboard-Windows-95-104-Key-Keyboard/254305096319?hash=item3b35c3d27f:g:1WEAAOSw88BdNH5t

 

Primer 2, imitacija MS-ove tastature iz istog perioda:

 https://www.ebay.com/itm/VintageVINTAGE-90-s-Ergonomic-Natural-Keyboard-BRAND-NEW-B-S/352956796832?hash=item522ddd4fa0:g:SVUAAOSw7iZeNdrd

 

Primer 3, "dizajnirana za Windows 95, dolazi sa AT na PS/2 adapterom" - da, ovo je sigurno iz Vista ere 

 https://www.ebay.com/itm/Micro-Innovations-Keyboard-2000-Windows-95-KB95W-Vintage-NEW/143512797824?hash=item216a078280:g:X3gAAOSwnRZeLTHh

 

ITD, internet je pun.

 

Ukratko, to da je Windows key standard od Viste, a da je u široj upotrebi od Win 8 si poprilično lupio. Standardni je deo PC tastatura od izlaska Win 95 i funkcionisao je gotovo identično (iste kombinacije, isti shortcuti) na Win 95 do Win XP, pa i nadalje: Vista je premapirala Win+Tab na Flip3D, 7 je dodao podršku za Aero Snap, 8 je izgubila Start... ali su oni shortcuti o kojima se raspravljalo u temi (Win+D) nepromenjeni već 25 godina.

 

Jer, da te podsetim, cela rasprava je počela tako što je Posmatrač napisao da Win+D radi od pamtiveka, a ti mu odgovorio da mu pamtivek i nije neki jer Win key kao standard postoji od Viste, a u široj je upotrebi od Win8. Dakle, ili si hteo da kažeš da je istorija Win tastera i Win+D kombinacije mnogo mlađa nego što jeste (Windows 95 - 25 godina; Windows Vista - 14 godina; Windows 8 - 8 godina), ili je ono što si napisao totalno random i drugi deo rečenice nema veze s prvim (a, čitajući tvoj poslednji post, počinjem da mislim da je u pitanju opcija broj 2, jer ono kao da je izašlo iz neke neuronske mreže u fazi učenja).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi

"da imam perja*, pokenuo bih (ono, od nule) stvaranje neovisnog OS-a uskladivoga sa svima postojećima"

 

Da, baš bi bilo lijepo. I da radi kao podmazan!

8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Ivan(4) kaže...

 

Gledaj ovako:

Kao prvo moraš da čitaš sa razumevanjem. Detalji su bitni.

Drugo, kad spominješ činjenice, upravo zato i jest "zid teksta": lepo sam ti citirao Wikipediju i sve bitno obrazložio.

Treće, to što ti navodiš neke random primere sa weba je irelevenatno: po stablu ne meriš šumu, koliko god stabala uzeo.

 

Brkaš 3 stvari: od kada nešto uopšte postoji, od kada je standard, te od kada je opšteprihvaćeno.

To nekada mogu da budu iste stvari, ali i skroz različite.
Lepo ti piše na Wiki, kao što sam naveo: standardizacija je počela sa Vistom. Dotle, bilo je i no-name tastatura sa win tipkama, ali bilo ih je i bez toga. Bilo je svega.
To što je Microsoft već ranije patentirao svoj taster, ne znači ama baš ništa: patentirao je i gurao gro pametnijih i glupljih stvari, gomilu koje nikad nisu zaživele.

Lepo ću da ti objasnim zašto tvoja teorija o Win tipki kao opšte prihvačenom standardu na Win 95 (pa još za "show desktop") ne pije vodu:
Win 95 je delomično 32-bitni OS, doneo je mnoge novine u odnosu na Win prethodnike (Win 3.1x, NT4, Windows for Workgroups 3.11).
Glavne novosti su bile koncept "desktopa" (umesto "Program Managera"), "My Computer" kao neki nukleus umesto "C:", taskbar i - Start Menu.
Start Menu je bio nova paradigma, a zbog bojazni da uopšte bude prihvaćen izmišljen je pop-up koji (suludo) objašnjava šta uopšte treba da se radi s time. Naime, kad bi približio pointer dugmetu Start, iskočio bi balončić sa tekstom "CLICK HERE TO BEGIN". :D (Jer, valjda, ljudi inače ne znaju šta znači "start").
Ako moraš ljudima da sugeriraš šta znači "Start" (=begin), onda je jasno koliki je problem to bio. Pojam klika mišem je već nekima bio apstrakcija. I miš.

Moraš da razumeš da je tada DOS još uvek bio aktualan sistem, praktički sve igre su se i dalje vrtile iz DOS-a, sve do pojave i prihvatanja DirectX kao standarda (a ni to nije prošlo preko noći). Ne samo to, nego mogu da ti dokažem da neke DirectX programe možeš da vrtiš iz - DOSa! Mnogi su tada i dalje tvrdili da je Win GUI nepotrebna igračka, jer se "bitno" vrti u - DOS-u. Primerice, moj otac nikada nije uspeo da barata mišem (a inžinjer i grafičar), kamo li npr stilusom. Stoga, nova paradigma - start menu - bila je potencijalni teg na novom konceptu, pitanje je bilo oće li i koliko da bude prihvaćeno.

Primer ti je Metro ili Unity sučelje na Ubuntu (svojevrsna "touch" kopija "Metro"a), koje je naprosto odbačeno od korisnika, makar se itekako forsiralo.

Nadalje, ono što je ljude bunilo jest "gde su uopšte među tim silnim prozorima"; zato se sa Windows 98 pojavljuje "quick launch" i - show desktop ikona.

Tek od Win98, a ne od Win95 kako ti tvrdiš! Time i specijalna kratica za isto, pa još putem specijalnog win tastera, pa još "kao opšti standard" - 3 godine pre nego što je koncept uopšte predstavljen ??? - dokazuje kao notorna glupost.

Natrag na Win95: - Glede problema prihvatanja (nametanja) novog koncepta, desktop, start menu, pa čak i uz pop-up, bilo je rizično!  Moraš da razumeš da je tada aktualan bio osvetoljubivi, moćnii IBM sa OS/2, kojeg je Microsoft prevario, uzeo pare za razvoj njihovog OS/2 i razvio Win95. Nadalje tu si imao Apple, BeOS itd, MS tad još nije imao monopol

Paralelno, ići u tom trenutku na zbunjujuću "alternativu" za već zbunjujući "nekakav meni" putem tastature je suludo, čak i za Microsoft.
Taj taster se pojavio na klasičnoj tastaturi "figurativno" jer je i dalje gro klasičnih korisnika, došlih sa DOSa, zaziralo od - miša. Drugim rečima, atavizam.
S druge strane, cut/copy/paste koncepti preko tastature su već bili poznati na Unixu (ali među-nestandardno), a afirmirani na Macu. To je bilo, na Macu, kao prst i nokat.
Ali, za razliku od Windowsa, Apple je dugo (predugo) forsirao da mišmora da ima samo jedan taster. Stoga, na Macu je nužnost bila "command" taster, sve od kad Apple ima GUI (1984), pa čak i nešto ranije (1980). Na Windowsima NE - smetao je, oduvek. Ali Windowsi su oduvek bili kopija Mac OSa, pa je to "moralo" da ide u kompletu.


No, kao što nas historija uči, novi koncept (start meni) je odlično prihvaćen i krenulo se s istim dalje. Microsoft je hteo da uradi specijalni, patentirani "Windows hardware" baš za sve: poznat ti je primer "Wintel" suradnje; Natural Keyboard je već spomenut; no to se i odnosilo na specijalne miševe (sa horizontalnim scroll točkićem i dodatnim tasterima), a MS specijalni, "touch"  ekran je bio vlažna želja Bill Gatesa desetljećima. NO: to nema veze sa adaptacijom na tržištu ukupno! Većina tih stvari nije nikad prihvaćena, osim onih na što su korisnici bili primorani

 

Dakle imaš 3 razloga da taj taster uopšte postoji:
1) kao kopija MAC command/meta tipke; (što je bilo nepotrebno na Windows)
2) kao način da privuku korisnike (npr s DOSa) koji i dalje zaziru od miša; (atavizam)

3) kao nužnost za ergonomski koncept MS Natural Keyboard (a taj koncept nije prihvaćen), što je ujedno i

3a) trajna želja Micorosofta da ima specijalni, od njih i samo za njih patentirani hardver (po mnogo čemu također kopija Apple koncepta).

 

Kao što sam već naveo, Windows ekran - specijalni tablet, pa touch tablet, bio je decenijski forsiran upravo od Bill Gatesa. On je verovao da će monitori kakve znamo odumreti, te da će ih zameniti "multimedijski stolovi" (odatle i ovaj desktop koncept), te prenosne ekran-knjige.
Više puta je to propalo, a zadnji takav pokušaj bio je sa Windows 8, točnije RT.

To je bitno jer su u MS-u zaključili da je za adaptaciju touch ekrana potrebno - da se korisnici reše miša i desktopa! Zamena za to je trebao biti ogroman touch menu - preko čitave površine, te - specijalna tastatura, koja bi valjda vremenom izumrla u korist iste na ekranu.

 - - -

Ako sad to sve možeš da povežeš, možda uspeš da shvatiš zašto Win tipka uopšte postoji, zašto je oduvek postojao (i postoji) otpor za forsiranje korištenja iste, te zašto je ipak, bar delomično, nametnuta kao standard.

Sve ti lepo piše na Wikipediji: https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_key
Postoji od 1994 - što je potpuno nebitno, jer je bezvezna kopija Apple Command key (1980), odnosno Sun, Unix Meta key (1970).

2004-2007 - standardizacija (ali ne opšte prihvaćanje) - wiki:

With the introduction of a new Microsoft Windows logo, first used with Windows XP, the agreement was updated to require that the new design be adopted for all keyboards manufactured after 1 September 2003. However, with the release of Windows Vista ... all CBB compliant keyboards were to comply with the Windows Vista Hardware Start Button specification beginning in 1 June 2007.

2007- praktički svi proizvođači su primorani da uspostave taj taster. Posledično, on je bar dobrim delom prihvaćen. No ne i u potpunosti.
2012 - Windows 8, RT: korisnike se pokušava oterati od miša i donekle od Start Menija; forsirani pristup start meniju je sad gotovo isključivo preko - Win tastera. Većina ljudi to ne prihvata, čitav koncept propada.

2020 - Imamo forisirane Windows 10 koji i dalje "vuku" (forsiraju) tablet ekran za desktop računala, a search, run, desktop itd se sad i dalje forsiraju preko tastature.

 - - -

Sad, ako ti unatoč svemu preferišeš svoju paralelnu historiju i mitove, ja ne mogu da ti pomognem.
Oduvek si mogao sve delove gui svakog OSa da simulišeš preko tastature, i to se oduvek radilo sa "tab", kursorima itd. Shortcuti su upravo ono što im ime govori - samo prečice, kratke zamene za nešto drugo.
Ovde imaš lepo i zanimljivo opisanu vizualnu historiju Windowsa, slobodno pogledaj:
https://www.theverge.com/2016/2/11/10923808/microsoft-windows-start-menu-20-years-visual-history

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 1:16 (Zechina).
14 godina
neaktivan
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

ihush je napisao objektivno situaciju za ovaj "OS"

evo i još par riječi čovjeka čiju pozadinu rada ne treba posebno izlistavati

https://www.kernelmode.info/forum/viewtopic6f46.html?t=5302

https://swapcontext.blogspot.com/2019/12/is-reactos-great-again-2019.html

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2020 11:59 (soker).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
southy kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Eto, open source zajednica radi ono što zna najbolje, svašta nešta ali uglavnom ništa. Bitno da je drugačije, ne i korisno.

Shvaćam ih potpuno, radi se o hobističkim projektima koje radiš ponekad iz gušta ali češće zato da si napuniš CV i lakše dobiješ posao.

 

A krajnji te rezultat ne zanima, projekat koji neće nikada biti gotov i uglavnom nikad upotrebljiv. Bitno je putovanje a ne cilj. Tebe kao developera. A Kao krajnjeg korisnika, posve obrnuto.

 

 

Iako iskreno, nakon što se posve legalno Windows 10 može kupiti za 5 USD na ebayu, i ključ ti dođe u roku 15 minuta, ja doista ne razumijem kome bi ovako nešto bilo korisno.

Shvatio bih još da žele napraviti MAC OS da radi kako treba na PCu (ne, i dalje ne radi kako treba), ili nekakvu "dummy friendly" distribuciju linuxa(ne, Mint, Elementary i Ubuntu nisu dummy friendly. Rade sjajno kad rade, ali dogodi se da nešto ne radi, i onda su to porođajne muke za naštimati. A i driveri su vječiti problem) ... a ovo, mislim teško je shvatiti kome je to uopće namijenjeno, i imali ikakve ciljane korisnike ili je to tek tako da se radi na nečemu.

 

Usput, dosbox pokreće win 3.1, a PCEM pokreće win95 i win98 i radi daleko bolje od ovog.

Iskreno mislim da je normalnom korisniku lakše se snaći na Mintu ili Ubuntu nego na Windows 10. S druge strane, nije da na 10-ki nema problema - meni je prestao raditi firewall i sa par sistemaša sam ga pokušao vratiti, no bezuspješno. Jedini način je bio clean instalacija OS-a. Što se tiče drivera većina toga na Linuxu radi out-of-the-box, a za ostalo nađeš rješenje na netu i mislim da je lakše odraditi podešavanje drivera na Linuxu nego kopati po Windows registry-u.

 Nazalost na windowsima je clean install cesto najjednostavnije i najbrze rjesenje

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
14 godina
neaktivan
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Sve je uzalud, jer cak i sada je bootable USB install bugovit.
Kada onako iz vana gledas nekakve Top10 alternatives Windows-ima
ReactOS je uvijek prisutan, a zapravo zbilja...Nesto ozbiljno ne valja.
Ne moze se instalirati preko bootable USB stick-a. Zbog bug-ova.
Danas vecina ljudi vise ni nema opticke przilice, tako da to ne ide.
Ne pomaze ni Rufus, sloziti ce ga, al'nis'od bootable install-a.
Moguce jest, al'samo za malo jace fanatike...Ili puno jace fanatike.

A Linux Mint? Genijalan OS. 

GraphicsGale = https://graphicsgale.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

-revajvanje teme mrtvog kljuseta? :)) .. reactos je smeće, nikad nije proradio, ni neće. Svaki trud-pokušaj je gubljenje vremena (ali to neće spriječiti entuzijaste u pokušaju instalacije pa čak i nekog 'rada'.. i to je ok, na greškama se uči i to svaki geek mora proći-probati....).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice